Észak-Magyarország, 1978. március (34. évfolyam, 51-76. szám)

1978-03-26 / 73. szám

SPORT . SP GM ♦ SPORT . SPORT . SPORT . SPORT Elég volt egy félidő... DVTK—Zalaegerszeg 30 (3:0) Tatár fejese után a labda a kapu bal oldalában kötött ki, s ezzel a góllal szerzett vezetést a diósgyőri együttes. Szabó István felvétele Naptár. 1978. március 26., vasárnap A nap kelte 5,36, nyugta 18.05 órakor A hold kelte 20.18, nyugta 6.30 órakor Húsvét napja 1978. március 27., hétfő A nap kelte 5.34, nyugta IS.06 órakor A hold kelte 21.29, nyugta 7.03 órakor llúsvct napja 1978. március 28., kedd A nap kelte 5.32 nyugta 18.08 órakor A hold kelte 22.37, nyugta 7.42 órakor Névnap: Gedeon Évforduló. Nyolcvanöt évvel ezelőtt, 1893. március 26-án született, és 71 éves korában, 1964-ben halt meg Palmiro Togliatti, az olasz és a nemzetközi kommunista mozgalom kimagasló alakja. Torinóban egyetemi évei alatt kapcsolódott be a szocia­lista ifjúsápi mozgalomba, s 1914-ben belépett az Olasz Szocialista Pártba. Nagy szerepet játszott a nemzetközi kommunista mozgalomban. 1924-ben tagja lett a Kommu­nista Internacionálé Végrehajtó Bizottságának, majd pár évvel később a végrehajtó bizottság elnökségének. Jelen­tős szerepet vállalt az egységfront és az antifasiszta nép­front elvi kérdéseinek kidolgozásában. 1944 márciusában tért vissza a Szovjetunióból Olaszországba, ahol azonnal bekapcsolódott az ellenállási mozgalom vezetésébe, s meg­indította a Rinasciia (Újjászületés) című folyóiratot, amely­nek haláláig főszerkesztője is volt. ♦ ♦ ♦ Tíz évvel ezelőtt, 1968. március 27-én vesztette életét pró­barepülés közben Jurij Gagarin, a világ első űrhajósa. Ga­garin személyében olyan bátor űrhajós vállalkozott az első űrutazásra, aki tisztában volt a kockázattal, de a tudomány haladása, az emberiség érdekében — vállalta azt, A iülág, a magyar közvélemény is szívébe zárta a mo­solygó arcú későbbi űrhajós-tábornokot, a szovjet űrhajó­sok parancsnokát, aki hazánkban is járt, és sok-sok kitün­tetése mellé megkapta a Magyar Népköztársaság legmaga-- sabb kitüntetését. « ♦ ♦ Százfíz évvel ezelőtt, 1868. vtárcius 28-án született és 68 éves korában, 1936-ban halt meg Makszim Gorkij (tulajdon­képpeni tevén Alekszej Peskov) világhírű orosz író, a szo­cialista realizmus megalapozója, a szovjet irodalom első klasszikusa. időjárás. Várható időjárás ma estig: eleinte változóan felhős idő, szórványosan átfutó záporral. Vasárnap a délutáni óráktól nyugat felöl megnövekszik a felhőzet, a nyugati országrészben kisebb eső már lehet. A helyenként viharos északi, északke­leti szél fokozatosan mérséklődik, vasárnap nyugatira fordul. Hajnalban a szélvédett helyeken köd. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet: plusz 7—12 fok között. Diósgyőr, 4000 néző. Vezette: Somlai. DVTK; Veréb — Szántó, Sala­mon, Váradi, Kutasi — Oláh, Tatár, Görgei — Borostyán, Fü- kö, Fekete. Edző: Szabó Géza. ZTE: Bolemányi — Molnár, Antóni, Mihalccz, Fíió — Józsi, Gáspár, Cscprcgi — Szentes, Rácz, Soós. Edző: Szőcs János. Cserék: Filó helyett Fodor, Gáspár helyett Tóth, mindkettő a 46. percben, Fekete helyett Szálai, az 53. percben és Fükő helyeit Kerekes, a 66. percben. A tartalékok mérkőzésén nagy meglepetésre a vendé­gek bizonyultak jobbnak 2:0 arányban, s ez a piros-fehé­rek tavaszi veretlenségének elvesztését is jelentette. Az el­ső csapatok öltözőiben is ér­deklődve hallgatták a játé­kosok a híreket. A diósgyő­riek készülődtek nyugodtab- ban. Kezdés után azonnal a DVTK lendült támadásba és már a 4. percben megszüle­tett a vezető gól. Borostyán egy leheletfinom csellel be­csapta Szentest, majd Feke­téhez játszott, akit szögletre szereltek. Fükő nagyszerűen csavarta be a labdát és Tatár mintegy S méterről, fejjel csúsztatta a kapu bal oldalá­ba, 1:0 a DVTK javára. Nagy kedvvel, bátran vál­lalkozva játszottak a hazaiak, percenként alakult ki veszé­lyes helyzet a * zalaegerszegi kapu előtt. Az 5. percben Fü­kő szöglete után Oláh az ötös­ről az oldalhálóba lőtt. Ez­után is a piros-fehérek kez­deményeztek, a vendégek csak a védekezéssel törődtek. Mégis, all. percben csaknem gólt szereztek. Szentes a bal oldalról adott be, végül Ku­tasi szabadított fel. A 13. percben Fükő—Borostyán volt a labda útja, a szélső egy testcsellel lerázta magá­réi Filót, 18 méterről 'leadott lövését azonban Bolemányi jó érzékkel hárította. Óriási mezőnyfölényben ját­szott a Diósgyőr, s a széi is őket támogatta. A 18. perc­ben Salamon lövése Mihalccz testén irányt változtatott, a veszélyesen csavarodó labdát azonban Bolemányi megfog­ta. Egy perccel később Fükő lövése került mellé. A 34. percben Tatár vezette fel a iabdát, nem támadták, de 24 méterről ő is kapu mellé lőtt. A 38. percben megszületett a második gól. Oláh—Váradi adogatás után Borostyánhoz került a labda, aki ügyesen emelte a balösszekötő helyén kiugró Tatár elé, s a közév­pályás néhány lépés után lőtt Hagyományosan minden esztendőben x megrendezik a falusi dolgozók megyei se­regszemléjét, a téli sparta- kiádot. Erre a miskolci vá­rosi sportcsarnokban és a MÉMTE tornacsarnokában került sor 3 sportágban: sakk, asztalitenisz és torna. Az utóbbi az országos spartaki- ád programjában nem sze­repel, a versenyzők azonban szép gyakorlatokkal készül­tek fel. Különösen a tokaji gimnázium tanulója, Zelenák mutatott be talajon és szek­rényen egyaránt remek gya­korlatot, és az első helyen végzett. Ezzel megnyerte a női összetettet is. A fiúknál Papp (Alsózsolca) szerzett 3 aranyérmet. A három sportágban ösz- szesen 120-an vettek részt. Az 1—2. helyezett szerepel az országos versenyen. Itt csupán Dévényiné Hartyáni Juliannának van esélye jó helyezés elérésére. A győztesek: sakk; női: Kohut (edelényi járás), férfi: Kovács (szerencsi járás). Csapatban, férfi: edelényi já­rás; női: mezőkövesdi járás. Asztalitenisz; férfi egyéni: Herellay (szerencsi járás), női: Dévényiné (encsi járás). Férficsapatban a szerencsi, női csapatban pedig a mis­kolci járás végzett az első helyen. a hálóba, 2:0 a DVTK javára. Még egy perc sem telt el, már harmadszor zörrent a vendégek hálója. Salamon in­dult előre, sorra csapta be a rátámadó védőket, majd Fii- köt indította. A középcsatár magasan emelt a kapu elé, Bolemányi csak röviden tu­dott öklözni, a labda a befu­tó Oláh elé pattant, aki 6 méterről fejjel küldte azt a kapuba, 3:0 a DVTK javára. A szünetben kettős cserét határozott el Szőcs János, de ez sem segített csapatán. A 48. percben Mihalecz távoli szabadrúgása került mellé, aztán Soós fejesét védte biz­tos kézzel Veréb. Kiengedett a DVTK, s így a zalaeger­szegiek is lehetőséghez ju­tottak, de gólhelyzetet nem tudtak kialakítani. Nagyon sok pontatlan átadás csúszott a játékba, esett az iram és a közepeset is alig érte el a színvonal. A 73. percben Oláh lecsapódó lövése alig ke­rülte el a bal felső sarkot. A 80. percben Gorge! került jó helyzetbe, de többet cselezett a kelleténél és szerelték. Nem okozott különösebb gondot a diósgyőrieknek a két bajnoki pont megszerzése. Az a csaoat ugyanis, amely csak a védekezéssel törődik, ritkán szerepel eredménye­sen. Nos, a vendégek végig nagyon gvengén, elképzelés nélkül próbálkoztak, de lát­szott, hogy maguk sem hi­szik: kereshetnek valamit Di­ósgyőrött. A piros-fehérek ha­A játékosok fázósan kém­lelték az eget, de a havas eső rendületlenül esett a ka­zincbarcikai labdarúgók pén­teki edzésén. Ezért aztán alaposan beöltöztek a mai, Salgótarjáni TC elleni rang­adót megelőző utolsó gya­korlásra. Szentmarjay Tibor vezető edző gondterhelten mondta: — Sajnos. Tóth a szerdai edzőmérkőzésen megsérüli, összekoccant a térde, s tele van vízzel. Persze, nagyon bízom benne, hogy játszhat mc(. A játékosok igen lelkiis­meretesen végezték a gya­korlatokat, s másfél órával később jóleső fáradtsággal mentek zuhanyozni. Volt időnk a vezető edzővel szót váltani a Salgótarján elleni sorsdöntő jelentőségű mér­kőzés esélyeiről. — Nem titkolt szándékunk: nyerni akarunk! — mondta. — Nagyra becsülöm a Sal­gótarján csapatát, dr. Lakat Károly személyében kiváló mestere van, kiegyensúlyo­zott együttes. Itthon azon­ban eddig veretlenek va­gyunk, s nem szeretnénk ezt a sorozatot megszakítani. mar észrevették a vendégek passzív, halogató taktikáját, s huszáros rohamokat vezet­tek. A korán megszerzett gól újabb lendületet adott nekik, szinte állandóan a ZTE tér­felén pattogott a labda. Eb­ben az időszakban a diós­győri csatárok, sokat mozog­tak, mutatták magukat, és néhány húzásból építették fel támadásaikat, A középpá­lyás sor is nagyszerűen kez­dett, változtatták helyüket, Oláh például az első 45 percben többet volt a bal oldalon, mint saját helyén. Az újabb gólok eldöntötték a mérkőzés sorsát. A második félidőben a DVTK érthetet­lenül leállt. A biztos vezetés tudatában nem erőltették a támadásokat, láthatóan meg­elégedtek az eredménnyel. Pe­dig a tegnap látott ZTE-nek akár több gólt is lőhettek volna. A diósgyőriek kapujában Verébnek szinte nem voltvé- denivalója. A védelemből Kutasi nyugodt, higgadt já­téka emelkedett ki, de a töb­biekre sem lehet panasz. A középpályások közül Tatárt két gólja dicséri, s ezenkí­vül is sokat dolgozott. Tár­sainak ezúttal nem ment a játék. Elöl Borostyán remek megoldások után bosszantó hibákat követett el, Fükő ügyesen osztogatott. Somlai játékvezető nem kö­vetett el különösebb hibát Doros László — Mit gondol, -milyen fel­fogásban játszanak majd a vendégek? — Véleményem szerint egy pontért jönnek. Ezért első­sorban a védelmüket erősí­tik meg. Persze, dr. Laical nem mond le a támadások­ról, ezért valószínűleg rajta­ütésszerű akciókkal kísérle­teznek ellenünk. A kontratá­madásaikra. nagyon figyelni­ük kell majd védőinknek. — Hogyan játszik majd- a KVSE? Mosolyogva felette: — Remélem, jól! De fél- ' rétévé a tréfát: nekünk tá­madni kell, ez a csapat stí­lusa, nem szabad mást ját­szanunk. — Mi lesz az összeállítás? — Nincs okom változta­tásra, ezért a Bencze dr. — Mochlár, Tóth, Helgert, Sza- 7i yó — Fekete, Kálmán, Kendi — Koleszárik, Feledi, Mikula összetételben küldöm pályára a gárdát. Kazincbarcikán örülnek a csapat eredményes szereplé­sének, s annak különösen, hogy a legutóbbi fordulóban Feledi végre remek játékot nyújtott. Ha sikerül megis­mételnie teljesítményét, ak­kor akár egyedül is eldönt­heti a találkozó sorsát! TOVÁBBI EREDMÉNYEK Dunaújváros—Ferencváros 3:1 (1:1). Rendkívül lelkes és helyenként kifejezetten isko­lázott csapatjátékot nyújtott a dunaújvárosi gárda. Sike­rük teljesen megérdemelt a teljesen demoralizált FTC el­len. Gl.: Szepesi, Bartók, Pász­tor, illetve Ebedli MTK-VM—Csepel SC 2:1 (2:1). A hazaiak csak a ve­zető gólig voltak fölényben, de a kék-fehérek fordítani tudtak. Gl.: Kontár, Fülöp, illetve Branikovits. Bp. Honvéd—MÁV Előre 2:0 (1:0).' A fővárosiak vé­gigtámadták a mérkőzést, a fehérváriak csak a védeke­zéssel törődtek. Gl.: Kozma, Weimper. Videoton—Pécsi MSC 4:2 (4:0). Az ellentétes félidők mérkőzésén a fehérváriak az első 45 percben nagyszerű támadójátékot produkáltak és ez elegendő volt a győze­lemhez. Gl.: Szalmási -(2), Szabó, Májer, illetve Szabó és Kiss. Kaposvár—Vasas 3:0 (1:0). A kiesés ellen küzdő hazai­ak helyzeteiket jól kihasznál­ták és fölényes győzelmet arattak az enerváltan játszó piros-kékek ellen. Gl.: Kon- rád (11-esből), Máté, Kiss. Békéscsaba—Haladás VSE 2:0 (1:0). A lelkesebben és tetszetősebben játszó csabai­ak biztos győzelmet arattak A szombathelyiek ezúttal gyengén szerepeltek. Gl.: Pásztor, Budavári. SZEOL AK—Rába ETO 3:1 (0:1). A szegediek a má­sodik félidőben jelentősen feljavultak és fordítani tud­tak. Gl.: Garics (2), Forgács, illetve Szabó F. Újpesti Dózsa—Tatabánya 3:1 (2:0). A lila-fehérek kü­lönösen a szünet, után ját­szottak nagyszerűen, s szel­lemes, ötletes támadásokat vezettek a főleg védekező bányászok kapujára. Gl.: Fa­zekas (2), Kellner, illetve Arany. az nb X. Állasa 1. Rp. Honvéd 29 19 5 5 56:16 43 2. Ü. Dózsa 29 15 12 2 81:40 42 3. MTK-VM 29 15 10 4 46:23 40 4. Videoton 29 15 8 6 68:41 38 5. Vasas 29 13 11 5 48:32 37 6. DVTK 29 10 13 6 39:28 33 7. FTC 29 10 10 9 49:45 30 8. D.-újváros 29 9 11 9 49:48 29 9. Tatabánya 29 10 9 10 41:40 29 10. B.-csaba 29 11 7 11 36:45 29 11. Pécs 29 9 8 12 39:41 26 12. Csepel 29 9 8 12 41:49 26 13. Haladás 29 8 8 13 34:48 24 14. ZTE 29 5 11 13 30:57 21 15. Rába ETO 29 4 12 13 30:45 20 16. MÁV Előre 29 8 4 17 38:70 20 17. Kaposvár 29 6 6 17 29:56 18 18. SZEOL AK 29 6 5 18 31:61 17 Egyébként minden bizony­nyal nézőcsúcs születik a mérkőzésen, ugyanis az elő­zetes érdeklődés óriási. A telt ház előtt lejátszásra ke­rülő összecsapás izgalmak­ban bővelkedő, változatos, színvonalas csatát ígér. Reméljük, hogy a KVSE győzelmét várók nem csa­lódnak! Az NB III. .Keleti csoport- • jában is rangadót játszanak. Özdon lép pályára a Szarva­si Főiskola Spartacus. A baj­nokság első és második he­lyezettjének találkozója pa­rázs küzdelmet ígér. Az óz­diak erősen fogadkoznak, hogy otthonukban tartják a két bajnoki pontot, mert így jelentős előnyre tenné­nek szert a táblázaton. És még egy mérkőzésről: Miskolcon, a Csokonai úti sporttelepen fogadja a Bor­sodi Bányászt az MVSC. A két nagy múltú csapat ösz- szecsapásán heves küzdelem várható. D. L. — Alkotó ifjúság címmel ki­állítás nyitnak április 4-én a Borsodi Szénbányák Vállala­tának KISZ-fiataljai Albert- telepen a művelődési ház­ban. A kiállításon a sikeres szakdolgozatok, termelést se­gítő újítások, díjat nyert pá­lyázatok tekinthetők meg. Autóra várók, figyelem! Lapzártáig az alábbi sorszámo­kig elégítették ki a gépkocsiigé­nyeket, illetve értesítettek a ko­csik megérkezéséről a leendő tu­lajdonosokat: Trabant Limousine (Bp.) 13 304 Trabant Limousine (Győr) 4 782 Trabant Speciál (Bp.) 18 823 Trabant Spéciül (Győr) 9 454 Trabant Combi (Bp.) 2 984 Trabant Combi (Győr) 877 Trabant Hykomat fi 563 Wartburg Tourist 3 157 Wartburg de Luxe 10 532 Wartburg de Luxe tolótetős 2 912 • Wartburg Limousine 9 164 Wartburg Limousine tolótetős 2190 Skoda 105 S 89 873 Polski FIAT 1500 12 799 Polski FIAT 126 9 820 Zaporozsec 26108 Zsiguli (Bp.) 93 498 Zsiguli (Debrecen) 44 517 Zsiguli Combi ll 435 Zsiguli 2103 11 600 Zsiguli 21 011 (Bp.) 9 035 Zsiguli 21 Oil (Debrecen) 4 943 Dacia 9 900 Moszkvics 2140 2 855 Skoda 120—L (Bp.) 543 Skoda 120—L (Debrecen) 421 Skoda 120—L (Győr* 454 — Reich Károly Kossuth- díjas grafikusművész kiállítá­sa alatt — március 28-tól — a művész illusztrálta köny­veket is árusítják a miskolci Mini Galériában. — A Sebő-cgyüttes műsora — a korábbi híradástól eltérően — március 29-én, este 7 órá­tól hallható a miskolci Ne­hézipari Műszaki Egyetem E/6-OS klubjában. — A Sportfogadási és Lottó­igazgatóság közlése szerint a 12. játékhéten ötös találat nem volt; négy találatot 166 •fogadó ért el, nyereményük egyenként 46 543 forint; há­rom találata 13 269 fogadó­nak volt, nyereményük egyen­ként 291 forint; a kéttalála- tos szelvények száma 336 160 darab, ezekre egyenként 14 forintot fizetnek. A közölt adatok tájékoztató jellegűek. A nyeremények a nyeremény- illeték levonása után érten­dők. Közlemény A KISOSZ Borsod-Abaűj-Zemp- lén megyei Szervezete folyó évi március hó 29-én, szerdán dél­után 3 órai kezdettel tartja évi rendes taggyűlését Miskolcon, a Régiposta u. 4. sz. alatti klub- helyiségében. A napirendi pon­tok fontosságára való tekintettel a megyei szervezet elnöksége és titkársága kéri valamennyi Kl- SOSZ-igazolvánnyal rendelkező tag és segítő családtag, valamint alkalmazottjának megjelenését. Rangadók Falusi spaííaiil