Észak-Magyarország, 1988. szeptember (44. évfolyam, 209-234. szám)

1988-09-19 / 224. szám

1988. szeptember 19., hétfő ÉSZAK-MAGYARORSZAG 7 Csak röviden... TEKE. Borsodi Építők Vo­lán—Özdi Spartacus 5-3 (2499-2412). Miskolc, NB II. férfi. Egyénileg: Juhász (445), Németh (433), Székely (432), illetve Rendes (434), Mol­nár (416), Kdjei (410). SAKK. Miskolcon rendez­ték meg tegnap a Borsod­dá vhö—MTK-VM OB I-es bajnoki mérkőzést — az eszi forduló nyitányának ke­retében. A fővárosiak 9-4-re nyertek, 1 találkozó függő­ben maradt. A miskolciak közül Szabolcsi és Varga P. nyert, míg Bokor, Dobos, Kovács L. és Havasi döntet­lenül mérkőzött. Dr. Perecz László partija Forintos Győ­ző nemzetközi nagymester ellen előnyösebb állásban függőben maradt. Az MTK- VM-ből Polgár Zsuzsa. Var- nusz, Emödi, dr. Polgár, Pol­gár Zsófia, Polgár J. és Hra- deczky nyert, míg Lengyel. Rajna, Sápi és Orgován re­mizett. A nők mérkőzésén: Borsodtávhö—MTK-VM 0,5­1,5. Keresztúri—Sinka dön­tetlen, Nagy J.—dr. Kas 0-1. Labdarúgás, NB II Kazincbarcika—duse 2-1 (0-0). Kazincbarcika, 1000 néző. Vezette: Tajthy. KVSE: Major — Szabó. Sztalion, Kondás. Budai — Balogh. Szamosi. Orlóczki — Kalmár. Asszony. Smolnicki. Ed­ző: Varga Zoltán. Csere: Smolnicki helyett An­tal, a 46.. Szamosi helyett Pla­néta. az 5(5. percben. A gólok története. 51. perc: Budai a bal oldalról két jó csel után középre ívelt. Antal ugrott a legmagasabbra és fe­jéről a labda közelről a hálóba került, 1-0. 52. perc: A közép- kezdés után gyors debreceni ak­ció bontakozott ki a pályán, a jobb oldali beadásból Honti 8 méterről szerzett gólt, l-l. 54. perc: Sizamosi távoli lövésébe Kalmár beletette a lábát, s az irányt változtatott labda a te­hetetlen kapus mellett a jobb sarokba vágódott. 2-1. Az első félidőben unalmas, alacsony színvonalú, sok hibá­val tarkított játék folyt a pá­lyán. A szünet után a sikeres barcikai cserék lendületet vit­tek a játékba, több helyzetet alakítottak ki és harcosságban is felülmúlták ellenfelüket. Egy góllal mindenképpen jobb volt a Vegyész. Jók: Kondás, Budai, Orlóczki, Antal. DVTK—D. Kinizsi 1-1 (0-1) (büntetőkkel 4-3). Debrecen. 1500 néző. Vezette: Ring. ; DVTK; Nagy — Kuttor. Kür­tösi. Danes. Lcskó — Héjas. Hu- s’^ák. Molnár — Szlifka. Bém. IfarJcas. Edző: dr. Petróczy Gá­bor. ^Csere: Kuttor helyett Rostás, aj, 32. percben Szlifka helyett Bongyei. a 46. percben. •A gólok története. 22. perc: Sebők a félpályától nagy lendü­lettel futott el, Tóth Gy.-vcl kényszerítőzött, majd visszakap­ta a labdát és 10 méterről, job­bal a kapu közepébe lőtt. 0-1. 74. perc: a bal oldalon betörő Molnár a Rostástól visszakapott labdát 7 méterről, éles szögből nyeste a hálóba Vadon lába mellett. 1-1. A büntetőket Hú­szak. Bém. Molnár. Kürtösi be­lőtte. a debreceniek közül pedig Jankovics. Szűcs S. és Fekete volt eredményes. A közepes színvonalú, de vál­tozatos találkozón mindkét kapu gyakran forgott veszélyben. A többel támadó vendégcsapat rá­szolgált a döntetlenre, majd a ll-es rúgások utáni két pontra. Jók: Molnár. Nagy. Héjas. Metripond—Ózd 2-1 (0-1). Ózd. 3200 néző. Vezette: Hazafi. ÖKSE: Fekete — Fodor. Ker­tész. Králik. S tanév — Tokár. Kovács. Tiba. Osváth. — Mun­kácsi. Farkas. Edző: Temesvári Tibor A gólok története. 31 perc: To­kár ívelt be szögletet, a bevotő- dö Osváth pedig 9 méterről fe­jelt a kapuba. 0-1. 68. perc: Je­gy esi ió labdávaJ indította Tasit, aki az alapvonal közeléből visz- szajálszott. Návay 5 méterről lőtt a kapuba, l-l. 88. perc: is­mét a jobb oldalon alakult ki tá­madás. Bárány beadását Kovács 14 méterről a bal sarokba bom­bázói. 2-1. Végig az ózdiak játszottak fö­lényben és legjobb hazai játé­kukat produkálták az őszi sze­zonban. Mégis vesztesként hagy­ták cl a pályát, mert nem tud­tak gólokat lőni. Jók: Kovács. Osváth. Farkas. Munkácsi. További eredmények: Szarvas —DMVSC 1-0. Nyíregyháza—Ba­ja 3-0. Szolnok—Lehel SE 4-1. Kecskemét—Eger SE 3-0. Sze­ged SC—Hatvan 3-1. NB II. KELETI CSOPORT 1. Metripond G 5 — — 1 15- 5 15 2. Szeged 6 4 1 — 1 13- 5 14 3. Szolnok 6 4 1 — 1 14- 7 14 4. Szarvas G 2 3 1 — 7- 5 13 5. DMVSC 6 3 1 — 2 7- 5 11 G. D. Kinizsi 6 2 1 2 1 8- 5 10 7. Kecskemét 6 3 — 1 2 7- 5 10 8. Diósgyőr 6 1 3 — 2 G- 9 9 9. Baja 6 2 — 1 3 7-10 7 10. Jászberény 6 1 1 2 2 6-11 7 11. Nyíregyháza 6 1 — 3 2 7- 9 G 12. Ózd 6 — 2 2 2 5- 7 6 13. Hatvan 6 1 1 1 3 4- 8 (i 14. Kazincbarcika G 1 1 1 3 6-13 G 15. DUSE 6 1 — 2 3 6- 8 5 16. Eger 6 1 1 4 3- 9 5 Döntetlen Bulgária ellen Mezőkövesden rendezték meg a Magyarország-Bulgária női lab- darúgóválogatott-mérközést. A színvonalas összecsapáson - melyet kétezren tekintettek meg, a játékot pedig Bognár (Kur- mai, Varga) vezette - 2-2-es döntetlen született. A gólokat Nagy T. (2), illetve Kosabova és Todorova szerezték. Jó teljesítményt Nagy T. (a mezőny legjobbja), Jenei, Tóth, Nagy A., illetve Mi- golova, Lekova és Kovacheva nyújtott. Fotó: Szabó István A TOTÓ 38. heti eredménye ). SZARVAS—DMVSC 1-0 1 2. ÖZD—METR1POND 1-2 2 3. KOMLO--KAPOSVÁR 0-0 x 4. DOROG—BP. VOLÁN 1-0 l 5. BLAü-WKiSS 90-FORTUNA KÜLN 2-1 1 6. BRAUNSCWEIG—DARMSTADT 2-1 1 7. MEPPEN—SOLINGEN 1-1 X 8. OFFENBACH—BAYREUTH 1-2 2 9. CA 1 A N ZA RO-P A DO VA 0-0 X 1 o. CUEM0NESE—MONZA 1-1 X 11. MESSINA—PIACENZA 4-1 1 12. UDJNESE—AVELLJNO 0-0 X Fi. BARI—PARMA j . 2-1 1 TARANTO—BARI ET TA 1-0 1 Kézilabda Súlyos Bányász-fiaskó Építők SC—Borsodi Bá­nyász 30-14 (15-10). Buda­pest, NB I. női. Vezette: Dzspoff, Kiss. B. Bányász: Demeter — Enginé 1, Vin- ezéné 3, Nagyné 2, Kiss, Lu­kács 4, Kovács 2. Csere: Kun, Tóth I., Nagy A., Répási, Tarjánk Edző: Bereczky György. Jó: Lukács, Vinczé- né. Miskolci Spartacus—Haj­dúböszörmény 24-21 (12-10). Hajdúböszörmény, NB II. női. Ld.: Cseri (8), Sobotich (6), Csabáné (5). Jó: az egész csapat. BVM Alsózsolca—Máté­szalka 30-22 (17-14). Alsó­zsolca, NB II. férfi. Ld.he­rényi (6), Kovács, Szilágyi (5—5), Smiger, Simító (4— 4). Jók: Török (a mezőny legjobbja), Kovács, Szilágyi, Berényi, Simkó. Debreceni Medicor—Lyu- kóbányai Bányász 27-18 (15-12). Debrecen, NB II. férfi. Ld.: Kiss G. (7), Fel­legi, Popovics (3—3). Átla­gon felüli egyéni teljesít­mény nem akadt. Özdi Kohász—Dunaföld- vár 20-14 (9-9). Dunaföld­vár, NB I iB. férfi. Ld.: Üve­ges (6), Gráf (5), Czirok (4), Bannóczky (3), Horváth (2). Jók: Kovács (a mezőny leg­jobbja). Czirok, Barnóczky, Üveges. I Asztalitenisz Három hazai vereség Fordulót rendeztek az asz­talitenisz-csapatbajnokság­ban. A borsodi együttesek szereplését ezúttal nem kí­sérte silcer, hazai környezet­ben. három gárda is veresé­get szenvedett. BVSC—Borsodi Építők Vo­lán 16-9. Miskolc, NB I. — A-csoport, férfi. Gy.: Bá­thory (3), Gulyás (3), Laczkó (3). Medosz Érdért—Borsodi Kinizsi 14-11. Bocs, NB I.— B-csoport, női. Gy.: Széles (5), Tóth (3), László (2), Mauzer (1). Szolnoki Rákóczi—Borsodi Kinizsi 15-10. Bocs, NB II. férfi. Gy.: Géczi (3), Temes­vári (3), Ignácz (2), Rózsa­hegyi (1), Tóth G. (1). * Vasárnap a népkerti csar­nokban rendezték meg Mis­kolc város idei felnőtt egyé­ni és párosbajnokságát. A győztesek. Vegyespáros: András M., András A. Fér- fipáros: Laczkó, Gulyás. Női páros: András A., Kon­dás. Női egyes: András A. Férfi egyes: Báthory (vala­mennyien a Borsodi Építők Volán SC sportolói). Labdarúgás, NB III. Szabó góljai döntöttek Mádon mAtua csoport Borsodi Bányász—Recsk l-l (l-l), büntetőkkel 8-7. Recsk. 500 néző. Vezette: Kálmán P. B. Bányász: Gondos — Csáki, Bukovics, Szabó Zs.. Lintner, Budai, Kiss G., Borbély. Palcj, Hajdú (Timári). Kölln. Edző: Szőke Barnabás. A gólok törté­nete. 6. perc: Horváth Zs. szög­let után 5 méterről helyezett a kapuba, ü-1. 28. perc: Kölln 18 méteres szabadrúgása a hálóba vágódott, l-l. A kitünően fut­ballozó vendégek rászolgáltak a büntetőkkel megszerzett értékes két pontra. Kiállítva: Budai. Jók: Csáki (a mezőny legjobb­ja), szabó Zs.. Lintner, Borbély. Ifi: 0-4. Mádi Bányász—Gyöngyös 4-2 (2-2). Mád, 1600 néző. Vezette: Gál. Mád: Kiss — Szoták. Ma- tisz, Fodor, Oláh. Molnár (Lacz­kó). Barcsa (Szatmáry), Csányi, Szabó, Baghy, Tóth L. Edző: Fekete László. A gólok törté­nete. 10. perc: Márkus 14 mé­terről helyezett a kapuba, 0-1. 20. perc: Baghy jobb oldali sza­badrúgását Barcsa 5 méterről helyezte a kapuba, l-l. 22. perc: Csányi beadását Szabó lőtte a kapuba, 2-1. 34. perc: bal olda­li akció végén Patócs egyenlí­tett. 2-2. 55. perc: Barcsa elfu­tott a bal oldalon, beadását pe­dig Szabó 6 méterről továbbí­totta a kapuba, 3-2. 90. perc: Csányi 30 méteres szabadrúgá­sa a kapufáról kipattant. Sza­bó ott ..termett” és beállította a végeredményt, 4-2. Nagysze­rűen játszottak a hazaiak és a gólokon kívül négyszer is a ka­pufát találták el. Jók: a hazai csapat valamennyi tagja dicsé­retet érdemel. Kiállítva: Patócs (Gyöngyös). Ifi: o-l. Edelény—Nagybátony 2-1 (1-0). Edelény. 800 néző. Vezette: Da- rók. Edelény: Drótos — Gonda, Ragyinn. Tárnái, Goór, Csorba, Kovács F.. Ladányi. Czél (Sza­bó). Kleiber. Kovács E. (Gön­dör). Edző: Koleszár György. A gólok története, 28. perc: La­dányi 12 méterről a jobb felső sarokba helyezett. 1-0. 65. perc: Kovács F. bal oldali beadását Kovács E. helyezte a jobb fel­ső sarokba, 2-0. 73. perc: Orosz 5 méterről állította be a vég­eredményt, 2-1. Sportszerű mér­kőzés. közepes iram, megérde­melt hazai siker. Jók: Ragyina. Ladányi, Tárnái, Csorba. Ifi: 2-0. További eredmények: Salgó­tarjáni Kohász—Romhány 1-0. Salgótarjáni Síküveggyár—He­vesi SE 2-1. Balassagyarmat— Apc 0-1. Bélapátfalva—Honvéd Köteles SE 3-3. büntetőkkel 1-4. Bag—Salgótarjáni Bányász 3-0. TISZA CSOPORT Olefin SC—Honvéd Asztalos SE 2-2 (0-2). büntetőkkel 4-3. Lentnváros. 600 néző. Vezette: Nyikes. Olefin SC: Kiss A. — Járai. Barabás. Balogh. Magyar, Bodolai, Szurkos, Szobóczky A. (Szőke), Barna, Kapus. Kiser (Nyikos). Edző:: Topcrczer Ti­bor. Ellentétes félidőket látha­tott a közönség. A szünet után magára talált a hazai gárda, egyenlített és 11-es rúgásokkal a győzelmet is kiharcolta. G.: Balogh. Kapus, illetve Ludánsz- ky (2, egyet li-esböl). Jók: Kiss A., Balogh. Szőke. Ifi: 1-2. Balmazújváros—Mczőcsát l-l (1-0). büntetőkkel 4-3. Balmaz­újváros, 1800 néző. Vezette: In­ges. G.: Tóth. illetve Szombati. Naptár _______ 1 988. SZEPTEMBER 19., HÉTFŐ A nap kelte 6.27, nyugta 18.50 órakor A hold kelte 15.25, nyugta 22.52 órakor Névnap: Vilhelmina, Vilma Száztíz éve született Strom­feld Aurél (1878—1927), a magyar munkásmozgalom kimagasló harcosa, a Ta­nácsköztársaság Vörös Hadseregének vezérkari fő­nöke. IDŐJÁRÁS-JELENTÉS Változóan felhős ég mellett több órás napsütés várható. Legfeljebb egy-egy jelenték­telen zápor fordulhat elő. Az élénk, helyenként erős északi szél átmenetileg mérséklődik. A legmagasabb nappali hő­mérséklet 16 és 20 fok kö­zött alakul. (MTI) Mozgáskorlátozott gyermekeknek Öszvér-jármű, játéknak Két éve. hogy a miskolci József úti napközi otthonos óvodában mozgáskorlátozott gyerekek számára csoportot indítottak. Az itt folyó mun­ka természetesen speciális módszereket, eszközöket igé­nyel: a tömegközlekedés sza­bályainak, alapelemeinek el­sajátításához például régóta hiányoztak a kellékek. Néhány hónapja Kolozsvá- ry István, a Miskolci Köz­lekedési Vállalat igazgató- helyettese ígéretet tett a se­gítségre. A tervek elkészíté­sét követően az ipari-, a vil­lamos- és az autóbusz-kar­bantartó üzem dolgozói, mintegy 900 munkaórával el­készítették és az óvodaudvar­ra helyezték a „rehabilitá­ciós villamos—autóbusz ma- kett”-et. Az avatót nemrég tartották meg, melyen az intézmény lakói virággal és rövid műsorral mondtak kö­szönetét az építőknek, majd rögtön birtokukba vették az „öszvért” (ahogy egymás kö­zött nevezik a gyerekek), melynek első fele autóbusz, hátsó része pedig villamos. Mint Bodnár Péterné ve­zető óvónőtől megtudtuk, a „makett” méretei, berende­zése valósághű, a piciny jár­daszigetről az eredetinek megfelelő lépcsőn jutnak a „járműbe” a gyerekek. A köszönet mellett szólni kell arról is, hogy a barbár­ság itt is gyorsan felütötte a fejét. Hétvégeken és az esti órákban már többször be­másztak ismeretlen szemé­lyek, s pusztításuk eredmé­nye: felhasított ülés, össze­tört lámpa, bepiszkított utas­tér. Sajnos, ezekkel az „em­berekkel” szemben az óvoda dolgozói tehetetlenek. Cz. B. Pimasz, szép arccal Zuborn.yak Zoltán színmű­vész Ady Endre versének fent idézett címét kölcsö­nözte irodalmi összeállításá­hoz, amelyben századunk költőinek műveiből állított össze értékes, nagy gondo­lati ívű csokrot. A műsor­ban közreműködik az im­már országos nevű Swetter együttes. Ez az irodalmi-ze­nei összeállítás elsősorban a tanulóifjúsághoz szól, de — természetesen — irodalom- barát felnőttek is gazdagod­hatnak vele. A szakmai be­mutató még május 30-án megvolt, június 1-jei szá­munkban részletesen mél­tattuk is a produkciót. Most megkezdik sorozatos előadá­sait a miskolci Kamaraszín­házban (Kossuth u. 11.): a bemutató szeptember 19-én, hétfőn 16 órakor lesz, a kö­vetkező két előadás 20-án 15 órakor és 22-én 15 órakor. A képén Zubornyak Zoltán a műsor egyik pillanatában. (Fotó: Jármay) ÉHM-GiiiHiraá® «"s'Eastst Főszerkesztő: NAGY ZOLTÁN Szerkesztőség: Miskolc, Bajcsy-Zsilinszky út 15. -3527. - Postacím: Miskolc, Pf.: 351. Telefonok: Központ: 38-941. Titkárság: 16-886. Ipari rovat: 16-035. Belpolitikai rovat: 16-450. Kultúrrovat: 16-067. Sportrovat: 16-049. Levelezési rovat: 16-046. Kiadja a Borsod Megyei Lapkiadó Vállalat. Miskolc, Bajcsy-Zsilinszky út 15. - 3527. Felelős kiadó: VERES MIHÁLY Postacím: Miskolc, Pf.: 178. Telefon: 36-131. Hirdetésfelvétel: Miskolc, Széchenyi út 15-17. - 3532. - Telefon: 16-213. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármely hírlapkézbcsító postahivatalnál, a hírlapkézbcsítóknél, a Posta hírlapüzleteiben és a Hírlapclófizctési és Lapellátási Irodánál (HELÍR) Budapest V'.. József nádor tér 1 - 1900.. közvetlenül vagy postautalványon, valamint átutalással a HELÍR 215-96162 pénzforgalmi jelzőszámra. Az előfizetés dija egy hónapra 43 forint, egy negyedévre 129 forint, cgv évre 516 forint. Index: 25 655. ISSN 0133-0357. Készült a Borsodi Nyomdában. Felelős vezető: HORVÁTH FERENC Az Észak-Magyarország ügyeleti hívószámai 16 órától: 89-872, 17-807.