Észak-Magyarország, 1978. március (34. évfolyam, 51-76. szám)

1978-03-09 / 58. szám

SPOUT ♦ SP CRT ♦ SPORT ♦ SPORT ♦ SPORT ♦ SPORT Az első félidőben eldőlt a mérkőzés BYTE—Tabkíiya 3:1 (3:0) Az első gól előtti jelenet: Oláh elől a vendegek kapusa még tisztázni tudott, de a következő pillanatban már a kép bal oldalán álló Tatár elé került a labda, aki nem hibázott. TOVÁBBI EREDMENYElv: Naptár. 1978. március 9., csütörtök A nap kelte 6.10, nyugta 17.40 órakor A hold kelte 6.10, nyugta 18.19 órakor Névnap: Franciska Évforduló. Hetvenöt évvel ezelőtt, 1903. március 9-én született — és 1955 januárjában halt meg ■— Frano Kral szlovák költő és regényíró, a. szocialista realizmus egyik megteremtője a szlo­vák irodalomban. Amerikában kivándorolt munkáscsaládban születeti, s ha­zatérése után mint famunkás kereste meg kenyerét Szlová­kiában. Korán kapcsolatba került a munkásmozgalommal: belépett a Szociáldemokrata Pártba, majd részt vett a kom­munista párt megalapításában. A szocialista realizmus egyik úttörőiéként regényeiben, költeményeiben mind határozot­tabban adott hangot a nyomor és az erősödő fasizmus elleni tiltakozásának, A megszállás éveiben cikkei, írásai az ille­gális sajtóban jelentek meg, s a. fasizmus barbársága ellen mozgósítottak. időjárás. Várható időjárás ma estig: változóan felhős idő, szerdán több, csütörtökön kevesebb napsütéssel. Hajnalban és reggel helyenként köd. Változó irányú, mérsékelt szél. Várható leg­magasabb nappali hőmérséklet csütörtökön 5—10. fok között. Diósgyőr, 8000 néző. Vezette: Nagy B. DVTK: Veréb — Szántó, Sala­mon, Váradi, Kutasi — Oláh, Tatár, Görgei — Borostyán, Fü- kő. Fekete. Edző: Szabó Géza. Tatabánya: Anger — Szabó, Lakatos, Néder, Gálhidi • — Ha­lász, Blatt, Arany, Knapik — 1^. Nagy, Tamás. Edző. Monostori Tivadar. Cserék: Halász helyett Hegyi, a 46. percben, Fekete helyett Szalai, a 62. percben, Váradi he­lyett Kerekes, a 75. percben és Anger helyett Kiss, a 86. perc­ben. A tartalékok mérkőzését a DVTK nyerte meg 2:0 arányban. Az első csapatok találkozója előtt Monostori Tivadar, a vendégek vezető edzője a sok sérült miatt ke­sergett, és azt mondta, hogy egy ponttal kiegyezne. A diósgyőriele kezdték a játékot, de az első lövést Néder küldte kapu fölé. A hazai támadások már az 5. percben gólt eredményeztek. Fekete a jobb oldalról emel- te a labdát a kapu elé, Oláh megzavarta a felugró Angert, a labda Tatár elé pattant, aki senkitől sem zavartatva 6 méterről lőtt a hálóba, 1:0 a DVTK javára. A vendégek védekezésre rendezkedtek be, s ezt a tak­tikájukat a bekapott gól után sem adták fel. A 12. percben egy összecsapásnál Halász rosszul esett és ápolásra szo­rult. (A szünetben le kellett cserélni, s az orvosi vizsgá­lat törést állapított meg a játékosnál.) Közepes színvo­nalú volt a játék, meglehető­sen sok átadási hibát köve­tett el mindkét együttes. A 18. percben az előretörő Szabó fölé durrantott. A gyorsan megszerzett vezetés túlságo­san is megnyugtatta a diós­győrieket. A 20. percben Ku­tasi lendült előre, de kecseg­tető helyzetből. 16 méterről gyengén mellé lőtt. Két"perc­cel később Kutasi ívelt a ta­tabányai kapu elé. Arany csaknem saját hálójába rúg­ta a labdát. A 23. percben Fekete megforgatta védőjét, pontosan adott középre, de Tatár szorongatott helyzetből mellé lőtt. A 27. percben Ta­tár megzavarta Angert, a kapus Váradi elé ejtette a labdát, a beállós lövését a gólvonalon álló Néder rúgta ki szögletre. A 32. nercben megszületett a másod-'k diósgyőri gól. Fa­lamon hosszú elöreívelését Tatár Göraei elé fejelte, aki lefordult Szabóról', s kisod­ródva is a hosszú sarokba talált. 2:0 a DVTK javára, öt perccel később már a harmadik hazai gólnak tap­Ingos mérkőzései Holnap két rangos talál­kozóra kerül sor Miskolcon. Az MVSC tornacsarnokában 16 órai kezdettel játsszák az MVSC—Újpesti Dózsa élvo­nalbeli női röplabdamérkő- zést. A két együttes felcse­rélte a pályaválasztói jo­got, s ezért Qlőbb Miskolcon találkoznak. Az esélyekről annyit, hogy egyértelműen az újpestiek a favoritok. A korábbi évek többszörös bajnokcsapata játékerőben lényegesen felülmúlja a ha­zaiakat, ezért aztán a játsz­manyerés már igen nagy tett lenne. * A miskolci sportcsarnok­ban 17 órától mérkőzik a Miskolci Vörös Meteor és a Szilasmenti SK (Csömör) csapata a férfi kézilabda Magyar Népköztársasági Ku­pa keretében. A miskolciak­nak feltétlenül győzelemre van szükség a továbbkerü- léshez. Bizonyára nagyszámú szurkolótábor biztatja majd őket, s valóra válik tervük: a legjobb nyolc közé kerü­lés! solhattak a szurkolók. Fükő a 16-osról estében visszaját­szott, Váradi mintegy 26 mé­terről pattogós, kellemetlen lövést eresztett meg, s a lab­da a késve vetődő Anger hasa alatt jutott a jobb sa­rokba, 3:0 a DVTK javára. Egyoldalúvá váll; a játék, a diósgyőriek tetszés szerint vezették támadásaikat az erőtlenül és sok hibával ját­szó tatabányaiak kapujára. A 44. percben Fekete futott el, beadását Váradi visszafejelte a kapu elé, s a hátrafutó Né­der csaknem saját kapujába fejelte a labdát. Szünet után a vendégek is bátrabban veszélyeztettek. A 48. percben Hegyi szabadrú­gása a sorfalról vágódott a mezőnybe. Az 57. percben Szántó ügyesen húzott, el a jobb szélen, de beadása nem sikerült. A 63. percben jobb oldali szöglet után Arany közelről fölé fejelt. A 76. perc hozta meg a vendégek­nek a szépítő gólt. Jobb ol­dali akció után, középre ke­rült a labda, Salamon rövi­den szabadított fel, s a 16- osón álló Knapik kapásból lőtte a labdát a hálóba, 3:1. A 82. percben Görgei lö­vését tisztázta Anger, majd nem sokkal később Oláh lőtt 13 méterről mellé. Esemény­telen percekkel ért véget a találkozó. Hamar kiderült, hogy a vendégek egy pont megszer­zéséért játszanak. Megerősí­tették védelmüket, s a 4—4— 2-es felállási formációt vá­lasztották, elsősorban a vé­Szabó István fcvételc dekezésre ügyelve. A gyor­san megszerzett vezetés után azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a DVTK győzelmét nem fenyegeti veszély ezen a dél­utánon. A bányászok ugyanis nem adták fel taktikájukat, akcióikat könnyűszerrel állí­tották meg a diósgyőriek. A piros-fehérek ellentámadásai aztán gyakorta veszélyes helyzeteket teremtettek An­ger kapuja előtt, s ezekből az első 45 percben hármat sikerült is kihasználni. A DVTK annyit adott ki ma­gából, amennyi a biztos győ­zelemhez szükséges volt. A szünet után nem erőltették az újabb gólok elérését, át­vették a vendégek „kocogós” stílusát, s ellaposodott a já­ték. Végeredményben a vesz­tett helyzetbe túlságosan ko­rán beletörődő tatabányaiak nem is érdemeltek mást, mint a vereséget. A DVTK kapujában Ve­rébnek szinte semmi dolga nem akadt. A védelemből Szántó és Kutasi emelkedtek ki, megfelelően segítették a támadójátékot is. A közép­pályán ezúttal szürke telje­sítményeket láttunk, talán Tatár nyújtott többet társai­nál, aki lelkesen, harcos fel­fogásban küzdött, s gólt is szerzett. Elöl Borostyánnak voltak ügyes megmozdulásai, akárcsak Fiikönek is. Fekete ezúttal elmaradt megszokott formájától. ■ Nagy Béla jól vezette a játékvezetői szempontból könnyű találkozót. Bp. Honvéd—Békéscsaba. 2:0 (0:0). A vidékiek most is reme­kül helytálltak. A második fél­időben helyzeteik is akadtak, de ezeket kihagyták, így megérde­melt a fővárosiak győzelme. Gl.: Kozma, Pintér. MTK-VM-Haladás VSE 1:0 (1:0). Vitatható ll-esből szerez­ték győztes góljukat a kék-ie- hérek, a döntetlen igazságosabb lett volna. Gl.: Koritár ai-es- ből). 4 Videoton—Ferencváros 2:1 (0:0). A hazaiak az őszi idényben megismert támadójátékukat va­rázsolták vissza a gyepszőnyeg- re és 6 perc alatt elért két gól­jukkal eldöntötték a mérkőzés sorsát. Gl.: Szabó, Burcsa, illet­ve Rab. Vasas—MA V Előre 1:1 (1:0). Hősiesen védekeztek a fehérvá­riak, s az erőtlenül, elképzelés nélkül játszó Vasas otthonából megérdemelten rabollak el egy pontot. Gl.: Gass, illetve Mis­kei. Zalaegerszegi TE—Pécsi MSC 3:2 (2:1). Küzdelmes mérkőzésen végül egy szép egyéni alakítás döntötte el a találkozódét pont­ját. Gl.: Szentes (2), ' Milialecz, illetve Kiss (2). Csepel—Üjpesti Dózsa 2:2 (2:2). Az egyenlő erők csatáját hozó el­ső 45 pefe után mindkét csapat elégedett volt a döntetlennel. Gl.; Ozsváth, Godán, illetve Töröcsik, Fekete. SZEOL AK—Kaposvári Rákóczi 0:0. A kiesési rangadót alacsony színvonal jellemezte, a vendé­gek rászolgáltak az egyik pontra. Dunaújváros—Rába ETO 4:2 (3:l). A ritka dunaújvárosi tá­madások mindig gólveszélyt je­lentettek. A Rába nagy fölényét nem tudta érvényesíteni. Gl.: Bartók (3), Kuti, illetve Mile, Glázer. az nb l Állasa 1/ Bp. Ilonv. 25 16 4 5 48—15 36 2. MTK-VM 25 14 8 3 48—19 36 3. Ü. Dózsa 25 12 11 2 66—34 35 4. Vasas 25 12 9 4 46—28 33 5. Videoton 25 12 7 6 57—37 31 6. DVTK 25 9 11 5 35—26 29 7. FTC 25 10 8 7 47—40 28 8. Tatab. 24 8 9 7 36—33 25 9. D.-újv. 25 7 10 8 43—42 24 30. Csepel 25 8 7 30 38—44 23 11. B-csaba 25 8 7 10 31—41 23 12. PMSC 24 8 6 10 33—33 22 13. Haladás 25 7 7 11 33—45 21 14. ZTE 25 5 9 11 29—51 19 15. MÁV Előre 25 8 3 14 34—57 19 16. Rába ETO 25 3 10 12 26—41 16 17. Kaposvár 25 4 6 15 24—53 14 18. SZEOL 25 5 4 16 28—58 14 Sí Jól előkészített versenypályá­kon. ragyogó napsütésben ren­dezték meg Bánkúton az orszá­gos vidéki alpesi síbajnokságot. Két napon át 15 egyesület csak­nem 140 versenyzője küzdött a dobogós helyekért. A győztesek: férfi, felnőtt lesik­lás: Kriston (H. Papp J. SE). Csapatbajnok a felnőtteknél: Ké­kesi Sas. Ifjúsági csapatbajnok: Honvéd Papp J. SE. Férfi, fel­nőtt óriás műlesiklás: Kovács (Kékesi Sas). Férfi, felnőtt mű­lesiklás: Gazdig (Kékesi Sas). Csapatban: Kékesi Sas. Férfi, felnőtt alpesi összetett: Kriston (H. Papp J. SE). Női felnőtt le­siklás: Bácsi (Kékesi Sas). Női felnőtt óriás műlesiklás: Telczer (Kékesi Sas). Csapatban: H. Papp J. SE. Női felnőtt műlesiklás és alpesi összetett: Bácsi (Kékesi Sas). ~ Biztonsági szemlét tarta­nak március 8—10. között a íarkaslyuki aknában, az idén elsőként a borsodi szén­bányák közül. A komplex ellenőrzést a Kerületi Bá­nyaműszaki Felügyelőség szakemberei végzik, s a vizs­gálat valamennyi föld alat­ti és külszíni munkahelyre kiterjed. — Amatőr filmesek klubját alakítják meg a diósgyőri Vasas Művelődési Központ­ban. A klub, amelyet dr. Gulyás László, az Amatőr­film Szövetség tagja vezet, csütörtökönként délután 5- től este 8 óráig tartja osz- szejöveteleit, március 16-tól. — Időszerű néprajzi felada­tok címmel tanácskozást tart ma délelőtt 10 órai kezdettel a TIT Borsod me­gyei Szervezetének néprajzi szakosztálya a Kazinczy- klubban. Bevezető előadást dr. Szabadfalvy József kandidátus, megyei múzeum­igazgató tart. — A szemiotika, mint ku­tatási módszer címmel Kunt Ernő néprajzkutató muzeo­lógus tart előadást ma este 6 órai kezdettel a Herman Ottó Múzeum Képtárában (Miskolc, Kossuth utca 13), a Képtár és a Miskolci Ga­léria képzőművészeti soro­zatában. — A Vöröskereszt járási, vá­rosi titkárai tanácskoznak ma, csütörtökön Miskolcon. Értékelik az elmúlt évi munkát, és meghatározzák az idei feladatokat. — Ifjú Gárda lövészver­senyt rendez a KISZ Mező- csáti járási, Bizottsága és a járási Ifjú Gárda parancs­nokság. A verseny 12-én, vasárnap 9 órakor kezdődik, a járási székhelyen. ■ Az asszony állandó [ fecsegésével zavarja a i férjét. Végre észreveszi, hogy a férfi figyelmesen i nézi, [ — Ugyan, mit bá­i múlsz rám? — kérdi. • — Bocsáss meg, drá­gám, de arra gondol- i lám, hogy olyan s,‘ép [ vagy.,., amikor hall- i gatsz! — SzemétleraUóhelyet ala­kítanak ki a közeljövőben Bükkszentkereszt környé­kén. A helyi tanács ezzel az intézkedésével szeretné el­érni, hogy a nagy idegen forgalmú településnek mind az utcái, mind az üdülöte- lepe, valamint közvetlen környéke is tiszta marad­jon. — Ötezer óra társadalmi munka elvégzését vállalták, főleg szociálpolitikai célok megvalósításáért _ a Borsod; megyei Tejipari Vállalat dol­gozói az elmúlt évben. A 44 szocialista brigád teljesítése több mint 13' ezer óra tár­sadalmi munka volt. Idei vállalásuk 12 670 óra. amit ugyancsak szeretnének túl­teljesíteni. — A munkakörülmények ja­vulásának eredményeként csökkent a balesetekből ere­dő táppénzes napok száma a MÁV Miskolci Járműjavító Üzemében. Az elmúlt évben 1019 nap esett ki a sérülé­sek miatt a termelőmunká­ból, s ez 514 nappal keve­sebb, mint az előző évi ér­ték volt. — A Mezőkövesdi Város­gazdálkodási Vállalat tizen­négy szocialista brigádja 160 ezer forint értékű társadal­mi munkát végzett a város új óvodájának építésén. A vállalat dolgozói közül az elmúlt évben 113-an kapcso­lódtak be a szocialista mun­kaversenybe. i í ■ i i — Pincér, már fél i í órája, hogy megrendel- ' i tem a teknösbékalevest! t « — Igen, signor, de. hát » [ bizonyára ismeri ezek- J | nek az állatoknak a j 1 természetét! i — Falugyűlést tartottak Tar- calon. Témául szerepeit az ötödik ötéves tervre kitűzött feladatok megvalósításának kérdése, a társadalmi mun­ka, a környezetvédelem és a parkosítás. Közlemény ..Az Észak-magyarországi Aramszogáltató Vállalat Miskolci üzemigazgatósága értesíti az alábbi területen lakó fogyasztó­it. hogy fenntartási munkálatok végzésé miatt az áramszolgálta­tást szüneteltetni fogja: 1978. március 14-én, 7—15 óráig : Bajcsy-Zs. u. 2—22. számig, Katalin u. 2—4. szám, Kőris K. ti. végig. 1978. március 15 én, 7—15 óráig : Széchenyi u. 28—44. számig, 25—89. számig. Déryné u. 2. sz. 1978. március 16-án, 7—15 óráig; Zsolcai kapu 2—io. számig, Ady E. u. 14—20. számig, 7. számtól végig. Vasárcsarnok, VO- LAN-állomas. városi busz-végál­lomás. Búza téri elárusítóhelyek­1978. március 17-én, 7—15 óráig: Vörösmarty u. 128. sz.-tól vé­gig, 79. sz.-tő] végig. Kun Béla u. 16—30. számig, ii. sz., Bors vezér u. 47. sz-tól végig. 44. sz- tól végig, Hadirokkantak u. 54. sz.-tól végig, Sarolta u. végig, Gizella u. végig. Lenke u. végig, Melinda u. 1—19. számig, 2—HL számig. Doros László A csapatok már javában melegítettek és készülődtek a Miskolci EAFC—Hódmező­vásárhely NB Il-es kosárlabda-mérkőzésre. Szokatlan módon mégsem a fiatalok, vagy a vendégek, hanem a hazai csapat egyik legjobbja, Gallyas Sándor volt a legizga- tottabb. Utolsó találkozójára készülődött. A kezdő sípszó előtt a MEAFC elnöksége ajándékot nyújtott át a búcsúzó játékos­nak, majd a klubtársak is meleg szavakkal köszöntötték. Sanyi nagyszerű dolgokat produkált az összecsapáson: biztosan értékesítette a kí­nálkozó ziccerhelyzeteket, büntetőket és otthonosan mozgott a védekezésben is. Húsz évig aktívan kosárlabdázott, s csak­nem tíz esztendeig szerepelt a legmaga­sabb osztályban. X 969—tői a DVTK-t erősí­tette. majd a vasgyáriak kiesése után há­rom éve a MEAFC-hoz igazolt. — Óriási lelkesedés jellemezte az egye­temi gárdát, amikor bekerüli az NB 1-be. Boldog voltam én is, hogy ismét a leg­magasabb osztályban bizonyíthatok, hiszen akkoriban már egy kicsit „leírtak” — kezdte visszaemlékezését Gallyas Sándor. — Egye­temi vizsgáim miatt nem tudtam teljes erő- bedobással edzeni, így hetente csak há­romszor gyakoroltam. Ügy érzem, ennek ellenére nem okoztam csalódást; általában minden találkozómon húsz-húsz pontot dobtam. — Miért vonult vissza? — Elöljáróban kijelentem: kosarazni na­gyon szeretek! Érzésem szerint azonban már semmi újat nem tudtam nyújtani, és akkor kell abbahagyni a versenyszerű sportolást, amikor még a csúcson van az ember. Döntésemben az is közrejátszott, hogy a lizen-htiszonévesekkel nem volt kapcsolatom. Mint az egyetlen harmincon felüli, „kilógtam” a sorból. Gallyas Hódmezővásárhelyen kezdte és éppen egykori csapata ellen fejezte be a kosárlabdázást. Mindig jobb oldali bedobót játszott. Amikor a diósgyőriek kiestek az NB I-ből, több „nagy csapat” is megke­reste. Nem érzi úgy, hogy elszalasztottá a lehetőséget? — Csak'részben. Igaz, hogy többször is játszhattam volna élvonalbeli mérkőzésen, de nem bántam meg, hogy Miskolcon ma­radtam. A tanulást választottam és két diplomát szereztem. így az átállás nem okozott különösebb nehézséget. — Bizonyára nem tud elszakadni a sport­ágtól .. . — Edző nem leszek, hiszen ahhoz peda­gógiai érzék kell. és különben sem fejez­tem be az edzői tanfolyamot a Testnevelési Főiskolán. Munkahelyi elfoglaltságomat nehéz összeegyeztetni a sporttal, de min­den valószínűség szerint az eddig megszer­zett tapasztalatomat kamatoztatni fogom majd. K. T. Búcsú a pályától