Észak-Magyarország, 1979. május (35. évfolyam, 101-125. szám)

1979-05-06 / 104. szám

1979. május 6., vasárnap ÉSZAK-MAGYAROR5ZÁG 11 Az eredménynek örültek a szurkolók Oláh harcol a labdáért Szűcs Lajossal Temes! László felvétele ran vállalkoztak lövésre, de ' Diósgyőr, 5UW1 néző. Vezette: Maczkó. DVTK: Szabó — Szántó, Sala­mon, váradi, Kulasi — Oláh, Fükő. Kolcszár — Borostyán, Magyar, Fekete. Edző: Szabó Géza. V. Izzó: Fekete — Valucli, Horváth, Kovács, Által — Gei­ger, Szűcs, Buda — Antal, Nagy, Sipöcz. Edző: Kovács József. ( serék: Kolcszár helyett Gör­gői. a «0. percben, Magyar he­lyeit SzaJai, a 70. percben. Gyűltek a találkozó előtt a viharfelhők a stadion felett, tie a szél .szerencsére elfújta. Salamon József átvette a szur­kolók' szép ajándékát, ame­lyet hosszú és eredményes pályafutásával érdemelt ki Diósgyőrött. Aztán sokáig nem történt semmi. Ólak lö„ vesét védte Fekete, Váradi mellédurrantott, majd Fükő elől az utolsó pillanatban mentett Kovács B. Ezek je­lentenék a találkozó első ese­ményeit, de igazi gólhely­zet nem alakult, ki. Az gyor_ san kiderült, hogy a DVTK fölénye tarlós és vitathatat­lan Jesz. Szántó „tisztelgése" mulattatta a szurkolókat, amit egy „formás” belépőt köve­tően mutatott lVIaczkó játék­vezetőnek. A 17. percben Oláh a hálóba talált, de élőt. le lesen volt. Fél óra eltelté­vel az Izzó is vezetett néhány erőtlen akciót, ezek meg­akassz tása azonban szinte sem­mi gondot nem jelentett a védőknek. A hazaiak köny- ny el műén, helyenként fölé­nyeskedve kísérleteztek, túl­zásba vitték' a cselezést, s az egyéni akciókat erőltették. Közben azt a hibát is elkö­vették, hogy minden támadá­sukat középen vezették. Ha a szélsőkhöz került a labda, magas beadásokkal kísérle­teztek. ezeket persze könnye­den fejelték ki a jól megter­mett fővárosi hátvédek. A 38. percben Fekete akadályozta az Izzó kapusát, közben a labda álcsurgott a gólvona­lon, Maczkó helyesen kifelé ítélt szabadrúgást. A szünetben Szabó Géza bizonyára fejmosást rendezett az öltözőben, s ez hasznára vált a játékosoknak, mert a második 45 percet egészen más felfogásban kezdték, mint az elsőt. Borostyán „nyitott” a 47. percben egy l'ölélövéssel, majd Fükő pen­dített az oldalhálóba. Nem sokkal később Fükő egy nagy­szerű akció végén emeléssel próbálkozott, de Fekete ujj­heggyel elérte a labdát, s az szögletre került. Váradi fan­tasztikus erejű bombalövését reflexmozdulattal1tolta ki, de a 63. percben már a kapus is tehetetlen volt. Borostyán a jobb szélen remek ütemben húzott el, pontosan adott kö­zépre, s Fükő perditetl a há­lóba, 1:0 a DVTK javára. A középkezdés után a hazaiak megszerezték a labdát, Feke­te a bal szélről befelé indult, 25 méterről bödüleles erejű lövést eresztett meg, s a. láb_ da a kapufáról vágódott a bal felső sarokba, 2:0. Ennyi kel­jeit a szurkolók „kiengeszte­léséhez”, mert ezt követően már zúgott-zengett a buzdí­tás. A 78. percben Oláh ki­tört, Kovács a 16-oson belül kézzel visszahúzta, Maczkó lt-est ítélt.. Oláh gyengén lőtt a bal sarok felé. Fekete gyors vetődéssel szögletre ütötte a labdát. A S3, percben Szántó gondolta meg magái. Hatal­mas iramban viharzott el a jobb szélen, pontosan ívelt középre és Fülednek már csak bólintania kellett, 3:0. Sala­mon kapufájával ért véget a találkozó. Az első félidőben a DVTK beleesett a fővárosi „nagy­csapatok” hibájába: lebecsül­te ellenfelét. Ügy játszadoz­tak, mintha jelentős előny lenne a birtokukban. Sokat egyénieskedtek, mindent kö­zépen erőltettek, keveset fog­lalkoztatták ászélsőket. Gyak. érdekes módon ezt mindig akkor tették, amikor helye­sebb tett volna más megol­dást választani. Az Izzó ter­mészetesen „belelkesedett”, s foggal-körömmel védekezett. Szerencsére a diósgyőriek a szünetben ráébredtek arra. hogy nem lehet félvállról venni még a már kieseit csa­patot sem, s ritmust váltot­tak. Ezt a felfokozott tempót nem bírták a vendégek, gyak­ran alakult ki helyzet kapu­juk előtt. A piros-fehérek minden labdára lecsaptak, vi­haros akciókat vezettek, pil­lanatnyi nyugtot sem hagylak ellenfelüknek. A papírforma végül is bejött, de az igaz­sághoz hozzátartozik, hogy a szurkolóit csak a győzelem­nek tudtak örülni. Figyel­meztető jel és tanulságként is felfogható: egyetlen csapat ellen sem lehet biztosra menni. Szabónak nem akadt véde_ nivalója. A védelemből Szón- tó és Salamon teljesítménye érdemel dicséretet. Fükő két gólján kívül nem sok vizet zavart, Oláh hullámzó telje­sítményt nyújtott. Borostyán öncélúan cselezgetett, és sem­mi sem sikerült neki. Fekete gyönyörű gólt lőtt. Görgei beállítása új színfoltot jelen­tett. Maczkó játékvezető jól kö­vette a találkozó eseményeit. Doros László További eredoiények Haladás—Videoton 3:2 (1:0). Ezen a mérkőzésen szinte szár­nyakat kaptak a szombathelyiek, s akár nagyobb arányban is nyerhettek volna. Gl.: Király (ll-csből). Sebestyén. Horváth I., illetve B üres a. Szabó. IMA V Előre—Salgótarján 0:0. Jobbára a fehérváriak irányítot­ták a játékot, de a vendégek mesteri módon védekeztek. A hazaiak játékából hiányzott a lendület és az átütőerő. Vasas—Békéscsaba 2:i (1:1). A Vasas nagyon gyengén kezdett, nem számított volna meglepetés­nek. ha a vendégek legalább egy pontot elvisznek. Gl.: Halász (2), illetve Tisza. Tatabánya—Dunaújváros 1 :l (1:0). Két ellentétes félidőt látha­tott a szurkolótábor. Az elsőben a bányászok, a másodikban a kohászok játszottak gólratörőb- ben és veszélyesebben. Gl.: Arany, illetve Fajkusz. Ü. Dózsa—IMTK-VM 2:0 :©). A játékkal nem tudták a csapa­tok felmelegíteni a hűvös idő­ben a nézőket. Az iram csak az átlagosat érte el, a színvonal még azt sem. Gl.: Fazekas (2. egyel 11-esből). Rába ETO—Csepel 1:1 (0:J). Az alacsony színvonalú összecsapá­son egyik csapat sem érdemelt volna győzelmet. Gl.: Glázer, il­letve Tarnóczi. Ferencváros—Bp. Honvéd 2.*« (1:0). a ferencvárosiak jói ki­használták helyzeteiket. A piros- íehérek szünet utáni lelkesedé­sükkel döntetlent érdemeltek vol­na. Gl.: Nyilasi, Magyar. Zalaegerszeg—Pécsi MSC 2:3 (1:2). A vendég pécsiek nem áll­tak be védekezni, hanem gyors akciókkal kísérleteztek — siker­rel. Gl.: Simon, Szentes, illetve Dobány (2), Lőrinc/.. az nb i. Állasa 1. Ü. Dózsa 27 18 7 2 64-27 43* 2. FTC' 27 16 7 4 57-29 39 3. DVTK 27 17 4 6 51-27 38 4. Bp. Honvéd 27 13 8 6 51-28 34 5. Vasas 27 10 10 7 41-36 30 6. Rába ETO 27 9 11 7 30-22 29 7. Videoton 27 9 9 9 35-35 27 3. PMSC 27 7 13 7 25-33 27 9. Tatabánya 27 8 Í0 9 39-39 26 10. D.-újváros 27 8 10 9 38-41 2« 11. B.-csaba 27 9 7 11 36-36 25 12. ZTE •>­8 9 10 29-30 25 13. STC 27 8 9 10 36-38 25 14. MTK-VM 27 9 5 13 31-38 23 15. Csepel 27 4 13 10 28-36 21 16. MA v Előre 27 7 7 13 21-46 21 17. Haladás 27 6 5 16 28-63 17 18. V. IZZÓ 27 2 6 19 20-56 10 Asztalitenisz VB Kézilabda Bécsi az Phenjanban, az asztalite­nisz-világbajnokság szombati versenynapja nem úgy siket rült a magyar versenyzők számára, ahogyan azt „elter­vezték”. Vegyes párosban a legtovább a Jónyer—Szabó kettős jutott, de a negyed­döntőben sima 3:0 arányú vereséget szenvedtek a kínai Liang Ko-liang—Ka Hsin-ai kettőstől, ezzel kiestek. Ezt megelőzően a legjobb 16 kö­zé jutásért a Takács—Oláh pár jutott a kiesés sorsára, de nem jutott tovább a Krcisz—Alexandra kettős sem. A vegyes párosok „kisiklá­sa” után a Gergely—Or- lowski Európu-bajnok páros negatív eredménye okozott nagy feltűnést. A közepes képességű lengyel Grubba— Czochansky kettős nagyszerű napot fogott ki ellenük. Ger­gelyek 3:2-re kaptak-ki A férfipáros negyeddöntő­ben Jónyer—Klampár a nyu­gatnémet Leiss—Stelhvag kettős ellen 3:1 arányú győ- , zelmet aratott. Jónyerék el­lenfele az elődöntőben a Liang Ko-liang—Kuo Yao- hua páros lesz. 'Jónyerék leg­rosszabb esetben már bronz­érmesek, A női páros ne­gyeddöntőjében a Magos— Szabó kettős 3:1 arányú ve­reséget szenvedett a Ro Yong Suk—Li Song Síik koreai duótól; Vegyes párosban mór bajnokot avatlak: Liang Ko- liang—Ke Hsin-ai (Kína) pá­ros vehette át az aranyér­met. Férfi egyesben nem sok ba­bér termett a magyar ver­senyzőknek. .7 ónyer Liang Ko-lianggal szemben kény­szerült búcsúzásra, míg Klampár az ugyancsak kí­nai Lit Yao-hua ellen vesz­tett. Gergely viszont beke­rült a nyolc közé, Síit Chin- hao ellen aratott 3:2-es győ­zelmével. Tovább ő sem ju­tóit, mert alulmaradt a kí­nai Ju Chi-veijel szemben. „Góiszüret” Sajószentpétereii Borsodi Bányász—Tisza Ci­pó 27:9 (12:3). Sajószentpéter, 400 néző. NB I/B, női. Vez.: Deák, BaLogli. A múlt heti gyenge játék után hazai pá­lyán jó teljesítményt nyúj­tottak a sajószentpéteriek, és a gólhelyzetek kihasználásá­ban múlták felül ellenfelü­ket.. Ld.: Bodnár S.-né (10). Mlinárcsik (6), Bodnár J.-né (3). Jók: Bodnár S.-né, Abo- nyi, Héri. Kom lói Bá nyasz—M iskolci Vörös Meteor 25:24 (15:10). Miskolc, városi sportcsarnok, 100 néző. NB 1/B, férfi. Vez.: Somhegyi, Szendrei. A Meteor 3:0-ás vendégvezetés után a 0. percben szerezte első gólr ját. A hazaiak kapkodtak, pontatlanul . adogattak. A komlóiak rendkívül mozgé­konyán támadtak, szinte „áll­va hagyták” a miskolciakat, s a szünetig jelentős előnyt szereztek. Az első harminc percben a Meteor három hét­méterest is elhibázott A má­sodik félidőben rákapcsolt a hazai együttes, egymás után szerezték góljaikat, s nem sok hiányzott az egyenlítés­hez. Ezen a találkozón, ha a Meteor kihasználja helyze­teit, biztos győzelmet aratha­tott volna. Ld.: Bessenyei (10). Szabó F. (4), Csoltkó Ózdi Kohász—Csömör 25:19 (15:8). Ózd, 1000 néző. NB 1/B, férfi. Vez.: Ambrus, Ru- szina. Az első félidő közepé­től az ózdiak fokozatosan el­húztak, és a második félidő­ben mar csak előnyük meg­tartására törekedtek. Ld.: Gráf, Fekete (7—7), Lökös '6), Benei (4). Goldberger—Ózdi Kohász 9:7 (3:3). Ózd. NB I/B. női. A rutinosabb fővárosiak csak n szünet után tudtak felül­kerekedni. M iskolci Spartacus—OSC 16:12 (9:6). Budapest, NB II.. női. Naptár 1979. május 0., vasárnap A nap kelte 4.21, nyugta 19.02 órakor A hold kelte 13.04, nyugta 1.56 órakor Névnap: Frida 1979. május 7., hello A nap kelte 4.19, nyugta 19.03 órakor A hold kelte 14.06, nyugta 2.23 órakor Névnap: Gizella Évforduló Százhúsz évvel ezelőtt. 1859. május 6-án halt meg — éves korában — Alexander von Humboldt nemet termé­szettudós, felfedező, híres utazó, a földtan jelentős kutatója. m m r Kétszázhúsz évvel ezelőtt. 1759. május 7-én halt meg — 56 éves korában — Karl Heinrich Graun, neves tenorista. később karmester. Időjárás-----------­V árható időjárás ma estig: A Dunántúlon erősen, másutt változóan felhős idő, főleg nyugaton esővel, záporesővcl. Általában mérsékelt, változó irányú, a Dunántúlon időnként megerősödő szél. Várható leg­magasabb nappali hőmérséklet: nyugaton 10 fok körül, má­sutt 13—IS fok között. — A rádió napjáról emlé­keznek meg héiión a Szov­jetunióban, ahol az elmúlt évtizedben egy hatalmas és egységes rádió- és televízió- műsor-közvetítő hálózat épült ki. A rendszer központi lánc­szemei a központi televízió és a Moszkvai Rádió. Ez utób­bi adásai Csaptól Vlagyi­vosztokig, az ország egész területén jó minőségben ve­hetők. A televízió elterjedt­ségét jelző, figyelemre méltó adat, hogy a 262 milliós la­kosság tulajdonában megkö­zelítőleg azonos számú, 70— 70 millió rádiór és televíziós vevőkészülék van. A vezeté­kes rádiókészülékek száma további 74 millió. Az idén 7 millió új televíziós vevőké­szülék kerül forgalomba. — Tucatnyi müszerállást' he­lyeznek el a kutatók ezekben a napokban a Balatonon. A műszerek Balatonszemes és Balatonakali között a vízál­lást. a szél irányát és sebes­ségét, valamint a páiolgást mérik automatikusan, Vi­llanynál áramlásmérőt állíta­nak fel, más helyekről a nyílt vizen keletkező hullámok magasságáról szolgáltatnak adatokat a tówezérlésű mű­szerek. Ezek segítségével a tó „maga vezeti” jellemző .grafikonjait. A műszerek szolgáltatta adatokat és a be­lőlük levonható következte­téseket a Balaton partépitési munkálatainál, a kőgátak építésénél, s a tó életének tanulmányozásánál használ­ják fel. ■— Nemzetközi férfi kosúrlab- riafornát rendeztek a lengyel- országi Gliwicében. A há­romnapos küzdelemsorozaton • részt vett a Miskolci EAFC csapata is, és az egyetemisták a harmadik helyet szerezték meg. Lörincz (MEAFC) bizo­nyult a legjobb védőjátékos­nak. — A Sportfogadási és Lottó Igazgatóság közlése szerint a 18. játékhéten öttalálatos szelvény nem volt. Négvtalá- latos szelvénye 86 fogadónak volt, nyereményük egyenként 7!) 033 forint. Három találatot 7113 fogadó ért el. nyeremé­nyük egyenként 478 forint. A kéttalálatos szelvények száma 173 535 darab, ezekre egyenként 24 forintot fizet­nek. A nyeremények a nye­reményilleték levonása után értendők. A közölt adatok tá­jékoztató jellegűek. — Mezőkövesden a KISZ vá­rosi-járási bizottsága, az MHSZ városi vezetősége és a városi népfront bizottság ma ifjúsági napot. rendez' a győzelem napja tiszteletére. Az Autóvillamossági Gyár csemetekerti üzemében dél­előtt. 10 órakor kezdődő ren­dezvényen kulturális műsor, a lőtéren pedig honvédelmi sportverseny szórakoztatja a közönségei. — Székács Zoltán festőmű­vész kiállítása május 10-én, délután 5 órakor nyílik a Képcsarnok miskolci Szönyi István-termében. Bevezetőt Papp László festőművész tart. A tárlat május 24-ig látogat­ható. — Megkezdték Dorogon a legrégibb bányászkolónia le­bontását. A buldózerek, lánc­talpas földgépek kisablakos, szoba-konyhás, század elején épült bányászlakásokat tün­tetnek el. 1981-ig 256 ilyen házat szanálnak az öreg koló­nián. Lakóik tágas, korszerű tömbházbeli otthonokat kap­nak. Komárom megye más bányásztelepülésein is sza­nálják az öreg bánvászlaka- sokat. A mostani ötéves terv­időszakban több mint 2000 olyan bányászlakást számol­nak fel, amely mar nem fe­lel meg a követelményeknek. — Rendkívüli adásnap lesz május 7-én, hétfőn a televí­zióban: a lipcsei Gewand- haus-zenekar Erkel Színház­beli hangversenyét sugároz­zák. Ezúttal az NDK világ­hírű zenekarának programját láthatják a nézők. A műsor­ban felcsendül Mendelssohn: IV. (Olasz) szimfóniája, Mo­zart: Sinfonia Coneeríante K. 364. című müve és Schu­bert: VII. szimfóniája, A hangversenyt Kurt Masur ve­zényli. Állatorvosi ügyelet Miskolc megyei város területén *79. május 5-én (szombaton) 12 »fától 1979. május 7-én (hétfőn) reggel 6 óráig ügyeletes: dr. Wirtz Ferenc körzeti állatorvos. Lakása: Miskolc I.. Vörösmarty u. 52 sz. VII/3. Telefon: 33-6l<>. Bejelentés: 8—9 és 13—14 Óra közölt.