Észak-Magyarország, 1992. május (48. évfolyam, 103-127. szám)

1992-05-18 / 116. szám

ÉSZAK-MAGYARORSZAG 14 1992. május 18., hétfő — Mansell csodálatos Vasárnap bonyolították le a Forma—1-es gyor- í sasági autós világbajnokság ötödik futamát. A j San Marino Grand Prix viadala Imolában, a ' brit Nigel Mansell diadalmenetének folytatása [ volt — Mansell ötödik idei futamgyőzelmét sze­rezte meg. A tőle lassan már megszokott módon, rajt- : cél győzelmet aratott, tette mindezt úgy, hogy : a Cl körit 204.5SG km/órás átlagsebességgel! szá- : guldotta le. A San Marino GP eredményei: 1. Nigel Man- ' seil (Williams-Renault) 1:2i: :40.929 ó, 2. Riccar- do Patrese (Williams-Renault) 9.451 mp hát­rány, 3. Ayrton Senna (McLaren Honda) 48.984 • mp. h, 4. Martin Brundle (brit, Benetton Ford) ’ 33,007 rop h. 5. Michele Arboreto (olasz, Fooit- j work Honda) 1 kör h, 6. Pierluigi Martini s (olasz, Daliara Ferrari) 1 k h. összetett vb-pontverseny: 1. Mansell 50 pont, [ 2. Patrese 24, 3. Michael Schumacher (német, Benetton Ford) 17. 4. Gerhard Berger (osztrák, McLaren Honda) és Senna 8—8, C, Jean Alesi (francia, Ferrari) 7. Kosárlabda diákolimpia Az elmúlt .hét végén Mezőosáton és Tiszaújvároiában rendezték meg a III. és IV. korcsoportos kosárilatoda diákolimpia országos elődöntőit. Eredmények, III. korcsoport, leányok:!. Budapest, III. kér., Kerék U. Állt. Iskola, 2. Miskolc, 40-es Számú Ált. Iskola. Fi­úk: 1. Budapest, III. iker. Kerék U. Ált. Iskola, 2. Táktiaiharlkányi Ált. Iskola. IV. .korcsoport, leány dk: 1. Budapest Eötvös Giimnázüuim, 2. Miskolc, Avasi Gimnázium. Kiilöndíjat kapott 140 pont­jáért Eperjessy Dóra (Avasi Gimnázi­um). Fiúk: 1. Budaipest, Dózsa György Gimnázium, 2. Tiszaújváros, 106-os Szá­mú Szakmunkásképző és Szákiközépisko­la. A legjobb dobónak felajánlott tiszte­letdíjat Si'síka János (:lip6-os) kapta, aki 56 pontot ért el. Szaniszló Sándor, a Borsod megyei szö­vetség főtitkára elmondta, hogy az első helyezették kerültek be az országos dön­tőibe. Olimpiai ötpróba és Barcelona ’92 Kerékpáros túrák A Borsod-iAbeúj-Zeimplén Megyei Ter­mészetjáró-szövetség és a Sportigazgató­ság közös rendezésében, a miskolci Ex­celsior Kerókpárszalon szponzorálásával került sor szombatom délelőtt az Olim­piai ötpróiba és a Barcelona ’92 kerékpá­rostúrákra. A selyemréti 8-as Számú Ál­talános Iskola előtt már reggel 8 órakor gyülekeztek a .hriingásoik, az általános is- kdlásdkitól kezdve a nyugdíjasokig, vala­mennyi korosztály képviseletében. A tel­jes táv fér,fiaiknál 100 km volt, 8 órás szintidővel, a nőiknél pedig 60 km (5 óra). A rövid távot egységesen 4 óra alatt kellett megtenni. A széles körű érdeklő­désre jellemző, hogy Szerencsről a Bocs­kai Gimnázium fiataljait .külön autóbusz hozta be a pajtihoz, Egerből a 100 órás kerékpározást kezdeményező Tékergő Club is tudaitnyii amlbenre'l képviseltette magát. A délelőtt 10 órai rajt után a mezőny ideális időiben .vágott néki a táv­nak. Az indulóikra ösztönzően hathatott az Excelsior Kerékpánszalon sok reklám- díja, és a számtalan, kerékpáros felsze­relés. Az olimpiai ötpróiba túrán, Tiszalúcon történt egy sajnálatos báleset: Farkas Szabolcs, 15 éves miskolci diák vonattal ütközött. A mentőik súlyos, életveszélyes állapotban a Szemtpéteni kapui kórházba szállították. Itt az idegsebészeten a szük­séges életmentő műtétet elvégezték. Je­lenleg az idegsebészet 'intenzív osztályán fekszik, sajnos továbbra is életveszélyes állapotban. Az ötpróbós mezőny a Tiszai pályaudvar mel­letti közúti hídon Mák József felvétele Kézilabda Verejtékes Bányász-siker Popovics (jobbról, sötét mezben) próbálja megszerezni a labdái a Lyukóbányai Bányász—Hajdúnánás NB li-es férfi bajnoki mér­kőzésen. Fotó: IF. L. BORSODI BÁNYÁSZ— HERZ-FTC 20-19 (12-8). Miskolc, városi sportcsar­nok, 200 néző. Vezette: Óno­di, Zrinszki. NB I-es női bajnoki kézilabda találkozó, a 9—16. helyért. B. Bányász: Pataki — Csenki I, Tóth I. 6, Holló- né 2, Kovács L.-né 2, Der- dákné 5, Prok 4. Csere:.Bár- tus (kapus). Edző: Berzse­nyi Mária. Az első félidőben a ha­zaiak állandóan 3-4 góllal vezettek. Magabiztosan ját­szottak, helyzeteiket értéke­sítették és védőmunkájukra sem leheteti különösebb pa­nasz. A szünet után viszont bekövetkezett a nem várt fordulat. A fővárosiak egy­más után szerezték góljai­kat és többször egyenlíteni tudtak. Ebben az időszak­ban körülményesek voltak a iBányász-lányok, támadá­saikat középen erőltették, kihagyták hétmétereseiket. Akarták ugyan, de görcsö­sen küzdöttek és úgy tűnt, hogy elfáradtak. Egygólos vezetésüknél, 20 másodperc­cel a vége előtt Derdákné teljesen feleslegesen messzi­ről eldobta a labdát,. az el­lentámadásból egyenlíthe­tett volna a Herz-FTC, de ajtó-ablak helyzetben rosz- szul passzoltak. A piros-fe­keték ezúttal csak a győ­zelemnek örülhettek, a jó játékkal adósak maradtak. Az átlagostól valamivel jobb teljesítményt csak Tóth I. nyújtott. LYUKÓBÁNYAI ^BÁ­NYÁSZ—HAJDÚNÁNÁS 18-17 (10-10). Miskolc, NB III. férfi. Ld.: Varga Zs. (6), Kiss G. (4), Dimitru, Ko­vács, Almási, Popovics (2-2). Jók: Balogh (a mezőny leg­jobbja) és a góldobók. Na­gyon jó mérkőzést vívtak a csapatok. A miskolciak az utolsó percben lőtt góllal harcolták .ki a győzelmet a kitűnő erőkből álló vendé­gek ellen. EGRI FINOMMECHANI­KA—BORSODI ÉPÍTŐK VOLÁN 38-25 (18-13). Eger, NB II. férfi. Ld.: Kardos (6), Andó, Tilajii (5-5). Jó teljesítményt senki nem nyújtott. Kritikán aluli volt a miskolciak ' védőmunkája, erről árulkodik a csaknem negyven kapott góljuk. GYÖNGYÖS—ÉL CO SOMSÁLY 36-25 (18-11). Gyöngyös, NB II. férfi. Ld.: Buják (-9), Kerekes (7), Tóth L. (5). Jók: iFuják, Kerekes. A gólkülönbség túlzott. A somsályiak lelkesen küzdöt­tek, igaz sok helyzetet hagy­tak ki és volt egy tízperces rövidzárlatuk is. VÁCI FORTE—KAZINC­BARCIKA SÜTŐIPARI KI­NIZSI 30-27 (18-12). Vác, NB il/iB. női. Ld.: Takács (.8), Molnár V. (6), Bales Balogh A., Balogh E. (3-3). Jók: Molnár V., Balogh E. Küzdelmes találkozó, érvé­nyesült a hazai pálya elő­nye. KABA—MISKOLCI VSC 18-11 (9-11). Kaba, MB II. női. iLd.: Simon 08), Kóta (3), íFeketéné, Hegedűs (2-2). Jók: Simon, Feketéné, Tár­ná. A vasutasok az első fél­időben 5 góllal is vezettek, három hétméterest hagytak ki. A találkozó sorsát eldön­tő gólt 5 másodperccel a le­fújás előtt szerezték meg a hazaiak. A vasutasok köny- nyen lehet, hogy elveszítet­ték reményüket iaz első helyre. DERECSKE—PVTNOK1 VÁROSI SE 23-20 (13-11). Derecske, NB H. női. Ld.: Paulovicsríé (9), Gál (6), iBolyiki (3). Jók: .Kovács és a legjobb dobók. A kiegyen­lített első félidő után el­húztak a hazaiak és a put- nokiak már nem tudtak for­dítani. Labdarúgás, NB III. Tiszavasváríban kikapott az Ózd TISZA CSOPORT Miskolci VSC—Olefin SC I- 0 (1-1). Miskolc, vasutas sporttelep. 200 néző. Vezet­te: Pecze. MVSC: Grolmusz — Mihalovszky, Bukovies, Tábori, Schneck, Kundrúk (Kojsza, Czinglér). Kubicz- ki (Szil fka), Lengyel, Bódi, Reichenbach, Haliai. Edző: Fekete László. Olefin SC: Bán — Kövesligeti, Körösi, Kovács, Mihalco, Bodolai, Vígh, Jánai, Molnár (Reic­henberger), Balogh, Mészá­ros. Edző: Gunics József. A gól története. 20. perc: szög­let után Mihalovszky adott középre és Lengyel 5 méter­ről fejelt a hálóba, 1-0. A 25. percben Mihalcot kitö­rő játékos felvágásáért kiál­lította a játékvezető, a 80. percben pedig Bodolaii a bal kapufára lőtte a megítélt II- esit! A 10 emberrel játszó vendégekkel szemben meg;- érdemelten győzött a sok helyzetet kialakító vasutas együttes. Jók: Schneck, Len­gyel, Bódi, Haliai, illetve Kovács, Balogh. Borsodi Építők Volán— Levelek 2-0 (1-0). Miskolc, 500 néző. Vezette: Mezei. BÉV SC: Kerényi — Feny­vesi (Balázs), Tihor, Oláh, Vachter, Adamovies (Brez- nai), Vidinczei. Bodnár (Ne­mes), LehocZki, Sverla, Ra- daksz. Edző: Kőrössy Pál. A gólok története. 42. perc: Radaksz beadását Lehoczki 10 méterről a jobb sarokba lőtte. 1-0. 76. perc: Breznai , beadását Lehoczki 5 méter­ről előrevetődve fejelte a kapu közepébe. 2-0. Sok helyzetet hagyott ki a ha­zad együttes és csak nehe­zen nyert a lelkes és jól játszó Levelek ellen. Jók: Kerényi, Oláh, Vidinczei, Bodnár, Lehoczki. Ifi: 2-2. ' Hajdúszoboszló—Edelény 1- 0 (1-0). Edelény, 400 né­ző. Vezette: Mónus. Edelény: Drótos — Gonda, Szűcs, Pé­kár, Sándor. Budai (Dőry), Goór, Biarbarics, Niagy, Ká­das (Rákos), SZíMkia Cs. (Gyenes). Edző: Németh At­tila. A gól története, 36. perc: a lesre játszó védők mellett Glipcsuk 16 méter­ről emelt a kifutó kapus melllett a. hálóba, 1-0. Jó iramú találkozó. Többet tá­madták a hazaiak, mégis a ritkán veszélyeztető vendé­gek nyertek. A döntetlen igazságosabb lett volna. Jók: Szűcs. Pékár, Nagy. Ifi: 3-1 a hiazaialk .javára. Nagyhalász—Szerencs Hegyalja SE 1-1 (0-1). Nagy­halász, 500 néző. Vezette: Vdllmányi. SZHSE: Regős — Olajos, Miaitisz, Vajikó, Föl­deák, Búza, Szatmári, Tóth L., Nagy, Tóth M., Kozma (Tiirk). Edző: Kulcsár Sán­dor. A góldk története, 30. perc: jót eltalált lövésből Búza 30 méterről szerzett vezetést a vendégeiknek, 0-1. 80. perc: sorozatos hazai tá­madások után Szabó M. ‘kö­zéiről a hálóba talált, 1-1. A bazaialk a gólhelyzetek ki­hagyásával hívták fel ma­gúikra a figyelmet. A sze­rencsiek sokáig vezettek, de végül mag kellett elégedni­ük a döntet'lemnél. Jók: Re­gős, Maitisz. Ifi: 4-3 a sze­rencsiek javára. Tiszavasvári—Ózdi Kohász 2- 0 (1-0). Tiszavasvári, 1500 néző. Vezette: Németh V. Ózdi Kohász: Erdős — Ha- velianit, fil.es, Paulovics (Kor- nyiijeniko), Tokár, Pribék, D.rozdik (.Farkas), Ágó, I-Ier- czeg (Piecsor,sziki j), Tiba, Hanyecz. Edző: Bán'kúti LásZLó. A gólok története, 28. perc: Fecsku nagyszerű labdát adott a feliutó Sin- kának, aki a kapus fölött a hálóba emélt, 1-0. 82. perc: szép hazai támadás végén Zuhanj cs ment el a jobb szélen, visszagurítását 4 mé­terről Bohács lőtte a háló­ba, 2-0. A ramgadó óriási taktikai csatát hozott. Az ózdiak többet kezdeményez­ték, de ennek ellenére hely­zetet .szinte nem tudtak te­remteni. Jóik: Éleis, Pribék, Tiba. Ifi: 1-1. További eredmény ék: D. Kinizsi—Balmazújváros 0-3 (ifi: 2-0). Karcag—Rakamaz 2-0 (ifi: 2-2). Kisvárda—Má­tészalka 1-0 (ifi: 5-0). MÁTRA CSOPORT Sajóbábony—Jászberény 0- 0. Sajóbábony, 600 néző. Vezette: Kovács L. Sajóbá­bony: Nagy A. — Simon, Kapitány Cs., Turcsik, Ko- bolák, Popovics, Kovács L., Budai, Kovács Z„ Szántó, Takács. Edző: Podlesni György. Színvonalas találko­zót vívott a .két csapat. A hazaiak több helyzetet dol­goztak ki, de a góllövéssel adósak maradtak. A 82. percben Lád.i 11-esét Nagy A. nagy bravúrral védte. Az eredmény igazságos. Jók: Nagy A., Simon, Ka­pitány Cs., Turcsik. Ifi: 1-1. További eredmények: Du­nakeszi—'Balassagyarmat 6-0, Salgótarjáni BTC— Szolnoki Cukor 3-1. Béla­pátfalva—Tarnalelesz 3-1. Törökszentmiklós—iNagyré- de 1-1. Gyöngyös—Heréd 1- 1. Volán Rákóczi—Salgó­tarjáni Kohász 3-1. Gödöl­lő—S. Tűzhelygyár 4-0. Olasz A- és B-osztály Idegenbeli sikerek Erre is ritkán akad példa: az olasz A- osztályú labdarúgó-bajnokságban hat(!) együttes szerezte meg házon kívül a pon­tokat. Ezek közül alapvetően egyik sem számít bombameglepetésnek, de .azért még­is ... A Napoli hívei szomorúan könyvel­hették el, hogy kedvenc együttesük firen­zei kisiklása alighanem a dobogós .hely elvesztését is jelenti egyben, mert a To­rino nem tévesztett lépést. Hatalmas a harc a kupaszereplést biztosító helyékért, ez ösztönözhette a Romát és az Intert egy­aránt. A B-osztályban a Bologna ismét pont nélkül maradt, s az Udinese meg­kezdte a hajrát. Eredmények: A-osztály: Lazio—Sampdoria. 1-2. Ascoli —Parma 2-3. Atalanta—Torino 1-3. Bari —Inter 0-2. Cremonese—R.oma 1-2. Fioren- tina—Napoli 4-2. Genoa—Foggia 0-2. Ju­ventus—Cagliari 0-0. Milan—Verona 4-0. Vezet a Milan 54 ponttal, második a Ju­ventus 47, harmadik a Torino 41 ponttal. B-osztály: Ancona—Messina 2-0. Caser- lana—Brescia 0-2. Cesena—Taranto 3-0. Lecce—Bologna ,1-0. Lucchese—Avellino 3-1. Palermo—Padova 2-0. Pescara—Co- senza 3-1. Pisa—Udinese 0-1. Reggiana— Piacenza 0-1. Venezia—Modena 1-1. Vezet a Brescia, második az Ancona, egyaránt 43—43 ponttal. Harmadik a Pescara 42, negyedik az Udinese 38 ponttal. Bundesliga I, A Stuttgart ért célba! A Bundesliga 38., utolsó fordulója előtt a megkérdezettek döntő többsége a Frank­furtra voksolt. Végül a Sztepanovic-le- génység a harmadik helyen kötött ki... Ráadásul „nem sok közük” volt a Ros­tockban lejátszott mérkőzéshez. A kiesés ellen kézzel-lábbal kapálódzó hazaiak csak akkor maradhattak volna bent, ha az előt­tük levő három (!) együttes zsinórban ki­kap. Nem tették meg ezt a szívességet, vi­szont a Rostock besegített a másik két bajnokjelöltnek. A 92. percben pedig meg­adta a kegyelemdöfést a fellazult védel- mű Eintrachtnak. A frankfurtiak elveszí­tették uralmukat idegeik fölött, volt, aki társának esett dühében . .. Közben Duisburgban a Dortmund vígan menetelt. A hazaiakon nem segített az a meztelen hölgy sem, aki a szurkolói ér­deklődést volt hivatott csigázni napfürdő­zésével ... A 10. percben Chapuisat érke­zett egy lecsorgó labdára, s a vezetés bir­tokában a. Borussia „ráült” az eredmény­re. Leverkusenben igazi dráma játszódott le. A hazaiak 11-esből vezetéshez jutot­tak, eat Fritz Walter egyenlítette ki, majd a 87. percben Guido Buchwald fejese hoz­ta meg a nélkülözhetetlen második pon­tot a Bundesliga-elsőséghez. Christoph Daum, a Kölnből korábban elküldött tré­ner célba ért, s a német bajnokságok tör­ténetében az _ egyik legszorosabb csatát vívta meg sikerrel. Frankfurtban sírtak a drukkerek, Stuttgartban örömünnepet ül­tek. Érthető. A piros-fehérek jószerével alig birtokolták a 38 körös menetelés so­rán az, első helyet. A legjobbkor kerültek az élre — egyáltalán nem érdemtelenül. A ligából a Düsseldorf, a Duisburg, a Ros­tock és a S. Kickers esett ki. Eredmé­nyek: BÜNDESLIGA L, 38. (utolsó) forduló: Bremen—Nürnberg 1-3, Duisburg—Dort­mund 0-1, Düsseldorf—Hamburg 1-0, Dres- des—FC Köln 0-0, Leverkusen—Stuttgart 1-2, S. Kickers—Bochum 2-0, Rostock— Frankfurt 2-1, Karlsruhe—Bayern Mün­chen 3-0, Wattenscheid—Mönchenglad­bach 3-2, Schalke—Kaiserslautern 2-0. El­ső a Stuttgart 52 ponttal. Második a Dort­mund 52, harmadik a Frankfurt 50 pont­tal. ß TOTÓ 20 M eretaéip • 1. Siófok—MTK 0-1 2 2. IS VSC— Kispest 1-4 3 3. Bremen—Nürnberg 1-3 a 4. Duisburg—Dortmund 0-1 2 5 Düsseldorf—Hamburg 1-0 1 6. Dresden—1. FC Köln 0-0 X 7. Leverkusen—VfB Stuttgart l -Z 'I «. Stuttgarter Kiekers—Bochum 2-0 1 0. Rostock—Frankfurt 2-1 1 10. Ascoli—Parma 2-3 2 11. Dari—Internazionale 0-2 2 12. Pisa—Udinese 0-1 2 13. Laser tana—Brescia 0*0 X ~rl: Diósgyőr—Újpest 2-2 X