Magyar György: Esztergom testkultúrájának története

9. SPORTÁGI ÉS EGYESÜLETI EREDMÉNYEK (1950-2000)

SPORTÁGI ÉS EGYESÜLET I EREDMÉNYEK A Marógépgyár csapata a megyei bajnokságban az évad végén az V. helyen végzett. Az NB Il-es csapat ősszel folytatta jó szereplését és a bajnoki tabellán a III. helyet szerezte meg. Kedvezőbb tavaszi rajttal még szorosabban felzárkózhatott volna a 8-10 pont­tal megugrott Nagybátony és III. ker. TTVE nyomá­ba. Azonban így is Esztergom labdarúgásának törté­netében a legsikeresebb évet zárták a 3. hellyel. A baj­noki évadban szerepeltek: Horváth, Dóka, Magyar, Dinnyés, Takács, Zöld, Szén, György, Markó, Nóvák, Szendi, Virágh, Tambor, Kertes, Tarnóczi, Mészáros. Az MLSZ az 1968-as bajnoki kiírásában úgy rendel­kezett, hogy az új szezonban egy kapust és egy me­zőnyjátékost cserélni lehet a mérkőzés folyamán. így a csapaton belül több játékos szerepeltetése lehetővé vált. Erősítésként Szikora Ferenc Viscosából, Turai Jó­zsef Szombathelyről, Balázs János Sárisápról érkezett. A csapattól távozott Horváth István a Videotonba, Tambor Ferenc Tatabányára, míg Magyar György az ifjúsági csapat szerződtetett edzője lett. Ujabb edzőváltás történt az NB Il-es csapatnál, megint Buzánszky Jenő lett az edző. A szakosztály vezetésében is változásokat hajtottak végre. Ebben az időszakban az egyesület elnöke: Lázár József, titkár: Pálos Imre volt. A csapat 1968 végén az 5. helyen végzett. A megyei labdarúgó-szövetség Haraszti Andrást az ifi és tartalékcsapat intézőjét elismerő ok­levéllel tüntette ki. 1969-ben az MLSZ a MIM Vasas csapatát az észa­ki csoportba sorolta. Igazolás során Szobról Fiedler József és Foltin Jenő kerültek a csapathoz. Buzánszky edző a csapat védelmét nagy gonddal szervezte meg és ennek eredménye az lett, hogy a csapat még idegen pályákon is komoly játékerőt képviselt. Beépült Csor­na, Fiedler, Csapó és előrelépett a fiatalok közül Cse­rép és Göbölös. 1969-ben is az 5. hely jutott a csapat­nak. Az évad utolsó mérkőzésén Pesterzsébeten bú­csúzott az aktív játéktól a kiváló esztergomi labdarú­gó, Dinnyés Mihály. Az ifjúsági csapat a megyei NB-s ifjúsági bajnoksá­got nagy fölénnyel nyerte, a tartalékcsapat a 4. helyen végzett. A SZIM Vasas csapata a megyei bajnokság­ban a középmezőnyben végzett. Az 1970-es eszten­dőben újabb játékosokat igazoltak. így került Eszter­gomba Laczkó István, Debre Péter és Kara Dániel Dorogról. Az ifjúsági csapatból felkerült Engelbrecht Zoltán. 1970 tavaszán csak félfordulós bajnokságot bonyolítottak le, mivel az MLSZ a következő szezon­tól újból az őszi-tavaszi játékrendszert vezette be. A csapat kapus posztján problémák merültek fél. Az el­távozott Szikora helyére Foltin, Slavoczki, majd az if­júsági Takács került az I. csapat kapujába. A félfordu­lós bajnokságot kísérletezésre használták fél és nem­igen törődtek a helyezéssel. Ennek tudható be az, hogy a csapat 12 ponttal a 13. helyen végzett. A fél­fordulós bajnokság befejezése után egy nemzetközi mérkőzést is játszottak a hazánkban vendégszereplő Burma nemzeti válogatottjával. Az 1970/71-es baj­noki évadban továbbra is az NB II északi csoportjában szerepelt a Vasas csapata. Ujabb igazolás révén Kalocsáról Fodor Ferenc, Buda­pestről Deésy György kapusok, valamint Szobról Czi­bik Géza csatár érkezik. Buzánszky edző irányításával 31 pontot gyűjtenek a bajnokság során, s ez a pont­mennyiség a 8. helyet jelentette. 1971/72-ben Buzánszkyt Kertes László váltja fel az edzői poszton. A csapat mérsékelt teljesítménnyel a 15. helyen végzett, s már ebben a bajnokságban is igen szétesően játszott. A csapat játékosaiból hiány­zott a tűz, a lelkesedés. A szerény technikai, taktikai tudást nem tudták pótolni nagyobb akarattal, mert az akarat is sokszor hiányzott. Az 1972/73-as bajnoki évadban tovább sülyedt a csapat „hajója". A bajnok ság során végig csak bukdácsoltak és fordulóról-for­dulóra a mezőny végén tanyáztak. Sok küszködés után a bajnokságot keserű szájízzel zárta a csapat, tíz esztendős NB Il-es szereplés után búcsút kellett mondani a nemzeti bajnokságnak. Kieséstől-feljutásig (1973-1979) Az NB Il-ből kiesett MIM Vasas csapata a 9 cso­portos NB III. dunamenti csoportjába nyert besoro­lást új edző, Oswald Béla vezetésével. A csoportban szereplő csapatok szerény játékerőt képviseltek. Itt szerepelt többek között Szigetújfalu, Törökbálint, Sütőipar, Keltex, Pilisvörösvár. Az őszi évadot a tabel­lán az 5. helyen zárták, amit egy jó tavaszi szereplés­sel feledtetnek, amivel a bajnokságot megnyerik. Az 1974/75-ös évadban az átszervezés és az új kiírás ér­telmében a 9 csoportos NB III helyett csak 4 csoport­ban, 20-as csapatokkal bonyolították le az NB IlI-as küzdelmeket. Esztergom az észak-nyugati csoport­ban szerepelt. Ez a bajnokság a MIM Vasas csapata számára magas mércét jelentett, amit nem tudott „át­ugrani". A bajnokság végén 17. helyen végeztek, ami azt jelentette a versenykiírás értelmében, hogy a csa­pat az NB IlI-as küzdelmektől elbúcsúzott. Az 1970-es évek elejétől már a külső szemlélő is ta­pasztalhatta azt, hogy a csapat házatáján nincs min­den rendben. Hiányoztak a csapatból azok az eré­nyek, amelyek a sikeres esztendők során csillogtak mint az állóképesség, az önfeláldozó, fáradhatatlan já­ték, a küzdő képesség. A vezetés területén is problé­mák merültek fel. Az NB Il-es szerepléssel járó anya­gi, személyi gondokat, terheket nem minden esetben tudták megnyugtatóan rendezni. Az évek során szin­te „kiárusítás" folyt, amit többek között Horváth, Csepecz, Csorna, Deésy, Czibik, Engelbrecht távozá­sa is bizonyít. Lakás- és elhelyezési problémák miatt az Esztergomba igazolást csak nagyon ritkán lehetett végrehajtani. A egyesület vezetése sok esetben még az ifjúsági csapatból feljövő saját nevelésű tehetséges já­tékosokat sem tudta megtartani. Az NB Il-es bajnok­ságból való kiesés után tovább gyengült a játékosállo­mány. Távozott Fiedler, Takács, Ormándi, Hernádi, Mészáros, Hurai, Fürstenczeller, többen pedig abba­hagyták. A nemzeti bajnokságból való kiesés után ne­héz és keserves négy esztendőnek kellett eltelnie ah­hoz, hogy a csapat a talpraállás mellett a feljebbjutást is feladatul tűzhesse ki. Ebben a munkában óriási fel­81