Észak-Magyarország, 1990. május (46. évfolyam, 101-126. szám)

1990-05-28 / 123. szám

1990. május 28., hétfő ÉSZAK-MAGYARORSZAG 7 Labdarúgás, NB II. — Keleti csoport Diósgyőri gólfesztivál, barcikai „vételezés" DVTK-Szegedi Dózsa 7-1 (5-1) A képen a tóborozók: Kazsimir, Serfőzö, Babinyecz József vezető edző, Markó (álló sor, balról), Kovács, Barta (guggolnak). Fotó: Mák József Tatán gyakoroltak a diósgyőri atlétáit A diósgyőri atléták Babinyecz József vezetésével két he­tet töltöttek a tatai edzőtáborban. Három-három férfi és nő készült a soron következő viadalokra. A hét végén az orszá­gos váltóbajnokságon álltak rajthoz, Markó György pedig a Jugoszláv Kupában vett részt. A táborban Serfőző Sándor 2000 méteres akadályfutásban 5:31.06 perces egyéni csúcsot futott. Gyalogló OB Férfi 20 km: 1. DVTK Labdarúgás, NB III. Tíz gólt rúgott az Olefin SC TISZA CSOPORT Diósgyőr, 1500 néző. Ve­zette: Mester. DVTK: Knolz — Bem, Leskó, Danes, Csízi — Ka­tona, Varga, Farkas — Ha- nyecz, Tóth Gy., Lakatos. Edző: Palicskó Tibor. Csere: Farkas helyett Csi­ba, a 46., Hanyccz helyett Húszak, a 64. percben. A sorozatos hazai támadá­sok már a 6. percben gólt eredményeztek. Katona ka- nyarította balról a kapu elé a labdát, s a védők közül magasra felugró Tóth Gy. 8 méterről fejelt a bal sarok­ba, 1-0. Nem kellett sokáig várniuk a szurkolóknak a folytatásra sem, másodszor a 14. percben zörrent meg a szegediek hálója. Bém ira­modott meg a jobb oldalon, az alapvonalról visszagurí­tott és Tóth Gy. közelről to­vábbított a kapu közepébe, 2-0. A lelkes drukkerek vár­ták a jó nyitányt követő harmadik találatot, ám vá­ratlanul szépítettek a Tisza- partiak. A 22. percben Ge- recz balról lőtte a labdát a kapu elé, Fórizs pedig az ötösről a jobb alsó sarokba helyezett, 2-1. Nem sokkal ezután Leskó 25 méteres bombáját Fazekas a léc se­gítségével. tisztázta szögletre. A 34. percben szögletet kö­vetően Varga közelről bó­lintott a léc alá, í-l. A sze­gediek statisztaszerepre kényszerültek, egyetlen apró felvillanásuk sem akadt. A 38. percben Lakatos a bal oldalról lőtte félmagasan kö­zépre a labdát, Popol elesett, közben a labda a kezén csattant és Mester a 11-es pontra mutatott. A büntető­ből Katona a jobb alsó sa­Szegcd, 3000 néző. Vezet­te: Hartmann. KVSE: Májer — Orlóezki, Lipcsei, Kondás, Budai — Balogh, Búza, Deszatnik, Asszony — Kalmár, Csipke. Edző: Varga Zoltán. Csere: Kalmár helyett Sztahon, az 57. percben. Szép gesztussal kezdődött: a barcikai játékosok a mér­kőzés elején piros szegfű­csokrokkal köszöntötték a már bajnokságot nyert ha­zaiakat. Aztán majdnem rá is ijesztettek az NB I-es csa­patra. Asszony a 4. percben hatalmas lövést küldött ka­pura, de Leboniczky hasát találta el. Továbbra is a Ve­gyész támadott. Kalmár kö­vetkezett, de ő a jegenyéket célozta meg. Búza szép ki­törése után sem zörgött a háló, a szegedi portás a he­lyén volt. Ekkor fogyott el a kazincbarcikaiak tudomá­nya. A bajnokcsapat a visz- szavonulását bejelentő Kun vezérletével átvette a hatal­mat a pályán. Az első gólt a veterán Szabó Gy. készítet­te elő, a kapufáról lepatta­nó labdáját Kun kotorta a hálóba a 27. percben, 1-0. A második félidőben be­indult a szegedi gólgyártás. Kovács G.-ről Deszatnik le­rúgta a cipőjét, akinek új lábbelije a 65. percben sze­rencsét hozott. Ajtó-ablak helyzetben gurított a tehetet­len Májer mellett a jobb al­só sarokba, 2-0. A 72. perc­ben egy visszapattanó lab­dát Kun küldött egy pará­dés mozdulattal a bal alsó sarokba, 3-0. A 79. percben a lelkes Deszatnik bentra­gadt, a többiek előre futot­tak, így Kunt, a vékony sze­rokba lőtte a labdát, 4-1. Sokan már az első 45 perc lefújását jelző sípszóra vár­tak, amikor újabb gólt ér­tek el az energikusan futbal­lozó diósgyőriek. Katona szöglete után Tóth Gy. fe­jelt a jobb sarokba, 5-1. A szünet után semmit nem változott a találkozó képe. Az történt, amit a hazaiak akartak, szinte állandóan a Dózsa térfelén pattogott a labda. A 64. percben egy bal oldalról érkező beadásnál ■Csiba fejelte a labdát a há­lóba, 6-1. A 80. percben Bém zúgó kapufát lőtt, öt perc­cel később pedig Húszak a 16-oson belülről talált a jobb sarokba, 7-1. Ezen a mérkőzésen csak egy csapat volt a pályán. A DVTK játszotta azt a játé­kot, amelyet labdarúgás né­ven ismernek, a szegediek pedig statisztáltak hozzá. A vendégek sorsukba beletörő­dött együttes benyomását keltették, a kapura semmi veszélyt nem jelentettek, még egy-két felvillanásuk sem akadt. A DVTK min­denben toronymagasan el­lenfele fölé nőtt, csak győ­zelmének különbsége volt kérdéses. A vasgyáriak nagy kedvvel és akarással futbal­loztak, . élvezték a játékot, egyre-másra vezették tet­szetős akcióikat, s ezúttal a befejezéssel sem volt gond. Ritka, hogy azonos osztály­ban szereplő csapatok kö­zött’ ilyen mértékű tudásbe­li különbség mutatkozzon, ám a 90 perc azt igazolta, hogy a DVTK építését érde­mes folytatni. Jók: Bém, Leskó, Katona, Tóth Gy., La­katos. Doros íjászló gedi centert nem sikerült lesre állítani. Elfutott a bal oldalon, parádés beadását a csereként beállt Vass lőtte Májer hálójába, 4-0. A hazai együttes ember- emlékezet óta nem játszott hazai pályán ilyen jól. A barcikaiák elegáns felszere­lésben léptek pályára, de na­gyon szürkén futballoztak. Nem úgy tűnt,' hogy az együttes esetleg osztályozol játszhat az élvonalba kerü­lésért a bajnokság után. A durvaságoktól sem riadtak vissza, igaz, hogy ennek el­lenére csak Orlóezki kapott a bírótól sárga lapot, de a KVSE-nél lehetett volna „lombhullás” is. összességé­ben a szegediek ilyen arány­ban is megérdemelten nyer­tek. Jók: Csipke, Lipcsei, Kalmár. Petri Ferenc További eredmények: Eger SE—Nyíregyháza 0-2. Kecs­kemét—Debreceni Kinizsi 1-1. Debreceni MTE—Salgó­tarjáni Síküveggyár 1-3. Ba­ja—Mezőtúr 2-1. Szolnok— Metripond 0-1. Szarvas— BVSC 1-1. A KELETI CSOPORT Állasa: 1. Szeged SC 29 18 7 4 51-21 61 2. KVSE 29 14 7 8 40-30 49 3. Eger 29 14 4 11 42-38 46 4. DVTK 29 12 9 8 42-34 45 5. BVSC 29 12 9 8 35-28 45 6. Szarvas ■29 11 10 8 35-30 43 7. Ny.-háza 29 11 7 11 27-26 40 8. DMTE 29 9 12 8 38-33 39 9. S. Síküveg 29 10 8 11 42-41 38 1». Kecskemét 29 10 8 11 35-38 38 11. Baja 29 10 8 11 33-37 ::s 12. Szolnok 29 10 8 11 39-46 38 13. Metripond 29 10 7 12 39-34 37 14. I). Kinizsi 29 8 10 11 30-34 34 15. Mezőtúr 29 5 9 15 19-41 24 16. Sz. Dózsa 29 3 7 19 23-59 16 Ózdon rendezték meg a 20 kilométeres férfi és a 10 ki­lométeres női gyalogló or­szágos bajnokságot és nem­zetközi versenyt, amelyen nagylétszámú mezőny in­dult. Negyvenöt férfi és har­mincegy női atléta állt rajt­hoz — köztük osztrák, fran­cia, csehszlovák és litván gyaloglók. A férfiak mező­nyében öt DVTK-s verseny­zőt is láthattunk (Veréb, Kánya, Kovács, Draskóczi, Breznai). A rajt után, mind­járt Urbanik Sándor (Tata­bánya), a tavalyi címvédő állt az élre és végig vezet­ve megszerezte, zsinórban ötödik bajnokságát. (Érde­kesség, hogy Urbanik első sikerét is Özdon érte el.) A nőknél a békéscsabai Kosza és Illyés, a komlói Alföldi, valamint a diósgyőri Sze- benszlcy külön versenyt ví­vott. Rosza és Alföldi fel­váltva vezettek, végül Ro- sza nyert, Szebenszky ne­gyedik lett, leszorult a do­bogóról. Eredmények, férfi 20 km: 1. Urbanik (Tatabányai Bá­nyász), 1:24.41, 2. Dudás (Szegedi VSE) 1:26.09, 3. Szilágyi (Tatabánya) 1:28.13, ATLÉTIKA. A fővárosban rendezték meg a hét végén az országos váltóbajnoksá­got. A Bogdánfy utcai pá­lyán a férfi 4x1500 méteres számban a DVTK (Barcza, Kazsimér, Bereczki, Serfőzö összeállítású négyese) rend­kívül szoros csatjában a 2. helyen végzett. A diósgyőri­ek ideje 15:39.87 perces idő­vel értek célba, s mindösz- sze 3 (!) századmásodperc­cel kaptak ki a győztes BVSC-Esztétikától. 7''"7. AS A:7 oncsi városi uszodában csaknem százan álltak rajtkőre az OTP Ku­pa elnevezésű versenyen. A hazaiakon kívül főleg kör­nyékbeliek indultak, de ott voltak a Miskolci Postás, a Miskolci Vízművek, vala­mint Sárosoatak úszói is. A legjobban a Miskolci Víz­művek sportolói szerepeltek az OTP által szponzorált eseményen. VÍZILABDA. Miskolci Víz­művek— M.EAFC Schönherz SE 16-11 (3-1, 5-4, 4-4, 4-2). Miskolc, OB II. G.: dr. Nagy I. (4), Tóth Tamás (4), Diós. sy (3). Éder (3), Szénási, Lé- nárt Gy. Liget SE—Miskolci EAFC 12-11 (2-3, 5-2, 3-1, 2-5). Miskolc, OB II. G.: Bodgán (3), Babovka. Répásí, Ács (2—2), Zahorán, Fülöp (1—1). TEKE. Országos 1—2. osz­tályú egyéni verseny — Ózd. 4. Veréb (DVTK) 1:28.29. Csapatban: 1. DVTK (Ve­réb, Kánya, Kovács) 4:35.28, 2. Pécsi Bázis 4:46.13, 3. Szegedi VSE 4:48.30. A kül­földiek közül a legeredmé­nyesebb az abszolút sor­rendben harmadik helyen végzett 'litván Kazlauskas volt (1:26.09), negyedik és ötödik helyen pedig a cseh­szlovák Szikora és Valicsek végzett. Nők, 10 km: 1. Urbanik- né Rosza Mária (Békéscsa­bai Előre Spartacus) 45:08, 2. Alföldi (Komlói Bányász) 45:10, 3. Illyés (Békéscsabai Előre Spartacus) 45:12, 4. Szebenszky (DVTK) 45:43,5. Váradi (DVTK) 49:26. Csa­patban: 1. Békéscsaba I. 2:20.23, 2. DVTK (Szebensz­ky, Váradi, Kovács E.) 2:29.46, 3. Békéscsaba II. 2:42.30. A nemzetközi me­zőnyben a legjobb a nyol­cadik helyezett francia Ber- tonoud, aki 52:03-at ért el. Meghívásos 5 kilométeres leány verseny: 1. Balogh (Pécsi Bázis) 25:41, 2. Pesti (Szegedi VSE) 26:14, 3. Tö­rök (Bolyki DSE, Űzd) 26:32 ... 6. Jánosi (Bolvki DSE) 18:14. A nők között Lőrinczné (Ózdi Kohász) 460 fás telje­sítménnyel győzött, Tóth M. (ÓKSE) 429-cel harmadik lett. A férfiak mezőnyében Tóth (ÓKSE) 882-vel máso­dik helyezést szerzett. KOSÁRLABDA, Negyedik 'korcsoportos diákolimpia — területi döntő. Miskolc. A leányok mezőnyében a Ki­lián, a fiúkéban pedig a Földes Gimnázium lett az első, és jutott tovább. A leg­jobb játékosnak Kiss L. (Ki­lián) és Soltész (Földes) bi­zonyult. Olefin SC—Szeghalom 10-0 (3-0). Leninváros, 700 néző. Vezette: Mezei. Olefin SC: Bán — Szilágyi, Barabás, Kovács, Szőke, Koczka (Lip­csei), Molnár (Rostás), Gu­lyás, Rontó, Kapus. Nagy. Edző: Toperczer Tibor. A gólokat Szőke, Gulyás, Nagy (2—2), Lipcsei, Barabás, Ros­tás, Molnár szerezték. A minden csapatrészében jobb hazaiak helyzeteiknek csak ötven százalékát használták ki... Jók: Rontó (a me­zőny legjobbja). Kapus, Sző­ke, Kovács, Barabás. Ifi: 5-0. Mád—Hajdúszoboszló 3-1 (1-1). Mád, 800 néző. Vezet­te: Bodnár. Mádi Bányász: Kiss — Szoták, Matisz, Fo­dor, Oláh, Molnár, Tirk, Csá- nyi (Tóth I.), Szabó (Hara- szin), Laczkó, Hauberger. Edző: Fekete László. A gó­lok története, 6. perc: ártat­lannak látszó vendégtámadás végén Csisztu 11 méterről talált a kapuba. 0-1. 45. perc: a védőkről lepattanó labdát Laczkó 17 méterről a léc alá lőtte, 1-1. 56. perc: Tirk jobb oldali beadását Oláh helyez­te a jobb alsó sarokba. 2-1. 61. perc: Tóth I. átemelése után Oláh a kapust is kicse­lezve állította be a végered­ményt, 3-1. A szünet után minden csapatrészében jobb hazaiak megérdemelten nyer­tek. Jók: Oláh, Hauberger, Laczkó, Molnár, Szoták. Ifi: 3-4. Ózdi Kohász—Hajdúbö­szörmény 3-1 (1-0). Hajdú- böszörmény, 300 néző. Ve­zette: Szlomoniczki. Ózdi Ko­hász: Erdős — Éles, Ker­tész, Stanev, Tokár, Pribék, Szlifka (Fenyves), Ökrös, Ágó, Paulovics, Simkó (Mi- da). Edző: Albert Csaba. A gólokat Paulovics, Ökrös, Ágó, illetve Nagvkaposi sze­rezték. Sportszerű, jó iramú Labdarúgás, NB I. Az Újpesté az aranyérem A labdarúgás első vona­lában izgalmas 90 percekkel ért véget a bajnoki pontva­dászat. Csattanó is maradt, ugyanis a hónapokon ke­resztül az első helyet birtok­ló Verebes-legénység az utol­só akadályban féi'bukott, s az aranyérem ezek után az újpestiek ölébe hullott... Igaz, arra alighanem keve­sen gondoltak, hogy a lila- fehérek megverik a „testvér- csapatként" elkönyvelt kis­pestieket, akiknek így pót- vizsgázniuk kell. Eldőlt, hogy a Csepel meLlett a Ha­ladás vesz búcsút a legjob­bak mezőnyétől, s a Bp. Honvédőn kívül a Debrecen játszik osztályozót. Eredmé­nyek: ÜJ PESTI DÚZSÁ—BP. HONVÉD 2-0 (1-0). A kis­pestiek csak kóvályogtak a pályán. G.: Szabó (2). SIÖFOK—TATABÁNYA 1-3 (0-1). Jobban kihasznál­ták helyzeteiket a vendé­gek. G.: Marozsán (11-es- böl), illetve Váczi (2), Csapó. és színvonalas volt a talál­kozó. A vendégek jobb hely­zetkihasználása döntött. Jók: Kertész, Tokár, Ökrös. Ifi» 1-1. Mátészalka—Borsodi Épí­tők Volán 1-0 (1-0). Máté­szalka, 600 néző. Vezette: Fodor. BÉV SC.: Kerényi — Mihalovszki (Lehóczki), Szo- bóczki, Oláh, Farkas, Sverla (Tóth'. Rácz, Bodnár, Bor­bély, Nemes, Vidinczei. Ed­ző: Balázs András. A gólt a 45. percben Tardi (11-esből) szerezte. Két ellentétes fél­időt láthatott a közönség. Az első félidőben a hazaiak irányították a játékot. A szünet után átvette a kezde­ményezést a BÉV SC, nyo­masztó volt a fölényük, de a kapuba nem tudtak betalál­ni. Jók; Kerényi, Oláh, Bor­bély. Ifi: 0-0. Kaba—Sajóbábony 4-1 (1-1). Kaba, 800 néző. Vezette: Varga. Sajóbábony: Grol- musz — Popovics, Kerekes, Majoros, Budai, Szűcs, Ko­vács, Petrovics, Kobolák, Aranyosi, Palej. Edző: Szőke Barnabás. A gólokat Ador­ján (2), Kovács, Plókai, il­letve Budai szerezték. A szü­net után kidomborodott a hazaiak nagyobb tudása. Jó: Szűcs. Ifi: 4-1. Tíszavasvári—Edelény 3-0 (2-0). Tíszavasvári, 800 néző. Vezette: Szilvás! Edelény: Drótos — Gonda, Ragyina, Tárnái, Göndör, Goór, Bar- barics (Kleiber), Oldal, Czél, Csorba, Turcsik. Edző: Ko- leszár György. Végig nagy fölényben futballoztak a ha­zaiak és megérdemelten nyertek. Az igazsághoz tar­tozik, -hogy a szünet, után a vendégek két 100 százalékos helyzetet hagytak kihaszná­latlanul. G.: Erdei (3). Kiss M. Jók: Göndör, Oldal. Ifi: 0-1. További eredmények: Ra- kamaz—Hajdúnánás 3-0. Balmazújváros—Kisvá’rda 0-1. VÁCI IZZÖ—MTK-VM 2- 1 (1-1). A váciök hatalmas lelkesedésüknek és akará­suknak köszönhetik sikerü­ket. G.: Répási, Fekete, illet­ve Jován. DEBRECENI VSC—VESZ­PRÉMI SE 1-0 (0-0). A ha­zaiak töretlen küzdőszelle­mükkel harcolták ki a lét- fontosságú győzelmet. G.: Márton. FERENCVÁROS—VASAS 3- 3 (2-2). Az angyalföldiek már két góllal is vezettek a jól megkoreografált találko­zón. G.: Dzurjálk (2, egyet 11-esből), Fonnyadt, illetve Gubucz, Duró, Józsa (öngól). PÉCS MSC—HALADÁS VSE 4-1 (2-1). Csak a pécsi győzelem különbsége volt kérdéses. G.: Lovász, Bér- czy, Tomka, Nagy T., illet­ve Illés. VIDEÓT ON-WALTHAM— RÁBA ETO 1-0 (1-0). A fe­hérváriak enyhe mezőnyfö­lényben futballoztak. G.: Jónás. CSEPEL SC— BÉKÉSCSA­BA 2-0 (1-0). Emberhátrány­ban sem forgott veszélyben a búcsúzó csepeliek sikere. G.: Hamar, Jezsek. AZ KB I. VÉGEREDMÉNYE: 1. Ü. Dózsa 30 18 4 8 43-20 58 2. MTK-VM 30 18 4 8 48-26 58 3. PTC 30 13 9 8 48-34 48 4. PMSC 30 13 9 8 37-23 48 5. Tatabánya 30 13 4 13 24-28 43 6. Veszprém 30 10 11 9 27-24 41 7. siófok 30 10 9 11 31-34 39 8. Vasas 30 10 9 11 35-42 39 9. Videoton­Waltham 30 9 11 10 26-30 38 10. Békéscs. 30 10 8 12 26-34 38 11. Váci Izzó 30 8 12 10 30-31 36 12. Rába-ETO 30 7 14 9 34-30 35 13. Bp. Honvéd 30 9 8 13 31-39 35 14. Debrecen 30 7 14 9 20-30 35 15. Haladás 30 9 6 15 33-46 33 16. Csepel 30 5 10 15 27-49 25 A T0I0 21. heti eredmény i. 4. 5. 5: 8. 9. 1«. 11. 12. 13. CSEREI.—BEK ÉS CSABA FERENCVÁROS—VASAS ÚJPESTI DÓZSA-BP. HONVÉD VÁCI IZZÓ—MTK-VM BA R Ll: IT. V—RRESCIA cagi.iari-tiuestina COMO—LICATA COSENZA—AVKLLINO FOGGIA—MONZA P.VKMA-REGGIANA PESCARA-CATANZARO KKGGINA-ANCONA TORINO—MESSINA ííllOVA lilf 2-0 3-3 2-0 2-1 1-1 1-1 2-0 1-0 1-0 2-0 0-1 0-2 3-0-PISA 0-0 1 X 1 1 X X 1 1 1 1 2 2 1 x Szeged SC —Kazincbarcika 4-0 (1-0) Csak röviden...