Észak-Magyarország, 1977. december (33. évfolyam, 282-307. szám)

1977-12-20 / 298. szám

SPORT ♦ SPORT ♦ SPORT ♦ SPÜRT ♦ SPORT ♦ SPORT Labdarúgás, NB II. Kossuth KFSE-KVSE 2:2 (0:0) i Szentendre, 000 néző. Ve­zette : Szőke. KVSE: Fülöp Mochlár, Tóth, Fekete, Szanyó — Ta­más, Kálmán, Kendi — Mi- kula, Feledi, Kiss* (Simkó). Edző: Szentmarjay Tibor. Kőkemény talajon játszot­ták le a találkozót, s ez ala­posan próbára tette a csapa­tokat. Az első félidőben ki­egyenlített játék folyt a pá­lyán, mindkét csapat bátran támadott. A 27. percben Deákvári távoli, kellemetle­nül pattogó lövését tenyerel- te ki szögletre Fülöp. A ka­puk ritkán kerültek veszély­be, inkább a középpályán pattogott a labda. A 49. percben Geiger lőtt a hálóba, d£ a játékvezető — helyesen — érvénytelení­tette a gólt. Egy perc múlva ismét Geiger kapta a labdát, kicselezte a rátámadó védő­ket, majd a hálóba lőtt, 1:0. Az 57. percben Fülöp fel­vágta a 16-oson belül Gei- gert, a 11-es a sértett végez­te el, ' de Fülöp lábbal hárí­tott. A 61. percben két szent­endrei játékos összefutott, a labda Mikula elé került, aki az üres kapuba továbbított, 1:1. A 71. percben Sziabó láb- > dáiával Szíjgyártó ugrott ki, majd a hálóba talált, 2:1 A KVSE nagy erőfeszítéseket tett az egyenlítésért, s ez a fi5. percben sikerrel járt. Fe­ledi—Kendi támadás bonta­kozott ki a pályán, végül Kendi 8 méterről lőtt a há­lóba, 2:2. Nagy iramú, izgalmas mér­kőzést vívott a két csapat. Igen kemény volt a pálya talaja, így érthetően óvatosan kezdtek az együttesek. Mind­két gárda támadó felfogás­ban játszott, a labdarúgók igyekeztek folyamatos akció­kat vezetni — több-kevesebb sikerrel. A Vegyész okos, taktikus játékot nyújtott az idei utolsó bajnoki mérkő­zésen is. A KVSE ezzel a táblázaton a félidőben az igen értékes 5. helyen áll. Az NB Il-es csapatok között a Vegyész érte el a legtöbb goit, 37 esetben volt ered­ményes az idényben. Ezen a találkozón a KVSE játéko­sai közül Fülöp, Tóth, Ta­más és Mikula nyújtottak az átlagosnál jobb teljesít­ményt. * Az NB TI. további eredményei: Budafok) MTE—Nagykanizsai Olajbányász 3:0 (0:0). Gl.: Bleicliler, Vízi (ll-esből), Paizs. BVSC—Salgótarjáni BTC 2:1 (0:0). Gl.: Papp, Kindornai, 111. Adám. Dorogi AC—Békéscsabai TASK i:0 (0:0). Gl.: Peszeki I. MÁV DAC—Volán SC 1:1 (1:0). Gl.: Csollány, illetve Földes. NI­KE Fűzfői AK—Komlói Bányász 1:0 (0:0). Gl.: Zaharovich. Debre­ceni VSC—Szolnoki MTE 2:1 (0:0). Gl.; Dunai JI., Tóth, illet­ve Dákni. Vasas Izzó—Váci Hír­adás 1:0 (1:0). Gl.: Kovács. Szekszárdi Dózsa—Várpalotai Bá­nyász 1:0 (1:0). Euer SE—BKV Előre 3:0 (1:0). Gl.: Csuhay, Molnár (2). AZ NB n. ALLASA 1. Vasas Izzó 20 12 3 5 36-15 27 2. SBTC 20 11 4 5 34-19 26 3. Eger 20 10 G 4 36-23 26 4. Dorog 20 11 4 5 24-16 26 5. KVSE 20 9 6 5 37-25 24 6. Volán 20 7 10 3 28-21 24 7. Vár 20 10 3 7 26-23 23 8. SZMTK 20 7 7 6 31-22 2L 9. Komló 20 8 5 7 25-24 21 10. BTASK 20 7 7 6 19-21 21 11. DVSC 20 9 3 8 20-25 ?l 12. Fűzfő 20 9 2 9 32:36 20 13. N.-Kanizsa 20 7 5 8 28-24 19 14. Budafok 20 6 6" 8 28-26 18 15. KKFSE 20 4 10 6 30-36 18 16. BKV Előre 20 6 5 9 21-28 17 17. BVSC 20 3 8 9 20-30 11 18. MÁV DAC 20 5 3 12 25-41 13 19- Várpalota 20 4 3 13 22-44 11 20. Szekszárd 20 3 4 13 18-41 10 Eredmények f A Borsod megyei Labdarúgó Szövetség az időjárásra való te­kintettel és a pályák rossz ál­lapota miatt a december íl-én elmaradt négy mérkőzéssel be­fejezettnek nyilvánította az őszi bajnokságot. Az elmaradt mér- . kőzéseket a tavaszi szezonban játszók le, ezek a következők: Rudabánya—Trencsényi, MEAFC ’ — SÜMSE, Sárospatak—Alsózsol- ca. Ormosbánya—Edelény. I A tavaszi fordulóból két csa­pat közös megegyezése alapján i egy mérkőzést lejátszottak $ Klráld—Edelény 0:0. Klráld, 200 néző. vezette; Kurmai. Ki­ráld: Barczi — Kovács, Tőke, Fehér, Boda (Farkas), Demjén, Kristály, Uty, Varga, Lupkovics, Bálint. Edző: Békési György. Edelény: Bahga — Tokaji (Farkas), Matiszcsák, Orosz, Ha­jas. Makróczi, Horváth E., Né­meth, Molnár (Géber), Pál, Ta­kács. Edző: Ferencz . József. Jók: a hazai csapat minden tag­ja dicséretet érdemel, illetve Matiszcsák, Hajas, Makróczi. Nehéz talajú pályán, nem ala­kulhatott ki folyamatos játék, a hazai csapat közelebb állt a győzelemhez. Táblázatok NB III. KELETI CSOPORT ORSZÁGOS TARTALÉKBAJNOKSAG 1. Szarvas 20 13 2 5 43-24 28 MISKOLCI CSOPORTJÁNAK 2 Ózd 20 10 7 3 39-15 27 1977. ŐSZI VÉGEREDMÉNYE 3. MVSC 20 12 1 7 50-28 25 4. Sz. Dózsa 20 9 7 4 38-26 25 1. OKSE 13 9 4 — 36-12 22 5. Nyíregyh. 20 8 9 3 19-9 25 2. II. Papp J. 13 9 3 1 53-17 21 6. DMTE 20 10 4 . 6 30-24 24 3. KVSE 13 8 2 3 32-16 18 i. Papp J. SE 20 8 7 5 35-25 22 4. Gyöngyös 13 7 4 2 31:17 18 8. Leninváros 20 9 4 7 33-26 22 5. Eger 13 8 1 4 42-13 17 9. Szabó L. SE 20 9 3 8 35-27 21 6. MVSC 13 6 4 3 25-13 16 10. Gyula 20 8 5 7 27-28 21 7. LMTK 13 4 5 4 18-16 13 11. IIM SE 20 6 7 7 30-31 19 8. B. Bányász 13 5 2 6 29-22 12 12. Sz. MÄV 20 6 7 7 34:43 19 Balassa gy. 13 4 3 6 16-21 11 13. Lehel SC 20 8 3 9 30-40 19 iS. S. síküveg. 13 5 ­8 17-35 10 14. S.-újhely 20 5 7 8 25-34 17 11. SBTC 13 4 1 8 28-35 9 15. Kisvárda 20 6 5 9 28-38 17 12. DVTK 13 3 1 9 20-51 7 16. Borsodi B. 20 6 5 9 30-44 17 13. Recsk 13 1 2 10 13-44 4 17. Recsk 20 4 6 10 23-36 14 14. S.-újhely 13 1 2 10 8-56 4 18. H.-szoboszló 20 3 7 10 23-37 13 19. SZVSE 20 2 9 9 13-27 13 ORSZÁGOS 20. S. Síküveg. 20 3 5 12 18-41 11 IE.IÜSAGI MEGYEI I. OSZTÁLY 1. Edelény 2. Hcjőcsaba 3. SÜMSE 4. B. Volán 19 14 19 14 18' 12 19 9 1 56-17 32 4 50-24 29 4 33-23 26 3 33-24 25 5. Rudabánya 18 11 2 5 29-32 24 AZ 1977. ÉVI ŐSZI g! Mákvölgy 19 7 6 6 27-20 20 VÉGEREDMÉNY 7. MÉMTE 19 7 5 7 34-21 19 8. Tálív a 19 7 5 7 28-26 19 1. Eger 12 10 2 ­38-8 22 9. Klráld 20 6 7 7 21-27 19 2. DVTK 12 9 2 1 46-11 20 10. Alsózsolca 18 6 6 6 24-17 18 3. MVSC 12 7 2 3 32-11 16 31. MEAFC 18 7 3 8 29-33 17 4. B. Bányász 12 6 1 5 22-21 13 12. s.-bábony 19 G 4 9 27-31 16 5. SBTC 12 6 — 6 22-20 12 13. Trencsényi 18 6 3 9 20-30 15 6. OKSE 12 4 3 5 14-12 11 14. B.-nádasd 19 5 5 9 21-31 15 7. Gy. Spart. 12 5 1 6 18-27 11 15. Sr.-besenyő 19 5 5 9 23-36 15 8. LMTK 12 5 — 7 15-19 10 36. M. Üvcggy. 19 6 3 10 20-35 15 9. KVSE 12 4 2 G 14-20 10 37. Sárospatak 18 5 4 9 18-28 14 10. Recsk 12 4 2 6 10-26 10 38. B.-ábrány 19 4 4 11 24-37 12 U. S. Síküveg. 12 4 — 8 10-27 8 39. Ormosb. 18 5 2 11 23-37 12 12. S.-üJhely 12 2 3 7 12-21 7 *0. MczOcsát 19 4 4 11 23-40 12 13. B.-gyarmat 12 3 — 9 14-41 < NB III. Ózdi kohász—honvéd papi* J. SE 2:2 (1:0). Ózd, 1000 néző. Vez.: Jaczina. OKSE: Szabó t- Pribék. Szilá­gyi. Túrái, Varga, Fükő 1., Bács­kái 1. (Bíró), Bácskái II., Csu- hány, Konyha, Tóth. Edző: Frenkó László. H. Papp J. SE: Szögedi — Szűcs 11., Derzsényi, Szűcs 1., Bakos, Móricz (Ozsváth), Szilá­gyi. LigeU. Polyak, Stark, Utas- sy. Edző; Vágó György. Csípős hidegben kezdődött a mérkőzés. A 10. percben Tóth önzetlenül Csuhányhoz játszott, de a csatár hibázott. Két perc múlva Bacslcai 1. abszolút gól­helyzetben mellé fejelt. A 28. percben Csuhány nagy lövését védte Szögedi. A 32. percben Tóth ívelt be szabadrúgást a bal oldalról. A labdát a miskolci védők röviden rúgták el. az Pri­bék elé került, aki a hosszú sa­rokba lőtt, 1:0. A 40. percben növelte előnyét az ózdi csapat. A jobb oldalról Tóth ívelt be a kapu elé szög­letet, Bácskái I. a védők gyűrű­jéből is a sarokba fejelt, 2:0. Az 52. percben Ligeti—Ulassy ado­gatás végén a gólhelyzetben levő Utassy elöl mentett nehezen Tú­rái. A 60. percben Stark nagy lövése alig csúszott mellé. Hat perccel később Pólyák iramo­dott meg, Szilágyi próbálta sze­relni, a szélső elesett, a játék­vezető meglepetésre kiállította a hátvédet. A 68. percben szépített a H. Papp J. SE. Pólyák ívelte be a labdát, az átszállt az ózdi védő­kön, és az üresen hagyott stark a hálóba lőtt, 2:1. A 81. percben Pólyák 20 méterről lőtt, a labda Bírón irányt változtatott., és a tehetetlen kapus mellett a kapu jobb sarkába vágódott, 2:2. Az első percek tapogatódzó já­téka után az Ózd vette át az irányítást, s kétgólos előnyre tettek szert. Szilágyi kiállítását követően azonban megbomlott a hadrendjük, és a vendégek jól használták ki a védelmi megin­gásokat. .Tók: Csuhány, Bács­kái 1., Fükő 1., Túrái, illetve Szögedi, Szűcs., Stark, Pólyák. SZEGEDI DÓZSA—LENINV A- ROSI MTK 2:1 (1:0). Szeged. 800 7 néző. Vez.: La über. LMTK: Dohány — Vanczó, To- perczer, Kovács. Vágási, Lázár, Bodolai L, Farkas, Petró, Ki&ií; Répási. Edző: Nagy Györgyi/ Az első félidőben kiegyenlített játékot láthattak a nézők. A ha­zaiak voltak kezdeményezőbbek, de támadásaik zöme veszélyte­len volt. Az irreális pályán nem alakult ki jó játék, sokat csúsz­káltak a labdarúgók. A szünet után a leninvárosiak átvették az irányítást, nagy erővel rohamoz­tak, küzdöttek az egyenlítésért. Ez a 83. percben Kovács révén sikerült is. A befejezés előtt 3 perccel n játékvezető il-est ítélt a szegediek javára, ezt értéke­sítették, így alakult ki a vég­eredmény. A vendégek mutatott játékukkal rászolgáltak volna az egyik bajnoki pontra. Jók: Do­hány, Kovács, Vágási. Farkas. MISKOLCI VSC—KISVÁRRÁ! SE 5:0 (1:0). Miskolc, 500 néző. Vez.: Koroknál. MVSC: Serfőző — Szabó. Ko­vács, István, Körösi (Locher), Leiszt, Varga K. (Varga M.), Egri, Czerva, Kiss, Török. Edző: Krompaszky Gyula. Az irreális talajú, jeges pályán sokat csúszkáltak a játékosok. A vasutasok az első perctől fö­lényt harcoltak ki. s az 5. perc­ben megszerezték vezető gólju­kat. Czerva átadását Varga K. fejelte a hálóba, l :0. A 24. perc­ben Egri fejese a felső kapufát találta el. A 35.percben Kiss is a kapufát találta telibe. A szünet után döntő fölénybe került az MVSC, szinte állan­dóan a kisvárdaiak térfelén folyt a játék. Az 54. percben Leiszt lőtt kapura, a labda egy védőről Egri elé került, aki ka­pásból továbbított a kapuba, 2:0. A 6i). percben Török előtt nyílt gólszerzési lehetőség, de a ka­pusba lőtte a labdát. Három perc múlva szép akció futott a pá­lyán. Varga K. húzott el a jobb szélen, laposan középre adott, s a támadást kísérő Egri közelről lőtt a hálóba, 3:0. A 65. percben a játékvezető a vendégek kapu­jától mintegy 25 méterre szabad­rúgást ítélt az MVSC javára, ezt Kiss bombázta a léc aló, 4:0. Nem sokkal később Kis rémek cselekkel játszotta tisztára ma­gát, majd az üres kapuba gurí­tott. 5:0. Egy percig sem volt vitás a vasutasok győzelme. Végig nagy fölényben játszottak, irányítot­ták á mérkőzést. Ha a kínálko­zó helyzeteket jobban kihasznál­ják, akkor nagyobb arányban is nyerhettek volna. Jók; Kovács, Egri, Kiss. SATORALJAÜJHELYI me- DOSZ MÁV—LEHEL SC 1:1 (1:1). Sátoraljaújhely, 500 néző. Vez.: Szilágyi. S.-újhely: vakles — Almágyi, Csongrádi, Lisovszki, perecsi, Sütő, Kiss (Szűcs), Sztankó, Suller, Telenkó. Dutkievicz. Ed­ző: Cserépy László. Újhelyi támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés, de a vendégek zártan, határozottan védekeztek. Így nem igen forgott veszély­ben egyik kapu sem. Az első 45 percben mindkét csapat egv-egy alkalommal Volt eredményes. A szünet után keménnyé, helyen­ként durvává vált a találkozó. Főleg a vendégek szabálytalan­kodtak igen sok esetben, de a játékvezető mégis Suliért állí­totta lei a 60. percben. Ezután már nem változott az eredmény. Gl.: Dutkievicz. Jók: Lisovszki, Perecsi, Sütő. Dutkievicz. SZARVASI FŐISKOLA SPAR­TACUS—BORSODI RAVVA«7 A:Z (2:0). Sajószentpéter, S00 né­ző. Vez,: Drahos. B. Bányász: Soltész — Kré­mé»»»- Csipke. Pin Csák. ticcSU»* Rultkav dr. (Hoäermarszky). Kopa, Máyer, Kovácson. (Ko­vács T.). Edző: Szepesi Gusztáv. A vendégek szervezetten, fe­gyelmezetten játszottak és meg­érdemelten tettek szert kétgólos előnyre. A bányászok lelkes já­tékkal igyekeztek ledolgozni hátrányukat. A második félidő 2. percében sikerült megszerezni a szépítő gólt, s utána is a Bá­nyász maradt támadásban. Be­szorult a szarvasi gárda, csak vaktában rúgták előre a labdá­kat. A sorozatos hazai rohamok után azonban a játékvezető li­est ítélt a vendégek javára, ami­ből belőtték győztes góljukat. Ezután Kopának már csak a szépítés sikerült. Említést érde­mel, hogy Drahos három perc­cel korábban fújta le a mérkő­zést és a sajószentp éterieknek nem adott meg egy jogos bün­tetőt... Jók: Kopa, Gregus. Ax NB m. Keleti csoportjának további eredményei: Gyulai SE —Honvéd Szabó L. SE l:o (1:0). Nyíregyházi Spartacus Vasutas- Recski Ércbányász 4:0 (1:0). Szolnoki MÁV—Debreceni MTE 1:1 (1:0). HŐD GÉP Metripond SE—Salgótarjáni Síküveggyár 2:0 (2:0). Hajdúszoboszlói Bocskai— Szegedi VSE 2:0 (1:0). BAJNOKSÁG Miskolci csoport. Elmaradt mérkőzések eredményei; Lcnín- városi MTK—Eger SE ft:i (0:0), Ózdi Kohász—Salgótarjáni Sík­üveggyár 2:0 (1:0), Recsk— Gyöngyös 2:2 (1:1). Az elmúlt hét végén rendezték meg Miskolcon a Volán vállalatok kispályás labdarúgó-tornáját. A Bp. Volán—Szolnok összecsapást a fővárosiak nyerték 3:0-ra A képen: egy budapesti lövés. Szabó István felvétele Naptár. 1977. december 20.. kedd A nap kelte: 7.28 — nyugta: 15.55 órakor. A hold kelte: 13.08 — nyugta: 2.19 órakor Névnap: Tcofil Évforduló. Húsz évvel ezelőtt, 1957. december 20-án halt meg — 67 éves korában —Ferenczy Noémi gobelinművész, Kossuth-dijas érdemes művész, az Iparművészeti Főiskola tanára, neves fes­tőművészünknek, Ferenczy Károlynak a lánya és Ferenczy Béni ikertestvére. Időjárás. Várható időjárás ma estig: folytatódik a hideg idő. A változó irányú szél mérsékelt marad. A hőmérséklet kora délután és este mínusz 2 tok körül várható. — A kairói konferencia há­romnapos hétvégi szünet után, hétfőn immár a Begin által Washingtonban előter­jesztett izraeli • „rendezési terv” és' az újabb Szadat— Begin találkozó fényében folytatja tanácskozását. — Kairóban és Tel Avivban egyaránt remélik, hogy e két tényező lendületet ad a ta­nácskozásnak, s kimozdítja az eredménytelen megbeszé­léseket a holtpontról. — A lengyel parlament há­rom új törvényjavaslatot fo­gadott el, amelyeknek értel­mében az eddigi három mér­földről 12 mérföldre terjesz­tik ki Lengyelország területi vizeinek határát, lengyel ha­lászati zónát hoznak létre a Balti-tengeren, és kijelölik a kizárólag az ország által ki­aknázható kontinentális ta­lapzat határait. — A föld országaiban levő mezőgazdaságilag megművel­hető terület értékelését teszi majd lehetővé az a talajtér­kép, amelyet a Szovjetunió kezdeményezésére az UNES­CO keretében számos ország tudósai állítanak össze. E térkép alapján ajánlások te­hetők majd újabb területek feltárására, és azoknak az eddiginél hatékonyabb fel- használására. Ez Ázsia, Af­rika és Amerika olyan or­szágai számára lesz különö­sen‘értékes, amelyek élelme­zési problémákkal küzdenek.' — Lerakták a Volga menti ipari központ, Gorkij Metró­jának alapkövét. A földalatti vasút a gépkocsigyárat köti majd összea vasúti iálya- udvarral; nyolc állomása kö­zül az első Lenin nevét kap­ja. — Megnősültél, mégis magad varród a gombo­kat a kabátodra! — Tévedsz, ez a fe­leségem kabátja. — Oláh Gusztáv, a Kossuth- díjas díszlettervező, kiváló művész emlékére emlékpla­kettet alapítottak, amelyet minden évben fiatal művész­nek adnak át eredményes munkájáért. Első ízben hét­főn adta át az emlékplaket­tet Lukács Miklós, az Ope­raház igazgatója: Forray Gá­bor érdemes művésznek, az Operaház vezető díszletter­vezőjének és szcenikusának. — Ritka fényképpel gazda­godott a pol tavai körzetben levő Beliki faluban Lukács tábornok múzeuma. A kép Zalka Mátét, a szatmárné­meti felső kereskedelmi is­kola 1914-ben végzett évfo­lyamának diákjai körében ábrázolja. A fotó Teodor Parkopij munkácsi lakos ajándéka. Az adományozó édesapja annak idején is­kolatársa volt Zalka Máté­nak. Zalka Máté sokáig élt Belikiben, a festői ukrán fa­lucskában. és itt írta legki­válóbb művét, a Doberdo cí­mű regényt. — Tordai Jenő és Marin Traistaru külkereskedelmi miniszterhelyettesek vasár­nap Bukarestben aláírták az 1978. évi magyar—román árucsereforgalmi és fizetési jegyzőkönyvet. Az 1978. évi jegyzőkönyv az előző évihez mérten 16 százalékos emel­kedést rögzít az árufor­galomban, amelynek értéke megközelíti jövőre a 400 mil­lió rubeles összeget. — Újvidéken szombaton vé­get ért a magyar—jugoszláv vízgazdálkodási bizottság 22. ülésszaka, amelyen a ma­gyar küldöttséget Breinich Miklós, az OVH elnökhelyet­tese, a jugoszlávot pedig To­ma Kuzmanovszki, az Or­szágos Vízvédelmi Bizottság elnöke vezette. — Eredményes a fele­sége fogyókúrája? — Igen, doktor úr, az asszony a múlt héten teljesen eltűnt. — Elkészült a balatoni hal­gazdaság ódörögpusztai pisztrángos telepe. A négy •hektáros telep 29 medencé­jét bauxitbányák karszt­vizéből töltik fel. A világvi­szonylatban is korszerűnek számító ódörögdpusztai piszt­rángos 1978-ban már 15—18 vagonnyit ad el, zömében külföldön, értékes árujából. •— A chilei hatóságok laká­sában gyilkolták meg Augusto Carmona újságírót, antifa­siszta harcost — közölte szombaton Berlinben élő kol­légája, Julio Fuentes Molina, az NDK televíziójának adott nyilatkozatában. Ä televíziós beszélgetésen részt vett a meggyilkolt újságíró özvegye és lánya is. — A Fülöp-szigetek köztár­saságában szombaton meg­tartott népszavazás első eredményei szerint a lakos­ság nagy többsége Ferdinand Marcos elnök hivatalban ma­radása mellett döntött. A ke­reken 27 millió választásra jogosult állampolgár mintegy 90 százaléka szavazott Mar- cos elnökre. — A Sportfogadási és Lottó Igazgatóság közlése szerint az 51. fogadási héten 13-as és 13 plusz 1 találatos szel­vény nem volt. 12 találatot 29 fogadó ért el, nyeremé­nyük egyenként 72 775 fo­rint, 11 találatos szelvény 534 darab volt. nyereményük egyenként 1581 forint, A 10 találatos szelvények száma 4993 darab, nyereményük, egyenként 254 forint. A kö­zölt adatok tájékoztató jelle­gűek. — A vásárnaptár szerint ma, december 20-án. kedden Bód- vaszilason rendeznek orszá­gos állat- és kirakóvásárt, holnap, szerdán pedig Ruda- bányán lesz országos állat- és kirakóvásár.