Észak-Magyarország, 1981. április (37. évfolyam, 77-100. szám)

1981-04-22 / 93. szám

TU81. április 22., »»errfei ÉSZAK-MAGYARORSZÁG 7 SPORT SPORT SPORT SPORT Megyei bajnokság Labdarúgás, NB II. * Tartja előnyét az Ózd Egri lendületben, A miskolci csatár két góljával döntő érdemeket sierzett csapata győzelmében, s kiemelkedő teljesítményével a mezőny legjobbjának bizonyult (MVSC—H. Szabó L. SE 4—1.) Jokubik László felvétele ' Királd— MfiMTE 3-1 (2-W. Ki­raid, 200 néző. Vez.: Molnár. Kiráki: Bárczi — Kovács, Tőke, Puskó, Szalmás! (Uthy), Farkas L., Birk, Farkas I., Boda, Bá­lint, Paulovics (Varga). Edző: Rási István. MÉMTE: Baricska — Térjék, Iglai, Papp, Csonó, Dobolán (Baráth), Pctercsák. Beregszászi. Fodor (Soós). Kar­dinál, Palásthy. Edző: Csányi József. Gl.: Farkas I. (2), Birk, illetve Tőke (öngól). Jók: a ha­zai csapat valamennyi tagja, a MEMTÉ-bŐl, senki nem dicsér­hető. Ifi.: 0-3. Rudabánya—Alsózsolca 2-0 (0-0). Rudabánya, 200 néző. Vez.: Ma- roti. Rudabánya: Soltész — De- áki, Sütő, Járó (Szabó), Mol­nár, Kucskár (Fecske). Miksztai, Zachar, Baffi, Kiss, Tóth. Edző: Bartha Géza. Alsózsolca: Orosz Z. — Szabó, Tóth, Veres, De­recskéi. Szekeres, Kalász (Fo­dor), Orosz S., Lóczi. Mlinár- csik (Budai), Békési. Edző: Csiba Ferenc. Gl.: Miksztai, Tóth. Jók: Sütő, illetve Szabó. Ifi.: 1-0. Borsodi Bányász—Putnok 3-0 (2-0). Sajószentpéter, 500 néző. Vez.: Nagy I. B. Bányász: Tö­rök I. — Szabó, Palág.vi, Tár­nái. Budai, Székely, Labancz, Oldal. Pócs (Boczki), Kopa. Plotár. Edző: Balogh Zoltán. Putnok: Konyha — Kubinka (Rublinszky), Csonka, Huszti, Szemere, Munkácsi. Szernai, Kardinál, Bereczki. Vincze. Le- zák (László). Edző: Békési György. Gl.: Székely, Oldal, Kopa. Jók: Szabó, Budai. Kopa, illetve Huszti, Kardinál, Szernai. Ifi.: 4-1. Olefin SC—Mákvölgy 2-0 (0-0). Leninváros, 600 néző. Vez.: Bod­nár. Olefin SC: Bodolai — Sztankó, Locher, Vanczó, Ko­vács, Tomesz, Káposzta, Ka­szás. Répási, Suller, Jávorszky (Rácz). Edző: Dobó Zoltán. Mákvölgy: Drótos — Bálint, Ködmön, Juhász. Barbarics, Var­ga, Fazekas, Barnóczky, Ko­vács II., Szalánczy, Orbán. Ed­ző: Pál János. Gl.: Locher, Ka­szás. Jók: Locher, Vanczó. Ko- váós, Kaszás, Répási, illetve Drótos, Barbarics. Kovács II. Ifi.: 3-2. B őrs odnádasd—Miskolci üveg­gyár 1-1 (0-0). Borsodnádasd, 500 néző. Vez.: Kozsla. B.-ná- dasd: Szabó — Vámos, Németh, Túrái, Plachy, Érsek, Zimányi, Koós, Kulcsár, Kasza, Tiba (Kapcsok). Edző: Szendrei Bé­la. M. Üveggyár: Gyovai — Szilágyi, Bodnár I., Gyüre, Cso­mós, Adorján, Nagy, Rozinán. Hojnyák, Bodnár III., Hersman (Bodnár IV.). Edző: Fischer Fe­renc. Gl.: Kasza, íUéwé^ Höj- nyák. Jók: Vámos, Plachy, il­letve Bodnár I., Gyüre, Bodnár III. Ifi.: 4-0. Hcjöcsaba—Szuhavölgy 1-2 (1-1). Hejőcsaba, 200 néző. Vez.: Czirba. H.-csaba: Grolmusz — Varga M., Nagy J., Szobonya, Borsos, Nagy II., Vodicska. Du- libán, Zsámba, Asszony (Kéri), Pásztor (Varga K.). Edző: Sáf­rány István. Szuhavölgy: Nagy — Sziráczki, Plotár, Rimaszéki, Juhász. Fazekas,. Hajdú. Csö­mör, Lévai, Klem, Feledi (De­ák). Edző: Virágli József. Gl.: Zsámba, illetve Csömör, Klem. Jók: Varga M., Szobonya. illet­ve Plotár, Klem, Lévai. Tfi.: 1-0. Edelény--Sajóbábony 0-0. Ede- lény, 1000 néző. Vez.: Juhász S. Edelény: Banga — Turcsik, Makróczi. Farkas. Ragyina, Drótos II. (Csontos), Drótos I., Major, Szűcs, Kalocsay (Ma­gyar), Kleiber. Edző: Hajas Im­re. Sajóbábony: Szakos — Bu- kovics, Nyitrai, Jónás, Bodri, Kocsmárszkl, Nagy I,, Tóth S., Hajdú, Tóth I. (Sebők), Szabó. Edző: Pendertk György. Jók: Makróczi, Ragyina. Major, illet­ve Szakos, Nyitrai, Bukovics. Ifi.: 1-4. H. Trencsényi SE—Tokaj 0-1 (o-i). Mezőkövesd. ROO néző. Vez;: Kovács. Trencsényi: Csá- szi — Kovács, Tóth. Garam (Németh). Faggyas. Simon. Fá­bián, Sebők, Gyárfás, Madarasy. Kerek. Edző: Szilvási István. To­kaj : Kék — Dálnokl (Filc. Os- vátb). Erdős, Réti, Lakatos, Molnár. Nyitrai. Bernátli, Bo­ros, Ilidegh, Hornyálc. Edző: Csócsics Lajos. Gl.: Hornyák. A hazai csapatból senki nem ér­demel dicséretét. A vendégcsa­pat valamenny i tagi a jól ját­szott. Mezőkövesd—Tállya 2-2 (1-2). Mezőkövesd. 600 néző. Vez.: Puhl. MMSE: Kohári (Hócza) — Lukács, Porács, Antal, Csirmaz, Bukta, Varga J. (Kispál), Üj- városi, Takács. Hajdú. Varga I. Edző: Antal Ferenc. Tállya: B. Tóth — Pekó III., Ruttkai dr.. Nyíri, Tóth. Pekó II.. Hórász. Balogh, Tilger (Gribovszki), Ma- gyur. Spéder. Gl.: Takács, An­tal. illetve Magvar, Balogh. Jók: Antal, Üjvárosi. Takács. Illetve Pekó ITT., dr. Ruttkai. Balogh, Magyar. Ifi.: 5-1. ’v*c*yei bajnokság 1. Edelény 25 16 6 3 40-15 38 2. Olefin SC 25 15 6 4 60-17 36 3. S.-bábony 25 14 8 3 44-29 36 4. B. Bányász 25 15 5 5 50-23 35 5. B.-nádasd 25 14 6 5 46-20 34 6. MÉMTE 25 12 7 6 32-24 31 7. Hejőcsaba 25 12 6 7 49-31 30 8. Trencsényi 25 11 5 9 39-25 27 9. Szuhavölgy 25 12 2 .11 46-37 26 10. Mákvölgy 25 9 8 8 32-35 26 11. MMSE 25 6 7 12 33-42 19 12. Királd 25 7 4 14 29-47 18 33. Tállya 25 6 6 13 41-64 18 14. Tokaj 25 6 6 13 27-50 18 15. M. Üveggyár 25 4 7 14 21-34 15 16. Rudabánya* 25 5 6 14 23-41 15 17. Alsózsolca 25 5 5 15 17-49 18 »S. Putnok 25 5 o 18 21-66 12 •*=egy büntetőpont levonva MVSC—H. SZABÓ SE 4-1 (1-1) Miskolc, 800 néző. Vezette: Szabó B. MVSC: Kun — Gyöngyösi, Bobkó, Gergely, Kréméi* — Le- iszt. Bukovenszky B. — Lipták, Egri. Kiss. Török. Edző: Krom- paszky Gyula. A vasutas szakvezetés nem tit­kolta. hogy tart az összecsapás­tól, ugyanis több hazai labdarú­gó nem teljesen egészségesen vállalta a szereplést. Mindez kényszerűségből történt, hiszen köztudott, hogy a zöld-fehérek nem dúskálnak játékosokban. Néhány percig a mezőtúriak veszélyeztettek, aztán az 5. perc meghozta a miskolci vezetést. Török a bal oldalról ívelt a ka­pu elé egy szabadrúgást, s Eg­ri 6 méterről ritkán látható pompás fejessel küldte a lab­dát a bal felső sarokba, l-o. A gól mintha túlzottan is meg­nyugtatta volna a zöld-fchére- ket. Gergely eladott labdájával Fritz iramodott meg. szerencsé­re a lövés pillanatában ketten is beérték. A vendégek kezde­ményeztek bátrabban, gyorsabb és tetszetősebb labdarúgást mu­tattak a vasutasoknál. A 31. percben Szilágyi beadását Fritz kapta, s a tétovázó védők kö­zül 34 méterről laposan lőtt a kapu közepébe, 1-1. a má­sik oldalon Bukovenszky előtt nyílott gólszerzési lehetőség, de körülmény eskedett és szerelték. Nem sokkal ezután Kiss szabad­rúgása került kapu fölé. A 46. percben Belér.yessy lö­vése kerülte el a bal felső sar­kot. Hosszú percekig mezőnyjá­tékot láthattak a szurkolók, s bosszantóan sok hibát követ­tek el a labdarúgók. Csapkodó, de ugyanakkor jólramú, küzdel­mes volt, a találkozó. A 63. perc- bem* Szilágyi nagy helyzetből Kunt találta el. Egy perccel k*é­Kazinebarcika, 500® i*é®ő. Ve­zette: Urban. KVSE: Novák — Farkas, Tóth, Helgert, Fodor — Petrovios, Kaj­mán, Majoros, — Gere, GroJmusz, Szép. Edző: Szentmarjay Tibor. OKSE: Szögedi — Pribék, Sipos. Bíró, Bakos — Vincze (Madarász az 57. percben), Ligeti, Stanev — Utassy (BacSkai T. a 86. pére-^ ben). Tokár, Dudás. Edző: Pál­jáéi Róbert. a Alig telt el két perc a mérkő­zésből, amikor már Szögedinek két alkalommal is hárítania kel­lett Majoros, majd Grolmusz elől. A 8. percben Petrovics 14 méter­ről fordulásból lőtt, és ismét Szögedi bravúrjára volt szükség. A 34. percben Fodor futtából, mintegy 30 méterről alig lőtt a bal kapufa mellé. A 24. percben Bíró Grolmusz felvágásáért sár­galapos figyelmeztetést kapott. Két perccel később Gere futott el a jobb szélen, beadását Fodor az ötösről fejelte kapura és Szö­ged! ismét védett. A 27. percben Szép az alapvonaltól ívelte be a labdát, és a befutó Petrovics a felső lécet találta öl. A 36. perc­ben ismét Petrovics nagy erejű lövését mentette az ózdiak ka­pusa. Szünet után is a kazincbarci­kaiak irányították a játékot, nagy iramot diktáltak, ami láthatóan meglepte, a bajnokjelöltet. Az 57. percben Grolmusz mintegy 16 méterről látványos hanyattvető- déssel lőtte a labdát a bal alsó sarok mellé. A 60. percben Fa»** Debrecen, 500 néző. Vezette: Tombor. H. Papp J. SE: Gulyás — Dalnoki, Földházi, Bukovics. Makszim — Kapus, Palkovics. Andirkó — Kvaszta (Pörögi, a 72. percben), Birkás, Farkas (Tóth Z., a 62. percben). Edző: Vágó György. Tapogatózó játékkal kezdődött a mérkőzés. Tíz perc elteltével a vendégek kaptak hamarabb ,,lábra”. Kvaszta került jó hely­zetbe, kilépett a védők közül. 11 méterre a kaputól azonban megijedt a lehetőségtől és a ka- pusba vágta a labdát. Ezután mezőnyjátékkal teltek a percek. A honvédcsapat enyhe fölény­ben futballozott, lövésre viszont ritkán vállalkoztak a vendégek. Gyakran ívelték a kapu elé a labdát, s ezeket a hazaiRk rend­re tisztázták. Már-már úgy lát­szott, hogy gól nélkül zárul az első félidő, amikor a 44. perc­ben egy ártatlannak tűnő táma­dás után vezetést szerzett a debreceni együttes. Tőzsér— Tóth volt a labda útja. majd Bodonyi elé került a pettyes. Az utóbbi beadott, és Magyar A., a Papp SE volt játékosa közelről a bal alsó sarokba lőtt. 1-0. A szünet után a H. Papp J. SE nagy erőfeszítéseket tett az egyenlítésért. A 60. percben Földházi tört. előre, sorra cse­lezte ki a debreceni védőket, ió sőbb Leisztet lökték- fel a ven­dégek 16-osa előtt. A szabadrú­gást Kiss ravaszul csavarta a sor­fal felett a bal alsó sarokba, 2-1. A 70. percben Lipták indította a joob oldalon felbukkanó Egrü, aki a kifutó kapus has« alatt he- ’vezett a hálóba, 3-1. A 75. perc­ben egy hosszan elő re vágót* labdára Lipták csapott le, s a:* elévetődö Boros felett emelt a kapuba. 4-1. Változatos, izgalmakban bővel­kedő, érdekes 90 percet hozott a két együttes összecsapása. Az első 45 pcc alapján azt lehe­tett hinni, hogy a gyors és sok- mozgásos akciókat vezető ven­kas Stanev favágásáért kapott sárga lapot. Az első, igazan ve­szélyes támadást a 70. percben vezette az ÖKSE. Dudás nagysze­rűen ugrott ki középén és az el- faradtnak látszó hazai védők kö­zött, mintegy 10 méterrój, közép­ről lőhetett, kapura, ám Novák reflexmozciulattal szögletre ütöt­te a labdái, .A 81. .percben ismét Dudás előtt nyílt gólszerzési le­hetősége de a balszeLsó kér lépés­ről a jobb kapufa mellé fejelt. Nem várt nagy iram. küzdelem és élvezetes játék jellemezte a borsodi rangadót. Az ózdiak meglepődtek a KVSE által dik­tált iram láttán. A. hazaiak a szo­ros emberfogást alkalmazták. Farkas és Fodor gyakorta felfu­tott a támadásokkal, helyükre Majoros és Kálmán húzódott hát­ra. Az ózdiak gyors szélsői, Utassy és Dudás. vaLamint a kissé hatravontan játszó Tokár nem tudták áttörni a hazaiak jól meg­szerezett védelmét. Igazi rangadóito>. méltó küzde­lem alakult ki a pályán, amely végig sportszerű volt. Urban já­tékvezető és partjelzői mindvégig helyzetük magaslatán álltak, egyenlő partnerei voltak a két csapat, játékosainak. A mutatott játék képe alapján a kazincbar­cikaiak közelebb állták a győze­lemhez. Jók: Farkas, Fodor, Pet­rovics, Kálmán, Grolmusz, ill. Szögedi (a mezőny legjobbja), Sípos, Bakos és Bíró. E. GY. helyzetbe került, lapos lövését azonban a hazaiak kapusa ve­tődve védte. A sorozatos hon­védtámadások a 77. percben gólt eredményeztek. Andirkó 11 mé­terről vedhetetlenül lőtt a kapu bal oldalába. 1-1. Továbbra is a vendégcsapat maradt támadás­ban és a 88. percben a győzel­met is megs?, erezhette volna. Pörögi egyedül tört ki, senki sem zavarta, de a cserejátékos a debreceni kapus kezébe gu­rította a labdát. A honvédcsapat a biztonságos védekezésre törekedett és rajta­ütésszerű ellentámadásokra épí­tette a taktikáját. Az első fél­időben enyhe fölényt harcoltak ki a vendégek, de a kapu előtt határozatlanok voltak. A szü­net előtt a Kinizsi megszerezte a vezetést, s a második félidő­ben ezért a Papp SE még na­gyobb lendülettel vetette magát a küzdelembe. Állandóan a ha­zaiak térfelén pattogott a lab­da es a honvédek erőfeszítéseit siker is koronázta, összességé­ben a végig ió iramú és küz­delmes találkozón helyzetei alapján a H. Papp J. SE közelebb állt a győzelemhez. A Honvéd gyorsaságban és erőnlétben is felülmúlta a hazaiakat, de — régi igazság — a győzelemhez a kínálkozó lehetőségeket értéke­síteni kell. Jó: Bukovics, Föld­házi. Birkás. E. S. dégek meglepetést okoznak a kényelmeskedö miskolciakkal szemben. Több nagy helyzetet ügyetlenkedtek el, s ez később megbosszulta magát. A II. fél­időben megváltozott a játék ké­pe. A hazaiak ritmust váltot­tak, s széleken vezetett táma­dásokkal szétzilálták a mezőtú­ri védelmet. A vasutasok él­ményszámba menő gólokat sze­reztek. s időnkénti látványos megoldásaikkal szurkolóikat is szórakoztatták. Jók: Egri (a mezőny legjobbja), Gyöngyösi, Bobkó, Leiszt. GYULAI SE—B. VOLÁN 1-0 (0-0) Gyula, 3000 néző. Vezette : Toth L. B. Volán: Kasza — Tamás. Vaszilev, Lugossi, Kőhalmi — Koleszar, Galló, varga (Kőrös­sy), Miklós — Csanyi (Veres), Babus. Edző: Balázs András. A vendégek elsősorban a biz­tonságos védekezésre fektettek nagy hangsúlyt, s szórványos ellenakciókkal kísérleteztek. Ez a húzás azonban nem jött be. ugyanis a középpályás sor igen halvány teljesítményt nyújtott. A közlekedésieknek a i2. perc­ben nyílott gólszerzési lehetősé­gük, de Csányi elől nagy ügy- gyel-bajjal mentettek a gyulai védők. Kemény. helyenként szikrázó összecsapások tarkítot­ták a találkozót, s ebben első­sorban a hazaiak jártak az élen. Inkább a középpályán pattogott a labda, kevés esetben kerültek veszélybe a kapuk. A 40. perc­ben egy távoli lövést hárított Kasza, a kipattanó labdát Zám- bori továbbította kapura, de az oldalhálóban kötött ki. Még az első 45 perc krónikájához tar­tózik, hogy Koleszár sárgala­pos figyelmeztetésben részesült. A szünet után ritmust váltot­tak a hazaiak, s agresszívebb lett a játék. Az 5?. percben dőlt el a találkozó sorsa, ami­kor egy kapu előtti tumultust követően Csathó 12 méterről ta­lált a hálóba, 1-0. Nem sokkal később Galló részesült sárgala­pos figyelmeztetésben. A gólt követően élénkült a játék, jó volt az iram, s a színvonalra sem lehetett különösebb pana­szuk a szurkolóknak. Lugossi a jobb oldalon többször 1s jól húzta meg a hazai védelmet, de a befejezésekkel adósak marad­tak a csatárok. A 82. percben Galló szép cselek után emelt kapura, de labdáju a háló tete­jén kötött ki. Küzdelmes, változatos mérkő­zésen a Volán jól védekezett, de támadásokra nem nagyon futotta erejéből. A találkozó jelentős részében a gyulaiak' kezdemé­nyeztek, mezőnyfölényben ját­szottak. mégis csak nehezen harcolták ki a győzelmet. Jók: Lugossi. Tarnál. Vaszilev. ★ További eredmények: Szolnoki MÁV MTE—Szarvas o-o. Eger— Salgótarján 1-1. H. Asztalos J. SE—Gyöngyös 2-0. Nagybátony— Karcag 3-1. DUSE-Lehel SC 3-0. Hajdúböszörmény—Hódme­zővásárhely 0-0. NB 11 Keleti csoport 1. ö/.d 29 19 5 5 48-20 43 2. Gyula 29 14 10 5 41-26 38 3. Gyöngyös* 29 15 7 7 36-24 37 4. MVSC 29 14 6 9 50-40 34 5. STC 29 13 7 9 40-29 33 6. Papp J. SE 29 11 11 7 43-35 33 7. Asztalos SE 29 12 7 10 39-34 31 8. Hódmezöv. 29 11 9 9 38-33 31 9. DUSE 29 11 8 10 36-27 30 10. Szabó L. SE 29 11 8 10 35-28 30 ll. K.-barcika 29 9 11 9 40-39 29 12. Eger 89 11 7 11 34-40 29 13. Szolnok 99 10 8 11 42-46 28 14. D. Kinizsi ?9 9 9 11 40-42 27 15. Lehel SC •.’9 8 10 11 33-35 26 Ifi. Szarvas •.*9 8 8 13 25-31 24 17. B. Volán *9 7 9 13 32-51 23 18. Nagybátony 39 8 fi 15 39-51 22 19. Karcag 39 7 4 18 27-57 18 20. H.-böszörm. 29 3 8 18 21-51 14 KAZINCBARCIKA—ÓZD 0-0 D. KINIZSI—U. PAPP J. SE 1-1 (!-•> Naptár 198L április 22^ szerda A nap kelte 5.43, nyugta 19.43 órakor A hold kelte 22.45, nyugta 7.39 órakor Névnap: Csilla, Noémi Évforduló ________ K ilencven évvel ezelőtt, 1891. április 22-én született Becsben, és 71 éves korában, 1962 márciusában halt meg Budapesten Lajta Andor író, újságíró és filmtörténész. Időjárás_______ V árható időjárás ma estig: változóan felhős idő. szórván nyosan kisebb_ csövei, záporral. Jelentős mennyiségű cső to­vábbra sem várható. Megélénkülő, főleg a Dunántúlon meg« erősödő nyugati, északnyugati szél. Várható legmagasabb nap. pali hőmérséklet: 10—15 fok között. — Velence Vivaldi-dalla- mokra címmel versekből, ze­nei részletekből összeállított műsort rendez ma délután 6 órai kezdettel a Rónai Sándor megyei Művelődési Központ. A klubhelyiségben tartandó műsort Sediánszky János ve­zeti, közreműködik Matus György. — Benedek György festő- és szobrászművész munkáiból nyílik kiállítás ma délután 6 órakor Szentistvánhan. a helyi pártház nagytermében. Meg­nyitót Pap János, a Mező­kövesdi járási Hivatal osztály- vezetője tart. A tárlat május *-ig látogatható. — Svájc, a magas begyek or­szága címmel, ismeretterjesz­tő előadást tartanak április 27-én a miskolci Sárdonyi Géza Művelődési Házban, a nyugdijasklub tagjai részére. Az előadást este 6 órakor kez­dik. — Az Eger—Hollóstető—Mis­kolc között vezető 2505 szá­mú út Marx tér—Táncsics tér közötti szakaszán burkolat­felújítási munkákkal kapcso­latos forgalomelterelés vár­ható, kezdési időpontja má­jus elseje után lesz, a koráb­ban meghirdetett április 24-i munkakezdés helyett. — A rakéta működéséről és a szabad szemmel végzett csillagászati megfigyelések eszközeiről szerezhetnek újabb ismereteket az érdek­lődők április 24-én, este 6 órakor Miskolcon, az Uránia Csillagvizsgálóban. — A totó 16. heti eredményei: 1, 1, 1, x, 1, x, x, 2, 1, x, x, 1, x és a -f-l-es 2. A Sportfogadási és Lottó Igazgatóság közlése szerint a játékhéten két 13+1 találatos szelvény akadt. Nye­reményük a jutalommal együttesen 523 751 forint. A 11 darab 13 találatos szelvény­re egyenként 184 853 forintot fizetnek. 12 találatot 169 fo­gadó ért el. Nyereményük egyenként 8021 forint. A 11 találatos szelvények száma 2017 darab. Nyereményük egyenként 672 forint. A 16 798 darab 10 találatos szelvényre egyenként 121 forintot fizet­nek. AZ ESZAK- MAGYARORSZAGI MÉH NYERSANYAG- HASZNOSITO VÁLLALAT FELVÉTELT HIRDET — gyors- és gépíró, — gépjárművezető, — CASTOR rakodó­gépkezelő, — WEIMAR rakodó­gépkezelő munkakörbe. Jelentkezés a vállalat szállítási osztály­vezetőjénél. Cím: Miskolc, Sajó-part. — Czinege Lajos hadseregtáJ bornok, honvédelmi minisz-J tér Abu-Bakr Yunis Jabec dandártábornok, a líbiai arab fegyveres erők főparancsnoka meghívására hivatalos, bará­ti látogatásra Líbiába utazott.' — Hazaérkezett Moszkvából az MSZBT küldöttsége, amely Biró Gyula főtitkár vezetésé­vel részt vett a Szovjet Ba­ráti Társaságok Szövetségé­nek IV. össz-szövetségi kon­ferenciáján. — Kedden, á Magyar Keres­kedelmi Kamarában meg­kezdődött a Magyar—Japán Gazdasági Klub, magyar, il­letve japán tagozata elnöksé­gének együttes ülése. Az ülésre 33 tagú, üzletemberek­ből álló japán delegáció ér­kezett hazánkba. Kazuo Iwa­ten ak. a Toshiba-cég elnöké­nek vezetésével. — Obál Ferenc egyetemi ta­nárt, a Szegedi Orvostudo­mányi Egyetem Élettani In­tézetének igazgatóját tüntet­ték ki az 1981. évi Jancsó- emlékéremmel. A Szegedi Orvostudományi Egyetem vi­lághírű Kossuth-öíjas pro­fesszorának. Jancsö Miklós akadémikusnál-; az emlékére alapított érmet és díszdiplo­mát a Szegedi Orvostudomá­nyi Egyetem tanácsának ked­di ünnepi ülésén adták át Obál Ferencnek, aki előadá­sában kutatásainak eredmé­nyeit ismertette. — A vállalat szakemberigé­nyeinek biztosítása érdekén ben az Ózdi Kohászati üze­mekben 1 000 310 forint ösz­töndíjjal támogatják az idén a közép- és felsőfokú tanin­tézetekben továbbtanuló dol­gozókat. — Az V. ötéves tanácsi pénz­ügyi és fejlesztési tervek tel­jesítéséről, valamint az 1980. évi költségvetési és íejlesz-i tési alap gazdálkodásáról ta­nácskoznak április 24-én Me­zőkövesden, a városi tanács tagjai soron következő ülé­sükön. Ezt követően javas­latokat tesznek a „Mezőkö­vesd városért” elnevezésű kitüntetés adományozására. — A Heves megyei népfront­bizottság, a megyed művelő­dési központ — Borsod és Nógrád társszerveivel, vala­mint a Népművelési Intézet­tel közösen — május 1—2—3- án rendezi meg Egerben az V. észak-magyarországi ka­láris népművészeti napokat A nyitóünnepség május else­jén délután 5 órakor a Gár­donyi Géza Színházban lesz, ugyanott tartják majd a záró díjkiosztó ünnepséget május 3-án. Ugyancsak a színház ad otthont a három megye folklórműsorainak.