Észak-Magyarország, 1979. június (35. évfolyam, 126-151. szám)

1979-06-05 / 129. szám

W79. június 5., kedd ÉSZAK-MAGYARORSZAG 7 SPORT SPORT SPORT Megyei bajnokság i>lE;VlTL—IIorsotlnadascl 4:1 (1:0). Miskolc, Jüü Jiezo. Vezette; Ju­lias/. 1. MLMTE: Barieska — Budai, Papp, Iglai, Csono, Siffman, Bu­tus. Demeter, Piczek (Dobolan). Pállal, Kardinal. Edző: Caányi J ozseí. borsodnádasd: Molnár — Ma- riityak, Marion, Németh, Holcz- hauser (Antal), Koós, Érsek, \ amos 1.. Zimányi (Kertész). Cíyurlas, Kasza. Edző: Szendrei Béla. Ci 1.: Pallai (2, egyet ll-esbdl), Demeter, Botos, illetve Németh. Jók: barieska. Papp, Siíi'man, Botos, illetve Németh, Koós, Ér­sek. Ili: 4:0. Taliya—licjőcsaba o:i (0:0). Tállyu, 15UU nézd. Vezette: Bo- zsik. • iuJlya: Bandura — Búcsúk, Kuttkai dr., szívós, Balogh, Ba- nyiczlvi, Peko 11., Magyar, Til­ger. Poes, Speder. Edző: dr. Só­ja Szabolcs, licjőcsaba: Török — David, Nagy i., Kunfalvi, Szabó i„ szaoo 11., Nagy II.. Vodicska, Asszony, Luczko, Krisztián. Ed­ző: Penderik György. 1 Gl.: Krisztián. Jók: Bánylczki, Pcívó 11., Tilger, illetve Török (a mezőny legjobbja). Szabó 1., Krisztián. Ili: 3:4. Alsozsolca—Trencscnyi SE l :l (1:0). Alsózsolea, 400 néző. Ve­zette: Varga II. Alsózsolea: Borbély — Szku- pé. Bodnar, Derecskéi, Bodor, Mlinurcsik, Zsíros, Kalász, Ma- darusi, 'Tóth, Erdei. Edző: Sza­mosi Ferenc. Trencs.ényi SE: Spuinik — Ki­lo. PálagJii, Tárnái, Budai, Tóth. Nagy (BaracsJ), Varga, Szlm- esak, Egcrszegi, Földi. Edző: Ncusehel Karoly. » Gl.: Tóth, illetve Földi (ll-es- bol). Alsózsolea iíi—KVSE 11. xLi: J:0. MLAi'C-Elles 0:3 (0:2). Mis­kolc. 300 néző. Vezette: Veres. MEAFC: Vcgh — Szabó, Szla- riovics, Török, ivancsó, Vigh. Kozmán. Berecz, Trestyánszki. Kolaj, Katki. Edző: Szemerszki Rudolf. Encs: Pederi — Zeher, ,Dudás, Trombitás. Lc\‘ai. Lengyel. Pol­gár, Budák, Horváth, Babik, Ko­vács. Edzó: Szántó Ferenc. Gl.: Lengyel, Lévai. Trombi­tás. Jók: Kozmán, illetve Lévai, Lengyel, Polgár, Kovács. Mákvölgy—KiráJd 3:i (i:i).Al­berttelep, 300 néző. Vezette: Nagy. . Makvölgy: Tinyó — Tánczos, Kődmön, Jánesurák, (Bene II.), Juhász, Mitró, Bene I., Barba- rik (Ungvári), Drótos, Barnóczki, Deák. Edző: Andre Tibor. Kirak!: Barczi — Kucs, Tőke, Puskó (Kriston), Úti, Boda, Szal- masi, Birk (Szala), Varga, Bá­lint, Szemere. Edző: Széles Ist­ván. Gl.: Barnóczki (3), illetve Szalmási. Jók: Juhász, Bene I., Barnóczki. illetve Töke, Úti, Bá­lim. Iíi: 1:0. Borsodi Volán — Ormosbánya t:i (3:0). Pereces. 300 nezo. Ve­zette: Csanádi. ö. Volán: Czibere — Bartako- vics. Körösi, Jónás (Bazsó), Vá­ri. Burger, Varga, Previtzer, Or- lóczky, Galló. Gácsi (Tóth). Ed­ző: Balázs András. Ormosbánya: Béres (Kocsak) — Streich, Kovács, Kibár, Kóro- di (Gyurán), Balogh. Kalász, Burkus, liasilló, Szarka, Zagy­va. Edző: Furkas Lajos. Gl.: Orlóczky (2), Previtzer, Varga, Gallo. Jónás, illetve Ba­logh. Jók: Körösi. Jónás. Pre- ! vitzer, illetve Kovács, lii: 6:0. SUMSE — Sátoraljaújhely 2:0 (2:0), Sajószentpéter, 200 nézó. Vezette: Losonczi. SÜMSE: Góró — Gond, Szilá­gyi. Dankó. Geregur, Kosárka. István (Szűcs), Domoszlai. Króm púk, Labancz, Szász (Dcm- kó). Sátoraljaújhely: Vakles —■ Fo­dor, Timkó, Nagy. Zsófi, Kosz­tin, Tóth, Fodor, (Fényes), Gön­czi. Petri, Oldal. Edző: Szakáll M ilclós. Gl.: Labancz, Krompák. Jók: Kosárka. Krompák, illetve Vak- les. Timkó. Ifi*. 4cl. Rudabánya — Szuhavölgy 4:0 (2:0). Rudabánya. 200 néző. Ve­zette: Kalas. Rudabánya: Balázs — Deaki, Molnár, Sütő, Garant. Tires, Brauer, Szalkó, Járó, Karézagi, Tóth (Hajdú). Edző: Szalkó Já­nos. Szuhavölgy: Salamon — Jaskó. Csömör, Rimaszéki, Juhász, Dró­té r l., Szlráczkl. Svirján, Bulla. Feledi (Szalai), Klem (Drotár II.). Edző: Marczinaskó József. Gl,: Braüer (2). .Tóth, Járó, Jók: a hazai csapat minden já­tékosa dicséretet érdemel, illetve Drotár 1.. Jaskó. Ifi: 0:1. Sajóbábony — Mezőkövesd 0:1 (0:1). A megyei bajnokság állása 1. B. Volán 32 20 8 4 68 f24 48 2. 11.-csaba 32 22 4 6 72:35 48 3. Tállya 32 20 6 6 64:30 46 4. MÉMTE 32 18 6 8 60:41 42 5. Trencscnyi 32 15 11 6 59:33 41 8. B.-nádas cl 32 17 5 10 50:38 39 7, M.-kövesd 32 15 7 10 49:39 37 8. Rudabánya 32 12 8 12 46:38 32 D. A.-zsolca 32 10 11 11 42:40 31 10. Ki raid 32 9 12 ll 37:38 30 11. Encs 32 9 9 14 39:49 27 12. Szuhavölgy 32 f) 9 14 34:47 27 13. SÜMSE 32 9 8 Iß 40:53 26 14. S.-bábony 32 8 9 15 34:48 25 15. Mákvölgy 32 8 9 15 32:57 25 HL S.-iijhcly 32 5 12 15 32:51 22 jt. Ormosb. 32 4 9 19 29:84 17 ML MEAFC 32 2 9 21 25:67 13 Labdarúgás, NB II. Hengerelt a Kénéi Papp J. MISKOLCI VSC— KiSYAKDAI SE 3:2 (1:0) Miskolc, 500 néző. Vezette: Sülő MVSC: Serfőzó — Krémer, Locher, Varga M. (Gergely). István — Leiszt, Czervu, Kiss — Llptűk (Fister), Egri, Török. Ed­ző: Krompaszky Gyula. Kezdés után azonnal az MV­SC lépett fel támadólag. A 2. perc csaknem gólt hozott. Kiss szabadrúgását Kocsis cslxk a fel­ső kapufa segítségével tudta menteni. A 8. percben formás vasutas-akció végen Egri vis­szakapta Kisstöl a kényszerítő átadást és 10 méterről a kapu­ba lőtt 1 :0 az MVSC javára. A zó 1 d - f eh éré k mezon y f ölényre tettek szert, de helyzeteiket el- ügyetlenkecltck. A 35. percben Kiss lépett ki a védők közül, de lövését a kapus előrevetődve hárította. A 44. percben Kiss ívelt be szögletet, a labdát Locher emelte az üres kapura, de a visszafutó Kocsis bravúrral kitolta u léc alól. A szünet ul$n esett az egyéb­ként is közepesnek alig • nevez­hető iram. sok lett a pontatlan átadás, a rossz passz. Az 54. percben Llptűk lesgyanús hely­zetben futott el. beadását Egri rosszul találta el. Két perccel ezután Kiss nagyszerű labdával ugratta ki Liptákot, aki kicse­lezte a kifutó kapust, majd ki­sodródva ‘ 8 méterről lőtt a ha­lóba. 2:0. Nem sokáig örülhet­tek a hazaiak, mert a 83. perc­ben szépítettek a kisvárdaiak. Nagy bal oldali beadását Hege­dűs fejelte a hálóba. 2:1. A R4. ■it ■■ -: apfiÉÉ Egri harcban ai egyik kisvárdai védővel. A párharcot ezúttal a hátvéd nyerte meg. A mérkőzésen: MVSC—Kisvárdai SE 3:2. Temesi László felvétele percben Kiss végezhetett el sza­badrúgást mintegy 22 méterről. A nagyszerűen eltalált labdába Kocsis még bele tudott ütni. de az a kezéről a léc alá vágódott, 3:i. Egy perccel a találkozó ve­ge előtt Knblk jó labdái kapott u balösszekötő helyén, tisztára játszotta magát, majd 10 méter­ről a meglepett Seri ózó feje fe­lett vágta a- pettyest a hálóba, 3:2. / LENIN VÁROS—B. BÁNYÁSZ 1:2 (2:1) Sajószentpeter, 4000 néző. Ve­zette: Fehér. LMTK: Dohány — Kovács 11.. Berzsenyi, Kovács I.. Lazár — Szabolcsi. Stiller. Bódu­lat (Győri) — Palkovics, Kiss, Kapus. Edző: Kontha Károly. B. Bányász: Kasza — Dalnoki (Koszta), Matiszcsák, Svak, Far­kas — Boezki. Hodermarszki, Kupa. Pál (Fekete) — Kvaszta, Csanyi. Edző: Deák István. A nagy melegben a leninvéro- siak kaptak hamarabb lábra. So­káig mezőnyjátékkal teltek a percek, unatkoztak a szurkolók. A 30. percben Lázár beadása után Kapus talált a hálóba, l:0. A ve­zetés megnyugtatta a íeninváro- siakat, s idegessé tette a bányá­szokat- A 37. percben formás vendégtamadás futott a pályán, végül Kapus lőtt a hálóba, 2:0, A félidő hajrájában feljött a ha­zai együttes, s Csányi révén si­kerüld a szépítés. 2:1. A szünet után a vendégek ért­hetetlenül engedtek az iramból, csökkent a lendület. Ez felhozta a sajószentpéteri gárdát. Az 55. percben Svak futott el a bal szé­len. jól emelt közepre. Kvaszt« bizonyult a leggyorsabbnak es nem hibázott, 2:2. Az egyenlítés után erősítettek a vendegek, ki- tamadtak, es több veszélyes helyzetet teremtettek Kasza ka­puja elolt. A Ü9. percben góllá ereit a me/önyíölény. Kapus volt eredményes 3:2. Alig telt elegy perc, ismét zörrent a hazai háló. Elaludtak a sajószentpéteri vé­dők és lloclolai lőtt a kapuba, 4:2. A hazáink lélekleJenüi és el- - képzelést mellőzve kísérleteztek. Ezzel szemben a vendégek takti­kusan futballoztak. Kezdés után azonnal álvették az irányítást, a széleken vezették támadásaikat, s gyakran okoztak meleg Pilla­natokat Kasza kapuja clou. A látottak a lápján a lenin városiak győzelme megérdemelt, s csak az egyenlítéskor volt vitas. Ez­zel matematikailag is végleges­sé vált a Borsodi Bányász csa­patának kiesese az NB 11-ból. Jók; Derzsényi. Lázár. Kiss. Ka­pus. A Bányászból senki sem dicsérhető. H. L. ÓZ1>I KOHÁSZ—SZOLNOKI MTE 4:0 (3:0) Ózd. 200(1 néző. Vezette: Bodó. OKSE: Fekete — ‘Fehér, Bíró, 1-üUo II.. Túrái — JJgcti, Bács­kái If. (Murányi), stanev — Gu­lyás, Csuhany (oipos), Tóth. Ed­ző: Frenkó László. A rekkenő hőség ellenére nagi' iramban kezdett az Ózd. Csuhany kot lövését fogta meg Boros. Az 5. percben ismét Csuhany veszé­lyeztetett de 16 méteres lövésé mellé került. A 16. percben ve­zetést szereztek a hazaiak. Li­geti indítása Kollath labán fel­pattant, Tóth szemfülesen le­csapott a labdára, és 10 méter­ről lőtte a hálóba, 1:0. A 23. percben Fükő II. tört be a 16- oson belülre, de lövés helyett még cselezni próbált, s elcsü- a szott. A 37 percben jó váltás ‘ után Stanev viharzott el a szé­len, jól adott középre és Gulyás 6 méterről küldte a labdát a ka­puba, 2:0. A 40. percben harmad­szor rezdült a vendégek hálója: Stanev jól adott középre. Csűr hány közelről lejeit a kapuba. 3 :0. A második félidőben folytatód­tak az ózdi támadások. Tóth vit­\ H. i»APP J. SE—B. TASK 5:0 (2:0) Békéscsaba, IOOO néző. Vezette; Aezél. H. Papp. J. SE; Szöged! (Mező) — Bakos. Szilágyi, Farkas. Fodor •— Ráez, Osváth Magyar — To­kár, Gregor. Répási Edző: Vá­gó György. A 4. percben Ráczot felvágták a szöglQtzászló előterében. A sza­badrúgást Répási ívelte középre, s a 11-es pontról Gregor kapás­ból nagy gólt lőtt, 1:0. A 38. percben Rácz ügyesen játszotta tisztára Tokárt, aki 18 méterről hatalmas erejű lövést eresztett meg, s a labda a jobb felső sa­rokban kötött ki, *2:0. A szünet után is a miskolciak játszottak nagy fölényben. A 48. percben Gregor ugratta ki Ma­gyart, aki középen kilépett a vé­dők közül és 14 méterről a bal felső sarokba bombázott. 3:0. Az 58. perében Szöged! megsérült, le kellett cserélni. A 60. pert:ben Tokár a kapufát találta eL A 63.. 67. és 68. percben Tokár es Répási nagyobbnal-nagyobb gól­szerzés! lelTelöségeket ügyetlen­kedtek el. A 71. percben Osváth hosszú labdát adott előre, Rácz csapott le rá s a kifutó kapus felett egybo] lolt a hálóba, 4:0. A 78. percben Rácz labdájával To­kár futott el a jobb szélen, pon­tos beadását Répási az Ötösről bombafejessel juttatta a hálóba. 5:0. A remekbeszabott gólok mér­kőzésé! A miskolciak kiteltek magukért, pompás gólokat sze­reztek és végig irányították a Xulálkozót. Technikailag és tak­tikailag is fölényben játszottak, * méltán vívták ki n szurkolók el­ismerését. Helyenként iskolajá­tékkal rukkolt elő a H. Papp J, SE. s sokéves hazai veretlensé­gét törte meg a Békéscsabának, .lók: Magyar, Tokár, Rácz, Gre­gor. Szilágyi. Farkas. V. f*»y. te el a labdat. de kivan és sze­reltek. A 40. peteben Bíró hibá­zott, de nem lett gai a dologból.- Ligeti vezette lei a labdat. 25 méterről lolt. és a jól eltalált labda a vetődő Boros hasa alatt jutott a hálóba, 4:0. A biztos ve­zetés tudatában lefékeztek a ha­zaiak. a kapuk ezt követően mii- ritkán kerültek veszélybe, az aö. percben Szatmári ugrott ki. de tulhuzta a labdát. Marom perc­cel később Bácskái II. 20 méte­res szabadrúgása a felső lécről pattant ki. A 68. percben Gulyás lesgyanús helyzetben kapóit in­dítást. de tülkombinálta a lehe­tőséget és közbeléptek. A felépült Fükő 11. és Bácskái beállítása új szint jelentett a/ o/.di együttes játékában. Hason­lóan jó húzásnak bizonyult Csu­hany szerepeltetése is. Az ózdi­ak egy órán keresztül i&en nagy iramot diktállak, tetszés szerin« értek el góljaikat. A* gólokon kívül több helyzetet is elügyet- lenkedtek az ezúttal jól játszó hazaiak. Jók: Stanev. Csuhany, Ligeti, Tóth. v H. 1. Nem lógnak sokáig vitatkozni a szurkolok a látottakon. Ala­csony színvonalú, inkább küz­delmes találkozót vivőit a két együttes. Az első 45 percben a vasutasuk kezdeményeztek töb­bet. a szünet után váratlanul feltámadtak a vendégek, s java­részt a hazaiak tér leién folyt a játék. Az MVSC jobb helyzet­kihasználásával nyert. Jók: Lo­cher, István, Leiszt n. l. KAZINCBARCIKA­IAM TE 1:0 (0:0) Kazincbarcika, 1500 nezó. Ve- { zette: Demeter. KVSE:l dr. Bencze — Bacsó. Tóth. Fekete. Tamás — Kalman, Móricz, Simko — Koleszarik, Molnár (Magyar). Kiss. Edző: Szentmarjay Tibor. A bareikaiuk szurkolótábora alaposan megcsappant az utób­bi hetek vereségei miatt. Most erősen íogadkozlak a labdaru­gók, hogy javitanuk. ' Közepes iramban kezdődött a találkozó, nem történt sok említésre méltó esemény. Rengeteg volt a rossz atadás. a hibás passz. A kapuk alig foroglak veszélyben, első­sorban a mezőnyben pattogott a labda. Az iram közepes színvo­nalon mozgott, elég sok volt az „üresjárat”. Szünet után tartóssá vált á barcikaiak fölénye, több esetben is csak a szerencse mentette meg a debreceniek kapuját a goitól. A 71. percben azonban megszületett a találkozó sorsat eldöntő gól: Magyar lövése a kifutó Szabóról jobb oldalra perdült, Simkó résen volt. es közelről vágta a labdát a haló­ba. 1 :ü. A hátralevő időben in­kább a barcikaiak kezdeményez­tek. de támadásaikból hiányzott az átütőerő, a lendület, a ven­degek csak elvétve próbálkoz­ta k. , Nem hozott magas színvonalú mérkőzést a kel jó képességű együttes találkozója. Az össze­csapás lagymatag .játékot hozott, egyik csapat sem erőltette meg magát. A Vegyész a szünet után többet kezdeményezett, helyze­tei is akadtak, ezért rászolgált a két bajnoki pont megszerzéseié. Jók: Bacsó, Fekete, Móricz. L. J. Az NB H. Keleti csoportjában eldőli a bajnoki cím kérdése. A Debreceni VSC 15 ovi szünet után ismét az első helyen vég­zett, s bekerült az NB I-be. Az is végleges, hogy a Kisvarda es a Borsodi Bányász csapatai ki­estek az NB II-böl, S ősztől a megyei bajnokságban folytat hat­jai;. A Keleti csoport eredmé­nyei: Szolnoki MÁV—Gyulai SE 1:0 (0:0): DVSC—Nyíregyháza 2:1 (1:1); Gyöngyös—Lehel SC 3:0 (1:0); HÓDGÉP—Eger SE :i :0 (U:0); H. Szabó L. SE—Szarvas j 1:0 (l :0). NB II.. Keleti dsoport alias* 1. DVSC 36 27 6 3 80 :2J 611 2. Ny.-háza 36 23 7 6 54 :19 53] 3. Eger SE 36 19 10 7 '60 :37 18 ; 4. Papp J. SE 36 18 11 7 69 :36 47 | 5. KVSE 36 17 9 10 58 :36 43] 6. DMTE 36 16 9 11 57 :39 41 7. SZMTE 36 16 9 11 51 :47 41 8. Szarvas 36 15 9 12 46 :34 39; 9. ÓKSE 36 16 7 13 53 46 39 . 10. Lehel SC 36 13 10 13 44 •41 36 I 11. LMTK 36 12 12 12 48 4» 36 ] 12. Szabó L. SE 36 11 10 15 29 38 32 13. HMSE 36 11 10 15 50 61 32 14. B. TASK 36 12 6 18 42 55 30 15. MVSC 36 9 1(1 17 41 3 6 28 16. Sz. MÁV 36 » 10 17 39 59 28 17. Gyula 36 11 5 20 33 71 27 18. Gyöngyös 36 9 8 19 30 18 26 T9. Borsodi B. 36 6 8 22' 34 60 20 1 W. Ktsvárda 3« 2 10 24 26 79 M * Naptár. 1979. júuius 5.. kedd A nap kelte: 3.4»; nyugta: 19.36 órakor A hold kelte: 13.55; nyugta: 1.18 órakor Névnap: Fatima Évforduló. Száztizeitől arcul azelőtt, 1864. június 5-cn született Cen­teden és 1941 decemberében halt meg Veszprémben Zlinszky Aladar stilisztikai író. akadémikus, több úttörő jellegű iro­dalomtörténeti és stilisztikai cikk szerzője. Időjárás. Várható időjárás ma estig: időnként megnövekvő gomoly- felhözct, szórványosan záporokkal, zivatarokkal. Mérsékelt, zivatar idején átmenetileg megerödöső északkeleti szél. Vár­ható legmagasabb nappali hőmérséklet: '3ti—31 fok küzöu. — A Magyar Népköztársaság l!!7íi. évi költségvetésének végrehajtásáról az építési, valamint szállítási és hírköz­lési ágazat tevékenységéről tanácskozott tegnapi ülésén az országgyűlés építési és köz­lekedést bizottsága. — Faluvégi Lajos pénzügy- mini^ter, a magyar—jugo­szláv gazdasági együttműkö­dési vegyes bizottság magyar tagozatának elnöke hivatalos látogatásra Újvidékre érke- •zett. Megbeszélést folytat Ni­kola Kmeziccsel, a vajdasá­gi tartomány kormányelnö­kével Magyarország és a Vaj­daság gazdasági együttműkö­dése fejlesztése időszerű kér­déseiről. — Több mint ezer gépjar- műkart jelentettek be ápri­lisban az Állami Biztosító Borsod megyei gépjármű- kár-rendezési fiókjához. Az autósszezon elkezdődött és maris megnőtt a koccapásos balesetek száma. A sérült járművek helyreállításához mintegy két és fél millió fo­rintot fizetett ki megyénk­ben a biztosító. ' — A magyar nyelv és iro­dalomtanárok pályázatán harmadik dijat nyert Korkos Jertöne, miskolci tanár. — Vasárnap rendezték meg Veszprémben a ti. Lada-ta- lálkozót. Kétezer személy- gépkocsi gyűlt össze az autós- randevún. Ezután megren­dezték a szokásos ügyességi versenyt. — Vasárnapra virradóra le­égett a falai Nagy-tó partján álló. XVIII. században épült vágóhíd nádteteje. A frissen restaurált épületben — ez az országban az egyetlen ilyen jellegű ipari.műemlék — au­gusztusban húsipari múzeum nyílt volna. A/ eddig isme­retlen okok miatt keletkezett 1 tizei a tatabányai állami és a tytai önkéntes tűzoltók gyorsan eloltották, de nád­tetejét és tetőszerkezetét már nem lehetett megmenteni. A tű/ okának kiderítésére vizs­gálat indult. Az épületei új­ból restaurálják majd. de a múzeum megnyitására az idén már nem kerülhet sor. — Budapesten Pünkösdfür­dőnél egy hajó által keltett hullámokon felborult a Pénz­jegynyomda üdülőtelepinek kétszemélyes kajakja, mind­két utas a Dunába esett. Ho­les István 20 éves segédmun­kás elmerült., társát, kimen­tették. — A totó 22. hiíti eredményei: 1. 1, 2. 1. X. 1. 1, X. X. 2. 1, x. 2 es a -fl-es: x. A Sport- fogadási és Lottó Igazgatóság köz­lése szerint a 22. heti totónyere­mények az illeték levonása után a következők: 13 találatos szel­vény 7 darab. nyereményük egyenként 178 4*23 forint; ezek közül 13 plusz 1 találatos szel­vény 2 darab, a nyeremény és a jutalom együtt 386 583 forint; 12 találatos szelvény 202 darab, nye­reményük egyenként 4122 forint; U fala latos szelvény 2520 darab, nyereményük egyenként 330 fo­rint: u 10 találatos szelvények száma 16 062 db, ezekre egy én­ként 74 forintot fizetnek. — A gyermek" és ifjúsági irodalom helyzetéről cserei­nek tapasztalatot Budapes­ten az UNESCO Nemzetközi Könyvbizottságának most fo­lyó ülésén. Pozsgay Imre kulturális miniszter nyitot­ta meg tegnap a tanácsko­zást. ezt követően Theodor Waller, az UNESCO könyv­bizottságának elnöke tartott előadást. ■ •— A nagy meleg ellenére változatlanul élénk a torga- lom a tüzelökereskedelem kedvezményes vásárlási ak­ciójában. A meghatározott brikettkészlet már május el­ső felében elfogyott. Az ak­ció most. már a szénre kor­látozva fojytatódik, és kö­rülbelül a hónap közepén te- jezödik be. — A nemzetközi gyermekév budapesti fórumának részt­vevői a fővárosban és vidé­kén a fiatalokkal ismerkedtek. Nyolcvan ország kormányá­nak küldöttei, öt világrész­ből érkezve ifjúsági parkok­ban. a Margitszigeten talál­koztak a fiatalokkal. — A Los Angcles-i Museum of Art-ban .egy vandál ron­gáló nyolc festményen, köz­tük két Picasso-alkotáson, felületi károkat okozott. A kárt a biztonsági, őrség fe­dezte fel a pénteki' zárást kö­vetően, és az a vélemény, hogy a tettes a múzeum nyit­vatartási ideje alatt kövelte el a rongálást. Szakértők sze­rint a nyolc kép valószínű­leg könnyen helyreállítható. — Alfredo Viglicr tenger­nagy, az 1928-ás Nobile-ex- pedíció utolsó túlélő tagja, hétfőn IS éves korában el­hunyt. Mint emlékezetes, az Italia nevű kormányozható léghajón az Északi-sarkról visszatérőben lezuhant, és személyzetének mintegy a fele életét vesztette. A túl­élőket, több heti hányódás után. a Kraszin nevű szov­jet jégtörő vette fedélzetére. — Szuhakállón, a Hunyadi János Művelődési Házban mutatkoznak be ma, kedden délután 6 órai kezdettel a Miskolcon működő Kelet iro­dalmi alkotócsoport tagjai. Az „És mégsem elégia...'’ című antológiájukból össze­állított műsorban közremű­ködik Gara Lidi. a Miskolci Nemzeti Színház tagja is. — Karmesterek vizsgahang­versenyét tartották meg teg­nap, június 4-én este 7 óra­kor a Diósgyőri Vasas Műve­lődési Központban. A Miskolci Szimfonikus Zenekart a Bu­dapesti Zeneművészeti Főis­kola két végzős karmestere, Pusker Imre és Török Géza dirigálta. — A vásárnaptár szerint jú­nius 6-án, szerdán, Miskol­con rendeznek országos ál­lat- és kirakóvásárt