Észak-Magyarország, 1999. augusztus (55. évfolyam, 178-202. szám)

1999-08-02 / 178. szám

1999. augusztus 2., hétfő Sport 12 HÍRCSOKOR • Ötödik hely. A Majthényi Szabolcs, Do­mokos András kettős az 5. helyen végzett a Nagy-Britanniában rendezett vitorlázó re­pülőhollandi világbajnokságon, ahol a 7. futam szélcsend miatt elmaradt, így hat fu­tam alapján hirdettek végeredményt. A má­sik magyar egység, a Gáborjáni Szabó Gá­bor, Pfenningberger András duó a 10. lett. • Újabb rekord. A tavalyi rekordot is megdöntve az idén 8289 induló vett részt a hagyományos Coca-Cola Balaton-átú- száson. A Révfülöp és Balatonboglár kö­zötti 5,2 kilométeres próbát 19. alkalom­mal rendezték meg, amelyen Ágh Nor­bert, volt válogatott úszó ért át először a balatonboglári Platán-strandra. • Dopping. Megszületett az első pozitív doppingteszt a kanadai Winnipegben zajló Pánamerikai Játékokon, a házigaz­dák egyik versenyzője akadt fenn az el­lenőrzésen. A vétkes nevét és sportágát egyelőre sem a kanadai sportvezetés, sem a Pánamerikai Sportszervezet nem hozta nyilvánosságra. Szerény eredmények Bordeaux (MTI) - A franciaországi sportlövő Eb szombati és vasárnapi versenynapján szerény eredménye­ket értek el a magyar versenyzők. A kontinensbajnokság hetedik napján két lengyel, egy-egy cseh, bolgár és fehér­orosz aranyérem született, míg a magyar szabadpisztolyosok közül - akiktől előze­tesen olimpiai kvótát várt a szakvezetés - egyik versenyző sem került a döntőbe. Férfi szabadpisztolyban a cseh Tenk lett az Európa-bajnok, míg Simon Attila a 12., Papanitz Zoltán a 19., Karacs Zsolt pedig a 24. helyen végzett. Női sportpisztolyban a bolgár Grozdeva nyerte az Eb-t, ugyan­ebben a számban Ferencz Ágnes a 23., Sí­ké Renáta az 54. helyen zárt. A zárónapon orosz, norvég, német és francia aranyéremét jegyezhettek fel. A férfi standard pisztolyos számban - ame­lyet az orosz Nyesztrujev nyert meg - két magyar induló volt, Hollandi Pál a 30., Lanczner Ferdinánd a 31. lett. k A nemzetek rangsorában Oroszország lett az első 17 arany-, 5 ezüst- és 8 bronz­éremmel, Németországot és Csehországot megelőzve. Magyarország 2 ezüst- és 2 bronzéremmel a 15. helyen végzett. Elán Kupa. Az MVSC-Elán női labdarúgócsapata nemzetközi női labda­rúgó-tornát rendezett a hét végén Miskol­con, a Csokonai úti sporttelepen. Az Elán Kupát a Debrecen nyerte a házigazdák csapata előtt, míg a harmadik helyen a szlovák Presov együttese, a negyediken pedig a Terán-Győr végzett. A legjobb já­tékos Dana Pintea (Debrecen), a legjobb kapus Lili Straticnariu (Debrecen), a gól- kiránynő 4 találattal Mariana Ciorba (Debrecen) lett. A torna legszebb játékosá­nak Szabó Szilviát (MVSC-Elán) válasz­tották, míg a legsportszerúbb csapat a Győr lett. Fotó: Vajda János má J jl/ljj Ü i/JlJj JJj jilliíj ÍJ í Kovács Ágnes szállította az aranyakat Befejeződött az Isztambulban megrendezett úszó Európa-bajnokság Kovács Ágnes „indul" a harmadik aranyáért Fotó: epa Isztambul (MTI) - Kovács Ágnes 200 méteres mell­úszásban - az 50 és 100 m után - megnyerte mind a saját maga, mind a magyar csapat harmadik aranyér­mét. A miskolci Kerékjártó Tamás a 400 m-es vegyes úszásban a 12. helyen vég­zett. Szombaton a magyarok három előfutamban voltak érdekeltek egy-egy versenyzővel, míg a döntők közül kettőben vívták ki a szereplés jogát: Kovács Krisz­tina és a már kétszeres Eb-győz­tes Kovács Ágnes 200 méter mel­len, Gáspár Zsolt pedig 100 m pillangón. A délelőtti programban Zubor Attila (50 m gyors) és Csapó Krisztina (200 m pillangó) to­vábbjutást érő helyen végzett, Nyíry Anna viszont nem került be a középdöntőbe 50 m gyor­son. A középdöntőben viszont nem remekeltek versenyzőink, hiszen Zubor a 14., Csapó pedig a 12. helyet szerezte meg, így nem jutottak be a fináléba. A döntőkben Kovács Ágnes a 200 méter mell megnyerésével (2:27.12 p) megszerezte a ma­gyar csapat és saját maga 3. isztambuli Európa-bajnoki cí­Kropkó győzött az Ironman-versenyen Zürich (MTI) - Kropkó Péter vasárnap első lett a Svájcban megrendezett triatlon Iron- man-versenyen. A zürichi tó­ban megtett kétkörös (3,8 km) úszás után a 9. helyről (52:02.5 p) várta a kemény, hegyi pá­lyán kijelölt kerékpáros sza­kaszt (180 km). Ebben a versenyszámban azonban gondok adódtak: az első nagy emelkedőn leesett kerékpárja lánca, ami miatt közel 4 perces hátrányba ke­rült. Végül így is a negyedik legjobb időt érte el (4:54:53.6 ó). A futás során (42 km) az első körben 2 percet faragott az ak­kor még vezető svájci Olivier Bernhardon. A második kör­ben az élre állt, s megelőzve Bernhardot és a futásban har­madik helyet elérő német Tau- bert Alexandert, elsőként fu­tott a célba (2:42:39.5). Vég­eredmény: 1. Kropkó Péter 8:32:51.7 6, 2. Bernhardt (sváj­ci) 8:35:52.3, 3. Lautenbacher (német) 8:48:16.8. Arattak a Hockenheim (MTI) - A Ferra- rival versenyző ír Eddie Ir- vine győzött Hockenheim- ben, a Forma-1-es autós gyorsasági világbajnokság '10. futamán, a Német Nagy­díjon, míg csapattársa, a finn Mika Salo másodikként ért a célba. A rajtnál a Ferrarinál Michael Schumachert helyettesítő finn Mika Salónak sikerült a legjob­ban elindulnia: a negyedik hely­ről startolva Heinz-Harald Frentzent (Jordan-Mugen-Hon- da) és Dávid Coulthardot (West- McLaren-Mercedes) megelőzve, másodikként érkezett az első ka­nyarhoz, így ő nem is láthatta, hogy közvetlenül a rajt után összeütközött és kiállni kénysze­rült a brazil Pedro Diniz (Sau- ber-Petronas) és a kanadai Jac- ques Villeneuve (BAR-Supertec). Á tizedik körben Coulthard a 3. helyről állt ki kerékcserére és tankolásra, ami után csak a 11. helyre tudott visszaállni, s ek­kor az élen Hákkinen, Salo, Frentzen, Irvine volt a sorrend. A 20. körtől az élen állók egy­más után mentek ki a boxba. Frentzen és Irvine után Hakki­mét. A magyar versenyző ezzel- a sevillai két sikerrel együtt- összesen már 5 kontinens-el­sőséget mondhat a magáénak. A győztes úszónő valamennyi fordulónál az élen állt, egyedül a román Caslaru tudta tartani vele az iramot. Kovács világcsúcs részidővel kezdhe­tett neki az utolsó 50 méternek, de elfáradt, ám a győzelmet simán megszerezte. A 8-as pá­lyán úszó Kovács Krisztina nen is kiállt, az üzemanyagtöltő azonban beragadt, így a finn pi­lóta majdnem 25 másodpercet töltött várakozással, ezt kihasz­nálva Salo és Irvine, a két ferra- ris került az élre. Hákkinen szá­mára a 26. körben befejeződött a verseny: a címvédő autójának bal hátsó kereke - közel 330 km/órás sebességnél - defektet kapott, kicsúszott a pályáról, a kavicságyon keresztülhaladva a gumifalba ütközött - de szeren­csére sértetlenül úszta meg a balesetet. Egy körrel később Co­ulthard egy korábbi tettéért - Panist előzte a pályán kívül - 10 másodperces büntetést kapott. A verseny harmadik harmadá­ban Irvine autózott végig az élen, aki Saloval a nyomában végül elsőként haladt át a célvo­nalon. A Német Nagydíj végeredmé­nye: 1. Irvine (ír, Ferrari) 1:21:58.594 ó (224,723 km/óra át­lagsebesség), 2. Salo (finn, Fer­rari) 1.007 mp hátrány, 3. Frent­zen (német, Jordan-Mugen-Hon- da) 5.195 mp h, 4. R. Schuma- cher (német, Williams-Supertec) 12.809 mp h, 5. Coulthard (brit, West-McLaren-Mercedes) 16.823 ugyanebben a számban a 8. he­lyen végzett (2:33.23 p). Gáspár Zsolt, aki élete első világverse­nyén került a döntőbe 100 m pillangón 53.72 másodperccel az 5. helyen érkezett a célba. Vasárnap a közvetlenül a leg­jobb nyolc közé kvalifikáló elő­futamok magyar szempontból a hajszálnyi különbségek jegyé­ben zajlottak: Batházi nyolca­dikként került döntőbe 400 ve­gyesen, ugyanitt a Miskolci Víz­mp h, 6. Panis (francia, Prost- Peugeot) 29.879 mp h. A vb-pontverseny állása, piló­ták: 1. Irvine 52 pont, 2. Hakki- nen 44, 3. Frentzen 33, 4. M. Schumacher 32, 5. Coulthard 30, művek SC versenyzője, Kerék­jártó Tamás négy hellyel hát­rébb végezve kiesett. Batházi a futamában az 5. helyen fordult az első 100 méter után, majd fo­kozatos felzárkózást követően 4:25.39 perccel második lett. Ezu­tán a jóval erősebb utolsó me­zőny tagjai visszaszorították a még éppen megfelelő 8. helyre. Kerékjártó Tamás 4:28.68-cal megnyerte háromfős futamát, de végül csak 12. lett. A két 4x100- as vegyes váltó mindössze 5 (fér­fiak), illetve 12 (nők) századmá­sodperccel úszott gyengébben a még éppen finálét érő 8. helye­zett időnél, mig Kovács Kornélia 400 m gyorson a 15. helyen zárt. Az utolsó magyar érdekeltségű döntőben, a 400 m-es vegyes úszásban Batházi István végül 4:22.30-es idővel a hatodik he­lyen zárt. Ugyanakkor Lengyel Imre 402.30 ponttal ezüstérmet szer­zett az utolsó múugrószámban, a férfiak 3 méteres versenyében. A magyar sportoló egyenletes teljesítményt nyújtva az első kí­sérlet utáni 11. helyről fokozato­san lépett előre a dobogó máso­dik fokáig. Az első helyet a pá­rosban hasonló magasságon már bronzérmes brit Antonio Ali vívta ki (415.62). 6. R. Schumacher 22. Konstruk­tőrök: 1. Ferrari 90 pont, 2. West-McLaren-Mercedes 74, 3. Jordan-Mugen-Honda 38, 4. Wil­liams-Supertec 22, 5. Benetton- Supertec 16, 6. Stewart-Ford 12. Irvine (jobbra) és Salo pezsgőfürdője Fotó: ap Matlák a bajnok Benépesült tegnap dél­előtt a hejőkeresztúri bá­nyató, amely annak volt köszönhető, hogy vasár­nap itt rendezték meg az országos vízisíbajnoksá­got. Az erőpróba érdekes­sége az volt, hogy az idei év bajnokának kiléte ezen az egy futamon dőlt el. A viadalon, amelyen közel 40 induló mérte össze tudását, abszolút hazai siker született, ugyanis a dobogó első két fokára a miskolci Short Line vízisí egyesü­let versenyzői állhatták fel. Az eredmények: 1. Matlák Zoltán (Short Line, Miskolc), 2. Palus- ka Tamás (Short Line, Miskolc), 3. Jelisztratov Szergej (Univerzum SE, Budapest), 4. Boros Gyu­la (Short Line, Miskolc), 5. Pelcz Tamás (Pack Boys, Budapest). Fotó: Juhász-Léhi István Ferrarik a Német Nagydíjon