Észak-Magyarország, 1980. június (36. évfolyam, 127-151. szám)

1980-06-17 / 140. szám

1980. június 17., kedd ESZAK-MAGYARORSZÁG 7 SPORT SPORT SPORT Labdarúgás, NB II. Kieseit az Olefin SC M VSC—D. KINIZSI 3:1 (1:0) Miskolc, 400 néző. Vezettet Nagy B. MVSC: Kun — Krém er. Ko­vács. Pinesák. Gergely — Leiszt, Bukovenszky. Kiss — L’ipták, Egri. Török. Edző: Krompaszky Gyula. A nagy lendülettel kezdő vas­utasok azonnal fölénybe kerül­tek. A 7. percben Leiszt tört előre, lövése a jobb kapufáról perdült kifelé. Ezután Kiss sza­badrúgása kerülte el a kaput. A nagy vasutas támadókedv a 23. percben meghozta az ered­ményt. Pinesák ió átadását Egri kapta, s 12 méterről a kimoz­duló kapus mellett lőtt a háló­ba. l :0. Ezt követően Török ab­szolút helyzetben önzetlenül Egri elé játszott, aki tisztán óllya mellé lőtt. Kiss két szabadrú­gása kerülte el a kaput. Egy­oldalú játék íolyt a pályán, de, a döntő pillanatokban rendre hibáztak a vasutas támadók. A szünet után is az MVSC kezdeti jobban. A sorozatos ha­zai akciók a 61. percben újabb gólt eredményeztek. Kiss ügye­sen ugratta ki Törököt, aki a kifutó kapus mellett a halóba lőtt. 2:0. A 65. pércbcn Egri a jobbösszekötő helyén tört a kapu irányába, kicselezte Kisst, de az üres kapu mellé gurí­tott . . . Bátrabbak lettek .a, deb­receniek is és a 70. percben szépítettek. Takács vezetett ak­ciót a bal oldalon, beadását KacSur a hosszú sarokba perdi- tette. 2:1. Szerencsére nem lett kétséges a biztos hazai győze­lem. ugyanis a 73. percben meg­született a harmadik miskolci Egri lőtt egy gólt, de több helyzetet kihagyott az idényzárón. A képen: harcban a kapussal. Fotó: Temesi László gól. Lipták 15 méterről nagy gólt ragasztott a hálóba, 3:1. Egyetlen pillanatig sem forgott vészélyben a biztos miskolci győzőiéin. A különösebb tétet nélkülöző összecsapáson az MVSC áz első perctől kezdve nagy fö­lényben játszott, s nem engedte kibontakozni ellenfelét. A rek- kenó hőség ellenére is közepes iramú és helyenként jo színvo­nalú találkozót láthattak a szur­GVÖNGYÖS—ÖZDI KOHÁSZ 1:0 (1:0) Özd, 1000 néző. Vezette: Do­rozsmai J. 1 OKSE: Szöged i — Fodor (Sí­pos). Bíró, Ftikő, Madarász — Szilágyi, Ügeti. Bácskái II. — Bácskái I. (Csuliány), Utassy, Bakos. Edző: Pallagi RóbeiM. A Kohász kezdett jobban. A R. percben Bakos csúsztatott feje­sét Bácskái 1. közelről fölé emel­te. Nem sokkal ezután Ligeti sze- : főzhetett Rolnii gólt. de a kapus kezébe fejelt. Védekeztek a gyöngyösiek, az ózdiak harcol­tak ki mezőny fölényt. Az OKSE akcióiból azonban hiányzott a lendület, a csatárok határozatla­noknak bizonyultak. A 14. perc­ben Fodor beadását Bácskái I. vette maga* elé, de ígéretes hely­zetben hosszan szöktetett. Ezután Utassy fejelt fölé 5 méterről, majd Szilágyi ismételt. A ven­dégek ráébredtek arra. hogy le­het keresnivalójuk, s kijöttek védekező állásukból. Pörögi lőtt föle. majd Vágó beadása csú­szott el a kapu előtt. A öli. perc­ben Szilágyi lövése bizonyult si­kertelennek. majd Bakos előtt suhant el a labda 'jó akció vé­gén a kapu torkában. A 39. percben Acs in méterről célozta meg a kaput, de az irányzók­kal baj volt. A 40. percben a gyöngyösiek golt értek cl: Vágó futott Jel. .lövésébe Szögedig csak beleütni utdotl. s a kipattanó labdat Pörögi vágta a hálóba, 3:0. A szünet után nagyot esett a színvonal, ritkultak az esemé­nyek is. Szilágyi kapásból lőtt fölé. majd Bocskai 1... hibázott. A 64. percben Bácskái ,11. az ötösről: gyengén emelt kapura. Az. ózdiak ezután egyenlítési le­hetőséget szalasztottak el: Bács­kái 11. beadását Csuhánv nem találta el. Madarasznak volt még egy lövése, de Acs közbelépett. Bágyadt játszadozást produkál­tak a csapatok a bajnokság utolsó fordulójában. Az ózdi tá­madások meddőnek bizonyultak. Hiába billent fel a pálya, a sok átadási hiba miatt nem alakul­hatott ki folyamatos összjáték. a helyzetek pedig rendre kima­radtak. A hazai csapatból senki sem érdemel dicséretet. . . H. I. GYULAI SE—OLEFIN SC 1:0 (0:0) kólók. A nyomasztó fölényben játszó vasutasok rengeteg hely­zetet hagytak kihasználatlanul, s ha ezeknek csak egy részét értékesítik, akkor is katasztró- íális vereséget mérhettek volna a debreceni gardára. A bajnoki idényzárás sikeres volt. s az MVSC remek helyen zárta a maratoni küzdelemsorozatot, .lók; Krcmer, Pinesák, Leiszt. Kiss. D. L. D. UNIVERSITAS—H. PAPP Naptár. 1980. június 17., kedd A nap kelte 4.46. nyugta 20.44 árakor A hold kelte 9.27, nyugta 23.57 órakor Névnap: Laura, Atida Évforduló. Al yolcvanöt évvel ezelőtt, 1895. június 17-én született Varasdon. és 30 éves korában. 1935. július 17-én hunyt cl New Yorkban Lékai János kommunista újságíró, író, a Kommunista Ifjúmunkások Magyarországi Szövetségének titkára, a magyar és a nemzetközi ifjúmunkások mozgal­mának kiváló harcosa. Időjárás. Várható időjárás ma estig: Eleinte keleten is csökkenő, majd nyugat felöl ismét megnövekvő felhőzet. Több helyen futó zápor, zivatar, az elénk, helyenként erős északnyugati szél fokozatosan délnyugatira fordul, zivatarok idején vi­harossá fokozódik. Várható legmagasabb nappali hőmérsék­let 22, 27 fok között. Az olaszországi labdarúgó Eui'ópa-bajnokság első cso­portjában szombaton lapunk zárta után fejeződött be a Csehszlovákia-—Görögor­szág összecsapás. Északi szomszédaink 3—1-re diadal­maskodtak. Vasárnap a má­sodik csoportban kél mérkő­zésre került sor. Belgium 2—1 (1—1) arányban nyert a spanyolok ellen. Olaszország pedig drámai küzdelemben Tardelli góljával 1—0-ra ver­te Anglia együttesét. Az A- csoportban az NSZK már szinte a döntőben érezheti magát- a nyugatnémetek 4 ponttal állnak az élen,, s utolsó találkozójukat a gö­rögök ellen játsszák. A B- csoportban Belgiumnak és Olaszországnak egyaránt 3— 3 pontja van. A két együttes szerdán egymás ellen ját­szik. A fináléba kerüléshez a belgáknak a döntetlen is elegendő, az olaszok csak győzelem esetén játszhatnak az aranyéremért. Kedden NSZK—Görögország és Hol­landia—Csehszlovákia talál­kozó következik. focüurniix Befejeződtek a labdarúgó- bajnokságok. következik a „nagy vándorlások” idősza­ka. igaz, az osztályozok még ezután kerülnek lejátszásra, ezekben csak a Borsodi Vo­lán érdekelt, amely ma dél­előtt tudja meg ellenfele ki­létét. Az MLSZ-ben készítik el a párosítást, s június 22- eh. illetve 29-én dől el, az uda-visszavágó alapon meg-, rendezésre kerülő összecsa­pásokon, hogy sikerül-e ki­harcolniuk az NB 11-t?... * i.Háriy kieső lesz a megyei bajnokságból? Pillanatnyilag úgy fest. hogy négy. Isme­retes, hogy a SÜMSE, az Enes és a Sátoraljaújhely eredményei alapján kény­szerült a búcsúra, s mivel az NB II-ből kiesett az Olefin SC, így a Miskolci Üveggyár is egy osztállyal alacsonyabban folytathatja ősztől. Persze egyelőre ez még nem végleges, ugyanis úgy hírlik, hogy a megyei bajnokság ősszel megújult formában ad lehetőséget a csapatoknak. * Kik nem kerültek be a DVTK húszas keretébe? — kérdezték sokan telefonon a szurkolók közül. Nos, az alábbiak távoznak: Koleszár, Grolmusz, Svak. Kéri. Sza- 1 lyó, Nyikes, Czél, Buko­venszky, Buko vies. A hírek szerint Grolmusz Kazinc­barcikára tart, Czél pedig visszatér az MVSC-hez. * A Honvéd Papp Jó'zsef SE együtteséből öten szerelnek le: Gregor. Farkas I., Elekes, Kemencééi és Fodor. Az. újak: Földházi (Vasas), Babosán, Fábri (mindkettő STC). Ka­pus (Olefin SC), Tóth (Gyön­gyös). * Több csapatnál edzőválto- zás érlelődik, ezekben az ügyekben azonban még nincs végleges döntés. Természete­sen ezekről beszámolunk majd olvasóinknak. Len inváros, 600 néző. Vezette: Huták; Olefin SC: Bodolai— Vanczó, Lázár, Derzsényi, Kovács — Bé­lén,vessi, Tomesz, Batári — Suller (Rá ez), Pét ró (Berki), Korhűt. Edző: Szabó Béla. Lendületesen kezdtek a hazai­ak, látszott, hogy túlságosan nagy a tétje a találkozónak az o szempontjukból. Az 5. percben alakították ki első nagy helyze­tükéi, de Korhűt lövése fölé ke­rült. Ezt követően Batári csél- sorozai végén lőhetett, de Szabó nagy bravúrral ütötte szögletre a labdát. A beívelést Derzsényi felelhette, de pontosan Szabó ke­zébe került a labda. A 15. perc­ben formás Petró—Derzsényi ak­ció végén Derzsényi fejelt mellé. A 25. percben Korbut iramodott meg a bal oldalon, beadása Pet­rához került, aki kapásból mel­lé bombázott. Az első félidő hát­ralevő részében is az Olefin kez­deményezett többet, ele a táma­dások erőtleneknek bizonyullak. A szünet után lendületes hazai akciók vezetlek be a második 45 percet. Batári szögletét Petró Balassagyarmat, 2200 néző. Ve­zette: Palik. KVSE: Fülöp — Kiss S.. Tóth, Tamás. Helgert — Petrovips, Kálmán. Majoros (Kiss L.) — Szép (Gore),. Koleszárik. Szeme­re. Edző: Szentmarjay Tibor. Elsősorban a balassagyarmati- \ aknak volt nagy a tét a talál­kozón: a kiesést csakis győze­lem elérése esetén kerülhették el. Ez aztán rányomta bélyegét az összecsapásra. A harci kaink nyugodtan kezdtek, unnál idege­sebb volt a hazai együttes. Já­tékosai sok hibát követlek el. a túlzott akarás gúzsba kötötte őket. A Vegyész nem élt azzal a lélektani előnnyel, hogy sok porttatlanságpt elkövető cllcnfc- • lével szemben megnyugtató előnyre tegyen szert. Az első 45 percben a kapuk nem is igen kerültek veszélybe, elsősorban a középpályán folyt a játék, s tak­tikai harc dúlt a két csapat kö­zött. A szünet utón erősített a ha­zai gárda, s enyhe mezönyfö­,egyedül állva fejelhette kapura, de labdaja föle került. A 60. percben Korhűt az üres kapuba sem talált be. Meglepetésre a kitámadó vendégek a 75. pere­ben gólt szereztek. Tóth II. nagyerojú lövését Bodolai kiütöt­te. s a lendületesen visszafutó Vanczó saját, kapújaba sodorta a labdái, l :0. öngól. A 78. perc­ben Berki átadását. Belényessi ügyesen tolta tovább Korbut fele. aki mellé lőtt. Az utolsó percekben a gyulai 16-os előte­rében folyt a játék, de a fordí­tás nem sikerült. Csúnyán búcsúzott az Olefin SC az NB il-töl. A bentmaradás halvány reményével nem tudtak élni. s ismét gólképtelennek bi­zonyullak hazai környezetben. Az első tíz perc után átvették a kezdeményezést, fölénybe is kerültek, de a legjobb helyzete­ket is elügyetlenkedték. A gyu­laiak átengedték az irányítást, de jól. szervezetten védekeztek, s szerencséjükre az Olefin SC támadói a kisebb védelmi meg­ingásokat sem voltak képesek kihasználni. A hazai csapatból senki sem dicsérhető . . . F. M. lényt harcolt ki. Fokozatosan át­vették a kezdeményezést és az 58. percben megszerezték a ve­zetést. Formás akció végén Varga 8 méterre a kaputól lövőhelv- zetbe került, és labdáját Fülöp nem tudta hárítani, l :0. Ezt kö­vetően lehiggadt a balassagyar­mati gárda, tetszetős lett. játé­kuk. a Vegyész pedig túlzottan is kényelmesen szőtte akcióit. Látszott.' hogy elsősorban a ha­zaiakat füli a gvőzniakarás. A döntés a 63. percben szüretelt meg. ainikof Fehérvári jó labdát adott Hornyuknak, aki 12 mé­terről találta meg lövésével az utat a hálóba. 2:0. A közepes {színvonalú és ira­mú találkozón a hazaiak többet kezdeményeztek, nagyobb lelke­sedéssel harcoltak es akarásuk helyenként jó játékkal is páro­sult. Győzelmével a Balassa­gyarmat bent maradt az NB u- bon, a KVSE pedig vereségével lecsúszott a in. helyre: Jók: Tóth, Kálmán, Koleszárik. J. SE 5:2 (i:i) Debrecen, 500* néző. Vezette: Balázs. H. Papp J. SE: Gulyás —Dal­noki. Kon rád. Farkas T.. Fodor — Czerva. Palkovics, Czékmán (Tóth a 73. percben) — Kvaszta. Tokár (Makszin. a 73. percben). Farkas I. Edző: Vágó György. A honvédcsapat kezdett, job­ban és a 13. percben megszerez­ne a vezetést: Kvaszt» 12 méter­ről a jobb also sarokba bom­bázott 0:1. Egy perccel később egyenlített a hazai együttes, l akatos i8 méterről talált a ka­puba, 1:1. Ezután mezőnyjáték­ká! teltek a percek, a kapuk előtt azonban mégis akadtak helyzetek. , A szünet után visszaesett a Papp J. SE. Az 53. percben ve­zetést szerzett az Universitas. Pisiár’ 20 méteres bombája ju- iott a kapu jobb sarkába, 2:1. Üt .perccel később ismét a Papp ,). SE kapujában táncolt a lab­da: Vékony beadását Maczkó fe­jelte » léc alá. 3:1. A 67. perc­ben mar a negyedik gólját sze­rezte a hazai garda. Vékony labdájával Bállá futott el. majd 34 méterről a hálóba lőtt. 4:1. A 74. percben a jól játszó Vé­kony öles szögből volt eredmé­nyes. 5:1. A 75. percben Kvaszta átadását Palkovics 4 méterről lőtte a jobb alsó sarokba. 5:2. A miskolci együttes nem várt súlyos vereséget szenvedett el­sősorban védelmének gyenge teljesítménye miatt. Az első fél­időben meg egyenrangú ellenfél volt a Papp J. SE. a második 45 percben viszont alárendelt szerepet játszottak. A debrece­niek többet támadtak és kitünő­en használták ki lehetőségeiket. A honvédegyüttes táradt csapat benyomását kéltette. . . Jó: Kvaszta, Tokár. v. Gy. * Az NB II. Keleti csoportjának további eredményei: Lehel SC— B. TASK 2—0. Nyíregyháza- Szolnoki IVIAV MTE 3—1. Szarvas —Szabó L. SE 3—1. Orosháza— Asztalos J. SE 4—3. Eger—Hód- mezővásárhely 2—0. A csoport­ból kiesett a Békéscsabai TASK, az Olefin SC és a?. Orosháza. Osztályozó! játszik az Asztalos J. SE. A bajnoki címet a Nyír­egyház» szerezte meg. AZ NB II. KELETI CSOPORTJÁNAK VÉGEREDMÉNYE l. Ny .-háza 38 22 9­85-33 53 2. Szolnok 38 17 9 12 63-44 43 3. H.-vásárhely 38 14 14 10 46-30 42 4. Dehr. USE 38 16 10 12 50-44 42 5. Eger 38 13 14 11 46-45 40 6. Gyöngyös 38 14 12 12 44-51 40 7. M;VSC 38 14 11 13 61-57 39 8. Szabó L. SE 38 13 13 12 45-42 39 9. Ózd 38 13 13 12 50-56 39 10. K.-barcika 38 15 8 15 55-48 38 11. Gyula 38 16 5 17 51-53 37 12. Papp J. SE 38 14 9 15 58-61 37 13. Szarvas 38 13 11 14 40-45 37 M. Lehel SC 38 U 15 12 40-48 37 15. D. Kinizsi 38 13 10 15 49-57 36 16. Balassagy. 38 14 6 18 41-52 34 17. Asztalos SE 38 14 5 19 52-62 33 18. Orosháza 38 11 l\ 16 45-57 33 19. Olefin SC 38 n 7 » 36-5S 31 20. B. TASK 38 11 8 33-50 30 — A szocialista országok Interkozmosz együttműködé­sének keretében hétfőn meg­kezdődött Budapesten a koz­mikus fizikai állandó munka- csoport idei ülése. Az egyhe_ les tanácskozáson részt vesz­nek Bulgaria. Csehszlovákia. Kuba. Lengyelország, Mon­gólia. NDK. Románia. Szov­jetunió. Vietnam es Magyar- ország küldöttei. A Központi Fizikai Kutató Intézetben rendezett ülésen a szakem­berek megtárgyalják az In­terkozmosz program kereté­ben az elmúlt évben végzett kísérletek eredményeit. — A Szabadka közelében le­vő Oromon a hét vegén meg_ rendezték a Petőfi Sándor ne­vét viselő jugoszláviai ma­gyar tannyelvű iskolák talál­kozóját. amelyen ezúttal a bácsszollősi, hajdú járási, be­csei. esem vei. d oroszlói. kó- rógyi. laskói. oromi. szilágyi, telecskai. topolyai és újvidé­ki kisdiákok és tanítóik mel­lett részt vettek a topolyai Petőfi Sándor laktanya kato­nái is. — Schultheis/, Emil egészség- ügyi miniszter vezetésével hétfőn egészségitgyi küldött­ség utazott Bukarestbe a szo­cialista országok egészségügyi minisztereinek XXI. konfe­renciájára. valamint a KGST egészségügyi állandó . bizott­ságának X. ülésszakára. — A magyarországi evangé­likus egyház az ágostai hitval­lás 450. évfordulója alkalma, ból vasárnap Budapesten a Deák téri templomban ünnep­séget rendezett. Dr. Káldy Zoltán püspök-elnök tartott ünnepi előadást, dr Bartha Tibor református püspök, a Magyarországi Egyházak öku­menikus Tanácsa nevében mondott köszöntőt. Ebből az alkalomból került sor Szo- koly Sándor Confessio Augus­tana című kantátájának ős­bemutatójára. Az ünnepségen megjelent Miklós Imre ál- ' lamtitkár. a/. Állami Egyház­ügyi Hivatal elnöke. — A szélirányban elhelyezett rádióadók felderítésével, az úgynevezett rókavadászattal kezdődött meg hétfőn Lenin- városban a másodszor kiírt nemzetközi hőlégballon-talál, kozó. Az7 egyhetes eseményen hét ország két-két fős csa­pattal vesz részt. A nemzet­közi mezőny résztvevői töb­bek között célrepülést végez­nek és távolsági versenyt bo­nyolítanak le. A ballonok, amelyeket propán-bután gáz­zal melegített levegő emel a magasba, a résztvevőktől nagyfokú i rány i tókészséget követel. A verseny legered­ményesebb részvevőit a Le- ninvárosi Tanács által alapí­tott Olefin Kupával jutalmaz, zák a szombati záróünnepé­lyen. — A Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizott­sága táviratban üdvözölte az Algériai Nemzeti Felszabadí- tási Front Pártja (FLN) rend­kívüli kongresszusát. — A távközlési és televíziós adásrendszer műholdas to­vábbfejlesztési programjának keretében június 14-én * Szovjetunióban föld körüli pá­lyára juttatták a ..Stationer— 4” nemzetközi jelzésű „Ho­rizont’' típusú távközlési mes­terséges holdat, A tervek szerint a „Stationer—4” mesterséges hold fedél­zetén a telefon- és távíró- radiókapcsolatokra, valamint a televíziós adások közvetí­tésére szolgáló : berendezése­ket helyezték r éi? ''Ezek to­vábbítják • majd a moszkvai nyári olimpiai játékok szín­helyéről érkező televíziós adásokat. — Betonéienigyártó szakmun­kásvizsgát tesz 11 betongyári és 7 MEZÖPANEL-es dolgo­zó. Tegnap írásban adtak szá. mot: az elméleti tudásról, ma gyakorlati ismereteiket bizo­nyítják a BVM Miskolci Gyá­rában. A szóbeli vizsga jú­nius 19-én lesz, a 114-es Ipa­ri Szakmunkásképző Intézet­ben. A jövő tanévben meg­szűnik a beton elem gyártó képzés, helyette országosan vasbetonszerelő szakma sze­rezhető. — Négytantermes általános iskola építéséhez kezdtek Kesznyétenben. A helyi ta­nács beruházásának kivitele­zését. június 13-án kezdték meg és a helyi Szabadság Termelőszövetkezet építöbri- gádja még ez évben tető alá kívánja hozni az épületet. — A totó 24. heti eredmé­nyei: 3, 2, X, x. x. 1, 1, I, 2, .2. X, 1. 1 és a -f-l-es 1. A Sportfogadási és Lottóigaz­gatóság közlése szerint a nye­remények az illeték levonása után a következők: 13-j-l ta­lál a tos szelvény 3 darab akadt. A nyeremény és a ju­talom együttesen 313 789 fo­rint. A 13 találatos szelvé­nyek száma 10 darab. Nyere­ményük egyenként 148 637 Ft. A 12 találatos szelvények szá­ma 175 darab. Nyereményük egyenként 5662 forint. 11 ta­lálatot. 1738 szelvényen talál­tak. Nyereményük egyenként 570 forint. A 10 találatos szel­vényekre (számuk 11 653 da­rab) egyenként 12$ forintot fizetnek. — ügyvédi hír: Értesítem ked­ves ügyfeleimet, hogy ügyvédi működésemet 1980. junior 15. napján az Ózdi járási Ügyvédi Munkaközösségben megkezdtem. Dr. Tompos Judit. Közlemény Beiratkozás a Dolgozók Gimná­ziumába: jún. 18—19-én, 10—17 óráig. Dolgozók Gimnáziuma Igazgatósága. Miskolc, Déryné xu II. ML i BALASSAGYARMAT—KVSE 2:0 (0:0)