Észak-Magyarország, 1981. november (37. évfolyam, 257-280. szám)

1981-11-03 / 258. szám

1981. november 3., kedd ESZAK-MAGYARORSZAG 7 SPORT SPORT SPORT haioakság BORSODI VOLÁN—N AGYBA­TONY 2-2 (l-0). Miskolc-Erenyő, 400 néző. Vezette: Darók. B. Volán: Kiss — Kőhalmi, Sverla, Szanyó, Lugosi, Bodnár (Szilá­gyi), Miklós, Veres, Csányi, elálló, Tóth. Edző: Balázsi IsU- ván. A gólok története. 14. perc: Szanyó szép cselekkel ment el a bal oldalon, beadását Tóth a léc alá lőtte, 1-0. 51. perc: Ber- tók 20 méteres szabadrúgásból egyenlített, 1-1. 63. perc: Miklós a rosszul kifutó kapus mellett helyezte a labdát a hálóba, 2-1. 70. perc: Bal oldali beadás után Bodnár rosszul találta el a lab­dát. saját , kapujába perdült a hibáról, 2-á. Balszerencsés mér­kőzést játszott a Volán, a szü­net utáni teljesítmény alapján győzelmet érdemelt volna. Jók: Kőhalmi, Sverla, Veres. Ifi: 1-1. recski Ércbányász—ole­fin SC 4-1 (1-1). Leninváros, 300 néző. Vezette: Csáki. Olefin SC: Bodolai I. — Szilágyi, Van- ezó, Paulovics, Lázár, Bodolai II. (Győri), Sztankó (Kaszás), Locher, Korhűt, Tomcsz, Répási I. Edző: Darabos Attila. A gólok története. 24. perc: Répási I. cselezgetett, tőle Kor­hűt kapta a labdát, aki egy csel után lőtt a hálóba, 0-1. 43. perc: Bódi II. szabadrúgását kö­vetően a labda irányt változta­tott a sorfalon, s a hálóba hul­lott, 1-1. 01. perc: Jobb oldali beadás után Bódi II. fejelt a hálóba. 2-1. 112. perc: A kitörő Bódi n-t felvágták a lG-oson belül. A megítélt ll-est Tóth értékesítette, 3-1. 90. perc: ?Vleggye.si vezette fel a labdát, senki sem támadta, a lG-oson belülről lőtt, s a labda Bodolai I. keze között került a hálóba, 4-1. Az eredmény hűen tükrözi a hazai együttes teljesítményét. Senki sem érdemel dicséretet. Ifi: 7-2. EDELENY—BÉLAPÁTFALVA 2-2 (0-0). Edelény, 1000 néző. Vezette: Makovényi. Edelény: Banga — Turcsik, Váradi, Ma­jor, Kendi, Bacsó, Lengyel, Dró­tos V. (Ragyina), Németh, Szűcs (Kleiber), llubi. Edző: Hajas Int re. A gólok története. 51. perc: Kleiben a lü-oson belül felvág­ták. A ll-est Major értékesítet­te, 1-0. 59. perc: Kleiber • egyéni alakítás után 8 méterről élesen lőtt a jobb sarokba, 2-0. 61. perc: Jobb oldali beadás után Varga közelről talált a hálóba, 2-1. 70. perc: Varga bedobását a hazai védők elvétették, Forgó 3 méterről fejelt a kapuba, 2-2. Közepes iramú mérkőzésen a lelkesen játszó vendégek rászol­gáltak az egyik pontra. Jók: Váradi, Kleiber. Ifi: 1-1. SAJÓBÁHONY-SALGÓTAR­JÁNI ÜTVÜZETGYAR 3-0 (0-0). Sajóbábony, 300 néző. Vezette: Pulii. Sajóbábony: Gyovai — Jónás, Benkö, Kecskés, Tóth, Kerccsényi, G rolni usz, Kiss, Bodri, Nagy (Vajda), Lintner (Palásthy). Edző: Balázs András. A gólok története. 70. perc: Pormás akció végén Palásthy a jobb alsó sarokba lőtt, l-o. 75. perc: Kiss a saját térfeléről in­dult, 30 méterről leadott nagy lövése a hálóba vágódott, 2-0. 80. pere: Kerecsónyi bal oldali szögletét Grolmusz közelről lőtte ti hálóba, 3-0. Sokáig kétséges­sé tudta tenni a lelkesen küzdő Vendégcsapat a találkozó sorsát. Jók: Jónás, Benkó, Kiss, Ifi: 7-0. ItOlMI I Any—BORSODI BÁ­NYÁSZ l-l (1-0). Zagyvaróna, 600 néző. Vezette: Mezei. B. Bá­nyász: Koszta — Dalnoki, Pa- lágyi, Szegő. Szabó. Kovács I., Kovács II.. Budai. Pécs (Oldal), Plotár, Klem (István). Edző: Balogh Zoltán. A gólok története, in. perc: Kecskés átadását Szűcs lőtte a hálóba, 1-0. H0. pere: Kovács I. beadását elvétették a hazai vé­dők, Plotár közelről nagy gólt lőtt, l-l. A görcsös akarás nem tett jól a színvonalnak. Jók: Szegő, Plotár. ifi: 0-2. Labdarúgás, NB I!. Ff II Hódmezővásárhely— MVSC 1-1 (1-0) Munkában a hódmezővásárhelyi védelem: Czerva elöl igyekeznek ketten is felszabadítani, Egri siet segítségére csapattársának. (MVSC-HÖDGEP 1-1.) Fotó: Temesi László Miskolc, 500 néző. Vezette: Mo- hácsi. MVSC: Harsány! — Gyöngyösi, Bobkó, Gergely, Krémcr — Lciszt, Bukovenszky (Soltész), Kiss — Liplák, Egri, Török (Czerva). Ed­ző: Krompaszky Gyula. Nagyszerű labdarúgóidőben, kellemes napsütésben kezdődött a mérkőzés. Az első percek túlzott óvatoskodást eredményeztek, egyik csapat sem lépett fel kez- deményezöleg. A hazaiak valami­vel többet birtokolták a labdát, a vendégek szórványos ellentá­madásai valamelyest veszélye­sebbeknek bizonyultak. A 7. percben Kiss a félpályától is- dult, kicselezett két védőt, tisz­tára játszotta magát, s miután ezzel a dolog nehezebbik részét megoldotta, a kifutó kapusba lőt­te a labdát... Ezután hosszú üresjárat következett, igen ala­csony színvonalú játékkal páro­sulva. A 32. percben Egri iramo­dott meg, már csak a kapussal állt szemben, de sikerült véghez- vinnie azt a bravúrt, hogy a „portást” találta el. A 3G. perc­ben Szadeczki szándékosan a föl­dön fekvő Liptákba rúgott, Mo­hácsi játékvezető kiállította a magáról megfeledkezett játékost. Egy perc múlva a vendégek ka­puja előtt nagy kavarodás tá­madt, a labda Liplák elé került, aki az ötösről nagy erővel a fel­ső lécét találta telibe. Támadga- tott a vasutas együttes, de — ilyen a futball — az első Igazán mutatós hódmezővásárhelyi akció góllal végződött. A 44. percben Bálint dr. a bal oldalon cselez­getett, középre adott, a tétován kimozduló Harsány! kezéből ki­perdült a labda, s a berobbanó Tassi közelről a léc alá lőtt, 1-0. A szünet után sem emelkedett a színvonal, s az iram is méltat­lan volt a második vonalhoz. A 62. percben Kiss a jobbösszekötő helyén vett át. egy labdát, jó csel­lel lerázta magáról őrzőjét, aztán 15 méterről a jobb alsó sarokba nyeste a pettyest, l-l. A 73. perc­ben Bálint dr. 20 méterről kül­dött erős lövését tenyerelte ne­hezen szögletre Harsányi. Nem sokkal ezután Gergely kapott sárgalapos figyelmeztetést. A haj­rában ismét Bálint dr. ve­szélyeztetett, de a hazai „portás” melléről a kapu mellé perdült a labda. Tulajdonképpen végig csak a verőfényes napsütést élvezhették a szurkolók. A játék egyáltalán nem kötötte le figyelmüket. Szer­vezeti segnelc, taktikus játéknak, tudatosságnak nyomát sem lehe­tett felfedezni. Egyik csapat sem érdemelt volna győzelmet. Jók: Gyöngyösi, Krémer. D. L. Kazincbarcika—DUSE 3-1 (1-0) Kazincbarcika, 1500 néző. Ve­zette: Benkö. KVSE: Kasza — Szobonya, Tóth, Kiss L. — Fodor, Petro- vics, Kálmán, Majoros — Szép, Gcrc, Kolcszárik (Simkó a 85. percben). Edző: Frcnkó László. A hazai együttes kezdte na­gyobb iramban a találkozót, s már az első percekben kitűnt, hogy a vendégek szoros ember­fogásra rendezkedtek be, elöl két csatáruk tartózkodott. Az 5. percben Gere futott el a- hal­szélen, de öt méterről az üres kapu mellé lőtt. A 9. percben Koleszárikot a lG-oson belül buktatták, a játékvezető a bün­tetőterületen kívülről ítélt sza­badrúgást! .. A 13. percben Pctrovics mintegy 10 méterről lőtt, a labdát a vendégek kapu­sa bravúrral tolta a felső léc fö­lé. A 29. percben Kálmán ug­rott ki a védők gyűrűjéből, ám az ötösről a kivetődő kapusba lőtt. A 40. percben Pctrovics ívelte be jobb oldalról a labdát. A debreceni kapuvédő Kálmán elé kivetődve mentett. A 44. percben gyors KVSE-tá- madás futott a jobbszélen. Szép négy védőt is kicselezett, az ötös sarkára keveredett és a nagy erővel meglőtt labda a DUSE kapusát is érintve vágó­dott a felső léc alá, 1-0. Szünet után — némi meglepe­tésre — a debreceniek kezdtek nagyobb iramban. Az 52. perc­ben Kasza bravúrral, kivetődvc szedte le a lőni készülő Lakatos lábáról a labdát. Az 53. perc­ben gyors DUSE-támadásnál a hazai védők egymásra vártak és a szemfüles Kincses megszerez­ve a kipattanó labdát, közelről védhetetlenül a hálóba lőtt. l-l. A vendégek egyenlítő gólja „felrázta” a hazaiakat. Ritmust váltottak, egyre több támadást vezettek a széleken, megpróbál­ták széthúzni a betömörülő deb­receni védelmet. Ennek az ered­ménye nem maradt ' el. A 60. percben Koleszárik vitte fel a labdát a balszélen, lefutotta a védőket, beívelt Gcrc elé, aki először a betömörülő védelem­be lőtte a labdát, ami kipat­tant, s másodszorra már nem hibázott, laposan a jobb alsó sarokba lőtt. 2-1. A 83. percben a felezővonalnál Pctrovics elé került a labda, aki hatalmas szóló után a kivetődő kapus fö­lött emelt a hálóba. 3-1. A KVSE nem a legjobb elő­jelekkel lépett pályára, hiszen a védelemből Farkas már ko­rábban kivált, Helgert a pénte­ki edzésen megsérült, így nem is játszhatott. Fodor, Szobonya és Kálmán is sérülten lépett pályára. így a csatár Kiss L. került a védősorba, amely ez­úttal három játékosból állt. A középpályán viszont négyen sze­repeltek. Frenkó László „húzá­sa” bevált. A DUSE nem talál­ta meg az ellenszerét a négyta­gú középpályás sornak. A KVSE időnként taktikában, játékintclli- genciában ellenfele fölé nőtt, különösen a második félidőben „fazonja” is volt a csapatnak. Jók: Tóth, Pctrovics, Kálmán, Gere, Kolcszárik. F. Gy. Gyöngyös—Honvéd Papp J. SE 2-0 (1-0) SALGÓTARJÁNI SÍKÜVEG­GYÁR— BORSODN ÁDASI) 2-1 (0-0). Borsodnádasd, 300 néző. Vezette: Molnár. Borsodnádasd: Molnár — Vámos II.. Fükő. Tú­rái. Vincze, Murányi. Zimányl (Marittyák), Érsek (Koós). Ka­sza, Varga. Csuhány. Edző: Szondrci Béla. A gólok története. 57. perc: Fükő szabadrúgásból a sorfal mellett csavarta a labdát a há­lóba, o-l. 70. perc: Král lefutot­ta a védőket és a tehetetlen Molnár mellett nem hibázott, l-l. 86 pere: A védők hibáz­tak. Král közelről megszerezte a gvőztcs gólt. 2-1. A hazaink rendkívül rossz felfogásban, enorváltan játszottak. Jó: Mol­nár. Ifi: 4-5. További oredménvok: Sírok— Hatvan 1-1. Petőfibánya—Szé- csény 3-1. TERÜLETI BAJNOKSÁG I. Hatvan ÍZ 8 2 2 26-11 18 2. Nagybátony ÍZ 7 2 3 31-15 16 3. Edelény 12 7 2 3 22-11 16 4. Bélonátf. 32 5 4 3 22-16 14 5. B. Volán 12 4 6 2 22-18 14 6. S. Síküveg 12 4 6 2 19-17 14 7. Rccsk 12 7 — 5 20-16 14 8. B.-nádASd 12 5 2 5 21-17 12 9. Sajóbábony 12 4 4 4 15-15 12 10. Romhány 12 4 4 4 15-18 12 11. Olefin SC 12 5 1 6 17-18 11 32. Petöffbánya 12 3 5 4 12-24 11 33. B. Bányász 12 4 2 6 18-19 10. 34. Széesény 12 2 4 6 14-21 8 35. Sírok 12 t 5 6 10-20 7 M. S. ütvözet. 12 — 3 9 9-37 3 Gyöngyös, 1500 néző. Vezette: Urbán. H. Pnpp J. SE: Gulyás — Ko­vács, Juhász, Babosán, Buko vies — Kapus, Andirkó, Pörögi — Jánosi, Munkácsi, Leskó (Bartik, a 46. percben). Edző: Vágó György. Az első tíz percben csak egymás megismerésével törődtek a csapa­tok, így a pályán nem sok tör­tént. Aztán a hazaiak kaptak ha­marabb lábra, és vezettek néhány veszélyes támadást. A 28. percben pedig megszerezték a vezetést a gyöngyösiek. Fischli 20 méterről célozta meg a kaput, a labdába Fcrencz belenyúlt, és a pettyes a hálóba vágódott, 1-0. Ezután is a hazaiak maradtak támadásban, a vendégek szórványos ellenakciói kevés veszélyt Jelentettek. A szünet után az 55. percben tű­zijáték alakult ki a gyöngyösi ka­pu előtt. A honvédek háromszor is lövéshez jutottak, a hazaiak ka­pusa már verve volt, de az üres kapuba sem tudták bejuttatni a labdát a Papp SE-játékosok. A 65. percben Jánosi jobb oldali szögletére Munkácsi emelkedett a legjobban, 5 méterről fejelt ka­pura, Kovács azonban bravúrral kiütötte a jobb sarokba tartó lab­dát. Az 59. percben újabb gólt szerzett a Gyöngyös. Ferencz jobb oldali beadását Gombos 6 méter­ről a kapu bal oldalába fejelte, 2-0. A honvédcsapat n pontszerzés reményében utazott a találkozóra, hiszen a korábbi években min­dig termett számukra babér Gyön­gyösön. Most azonban játékuk el­maradt n várttól. A hazaiak len­dületesebben, nagyobb akarással küzdöttek, s bár szürkén játszot­tak, biztosan jutottak a két pont­hoz. A Papp SE bátortalanul fut­ballozott, kevés helyzetet terem­tett, és csupán a második félidő­ben nyújtott némi ízelítőt tudásá­ból. Alacsony színvonul Jellemezte a 90 percet, csupán a küzdőszel­lem domborodott ki. Jó: Kovács. V. Gy. Az NB II. Keleti, csoportjának további eredményei: Eger SE— Honvéd Asztalos J. SE 2-2. Deb­receni Kinizsi—Honvéd Bem J. SE 0-0. Salgótarján—Szarvas 0-0. Gyu­la-Honvéd Szabó L. SE l-l. Sz.ol- noki MAY MTE—Lehel SC 1-0. NB II. KELETI CSOPORT 1. Debr. K. 12 8 3 1 24- 9 19 2. Eger 12 6 5 1 18-11 17 3. K.-barcika 12 7 2 3 21-11 16 4. Szabó L. SE 12 6 3 3 22-14 15 5. Gyula 12 5 3 4 19-16 13 6. Szarvas 12 5 2 5 22-16 12 7. Hódm. MSE 12 5 2 5 16-11 12 8. Papp J. SE 12 5 2 5 14-16 12 9. Szolnok 12 4 3 5 11-13 11 10. Asztalos SE 12 4 3 5 13-18 11 11. Gyöngyös 32 4 3 5 11-18 11 12. Bem J. SE 12 2 5 5 11-15 « Debr. üniv. 12 3 3 6 11-15 l 14. Saig. TC 12 2 5 5 10-16 l 15. Lehel SC 12 3 2 7 6-13 8 16. MVSC 12 z 4 6 12-29 8 Naptár 1981. november 3.. kedd A nap kelte 6.31, nyugta 16.24 órakor A hold kelte 12.13, nyugta 21.12 órakor Névnap: Győző Évforduló ________ S záztíz évvel ezelőtt, 1871. november 3-án született Várpa­lotán, és 89 éves korában, 1960 szeptemberében halt meg Bu­dapesten Bán Aladár költő, műfordító, irodalomtörténész es folklorista. időjárás_______ V árható időjárás ma estig: változóan felhős lesz az ég, el­szórtan várható rövid ideig tartó záporeső. Az északnyugati szél átmenetileg megerősödik, időnként viharossá fokozódik, majd újra mérséklődik. Várható legmagasabb nappali hőmér­séklet: IX—16 fok között lesz. — Korszerűsítik a termelvé- nyek szállítását a Borsodi Szénbányák Vállalat Közpon­ti Szénosztályozóján. Ennek során olyan tárolóbunkert építenek, amely lehetővé te­szi a jövőben a gépkocsis szállítást is. — Az elhunyt elődökről em­lékeztek meg. mint minden évben, a Magyar Színházmű­vészeti Szövetség miskolci tagjai: a miskolci temetők 18 sírjára, többek között Déryné, Latabár Endre, Bánhidy Jó­zsef, Konrád Ilona, Kovács Terus és Benke József nyug­helyére helyezték el az emlé­kezés koszorúit. — Ünnepségen köszöntötték a Tiszai Kőolajipari Vállalat többszörös véradóit a közel­múltban. Hagyomány már, hogy a vállalat évente két al­kalommal 50—60 liter vért ad a rászorulóknak, önkéntes véradói jóvoltából, akiket ez alkalommal értékes jutalom­ban részesítettek. — A szegedi tájkörzetben is­mét divatba jöttek a papri­kás házak. Ennek oka, hogy a kifogástalan, vagyis első osz­tályú termésért lényegesen magasabb árat kapnak a gaz­dák, mint a II. osztályúért. Érdemesnek tartják tehát ki­válogatni, hosszúkás formájú szellős hálókba kifüggesztve érlelni az egészséges, szép paprikacsöveket. — A MALÉV téli menetrend­jének életbe lépésével egyidő- ben vasárnap új járatot indí- tott Líbia fővárosába, Tripo- lfba. Ezentúl heti egy alka­lommal — vasárnaponként — Tu—154 típusú repülőgép startol Ferihegyről, 21 óra ”0 perckor, és hétfőn reggel 5 óra 15 perckor érkezik vissza Budapestre. Az új járattal együtt a MALÉV immár 23 országba közlekedteti gépeit. — A totó 44. heti eredmé­nyei: félbeszakadt, törölve, x, 1, 2, 1, 1, 1, 1, 2, x, 1, x, 2, x és a plusz egy: x. A Sportfo­gadási és Lottó Igazgatóság közlése szerint a fogadási hé­ten 13 és 13 plusz 1 találatos szelvény nem akadt. A nyere­mények, az illeték levonása után a következők: 12 talála­tos szelvény 58 darab volt. Nyereményük egyenként 64 306 forint. A 11 találatos szelvények száma 1006 darab, nyereményük egyenként 1483 forint. A 10 találatos szelvé­nyek száma 8654 darab, nye­reményük egyenként 259 fo­rint. FELVESZÜNK MINÖSÉGELLENÖRI MUNKAKÖRBE legalább 5 éves . szakmai gyakorlattal rendelkező ru­haipari és mezőgazdasági technikusokat, mérnököket. Jelentkezéseket „Külkereskedelem 205 058" jeligére a debreceni hirde­tőbe kérjük. — Értesítjük olvasóinkat, hogy a Sorsfordító évtizedele című írásunk esedékes folyta­tása mai lapszámunkból anyagtorlódás miatt kima­radt, amiért szives elnézésü­ket kérjük. — A Miskolci Bartók Kórus, Reményi János vezetésével befejezte szereplését a spa­nyolországi Tolosa . városban megrendezett kórusversenyen. A női karok versenyében — mindkét kategóriában — I. díjat nyertek, a vegyeskarok versenyében pedig III. és IV. díjat szereztek. — Kezdőknek szerveznek fo- tótanfolyamot Miskolcon. Az első foglalkozást ma, novem­ber 3-án tartják a megyei Film- és Szemléltetőeszközök Tára Palóczy utcai épületé­nek előadótermében. Azok, akik meg szeretnének is­merkedni ezzel a szórakoz­tató és érdekes, hasznos „tu­dománnyal” — korhatár nél­kül jelentkezhetnek. Jelent­kezni a Rónai Sándor Mű­velődési Központban kell — személyesen vagy telefo­non. (13-375). A tanfolyam díja 200 forint. — Első dijat, az „Arany lá­dát” kapta meg a Magyar Te­levízió filmje. Márton László A messziről jött ember című alkotása — amely Vészi End­re azonos című novellájából készült — a IX. nemzetközi, plovdivi tévészínház fesztivá­lon. A főszerepben Páger An­tal és Tolnay Klári látható. — Borsod megyében, Láca- cséke külterületén egy ka­nyarban Balogh János 33 éves autószerelő, budapesti lakos, motorkerékpárjával kisodró­dott, és az útmenti erdőben több fának ütközött. A bal­eset következtében a motorke­rékpár utasa, Danes Lászlóné, 29 éves háztartásbeli, láca- csékei lakos a helyszínen meg­halt. Balogh János ellen a rendőrség őrizetbe vétel mel­lett indított eljárást. — Modern technika és tech­nológia az oktatásban és a képzésben címmel a napokban kiállítás nyílt a Szombathe­lyi Tanárképző Főiskolán. Két világhírű hiradástechni- kai cég: a Grundig és az Ori­on mutatja be készülékeit,’ ezenkívül a Kulturinvest ne­vű, idén alakult fővállalko­zói társulás iskola- és műve- lődésiház-terveket, makette­ket tár a közönség elé A ki­állítás „sztárja” az az egység, amely Grundig-kamera és -képmagnó mellett ecv Ori- on-monitorból áll. Felhasz­nálhatósága sokoldalú: a mű­sorok és oktatási programok leiáts7ása mellett, képes fel­vételek készítésére és műsor­rögzítésre. — Fejér megyében, Kisapos- tag külterületén egy személy- gépkocsi elütötte Csider Mik­lós 73 éves nyugdíjas, kis- apostagi lakost, aki a helvszf- nen meghalt. A vizsgálat ed­digi adatai szerint az idős em­ber figyelmetlenül lépett 82 úttestre.