Észak-Magyarország, 1977. október (33. évfolyam, 231-256. szám)

1977-10-06 / 235. szám

SPOUT ♦ SPORT * SPORT o' SPÜRT o SPORT ♦ SPÜRT Biztos győzelem, könnyelműsködésekke! Magyarország- Jugoszlávia 4:3 (2:1) Népstadion, 10 ezer néző. Vezette: Lipatov (szovjet). MAGYARORSZAG: Gujdár -- Török, Kocsis, Kereld, Tóth j. — Nyilasi, Pintér, Tóth A. — Fazekas, Töröcsik, Váradi. Szövetségi kapitány: Baróti Lajos. JUGOSZLÁVIA: Katalinies — Muzsinics, Sztojkovics, Itajkovics, Vujkov Nikolics, Bogclan, Surjak — Petrovics, Susies, Dzsajics. Szövetségi kapitány; Mnrko Valók. Cserek: Bogdan helyett Dzsordzscvics, Petrovics helyett Bogi- csevics (mindkettő a szünetben), Dzsajics helyett Vukotics (69.), ) Napjainkban sok szó esik ! az ifjúság testneveléséről [ és sportjáról. Többek kö- j zott ezért hirdette meg as | 1975/76-os mozgalmi évtől i a KISZ az Edzett ifjúságért jelvényszerző akciói. K1SZ- alapszervezeteink többsé­gének életéiből még hiányzik a rendszeres sporttevékenység, de a. tö­megsport akcióink problé­mái mellett jelentős ered­ményeket is elértünk már. Példaként említhetjük a Miskolci Vendé glátó ipari Vállalat Ságvári Endre KlSZ-alapszervezetét, mely remek kispályás labdarúgó­bajnokságot Szervezett. A felhívás felbolygatta a vál­lalat fiataljait. Csapatokat szerveztek, és megkezdő­dött a bajnokság a Ságvári Kupáért. A vállalat tömeg- szervei nem nézték tétlenül' a fiatalokat, csatlakoztak a KISZ-esekhez, segítettek a bajnokság megszervezésé- i ben, és értékes tárgyjutal- ] makat ajánlottak fel a leg- \ jobb helyezési elérő csava- I toknak. A tömegszervek fe- | ladata azonban ezzel még ! nem ért véget. A válla lat- I nak olyan egységei vannak, ahol több műszakban is dolgoznak a fiatalok, és, .megszervezték, hogy a mér-’ közések napján a bajnok- } ságban résztvevőknek sza­bad délutánjuk legyen. XJjból igazolódott, hogy • társadalmi összefogásra ’ szükség van annak ménér- I lésében, hogy mikor saját : egészségünket védjük, cgy- j ben nemzeti ügyet is szol­gálunk. Egy egységesebb, j jobb erőben élő társa­dalom megteremtését se- [ gitjük elő. u V. Katalinies helyett Borota (72.), Tóth Kellemes labdarúgóidőben vette kezdetét a 29. magyar —jugoszláv összecsapás. A 3. percben Töröcsik cselsorozala aratott nagy közönségsikert, de kétszer is felvágták. Nem alakult ki folyamatos játék, mert a jugoszlávok apró sza­bálytalanságokkal széttördel­ték a magyar csapat akcióit. A 7. percben Várad! 28 méte­res szabadrúgása a jobb ka­pufa tövéről pattant szöglet­re. A 12. percben Fazekas emelését Nyilasi lesről sem tudta a hálóba lőni, pedig Lipatov nem fütyült. Szinte állandóan a magyar csapat támadott, az első negyedórá­ban Gujdárnak nem akadt védenivalója. A 18. percben Tóth A. ívelt be a bal ol­dalról szögletet, .Katalinies nagyon rosszul iött ki a ka­pujából, a labda mellé is ütött és Kereki az üresen ha­gyott kapuba fejelt, 1:0 Ma­gyarország javára. A gól után is a magyar együttes maradt támadásban. Sok hiba. lagymatag játék, sokadogatásos akciók, köze­pes színvonal jellemezte a találkozót. A 26. percben Sur­jak hosszan szöktette magát, aztán a 32. percben Dzsajics nyesett szabadrúgása került: mellé. A 35. percben Kereki fejese alig kerülte el Katali- nics kapuját. Ezután Fazekas beadását Nyilasi rosszul to­vábbította kapura. Töröcsik A. helyett Zombori (80.). lövése ment mellé, majd Fa­zekas abszolút gólhelyzetben a jobb kapufa tövét találta el. A jugoszlávok ritkán ve­szélyeztettek. A 43. percben Török lőtt be a jobb oldalról egy szabadrúgást, az erős labdát Töröcsik remekül vet­te át, majd félfordulattal, egyből lőtt a jobb alsó sarok­ba. 2:0. Még egy perc sem telt el, amikor Tóth A. rosz- szul adott haza, Susies el­csípte a labdái, kicselezte Gujdárt, majd higgadtan lőtt a hálóba, 2:1. Szünet után meglepően jól kezdtek a vendégek, ritmust váltottak. A 48. percben Sur­jak 30 méterről óriási erővel találta telibe a felső kapufát. Élénkebb, élvezetesebb lett a játék. Az 54. percben Dzsa­jics veszélyes lövését másod­szorra kaparintotta meg Guj­dár. Egy perc múlva Töröcsik húzott kapura a jobb olda­lon, Rajkovics a 16-osnál akasztotta, a magyar csatár beesett a büntetőterületre, Lipatov játékvezető meglepe­tésre 11-est ítélt, amit Vara­di értékesített, 3:1. Az 58. percben Törőcsiket csúnyán felvágták, a 30 mé­teres szabadrúgást Váradi hatalmas erővel lőtte a felső kapufára. A jugoszlávok több kemény belépővel vétették magukat észre, sokat: durvás- kodtak. A 60, perc után is­mét: esett az iram, lagymatag lett a játék. Erezhető volt a jugoszlávok játékán az ösz- szeszolcottság hiánya. A 69. percben Töröcsik jó labdái kapott a lö-oson, nem této­vázott, hanem egyből lőtt a bal alsó sarokba, 4:1. A 82. percben Susies lövése suhant el a jobb kapufa mel­lett, de egy perc múlva ja­vított. Szöglet után 14 mé­terről lőtt a jobb felső sa­rokba. 4:2. (A gólban Gujdár alaposan „benne volt”). Egy perccel később újabb gólt ka­pott a magyar válogatott. Bogicsevies átadását Nikolics 30 méterről lőtte a bal felső sarokba, 4:3. Az első félidőben határo­zott fölényre tett szert a ma­gyar válogatott. Szünet, után is a magyarok kezdtek job­ban, a biztos vezetés tudatá­ban azonban lefékeztek. Át­adták a kezdeményezést a vendégeknek, akik éltek is a lehetőséggel. így válogatot­tunk a saját maga számára nehezítette meg a győzelmet. A jugoszlávok kiegyensúlyo­zatlan teljesítményt nyújtot­tak, nem igazi csapat még Valók gárdája. A magyar vá­logatott győzelme megérde­melt, s akar nagyobb arányú is lehetett volna, A magyar csapaptból Guj­dár bizonytalankodott egy­két esetben. A védelemből Kereki magabiztos játéka emelkedett ki, de Kocsis sem keltett csalódást. A középpá­lyások közül Tóth A. volt a legjobb. Elöl Töröcsik min­den megmozdulása zavart okozott a vendégek védelmé­ben, lőtt két élmény-számba menő gólt. Fazekas nagy- kedvvel játszott:, Váradi passzívan futballozott. ». L. Követésre méltó példák Maratoni mozaik !. I A kassai béke maratoni jutóversenyek 47 éves törté­netében szinte alig akadt ilyan esztendő, melynek ne lett volna magyar vonatko­zása is. I' Korábban hosszú távi utóink ízép győzelmekkel, értékes Helyezésekkel örvendeztették sieg a sportkedvelőket. Gon­doljunk csak Galambos Jó­zsef csaknem négy évtized­del ezelőtti (győzelmeire. ! Vagy a közelmúltból szű- tébb pátriánk, Özd szülöttére, Pót/i Gyulára, aki két állm­ommal is diadalmaskodott a dlág legjobb maratoni futói­nak nagy találkozóján ... : Es most mi van?.., „A Magyarok eredményeiről lap­zártáig nem kaptunk jelen­est” — olvashattuk hétfői sportlapunkban. ! Pedig a rajtnál a sadion- ban még ot;t voltak! ' Amíg a futók a Kassa — * Szenna —• Kassa útvonalon róják a 42 kilométer 195 mé­teres távot, addig — immár nyolcadik alkalommal — a kajakozok, kenuzók a Hernád Fölgyében adnak egymásnak randevút. A kassai vízi-maratoni küz­delmeire is vasárnap kerül sor, de már szombaton való­ságos „népünepély” kezdődik 8 csodálatos szépségű Her- hád-völgyben. Csehszlovákia szerte hihe­tetlenül népszerű az evezés, a túrázás. Több száz vízi­turista klub tevékenykedik i> az országban. Nos, szombaton H ruzsini víztározónál kaia’’­ba. kenuba ült apa a lányá­val, férj a feleségével, nagy­papa az unokájával, hogy le­evezzék a 42 kilométert. A hegyek között kanyargó, tovarohanó Hernád a várat­lan akadályaival, zúgóival, szikláival alapos erőpróba elé állítja az indulókat, akik nerp a győzelmet, hanem a részvételt tartják a legfonto­sabbnak. Lehetne követni a példá­jukat. Borsod megye gazdag természetes és mesterséges vizekben. Ám bármilyen _ hi­hetetlen, szervezett vízitúrár zásról nem beszélhetünk! Csónak és kajak-kölcsönzők­ről sem hallottunk ezidáig. Pedig víz van! És van „Edzett ifjúságért!’’ mozgalom is. Csak eddig valahogy a legegészségesebb testedzés, az evezés nem terjedt; el me­gyénkben . . i Magyarországon tulajdon­képpen befejeződött a kajak­kenu versenyszezon. A vá­logatott leeret szakvezetője pihenőt „irt” elő a legjobbak­nak. Hajdú Gyula, az MVSC vi­lágbajnoki negyedik helyezett kenusa furcsa módon értel­mezte a pihenést: rajthoz állt — alkalmi párjával, Horváthtal — a vízi mara­tonin. És másodikok lettek, köl­csön kenuban indultak, ed­dig együtt soha sem evez­tek ... Mindenesetre eredményes „pihenőt” tart a fiatal kenus. Felföldi György Labdarúgó MNK Miskolci VSC—Debreceni VSC 3:2 <0:0). Miskolc, 500 néző. Vez.„• Király. M VSC: Kun — Szabó Z.. Lo­cher (Szűcs), Varga M., Leiszt, Czerva. Korhűt, Egri. Galló, Kiss. Kardinál (Varga K.). Az első félidőben nem tűnt ki, hogy a két együttes között osz­tálykülönbség van. inkább . az MVSC támadott, de mindkét ka­pu előtt adódtak veszélyes jele­netek. Szünet után élénkült a játék, ekkor is az MVSC ját­szón fölényben, s ez gólokban is kifejezésre jutott, hiszen a 70. percben már 3:0 aranyban ve­zettek. Az utolsó negyedórában a miskolciak kiengedtek és sa­ját maguknak nehezítették meg a továbbjutást. Gl.: Kiss, Egri. Varga K.. illetve Lipők, Szabó II. Jók: Szabó z., Leiszt. Kiss. Tyukodi Tsz SK — Diósgyőri VTK 3:3 (1:3). Tyúkod. 1000 né­ző. Vez.: Makó. A diósgyőriek játéka végig igen döcögött. Az első félidőben sikerült vezetésre szert tenniük, de a második 45 percben a lel­látni kés tyukodiak: 3:2-re elhúztak, s csuk a 88. percben sikerült az egyenlítés. A tizenegyesrúgások során a tyukodiak 9:8 arányban bizonyultak jobbnak, s ezzel a kupavédő DVTK kiesett a to­vábbi küzdelemből... Gl.: Fükő (2), Kutasi. Kazincbarcikai Vegyész — Sf- roki Vasas 5:0 (4:0). Sírok, 300 néző Vez.: Hartmann. KVSE: Bencze dr. — Mochlár, Tóth, Helgert, Szanyó — Tamás, Kálmán, Fekete — Koleszárik-, Feledi. Mikula (Simkó).« Már az első félidőben eldöntötte a talál­kozó sorsát az ötletesen játszó Vegyész. A játékvezető les cí­mén 3 gólt nem adott meg . . . Gl.: Feledi, Kálmán (2—2), Mi- kula. Jók: Szanyó, Fekete, Fe­ledi, Milcula. Tisza vasvári — Borsodi Volán 2:0 (i:0). Tiszavasvári, 200 néző. Vez.: Koroknál. A hazaiak végig fölényben játszottak, s megérdemelten nyer­tek. Kézilabda MNK MISKOLCI VÖRÖS ME­TEOR-VASAS 28:28 (14:15). Miskolc, MNK, férfi. Vezette: Haide, Telcauer. A budapestiek szerezték meg a vezetést, de a Meteor hamar egyenlített, majd fel­váltva estek a gólok. Egyik csapat sem „erőlködött”, így kevés szép megoldást, látvá­nyos bejátszást láthatott a mintegy 200 főnyi közönség. A miskolciak jól védekeztek, és nem enegedlék dobóhely­zetbe kerülni a Vasas átlö­vőit. A félidei egy gólos fővá­rosi vezetést a szünet, után hamar egyenlítette a Meteor, de a Vasas később kétgólos előnyre tett szert. Az utolsó percekben erősített a Meteor, a Vasas pedig már nem tu­dott újítani. Óriási izgalmak közepette a piros-kékeknél volt a labda, •amikor a játék­vezetők lefújták a találkozót. Az NB I/B-s Meteor az ala­csonyabb osztályú csapat jo­gán, bekerült a legjobb 12 együttes közé. ívd.: Tőzsér (6), Szombati (5), Csoltkó, Bamóczkv (4—4). Menyhért fSV Naptár, 1977. október 6., csütörtök A nap kelte 5.49, nyugta 17.14 órakor A hold kelte 23.42, nyugta 13.43 órakor. Névnap: Brúnó. Évforduló, Kilencven évvel ezelőtt, 1S87. október 6-án született — és 12 éve, 1965. augusztusában halt meg — Le Corbusier, eredeti nevén Charles Édouard Jeanneret svájci származású francia építész, festő, szobrász és szakíró, a modern építészet egyik nagy elindítója, s legkiválóbb művelője. Időjárás _______ V árható időjárás ma estig: kevés felhő, eső nélkül. Csü­törtökön : északnyugat felől időnként megnövekvő felhőzet, elszórtan esővel, záporral. Mérsékelt, időnként megélénkülő délnyugati, nyugati szél. Várható legmagasabb nappali hő­mérséklet 15—20 fok között. — Mély fájdalommal közöl­jük, hogy munkatársunk, kollégánk Korolovszki Lajos újságíró, a Magyar Televízió külpolitikai szerkesztőségé­nek vezetője 1977. október 4-én, 62 éves korában bal­eset következtében elhunyt. Temetéséről később történik intézkedés. Magyar Televízió, Magyar Üjságírók Országos Szövetsége — A Magyar Szovjet Bará­ti Társaság meghívására szerdán hazánkba érkezett a Szovjet—Magyar Baráti Tár­saság kirgiz tagozatának kül­döttsége Eri kit Arabajevnek, a Kirgiz KP Központi' Bi­zottsága póttagjának, a Kir­giz Mezőgazdasági Főiskola rektorának vezetésével. A delegáció tagjai a Nagy' Ok­tóberi Szocialista Forradalom 60, évfordulójának ünnepi „ előkészületeivel és az MSZBT tagcsoportok munkájával I ismerkednek magyaror­szági munkájuk során. i — Halászhomok tanyán a »körzetesítés folytán megszűnt laz általános iskola. Az épü- ! letben a Sárospataki Áfész vegyesboltot létesített, amely ■jrégi kívánságot teljesítve, /'biztosítja az itteni lakosság ■ alapvető ellátását. — Csehszlovák—magyar ba­rátsági hetet rendez Győr— | Sopron megyében október i 10. és 15. között a Csehszlo­vák Kulturális és Tájékozta­tási Központ, közösen a Ha­zafias Népfront megyei bi- zbttságával. A barátsági hé­ten kiállítások, műsoros programok, filmvetítések, elő­adások mutatják be a szom­szédos ország 'életét, népei­nek munkáját, művészetét — mondották a rendezők szer­dán, a barátsági hét alkal­mából tartott sajtótájékozta­tón. — ötmillió forintot fordít ez év végéig a sárospataki vá­rosgazdálkodási üzem a ke­zelésében levő lakóházak gondozására. .Ennek az ösz- szegnek a nagyobbik részét felújításra, a többit karban­tartásra, kiegészítő munkák­ra és a lakóházakkal kap­csolatos hibaelhárításra köl­tik. — A térítésmentes véradás­ban hosszú évek óta példa­mutatóan helytállnak a mis­kolci postás dolgozók. Leg­utóbb 160-an jelentkeztek önkéntes véradásra. — A KISZ Központi Mű­vészegyüttest és a Rajkó-ze­nekart várják október T-én estére Kazincbarcikára, ahol az Egressy Béni Művelődési Központban láthatják műso­rukat az érdeklődők. — Toborzót hirdet a MEAFC férfi kosárlabda-csapata 1963—64-ben született serdü­lő fiúk részére. Az érdeklő­dők — tornafelszereléssel — minden kedden és csütörtö­kön 18 órától a Földes Fe­renc Gimnáziumban jelent­kezhetnek. — Önvédelmi tanfolyamot hirdet az MVSC cselgáncs szakosztálya. Azok az érdek­lődők, akik kedvet éreznek a részvételhez, október 6-án, csütörtökön jelentkezhetnek az MVSC tornatermében Braskó Péter edzőnél. Jelent­kezni 18.30—19 óra között lehet — Szabó Sándor ózdi festő­művész, Ózd díszpolgára al­kotásaiból nyílt kiállítás a múzeumi hónap keretében az Ózdi Gyártörténeti Múzeum­ban. A művész a múzeum­nak adományozott huszonhat képén a gyár fejlődésének és a kohászok életének mozza­natait ábrázolja. — Tömegsport-napot tarta­nak a Borsodi Bányász sport­körnél 9-én, vasárnap a sa- jószentpéteri bányász sport­telepen. A szakszervezeti és a KISZ-bizottság által szer­vezett sportnapon mintegy 300 fiatal vesz részt. — Bélyegkiállítást rendezett a MEDICOR Művek Orel bé­lyeggyűjtő köre és Varró Gyula, a MABEOSZ megyei szervezője a Nagy Októberi Szocialista Forradalom '60, és a MABEOSZ 25. évfordu­lója tiszteletére. A kiállítást a MEDICOR Művek ebédlőjé­ben október 8-ig naponta 8-tól 16 óráig tekinthetik emg az érdeklődők. — A bányász ifjúsági bi­zottságok felelőseinek orszá­gos találkozóját október 7-e és ,9-e között Pécsett tartják, a Mecseki Ércbányászati Vál­lalatnál. A találkozón a Bor­sodi Szénbányák Vállalattól két küldött vesz részt. Mondd kérlek, ki az az asszony, aki Gyuri mellett áll? — A felesége. — A felesége? Ügy kell neki! — Gyermek- és ifjúságvé­delmi bizottság alakult Sá­rospatakon. Első ténykedése­ként: megvizsgálta az általá­nos iskolák társadalmi segí­tésének eddigi eredményeit, az ezzel kapcsolatban felme­rülő gondokat, és meghatá­rozta a további tennivalókat. — Hétmillió forint értékű szolgáltatást végez, illetve új terméket állít elő Sárospatak 103 kisiparosa évente. A ta­nács végrehajtó bizottságá­nak megállapítása szerint a kisiparosok kötelezettségük­nek határidőre, jó minőség­ben és elfogadható áron tesznek eleget, — A Skála Áruház a hely­beli Bodrog Áruházzal kö­zösen zenés divatbemutatót rendez október 8-án, szom­baton délután 4 órai kezdet­tel Sárospatakon. A két áru­ház őszi—téli divatújdonsá­gait budapesti manekenele fogják bemutatni.