Észak-Magyarország, 1978. augusztus (34. évfolyam, 179-205. szám)

1978-08-08 / 185. szám

SPORT ♦ SPORT♦ SPORT ♦ SPORT . SPORT . SPORT Megkezdődött Labdarúgás, NB II. Meglepetések a nyitányai! MVSC—H. PAPP J. SE 2:2 (1:1) Miskolc, 3000 néző. Vezette: Nagy B. MVSC: Kun — Borsos (Mada­rász), Kovács, Krémer, Leiszt, Locher, Liptak, Egri, Czerva, Kiss, Török. Edző: Krompaszky Gyula. H. Papp J. SE: Mező — Szűcs II., Szilagyi, Szűcs l„ Bakos, Gregor, Ligeti, Ozsváth, Pólyák, Mohácsi, Oláh (Móricz). Edző: Vágó György. Kozsla partjelző nem érkezett meg a találkozóra, így csak két játékvezető közreműködésével kezdődött a 90 perc. A szünet­ben aztán a jelenlevő szövetségi ellenőr ,,beugrott”, s igy lett teljes a létszám. Vajon hogyan történhetett meg mindez a baj­nokság nyitányán? . .. A vasutasok kezdtek jobban, s már a 3. percben csaknem veze­téshez jutottak. Egri került hely­zetbe, de a kivetődő Mezőbe lőt­te a labdát. Nem sokkal később Leiszt lejeit a kapu mellé. Utá­na Kiss hibázott a Honvéd- együttes kapujának előterében. , Az MVSC lendületes akciókat vezetett és a 15. percben ezek eredményt hoztak. Leiszt vezet­gette u labdát, 35 méterről lö­vésre szánta el magát és a nagy- erejű bomba a hálóba vágódott. Mező csak nézte, 1:0. Ezt köve­tően fokozatosan feljavult a Papp J. SE. A 10. percben Kun az alapvonalon belül fogott meg egy labdát, Nagy B. játékvezető mégis szögletet ítélt a vendégek javára. A beívelt labdát Mohá­csi látványos liátravetődéssel küldte a hálóba, 1:1. A 23. perc­ben Mohácsi hatlamas erejű lö­vését. hárította Kun a kapufa segítségével. A 34. percben Gre­gor váratlan lövése okozott gon­dot Kunnak. A vasutasok foko­zatosan visszaestek, sok volt a pontatlan átadás, a hátvédek csak arra törekedtek, hogy el­rúgják a kapu előteréből a lab­Móricz cs Leiszt csatázik a labdáért a miskolci rangadón. Az összecsapás és a mérkőzés egyaránt döntetlenül ért véget. (MVSC—Honvéd Papp József SE 2:2). Szabó István felvétele dát. A vendégek szépen adogat­tak, fölénybe kerültek. Nem változott a játék képé a szünet után sem. A 79. percben Kun kiejtett egy labdát, Mohá­csi rácsapott és közelről lőtt a hálóba, 1:2. Már-már úgy tűnt., hogy a városi rangadó meglepe­tést hoz, de a 87. percben Kiss megszerezte az egyenlítő gólt. Csak a találkozó első negyed­órája hozott jó játékot. A Hon­véd-csapat 1:1 után került dön­tő fölénybe, védői nagyszerűen zártak, s' csatárai sok mozgással gyakran hozták zavarba a vas­utas csapat hátsó sorait. A mu­tatott. játék alapján a Honvéd Papp J. SE Alit közelebb a győ­zelemhez. Jók: Kun, Kovács, Leiszt, illetve Mező, Szűcs I., Pó­lyák. Mohácsi (a mezőny leg­jobbja). N. P. Naptár __^ 1 978. augusztus 8., kedd A nap kelte 4.30, nyugta 19.09 órakor A hold kelte 8.55, nyugta 21.02 órakor Névnap: László Évforduló. Százölvenöt évvel ezelőtt, 1823. augusztus 8-án születeti Théodule Ribot francia festőművész, aki 68 éves korában, 1891-ben hall meg. Időjárás. Várható időjárás ma estig: nyugat felől tovább növekvő felhőzet, záporok, zivatarok, helyenként jégeső, megélénkülő, többször megerősödő déli, délnyugati szél. A várható leg­magasabb nappali hőmérséklet kedden 23—28 fok között. ÓZDI KOHÁSZ—KAZINCBARCIKA 3:1 (2:0) GYULAI SE—BORSODI B ANY ASZ 3:0 (0:0) i Vasárnap délután kezde- J tét vette a magyar labdarú- i gás második vonalában a 1 küzdelem a bajnoki ponto- , kért. A Keleti csoportban i hat borsodi együttes játszik J hétről hétre, bemutatkozá- i suk felemás eredményeket 1 hozott. i Az első forduló nagy i vesztese kétségkívül a Ka- j zincbarcikai Vegyész gárdá­■ ja, amely Özdon mcglehe- j tősen sima vereséget szen­■ vedelt. A hazaiak határta- 1 lan lelkesedéssel küzdöttek, J nem ismertek elveszett lab- i dát, nem hagyták kibonta- | kozni a vendégeket, s gyor- i san szőtték akcióikat. Ila ' kellett, a csatárok is rohan- J tak hátra segíteni, de a vc­■ dók sem szemlélték tétlenül | a támadókat, ha előrekerült i a labda. Sokat mozogtak, • gyakran változtatták helyü- [ act az ózdi labdarugók, tu- ; lujdonképpen egy pillanatra J sem forgott veszélyben gyö­■ zelmük. Jellemző tölényuk- [ re, bogy a kapott gól is óz­■ ui jáleKOs nevéhez fűződik. , természetes tehát, hogy a ■ szurkolok vasiapsa meneti j vonulhattak az ózdi labda­■ rúgok az öltözőbe a leíú- 1 jást követően. Erre régen i volt példa a kohászváros- > ban! I’erszc, igazságtalanok ! lennénk, ha nem említenénk i meg, ..iogy a vendégek crő- ! acn tartalékos csapattal áll- i tak ki a mérkőzésre, mert 1 a stabil csapattagok közül [ nélkülözték Tólnot, Sza- i uyól, és Mikulát is. lizazon- j ban nem von le az ózdiak i sikerének értékéből. 1 Miskolcon városi ranga­i dót játszott az MVSC cs a i Honvéd Lapp J. SE. A la- | latltozo elsősorban a vas­■ utas szurkotoknak okozott 1 csalódást, akik érthetően ■ győzelemre számítottak. 1 oajnos, csalódniuk kellett, j mert az M VSC csapatjátéka i erősen uocogütt. A védők | ugyanis vákuum« vagdaltak • i eiore a labdát, s az azonnal • 1 jóit is vissza, aajat helyse- J [ túliét nehezítenek meg. i i ivoztudoit ugyanis, hogy [ | nyen módón támadásokat ■ i kialakítani igen nehéz. A 1 j Honvéd-együttes korszerűen, , ■ tetszetősen játszott, mar a i 1 nyitányon bebizonyították, J I hogy van fantázia a csapat- i J ban, sokra hivatott ez a j ■ garda. unkán fordul elő bajnoki > i találkozón, hogy csak két j • bíró érkezik meg. Nos, Mis- i , kulcon megtörtént ez az [ i eset, ugyanis Koz'sla part- i ! jelző távol maradt a talál- ' i közéről. Így az első félidő- , [ ben csalt netten tevékeny- i i kedtek, szünet után pedig ! • a jelenlevő szövetségi ellen- i ! őr „szállt be” harmadiknak. 1 i Nem tudni, ki a hibás a , [ történtekért, mindenesetre a ■ ■ jB-nck érdemes foglalkozni [ 1 az csc.tcl... i i Edclényben csalódottan j ■ távoztak a nézők a mérltő- , [ zés végén. Az újonc ugyan- ■ ■ is háromgólos vereseget I | szenvedeti, de erre koránt- J ■ sem szolgait rá! Hetven per- i < cig irányították a mérkö- J j /.'est, de a helyzetek sorra i ■ kimaradtk. Tanulság min- 1 | ucn esetre, hogy a csatárja- , i ickon kell elsősorban a ■ 1 Borsodi Bányász háza táján j , javítani. A negyedik mér- ■ t .«ízest Lcninvarosban ját- ] j szólták, s az átszervezett he- ( i lyi együttes biztos gyözel- i 1 met aratott, amelynek az J i aránya nagyobb is lehetett i | volna. i A négy találkozónak Bor- i 1 sódban összesen 15 ezer né- 1 i zője volt. Ez elösorban an- , i nak köszönhető, hogy Óz- i J dón hétezren szemlélték a [ i játékot A második vonal- t [ ban joggal számítanak több j ■ szurkolóra a klubok veze- ] 1 tői. Ezért természetesen a i | csapatoknak kell többet j i nyújtaniuk. A játék az első i J í ornulóban még akadozott. J i de ez tulajdonképpen nem [ 1 meglepő. Az együttesek az i i alapozáson alig túl nem le- [ i hétnek még csúcsformában, i J A jó játékra tehát még J • várnunk kell. Remélhetőleg i iem sokáig! • , D. L. Ózd, 7000 néző. Vezette: Kuti. ÓKSE: Fekete — Pribék, Bíró, Fükö II., Túrái — Fehér, Kony­ha, Bácskái II. (Murányi) — Gulyás, Bácskái I. (Munkácsi), Stanev. Edző: Frenkó László. KVSE: Benoze dr. — Mochlár, Tamás, Petercsák, Kocsmárszki — Kálmán, Kendi, Feledi — Ko- leszárik, Magyar, Simkó (Kiss). Edző: Szentmarjay Tibor. A 4. percben Bácskái n. meg­sérült, s rövid ápolás után le kellett cserélni. A 6. percben Konyha indította Gulyást, a csa­tár beadásszerü lövését Bencze dr. nagy bravúrral ütötte szög­letre. A 13. percben Kendi jó labdát adott Kálmánnak, előle Bíró az utolsó pillanatban men­tett. Ezt követően Feledi két íz­ben is veszélyeztetett, de nem sikerültek a befejezései. A 23. percben vezetéshez jutottak a hazaiak. Fehér—Stanev akció után a szélső pontosan adott kö­zépre és Bácskái I. laposan a jobb alsó sarokba lőtt. 1:0. A 31. percben Konyha átfejelte a lab­dát a védőkön, Gulyás rácsa- pott, de mellé lőtt. Nem sokkal később Stanev bombázott az ol­dalhálóba. A 42. percben Bács­kái I. jó Indítást kapott Fehér­től, ügyesen fordult le védőjé­ről, éles szögből beadott, s Gu­lyás szorongatott helyzetből per- dített a rövid sarokba 2:0. A szünet után a KVSE erősí­tett, de csak percekre tudta át­venni az irányítást. Feledi, majd Leninváros, 1200 néző. V.: Hartmann. Leninváros: Dohány — Orosz, Toperczer, Kovács I., Lázár — Szabolcsi, Suller, Kapus — Jenel (Farkas), Kiss, Répási (Petró). Edző: Honiba Károly. Az LMTK nagyon készült erre a találkozóra. Alapos oka volt rá, hiszen nem is olyan régen — még az NB IH-ban — a Kis- várda 2:0-ra nyert Leninváros- ban. Kezdés után rögtön az LMTK lépett fel támadólag. A 7. perc meghozta a vezetést a ha­zai csapat számára. Kiss indí­totta a jobb szélen Suliért, aki elhúzott a védők mellett, kitű­nően adott be és a nagyszerűen érkező Lázár 10 méterről a bal sarokba lőtt, 1:0. A másik ol­dalon Dohány bizonyította 1ó formáját, egy közeli lövést dk- lözéssel továbbított a mezőnybe. A 21. percben sakk-matt hely­zetbe került az ellenfél védel­me: Kapus középen kiugrott, de a 16-osról a kifutó kapusba lőtt, a lepattanó labdát Kiss 14 mé­terről mellé bombázta. Nagy helyzet volt! A félidő hátralevő részében Jenei került még jó helyzetbe, de az 5-ösön kivárt és szerelték. Szünet után tovább fokozta az iramot a hazai együttes. A 65. percben a sorozatos leninváros! rohamok góllá értek. Egy bal Magyar veszélyeztettek, a má­sik oldalon pedig Stanev nagy helyzetben a kifutó kapusba lőtt. Az 57. percben Koleszárik futott el, beadását azonban Fele­di elhamarkodottan fölé durran- tolta. A 63. percben Magyar be­adását. Bíró a saját kapuba rúg­ta, 2:1. Nem sokáig örülhettek a vendégek, mert a 67. percben már harmadszor zörrent a háló­juk. Gulyás ugrott ki, kisodró­dott, de mégis a hálóba talált, 3:1. A hátralevő percekben is az ózdiak kezdeményeztek többet, helvzeteket is dolgozlak ki, de ezeket elügyetlcnkcdték. óriási érdeklődés nyilvánult meg n találkozó iránt, sokan el­kísérték Kazincbarcikáról is csa­patukat. Tapogatódzó játékkal kezdődött a találkozó, de ne­gyedóra elteltével fölénybe ke­rült a hazai együttes. A 23. perc­ben megszerzett vezetés meg­nyugtatta az ózdi gárdát, tetsze­tősen adogattak és formás tá­madásokat vezettek. Egyoldalú lett a játék, a vendégek jobbára csak a védekezéssel törődtek, szórványos akcióik nem jelentet­tek veszélyt Fekete kapujára. A Vegyésznek csak a második fél­idő elején volt néhány perce, de ez kevésnek bizonyult az ered­ményes szerepléshez. Az Ózd rá­szolgált a győzelemre. Jók: Gu­lyás, Túrái, *Fükő II., Stanev, Bácskái I., Bíró, illetve Kendi, Feledi, Koleszárik. H. L oldali támadás után a labda Suller elé került, aki 8 méter­ről védhetetlenül bombázott a kisvárdai kapuba, 2:0. Egyre jobban belelendült a hazai csa­pat. Farkas előbb centiméterek­kel a kapu mellé, két perccel később a léc fölé fejelt. Lenin­város támadott és a Kisvárda ért el gólt. Az addig Kitűnően játszó védelem egy pillanatra megingott és a ‘(»oson belül csak szabálytalansac árán tud­ták a kapura törő kisvárdai bal­szélsőt szerelni. Hartmann ll-est ítélt. A büntetőt Szeregnyi érté­kesítette, 2:1. A hátralevő ne­gyedóra még sok izgalmat tar­togatott. Elsősorban a leninvá- rosiak előtt nyílt gólszerzési le­hetőség. Kiss 14 méterről elha­markodottan a kapu mellé lőtt. maid ugyanő két perccel ké­sőbb a bal felső sarkot célozta meg. de a kisvárdai kapuvédő óriási bravúrral szögletre men­tett. A mérkőzés egyes részeiben kitűnő csapatmunkát láthatott a közönség a leninváros! együttes­től. A védők biztosan rombol­tak. elöl pedig a Kiss—Suller kettős gvakran megoldhatatlan helyzet elé állította az ellenfél védőit. Helyzetei alapián az LMTK nagyobb arányban is győzhetett volna. Jő: Toperczer, Suller, Kapus és Kiss. L. L. Edelény, 3000 néző. Vezette: Király. Borsodi Bányász: Banga — Dálnoki, Mntiszcsák, Pincsák, Farkas — Hodermarszki (Kovács I.), Svak (Németh), Kopa, Var­ga — Pál, Csányi. Edző: Deák István. Nagyszerű környezetben, re­mek időben kezdődött a találko­zó. Azonnal a hazaiak léptek fel támadólag, á gyulai együttes teljesen beszorult és az első percekben alig lépték át a fele­zővonalat. Az 5. percben Varga került nagy helyzetbe, de cl- ügyetlenkcdte a lehetőséget. Ezt követően is a Bányász-gárda kezdeményezett, nagy mezőny­fölényben játszottak. A 7. perc­ben Szabó pazar vetődéssel tisz­tázta Pál nagyerejű bombáját. Tetszett a nézőknek a játék, az viszont korántsem aratott tet­szést, hogy 'egymásután három­szor is a vendégek kapufáján csattant a labda . . . A 46. percben Csányi szerezhe­tett volna vezetést, de nem ta­lált a hálóba. Támadásban ma­radt a Bányász, de a befejezések nem sikerültek. A kimaradt helyzetek után hidegzuhanyként hatott, hogy a 76. percben a vendégek jutottak vezetéshez. Egy előrevágott labdával Rácz lefordult a védőkről és a léc alá bombázott, 1:0. öt perc múlva ismét Ráczot ünnepelték társai. A csatár egyedül ugrott ki. ki­cselezte a kapust is. aztán a hálóba gurított, 2:0. A második gól letörte a hazaiakat, s négy perccel később megkapták a harmadikat is. Gyors gyulai ak­ció futott a pályán, végül Tűr­ések lőtt a kapuba. 3:0. Az első hetven perc játéka alapján kevesen mertek arra gondolni, hogy a hazai együttes pont nélkül marad. Sajnos, egy idényre való helyzetet hagytak kihasználatlanul a Bányász-csa­tárok, még a legbiztosabb zic­cereket sem tudták kihasználni. Érezni lehetett, hogy baj lesz, mert a hazai játékosok idegesek lettek. Ezt felismerték n gyulai­ak, néhány akcióra is vállalkoz­tak, s ezeket sorra góllal fejez­ték be. A látottak alapján túl­zott a vendégek győzelmének aránya. Jók: Pincsák, Varga, Pál. H. L. Az NB II. keleti csoportjának további eredményei: Szolnoki MÁV—Szolnok! MTE 3:3 (2:1), Gyöngyösi Spartacus—Nyíregy­házi Vasutas 0:0, Békéscsabai TASK—H. Szabó Lajos SE 2:1 (0:0), DMTE-Eger SE 2:1 (1:1), Debreceni VSC—Szarvas 2:0 (1:0), HÓDGÉP Melripond SE—Lehel SC 2:1 (1 :l). — A hirosimai Béke emlék­parkban vasárnap 40 000 em­ber gyűlt össze, hogy a 33 évvel ezelőtt a városra ledo­bott atombomba 200 ezer ál­dozatára emlékezzék. Helyi idő szerint negyed 9-kor — pontosan akkor, amikor 1945. augusztus 0-án az amerikai „Enola Gay*’ bombázóról le­dobott, minden korábbinál nagyobb pusztítást végző 20 kilotonnás atombomba fel­robbant — felzúgtak a város harangjai, leállt a városi közlekedés, bogy a halottak emlékének adózzanak. — Országszerte befejező sza­kaszába érkezett az aratás. Augusztus első vasárnapján sok helyütt dolgoztak még a kenyérgabona betakarításán. Győr-Sopron megyében pél­dául, ahol ugyancsak túl van­nak a munka dandárján, már csupán a mélyebb fek­vésű táblákra vetett, későn érő búzafajtákat aratták. Mi­vel a megye legtöbb gazda­ságában az őszi, a tavaszi ár­pa után gyakorlatilag a búza aratását is befejezték, 58 kombájnt — s a hozzájuk tartozó szállítóeszközöket is — a vasi és Veszprém me­gyei aratóknak ajánlottak feL — Vida Kálmánt, a Buda­pesti Pártbizottság osztályve­zetőjét nyugállományba vo­nulása alkalmából a Népköz- társaság Elnöki Tanácsa Szo­cialista Magyarországért Ér­demrenddel tüntette ki. A ki­tüntetést Méhes Lajos, az El­nöki Tanács tagja, a Buda­pesti Pártbizottság első titká­ra adta át. — Életmentő Emlékéremmel tüntették ki Németh Istvánt, a Közép-Duna-völgyi Vízügvi Igazgatóság karbantartó ker­tészét, aki május 29-én. élete kockáztatásával a Római-par­ton kimentette a Dunából a már eszméletlen Ujj András, ötéves kisfiút. A kitüntetést bensőséges ünnepségen Szép­völgyi Zoltán, a Fővárosi Ta­nács elnöke nyújtotta át. — Dolgos Jánosnak, a Ma­gyar Rádió elhunyt szerkesz­tőségvezetőjének búcsúztatá­sa augusztus 10-én, csütörtö­kön délután 3 órakor lesz a farkasréti temetőben. — Hétfőn megérkezett Bu­dapestre a Moszkvai Állami Akadémiai Zenés Színház Sztanyiszlavszkij-balett néven ismert együttese, amely — a Budapesti Nj'ár rendezvény- sorozatának keretében — augusztus 9-től 3 alkalommal tart előadást a Margitszige­ten. Előadják Johann Strauss zenéjére a Burmejszter által rendezett Straussiana című egyfelvonásost, Minkusz: Paquita című háromfelvoná- sos balettjét, és Hacsaturjón Gajane-szvitjét, változó sze­reposztásban. — Négyszáz százalékkal több külföldi és harminc száza­lékkal több hazai turista vet­te igénybe az év eddig eltelt időszakában Miskolcon a fi­zetővendég-szolgálatot, mint tavaly ilyenkor. Nagy a for­galom a kempingekben is, a látogatottság a tavalyi for­galmat tíz százalékkal halad­ja meg. — A Sportfogadási és Lottó Igazgatóság közlése szerint a 31. heti fogadási héten 4 da­rab 13-as találat volt. Ezekre egyenként 221 832 forintot fi­zetnek; 13 plusz egyes talá- latos szelvény nem volt; 12 találata 81 fogadónak volt, nyereményük 7303 forint; 11 találat 1104 darab, nyeremé­nyük egyenként 536 forint: a 10 találatos szelvények száma 8545 darab, ezekre 104 forin­tot fizetnek. A nyeremények az illeték levonása után ér­tendők. A közölt adatok tá­jékoztató jellegűek. — Cj kemping fogadja hét­főtől Nyíregyháza-Sóstón a turistákat. A két és fél hek­tár alapterületen elhelyezke­dő táborban egyszerre 300 vendéget helyezhetnek el ki­tűnő körülmények között. A tábor központi épületében a hideg-meleg vízzel ellátott mosó-, mosogató- és mosdó- helyiségek sorakoznak, s gon­doskodtak a lakókocsik elektromos csatlakoztatásáról is. i t | Vádlott: Jstcn a ta- 1 i núm. hogy nem vagyok « j bűnös! Bíró: Elkésett vele. * [ Már az összes tanúi } i megidéztük! i — Dél-alföldi túrára indult hétfőn a veterán autók nyol­cadik csongrádi, nemzetközi találkozóján részt vevő mint­egy hetven régi jármű. Az autómatuzsálemek Csongrád városból Orosházára. Békés­csabára, Gyulára. Tótkomlós­ra, Makóra, Szegedre men­nek és onnan térnek vissza augusztus 11-én Csongrádra. Az 1920-as. 1930-as években készült autók — Opelek és Tátrák, BNV-k, Fordok és Mercedesek — legöregebbje egy 1907-es évjáratú kétsze­mélyes, fakerekű Laurin Cle­ment. A veterán autók cseh­szlovák. NDK-beli és magyar tulajdonosai járműveikkel felvonulnak a csongrádi na­pok augusztus 12-i megnvitó ünnepségén, majd a városi sportpályán ügyességi ver­sennyel zárják találkozóju­kat. — Harlem címmel döbbene­tes erejű dokumentumfilmet készítettek a svéd televízió­sok a New York-i néger ne­gyed életéről. A több mint két és fél órás dokumentum­filmet a Magyar Televízió két részletben sugározza: augusztus 9-én és 10-én, szer­dán és csütörtökön este. — Kispályás labdarúgótor­nát rendeztek a közlekedési vállalatok részére Budapes­ten. A versenyen 16 csapat vett részt. A Volár. miskolci 3-as számú Vállalata csoport­jában a 3. helyet szerezte meg. így nem került be az országos döntőbe. LENIN VÁROSI MTK—KISVÁRDA 2:1 (1:0)