Észak-Magyarország, 1979. szeptember (35. évfolyam, 204-229. szám)

1979-09-02 / 205. szám

1979. szeptember 2., vasárnap ÉSZAK-MAGYARORSZAG 11 SPORT SPORT SPORT Két potyagól döntött Pécsi MSC-OVTK 2:6 (1:6) Pécs, Uj-Mccsckalja, 5000 ne/,«, vezette: boos i PMSC: Bodnár — Shullcisz, Tunut. Pál, Kincses — Lutz, Dár­dai, Lőrinc/, — Nagy, Béli, Ke­rekes. Ltl/,d: S/öcs János. DVTK: Szabó — Szántó, Sa­lamon, Teoduiu L, Kutasi — Oláh, l'ükő. Tatár — Borostyán, Magyar, Fekete. Ld/o: Szabó Géza. Cserek: Kerekes helyett Kar­dos, a szünetben, Dárdai helyett Morvái a 66. percben, Tcodoru 1. helyett Görgci a 7«. percben. Eseménytelen negyedóra lilán egy „fegyelmi ügy” volt az első esemény. Oláh lelal- palta Lörinezet. ezért sárga lapul kapott. A 20. percben Nagy kicselezte Kutasit, Ke­rekes elé adott, akinek liz- méteres lövése az ötösön álló Teodoru I. lábáról vágódott vissza. A 22. percben veze­tési: szerzett a PMSC. Lő- rincz jobboldali szögletei Sa­lamon és Talar csak nézte. Szabó is-a kapuban ragadt, a labda az ötös vonalánál le­esett. majd felpattant és-a magasra ugró Lutz egg mé­terről a kapu jobboldalába fejeli. 1:0 a PMSC javara. Fölénybe került a PMSC. A 26. percben Salamon rövid hazaadását csak üggyel-baj- jal tudta menteni Szabó Nagy elől. Egy perc múlva Kere­kes 1*1 méterről gólhelyzetből fölé lőtt. Fél óra elteltével rúgta az első szögletét a DVTK — eredménytelenül. A 34. percben Talár 20 méteres bal alsó sarokra tarló lövé­sét védte Bodnár, az ellen­támadás végén Nagy a jobb- összekötő helyén egyedül húzhatott kapura, 12 méter­ről a bal kapufa mellé lőtt. Valami! javult a játék, Ma­gyar lövése tette próbára Bodnárt. A 40. percben Oláh jó indításával Fekete elhú­zott Pál mellett, aki lerán­totta a szélsőt és ezért sárga lapot kapott. Szünet után a 49. pereben Béli jobb oldalról lőtte be a labdái, amely elsuhant a ka­pu torkába becsúszó Pál elölt. Egy perc múlva Nagy egy csellel kilépett Szántó és Teodoru 1. között, közeli lö­vése a kimozduló Szabóról vágódott [ölé. Az 55. percben Dárdai a fél pályánál szöktet­te Nagyot, majd előre ro­hant és a szélső beadását ugyanő lőtte az ötös sarkáról, balról kapásból a bal kaoula mellé. Az 50. percben Tatár nagy erejű távoli lövése alig suhant el a jobb kapufa mel­leit. Sorozatos oécsi támadá­sok után a DVTK nercéi kö­vetkeztek. Magyar 20 méteres lövését védte Bodnár, majd Borostyán közelről éles szög-- bői leadott bombája vágó­dott ki a kapus lábáról. A 75. percben Fekete lövéséi fogta Bodnár. A 70. percben biztos egyenlítési alkalmai szalasztott el a DVTK. Gör- gei jó átadásával Fekete kö­zépén kitört, már csak a ka­pussal állt szemben, de a lt-es pontról a jobb kapufa mellé lőtt. Két perc múlva újabb gólt lőtt a PMSC. Nagy cselezgetett a védők közölt. 16 méterről ballal vá­ratlanul kapura lö.tt. s a nem Ilit erős labda a vetődő Sza­bó kezei közölt a jobb sa­rokba pattant, 2:0. Az első negyedórában in­kább amolyan „labdás beme­legítés'’ volt, mint gólra tö­rő küzdelem. Ezután kissé élénkült a mérkőzés, ki­egyenlített mezőnyjáték után. teljes védelmi rövidzárlatot követően nagy potyagóllal szerzett vezetést a PMSC. A DVTK labdarúgóin látszott, hogy jól képzettek, de öreg- urasan mozogtak, csapatjáté­kuk széteső voll, a PMSC kö­zepes teljésitménnyel is irá­nyította ekkor a mérkőzést. Fordulás után heves pécsi rohamokat láthatott a közön­ség. A DVTK beszorult ka­puja elé. gyors ellentámadá­sokkal kísérletezett, de ered­ménytelenül. Többször csak a szerencse mentette meg Sza­bó kanuját a góltól. Negyed­óra elteltével viszont elfá­radt a PMSC közéopál vás so­ra. löléhybe került a DVTK. a levegőben lógott az egyenlí­tés. amikor egy újabb potya­gól megpecsételte a diósgyő­riek sorsát. Szabó mindkét gólnál hi­bázott. A védők közül Szántó volt a legjobb. Salamon többször megingott, míg Ku­tasi egyáltalán nem tudta tartani Nagyot. A középpá­lyások közül Ólak az ólső. Talár a második félidőben játszott jól. Fiilcö nagyon gyenge teljesítményt nyúj­tott. Mindhármójuk rajzására írható, hogy a mérkőzés nagy részében nem tudják meg­szűrni a pécsi támadásokat. Elöl Borostyánnal; és Feketé­nek csak felvillanásaik vol­tak. Magyarnak még az sem. Soós Ferenc első NB 1-es mérkőzésén néhányszor bi­zonytalankodott. de döntő hi­bát nem vétett. Iicléncssy Csaba További eredmények Raba ETO—Volán SC 1 :J (l:o). Az ululso negyedórában vigasz­talódhattak csak a győri .szurko­lok, mivel kedvenceik jateku a mérkőzés túlnyomó részében sok kívánnivalót hagyott, maga után. Cl.: Glazcr (2). Hannieh. Szabó C>.( illetve Kellner. Debreceni MVSC—MTK-VM 0:2 <«:l). A debreceniek játékát terv­szerűen lassító, sokat adogató MTK-VM megérdemeli győzelmet aratott, idegenben. Gl.: Borsó. Fülöp. Salgótarján—-Pécsi VSK 4:» (3:0). Az STC különösebb meg- erőúetés nélkül győzött, de a pécsiek sem játszottak alárendelt szerepet. Gl.: Kajdi, Földi, Szoo, Bíró. megérdemelten jutottak egy ponthoz. Gl.: László 11.. Leelmer, illetve Kiss. Zombori. Dunaújváros—Ferencváros 2 :4 (P .2). Kitűnő Iramú mérkőzést vívott a két csapat. A levegőben lógott a kiegyenlítő goi. az FTC azonban döntő pillanatokban két­szer is golt szerzett. Gl.: Tóth. Kuti (il-esböl). illetve Pogány rí), Ebedll. Ü. Dózsa—Videoton 2:4 (2:3) Keinek csatát hozott a forduló rangadója. A vendégek rászol­gálták a győzelemre. Gl.: Kiss, Fekete, illetve Szabó, Burcsa. Májer, Csongrádi. a/. NB i. Állasa Tatabánya—Bp. Honvéd 2:3 (2:i). Érdekes, jóira mű, lorduía­1. Videoton 3 3 — — 3-? 6 tos mérkőzésen a jobb erőben 2. I TC 3 2 1 — 8-1 5 lévő fővárosiak tol kihasználták 3. S.-tarjai» 3 1 2 — 8-4 4 a hazai védők megingásait. Gl.: t. B.-csaba 3 2 — 1 6-3 4 Dupai. Csapó, illetve Nagy, Koz­5. Debrecen 3 2 —­1 6-4 4 ma, Gyimcsi. 6. MTK-VM 3 1 2 — 4-2 4 7. MAV l lorc 3 1 2 — 6-5 4 Békéscsaba—Zalaegerszeg 3 :i 8. Bába KTO 3 1 1 1 5-4 3 (0:0). Szikrázván kemény mérkő­9. Bp. Honvéd 3 1 1 1 5-5 3 zést vívott a két csapat, a ha­lü. Vasas 3 1 1 1 7-8 •» zaiak a szünet után kerekedtek 11. PMSC 3 J — 2 4-5 felül. Gl.: Lipták. Fodor, Buda­12. U. Dózsa 3 1 — 2 6-8 2 vári. Illetve Kercki. 13. ZTE 3 1 — 2 3-5 2 14. DVTK 3 1 — 2 1-3 2 MÁV llorc—Vasas 2:2 (t:l). 15. PVSK 3 I — 2 3-7 ;) \ ált ozat ős mérkőzés A fehér­Volán 3 1 — 3-7 2 váriak kétszer is egyenlítettek 17. Tatabanya 3 — 1 2 3-6 1 Wftgy lelkesedéssel küzdöttek, s IS. D.-új váró* 3 — 1 2 3-8 1 Cselgáncs imái 06 KÖRNYEZET. Máig is tisz­tázatlan, hogy miért szorul­tak ki !iz országos junior cselgáncsbajnokság résztve­vői a miskolci sportcsarnok­ból? Igaz, hogy ott egy nem­zetközi női kosárlabdatornát rendeztek, de talán leheteti volna megegyezést találni az i dö pon tok ra vona tkozóa n. Ezért aztán az MVSC esel- gács-szakosztálya sieletl a helyzetet megmenteni: vál­lalták, hogy tornacsarnokuk­ban bonyolítják le az idei legrangosabb hazai viadalt. Persze, ez a hazai sportolók­nak pluszterhelésf jelentett, ugyanis nekik kellett a tata­mikat elhelyezni. Ha humo­rosra „vesszük a dolgot"; ed­zésnek. bemelegítésnek nem volt éppen rossz... NÉZŐK. Hiába tartozik a legeredményesebb sportágak közé Miskolcon a cselgáncs, a nézők valahogyan nem akarnak barátságot kötni vele. Jelzi ezt az is, hogy az első napon alig két tucat szurkoló szemlélte az esemé­nyeket. s közülük is nem egy valamelyik sportoló hozzátar­tozója volt. Fogalmazhatnánk úgy is. hogy szűk családi körben zajlottak az esemé­nyek. Négy súlycsoport küz­delmeire került sor. összesen 70-en léptek tatamira., BECSVÁGY'. A bajnokság első napi összecsapásainak a színvonala sok kívánnivalót hagyott maga után. Megle­pően sok voll az unalmas, eseménytelen mérkőzés. — A válogatottak igen erős felkészülés után jötték Mis­kolcra — mondta Moruvetz Ferenc, az utánpótlás válo­gatott vezető edzője. — Tő­lük nem is tehetett kirobba­nó teljesítményt várni, A többiektől viszont sokkal energikusabb csclgá ncsozasi reméltem. Olyat, mint amilyet pél­dául a 71 kilós Angyal mu­tatott. A miskolci fiú legyőz­te klubtársát, az Európa-bai- nok Fürjészt. Nem is a győ­zelme, hanem annak a mód­ja volt meglepő. Fürjész. egyetlen akciót sem tudott csinálni... — Nem is olyan tragikus a dolog — kommentálta az ese­mény! Moravetz Ferenc. — Ángyul nagyon készült, óriá­si becsvággyal vetette magát a küzdelembe, s ezúttal rá­szolgált a győzelemre. Amit nyú.itoll. az a nemzetközi po­rondon kevés, mert eléggé egysíkúén dolgozott. Hu majd Fiirjész egy rangos külföldi versenyen is csak azt nyújt­ja. amit most láttunk tőle, altkor mondom csak: való­ban baj van vele... Braskó Péter, a vasutasok vezető edzője így fogalma­zott : — Most megmutatkozott hogy ki dolgozott egész év­ben a legkeményebben. Für­jész nemcsak fizikailag roll gyengébb ellenfeleinél, de a: akarati tényezőkben is elma­radt tőlük. Figyelmeztető á helyezése ■.. DÖNTÖK. Hiába verekedte be magát Angyal a fináléba, ott meg kellett hajolnia Kiss nagyobb 'tudása, taktikusabb cselgáncsozása előtt. A dön­tőkbe egyébként az esélyesek kerültek. Es nyertek is! A 7í! kilós Horváth Tibor keméj nyen megküzdőit a sikerért'. Fogarassy nem adta olcsón a győzelmet. A 65 kilósoknál a hatalmas fizikai erőfölény döntött a tatabányai Gelen­csér javára. lilUiOMENVIiK. mi Ujj. Bajnak: Horváth Csaba (MVSC, edzője: Braskó Péter), 2. Bu.jkó (O. Dó­zsa). 3. Gcrcsák (MVSC) és Dö­fi« (B.-csabai Szalvai SIC). 65 kß (18). Bajnok: Gelencsér Imre (Tatabánya. edzője: Nemeth Fcrcne). 2. Hoffmann (MVSC). 3. Szobonya (MVSC) és Kincses (KSC). 71 kg. (17). Baj­nok: Kiss Vince (Bp. Spartacus, edzője: Vineze Dezső), 2. Angyal (MVSC). 3. Varga D. (MVSC) és Kovarszki (B.-csabai Szalvai SIC). 78 kg. (lí)). Bajnok: Horváth Ti­bor (Bajai SK. edzője: Gyúró i.ászlő), 2. Fogarassy (Ü. Dózsa). Kanalas (KSC) és Orsós .1. (Esztergom). Az országos juniorbajnok­ság ind !) órától folytatódik. (doros) Tornagyőztes a OVIK Medgyesi ezúttal nem hibáz Diósgyőri győzelemmel fe­leződön be a DVTK által a niskolci városi spoutcsarnok- ban megrendezett Négy város tornája elnevezésű nemzet­közi női kosárlabdatorna. A színvonal, a péntekihez ké­pest emelkedett, mind a har­madik, mind pedig' az első helyért vívott összecsapások küzdelmes és fordulatokban gazdag félidőket hoztak. To­vábbra is gyengén sikerült viszont a ziccerek értékesíté­se, és sok kívánnivalót ha­gyott maga után az együtte­sek yédöjátéka. Eredmények: AZS WSW Katowice—Cri- sul Oradea 70:68 (38:33). Ve­zette: Pázsitka. Belley. Az első félidőben 11 ponttal is vezetett a lengyel együttes, a H. félidő 8. percében viszont 49:42-es Crisul-előnyt mula­tott az eredményjelző. A 12. percben isméi egyenlő volt az állás (56:56), a hajrában u katowiceiek bizonyultak jobbnak. Ld.: Wojewodka (19). Dinner (18). Tylec (10). illetve Tabara (17). Funken hauser (15). Boca (13). DVTK—ZTS Kosice 86:8. (41:38). Vezette: Pét ró. Pá­zsitka. Az első 20 percben végig a vasgyáriak irányítot­tak. bár fölényük nem volt meggyőző. A szünet után „áll­va maradi'" a DVTK. az 5. percben 50:43 volt a kassaiak javára. Izgalmas hajrá követ­kezett. melyet a higgadtab­ban játszó DVTK nyert meg. Ld.: Winter (25). Medgyesi (21). Aronné (18). illetve Ma- zalova (26). Galasova (14). Papiernikova (13). A végeredmény: J. DVTK. 2. Kosice. 3. Katowice, 4. Oradea. A legtöbb pontot Winter szerezte (74). a leg­jobb játékosnak Medgyesi bi­zonyult. A legjobb center Mazalora lett. mig'a legte­hetségesebb kosarasnak kijá­ró tiszteletdijat Jodlovszka (Katowice) érdemelte ki A legsportszerübbegyüttes: Ka­towice. K. T­Naptár..^ _______ 1 979. szeptember 2., vasárnap A nap kelte: 5.08: nyugta: 18.24 Diakor A hold kelte: 15.32; nyugta: ti.08 órakor Névnap: István 1979. szeptember 3.. héttő A nap kelte: 5.04; nyugta: 18.22 óra kor .A hold kelte: 16.24: nyugta: 1.05 nrakor Névnap: Hilda Évforduló Kétszázlizenöt evvel ezelőtt. 1764. szeptember 2-an szüle­tett. s 1821 márciusában .halt meg Teleki László iro es költő, neves közéleti személyiség, a magyar nyelv művelésének faradlwlatlan szorgalmazója, az úgynevezett Tudós Társaság előkészítő bizottságanak elnöke. ' . ■ ■ ■ Százhúsz evvel ezelőtt. 1830. szeptember S-ntt szüléiéit c* 63 éve. 1014 júliusában halt meg .lean .lautes neves francia történész, filozófus, szocialista politikus. Idöiárás Várható időjárás ma estig: Iveves felhő, eső nem varhaló. Helvenként gyenge, vagy mérsékelt légmozgás, hajnalban erős párásság, néhány helyen köd. A legmagasabb nappali hőmérséklet 25 tok korul lesz. — A takarékszövetkezetek megyénkben az idén 6 mil­lió, forintos beruházásokkal bővítik hálózatukat. Pálhá- zun például új, központi üz­lethazai nyitottak, több fa­lusi bankfiókot korszerűsí­tenek. — Priigy es Takt akenez kö­zös gazdasaga, a Tiszamente Tsz évek óla példamutatóan segíti, szervezi, a nagyüzem szerves részeként kezeli a háztáji termelést. Ennek eredményeként az idén már 18 millió forintos áruterme­lést várnak a tagság portai­ról. — KRESZ-parkot építenek az alsózsolcai 1. számú óvo­da kis pajtásainak. A helyi vállalatok es a szülök tár­sadalmi munkában építik a parkot, amely előrelátható­lag a hónap végén kerül át­adásra. — Az a vasi lakótelepen nagy gondot fordít a Mis­kolci Postaigazgatóság a i nyilvános telefonellátottság javítására. Jelenleg a II. ütem területén 15 lépcsőhá­zi készülék üzemel. A II. ütemben üzemelő készülé­kek számát a műszaki fel­tételek megteremtésével 29 készülékre bővítik. — Bélycgbcmulató. A Mis­kolci Közlekedési Vállalat bélyeggyűjtő köre a Tanács- köztársaság 60. évfordulója es a nemzetközi gyermekév tiszteletére bélyegbemutatói jndez Varró Gyula anyagá­ról 1979. szeptember 3—12-ig a vállalat éttermében.Szondi György u. 1, sz. alatt. A be­mutatót, Zimmermann Fe­renc igazgató szept. 3-án 12 órakor nyitja meg. — A vásárnaptár szerint szeptember 4-én, kedden Sajókazán rendeznek orszá­gos allat- és kirakóvásárt. Közlemények A tniskulci Egészségügyi S/ak- Uö/,épiskola (Avas-cici), tanév­nyitó ünnepségéi. 1970, szeptem­ber "O-an. o órakor tartja. Oycrmcktorna tanfolyam indul szeptemberben, 3—s éves gyer­mekek részére, kezdő és haladó rokon. Jelentkezés: kedden es csütörtökön 17.90 órakor a Köz­gazdasági Szakközépiskola, Pa- loezy tt. .7. tornatermében. Ro­binson Gyula testnevelő tanár­nál. — Zenéi köztudat és nőm /.etiségi politika címmel el­készült es néhány nap múl­va megjelenik Nemesik Pál, a Borsodnáduscion élő mun- kásíolklói-kutató újabb könyve, amelyet szeptember közepén Űzdon, az országos zenei napok rendezvénye­ként könjvpremieren mutat­nak be a közönségnek. — Színes, műanyag ülőkék­kel szereltek fel Miskolcon, a Tanácsköztársaság városrész központi terét. A jól kikép­zett téren az új széksorok nemcsak látványként hat­nak igen jól. hanem' kényel­mes pihenést is biztosítanak az erre járóknak. Szépek, könnyen tisztán tarthatok, vigyázatot érdemelnek. — Korniss l’cter fotóművész munkaiból nyílik kiállítás szeptember 6-án. délután lél háromkor, a Diósgyőri Va­sas Galériában. Az október 3-ig nyitva tartó tárlatot Paulovits Ágoston, a Ma­gyar Rádió Miskolc-körzeti és nemzetiségi stúdiójának vezetője nyitja meg. — Jugoszláviában, a tenger­parton üdült nyolc napig a HVDSZ Borsod megyei Bi­zottságának 42 aktivistája. Kiváló munkájukat jutal­mazták ezzel az üdüléssel. — Lotlónycrcmcnyck. A Sportfogadási és Lotto Igaz­gatóság közlése szerint a 35. játékhéten 5 talalatos szel­vény nem volt, 4 találalos szelvénye 106 fogadónak volt, nyereményük egyen­ként 66 059 forint. 3 íalala- la,7773 fogadónak volt. nye­reményük egyenként 450 fo­rint. A 2 talalatos szelvények száma 196 372 darab, ezekre egyenként 22 forintot fizet­nek. Állatorvosi ügyelet Miskolc megyei \aros területen 19(9 szeptember l-en (szombh- ;lou) 12 órától, 1DY9. szeptember ö-an (hétfőn) reggel 6 óráig, ügyeletes: dr. Wtrtz Ferenc kör­zeti állatorvos. Lakasa: Miskolc i.. Vörösmarty u, 52. sz. vn/s. Telelőn: 33-616. Bejelentés: 8—» es 13—14 ora kozott.