Észak-Magyarország, 1978. november (34. évfolyam, 258-282. szám)

1978-11-09 / 264. szám

1978. november 9., csütörtök ÉSZAK-MAGYARORSZÁG 7 \ A cserejátékos gólja döntött Megyei bajnokság Naptár, Dunaújváros, 2000 néző. Vezet­te: Tóth L. DVTK: *— Szabó — Szántó, Salamon, Teodoru, Kutast — Oláh, Tatár, Kerekes — Szalai, Grolmusz, Fekete. Edző: Szabó Géza. Dunaújváros: Németh —- Kel­ler, Judik, Tóth, Staller — Bódi, Fajkusz, Sulia — Bartók, Szepe­si, Kuti. Edző: Novák Dezső. Cserék: Bartók helyett Szűcs, a 63. percben, Szepesi helyett Sí a. 71. percben, Grolmusz és Ke­rekes helyett Tokár és Váradi, mindkettő a 73. percben. A tartalékok találkozóján a hazaiak! bizonyultak jobb­nak 2:1 aranyban. Az első percek a csúszós talajjal való ismerkedés je­gyében teltek el. Az 5. perc­ben Tatár Szalai elé. csúsz­tatott, a jobbszélső kapásból a felső lécet találta telibe. Egy perc múlva, Fekete a bal szélről lőtt a kapu elé, Staller elcsúszott, de szeren­cséjére, még estében el tud­ta rúgni a .labdát Grolmusz elől. Mezőnyfölényt harcolt ki a DVTK. A 9. percben Szalai szögletét Grolmusz a bal alsó sarokra fejelte, de Németh bravúrral mentett. A 13. percben Teodoru lövését fogta a kapus. Ezután ki­egyenlítődött a játék. A 19. percben Tóth szabadrúgás után a kapufát találta .el. Egy perccel később Szabó rosszul öklözött, de Fajkusz elől fel­szabadítottak a védők. A 22. percben ismét Fajkusz ke­rült gólhelyzetbe, de Kutasi az utolsó pillanatban men­tett. Élénk, változatos, jó ira­mú volt a játék. A 28. perc­ben a Kohász szerzett veze­tést. Fajkusz vezetgette a labdát, Kerekes szerelte, Tóth L. játékvezető azonban nem kis meglepetésre szabadrúgást ítélt a hazaiak javára., Bóái legurítását Kúti 23 méterről nagy erővel lőtte a jobb felső sarokba, 1:0. Ezután is három csatárral játszott a Diósgyőr, bátran vállalkoztak. A 35. percben Szántó húzott el a jobb olda­lon, beadása Grolmusz elé ke­rült, aki 15 méterről a jobb alsó sarok mellé lőtt. Három perc múlva Szalai belőtt lab­dája három diósgyőri előtt csúszott el a gólvonalon. Az első félidő hajrájában hazai támadásokat láthattak a szurkolók. Szünet után is a dunaújvá­rosiak léptek fel támadólag. Az 55. percben Bódi lőtt mel­lé. az ellenakciónál Tatár bombázott a kapu mellé. Megélénkült a játék, egyre többet kezdeményezett a Di­ósgyőr. A 61. percben Oláh jobb oldalról benyesett sza­badrúgására Kerekes és Grol­musz érkezett, de zavarták r « tr egymást, s oda lett a lehető­ség. Egy perccel később Fe­kete három csellel tisztára játszotta magát, átívelését Szalai kapásból alig lőtte fö­lé. A 70. percben Judik a 16- oson belül ellökte Feketét, Tóth L. játékvezető azonban továbbot intett... A kettős csere után, a 75. percben egyenlített a DVTK. Fekete és Szalai a jobb oldalon ke- vergettek. Fekete weit közép­re. Váradi az előr ehúzódó Szántó elé fejelte a labdát, aki a, nagy lendülettel érke­ző Tatárnak adta azt, s a vá­logatott középpályás 8 mé­terről a jobb sarokba lőtt, 1:1. A 76. percben Fekete nagy erejű 16 méteres lövését véd­te Németh. Ezután Szalai ívelt középre szögletet, Tatár centiméterekkel fejelt a ka­pu mellé. A 79. percben is­mét ő hagyott ki gólszerzési lehetőséget. A 87. percben azonban megszületett a két pont sorsát eldöntő gól. ,4. csereként beállt Tokárt Ju­dik felszabadító rítgása „te­libetalálta”, a csatár kilépett a. védők közül és a kifutó Németh mellett biztosan lőtt a hálóba, 2:1. A korábbi években a Di­ósgyőrnek nem ment a játék Dunaújvárosban. A szakveze­tők és a játékosok azonban most abban reménykedtek, hogy megszakad a balszeren­csés sorozat. A DVTK ennek megfelelően, támadó szellem­ben, a 4—3—3-as felállást al­kalmazva lépett pályára. Ez az első félidő elején megza­varta a hazaiakat. A vendé­gek gólhelyzetek sorát dol­gozták ki, de a lehetőségek sorra kimaradtak, s érezni lehetett, hogy a hazaiak ér­nek el gólt. Ez nem szegte a diósgyőriéiig kedvét, akik a hátrány ellenére továbbra is nagy lendülettel és akarással harcoltak. Ha kicsit jobban odafigyelnek, már korábban is sikerülhetett volna az egyenlítés, ami így csak a második félidő közepén kö­vetkezett be. A kettős csere használt az együttesnek, amit az is bizonyít, hogy a csere- játékos Tokár gólja döntötte el a találkozót. A DVTK har­cosabb játékával rászolgált a gy őzelemre. Szabó a bravúrok mellett több esetben bizonytalanko­dott. A hátvédek egymást múlták felül, valamennyien kiválóan játszottak. Oláh jól szervezett, Tatár a befejezé­sekhez is felért, s Kerekes is hasznosan játszott. A csatár­sorban a két szélső többször is megkeverte védőjét. T. Z. TOVÁBBI eredmények Csepel—Üjpcsti Dózsa 2:2 (2:0). A hazaiak már két. góllal is ve­zettek. Gl.: Csordás. Hangai, il­letve Fazekas, Zámbó. Vasas—Tatabánya 2:2 (0:0). To­vábbra is gyengélkedik a fővá­rosi gárda. A bányászok kétszer is vezettek ellenük. Gl.: Váradi (ll-csböl). Gass. illetve Arany. Schmidt (ll-esből). Bp. Honvéd—ZTE 2:0 (1:0). Nem okozott gondot a piros—fe­héreknek a győzelem kivívása a csak védekező zalaegerszegiekkel szemben. Gl.: Weimper (2). MTKVM—Salgótarján 1:1 (1:0) A szünet után nyomasztó me- zönyfölénybe került az STC és akár gólokkal is nyerhetett vol­na. Gl.: Pekker, illetve Kiss (ll- esből). Vasas Izzó—Videoton 3:0 (0:0). A látottak alapján nem megle­petés a fehérvári' csapat ilyen arányú veresége a helyenként öt­letesen futballozó Izzóval szem­ben: Gl.: Nagy (2), Varga. Haladás VSE—Ferencváros 1:J (1:0). Már a 3. percben vezetési szerzett a szombathelyi gárda, s a helyzetei alapián akár nyerhe­tett is volna. Gl. Hegedűs, illet­ve Martos (ll-esből). MÁV Előre—Békéscsaba 1:0 (1:0). Az első félidő hajrájában megszerzett előnyét végig meg­őrizte a hidgvérűen játszó fehér­vári csapat. Gl.: Ur. Rába ETO—Pécsi MSC 4:0 (0:0). A védekezésre beálló pécsiek taktikája, csak 45 percig vált be, a szünet után a határtalan lel­kesedéssel játszó és gyorsan tá­madó hazaiak szétzilálták a pé­csi védelmet. Gl.: Glázer (2), Pardavi, Pölöskei. AZ NB X. ÁLLÁSA 1. Bp. Honvéd 11 7 3 1 27- 8 17 2. FTC 11 6 4 1 26-13 16 3. Ü. Dózsa 11 .5 5 1 24-15 15 4. DVTK 11 6 2 3 19-18 14 5. S.-tarján 11 5 3 3 19-12 13 6. Rába ETO ll 5 3 3 14- 9 13 7. Pécs 11 5 3 3 10-12 13 8. Tatabánya U 4 4 3 20-16 12 9. Videoton ll 3 5 3 12-13 11 10. D.-újváros 11 4 3 4 16-18 11 11. Csepel ll 2 6 3 17-12 10 12. B.-csaba ll 3 3 5 8-12 9 13. Vasas ll 3 3 5 15-20 9 14. MÁV Előre ll 4 1 6 6-20 9 15. MTK-VM 11 3 1 7 13-16 7 16. ZTE 11 2 3 6 6-14 7 17. Izzó 11 2 2 7 12-21 6 18. Haladás 11 2 2 7 6-21 6 B. Volán—Trencsényi SE 5:1 (2:1). Miskolc, 200 néző. Vez.: Gonda. B. Volán: Szőke — Ta­más, Burger, Bartakovics, Ara­nyosi, Gacsi, Egerszegi, Galló, Bazsó (Pál úr), Orlóczki, Tóth (Varga). Edző: Balázs András. Trenesenyi SE: Bodoiai — Ba­logh Tárnái, Palágyi. Kecskés, Szilágyi, Magyar, Szimcsák, Bo­néi (Lakatos), Nagy, Korhűi (Varga). Edző: Neuschel Ka­roly. A második félidőben mu­tatott jobb játékával győzött a B. Volán. Gl.: Egerszegi (2, egyet 11-esbol), Bartakovics. Gacsi, Galló, ill. Korhűt. Jók:' Gácsi, Egerszegi, Galló. ill. Kecs­kés Magyar, Korhűt. B. Volán ifi—KVSE II. ifi: 2:0. Tállya.—MÉMTE 2:1 (1:0). Tály- lya, 500 néző. Vez.: Kurmai. Tállya: Bandura — Bucsák, Ruttkay dr., Szívós, Tóth. Ho- rász, Pekó, Bányiczki, Tilgcr, Póes (Nyíri), Spéder. Edző: dr. Sója Szabolcs. MEMTE: Poio- czik — Budai, Papp, Demeter, Csonó Dobolán (Kocsis), Dem- kó, Éliás, Botos (Siffmann), Pallai, Kardinál. Edző: Csányi József. A jól és lelkesen játszó vendégek csak az utolsó ne­gyedórában maradtak alul. Gl.: Ruttkay dr., Tilger, ill. Kardi­nál. Jók: Rutkay dr.t Szívós, Pekó. Tilgcr, ill. Poloczik, De­meter, Demkó, Kardinál. • Ifi: 4:0. Sajóbábony—Encs 0:0. .Snjóbá- bony, 100 néző. Vez.: Kiss A. Sajóbábony: Angol — Guba, Vass, Nyitrai, Galambvári, Kál­mán. Braun, Nagy I., Szeműn, Sebők, Tóth (Nagy II.). Edző: Kapitány Béla. Encs: Juhász — Krusóczki, Hudák, Dudás, Z e- her Müller, Lévay, Babik, Pol­gár,' Trombitás, dr. Bazsó. Ed­ző: Szántó Ferenc. A lelkesen játszó vendégcsapat megérde­melten szerezte meg az egyik pontot. Jók: Angel, Kálmán, Braun, ill. Zeher, Lévay, Trom­bitás. Ifi: 2:2. Rudabánya—Mezőkövesd 0:0. Rudabánya, 200 néző. Vez.'.Var­ga J. . Rudabánya: Balázs — Kiss, Tires, Molnár, Fükö, Ga­rant. Havas (Breuer), Tóth I., Szalkó, Baffi, Szlavkai. Edző: Szalkó János. Mezőkövesd: Ilii — Pázmándi, Nyikes, Porács, Mezei, Pál, Újvárosi, Hajdú, Bukta (Petiik), Varga, Jablon- kai (Káplár). Edző: Antal Fe­renc. Színvonalas, küzdelmes mérkőzés. kiegyenlített erővi­szonyok. Jók: Balázs, Molnár, Garam, ill. a vendégcsapat min­den tagja dicséretet érdemel. Ifi: 0:3. SÜMSE—Ormosbánya 1:1 (0:0). Sajószentpéter, 100 néző. Vez.: Sipos. SÜMSE: Góró — Deme­ter, Bódis (Kovács), Dankó, Gond, Szilágyi, Kosárka. Szűcs. Krompák, Lakatos (Simándli II.). Simándli I. Edző: Ore- hovszki László. Ormosbánya: Béres — Kalász, Kovács, Tar- czali, Balogh, Szarka. Burkus, Anga (Tarr), Hasilló, Kóródi, Zagyva. Edző: Farkas Lajos. Alacsony színvonalú mérkőzé­sen igazságos eredmény szüle­teti. Gl.: Szilágyi, ill. Tarr. Jók: Gond, Szilágyi, ill. Balogh, Ha­silló. Ifi: 15:3. Mákvölgy—BorsodnAdasd 1:3 (0:3). Alberttelep 200 néző. Vez.: Tolnai. Mákvölgy: Birkás — Tánczos, Ködmön (Ungvári), Farkas, Dernei, Bene I., Bene II. (Barnóczki), Mitró, Szőr, Bé­res, Klarianka. Edző: Andre Ti­bor. Borsodnádasd: Molnár — Vámos I., Márton, Koós, Vá­mos II., Németh Érsek, Holcz- hauser, Kertész (Türk), Marity- tyák, Gyárfás. Edző: Szondiéi Béla. Sok hibával tarkított küz­delmes mérkőzésen győzött a vendégcsapat. Gl.: Szőr (ll-es- böl), ill. Holczhauser (ll-esből), Gyárfás, Marittyák. Jók: a ha­zai csapatból senkit sem lehet kiemelni, a vendégcsapat min­den tagja átlagon felüli telje­sítményt nyújtott. Ifi: 3:2. Hcjöcsaba—Sátoraljaújhely 4 :i (3:0). Hejöcsaba, 300 néző. Vez.: Csáki. Hejöcsaba: Török —Sza­bó I., Nagy 1., Eszlári, Dávid, Nagy II. Szabó II.. Jágcr, Krisz­tián, Kunfalvi, Vodicska. Edző: Pendérik György. Sátoraljaúj­hely: Vakles (Szemán) — Al- mágyi. Szántai (Zsófi), Kiss, Csongrádi, Berta, sütő, Perecsi, Tóüi, Sztankó, Szűcs. Edző: Tár- cza Zoltán. A jól játszó hazai csapat biztos győzelmet aratott. Gl.: Vodicska (2), Krisztián, Szántai (öngól) ill. Berta. Jók: Nagy I., Kunfalvi, Vodicska, ill. Kiss, Berta. Ifi: 0:1. MEAFC—Királd 2:2 (1:1). He­jöcsaba, 100 néző. Vez.: Bognár. MEAFC: Végh — Deli, Szládo- vics (Berecz), Ivancsó, Roz- man. Kopcsányi, Tulkán, Szabó, Takács Váradi, Csomós. Edző; Fischer Ferenc. Királd: Barczi — Buskó, Töke, Kriston, Úti, Kues, Birk, Szalmása, Varga, Bálint, Szemere. Edző: Széles István. Közepes színvonalú mér­kőzés, valós eredmény. Gl.: Be- rccz, Szabó, ill. Úti, Birk. Jók: Rozinán Tulkán, Szabó, ill. Tő­ke, Úti, Varga. Alsózsolca—Szuliavölgy 3:0 (1:0). MEGYEI BAJNOKSÁG 1. Tállya 13 9 3 1 31-10 21 2. B. Volán 13 9 3 1 29-13 21 3. II.-csaba 13 10 1 2 26-14 21 4. B.-nádasd 13 8 2 3 21-14 18 5. A.-zsolca 13 6 4 3 16-10 16 6. Trencsényi 13 5 5 3 24-15 15 7. R.-bánya 13 5 4 4 21-12 14 8. Mezőkövesd 13 4 5 4 16-12 13 9. S.-újliely 13 4 5 4 15-15 13 10. MÉMTE 13 5 3 5 15-16 13 11. Mákvölgy 13 3 6 4 14-24 12 12. S.-bábony 13 4 3 6 17-20 11 13. Sz.-völgy 13 3 4 6 13-18 10 14. Királd 13 2 6 5 14-20 10 15. Encs 13 1 6 6 12-24 8 16. O.-bánya 13 2 4 7 8-25 8 17. SÜMSE 13 3 1 9 16-20 7 18. MEAFC 13 — 3 10 7-25 3 Á világ sportja Az asztaliteniszezők Szu­per Liga versenysorozatában a harmadik forduló első mérkőzését a magyar válo­gatott játszotta a Szovjet­unióval és mint ismeretes 6:1 arányú győzelmet ara­tott. Az AFP újabb mérkő­zésről adott hírt. Csehszlo­vákia 5:2-re legyőzte a ku­pát védő Franciaországot. Az est szenzációját az je­lentette, hogy az ex-Európa- bajnok Secretin mindkét mérkőzését elvesztette. * Hecht és Csőm játszmája döntetlenül végződött, így 2:2 lett a végeredmény a Euenos Aires-i sakkolimpia 10. fordulójában Magyaror­szág és az NSZK között. A nőknél ugyancsak döntetle­nül végződött a magyar— angol találkozó, miután a függőjátszmát a szigetorszá­gi sportoló nyerte. A férfi­aknál a '11. fordulóban Ma­gyarország 3:l-re nyert Iz- land ellen, míg a magyar- nyugatnémet női találkozó 1,5—1,5 arányban zárult. .* Az amszterdami Olimpiai Stadionban 63 000 néző előtt került sor kedden este Johan Cruyff búcsújátékára, egy­kori klubjában, az Ajax­ban. A nagy gála azonban „ünneprontással” zárult, mert az ellenfél, a Bayern München 8:0 (2:0) arány­ban lelépte a nagy hírű hol­land együttest. Cruyff a be­vételről lemondott a dél­hollandiai mozgássérültek és az amszterdami gyermek- klinika javára. * Halléban nemzetközi sakk­verseny folyik, amelyen a második fordulóra került sor. A férfiaknál a magyar színeket képviselő Faragó első játszmáját megnyerte Bönsch (NDK) ellen, a má­sodikban döntetlenül vég­zett Espig (NDK) ellen. A nőknél Porubszkynak csak a második játszmájáról érke­zett jelentés, ez döntetlenül végződött a szovjet Sternyi- na ellen. * A kis Adria-parti üdülő­hely, Kuperi uszodájában bonyolítják le péntektől a vízilabda KEK középdöntő­jében az egyik csoport mér­kőzéseit. Itt szerepel az FTC csapata, amely a belga ku­pagyőztes ellen játssza első mérkőzését. A zöld-fehérek legnagyobb ellenfelének , a jugoszláv Korcula együttese ígérkezik, amellyel az utolsó fordulóban találkoznak. 1978. november 9.. csütörtök A nap kelte: 6.39; nyugta: 16.16 órakor A hold kelte: 13.46; nyugta: 0.10 órakor Névnap: Tivadar Évforduló, Hatvan évvel ezelőtt, 1918. november 9-én robbant ki Né­metországban a polgári demokratikus forradalom. A német és a nemzetközi munkásmozgalom fontos határkövét jelentű történelmi esemény előzményei között említsük meg, hogy az 1914—lS-as világháborúban a váltakozó sikerű hadmű­veletek során a német hadsereg mindinkább elvérzett, s a súlyos vereségek hatására az arcvonni felbomlott. 1918. no­vember 11-én a németek kénytelenek voltak aláírni a ve­reségüket megpecsételő compiegne-i fegyverszünetet, A há­ború által kiélezett osztályellentétek, a katonai és gazdasági összeroppanás kibontakoztatta a forradalmi mozgalmat, amelyre rendkívüli hatással volt a Nagy Októberi Szocia­lista Forradalom. A háború alatt lezajlott forradalmi erje­dés jelei voltak a szociáldemokrata baloldal által szervezett, mind nagyobb tömegeket megmozgató antimilitarista tünte­tések, majd az 1918 januári háborúellenes tömegsztrájkok. A. hadseregben lázadások robbantak ki, s megkezdődött a munkás- és katonatanácsok szervezése. 191S. november 3- án kitört a kiéli matrózlázadás, s november 9-én a sparta- kisták, a Spartacus-szövetség felhívására Berlinben és más városokban általános sztrájk kezdődött, amelyhez a katona­ság is csatlakozott, összeomlott a Hohenzollcrn monarchia. De a hatalom — sajnos — a jobboldali szociáldemokraták és a centristák ke­zébe ment át, akik a forradalom. ellen a tisztikarral és a reakciós burzsoáziával szövetkeztek. Időjárás Várható időjárás ni a estig: Folytatódik a túlnyomóan bo­rult, erősen párás, néhány helyen ködös idő, elszórtan szitá- lással. A szél gyenge marad. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet 4—9 fok között. — Magyar küldöttség utazott a chilei szolidaritási világ- konferenciára. A november 9-én Madridban kezdődő chilei szolidaritási világkon­ferenciára — dr. Szentlst- ványi Gyulánénak, az MSZMP Központi Bizottsá- ga-tagjának, a Hazafias Nép­front Országos Tanácsa tit­kárának vezetésével — szer­dán küldöttség utazott a spanyol fővárosba. — Két kiadványt adott egy­szerre közre a miskolci Her­man Ottó Múzeum. Közle­ményeinek XVI. kötetét, 174 oldalon, igen színes tarta­lommal, valamint a Borsodi Kismonográfiák 6. kötete­ként Petercsák Tivadar Hegyköz című munkáját. — Huszonöt bányász részé­re, akik a Mindenki iskolá­ja keretében pótolják hiá­nyos iskolai végzettségüket, tanulásuk megkönnyítése vé­gett ingyen biztosított tan­könyveket az ormosbányai művelődési ház. — A zempléni településeken 18 szovjet filmet mutatnak be novemberben az idei szovjet filmek fesztiválja alkalmával. A közelmúlt al­kotásain kívül az ünnepi al­kalomra megjelenő Sebzett madarak. Szót kérek és Mi- minó című színes, szinkro­nizált filmekben is gyönyör­ködhet a közönség. N — A rnjzszakos tanárok ha­vonta kétszer szakköri fog­lalkozáson vesznek részt Sá­rospatakon a megyei és a vá­rosi művelődésügyi osztály szervezésében. A megyénk általános és középiskolában tanító tanárok továbbképzé­sét Andrássy Kurta János szobrászművész irányit ja. Műveikből a tanfolyam vé­gén kiállítást rendeznek. — Társadalmi munkában a Nagy Októberi Szocialista Forradalom tiszteletére a Borsod, Heves megyei ÉL- VEGY Szállítók szocialista brigádja befejezte egy 30p négyzetméter alapterületű tárolószín kivitelezési mun káit. A szocialista brig;-'' tagjai 680 munkaórábar közel 30 ezer forint érték­ben segítették a vállalat e fontos létesítményének el­készítését — Az egyre szélesedő dél­afrikai politikai botrány ked­den lemondásra késztette az állami pénzek elsikkasztásá- val vádolt Connie Műidért, az afrikai ügyek miniszterét, akit nem olyan rég a lekö­szönő Vorster legesélyesebb utódjaként emlegetlek a mi­niszterelnöki székben. — Bányászat a műalkotások tükrében címmel tart elő­adást Solymár Judit ma dél­után 13 órakor Alberttele- pen, 16 órakor pedig Ru- dolftelepen, a bányász kul­turális hetek programjában. — Ülést tartott a Borsod megyei Középiskolás Sport- bizottság. A tanácskozáson beszámoló hangzott el a kö­zépfokú intézetek megyei úszóbajnokságáról, a külön­böző városi bajnokságokról, valamint ismertették , az új pontozási szabályzatot. — Az ÄFOR Észak-magyar­országi Központjának Kál­lai Éva szocialista brigádja 1975-ben alakult. A munká­ban elért sikerek mellett megalakították a bélyeg­gyűjtő kört is. A KMP meg­alakulásának 60. évforduló­jára bélyegbemutatót ren­deznek, melyet összekötnek az ÁFOR 30 éves tevékeny­ségét is bemutató kiállítás­sal. A bemutatót november 10-én, 15.30 órakor Váradi István tájegységvezető nyit­ja meg, az ÁFOR perecesi irodaházában. Ezt követően minden, hétköznap 15—18 óráig, szombaton és vasár­nap 11—16 óráig tekinthető meg. A bemutató november 10-től 17-ig tart nyitva. Közérdekű közlemény Értesítjük az érdekelt lakossá­pot, hogy az 1979. évi TEJUTAL- VANYOK kiadása Miskolc város III. kerületében lakók részére 1978. november 10-cn megkezdő- rtik. Kiadás helye: Miskolc III. kér., Hivatal. Marx K. u. 96. sz. fszt. 7. sz. szoba, füiryfélszoigá*- lati Iroda). A kiajlá' ideje: ügy- félfogadási idő alatt. Szükséges okmányok: az anya személyi iga­zolványa, a gyermek születési anyakönyvi kivonata, terhesgon^ dozási könyv (terhes anyák és újszülöttek esetében). III. kér. Hivat«!