Észak-Magyarország, 1979. szeptember (35. évfolyam, 204-229. szám)

1979-09-04 / 206. szám

' i m 1979. szeptember A., kedd b^ÁAK-MAUY AKUKaZAt? 7 SPORT SPORT SPORT SPORT km bajnokság Labdarúgás, NB II. SZOLNOKI MÁV MTE— MVSC (;í;ü) Miskolc liülM) néző. Vezette: Pál völgyi. MVSC: Kun (Seriözö) — Kré­méi*, Lochér, Bobkó, István — Leiszt. Varga, Kiss — Fister, Eg- ri. Török (Liptúk). Edző: Króm- paszky Gyula. A ti. percben Kolláth veszélye­sen pattogó lövése arcon talál­ta a vetődő Kunt. a ki perdülő labdái Szatmári alig bombázta mellé. A vendegek fölényt kar­coltak ki szervezetten védekez­tek és gyors akciókkal kísérle­teztek. A 0. percben Lódi a bal oldalról iveit középre szögletei, Kolláth a/ ötösről a kapu bal oldalába lejeit. l:0. Továbbra is többet kezdeményezett a ven­dégcsapat. A 33. percben Szal­mán jól adott be, Sebők ügye­sen tejelte el a labdát Seriözö melleit, s az a jobb oldali kapu­fáról pattant ki a mezőnybe. A 37. percben Nász megiramodott a bal szélen lefutotta a védőket, majd 10 méterről a v.étödci Ser­főző laba között iött a hálóba, 2:0. Szünet után gyors gólt ért el a Szolnok. A 40. percben Zakar nagy vágtát követően mintegy 23 méterről lőtt, s a jól eltalált labda a későn vetődő Seriözö mellett került a jobb also sarok­ba. 3:0. Ügy tűnt, hogy megpe­csételődött a hazaiak sorsa, az 55: percben mégis szépítettek. Locher unta meg a csatárok te­hetetlenségét, végigvezette a labdát a szolnoki térfélén, az. alapvonal közeléből pontosan kanalazta középre es az üresen maradt Egri 4 méterről helyezett Szénáiéi biztosan húzza el a labdát Egri feje elől Fotó: Temesi László a hálóba. 3:1. A 65. percben Kiss lepett kj a védők közül, már csak Széndreivel állt szemben, de a kapust találta el. A 70. percben Csontos megforgatta a bal oldali vasutasvédelmet, re­mekül adta vissza a labdát, s László úgy lőtte azt. a kapuba, hogy közben Seriözö is beleért, 4:íT A 05. percben Kis«, elcsú­szott a vendégek ötösén. Pái- völgyi általános meglepetésre 11-est ítélt. A büntetőt Egri lőt­te a halóba. 4:2. Sokkal kulturáltabb. taktiku­sabb játékot nyújtottak a ven­dégek. s megérdemelten nyerték a küzdelmes, gólokban bővelkedő összecsapást. Jól kihasználták helyzeteiket, győzelmüknek azon­ban Serfőző is tevékeny részese volt. aki három gólban is sze­repet játszott, nagyon indiszpo- náltan vedelt. A hazaiak ötlet es elképzelés nélkül kísérletez­tek. s az egyéni akciók nem ve­zethettek eredményre. Az MVSC- bol senki sem érdemel dicsére­tét . .. ÓZD! KOHÁSZ— EGER SE 0:0 OLEFIN SC—GYÖNGYÖS 1:0 (1:0) Rudabanya—Sajóbabony 3:ö (2:u). Kudabánya, 3i>u néző. Vez.: Pulii Kudübanya: Szabó — Kiss, súiú, Molnár. Garant« Toth l-, Brauer, Jaró. Baiii. Toth II., Ueáki (S/.olosJ). Edző: Bariba Géza. Sajóbabony: Szakos — Kal­man. Nyitrai. Tóth, Iladuly, Gu- lambvuii (Lakatos), Rozsa, Kiss, Somogyi, Szem án. Molnár il. (Molnár L.). Edző: Filetóth Lász­ló. Gl.; Jaró. Tóth I. Jók: Kiss, Molnár, Baffi, ill. Kálmán, Nyit­rai. Ili: 1:2. Hcjőcsaha—B. Volán 2:2 (i:l). Hejocsaba, 41)0 nezó. Vez.: faze­kas. Hcjoesabu: Torók — Eszlári, Szabó J.. Dávid, Kecskés, Nagy .1.. Szabó II., Nagy II., Jager, Krisztián. Asszony. Edző: Pende- rik György, b. Volán: Verpecz — Gacsi, Körösi, Burger, Vári, Ba- zso Varga, Jónás (Kőhalmi), Orloczki. Gallo. Tóth (Sziklai). Edző: Buíazs András. Gl.: Nagy 11., Krisztián, ill. Varga, Orlocz­ki. Jók: Jager. Szabó 1., Asz- szony. ill. Gacsi, Körösi, Gallo. Ifi: 7,:0. B. Bányász—MJEMTE 1:2 (0:1). Sajószentpetei*. 1500 néző. Vez.: Tolnai. B. Bányász: Kasza — Dalnoki (Nikházd), Szabó, Kopa, Sebók. Kovács I., Labancz,, Ho- dennarszki, Varga II., Kovács II., (Sajgó), Csányi. Edző: Ferenc» József. MEMTE;. Baricska — igiai, Papp (Kocsis). Demeter, Csonó. Dobolán, Siffman, Botos, Demko (Piczck). Pali aj. Kardi- . nái; Edző: Csányi József. Gl. Sajgó, tll. Kardinál (2). Jók: A hazai csapatból senkit nem le­het kiemelni, ül. Baricska, Cso­nó. Kardinál. Kiraltl—Taliya :i:l (2:1). Ki­rald, 600 nézó. Vez.: Kelemen. Kirald: Barczi — Kovács, 'l'oke, Kriston, Kucs. Uthy. Szállítási, Bálint. Kristály, Varga, Szénié­re. Edző: Szeles lstyán. Tally a: Bandura — Sulyovszki, Tilger, dr. Ruttköj. Balogh, Magyar, Peko II.. Horász, Banyiczki, Pócs, Speder. Edzó: dr. Sója Szabolcs. Gl.: Szem ere (2), Bá­lint, ill. Peko II. Jók: Barczi, . Töke, Bálint. Szemere. ill. a ven­dégcsapat. játékosai állagon aluli teljesítményt rfyújtottak. Ili: I:L Szuhavöigy—-Trenesényí SE 2:2 (0:1). Kürityán. 300 néző. Ve».: , Fodor. Szuhavöigy: Salamon — Jaskó Plotár 1., Rimaszéki. Ju­hász. Szalui, Csömör, Hajdú . (Plotár 11.). Lévai. Klem. Feledi. Edző; Marczinaskó József. Tren- ( csényi SE: Spulnik — Filc, Pa- jágyi, Tárnái, Budai, Tóth, Kor­hűt. Varga, S/Jmcsák, Veres, 'Földi. Edző: Ncusehel Károly. GJ,.; Klem (11-esből). Feledi, ill. • Korhűt: Szimcsók. Jók: Salamon, Lévai, i.U. Palágyj, Szimcsak (a mezőny legjobbja). Szuhavöigy - ifi—DVTK IT. itt: 2:3. M. üveggyár—SÜMSE 2:0 (0:0). Miskolc, 200 néző. Vez.: Pecze. M. Üveggyár: Gyovai — Nagy ITI., Bodnár 1., Bihari. Gyüre I., Nagy II.. (Adorján), Kclecsényi, Bodnár 11. (Gergely). Sarkadi, Bodnár 111., Gombos, Edző; Fi­scher Ferenc. SÜMSE: Góró — Demeter, Dankó, Újlaki. Bodnár, Szabó. Káposzta. Kosárka, Krom- pák, Kovács TIL. István. Edző: Orehovszki László. Gl.: Sarkadi (2). Jók: Kelecsényi, Bodnár TI.. Gombos, ill. Dankó Kovács Hl. Ifi: 4M. Mezőkövesd—Encs 1:1 (1:1). Mezőkövesd, luuo nézó. Ve».: Kalas*. Mezőkövesd: Hocza — Porács, Ja bion kai, Mezei (Mu­rányi), Adám I-, Újvárosi. Páz- mándi. Varga, Hajdú. Adám II., Bukta. Edző: Antal Ferenc. Encs: Nagy — Zeher, Dudás, Trombitás. Hudák, Lengyel (Horváth). Bubik. Lévai. Papp i. (Firkala), Papp M., Kovucs. Ed­ző: Szántó Ferenc. Gl.: Bukta, ill. Lengyel. Jók: Porács, Adám li„ Bukta. in. Trombitás, Lévai. Kovács, ifi: 0 tfl. Sátoraljaújhely—Alsózsolca U:ü. Sátoraljaújhely, 500 néző. Ve/.: Gonda. Sátoraljaújhely: Vakles — Aimágyi. Lisovszki, • Nagy;- Zsófi, Csongrádi (Tomko), Sü­tő. Putrik Gáspár. Oldal. Dul- kievitz (Gönczi). Edző: Cserép! László. Alsózsolcp: Fésűs — Fo­dor. Tóth, Derecskéi. Orosz, MIinárcsik. Lőczi, Kalász. Csörsz, Szatmári (Szekeres), Madaras!. Edző: Szamosi Ferenc. Jók: Al- mágyi. Nagy. Oldal. ill. Tóth, Derecslcei, Madarast. Ifi: 4M. Borsodnáriasd—Edelcny 2:2 (1:2). Borsodnódasd. 500 néző. Vez.: Juhász I. Borsodnádasd: Szabó — Vámos IL. Nyerges, Pluthy, Vámos 1. (Vági), Érsek. Zimá- nyi. Németh. Murányi (Kasza). Antal, Gyárfás. Edző: Szundiéi Béla. Edelcny: Banga — Farkas. Makróczl. Vass. Komlösi, Demo. Kaposvári, Együd. Drótos. Kalo­csai (Gebei- IT.). Geber I. Edző: Hajas Imre. Gl.: Érsek. Kusza, ill. Kalocsai, Makróczl. .Tok: Szabó, Zimányi. il!. Banga, Mak- róczi; Kaposvári. Ifi: 0:0. MEGYEI BAJNOKSÁG L H. Trcncscnyi 5 3 2 — 8-4 8 2 ÍVIEMTE 5 3 2 — 7-3 8 3. Sujóbábony 5 ;» 1 1 9-7 7 4. Kirn 1 cl 5 3 — 2 9-8 6 ijt> B. Volán 2 2 1 8-7 6 6. Borsodi B. 5 3 — 2 5-4 6 7. Lncs 3 2 1 2 8-7, 5 8. Mpjöesaba 3 l 3 1 6-3 5 Kurlabáuya 3 2 1 2 6-3 5 10 Alsózsolca 3 2 1 2 6-6 5 II. M. Üveggyár 3 2 1 2 3-6 5 13. Mezőkövesei 5 1 2 2 8-7 4 18. Szuhavöigy 5 1 2 2 5-5 4 14. R.-nád üsd 5 1 •i 2 5-7 4 15. Tally». *» 2 — 3 8-12 4 16. S.-újhcly 5 I 1 3 5-7 :i 17. Edelcny •» — 3 2 0-2 3 18. SÜMSE 5 1 — 4 1-7 2 Ózd. 3ö0ü netf.o. Vezette: Király. OKSE: Szántó — Sípos, Bíró, Füko n., Fodor — Ligeti (Kiss). Bácskái II. (Juhasz), Tóth — Szekula, Bácskái l„ Madarász. Edző: Pallagi Robert. A 2. percben Ligeti szögletet jo érzékkel hárította az egri ka­pus. A vendégek biztonságos vé­dekezésből vezették támadásai­kat. A 22. percben Madarász la­pos beadását csak kitenyerei ni tudta Buáiv* SzekulH * -asjonban rosszul találta cl a labdái. Há­rom perccel később Ligeti ütkö­zött a kapussal, két percig ápol­ták. majd lecserélték. A 35. perc­ben Bácskái II. átadását Szekula mellel maga elé telte, fordulás­ból leadott lövését Baár mentet­te. Egy pere múlva Fükö II. sár­galapos figyelmeztetésben része­sült. A 44. percben Horváth 1. hátulról buktatta Kissi, ö is sai­ga lapot kapott. Szünet utón eseti az iram. A/. 63. percben Bácskái j. átadásai Szekula hosszan tette maga elé. s a labdát Baár felszedte a esa­Orosháza, 4öüü néző. Vezette: Füzessy. H. Pupp J. SE*. Mező — Ba­kos. Szilagyi, Farkas, Fodor — Bodolai, Osváth, Magyar — Kvaszta (Utassy), Palkovics, Répási. Edző: Vágó György. Az első percek huza.i roha­mokkal teltek. Fokozatosan jött fel a miskolci együttes, de helyzetet egyik csapat sem tu­dott teremteni. A 31, percben Osváth unta meg a csatárok tehetetlenségét, 20 méterről lőtt. s a kapus csak szögletre tu­dott tisztázni. A beívelt labdát, röviden mentették a védők. Bodolai lti méterről a iobp al­só sarokba lőtt, l :0. Nem so­káig örülhettek a vendégek a vezetésnek, mert a 36. percben az orosháziak kiegyenlítettek. Szegi lesgyanús helyzetben le­pett ki a védők közül, közeli lövését Mező kiütötte, s a be­robbanó FTiderikus» a léc alá bombázott, i:i A 43. percben Répási jó átadása tisztán talál­ta Kvasztól, de a csatár 3 lé­pésről az üres kapu melle hc­Nyiregyhávw 900U néző. Vezet­te: Divinyi. KVSE: Gulyás — bacsó, Tóth. Tamás Fekete — Helgert, Kole- szárik Kálmán — Kiss. Petro- \ ics. Majoros (Vajda). Edző: .Szentmarjuy Tibor. A honvédcsapatnak ..bejött az a húzása”, hogy a mérkőzést a nyíregyházi stadionban rendez­ték meg. Igen nagyszámú néző­sereg volt kíváncsi a találkozó­ra. s a játékidő jelentős részé­ben. küzdelmes, változatos lab­darúgást, láthattak. A vendegek alaposan megszervezték védel­müket. de nem mondtak le a rajtaütésszerű támadásokról sem. Az első percek tapogatódzó já­tékkal teltek el. láthatóan mind­két. együttes tartott a másiktól A középpályán pattogott a labda, a kapuk uitkán kerültek veszély­be. A 27. percben vezetéshez ju­tott a Honvéd Asztalos SE. Ko­vács II. nuBvszerü labdával ug­rott lei a védők közül, kicselezte Tamást és Tóthot, majd M mé­terről higgadtan a kapujából ki­mozduló Gulyás mellett lőtt a halóba. 1:0. A gól után nagy tár elöl. A tiu. percben bal olda­li ózdi támadás végén Bácskái i. atfejelte a Labdát Csuhanynak, akinek 4 méterről leadott feje­sét Fegyverneki mentette. A 75. percben Szekula lőtt melle egy ígéretes akció v égen. A H0. perc­ben Csuhány nem ertetle meg magút Bácskái I.-gyeJ, s odalett a kínálkozó lehetőség. Az ózdiak kapujában, Fekete sérülése miatt újoncot avattak a 17 éves Szántó személyében. Az első félidőben jó játékot lát­hattak a szurkolók. A vendégek nagyszerűen szervezték meg vé­dekezésüket. láthatóan az egyik pont megszerzésére törekedtek.' A szünet után esett a színvonal, veszélyesebbek lettek az egri ak­ciók, A találkozón elsősorban a spof’tág küzdő jellege domboro­dott ki. a jelentős fölényben ját­szó ózdiak nem tudták gólra váltani helyzeteiket. Jók: Tóth (h mezőny legjobbja), Sípos, Bí­ró. Kiss. H. I. fVezetl *r . ügy tűnt, hogy a ha­zaiak el is lőtték puskaporu­kul, mert ezután »* miskolciak irányították- a találkozót. Az 53. percben Utassy — Ma- gyur volt a labda útja. de a középcsatár a 11-cs pontról a kapust találta telibe. A 65. percben Répási erős lövését a bal felső sarok elöl ütötte szög­letre Nyárádi. A 76. percben megszerezte győztes gólját a vendégcsapat. Magyar remek cselek után Répási ele tálalt, s a balszelsö lü méterről a jobb also sarokba lőtt, *2:1. A nagy hőségben nem ala­kulhatott ki ;jó játék, s érthe­tetlenül 95 percig. tartott a ta­lálkozó . . . indisfcponáltan bí­ráskodott Füzessy. sok fordí­tott ítéletével sói tóttá a csapa­tokat, A Honvéd Papp J. SE végigtámadta a mérkőzést, sok helyzetet hagytak kihasználat­lanul, győzelmük megérdemelt­nek mondható. Jók: Bakos, Farkas, Magyar, Utassy. V. Gy. erővel vetette magát a küzde­lembe a kazincbarcikai együttes. Sorozatos akciókat vezettek Ambrus» kapujára, de a befeje­zésbe mindig hiba csúszott. A második félidő nugy iram­ban kezdődött. Kezdetben a H. Asztalos SE támadásai látszottak veszélyesebbeknek. de ezeket rendre szerelték a kazincbarci­kai védők. A hajrában jött fél a nagyszerű erőnléttel rendelkező KVSE és a 88. percben siker ko­ronázta a» erőfeszítéseket. Ba­csó a jobb oldalról ívelt a kapu elé. Kálmán lecsapott a labdára, s a védők közül 1,3 méterről lőtt a kapu jobb oldalába, 1:1. Az első 45 percben kiegyenlí­tett. küzdelmes mérkőzést lát­hattak a nézők. Mindkét csapat a támadójátékot helyezte elő­térbe, ezért izgalmas helyzetek alakultak Iri mindkét kapu előtt. A Vegyész az utolsó 20 percben szinte egy kapura játszott, s rá­szolgált a/ egyik pontra. Jók: Fekete. Kálmán. Petrovics. L. J. Lenin varos, 2200 néző. Vezet­te; Pál. Olefin SC: Dohány — Ber­zsenyi. Lazar. Kovács. Vanczó — Kocsis. Bclenv cssy. Kapus — Pét ró (Farkas). Magyar. Sitiiéi* (Sztanko). Edző: Szabó Béla, Hazai támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés. Belénycssy, Kapus, majd Magyar próbál­kozták lövéssel, de Kovács a he­lyen volt. A/. 3. percben sza­badrúgást követően Lázár egy esel után adott középre, de Petro lekéste a labdát. A 8. percben Kovács jo labdat 1 il­láit Petro* ele. lövését a gyön­gyösi kapus jó érzékkel hárí­totta. Ezután Suliéi* íélmagas beadását ütötte ki Kovács Ma­gyar elöl. A 12. percben gólt érlek el a hazaiak. Magyar jo cselekkel játszotta magát, tisz­tára. beadását Belénycssy R mé­terről vágta a bal felső sarok­ba. 1:0. Meglepetésre a goi után a vendegek vették at az irányítást. A 17. percben Der- zsényi fejesét fogta meg Ko­vács. A másik oldalon az elő­retörő Acs 18 méteres bombá­ját tette ártalmatlanná Dohány. A 25. percben Petró átadását Stiller lőtte a jobb sarokba, de a játékvezető Magyar leshely- zete miatt érvénytelenítette a gólt. A reklamáló Magyar sár­ga lapot kapott. A 32. percben Magyart felvágták a ltí-oson belül. Stiller 11-est hibázott. A 35. percben Adonyi is figyel­meztetésben részesült, megkap­ta a sárga lapot. A hajrában Suliéi* lőtt mellé. A második félidőben gyors gyöngyösi akciók Jutottak a pá­lyán. de Dohány rendre hárí­tott. Később a kapuk alig ke­rültek veszélybe, inkább a me­zőnyben pattogott a labda. Az első félidőt hazai fölény jellemezte, de a leninvárosiak elhibázták kínálkozó helyzetei­ket. s csak egy gólra futotta erejükből. A gól után hibát hi­bára halmoztak, átengedték a kezdeményezést, s csuk nagyon nehezen tartották otthonukban a két bajnoki pontot. Jók: Do­hány. Vanczó. F. M. ★ Az \’l! II. Keleti esoporijá- nak további eredményei: Ba­lassagyarmat—Hódmezővásár­hely I :0. Lehel SC—Debreceni Kinizsi l:o. Szarvas—-Békéscsa­ba 1:0. Gyula—H. Szabó Lajos SE 1:0. Debreceni Universitas­Nyíregyháza 5:1. NB II KELETI CSOPORT 1. Szolnoki MÁV-MTK s 3 1 1 11-5 2. Nyíregyháza 5 3 1 1 7-3 7 3. Eger 5 2 2 1 7-4 6 4. Szarvas 2 2 1 7-4 6 5. Lehel SC 5 2 2 1 6-4 6 6. B.-gyarmat ,7 .7 — 2 7-6 6 7. K.-harcikn .7 2 2 l 6-5 6 8. H. Pa pp j; SE 5 3 — 2 9-9 6 9. Dcbr. Univ. 2 2 1 S-S 6 10. Gyula 5 5 1 2 8-7 5 11. Olefin se 5 2 1 2 5-4 K 12. Asztalos SE 2 1 2 9-9 J 18. Módin. MSE 5 l 3 1 3-3 5 14. MVSC 2 1 2 9-1« 5 15. Gyöngyös 2 1 2 7-9 16. Szabó 1 . SE 1 2 2 6-5 4 17. Orosháza 5 1 2 2 4-5 4 18. Ózd 5 1 l 3 3-9 3 19. Debreceni k. 5 1 — 4 4-11 2 20. Rökéscsabai TASK & — 1 4 4-TO 1 H. PAPP J. SE—OKOSHÁZA 2:1 (1:1) H. ASZTALOS SE—KAZINCBARCIKA 1:1 (1:0) Naptár 1979. szeptember 4.. kedd A nap kelte: 3.06; nyugta: 18.20 órakor A hold kelte: 17.08; nyugta: 2.1 i orakor Névnap: Rozalia Évforduló^______ _ S zázhetven évvel ezelőtt, 1809. szeptember 4-cn ’született 130 éve. 1849-ben hall meg Julius Slowacki lengyel holló, drámaíró ás forradalmár, „ lengyel romantika egyik ismert vezéralakja. Időjárás Várható időjárás ma estig: délnyugat felöl időnként meg­növekvő felhőzet, főként a Dunántúlon záporral, zivatar­ral. A Dunántúlon időnként megerősödő déli, délnyugati szél. Hajnalban helyenként erős párásság. Várható legma­gasabb nappali hőmérséklet északnyugaton: 25. délkeleten még fitt tok körül. — Megkezdődtek a Kapos­vári Húskombinát sonka­konzervüzemének három hó­napig tartó, próbái. Az új lé­tesítmény 22 ezer négyzet- méter a tápterületet foglal el. Az óránként 120 hízó vágá­sára képes üzemben szigorú egészségügyi előírásoknak megfelelőén dolgozzák fel a sertést dobozolt sonkává, fű­szerezett darált hússá és tő­kehússá. Évente több mint egymilliard forint értékű ter­mék hagyja majd el az üze­met. — Az idén az általános isko­lákban az előzetes adatok szerint a tavalyival csaknem azonos számú — 1 millió 110 ezer — diák tanul. Az első osztályokban lobb mint 150 ezren kezdik meg iskolai tanulmányaikat, a nyolca­dikban pedig a tavalyinál valamivel többen. 120 ezren fejezik be. A középiskolák tanulóinak száma mintegy 10 ezerrel .több a tavalyinál, s meghaladja a 200 ezret. A gimnáziumok első osztályai­ba megközelítően 22 ezren, a szakközépiskolák első osztá­lyaiba több mint 36 ezren jelentkeztek.. A két középis­kola-típusban összesen 46 ez­ren kezdik utolsó tanévüket. — Országos találkozóra ké­szülnek a német nemzetiségi fúvószenekarok: a Magyar- országi Németek Demokra­tikus Szövetségének meghívá­sára szeptember 8-án, Buda­pesten, a Csili Vasas Műve­lődési Központban szakmai bemutatón vesznek részt. Többek között szerepel a dunabogdányi, a mányi, a törökbálinti, a szigetszent- mártoni fúvószenekar. Más­nap, szeptember 9-én, a so­roksári Vörös Október sport­pályán a magyarországi né­metek zenei hagyományait érzékeltetik műsorukkal. — A Mecsek napsütötte, deli lej tóin megédesedett a szóló, és ennek nyomán megjelen­tek a kertek szárnyas tolva­jai : a teketerigók. Pécsett az utóbbi években rendkívüli módon elszaporodott a sárga esőrü. fekete tollú rigó. jel- 1 legzetes madarává vált a mecsekaljai városnak. A szüret, közeledtél! otthagytak a parkokat, ligeteket és fel­húzódtak a Pécs feletti dom­bokra. s ott dézsmálják az érett fürtöket. Olyan sokan vannak, hogy valósággal le­tarolják a tőkéket, a szőlős­gazdák a riasztóeszközök tel­jes arzenálját bevetették a hívatlan vendégek ellen. — Jelentős magyar eredmé­nyekkel zárult vasárnap Nyugut-Berünben az idei nemzetközi híradástechnikai kiállítás. A magyar vállala­tok közül az Orion és az ELEKTROIMPEX jelentős műszaki-kereskedelmi együtt­működési megállapodást kö­tött. a kiállításon az ismert nyugatnémet Sei céggel. — Országos néprajzi ama- tőrfilm-pályázatol hirdetett a dombóvári városi művelődé­si központ és könyvtár a Vá­rosi es a megyei tanács, mű­velődési intézmények támo­gatásúval. A pályázaton az ország minden amalőrlilmese vagy klubja részt vehet pá­lyázatokon dijat- még nem nyert nyolcmilliméteres, szu­per nyolemilliméteres. tizen­hat milliméteres magnóhan­gos, mágneses hangos, fény­hangos, fekete-fehér vagy színes néprajzi témájú Ilim­mel vagy filmekkel. — Az 1980. évi moszkvai olimpiai 'játékokra a Szov­jetunióba érkező külföldi ál­lampolgárok korlátlan meny* nyiségben vihetnek be ma­gukkal valutát és egyeb fi­zetési eszközöket. Az egyet­len szabályozás — amely egyébként valamennyi or­szágban elfogadott — az, hogy a behozott fizetési esz­közöket be kell jegyeztetni a vámhivatalnál — közölte a Szovjetunió Külkereskedelmi Bankjának elnöke, a Szov- jetszkaja Rosszija című lap­nak adott nyilatkozatában. — A második világháború kitörésekor Lengyelországból mintegy J40 ezren — asszo­nyok. gyermekek, öregek és katonák — menekültek Ma­gyarországra a hazájukat le­rohanó fasiszta német sere­gek elöl, s nálunk baráti fo­gadtatásra találtak. Ezeket az élményeket, érzelmeket idézték fel a 40. évforduló alkalmából vasárnap a ma­gyarországi Bem József Len­gyel Kulturális Egyesület székhazában tartott emlék­ülésen az egykori menekül­tek és magyar barátaik kép­viselői. — A Magyar Népköztársaság kormánya gyorssegélyt kül­dött a nicaraguai népnek. Az elsősorban gyógyszereket tartalmazó küldemény a Magyar Vöröskereszt közve­títésével szeptember 2-án ér­kezett Managuába. — Fejlődő országokból ér­kezeit geológusok, vegyészek számára kezdődött hétfőn nyolchetes tanfolyam a Ma­gyar Alumíniumipari Tröszt székhazában, az ENSZ ipar- fejlesztési szervezet — az UNIDO — megbízásából. A hallgatók a timföldgyártás­hoz szükséges alapanyagok kutatásának és feldolgozásá­nak új módszereivel ismer- ked nek. — Hál jöjjön a szigor! — ha a fúvócsöves játékokat űző. sál-gombócokkal lövöl­döző gyerekek maguktól nem térnek jobb belátásra — sugalmazta volna vasár­napi Fúvócsöves játékok cí­mű jegyzetünk ulolsó sora, ha a szigor szó helyett nem jelenik meg tévesen a su­gár, ami ugye. a fegyelme­zésben nem éppen helyén­való. Tehát: jöjjön a szigor!