Észak-Magyarország, 1978. június (34. évfolyam, 127-152. szám)

1978-06-15 / 139. szám

ült | XL labdarúgó­W is jfg r k ' cs jb r f vilagbajnoksag íiíi ARGENTÍNA, június 1—25. Naptár, 1978. június 15., csütörtök A nap kelte 3.46, nyugta 19.43 órakor A hold kelte 13.16, nyugta 0.25 órakor Névnap: Vid Remekeltek a hollandok Nyomasztó volt az olasz fölény Buenos Aires, 80 ezer né­ző. Vez:: Makszi/novics (ju­goszláv). Nagy lendülettel kezdtek a nyugatnémetek és a 2. perc­ben egy jobboldali szöglet után Fischer fejese került a jobb felső sarok fölé. Ez­után mezőnyjátékkal ' teltek a percek, mindkét csapat zártan védekezett és gyors ellentámadásokkal próbált eredményt elérni. A 24. percben Zoíf óriási bravúr­ral mentette Bonhof 20 mé­teres bombáját. Három perccel később Rummenige 8 méteres lövése az olasz védőkről került szögletre. A 34. percben nagy helyzetet hagytak ki az azzurrik. Bet- tega kilépett a nyugatnémet védők közül, elhúzta a lab­dát Maier mellett, mintegy 7 méterről az üresen maradt kapura lőtt, de a befutó Bonhof ki tudta vágni a labdát. A 43. percben kis hí­ján ismét az NSZK hálójá­ba került a labda. Cabrini ívelt be a bal oldalról. Bet- tega levette a labdát, de az­tán jobbal tiszta helyzetben az üresen maradt kapu bal alsó sarka mellé helvezett. A szünet után az olaszok kezdeményeztek többet, de jól zárt a nyugatnémet vé­delem. Az 50. percben a cse­reként beálló Zaccarelli bal­ról beívelt labdája Bettega elé pattant, aki lőtt, a betö­mörülő nyugatnémet védők­ről azonban kipattant a lab­da. Támadtak az olaszok,' az NSZK csapata beszorult, és jóformán a félpályán sem tudott átmenni. A 64. perc­ben Benetti távoli erős lö­vése került a kapu fölé, majd hasonló sorsra jutott Zaccarelli szabadrúgása is. A 76. percben Bettega 10 mé­teres fejesét bravúrral ütötte szögletre Maier. A 82. perc­ben Zaccarelli erős, kapu kö­zepébe tartó labdáját fogta Maier. Óriási taktikai harcot ho­zott a találkozó. Mindkét Causio, az olasz csatársor egyik legveszélyesebb játé­kosa. csapat igyekezett megszokott játékát nyújtani, ami jobbá­ra csak az azzurriknak sike­rült. Az olaszok azonban el­hibázták ziccerhelyzeteiket, pedig a viszonylag gyenge napot kifogó nyugatnémet védelem mellett többször is a hálóba találhattak volna. A fölény meddőnek bizo­nyult, így az NSZK örülhe­tett az egyik pontnak. Vég­eredményben a- találkozó nagy küzdelmet hozott, de a színvonal elmaradt a várt­tól. Jók: Causio, Tardelli. Ros­si, Zaccarelli, illetve Maier, Vogts, Rüssmann, Flohe. Cordoba, 40 000 néző. Ve­zette: Gordon (skót). Holland rohamokkal kez­dődött a mérkőzés és már a 6. percben gólt szereztek a tulipánosok. Egy gyors tá­madás végén a ■ beállás Brandts fejese a kapus mel­lett került az osztrák háló­ba, 1:0. A 35. percben Pro- háska Jansennel szemben szabálytalankodott a 16-oson belül, a megítélt büntetőt Rensenbrink biztosan érté­kesítette, 2:0 (A bal szélső­nek ez .volt a negyedik ll­es gólja a világbajnokságon, s egyben az ötödik „talála-, tá”.) Az újabb holland gól* teljesen letörte az osztrák védelmet és egy perccel ké­sőbb Koncilia hibája után Rep talált újra az osztrák kapuba, 3:0. Szünet után az 52. perc­ben Krankl került nagy helyzetbe, de kihagyta a le­hetőséget. Az osztrákok tá­madtak, mégis ők kapták az újabb gólt. A védelem ismét hibázott, s Ropnék nem oko­zott gondot közelről Koncilia kapujába találni. 4:0. A 79. Mendoza, 40 ezer néző. Ve­zette: Raineá (román). ' A harmadik percben tör­tént, az első említésre méltó esemény: Roberto 20 méte­res lövése a jobb kapufa mellett hagyta eb a játékte­ret. Két perccel később Dir- ceu bombája került fölé. A 14. percben Dirceu—Roberto akció után az utóbbi kapu közepébe tartó labdáját véd­te a peruiak kapusa. Egjy perccel későb.b Mendoncat felvágták a perui kaputól 20 méterre. A szabadrúgásnak Dirceu íptott neki, és ballal a bal felső sarokba csavarta a labdát. A 18. percben Ve­lazquez lövésénél Leao már verve volt, de a labda el­csúszott a bal sarok mellett. percben szépített Ausztria. A jobb oldalon Krieger futott fel, beadott, s Obermayer önfeláldozó módon, a kive­tődő Schrijvers mellett küld­te a hálóba a labdát, 4:1. Nem sokáig örülhettek az osztrákok góljuknak, mert a 83. percben a hollandok meg­szerezték ötödik góljukat. Egy szép szóló után Rensen­brink Obermayer mellett W. van de Kerkhofhoz adta a labdát, aki tiszta helyzetből talált Koncilia mellett a ka­puba, 5:1. Az osztrák csapat ezen a mérkőzésen teljesen széteső volt, a védelem sorozatban kapott rövidzárlatot, a csatá­rok viszont igen sok helyze­tet hagytak ki. A hollandok­nál hiányzott Neeskens, de semmi fennakadás nem volt, nyugodtan, jól játszottak, megérdemelték a győzelmet. Jók: Krol, Rep, Haan, Ren­senbrink, illetve Krieger. A csoportban Hollandia ve­zet 2 ponttal, 2—3. Olaszor­szág és az NSZK 1—1 pont­tal. 4. Ausztria pont nélkül. Két perccel később Oblitas futott el a jobb szélen, kö­zépre ívelt, a belsők ügye­sen átengedték a labdát a jobbszélső Munanténak, aki viszont' öt méterről elhibázta a nagy lehetőséget. A 28. percben Dirceu 22 méteres lapos lövése a jobb alsó sa­rokban kötött ki. A szünet után is a brazilok irányították a játékot, több gólhelyzetet is kihasználat­lanul hagytak. A 72. percben Zico 11-esből volt eredmé­nyes. A közepes iramú és színvonalú mérkőzést a bra­zilok megérdemelten nyerték meg. Jók: Dirceu, Roberto, To- ninho, illetve Velazquez, Mu- nante. B-csoport BHAZfLIA—PERU 3:0 (2:0) Kézilabda Csé epy Testnevelési Főiskola—Borsodi Bányász 14:13 (8:9). Miskolc, vá­rosi sportcsarnok, 300 néző. Ve­zette: Nagy II. Ocsai. Az első félidőben a jól játszó Bányász minimális előnyt szerzett.. A szü­net után a fővárosiak kezdemé­nyeztek többet és ha szerencsé­vel is, de {győztek. Gyenge já­tékvezetés. Lei.: Véggabai (4), Csipke. Bodnár S.-né (3—3), MIináresik (Z'i. Por«« Zalaegerszeg—Miskolci Vörös Meteor 22:21 (10:8). Zalaegerszeg — NB I/B férfi: az erőszako­sabban és gólratörőbben Játszó hazai csapat megérdemelten nyert. A Meteor három 7 m-est hibázott. Ld.: Kedves (5). Ózdi Kohász—Csepel 33:20 (16:12) 4 özd, NB I/B. férfi. A Kohász nagyszerű teljesitmény- nyel lepte meg szurkolóit. Ld.: Gráf, Lázár (7—7). Csepel Ózdi Kohász 14:12 (9:5). Ózd. NB I/B. női. Küzdelmes mérkőzésen a gólhelyzeteit biz­tosabban értékesítő fővárosiak legyőzték a szünet után feljavuló toliakat. Ld.: Makovl (5). Igen szorosan fogták Bodnárnét, a sajószentpeteriek gólzsák­ját a legutóbbi bajnoki mérkőzésen. A képen egy ilyen jele­net látható. (TFSE—Borsodi Bányász 14:13). Szabó István felvétele Tömegsport Szombaton délelölt került sor az egészségügyi dolgozók megyei sparlakiádjára a diós­győri stadionban. Az ünne­pélyes megnyitón a felsora­kozott versenyzőket dr. Mé­száros János, a megyei kór­ház főorvoshelyettese kö­szöntötte. A kellemetlen esős idő ellenére is 240-en indul­tak az egészségügyiek tö­megsportversenyén. A leg­több résztvevője a férfi kis­pályás labdarúgó-küzdelem­nek volt, itt 9 csapat hár­mas csoportokra osztva küz­dött a győzelemért. A férfi kézilabdázásban 5, a nőiben négy együttes vett részt. A megyei spartakiád győz­tesei és helyezettjei: női röplabda: 1. Sátoraljaújhely, 2. Kazincbarcika. Férfi röp­labda: 1. Sátoraljaújhely. 2. Kazincbarcika. Női kézilab­da: 1. Kazincbarcika, 2. Sá­toraljaújhely, 3. Megvei Ve­zető Kórház. Férfi kézilab­da: 1. Sátoraljaújhely. 2. Mentők, 3. Megyei Vezető Kórház. Kispályás labdarú­gás: 1. Mesyei Vezető Kór­ház. 2. Sátoraljaújhely, 3. Mentők. Évforduló Százharminc évveI ezelőtt, 1&4S. június 15-én született Láng Adolf építész, számos bérpalota és középület építője. A fő­városban többek közt az ő tervei alapján készült a régi Ze­neakadémia, a régi Műcsarnok és több más, értékes épület Időjárás _______ V árható időjárás ma estig: Időnként felszakadozó felhőzet, néhány helyen, főként délen, kisebb esővel, záporral. Mér­sékelt, időnként megélénkülő, változó irányú szél. Az év­szakhoz képest hűvös idő. Várható legmagasabb nappali hő­mérséklet 18—23 fok között. — Ezcrvagonos tárolókapa­citású hütöházat építenek a Magyar Hűtőipari Vállalat miskolci gyárában. A 470 millió forint költségű beru­házás a befejező szakaszába érkezett, a létesítményt ez év december végén adják át rendeltetésének. — Kohósalakkal burkolják az ózdi járásban mintegy 270 kilométer hosszban a kátyús, rossz utakat. A földutak megszüntetése folyamatosan történik, s várhatóan jelen­tősen meggyorsul a közleke­dés. — Korszerűsítik a síngyár­tásiba Lenin Kohászati Mű­vekben, s 1,6 milliárd forin­tos beruházás megvalósítását tervezik a gerendasoron. A fejlesztés után 60 kilogramm fölötti -métersúlyú sínt is gyárthatnak, s a jelenlegi évi 1500 tonna kopásálló sín­nek a többszörösét is előál­líthatják. — Az albstadti (NSZK) fú­vószenekar június 19-én este hét órai kezdettel vendégsze­repei a diósgyőri Vasas If­júsági Parkban; a műsorban közreműködik a Diósgyőri Vasas Néptáncegyüttes. Az előadást rossz idő esetén a Diósgyőri Vasas Művelődési Központban tartják. A férfidivat-osztály egyik eladója megkérdi a főnökétől: — Milyen választ ad­jak, Sir, arra a kérdés­re, hogy ezek az ingek viselése közben fél számmal kitágulnak-e? — Ki akarja tudni ezt? — Az a gentleman. Az ing mintája tetszik ne­ki, csakhogy a gallérja egy kicsit szűk, ebbő} a mintájúból pedig más­féle méretű ingünk nin­csen ... — Akkor kitágul, per­sze, hogy kitágul!... — Tucatnyi műszerállást he­lyeznek el a kutatók ezek­ben a napokban a Balatonon. Ealatonszemes és Balaton- alaki között a vízállást, a szél irányát és sebességét, valamint a párolgást mérik automatikusan a műszerek. Tihanynál áramlásmérőt he­lyeznek el. A Balaton nyílt vizein keletkező hullámok magasságáról táwezérlésű műszerek szolgáltatnak ada­tokat a szakembereknek. A műszerek adatait egyebek között a Balaton partépítési munkálatainál, a kőgátak építésénél használják fel. — Együttműködési szerződést kötöttek a Tatabányai Szén­bányák és Bicske közműve­lődési vezetői, ICISZ-bizott- ságai. A szénbányák számos bicskei lakost foglalkoztat­nak. _ Az ő szellemi gyarapí­tásuk az együttműködés fő cél j au — Mik a vörös republikánu­sok és mit akarnak? címmel a közeljövőben kerül a köny­vesboltokba a népszerű köz­művelődési sorozat, a Gyor­suló idő legújabb kötete. Táncsics Mihályt 1849-ben halálra ítélték, de nem tud­ták kézre keríteni. Pestre menekült, hagy házának tit­kos vermében bújjék meg nyolc esztendőn keresztül. Itt, e siralmas magányban írta 1853-ban a most közre­adott tanulmányt. — Csapódj Csaba, az Ano­nymus-kérdés története cí­mű tanulmányában nemcsak az Anonymus-rejtély titkai közt kalauzolja az olvasót, hanem bemutatja azt az erő­feszítést is, amelyet 250 év magyar történettudománya tett az ismeretlen „szerző” ki- létének felderítésére. Ugyan­csak elhagyta a nyomdát Miklós Pálnak A zene és a művészet című műve. — Konténeres szállításra tér­nek át a TIGÁZ miskolci üzemegységének nagyobb te­lepein, s ezzel meggyorsítják a gázpalackok cseréjét. A ki­sebb ipari fogyasztóknak a jövőben 1000—2000 literes tartályokban fuvarozzák a propán-bután gázt. s a fel­szabaduló palackokat a la­kosságnak juttatják. — Befutottak az első kész­termékek a Budapesti Elek­troakusztikai Gyár Nyíregy­házi Üzemének „olimpiai raktárába”. Az üzem • külön­féle elektrotechnikai beren­dezéseket készít az 1980-as moszkvai játékokra. Az át­adás-átvétel zökkenőmentes lebonyolítása végett a nyír­egyháziak a gyár területén egy különálló, csak a moszk­vai olimpiára induló- termé­keik elhelyezésére szolgáló olimpiai raktárbázist létesí­tettek. A raktárba elsőként 48 hálózati stabilizátor ke­rült, Az esztendő végéig még további 132 darabot gyárta­nak és szállítanak a Szov­jetunióba. — Tudod, amióta Jack meggazdagodott, ször­nyen nagyképű lett. — De miben nyilvá­nul meg ez nála? — Hát például abban, hogy nem hajlandó ugyanazt a liftet hasz­nálni, amelyet a liftke­zelő! — Szerdán a MALÉV kü- löngépével hazaérkezett Ar­gentínából, a labdarúgó-vi­lágbajnokságról a magyar válogatott. — Félidejéhez érkezett a Borsod megyei Sakk Szövetség rendezé­sében sorra kerülő vegyes mes­terverseny küzdelemsorozata. A viadalon 14-en — hét mester, és ugyanennyi mesterjelölt — vesz részt, és asztalhoz ül a nyugat­német André Wolfgang mester is. A nyolcadik forduló leiátszá- sa után Tóth József (Miskolci MEDICOR) és Kádas .T. (Szol­noki MTE) vezeti a mezőnyt 6 —6 ponttal. Az érdeklődök jti- nius 17-ig figyelemmel kísérhe­tik a versenyt a Molnár Béla If­júsági Házban. A-csoport OLASZORSZÁG—NSZK 0:0 HOLLANDIA—AUSZTRIA 5:1 (3:0)