Észak-Magyarország, 1972. november (28. évfolyam, 258-282. szám)

1972-11-09 / 264. szám

1972. nov. 9., csütörtök E5ZAK-MAGYARORSZÁG 5 Napi postánkból Póráz nélkül j Október 29-én este fél 7 tájban két kisgyermekemmel 1 áz Almos utcán sétáltunk, amikor egy jól fejlett boxer- kutya — „aki” gazdájával a U. számú házban lakik — Nekünk rohant, és feltehető- eri játékos szándékkal ránk Ugrott. Ezt többször is meg- •smételte. Gazdája jó száz méter távolságból, nyugodtan hézte ebének virgonckodását, á kutya mindjobban nekibá­torodott, mi pedig már arti- kulátla'nul ordítottunk félel­münkben. A kutya gazdáját mindez nem lendítette ki Nyugalmából, lassan odasé- tált, s királynői íejtartással, Nalk, megvető hangon így sz°lt: „A kutya nem hara­pott meg senkit, nem történt semmi.” Igaza volt, valóban hern történt semmi, mindösz- ?Ze annyi, hogy a gyermeke- '.m azóta éjjelente felriadnak 08 remegnek, rettegnek, ha Sétálni viszem őket. Ugyanis kornyékünkön nem estik, bo- korek, hanem hatalmas né­metjuhász és egyéb kutyák is Uralják a terepet. Mi pedig, ^ősanyák, akik gyermekein­ket sétáltatjuk, elmélkedhe­tünk: miért nincs törvény rá, h°gy az ilyen nagyméretű, dosztő külsejű állatra pórázt tegyen a gazdája, ha az ut­akon büszkélkedik vele. Simon Lászlóné Miskolc, Gömöri tér 10. Mikor lesz végre csend? •-Az Észak-Magyarország ,aPi postánkból című rova- koan már olvastam egyiK ékólársam panaszát, vártuk s oz intézkedést, de semmi ®m történt. Ezért ismételten , is szóvá teszem. A diós- Syórj városközpont kilenc- théleies házaiban úgyneve- í^tt höközpont „üzemel”. ■I8y-egy lakás alatt 2 .db mo- ‘ r 'zakatol. Ezek a motorok j yoniják fel a meleg vizet a í-f i emeletekre, s közben dru°á zajt csapnak, zúgnak, Ubörögnek. a lárma a hete­ik emeletre is felhallatszik. •ér"0r fáradtan hassaté­1,,Ullk menekülni kényszérü- menekülni kénvszerü- a° ■ panaszunkat egyik szerv a 'hasikhoz irányítja, közben ^a.i elviselhetetlenné teszi j úlelünkel. Már nem tud- , kihez, hová forduljunk gi tségért ... II». Ocscnás Jözsefné lskok: in.. Kuruc u. 77 l>'«zerplték cpj^üa^önei a gyors intézke- é,..Ser* az illetékeseknek, ami- elhelyezték az Éder kohKgv ulca) Általános Is- ti],. a. vezető útszakaszon a 0 táblákul. A szülők és a nevelők idegessége meg­szűnt. ,A kisiskolások bizton­sággal járhatnak Iskolába, balesetveszély nélkül — ha valóban minden kocsi figye­lembe veszi a táblákat... Katona Jözsefné Miskolc Körösi Csorna u. 1. Büszkék vagyunk iskolánkra Bánréve iskolájának mun­káját tárgyalta a tanácsülés. A Center, Sajónémeti és Sa- jópüspöki körzettel működő iskola az elsők közé küzdöt­te fel magát az elméleti és gyakorlati oktatásban. Az is­kola igazgatója elmondotta a tanácsülésen, hogy 19 tan­erővel működik az intéz­mény, s a 240 tanuló 3,4 át­lageredményt ért el. Meg­köszönte a tanácsi szervek segítségét az új politechnikai terem létesítéséért. Birta Mi­hály százados a határőrség­gel való jó kapcsolatot mél­tatta. Közös rendezvényeket tartanak a határőrök az is­kolával, s gyakran végeznek együtt társadalmi munkát. A KISZ-es határőrök parancs­nokukkal együtt patronálják a növendékeket, és igaz ha- zafiságra nevelik őket. Bán­réve község körzeti iskolájá­ra mindannyian büszkék va­gyunk. Muránvl Tibor Bánréve Tandíj Nem ok nélkül fogtam tol­lat és írom meg sérelmemet. Szeptember első felében kilós mosásra adtam be az ágyne­műmet a Miskolci Patyolat Vállalat 0. számú fiókjába. Mikor a kész ruháért ment- tem, az átvételkor csak a darabszámot néztem meg, otthon vettem észre, hogy először mosott lepedőm he­lvett egy három darabból összevarrt, vegytintás jelzésű, használhatatlan lepedőt kap­tam. Visszamentem a fióküz­letbe. onnan elküldték a köz­pontba. A központ nem fo­gadta el a reklamációt, mert az összes általam tisztításra adott fehérnemű jelzése „F 35” számmal volt ellátva. Szerintük nem cserélődhetett el a lepedő, mert a szám egyezik. Véleményem szerint tévedés történhetett akkor, amikor a számokat ragaszt­ják a ruhákra. Igazamat semmivel sem ludorn bizo­nyítani. nincs mit tennem. Csak egy tanulságot vonha­tok le- tüzetesen meg kell nézni átvételkor a csomag­ban levő kimosott ruhafélé­ket A tandíj nekem körül­belül száz forintba került és — a Patvolat munkáiéba ve­tett eddigi bizalmamba. PotHm.í Símlorn'­Szirmabesenyő Végre sikerült... DVIK-Z1E 1:0 (0:0) Regen várták a diósgyőri szurkolók az első győzelmet, s végre sikerült mindkét baj­noki pontot megszerezni a DVTK-nak. A szurkolótábor nemcsak a győzelemnek ör­vendett., hanem az ugyan­csak régen várt rendkívül lel­kes és 'dónként már jó já­téknak is, melyet a csapat ezúttal nyújtott. ' Ügy tűnik Preiner Kálmán vezető edző kísérletezései lassan eredményhez vezet­nek, hiszen mint ismeretes, ezúttal is több változtatást •eszközölt a korábbi összeállí­táshoz képest. Annak is örül­tek a DVTK szurkolói, hogy a csapatban helyet kapott két fiatal, a fedezet Tamás és a csatár Fekete. Mindket­tőjüknek jól sikerült a be­mutatkozás, Fekete nemcsak veszélyes volt kapura, hanem az össziátékban is jó teljesít­ményt nyújtott és végered­ményben ö szerezte a mér­kőzést eldöntő egyetlen gólt. Igen. a lekes és jó játék ellenére is mindössze egyet­len gól esett a találkozón, vi­szont számos helyzet adódott a zalaegerszegiek kapuja előtt. De talán éppen a nagy akarás és valljuk be, a hellyel-közzel tapasztalha­tó. idegesség okozta, hogy e helyzetek közül csak egvet. sikerült kihasználni a DVTK csatárainak. A mérkőzés nagy részében diósgyőri fölény jellemezte a játékot. A zalaegerszegieket láthatólag meglepte az a nagy lendület, amivel a Di­ósgyőr kezdett, A vendégek .védelme a kitűnő formában levő Ruzsinszkivel az élen. mégis remekül hárította a magas beadásokat, s éppen Várpalota, 1500 néző, ve­zette: Maczkó. MVSC: Rapcsak—Molnár, Herr, Locker, Krompaszki, Kosa, Kunfalvi, Marosi (Vo- dicska). Molnár I., Karczagi, Sárkcizá. Edző: Szentmarjai Tibor. A miskolci csapat elsősor­ban az ellenfél rohamainak elhárítására rendezkedett be, közben gyors támadásos in­dításokkal igyekezett zavart kelteni az ellenfél védelmé­ben. A 24. percben Kunfal­vi átjátszotta az egész hazai védelmet, kapura tört, de Palotai kifutással tisztázta a gólveszélyes helyzetet. A 35. percben Rapesti,k nagy .bra­vúrral védte Kerkai bomba­ezért félóra elteltével a DVTK inkább a széleken ve­zette támadásait. Persze ná­lunk is a széleken vezetett támadások okozták a legtöbb gondot. Mindent egybevetve a DVTK nemcsak lelkesebben, hanem jobban is játszva megérdemelten szerezte meg első győzelmét. Most már a folytatásra volina nagy szük­ség ! A mérkőzés krónikájáról: a 10. percben Fekete- lőtt a kapu fölé, majd Sikora ügyes szabadrúgása csúszott el Kiss előtt. A másik oldalon Halász partjelző 2 méteres lesről engedte el Szabót, azonban Veréb és Hajdú tisz­tázott. Váradi fejelt hajszál­lal a kapu fölé, Sikora lab­dáját pedig Fekete lekezelte, majd két csellel, a kapus mellett is elhúzott. Utána kö­zépre játszott, de a védők a kapu torkából kivágták. A 40. Több szó esett róla. hogy a Videoton—Diósgyőr NB 1- es labdarúgó-mérkőzésen, n — ———— lövését, majd Bertha hibá­zott óriási gólhelyzetben. A második félidőben erő­södtek a hazai rohamok. A 72. percben mégis az MVSC lőtte a mérkőzés egyetlen gólját. Marosi a fedezetlenül hagyott Sárközihez játszott:, aki .kapura tört és a kifutó Palotai mellett a hálóba lőt­te a labdát, 1:0 az MVSC ja­vára. A gól után a hazaiak elkeseredetten rohamoztak, de vagy a védők, vagy a mis­kolciak kitűnően védő kapu­sa tisztázta a veszélyes hely­zeteket. Az MVSC önfelál­dozó lelkes játéka meghozta az újabb sikert, az ellenfél fölénye ellenére is győzelem­mel térhetett haza a vasutas csapat. Jók: Rapesák, Herr, Kosa, Marosi és Molnár L. percben rúgta az első szög­letet a DVTK... Az 51. percben Fekete lövésébe be- levetődött Bo’.emányi, majd : Váradi hajszállal, iöit. az üres kapu fölé. Görgei lövése nem sokkal kerülte el a kaput. A (12. percben esett a gól. Kiss Uét csel után Feketéhez ját­szott. A csatár a II-es ponton ügyesen átvette a labdát, és két: védő között a jobb alsó sarokba lőtt. 1 :0. A mérkő­zés hátralevő perceiben a Za­laegerszeg bátrabban táma­dott. A diósgyőri stadionban j 4000 néző előtt a következő együttes harcolta ki a győ­zelmet : Veréb—Kolláth Salamon, Hajdú, Tamás (Hajas 03. perc). Kendi, Udvarev (Görgei 46. perc), Kiss, Fe­kete. Váradi, Sikora. Jók: Salamon, Fekete, Ta­más és Sikora. — paulovits — melyen a hazaiak 3:l-re győztek. Nagy II, a Székes- fehérvár kitűnő játékosa két. sarga lap „birtokában” ját­szott a DVTK ellen. A DVTK labdarúgó szakosztályának i vezetői, mint arról Hőricli Tibor szakosztályvezető be­számolt, több oldalról ellen­őrizték Nagy II. sarga lap­jait, s miután egyértelműen meggyőződtek róla, hogy jo­gosulatlanul játszott, a DVTK ellen, a szabályoknak meg­felelően 8 napon belül be­nyújtották az óvást. Meg kí­vánjuk jegyezni, hogy a Nép­sport szerint is Szeged ellen a 90. percben. Salgótarján el­len pedig a 32. percben ka­pott sarga lapot a Videoton játékosa, s ezért a következő mérkőzésen, tehát a DVTK ellen nem játszhatott volna. A szabályok értelmében ilyenkor az eredményt meg­semmisítik, a kél pontot pe­dig az ellenfélnek igazolják. Az MLSZ rövidesen fog­lalkozik az üggyel. Bravó* MVSC! Miskolci VSC—Várpalota 1:0 (0:0) Nagy 11. két sárga lappal játszott Megóvta a, Videoton -meccs a DV1K Megyei I. osztály Borsodi Volán—Encs 2:0 (1:0). Miskolc. 200 néző. Vezette: Han- gonyi. B. Volán: Veres — Mike (Kuttor), Takacs, Juhász, Ka­rács. Magyar. Boros, Sverla, Vasvári, Simonyi, Csontom. Edző: Fribelszki Gyula. Enns; Gyuricza — Fekete, Tótív, Mádi. Rátski, Novak (Szepe&i 1.), Lukács. Sze­pesi L., Krusóczki, Dudik> (Ho- cza), Szeridi. Edző: Nagy Berta­lan. Közepes teljesítménnyel is győzött a Volán, lelkesen játszó ellenfelével süniben. Gl.: Cson­tos, Sverla. Jók: Veres, Magyar. 11! Gyuri ez a. Hasid, Szondi. Lfi: 7:1. ­Sajóbábony—Felsözsolca 2:0 (1:0). Sajóbábony, 200 néző. Ve­zette: Xi’alesik. Sajóbábony: An­gel — Futák. Gyöngyösi, Tóth, Catlós. Nyitral. LaJcoloe 1., Ung­vári (Lakatos II.), Sálv (Boros­tyán). Varga. Komlósi. Edző: Filetóth László. Felsözsolca: Andre.i — Károly. Szatmári. Ha­lász, Szekrényes!, Cservényéi:, Vodicska. Bozó. Kiss, Kurdi. Rákosi (Tóth). Edző: Szigeti Oszkár. Jő játékvezetés, megér­demelt győzelem. Gl.: Varga (2). Tók: Tóth, Nyitral. Varga. 111. Szatmári. Cservény ák. Kiss. Ifi: 0:4 Táil.va—Ormosbanya r>:1 (! :0). Tállyr. 4G0 néző Vezette: G*ís- oár Tállyn: Galgóczi T. — Bu- csák (Rózsa). Szívós II.. Szívós m.. Hollókői TI. (Kire 1.). Pekó m.. Pekó n Maevar. Szívós 1., Hollókért i. r.nboda. f.htA: dr. Sója Szabolcs, Ormosbánya: Streich — Kaiser, Serfóző. Kál­mán, Oleárnyik, GroLmusz. Ko­vács L.. Szentesi, Kórudi, Ba­logh, Kovács J. Edző; Krisch Géza. A hazai csapat végigtá­madta a mérkőzést. Gl.: Laboda (2, egyet ll-esből). Pekó II.. ill. Szentesi. Jók: Szívós H.. Peko II.. Szívós I.. ill. Streich, Ser- föz.ő. Kovács L., Kóródi. Ifi: 5:0. Szuliavölg.vl Bányas? —Hejócsa- ba 1:0 (0:0). Kurityán, 200 néző. Vezette: Cseh. Szuhavölgy: Ba­lázs — Fónagy. Seszták, Svirjá.n. Jnsko, Matta, Zut.i (Sztanko- vies). Sziráczki, Mérten. Hajdú, Yalkusák (Rácz). Edző: Demeter Béla. Hejőesaba: Vadas — Nagy. Miskolci. Kovács. Gönczi. Kuz­ma (Pincés), Rózsa. Huszita, D^mko. Karé lka. Major. Edző: Temesvári Miklós. Végig jó ira­mú, soortszeru mérkőzésen Va­dtus kitűnő védése miatt csak ke­serves győzelem született. Gl.: Mérten (11-esböl). Jók: Fónagy, Seszták Mérten, Hnidu. ill. Va­das (a mezőny legjobbja), Mis­kolci. Gönczi. Ifi: 2:4 Szerencs—MÉMTE 2:0 (1:0). Szerencs. 100 néző. Vezette: Jár­mi. Szerencs: Galntóczki — i ászlő, Csontos. Miké (Vaikier). Tímár. Szűcs. Nviri. Gönczi. Kassai, Hoskő (Gliba). Sm«1. Edző: Ti ha Sándor. MEMTE: Nagy — Takács. Pécsik. Petro- vios. Nemes. Laezkó. Széman. Paúai (Nodv). Váltsák Homrődi. Bukovensz.ki. FrtzŐ; Paláz-s Tst- ván. Jó iramú mérkőzés, megér­demelt győzelem. A 75. percben Laczko .sportszerűtlenségért ki- I allitva. Gl.: Tímár (ll-esböl), | Gönczi. Jók: Galatoczki, Csontos. Tímár. Nyíri. ill. Pocsik, Szé­man. Valósak. Ifi: Borsodnadusd—Mákvölgyi Bá - nyász 2:i (1:1). Bonsodnádasd. 500 néző Vezette; Bodnár. Bor- sodnádasd: Kovács — Majoros, Varga, Petrényi. Váradi. Póczos. Barcsik (Kormos), Németh, Szta- sak, Knyasko. Kooe (Ligeti). Edző: Zalai László. Mákvölg\ : Andrej —■ Moesnik 1. (Deák), Barczai, Bene, Bencs. Dudás A.. Kaulics Kosiczki. Dudás V.. Dó­zsa (Matiszcsák). Kovács V. Ed­ző: Neuschel Károly. Kemény, férfias, jó színvonalú, soortszerü mérkőzést vívott a két csapat. Gl.: Németh (2. egyet ll-esból). ill. Dudás V. Jók: Petrényi. Va­rad!. Koós ill. Andrej. Bene. Dózsa. Ifi: 4:10. R.udolftolep—Sárospatak i:t (i :0). Rudolftelep. .700 néző. Ve­zette: Sári. Rudolftelep: Ludva — Demeter. Lőrincz. Osváth. Járó. Sípos. Implon. Keraók. Vadas (Simon). Sütő. Tábori. Edző: ifj. Marczinasko József. Sárospatak: Fehér — Osontc---. Demkov'cs 1.. Egved. Kistóth 1.. Csáki. Kistóth II., Varga TL. Tus. Demkovies TI., Oláb. Ed-">: Csetneki Imre. Eeyenlő c"ök küzdelme, reális döntetlen. Gl.: Tábori, ill. Tus. Jók- Demeter. Lőrincz. Sípon. Kersni- ít. her. TCiqtóth 1 Tik 1 rí • o Izsófalva—SÜMSE 0:3 (0:1). I NB Rudabányai Ércbányász— Nagybátonyi B. 1:0 (0:0) Rudabánya, 900 néző. Ve­zette: Teuschler. Kudabanya: Birkás—Fazekas, Bíró, Ta­kács, Békéi, Verbovszki. Ma- dalina, Oláh (Baffi), Lacz- kő, Bálint. Tóth. Edző: Vi­rága István. Már a 2. percben a nagy- bátonyi csapat hálójában láncolt a labda, szögletet íveltek be a hazaiak. Ver­bovszki a jobb felső sarokba fejelte a labdát, 1 :0. A 20. percben Bálint növelhette volna a rudabányaiak elő­nyét, de a nagybátonyi ka­pus n léc alól öklözte ki a labdát. A második félidőben mindkét kapu előtt marad­tak ki biztosnak látszó gól­helyzetek. A 65. percben Oláh kapufát lőtt. Közepes színvonalú, ke­mény mérkőzésen megérde­melten győzött Rudabánya. Jók: Birkás. Békéi, Bálint, illetve Palchuber és Veres. Sátorai jaújhelyi Spartacus— Özdi Kohász 0:0 Sátoraljaújhely, 600 néző. Vezette Jurinkovics. S. Spartacus: Vakles—Molnár, Toronyi, Lengyel, Dutkievicz, Szűcs (Perecsi II.). Szepesi, Sütő, Telenkó, Virág (Jász- tér), Momdi. Edző: Fekete László, ózd: Fekete—Kovács Z.. Murányi, Machai, Barna, Martis (Boros). Dolezsál, Eg­ri. Csuhány, Fükő, Tóth. Ed­ző: Dávid Róbert. Izgalmakban bővelkedő ta­lálkozót hozott az NB II. bor­sodi rangadója. Mindkét ka­pu előtt adódott gólhelyzet, de ezeket egyik csapat sem tudta kihasználni. így az egyenlő erők küzdelméből döntetlen eredmény született. Jók: Vakles. Toronyi. Telen­kó. illetve Barna, Csuhány, Fükő. * K. Vegyész—Vasas Izzó 1:1 (0:0) Üjpest, Tábor u„ 400 néző. Vezette: Sabácz. Kazincbarcika: Fülöp— Mochlár. Ködmön,. Erdős!, Szitka, Kopa, Mikul-a, (Kál­mán), Lipcsei, Simkó, Ráczi, Cserve.nka. Edző: Turay And­rás Az első eseményt, húsz percnyi játék után egy ha­talmas Menczel-kapufa je­lentette. válaszul viszont Ráczi ugrott ki a védők kö­zül, de lövése elcsúszott a hosszú sarok mellett. A második félidőt mindkét csapat nagy elánnal kezdte. A vendégek kaptak előbb lábra, és a 49., percben Ráczi egy jobb oldali támadás után kirobbant a védők gyűrűjé­ből és biztosan talált a há­lóba (1:0). A 62. percben bün­tetőből egyenlítettek a ha­zaiak. Menczel révén, (1:1). Jó iramú II. félidő u*án igaz­ságos döntetlennel ért véget a találkozó. Jók: Fülöp, Lipcsei. Rácz. — cső — Kisterenyci Bányász— Leninvárosi MTK 2:0 (1:0) Kisterénye. 500 néző. Vezet­te: Füzes-v. Leninvöros: Do­hán)'—Bakos. Zumpf. Kees- kó. Homródi. Tóth (M. Var­ga), Bodzsár. Halsz. Druzsin. Vajda. Poeány (Frits). Edző: Béki Bertalan. Rendkívül gvenge napot fogott ki ez alka'ommal a Len in város. Csatárai még a kínálkozó gólszerzési lehető­ségeket is e’sza’asztották. A liaMiak Kecskó és Zuninf Li­bájából már a 12. percben megszerezték a vezetést. 1:0. Ezután Bodzsár egyenlített volna, de 6 méterrel a kapu mellé gurított A második fél­idő ideién 2'0-ra növelte elő­nyét a bátiyászcsapa! A mér­kőzés vége felé Hatsz beadá­sa után Vajda gólhelyzetben lyukat rúgott.