Észak-Magyarország, 1977. szeptember (33. évfolyam, 205-229. szám)

1977-09-06 / 209. szám

SPORT ♦ SPORT . SPORT . SPORT . SPORT ♦ SPORT Labdarúgás, NB II. NB III. r Ujabb 2 pont idegenből Debrecenben győzött az Ózd KAZINCBARCIKAI VEGYÉSZ— varpalota i:o (i:0) Várpalota, 2500 néző. Vezette: Szőke. KVSE: Fülőp — Mochlár, Tóth, Szanyó, Fekete (Tamás) — Köd- ölön; Kálmán, Feledi — Kolcszá- rik, Mikula (Simkó), Kendi. Ed­ző: Szentmarjay Tibor. Egy pont reményében utazott a Vegyész Várpalotára, s hogy ket­tő lett belőle, az a lelkes, har­cos játéknak köszönhető, amit a csapat nyújtott. Úgy kezdődött a találkozó, hogy a hazaiak sa­ját. kapujuk elé szorultuk. A Ve­gyész ugyanis támadólag lépett fel, formás, átgondolt akciókat vezettek Palotai kapujára. A 2. pereben szép támadás vegén már rezzent is a hazaiak háló­ja. Feletti nagyszerűen húzott el a bal oldalon, kivárt, majd pon­tosan ívelt középre és lvolcszárik •közelről fejelt a hálóba, 1:0. A gyors gól megzavarta a vár­palotaiakat, a Vegyész viszont megnyugodott, és tervszerűen játszott. Folyamatos akciókat Vezettek és több nagy gólhely­zetet is kihagytak. A 35. perc­ben kellemetlen epizód zavarta meg a játékot. Mikula egy össze­csapás után a fílvön maradt, s ölbe kellett levinni a pályáról. A várpalotai kórházban varrták Össze a lábán keletkezett nyílt sebet. Szünet után is a Vegyész irá­nyította a játékot, a szórványos hazai támadások nem okoztak zavart a védelemben, könnyedén Verték vissza az erőtlen próbál­kozásokat. A második félidőben a kapuk ritkán kerültek veszély, be, a 80. percben Szöllösi 25 mé­terről küldött szabadrúgását kö­vetően a labda á felső lécről vágódott a mezőnybe. Az utolsó percekben a hazaiak láthatóan beletörődtek a vereségbe. Egyre jobban összeszokik a Vegyész — ez a találkozó egyik tapasztalata. Az újak ügyesen illeszkednek az együttesbe, min­den csapatrészben van meghatá­rozó ember. Várpalotán a közép­pályások különösen jó teljesít­ményt nyújtottak, ügyesen szűr­ték meg a hazai kísérleteket, s remek labdákkal dobták harcba a csatárokat. A Vegyész meg­érdemelten jutott a két ponthoz, szervezett, taktikailag érett játé­kával. .lók: Mochlár, Tóth, Ko- leszárik, Kendi. további eredmények • Salgótarjáni BTC—Vasas Izzó 1:0 (1:0). Gl.: Bíró. Nagykanizsa—Szekszárd 5 :i (3:1). Gl.: Kelemen (2). Simo- necz, Süjtür, Pávlicz, illetve: Tóth (11-esböl). MÁV DAC—NIKE Fűzfői AK 5:1 (5:0). Gl.: Varga (2), Molnár, Cs. Kovács, Csollany, illetve Ba­latoni. Volán SC—Eger SE 1:1 (0:0). Gl.: Bartosik, illetve Bartha. Komlói Bányász—Debreceni VSC 1:0 (1:0). Gl.: Gruborovics. Váci Híradás—Szolnoki ( MTE 1:0 (0:0). Gl.: Friedmann. Kossuth KFSE—BKV Előre 1:0 (0:0). Gl.: Horvath. Budafoki MTE—Dorogi AC 1:0 (0:0). Gl.: Bleicher. Békéscsabai TASK—B VSC 0:0. HONVÉD PAPP J. SE—HON­VÉD SZABÓ SE 4:o (2:0). Mis­kolc, 1500 nézó. Ve/..: Endes. H. Papp SE: Fekete — Szües II., Derzsényi. Szüe.s I., Bacsó, Ligeti (Dulioan), Szilágyi, Bács­kái, Pólyák, Stark, Madarász. Edző: Vágó György. Az egész találkozó során ha­tártalan lelkesedéssel játszott a miskolci együttes, amelynek ve­delnie ezúttal biztosan verte vissza a vendégcsapat erőtlen támadásait. A hazaiak sok gól­helyzetet dolgoztak ki és a so­kat mozgó csatárok ki is hasz­náltak azokat. A Papp J. SE győzelme akár nagyobb arányú is lehetett volna. Gl.: Stark (2), Szűcs II., Pólyák. Jók: Fe­kete, Szúcs I., Bácskái, Stark. SZOLNOKI MÁV—BORSODI BÁNYÁSZ 6:3 (1:1). Sajószent­péter, 1200 nezó. Vez.: Hartmann. B. Bányász: Soltész — Burger, Balogh (Szilagyi), Pincsak. Kre- mer. Kovács I. Ruttkai dr., Fa­zekas (Kasza II.), Kvaszla, Ko­vács Hl., Soinodi. Edzó: szepe­si Gusztáv. Meglepetésre mar a 2. percben vezetésre tettek szert a vende­gek. Soltész kiejtett egy labdal, s csak nézte, ahogy a szolnoki játékos a hálóba lőtte. Ezután elenkebb lett a játék és a bá­nyászok sorozatos támadásokat vezettek a vendégek kapujára, sikerült az egyenlítés is. A má­sodik félidőben nagyol változott a játék kepe. A t»0. perctől a hazaiak védelmé bizonytalanná váft. a másodszori szolnoki ve­zető gólra még tudott válaszol­ni a sajoszenipéteri garda, de utána hajmeresztő hibákat kö­vetett el a hátvédsor. A vendé­gek t»:2-es vezetéshez jutottak, s a Bányász csak a 8ti. percben tudott szépíteni il-esből. A mér­kőzésen a hazaiak nagyon gyen­ge napot kifogó védelmük hibái miatt voltak kénytelenek vesz­tesen levonulni a pályáról. A golok közül néhány a sajószent- péterl kapus lelkén szárad. Gl.: Kovács I.. Kovács in., Tóth (öngól). Jó: Somodi. Jó iramú, változatos mérkő­zést vívott a két csapat. Szege­di rohamokkal kezdoaóit a ta­lálkozó. de a vasutas vedelem jól rombolta a támadásokat. Elénk, helyenként színvonalas labdarú­gást láthattak a szurkolok. A szünet után is a hazaiak kezd­tek jobban, csatáraik gólratö- rőbben játszottak, míg a vasuta­sok középpályásai meglehető­sen szürkén futballoztak. Így a végig többet kezdeményező és határozottabban játszó hazaiak rászolgálták a győzelemre. Gl.: Korhűt, Kiss. Jók: Serfőzö. Kor­hűt, Czerva. KISVARDAI se—satoralja­ÜJHELYI SPARTACUS ME- DOSZ MÁV 2:1 (1:1). Kisvárda, 2000 néző. Vez.: Makó. Sátoraljaújhely: Vakles — Sü­tő, Forgács, Csongrádi, Perecsi, Kiss, Dutkievicz, Telenkó, Su- tankó (Kovács), Suller, Szűcs (Simonies). Edző: Cserépy László. Izgalmakban bővelkedő, jó mérkőzést játszottak a csapatok. A 90 perc jelentős részében a kisvárdai együttes játszott me- zőnyfölényben, több helyzete is akadt, de Vakles sokszor bravú­rok árán tisztázott, s a védelem is jól állt a lábán. A második félidőben is hajtott mindkét gárda, a mérkőzés mégis csak a 90. percben dőlt el a kisvárdai- ak javára. A győztes gólt bün­tetőből érték el a hazaiak. GL: Suller. Jók: Vakles (a mezőny legjobbja), Kiss, Perecsi. LEN IN VAROS! MTK—SALGÓ­TARJÁNI SÍKÜVEGGYÁR 5:0 (2:0). Leninváros, 1800 néző. Vez.: Eöry. » LMTK: Dohány — Vanczó, To- perczer. Lázár, Kovács II., LeJ- tenbohr, Kiss (Kapus), Bodolai. Sztankó, Magyar (Petró), Képá- si. Edzó: Nagy György. Nagy iramban kezdett a Ic- ninvárosi együttes. A csatárok sokat mozogtak, gyakran terem­Az NB II. állása 1. Komló 5 4 — 1 11: 5 8 2. Olajl). 5 3 2 — 9: 3 8 3. KKFSE 5 3 o — 7: 4 8 4. Volán 5 3 1 1 10: 5 7 Budafok 5 3 1 1 10: 5 7 6. Vác 5 3 1 1 6: 4 7 7. V. Izzó 5 3 — 2 10: 4 6 8. Dorog 5 3 — 2 6: 4 6 SBTC 5 3 — 2 6: 4 6 3 ft. KVSE 5 2 2 l 5: 4 6 31. BKV Előre 2 1 2 7: 6 5 12. DVSC 5 2 1 2 6: 5 5 33. Fűzfő 5 2 — 3 7: 9 4 15. BTASK 5 1 2 2 4: 7 4 15. Eger SE 5 1 2 o 6:11 4 16. SZMTE 5 1 1 3 5: 7 3 17. BVSC 5 — 2 3 5: 9 2 18. MÁV DAC 5 1 — 4 7:13 2 19. Várpalota 5 — 1 4 3:12 1 20. Szekszárd 5 — 1 4 2:11 1 Megyei I. osztály Királd—M. Kinizsi 2:2 (1:0). Ki_ raid, 300 néző, vez.: Kalas. Ki­ráld: Barczi — Kovács. Töke, Pusko, Lupkovics (Varga), Fe­hér, Szala. Farkas, Kristály, Úti, Miklán. Edző: Békési György. Mf Kinizsi: Balogh ll. — Restás, Bodnar, Szívós, Bábik, Balogh 1., (Laozkó), Tóth ll.. Hegyi, Toth 1., Gsorzsás (Raduly), Er- sok. Edző: Pohubi László. Hiába támadott a bányászcsapat jóval többet ellenfelénél, mégis, a lel­kes vendégeknek sikerült az egyik pontot megszereznie. Gl.: Szala (ll-esböl), Farkas, ill.: Tóth 1., Szívós (ll-esböl). Jók: Töke, Szala. Kristály, ül.: Balogh II., Bodnár, Hegyi. ■ B. Volán—Borsodnádasd 1:1 (1:0). Miskolc, 300 néző. Vez.: Fecske. B. Volán: Szőke — Papp, Lója, vári, Földesi, Varga, Pálur (Orlóczki). Babus. Baz.só, Bujdos (Aranyosi), Miklós. Ed­ző: Balázs András. Borsodná- clasd: Molnár — Varadi, Vámos, Koós, Antal. Balanek, Türk. Kr- sok. Gyárfás, Kertész (Vági), Marittyák. Edző: Szendrei Béla. Jo iramú mérkőzésen az utolsó negyedórában biztosította be győ­zelmét a Volán. Gl.: Lója (2), Bujdos, Babus, ill.: Gyárfás. Jók: Szőke, Lója, Bujdos, ill.: Türk, Ersok. Ifi: 1:3. Edelény—Sárospatak 3:0 (2:0). Edel én y, 1300 néző. Vez.: Varga II. Edelény: Tokai — Farkas, Matiszesák, Gébcr, Boros, Ha­jas, Horváth E.. Horváth A., Ne­meth, Pál (Komlósi), Takács. Edző: Ferencz József. Sárospa­tak: Burányi — Varga, Gál, Szántai, Greskó. Szabó. Csáki, Dcmkovlcs, Krizsó (Kistólh). Tuss. But kai (Juhász). Edző: Márton József. A végig támadó bányászcsapat rászolgált a győ­zelemre. Góllövők: Horváth A. (2), Németh. Jók: Matiszesák, Bo­ros, Hajas, Horváth A., ill.: Ba- ranyi. Gál, Szántai. Ormosbánya—Bükkábrány o :l (0:0). Ormosbánya, 200 néző. Vez.: Juhász S. Ormosbánya: Kocsák — Kalász (Papp). Ko­vács. Tarczali, Kóródi. Lakatos, Burkus, Balogh. Hasillő (Streich), Szarka, Ribár. Edző: Dé­kány Gyula. Bükkábrány: Iván I. — Szép I.. Szabó. Tóth. Csaná- losi I.. (Veres), Szekeres. Takács, Szép ll.. Iván II., Székely. Csa- nálosi TI. Edző: Sulyok József. A végig támadó hazai csnnnt gyenge csatársora -miatt vesztett. Gl.: Szekeres. Jók: a hazai csa­patból senkit sem lehet kiemel­ni. ill., Iván I.. Szabó, Csaná- losi TI., ifi: 2:2. Kud »bánya—Mák völgy 1:0 (1:0). Rudabánya, ooo néző. Vez.: Os- váth. Rudabánya: Szabó — Sü­tő. Tires, Békéi. Molnár. Barthn (Tomcsz). Garant, Kiss, Baffi (Molnár II.). Szia fkai. Knrezngi. Edző: Bartha Géza. Mákvölgy: Tinyó — Kocsis, Benő. Bálint, (Tánczos). Mocsnilc. Dózsa, Var­ga. Barnóezki. Mitró. Ungvári, Deák. Edző: Penderik György Az I. félidőben a Rudabánya. a fordulás után a Mákvölgy nyúj­tott iobb játékot. Sok kihagyott gólhelyzet. GL: Sütő. Jók: Tires. Karczagl. Sütő. ill.: Dózsa. MOCS­OK vöron I Hejőcsaba—MEAFC 2:1 (0:1). Heiöcsaba. 400 néző. Vez.: Szat­mári. Hejőcsaba: Offentáler — Szabó I„ Nagy J.f szabó G., Ga- la mb vari, Nagy A.. (Vodicska), Novek, Sarkadi, Jáger, Laczkó, Krisztián. Edző: Halász Károly. MEAFC: Horvath — Szládovics, Nagy, Berki, Kovács, Török, Szabó, Balogh, Takács, Csomós, Kopcsányi. Edző: Fischer Ferenc. A végig tamadó. de sokat hibá­zó hazaiak nehezen győztek. Gl.: Jáger, Laczkó, ill.: Kopcsányi. Jók: a hazai csapatból senkit nem lehet kiemelni, ill.: Nagy, Takács, Kopcsányi. Hejőcsaba ifi—rDVTK n. ifi 0:3. M. Üveggyár—MÉMTE 1:1 (1:0). Miskolc, 200 néző. Vez.: Kozsla M. üveggyár: Bandura — To móri, Salamon, Gyüre, Lugosi, esendőm, Bodnár, Veres, Ador­ján. Turóczi (Oláh), Nagy (Bor­dás). Edzó: Csiba Ferenc# MÉM­TE: Nagy — Iglai (Kubicza), Ne­mes, Kocsis, Csono. Siffmann, Demeter, Mészáros II., Mészáros I.. Riskó, Gombos. Edző: Balá­zsi István. Az első félidőben a hazai, a másodikban a vendég­csapat volt a többet támadó. Az erdmény igazságos. Gl.: Tu­róczi, ill.: Kocsis. Jók: Lugosi, Veres. ül.: Nagy, Kocsis, Gom­bos. ifi: 2:8. SÜMSE—Tállya 4:2 (2:1). Sajó- szentpeter. 300 néző. Vez.: Ber­ta. SÜMSE: Góré — Kovács, Bó- dis, Gercgur, Boczki, Svak, Dem- kó, Labancz, Krompák. Szűcs (Simándi 1.), Szász. Edző: Ore- hovszlcy László. Tállya: Galgó- czl — Orosz, Spéder, Tilger. (Sid- lovics), Horász. Pekó I., Tóth I., Tóth II.. Pekó ll.. Csikja. Nyíri (Lipovszki). Edző: dr. Sója Sza­bolcs. Jó iramú mérkőzés, meg­érdemelt hazai győzelem. Gl.: Krompák (2. egyet ll-esböl), Dcmlcó, Simándi. ill. Tóth II., Pekó 1. Jók: Góré, Demkó, Krompák, ill. Spéder, Nyíri, ifi • 2:1. Alsózsolca—Sajóbábony 2:1. (0:1). Alsózsolca, 500 néző. Vez.: Czir- ba. Alsózsolca: Gyovai — Ado- nics. Bodnár, Derecskéi. Gál, Orosz. Zsíros, Tóth, Horváth, Szkupé, Szekeres. Edző: Deák István. Sajóbábony: Adám — Királyházi, Nyitrai. Völgyesi, Klapp. Vass, Kálmán (Guba), Ró­zsa (Galambos). Nagy. Kiss, La­katos. Edző: Braun Bálint. Ke­mény mérkőzés, nehéz haz=d győzelem. GL: Derecske!. Tóth, ill.: Rózsa. Jók: Derecskéi. Tóth, Szkupé, ill.: Királyházi, Nyitrai. Vass. Ifi: 1:0. Szirmabcscnyő—Trcncsényi SE 0:1 (0:0). Megyei 1. osztály 1. Edelény 5 5 — — 16: 0 10 2. Rudabánya 5 5 — — ll: 3 10 3. Hejőcsaba 5 4 — 1 16: 7 8 4. B. Volán 4 3 1 — 9: 2 7 5. MÉMTE 5 2 2 1 8: 5 6 6. SÜMSE 5 3 — 2 9: 8 6 7. Tállya 5 2 1 »» 7: 7 5 8. Trcncsényi 5 2 1 2 6: 8 5 9. B.-ábrány 5 •» 1 2 7:11 5 10. Mák völgy 5 2 — 3 8: 7 4 ll. Sz.-besenyő 4 1 2 1 4: 3 4 12. Sajóbábony 5 2 — 3 7: 7 4 13. B.-nádasd 5 2 — 3 6: 9 4 14. M. Üveggyár 4 1 1 •» 5: 6 3 15. S.-patak 5 1 1 3 3: 9 3 16. Királd 5 1 1 3 7:15 3 17. Alsózsolca 4 1 — 3 4: 7 2 18. MezŐcsát 5 — 2 3 3:14 o 19. Ormosbánya 5 — 1 4 3 :lft 1 2ft. MEAFC 1 — — 1 l: 2 — ÓZDI KOHÁSZ—DEBRECENI MTE 4:0 (1:0). Debrecen, 2500 ‘néző. Vez.: Győrfi. ÜKSE: Szögedi — Márton, Szi­lágyi, Bódi, Bakos, Bíró, Fiikő II., Utassy (Munkácsi), Csuhány, Konyha, Totli. Edző: Frenko László. Erőtlen debreceni támadások­kal kezdődött a találkozó. Az ózdiak ritkábban, de veszélye­sebben próbálkoztak. A 31. perc­ben Csuhány futott el, ügyesen adott középre és a jól érkező Utassy közelről fejelt a hálóba. 1:0. A második félidőben sokáig mezőnyjáték folyt. A 70. perc­ben újabb gólt lőtt az ÖKSE. Konyha 30 méterről küldött lö­vése lepattant az egyik debrece­ni védő hátától, Utassy átfejelte a kapuson és Tóth ugyancsak fejjel továbbított a hálóba. 2:0. (Az esetnél Utassy megsérült, felszakadt a szemhéja és le kel­lett cserélni.) Nem sokkal ké­sőbb Tóth cselezgetett, hirtelen betört a 16-osra és jobbal a ka­pu jobb oldnlába lőtte a labdát, 3:0. A befejezés előtt Fükö 11. indította a bal szélen Munkácsit, aki Csuhány elé játszott, s a középcsatár nem hibázott. 4:0. Nagyot javult az ózdiak játéka egy hét alatt. Fegyelmezetten, a taktikai utasításokat betartva futballoztak • és megérdemelten győztek. Jók: Bakos (a mezőny legjobbja), Márton, Konyha, Tóth. SZEGEDI DÓZSA—MISKOLCI VSC 3:2 (2:1). Szeged, 1500 néző. Vez.: Nyári. MVSC: Serfőző — Szabó Z., Locher. Varga, Körösi (Fenyve­si). Leiszt, Korhűt. Fodor (Czer­va) Oalló. Kiss, Kardinál. Edző: Siklósi Ernő. tettek sakk-matt helyzetet a salgótarjániak kapuja előtt. Az első félidő biztos leninvarosi ve­zetéssel zárult. Szünet után annyiban változott a játék, hogy a vendégek Is próbálkoztak. Így azonban fellazult a védelmük, s a hazaiak szinte tetszés szerint érték el góljaikat. Gl.: Kapus (2), Magyar, Bodolai, Répási, Jók: Lázár, Leitenbohr. Bodolai, Sztankó. ★ További eredmények: Recsk— Hajdúszoboszló 1:0 (0:0). Szarvas —Nyíregyháza 2:0 (1:0). HÓD­GEP Metripond SE—Gyulai SE 2:0 (1:0). Lehel SC—Szegedi VSE 2:2 (1:1). NB III. Keleti csoport 1. Kisvárda 5 3 2 _ l l: 7 8 2. H. Papp SE 5 3 1 1 12: 5 7 3. Nyircgyh. 5 3 1 1 4: 3 7 4. Ózd 5 2 *> 1 8: 4 6 5. Szarvas 5 2 2 1 10: 7 6 6. Szó. MÁV 5 2 1 13:11 6 7. Recsk 5 2 2 1 6: 4 6 8. Sze. Dózsa 5 2 2 1 10: 9 6 9. LMTK 5 2 1 2 ll: 7 5 10. Hód. MSE 5 1 3 1 9: 8 5 ll. SZVSE 5 1 3 1 7: 7 5 12. Lehel SC 5 2 1 2 6: 7 5 13. Szabó SE 5 2 1 2 9:11 5 14. B. Bányász 5 2 1 2 12:16 5 15. MVSC 5 2 •— 3 8: 8 16. DMTE 5 •> — 3 6: 8 17. Gyula 5 1 1 3 6: 9 3 18. H. Bocskai 5 1 1 3 6:10 19. S.-újhely 5 — 2 3 6:10 20. S. Síküveg. 5 — 2 3 7:16 ÚJONCOK A DVTK labdarúgó-csapatában a bajnoki nyitányon két újonc is bemül atkozott. A középcsatár Magyar Kazinc­barcikáról került a piros-fcliérckhcz, míg a középpályás Tomeszt Rudabányáról igazolta a vasgyári csapat. Érthető érdeklődés előzte meg a szurkolók részéről a bemutatkozást. Nos. Tomcsz már a 2. percben letette a „névjegyét”: Bra- nikovits kapott jó labdát, de ütköznie kellett érte, s a pár­harcból a diósgyőri fiú került ki győztesen. Ez megviselte az egykori ferencvárosi gólzsákot, s a találkozó további részé­ben nem is „törte” nagyon magát. Persze, az is hozzá tartozik az igazsághoz, hogy Tomcsz nem tágított mellőle, szinte ..ár­nyékként” kísérte. Az egykori rudabányai játékos nem kel­tett csalódást a nyitányon, csak a második félidőben fáradt cl. Magyar Balázstól gólt, gólokat vártak (várnak) Diósgyőrött. Ezért igazolták le. Nos, a kilences számmal játszó labdarúgó elég gyorsan igazolta a benne bízókat: már a 9. percben gólt fejelt. Mint később kiderült, két pontot érő gólt. Az él­vonalban ritkán látni elörcvctödéscs, csúsztatott fejesgólt, az utóbbi időben elszoktunk az ilyen szemet gyönyörködtető megoldásoktól. Magyar teljesítménye után joggal csattant fel a vastaps. A fiúra a későbbiek során már jobban ügyelt a csepeli Godán, de így is sok borsot tört a diósgyőri közép- csatár a beállás orra alá. Elsősorban: nem ijedt meg. Bátran csatázott, nem félt az ütközésektől, odatette a „csínnekbe” a lábát. Látszott, hogy van fantázia a játékában. Talán ezt unta meg Godán, amikor a 70. percben hátulról a tarkójába fejelt Magyarnak, s az újoncot 1c kellett támogatni a pályá­ról. Mint kiderült, felszakadt a fejbőre, de szerencsére a sérülése nem súlyos, tgy minden bizonnyal játszhat csapata a soron következő mérkőzésén. Nagy szükség lesz rá! A két újonc üde színfoltot jelentette a diósgyőriek „palet­táján”. Csak így tovább! D. L. Naptár. 1977. szeptember 6., kedd A nap kelte 5.09. nyugta 18.15 órakor A hold kelte 23.09, nyugta 13.42 órakor Névnap: Zakarias Évforduló Nyolcvanöt évvel ezelőtt, 1892. szeptember 6-án született — és 1965-ben hunyt el — Edward Victor Appleton, Nobel- dijas angol fizikus. Az első világháborúban híradástechnikai tisztként szolgált, és megismerkedett a rádióvételi zavarok­kal. Kísérletei rávezették, hogy az atmoszféra elektromos töl­téssel rendelkező részének, az ionoszférának a töltése a Nap sugárzásának ionizáló hatásából származik. -4 fizikai Nobel- díjat 1947-ben kapta „a felső atmoszféra tulajdonságaival kapcsolatos munkásságáért, különösképpen a róla elnevezett ionoszf éra-réteg felfedezéséért.” időjárás-----------­V árható időjárás ma estig: időnként megnövekvő felhő­zet, számottevő csapadék nélkül, napközben kissé megélén­külő cszakias szél. Várható legmagasabb nappali hőmérsék­let 24—29 fok között. — Chilei menekültek Dániá­ban élő gyermekei Chile kop­penhágai nagykövetsége elé vonultak, hogy tiltakozzanak a Chilében uralkodó viszo­nyok. különösen a bebörtön­zött, illetőleg munkanélküli szülök gyermekeinek életkö­rülményei miatt. Akciójuk­hoz dán dolgozók is csatla­koztak. — Gyermektorna-lanfolyam kezdődik Miskolcon, a váro­si sportcsarnokban. Azok a gyerekek jelentkezhetnek, akik 4—6 évesek. A beiratko­zásra kedden délután 5 órá­tól kerül sor a helyszínen. — Nyugdíjasokat búcsúztat­tak a Tokaj-hegyaljai Állami Gazdasági Borkombinátban. Sátoraljaújhelyen, a várhegyi étteremben tartott bensősé­ges ünnepségen Müller István közgazdasági igazgató emlé­kezett meg a nyugalomba vonuló 47 dolgozó érdemeiről, hangsúlyozva, hogy az elmúlt évtizedekben szorgalmukkal, szaktudásukkal nagyban hoz­zájárultak a történelmi bor­vidék arculatának átalakítá­sához. — A Kossuth Középiskolai Kollégium épületét csaknem fél évszázaddal ezelőtt, 1931- ben építették Sárospatakon. A ma már korszerűtlen be­osztású termeket a nyári fo­lyamán tetemes költséggel át­alakították, s így a diákok az új tanévtől kezdve kényelme­sebb körülmények között folytathatják majd tanulmá­nyaikat. — A munkások továbbképzé­sével a szakmunkásképző is­kola foglalkozik Sárospata­kon. Ilyen célból hegesztő, kőműves és könnyűgépkezelő tanfolyamot, tartanak, s eze­ket az elmúlt, tanévben 72-en végezték le. Az iskola tanárai az új tanévben is foglalkoz­nak a munkások továbbkép­zésével. — Nagy sikerrel zárult va­sárnap Bécsben az Osztrák Kommunista Fárt központi lapjának kétnapos ünnepe: a Volksstimme-fesztivál. Min­den eddiginél többen keres­ték fel a Práter nagyrétjét, ahol kedvükre válogathattak a politikai, kulturális és sportrendezvények között. — Hétfőn a Hilton-száilóban megkezdődött a RILEM, az Anyag- és Szerkezetvizsgáló és Kutatólaboratóriumok Nemzetközi Egyesülése állan­dó bizottságának ülése. Ez­úttal emlékeznek meg a nem­zetközi szervezet, megalakí­tásának 30. évfordulójáról. Ez a szervezet kezdeményezi az építésügyi tudományos és technikai nemzetközi együtt­működést, és segítséget nyújt a kutatási módszerek fejlesz­téséhez, az export-import termékek műszaki jellemzői­nek azonosításához. — Dr. Marczali László kultu­rális miniszterhelyettes veze­tésével hétfőn küldöttség utazott Moszkvába a nemzet­közi könyvkiállításra. A de­legáció elutazásánál a Feri­hegyi repülőtéren jelen volt Iván Aboimov. a Szovjetunió budapesti nagykövetségének tanácsosa. — Ziaul Hak tábornok, a pa­kisztáni katonai kormányzat vezetője vasárnap új, a pol­gári politikusok tevékenysé­gére és az október 18-ra ter­vezett választásokra vonatko­zó rendeleteket hirdetett ki. A tábornok határozata értel­mében tizenöt napon belül vagyonbevallási kell tenniük mindazoknak, akik az 1970. decembere óta eltelt időszak­ban parlamenti képviselőként működtek. A vagyonbevallás elmulasztóit kényszermunká­val, pénzbírsággal, vagyonel­kobzással vagy mindhárom­mal büntethetik. — Jacques Chirac, párizsi főpolgármester, az RPR fran­cia politikai párt elnöke, Brüsszelben egy katolikus politikai társadalmi szervezet állal rendezett vacsorán éle­sen ellenezte, hogy Spanyol- országot felvegyék a Közös Piacba. Görögországot — je­lentette ki — fel lehet ven­ni a gazdasági közösségbe, mert nincs nagy mezőgazda- sági termelése. i i i A nő: — Ugye nem nézek ki i 35 évesnek? A férfi: — Szó sincs róla drá- ' gám. Néhány évvel ez- [ előtt néztél úgy ki. i ■ — Hétfőn reggel 6 órakor megindultak a gépek a Mát- ravidéki Cukorgyárak sely- pi üzemében, s ezzel meg­kezdődött az idei őszi cukor- gyártási szezon. A Szerencsi Cukorgyár Borsod, Hajdú- Bihar és Szabolcs-Szatmár megyére kiterjedő termö- körzetében ugyancsak meg­történtek a szeptember 20-ra előirányzott idénykezdet elő­készületei. A gyárban az utolsó simításokat végzik a több évet igénybevevő nagy­szabású rekonstrukció idei produktumán, a mintegy 150 millió forintos költséggel fel­szerelt új diffúziós tornyon. E berendezés segítségével már az idén 10 százalékkal növeli kapacitását a szeren­csi gyár. — Szurkolóankétot tart a DVTK labdarúgó-szakosztá­lya szeptember 8-án. csütör­tökön. A helyszín a Bartók Béla Művelődési Ház nagy­terme. ahol délután 5 órától a szakosztály vezetői vála­szolnak az érdeklődők kérdé­seire.