Észak-Magyarország, 1970. május (26. évfolyam, 101-126. szám)

1970-05-19 / 115. szám

Kedd, 1970. május 19. SSZAK-MAGYARORSZAG 5 Küzdelmes mérkőzés KVSE—S. Spartaeu' 2:1 (0:1) Kazincbarcika, 1500 néző. Vezette: Klemm. KVSE: Fülöp (7) — Lipcsei (8), Ködmön (7), Erdősi (7), Szitka (6), Várhelyi (7), Lá­zár (7). Varga (8), Verbovszky (6), (Csirmaz —), Ráczi (5), (Szűcs 7), Cservenka (6). Ed­ző: Nagy György. S. Spar­tacus: Szakáll (7) — Susz- terics (7), Lengyel (7), Ko­vács (8), Toronyi (6), Pere- csi (7), Noszály (6), Telenkó \ (6), (Szűcs —), Jászter (6), Szepesi (6), Dutkievics (6). Edző: Sipos Ferenc. A városra lezúduló nagy eső következtében a játéktér jelentős részén bokáig érő víz volt, így eleve nem lehetett szó tervszerű játékról. A két együttes taktikája is elsősor­ban n biztonságot célozta. A Vegyész kezdettől fogva irá­nyította a játékot, s Varga már az első percben kétszer is Vezetést szerezhetett volna, ha nerh csúszik el. A Spar­tacus szórványos ellentáma­dásai is veszélyesek voltak, hiszen a rossz talajon egy já­tékos sem állt biztosan a lá­bán. A 15. percben jobb ol­dali támadás után Telenkó beadása suhant el az elcsú­szó Szitka mellett, s Jászter a vetődő kapus fölött nyu­godtan a hálóba lőtt. 0:1. A gól után még nagyobb erő­vel támadtak a hazaiak, s a Spartacus gyakran 10 ember­rel is védekezett. Igazi gól­helyzet mégis csak a 37. percben alakult ki Szakáll kapuja előtt. Erdősi az alap­vonal közeléből rúgott szaba­dot. s a labda kipattant a ve­tődő kapusról. A résen levő Varga 5 méterről célozta meg a kaput, labdája azonban a gólvonal előtt „halt el” a víztócsában. Fordulás után is többet tá­madott a hazai együttes. Var­ga, Szűcs, majd Lázár előtt nyílt egyenlítési alkalom, ám, a csatárok hibáztak. Negyed­óra múlva kiegyenlítődött a játék, s a Spartacus is ve- szélyeztett Szepesi és Dut­kievics révén. A 22. percben Szűcs jobb oldali beadása nyomán kavarodás támadt Szakáll kapuja előtt, s Var­ga közelről kiegyenlített. 1:1. A gól után Lázár hagyott lei óriási helyzetet, majd tíz perc múlva a Vegyész megszerez­te a győzelmet jelentő gólt is. Cservenka faképnél hagy­ta a védőket, belőtt labdá­ját Szűcs tiszta helyzetből lőtte a bal alsó sarokba. 2:1. A hajrában a Spartacus nagy erőfeszítéseket tett az egyen­lítésért, ám a Vegyész védői biztosan romboltak, s az eredmény már nem változott. A küzdelmes mérkőzésen Lipcsei, Ködmön, Lázár, Var­ga, illetve Kovács, Lengyel, Suszterics és Perecsi nyújtott jó teljesítményt. M. Gy. Az NB I. B állása: B-csoport: 1. Kecskemét 11 5 4 2 20:11 14 2. FÖSPED U 6 1 4 15:14 13 3. Eger 11 6 1 4 17:19 13 4. Bp, Spartacus 11 4 4 3 16:12 32 5. Békéscsaba 11 6 — 5 16:15 12 6. Ózd 11 4 2 5 16:18 10 7. Debrecen 10 3 3 4 12:10 9 8« SZMTE 11 3 3 8 14:17 9 9. BVSC 11 1 4 6 14:24 6 NB H. Északi csoport: 1. Volán SC 10 9 1 — 26: 4 19 2. SKSE 10 6 2 2 16:13 14 3. KVSE 10 6 1 3 22: 9 13 4. Sátoraljaújhely 10 4 4 2 14: 8 12 5. TMTK 10 6 — 4 18:11 12 61. Izzó 10 4 4 2 16:16 12 7. Esztergom 10 5 1 4 15:15 11 8. Miskolc 10 5 — 5 16:13 30 9. Nyíregyháza 10 2 6 2 8: 9 10 10. K. KESE 10 3 3 4 11:13 9 11. Kistérén yc 10 2 5 3 11:14 9 12. Nagybálony 10 2 3 5 11:14 7 13. Ikarus 10 2 3 5 8:17 7 14. Borsodi B. 10 1 4 5 5:15 6 15. BEAC 10 2 2 6 7:22 6 16. KELTEN 10 1 1 8 7:18 5 Megyei II. o.: Keleti csoport: l. llejöcsaba 11 D 1 1 29:10 19 2. Bodrogkercsztür 10 8 1 1 3401 17 3. Tokajhegyaljal MEDOSZ U 6 2 3 26:16 14 4. Pácin 10 6 1 3 29:25 13 5. Hemádnémeti 10 3 5 2 21:10 11 6. Mád 10 2 6 2 9:10 10 7. S. MÁV Vasas 10 3 4 5 13:18 10 8. Monok 10 4 1 5 20:22 9 9. Tiszalúc 10 4 1 5 12:16 9 10. Pálháza 10 3 3 4 10:14 9 Tokaj 10 4 1 5 15:21 9 12. Tiszakarád 10 4 1 5 11:16 9 13. Miskolci Hclyiipar 10 2 3 5 15:19 7 i 14. Bodrogolaszi* 10 3 1 6 15:19 6 15. Karcsa 10 2 2 6 12:24 6 ’Május 31: 16. Miskolc! Közlekedés 10 1 1 8 I .2S • Egy büntetőpont levonva. Balszerencsés vereség Esztergom—Tiszai MTK 1:0 (0:0) Esztergom, 1100 néző. Ve­zette: Dacsó. TMTK: Dohány (9) — Ba­kos (6), Homródi (9), Breuer (7), Zumpf (7), Tóth (7), Kiss (7), Haisz (8), Koleszár (6) (Unyi 7), Bodzsár (8), Frits (.7). Edző: Bán Nándor. Kétnapi esőzés után ke­mény, de vizes talajú pálya fogadta a csapatokat. A 8. percben Bodzsár távoli, erős lövését védte a kapus, majd az ellentámadás során Do­hány kifutva és elvetődve, lábbal mentett. A 17. perc­ben öt (!) lövés ment az Esz­tergom kapujára, de a telje­sen beszorult hazaiakról min­den kipattant. A 30. perc­ben a IG-oson szabadrúgás­hoz jutottak a hazaiak. A léc alá tartó, csavart lövést Do­hány bravúrosan kapu fölé ütötte. A II. félidő elején gólt ér­hetett volna el a vendég- oüviittes, Bakos szabadrúgá­sát Bodzsár Koloszárhoz fe­jelte, a középcsatár mellel le­vette, s kapásból alig lőtt léc fölé. Az 55. percben Frits fut­tából fölé bombázott, majd ismét ő lőtt, de a hazai ka­pus védett. A 68. percben Bodzsár elfutott a bal szélen, elhúzta a labdát a kifutó és elvetődő kapus előtt is. de csavart lövése a kapufa mel­lett elhagyta a játékteret. A 75. percben egy jobb szélről átlőtt labda elakadt a víz­ben, az esztergomi balszélső visszagurított, s a befutó bal- összekötő nagy gólt lőtt 12 méterről. 1:0. A TMTK ezután elkesere­detten küzdött, de a kemé­nyen küzdő hazai együttessel szemben nem sikerült gólt elérnie. Ritkán látható nagy küzdelem volt ezen a talál­kozón. A TMTK legalább a döntetlenre rászolgált, azon­ban kis szerencsével a győ­zelmet is megszerezhette vol­na. Lelkes, fegyelmezett já­tékáért az egész csapat di­cséretet érdemel, de külön kitűnt Dohány és Homródi. A mezőny legjobbjai voltak. Fiatalok a sold gyepen Őré a babér Ezekben ^ nik a járókelőknek, hogy a Népkert, az Ifjúsági’ Sportte­lep és a stadion felé vezető utak forgalma ugyancsak megnőtt. Vidám ifjak hosszú sora kígyózik a sportpályák felé. Az élcelődés, élmény- mesélés, napi gondok meg­vitatása azonban csak a pá­lyák széléig tart; a vörös sa­lakon és a zöld gyepen már fegyelmezett munka folyik. Sok-sok ezer diák — testne­velőik irányítása mellett — olyan mozgássorozatokat gyakorol, amelyeknek ezúttal nemcsak az egészség meg­óvása, a pszichofizikai ké­pességek fejlesztése a célja, hanem a gyönyörködtetés is. 16 ezer fiatal készül a III. OSN keretében május 31­én sorra kerülő jubileumi if­júsági tornaünnepélyre! Városunkban nem először kerül már sor nagyszabású demonstratív jellegű sport- rendezvényre. A május 31-i tornaünnepély azonban vala­mennyi eddigi eseményen túltesz úgy a külsőségek, mint u részvevők tömege, s a gya­korlatok minősége szempont­jából is! A 16 ezer részvevőt 20 ál­talános, 14 középiskola, 4 MÜM-intézet diákjai és a Kassai VVS leány sportolói alkotják. A rendezvényen közreműködik még a Zene- művészeti Szakiskola fanfár­együttese, a népzenészek egyesített zenekara, az MHSZ repülőklubja, s a HM mis­kolci URH- ,és pirotechnikai csoportja is. A műsor nyitójelenete Megyei II. osztály Északi csoport: Mjicsony— Harsány 0:1, Nekézseny— Csokvaomány 2:1, Borsodszi- rák—Sajőkazai MEDOSZ 1:1, Szirmabesenyő—Szalonna 1:0, Qorsodbóta—Arló 3:0, Put- nok—Bánréve 2:1, Izsófalva Sajóbábony 1:3, Sajókazai Bányász—Herbolya 0:2. Az elmaradt Nekézseny—Mú- csony mérkőzés mindkét csa­patát vesztesnek nyilvánítot­ták, és évi összeredményük- ből egy-egy büntetőpont le­vonását rendelték el. Keleti csoport: Tokaj-hegy- aljai MEDOSZ—Karcsa 2:2, M. Helyiipar—Hemádnémeti 0:0, Monok—Tiszakarád 3:2, Bodrogkeresztűr—S. MÁV Vasas 0:0. M. Közlekedés— Hejőcsaba 0:2. Pácin—Pál- háza 3:0, Tiszalúc—Bodrog- olaszi 5:0, Tokaj—Mád 2:2. Előrehozott mérkőzés: Hejő­csaba—Tokaj -hegyaljai ME­DOSZ 4:0. A május 3-án el­maradt Mád—Bodrogolaszi mérkőzés két pontját, 0:0 gólaránnyal Mád kapta, és Bodrogolaszi évi összered- ményéből egy büntetőpont levonását rendelték el, ame­lyet „átvisz” a következő baj­nokságra is. 'Középcsoport: Alsóvadász —Hidasnémeti 3:0. Hejőke- resztúr—Mezőkövesd 0:2, Ar- nót—Mezöcsát 3:1, Szentist- ván—Bükkábrány 0:0 állás­nál félbeszakadt. Mezönyá- rád—Baktakék 5:2. Nyék— Tárd 5:0, Sajószöged—Onga- 3:1, Kinizsi SE—Encs 1:1. A Majdnem felien! a pálya 1U.AC­-Borsodi Bányász 1:0 (1:0) Budapest. 600 néző. Vezet­te: Bacsó. Borsodi Bányász: Czibere (5) (Vörös —) — Szakács (5), Katona (0). Bódis (7). Benkő (7), Kertész (7). Matisz (5), (Kopasz —), Csipke (7), Kankulya (8), Tátrai (7), Ur­ban (4). Edző: Bánáti Rezső. Szakács és Czibere hibájá­ból már az első percben tu­lajdonképpen eldőlt a mér­kőzés sorsa, miután Bácskái a hálóba talált (1:0). A gól után a Bányász vette át a játék irányítását, és a hely­zetek sokaságát teremtette az egyetemisták kapuja előtt, azonban a csatároknak nem sikerült a góllövés. Szünet után nyomasztóvá vált. a vendégek fölénye, azonban Kankulya, Benkő, Kertész és Csipke közvetlen közelről sem tudott a hálóba találni. A Bányász-csatárok gólkép-1 telensége — hatodik mérkő­zésükön nem találtak a háló­ba — vereséget eredménye­zett. Jók: Katona, Kertész, Kankulya. IV. 19-én elmaradt Kinizsi SE—Hidasnémeti mérkőzés két pontját, 0:0 gólarúnnyal a Kinizsi SE javára írták, és Hidasnémeti évi összeredmé- nyéből egy büntetőpont le­vonását rendelték el, melyet átvisz a kővetkező bajnok­ságra is. A május 3-án félbe­szakadt Alsóvadász—Mező- csőt mérkőzést a pályán el­ért eredménnyel (1:0) Alsó­vadász javára igazolták. iBsszantó A szombat esti magyar— svéd labdarúgó«tmérköz<*s iv-kozvetítését sok millió hazai és külföldi szurkoló nézte — volna. Igen, csak „volna”, mert a második félidő első néhány perec után áramkiliagyás miatt egyszerűen eltűnt a kép is, a hang is. Vártunk, vár­tunk reménykedve, közben 3—4 kommentátor kénysze­redetten amolyan „kerek­asz, tál-beszélgetést” folyta­tott a képernyőn, Így pró­bálva leszerelni mérgdődé- sünlcct — sikertelenül. Az­tán kifogytak ők is a szó­ból, mire a tv-t átkapcsol­ták a rádióra, ahol — cso­dálatos módon — volt áram, fgy gyenge vigaszta­lásként rádióközvetítést hallottunk a — tv-ben. Mert Eurovízió ide, Euro- vízió oda — a tv végér­vényesen csődöt mondott. 5zinte hihetetlen, hogy ami­kor a teehnika Jóvoltávól ma már a Holdon sétáló ílrutasokkal percek alatt tudnak kapcsolatot terem­teni, a Magyar Televízió műszaki gárdája a néhány kilométerre, levő Népstadi­onnal háromnegyed óra alatt képtelen volt helyre­állítani az összeköttetést. Ez annál sajnálatosabb, mert ez a technikai baklö­vés még csak „házon be­lül” sem maradhat, hiszen íz Eurovízió révén külföl­dön is milliók bosszankod­tak emiatt a műszaki tehe­tetlenség miatt. Vagy azért történt volna az egész tech­nikai manipuláció, hogy ország-világ csupán a ve­zetésig láthassa az egyéb­ként elvesztett nemzetközi mérkőzést? (hej) Csak egy tél idő.. ólán SC—MVSC 3:0 (0:0) Rákoscsaba, 4000 néző. Ve­zette: Lukács. MVSC: Gulyás (4). (Kun 6) — Krompaszki (8), Árvái .(8), Hernádi (6), Szendrei (6), Molnár (6), Kunfalvi (5), Ma­rosi (6), Sármány (6). Kiss (8), Buczkó (7). Edző: Szent­marjai Tibor. Az első félidőben kiegyen­lített játék folyt, bár a hazai együttesnek akadt több hely­zete. Ekkor azonban a Vasút védelme kitűnően zárt. A sportszerű méri:Gzés II. fél­idejében vezetést szerezhe­tett volna az MVSC, sajnos Kiss — aki egyébként igen jól játszott — a kifutó ka­pusba lőtte a labdát, tiszta helyzetben. Ez talán a mér­kőzés fordulópontja volt. A vendégek védelme fellazult, s a hazaiak három gólt szerez­tek. Az MVSC ezúttal bár küzdött, nem tudta megis­mételni az elmúlt fordulóbe­li teljesítményét. Csak Krom­paszki, Árvái és Kiss volt jó. ezerarcú május elsejék, olim­piai díszclgések emlékét idé­zi. Harsonajelre, zászlók er­deje alatt, színek örvénylő so­kaságával vonul a stadion zöld gyepére 16 ezer fiatal, mintegy idézve a legmagasz- tosabb eszmét: Békét, békét a világnak! Galambok, szí­nes léggömbök ezrei röppen­nek a levegőbe, s a sereg­szemle ifjai köszöntik az OSN közönségét Aztán szünet nélkül pereg a mű­sor. Először 1000 kisdobos lép színre, s mutatja be erőtől, egészségtől duzzadó gyakor­latát: Játék a padokkal. Majd a holnap „bajnokai”, a Miskolci Sportiskola tagjai adnak ízolítőt „Sportiskolái körkép” címmel felkészültsé­gükből, tudásukból. Mozgás­sal, tornával mondja el 1500 leánytanuló a „Forradalmi tavaszok" gyakorlatban, hogy az egészség, vidámság és sport fogalma elválaszthatat­lan egymástól. Fegyelmezett, pontos, kiszámított mozgás a mottója 800 tornász „Rend- gyakorlat"-únak. A „Lassú és gyors” harmonikus, csiszolt gimnasztikái gyakorlatokat nagy térforma-változtatások­kal 1300 tanuló mutatja be. A derűs, jókedvű versengés­ről a „Tréfás váltó” gondos­kodik. Ihítorvíff ügyesség, erő vuiuisag, ^ tudás jel_ lemzi majd 1500 diák „Pax” gúlagyakorlatát. Vendégspor­tolók .is színre lépnek a mű­sorban. A Kassai VVS leány- tornászai „Napsugaras ifjú­ság” címmel illusztrálják éle­tüket. A „Magyar rapszódia" gyakorlatban 700 diák tol­mácsolja egyéni és társas gimnasztikával Liszt zenéjét A „Kaleidoszkóp" 800 rész­vevője vérpezsdítő zenére gazdag téríormaváltozatok- kal, szivárvány tarka jelene­tekben bővelkedő táncos gya. korlatot mutat be. „Magyar tájak táncai” címen 800 diák fejezi ki fejlődő életünk vi­dámságát. optimizmusát. Szí­nek parádéjával, népek da­laival, a szabadság és közös cél eszméjét tükrözi a 2600 középiskolás „25 éve szabad hazánk” című utolsó műsor­szám. Ezután a Zárókép 10 000 részvevője búcsúzik a J. I. T. közönségétől. A bemutató műsora felejt­hetetlen élményt ígér. Monostori Gyula Úszás r Vasárnap ren­dezték meg Mis­kolc város úszó­bajnokságát, me­ri lyen taroltak a Miskolci Sparta­cus versenyzői. Eredmények. Férfiak, 100 m-es gyorsúszás: 1. Csótai 1:03,6, 2. Csetényi (mindket­tő Miskolci Spartacus). 3. Szvetek (MVSC). 200 m'pil­langóúszás: 1. Kiss (MVSC) 2:23,9, 2. Dömötör (Miskolci Spartacus). 100 m hátúszás: 1. Drótos 1:17,3 (Miskolci Spar­tacus), 2. Gellérfy, 3. Kürthy (mindkettő Miskolci Postás). 200 m mellúszás: 1. Kalapos 2:55, 2, Lénárt (mindkettő Miskolci Spartacus). 3. ICutter (MVSC). 100 m mellúszás: l. Csetényi 1:2l,3, 2. Dömötör (mindkettő Miskolci Sparta­cus), 3. Kákonyi (MVSC). 800 m gyorsúszás: 1. Csótai 10:27,8. 2. Drótos, 3. Juhász A. (mindhárom Miskolci Spartacus). 200 m vegyes­úszás: 1. Drótos 2:44,8. 2. Dö­mötör (mindkettő Miskolci Spartacus). 3. Kürthy (Mis­kolci Postás). 4x100 m gyors­váltó: 1. Miskolci Spartacus 4:26.3. 2. MVSC, 3. Miskolci Postás. Nők, 100 m gyorsúszás: 1. Veres 1:09.2, 2. Payrits, 3. Magvari (mindhárom Mis­kolci Spartacus). 200 m hát­úszás: 1. Madarassy 2:47,2, Újsághír: A* 197«. évi súlyemelő-bajnokság lep­kesúlyú versenyében, bra­vúros teljesítménnyel Szűcs bronzérmet szerzett. Ered­ménye 315 kg. új megyei CSÚCS« Neve: Szűcs Lajos. Szü­letési éve: 1946. Egyesülete: DVTK. Szakosztálya: súly­emelő. Foglalkozása: laka­tos. Munkahelye: Lenin Kohászati Művek hidegüze­mi tanműhelye. A birkózástól pártolt át a súlyemeléshez. Alig egy évet dolgozott, és 1963-ben serdülő magyar bajnoksá­got nyert, kitűnő csúcs­eredménnyel, amelyet két éve sikerült megdöntenl. Kétszer nyert ifjúsági ma­gyar bajnokságot, és már ifjúsági korában tagja lett az utánpótlás válogatott ke­retnek. Nemzetközi talál­kozókon is sikeresen szere­pelt. Szűcs igen nagy tehetség­nek indult, azonban Ifjú­sági korában megtorpant, s nem „hozta**, amit hoznia kellett volna, 30—40 kg-os avulása évenként Ismét­lődhetett volna. Kérdéses, t>ehozhatja-c, amit ifjúsági korában elmulasztott. Ki­tűnő versenyző, és szeren­csés alkat, alig kell fo­gyasztania az 52 kg-os test­súlyhoz, ezért világszínvo­nalon Is az élvonal­ban lehetne. Most a ma­gyar bajnokságon kitűnően szerepelt, és volt egy majdnem sikerült Kísérlete 125 kg-os lökésben. K héten 5vé a babér. A HÉT SPORTOLÓI: DVTK: Nagy, Bru­avánszfci (kézilabdázók), Bényet (tekéző), Wágner (súlyemelő), Farkas (tor­nász). Szepesiné (röplab­da), Gallyas, .lászka (ko­sárlabdázók), Berdó (birkó­zó), Csocsó, Ignáez (kajak- kenuzók). MVSC: Pázsitka (kosár­labdázó), Bodzási (röplab- dázó), Pockodi (kézilabdá­zó). Ózd: Marosi, Szabó, Sző­kédé (kézilabdázók). Murá­nyi, Várallyal (labdarúgók). MEAFC: vtneze, Faragó (atléták), Sipos (kosárlab­dázó). MSI: Nagy. Novak, Gyül- vészi, szántó (atléták). S. Spartacus: Kovács (labdarúgó). Borsodi B.: Knittclné (ké­zilabdázó), Katona (labda­rúgó). KVSR: Lipcsei (labdarú­gó). M. V. Meteor: CsoHkó (kézilabdázó). MEMTE: Kaposvári, Boci­ké (ökölvívók). TMTK: Dohány, Homródi (labdarúgók). (Miskolci Spartacus), 2. Bü- di (MVSC). 3. Krisztik (Mis­kolci Spartacus). 200 m mell­úszás: 1. Tuza 3:14,9, 2, Ba­logh A., 3. Soós (mindhárom Miskolci Spartacus). 800 m gyorsúszás: 1. Tuza 12:12,8, 2. Payrits (mindkettő Miskolci Spartacus). 100 m pillangó­úszás: 1. Veres 1:20,1 (Mis­kolci Spartacus), 2. Nakhai (MVSC). 200 m vegyesúszás: 1. Madarassy 2:56,1 (Miskolci Spartacus), 2. Tollas, 3. Sza­bó (Miskolci Postás). 100 m mellúszás: 1. Tuza 1:31.6. 2. Soós, 3. Varga (mindhárom Miskolci Spartacus). 4x100 m gyorsváltó: 1. Miskolci Spar­tacus 5:19,5, 2. MVSC, 3. Mis­kolci Postás. 50 m gyermek fiú hátúszás: 1. Sándor (MVSC) 58,8. 50 m gyermek leány, gyorsúszás: 1. Molnár (MVSC) 51,2. 50 m gyermek, fiú pillangóúszás: 1. Papp (MVSC) 59,6. Birkózás A Játékcsarnokban rendez, ték meg az 1970. évi országos kötöttfogású bajnokságot. Sajnos, csehszlovákiai sze­replése miatt Rusznyák nem indulhatott a küzdelmekben, a többiek szereplését pedig nem sok siker koronázta. A 74 kg-osok súlycsoportjában Berdó (DVTK) az 5—6. he­lyen végzett. )