Észak-Magyarország, 1974. december (30. évfolyam, 281-304. szám)

1974-12-03 / 282. szám

SPORT ♦ SPORT ♦ SPORT ♦ SPORT . SPORT ♦ SPORT sorokban BIRKÓZÁS Végig nagy csatában DVTK—Tatabánya 2:1 (0:1) Jelenet a mérkőzésről. (DVTK—Tatabánya 2:1) A DVTK Sportiskola birkózó- szakosztálya B-kntegórlájú orszá­gos minősítő kötöttfogású birkó­zóversenyt rendezett. A küzde­lemben 9 egyesület, 37 verseny­zője indult. Egyenlőtlen mező­nyök alakultak ki, voltak olyan súlycsoportok, ahol csak egy sportoló volt. akadtak viszont olyanok, ahol 7—0 versenyző ve­télkedett az elsőségért. Általában kemény küzdelem folyt, sok volt a kétvállas győzelem. Ered­mények: 48 kg: 1. Balog (Egri Vasas), 52 kg: 1. Kara (DVTK). 56 kg: 1. Hajdók (Dunaújváros), <10 kg: 1. Bíró (Székesfehérvár), 63 kg: 1. Bárányi (Egri Vasas). 70 kg: t. Vona (Bp. Vasas). 2. Sóvári (DVTK). 75 kg: 1. Ko- nvári (Kiskunfélegyháza), 3. Hernádi (DVTK), 87 kg: l. Tóth (DVTK). -1-87 kg: 1. Sivák (DVTK). ★ Az úttörő-olimpia területi dön­tőjét Egerben rendezték meg, borsodi sikerek jeepében. Me­gyénket Kazincbarcika. Miskolc, Ózd Sárospatak. Sajószentpéter és Tlsz.alúc általános iskolás ta­nulói képviselték. Kaién István a megyei csapat vezetője elisme­réssel nyilatkozott a rendezésről es a szép dllazásról. A borsodi pajtások a következő eredmé­nyeket érték el: 35 kg: 3. Má- t.yus (Kazincbarcika), 38- kg: 2. Steer (Tlszalúc), 3. Nagy-Győr • Kazincbarcika). 41 kg: 1. Mak­kal (Kazincbarcika). 3. Oláh (Kazincbarcika). 45 kg: l. Szegi (Kazincbarcika), 2. Vas (ózd). 49 kg: 1. Balázsi (Kazincbarcika), 53 kg: 1. Gúla (Kazincbarcika), 58 kg: 3. Lengyel (Kazincbarci­ka). 63 kg: 1. Hegedűs (Mis­kolc). 3. Kénes Miskolc), nn kg: 2. Tóth Sajószentoéter). -l-68 kg: 2. Süti Miskolc), 3. Zombori (Sá­rospatak). KOSÁRLABDA DVTK—Vörös Meteor Egyetér­tés 59:56 (32:24). NB 1.. női. Di­ósgyőr. Vezette: Herczeg, Ritter. Gyors indításokká! meglepte ellenfelét a DVTK, egyre növel­te előnyét, a 9. percben már l9:6-ra húzott el. A védelem könnyelműsködése miatt egyre szorosabbá vált a játék. A má­sodik félidőben újítani tudott a DVTK. ismét előnyt szerzett, de a mérkőzés hajrájára 2 pontra csökkent le. nagy izgalmak kö­zepette az utolsó pillanatban do­bott büntetővel a DVTK szerzett egy újabb pontot. Ld.: Winter 19. Aronné 14. Az egész csapat nagyszerű teljesítményt nyújtott. Áronná volt a mezőny legjobb játékosa. Diósgyőr, 4500 néző. Vezette: Petri. DVTK: Szabó — Kovács, Sala­mon, Hajas, Kutasi, — Oláh, Horváth A., Tatár (Szűcs, a 85. percben) — Horváth E. (Udva- rev, a 68. percben), Káplár, Ko- les/.árik. Edző: Szabó Géza. TBSC: Domhai — Horváth, Ko­vács, Laczkó, Czakó — Csapó, Arany. Knapik — Szabó, Kőmű­ves. Halász (Tóth K., a 79. perc­ben). Edző: Géléi .József. Kovács rövid hazaadása okozott Izgalmat« a túloldalon pádig Horváth A. fejéről öklözte le a labdát Bombái, majd Czakó lá­báról a bal sarokra perdülő lab­dát fogta meg. A 7. percben Arany vezette fel a labdát, a hátráló diósgyőri védők .között kiugratta a lesen álló kőmű­vest, aki kisodródva Is kapuba csavarta a labdát a késön kifu* tó Szabó mellett, 0:1. Egy perc múlva Tatár lövése Horváth A. elé pattant, aki tiszta helyzetben nem tudta lekezelni a labdát. A 14. percben Tatár előtt csúszott meg a labc(a s Doniba! felszed­te. 2 perc múlva pedig Horváth A. 16 méteres szabadrúgását ha­talmas robinzonáddal ütötte szög­letre Dombai. A 20. percben Szabó jobb ol­dali szögletét kiejtette a DVTK kapusa, de felszabadított a véde­lem. A 29. percben Kőműves lő­hetett 14 méterről, Szabó vető­dött. a labda az oldalhálóban kötött ki. A 32. percben Horváth E. szöglete után Czakó saját ka­pujára tartó fejesét óriási bra­vúrral mentette szögletre Dóm- bal. A 39. percben pedig Hajas lövése vágódott Horváth A. elé, aki az ötös sarkáról, futtából, keresztbe a bal sarok melle bombázott. A 41. percben gyors diósgyőri támadás végén a men­teni akaró Csapó labdája a Jobb felső sarokra tartott, Dombai újabb hatalmas bravúrral szög­letre mentett! Egy perc múlva viszont Szabó 13 méteres Ívelt lövése alig szállt kapu fölé. Szünet után a Diósgyőr roha­mozott, ám Horváth A. lövésébe beleléptek, Koleszárik hosszan MB szöktetett, Horváth E. lövését pedig fogta Dombai. Az 54. percben Tatár—Horváth A.—Ta­tár összjáték után Talár csak visszapöckölni tudta a labdát, de a jól érkező Horváth A. 10 mé­terről nagy gólt lőtt a jobb sa­rokba, 1:1. Az 58. percben Horváth A. 16 meteres bombáját fogta Dombai, majd a 64. percben Kovács utol­só pillanatban rúgta szögletre a labdát Káplár elől. A 70. perc­ben Tatár jobb oldali beadását mindenki elvétette, Udvarev a balösszekötő helyéről indulva el­sodorta Dombai mellett, s közel­ről a bal sarokba bombázott, 2:1. A 12. percben Csapó 28 méteres bombáját Sinbó csak ütni tudta a léc «161. t gy perc múlva Ud­varev keverte meg a bányász baloldali «edel met s beadását NB Kovács levegőben úszva fejelte szögletre. $ A csúszkáló, sokat bizonyta­lankodó ' bányász-védelem ellen nagy lendülettel kezdett a Diós­győr, a váratlan vendég-gól után csak élénkült a játék. Ritkán látható heves összecsapás volt az utolsó percig. Az egyenlítés után mindkét egvüttes fokozni tudta az amúgy is nagy iramot, de Udvarev vezető gólja után már a DVTK kerekedett felül. a Ezúttal is a DVTK középpá­lyásai dolgoztak legtöbbet, igye­keztek megszűrni, fékezni a Ta­tabánya ellentámadásait é9 indí­tani a csatárokat. Lelkesedéséért minden diósgyőri játékost dicsé­ret illet. Jók: Hajas, oláh, Sa­lamon. Tatar, Horváth A. és Ko- leszárik. Nyitray Péter ML DVTK—Nyíregyházi Tanárképző 68:49 (40:32). NB II.. férfi. Nyír­egyháza. Áz első félidőben ki­egyenlített küzdelem folyt, a szünet után aztán a DVTK ural­ta a mezőnyt. Ld.: Gallyas 20. Nagy 16, Szederkényi 14, Tarjá- ni 12. MEAFC—Egri Finommechanika 86:71 (43:34). Eger. NB II., férfi. A mérkőzés elején az egriek kezdeményeztek és néhány pon­tos előnvre is szert tették. A kezdeti idegeskedést aztán sike­rült leküzdeniük a miskolciak­nak és tnég a félidő befejezése előtt átvették a vezetést. Szünet után egészpályás letámadást al­kalmaztak é.s ez még biztosab­bá tette győzelmüket. Ld.: Bu­sák (32). Magvar (18). Béres (17). .Tők: az egész csapat dicséretet érdemel. Az NB T. őszi végeredménye 1. C. Dózsa 15 13 o — 46­16 28 •» Honvéd 15 10 4 1 31­■ 9 24 3. FTC 15 7 6 2 28­•12 20 4. Csepel 15 7 4 4 23­-16 18 5. Videoton 15 5 6 4 18 21 16 6. DVTK 15 6 3 6 *>*>. ■24 15 7. Békéscsaba r> 5 4 6 19­■21 11 8. ZTE 15 6 2 7 15* ■22 14 9. Rába ETO 15 5 3 7 21 ■21 13 10. MTK 1 » 3 7 5 13­16 13 11. Egyetértés 15 3 5 7 18­•25 11 12. Vasas 15 4 3 8 16­•26 11 13. PMSC 15 3 5 7 14­■24 11 14. SBTC 15 3 5 7 12­■22 11 15. Haladás 15 4 3 8 14­■27 11 16. TBSC 15 3 4 8 9­•17 10 Szeged—Ózd 1:0 (0:0). Szeged. 2-300 néző. Vezette: Bállá. Ózd: Fekete — Fükö, Murányi, Mar­ion. Machai, Barna. Kovács (Bá­lint), Ligeti, Dolezsál. Csuhány, Tóth. Edző: Kertész János. Hallatlan pech-sorozat üldözte az ősszel a Kohászt. Ez folyta­tódott vasárnap a szezon utolsó mérkőzésén Szegeden is. A sáros talajon a hazaiak kezdtek job­ban. de 2 perc után.már egyen­rangú ellenfél volt az Ózd. Fe­kete két alkalommal is bravúro­san mentett, a másik kapunál Csuhány és Dolezsál lövését véd­te jó érzékkel a szegedi kapus. Szünet után a Kohász többet támadott, fegyelmezett játékával meglepte a hazaiakat. A kapu előtt azonban mindig menteni tudtak a védők. Ligeti hatalmas erejű lövését szögletre mentet­te a kapus, majd Tóth rövid sa­rokra tartó labdáját védte jó ér­zékkel. Ezután a találkozó leg­nagyobb helyzete következett: a kapuson már túljutott a labda, s az egyik védő lábáról az üres kapu mellé gurult. A befejezés előtt 3 perccel Vass fejelte le a labdát és Antal közelről leadott lövésébe Fekete csak beleütni tudott, a labda kezéről a kapufa mellett jutott út a gólvonalon. Az ózdiak játékát a határtalan lelkesedés, a fegyelmezettség jel­lemezte. A szezon legjobb játé­kával leoték meg a szegedieket. A v ereség ellenére az egész csa­pat dicséretet érdemel. A hazai közönség érthetetlennek tartotta a két csapat közötti helyezési a tíbtázrton. ,TóV; Fekete (a mezőny legjobbja), Márton, Ügeti, Tóth es Juhász. NB III. Északkeleti csoport őszi végeredménye 1. Cyöngvtts 19 12 3 4 39-21 27 2. Napvl>;ú. 19 10 6 3 32-18 76 3. KVSE 19 10 4 5 39-22 24 4. Nvircpyli. 19 9 6 4 36-21 24 5. DMTF. (B 10 1 5 35-29 24 6. MVSC 19 9 5 5 39-26 23 7. Hudabánya 19 7 8 4 26-20 22 8. LMTK 19 6 8 ."5 26-14 20 o. sKsr 19 8 4 7 39-32 20 10. Lehel SC 19 9 2 8 31-79 20 ll. Záhony 19 9 2 8 35-35 20 1?. Kisvárd a IS 7 r, 7 31-30 19 13. Hajdú V. 19 6 4 9 24-38 16 14. S.-úlholv 19 G 3 10 15-26 15 15. B. Volán 19 4 7 8 21-33 15 16. Kisterein c L3 5 4 10 26-36 14 17. B. Bányász 19 4 6 9 20-34 14 18. II -bősz. 19 5 4 10 18-33 14 19. Tnzsér 19 4 4 11 24-37 12 10. DEAC 19 3 5 11 24-44 11 AZ NB TI. őszi végeredménye 1. SZEOL 19 11 4 4 35-20 26 2. Kaposvár 19 9 5 5 29-17 23 3. MÁV DAC 19 6 10 3 24-16 22 4. Bp. Soart. 19 7 8 4 37-26 2° 5. Komló 19 8 6 5 23-21 22 6. volán 19 9 3 7 31-23 21 7. KRI SE 19 8 5 6 23-22 21 8. Budafok 19 7 6 6 28-24 20 9. Dorop 19 6 7 6 18-20 19 10. FÖSPED 19 8 3 8 26-37 19 11. Szekszárd 19 7 5 7 28-35 19 12. Kanizsa 19 6 6 7 32-79 18 13. Várpalota II 7 4 8 21-24 18 14. Oroszlány 19 4 10 5 17-23 18 15. SZMTE 19 6 5 8 21-22 17 16. G.-MAVÁG 19 4 9 6 18-19 17 it. Dunaújv. 19 5 7 7 25-28 17 18. DVSC 19 .5 5 9 22-28 15 19. O/.d in 5 fj 9 18-28 15 20. Eger 19 4 3 12 16-32 11 MVSC—Ilajdú Vasas 4:1 (3:0). Miskolc, 800 néző. Vezette: Dri- gan. MVSC: Kun — Szűcs, Locher, István, Szabó Z., Leiszt, Lipták, Dcmkó, Galló, Kiss. Fe­kete. Edző: Virágb István. Azon­nal a hazaiak léptek fel táma­dólag. az újonc vendégek saját kapujuk elé tömörültek cs két­ségbeesetten védekeztek. A há­romgólos előny megszerzése után lefékezett az MVSC és fél­gőzzel játszva is biztosan győ­zött. Gl.: Kiss (2), Dcmkó (2). Jók: Locher, Szabó Z., Leiszt, Galló, Lipták. NagybAtonyi Hányás/.—Borsodi Volán 2:1 (0:0). Miskolc, 200 né­ző. Vezette: Kulimár. B. Volán: Szakos — Farkas. Takács. Kö­rösi. Vári, Tóth. Vasvári, Lója. Jónás. Kertész. Previtzer. Edző: Penderik György. Egyenlő erők küzdelmét hozta az első játék­rész. A Volán próbálkozott többször, de a csátárok pontat­lan összjátéka miau igazán nem került veszélybe a kapu. Szü­net után két hatalmas védelmi hiba eldöntötte a két pont sor­sát. Gl.: Vasvári. Jók: Körösi, Vasvári. Rudnbunyal Ércbányász—Nyír­egyházi Spartacus 3:0 (1:0). Hu- dabánva. 600 néző. Vezette: Pó- czik. Hudabánya: Blrkás — Tires. Somogyi. Völgyesi, Bé­kéi, Rólhy, Bart ha. Tóth, La­banc/. Karczagl, Sarkad!. Edzó: Olaj György. Nagyszerű játékkal rukkolt elő a hazai gárda. Vé­gig ők irányították a játékot, ötletes csatári át ékkai szinte tel­jesen felőrölték a vendégek vé­i Labdarúgó i i NB TI.: Debrecen! VSC—Ka- I posvári Rákóczi 2:1 (l:0).Ganz- 1 MA VÁG—Eger 1:1 (0:1). Orosz- ' lány—Kossuth ki m 3:3 (2:3), ! Szolnoki MTI—Volán SC 1 :0 ( (1:0), Nagykanizsa—Komló 1:1 , (1:1), Dunaújváros—Dorog 0:1 i (0:i). Várpalotai Bányása-r i FÖSPED Szállítók 2:2 (0:2), 1 Szekszárd—Bp. Spartacus 3:1 , (1 :l). Budafoki MTE—MÁV l DAC 2:0 (2:0). delmét. Gl.: Völgyesi. Tires, La- bancz. Jók: Bekéi, Róthy, K&r­czagi. Borsodi Bányász—I.enin városi MTK 1:0 (0:0). Leninváros, 1000 néző. Vezette: Dávid. B. Bá­nyász: Győri — Tóth, Bódis, Balogh, Kovács, Gcrcgur, Csip­ke (Verebélyi), Helgen, c.rol- musz. Tomesz, Novek. Edző: Nyí­ri Zoltán. LMTK: Dohány — Teslcr. Homródi, Gunics, Toper- ezer. Vajda, Vízvári, Szanyó, Lá­zár. iKss, Nagy (Pctró). Edző: Temesvári Miklós. A kiesőzóná­ban tanyázó sajószentpéteriek óriási meglepetést okoztak győ­zelmükkel. Az LMTK ener vál­lán. kedv nélkül játszott, s a hatalmas lelkesedéssel küzdő vendegek rászolgáltak a győze­lemre. Gl.: G rolniit sz. Jók: Ba­logh. Kovács, Grolmusz, illetve a Leninvárosból senki sem nyúj­tott állagon felüli teljesítményt. Kazincbarcikai Vegyész—Sátor­aljaújhelyi Spartacus MEDOSZ MÁV 1:0 (0:0). Kazincbarcika, 500 néző. Vezette: Szabó l. KVSE: Baricska — Farkas. Köd- mön. Mochlár. Sáfrány. Kopa. Mikula. Kendi. Fekete. Ráczi, Kovács (Szitka'. Edző: Pete And­rás. Sátoraljaújhely: Szakái — Dobál. Toronyi, Sütő. Lisovszki. Perecsi. Szűcs. Schuller. Dulkie- viez, Telenkó. Laczkó (Csongrá­di). Edző: Cserépy László. Rend­kívül jo iramú, változatos küz­delem. A hazaiak győztes gólja a 90. percben esett. Gl.: Kendi. Jók: Farkas, Sáfrány. Fekete, illetve Toronyi. Perecsi. Kiállít­va: Dohai, a 78. percben. i panoráma NB III. Északkeleti csoport: j Záhonyi VSC—Gyöngyösi Spar- i tacus 1:2 (0:1). Salgótarjáni Kohász •— Hajdúböszörményi Bocskai 5:1 (1:0), Kisvárdai SE —Debreceni MTE 2:2 (0:2), Kis- t erényéi Bányász—Debreceni KAC 4:1 (2:1). Lehel SC—'Tu­zséri MEDOSZ 4:3 (2:2). A totó 48. heti eredménye: j I, 2, 1, x. x, X, 2, 1, 1, 2, 2, 1, i x, I égy: 1- 1 Naptár _______ 1 974. december 3.. kedd A nap kelte 7.13, nyugta 15.54 órakor A hold kelte 20.22, nyugta 10.16 órakor Névnap: FERENC Évforduló_______ H arminc evvel ezelőtt, 1944. december 3-án, a KMP áltál szervezett es vezetett fegyveres ellenállás egyik bátor osz­taga felrobbantotta a nyilasok nagygyűlését a budapesti Városi Színházban. Időjárás--------­V árható időjárás ma estig: nyugat felöl fokozatosan fel­szakadozó felhőzet, néhány helyen kisebb esővel. Mérsé­kelt. napközben elsősorban a Dunántúlon megélénkülő észak- nyugati szel. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet ál­talában 9—14 fok között, az északkeleti országrészben né­hány tariósan ködös helyen 5 fok. / — A Fórum ifjúsági esz­presszót a dolgozó fiatalok KISZ tagsági könyvvel, a középiskolások pedig szemé­lyi igazolvány felmutatásá­val látogathatják szomba­ton és vasárnap. — Ötven férőhelyes óvodát építenek Ároktőn. Az új lé­tesítmény a jövő évben ké­szül el. belépésével nagy­mértékben javul a község óvodás korú gyermekeinek ak ellátása. — Korszerűsítik az egész­ségügyi létesítményeket Bod- rogkeresztúron. A közelmúlt­ban rendbehozták a gyer­mekrendelőt, az anya- és gyermekvárótermet, jövőre pedig az orvosi rendelőt újítják fel. A korszerűsíté­sekre közel 100 ezer forin­tot költ a tanács. — Hat-nyolc méteres fák tetejére is eljuttatja a nö­vényvédő szereket a Nova- tur nagy nyomású permete­zőgép, amelynek sorozat- gyártását megkezdték a veszprémi MEZŐGÉP Vál­lalatnál. Ugyancsak hozzá­kezdtek a Pemix nevű per- metlékészítő gép sorozat- gyártásához. — Dél-dunántúli ifjúsági ta­lálkozót rendeztek vasárnap Dombóvárott. Többek kö­zött a Tolna megyei város új arculatát tükröző amatőr­fotó- és képzőművészeti ki­állítás nyílt vasárnap dél­előtt, s megrendezték a szomszédos megyék ifjúsági klubjainak mintabemutato- ját. A rendezvényt nagy­gyűlés zárta. — Várnai Ferenc, a Nép- szabadság rovatvezetője tart külpolitikai tájékoztatót de­cember 4-én délelőtt 10 órai kezdettel Mezőkövesden, az AUTOVILL 3. sz. üzemegy­ségében. — A sekély mélységű tavak vízminőség-javításának lehe­tőségeiről tanácskoztak hét­főn Nyíregyházán a Műsza­ki Egyetem es a Felső-Tisza- vidéki Vízügyi Igazgatóság valamint a KÖJÁL szak­emberei. Különös figyelmet fordítottak a város mellett’ Sóstó állapotára, amelyen a szennyeződés miatt felborult a biológiai egyensúly. — Megnyitották a forgalom elölt hétfő reggel a 34-e? számú főútvonalnak a gályá­iétól elágazás és parád- sasvári elágazás közötti sza­kaszát, amelyet egy hónap pal ezelőtt az árvíz miatt zártak le. A helyreállítási munkák befejeződtek. — Háromszintes bevásárló- központot és szolgáltatóha­zat avattak hétfőn Kapos­várott a város felszabadulá­sának jubileuma alkalmából — Húszezer forintot aján­dékozott a Termelőszövetke­zetek Országos Tanacsa Ko­vács Félixnek, a csepregi Győzelem Termelőszövetke­zet traktorosának és felesé­gének. a múlt hélen szüle­tett négyes ikrek szüleinek — Rödönyi Károly közleke­dés- és postaügyi miniszter vezetésével hétfőn küldött­ség utazott Poznanba, a KGST közlekedési állandó bizottságának 48. ülésére. — Zsebkésével mellbe szúrta Muszka Lajos 26 eves szo­bafestőt Vass Antal 43 éve» szegedi rakodómunkás. A se­rült kórházba szállítás köz­ben meghalt, A Csongrád megyei Rendőr-fökapitány- ság Vass Antal letartóztatta. — A tanyai lakosság egész­ségügyi ellátottságát merték fel a szétszórt településű Bács megyében. Jelenleg mintegy ötven tsz-majorban van időszakos orvosi rende­lés. rendszeres autóbuszjá­ratok viszik a pusztai em­bereket a különböző szűrő­vizsgálatokra. — A kőbaltától a páncéltö­rőig mutatja be a kézifegy­verek fejlődését a budapesti Hadtörténeti Múzeum de­cember közepén megnyíló ki­állítása. Mintegy 2000 kézi­fegyvert állítanak ki. — Üjszcrü gyomirtást kísérlete­ket végeznek 1973-ben a CPS- rendster taggazdaságai. Me­gyénkben többek között az Ongai Állami Gazdaság es a taktaliar- kányi Petőfi Tsz is részt vesz ezekben a kukoricagyomirtasi kísérletekben. — Jól sikerültek az első őszi vadászatok a szikszói határ­ban. A II. Rákóczi Ferenc vadásztársaság tagjai az idényben mintegy 300—300 fácánt és foglyot ejthetnek. Januárban hálós nyúlvadá- szatot is rendeznek, hogy 150 élő nyulat értékesíthessenek exportra. — Űj vasúti átkelőhelyet nyitottak Csehszlovákia és Lengyelország között. Az egyik kelet-szlovákiai szárny­vonalon. Medzilaborce íMe- zőlaborcl és a lengyelorszá­gi Luplow között létesült vasúti Összeköttetés. — Encsen és Ónodon, az egykori vasárairól híres köz­ségben rendeznek országos állat- és kirakodóvásári de­cember 5-én, csütörtökön. Mméfl(Él