Észak-Magyarország, 1968. október (24. évfolyam, 230-256. szám)

1968-10-22 / 248. szám

TELEX A nagy hírügynökségek még hétfőn sem tudták közölni a maratoni verseny teljes és vég­iege • eredményét. Az eddigi jelentésekből csupán annyi tű­nik ki. hogy a” magyar ver­senyzők közül Tóth Gyula a 24. lett Ideje: 2:34:49 óra. Sü­tő és Mecser eredményéről nem érkezett jelentés. Azt is közölték, hogy a 72 indulóból csupán 57-en futottak be. * A UFI amerikai hírügynök­ség az olimpiai Játékok kez­dete óta következetesen az ér­mek számának az alapján ál­lapítja meg az egyes nemze­tek tel^esítménvét. Legutóbbi táblázatán, amelyet a vasár­nappal bezárólag állított fel, Magyarország a 3. helyen áll. A. Novedades című mexikói lap jelentése szerint valószí­nű, hogy több néger atléta­kiválóság. Smith és Carlos ki­zárása miatt Kubába költözik. A lap közli Carlos nyilatkoza­tát. aki többek közt kiie1ön- tette: ..Lehetséges, hogy Ku­bába megvünk. ez a fejlemé­nyektől függ.” Carlos hozzá­tette. hogy Mexikóból egyelőre hazautaznak és ott döntenek. Acapulcóbac vasárnap ren­dezték a csillaghaló-osztály- ban a G. futamot. A magyar vitorla* hajó (Tolnay, Farkas) ebben a futamban a harma­dik lett. Cseh László a 100 méteres hátúszás előfutamában a har­madik helyen végzett, ideje azonban n .m volt elegendő a legjobb 16 közé jutáshoz. Rejtő Ildiké a harmadik lett Bognár negyedik lett Nagy várakozással tekintet­tünk dobóatlétáink közül a női súlylökők szereplése elé. Érthető ez, hiszen ők voltaic azok, akik újabb meglepetése­ket szerezhettek a magyar do­bóatléták nagyszerű sorozata ■után. És ezúital nem keltettek csalódást. Az igen erős me­zőnyben Lendvainé Bognár Ju­dit 17,73 m-es dobásával a na­gyon értékes 4. helyet szerezte meg. Ebben a számban egyéb­ként az NPK-beli. Margittá Gummel bizonyult á legjobb­nak 19,61 m-es világ- és olim­piai csúcsával Vasárnap félidejéhez érke­zett az olimpiai vívóbajnok­ság. A negyedik szám, amely­ben bajnokot avattak, a női tőr egyéni verseny volt. Mexikói idő szerint este 7 órára volt kitűzve a döntő kezdete, de kis izgalmat oko­zott, hogy a jelzett időpontra Rejtő Ildikó nem érkezett meg. Mint utólag kiderült a maratoni futás miatt forgal­mi akadályok gátolták meg, hogy időben a vívócsarnokban legyen, de késéssel aztán mégiscsak befutott. A második asszóban szere­pelt Rejtő a svéd Palm ellen, s akárcsak a vigaszágon a Schmid elleni mérkőzés asz- szójában, 1:3-ról 4:3-ra nyert. Ugyanennyire győzött Rejtő Roldan ellen is, ezután meg­torpant a magyar bajnoknő. Novikovától pillanatok alatt 4:0-ra, majd Gapaistól is ve­reséget szenvedett. Rejtő az utolsó fordulóban legyőzte Go- rokhovát, végül a Gapais—Go­rokhova asszóban dőlt el az aranyérem sorsa. Novikova győzött, ezzel ő lett az 1968. évi olimpiai bajnoknő, s akár­csak az első asszót, az utolsót is Roldan vívta, ezúttal Palm ellen, győzelmével ezüstérmet szerzett. Rejtő Ildikó végeredmény­ben három győzelemmel és két vereséggel azonos eredményt ért el mint Roldan, de rosz- szabb találatarányával csak harmadik lett. Öiimsiai ireüiíáijíáiat Vasárnapig bezárólag az olim­piai Játékok első nyolc napján 172 aranvéremből 82-t már kiosz­tottak. Az érmek me goszlása a következő: >> d 3 <s i.i < S3 ü 2 * L Egyesült Államok 24 15 16 2. Szovjetunió 11 13 11 3. Franciaország 3 1 3 i NDK 4 4 3 5. Japán 4 2 1 6. Magyarország 3 6 8 7. Ausztrália 3 5 3 8. Kenya 3 4 1 9. Románia 3 8 10. Lengyelország 3 — 7 Nem megy a csatároknak Magyarország—Guatemala 1:0 (0:0) 10 000 néző. V.: Yamasaki (perui). Góliövő: Szűcs (69. perc). Magyarország: Fatér — No­vak, Dunai L., Páncsics, Nos- kó, Juhász, Szűcs, Fazekas, Menczel (Kocsis), Dunai II., Sásti (Szalai). Az első percekben mind a két csapat elég sokat bizony­Kardcsapaffoqn; nagy küzdelem után bronzérem Kellemes meglepetés Csatári is bronzérmes A világ- és Európa-bajnok Ayik biztosan tört célja felé. Lomidzevel döntetlent végzett. Csatárit zárt birkózásért lelép­hették ellene a döntőben. Csa­tári, akinek az eddigi legjobb eredménye az 1967. évi Euró- pa-bajnokságon szerzett 4. hely volt, ragyogóan helytállt, rend­kívül erős mezőnyben biztosí­tott helyet magának a dobo­gón. Fél nehézsúlyban olimpiai bajnok: Ahmet Ayik (Török­ország), 2. Shota Lomidze (Szovjetunió), 3. Csatári Jó­zsef (Magyarország). A védelem mer« u csatársor vált k Közel tíznapos guadalajarai tartózkodás után a magyar olimpiai labdarúgó-csapat hét­főn délelőtt visszaérkezett Mexikó városba. Kedden itt kerül sor az elődöntőre Japán ellen, s most már mindenki reméli, hogy a döntőt is az azték stadionban játsszák majd. . A Japán elleni mérkőzés előtt természetesen még a guaíemalai játékról esett a legtöbb szó. Soós Károly így vélekedett a találkozóról: — Védelmünk ismét kitű­nőén játszott, Szűcs és Juhász is nagyszerűen megállta a he­lyét. A csatársor viszont vál­tozatlanul gyengélkedik, nincs ennek a csapatrésznek kar­mestere. Dr. Lakat Károly a követ­kezőket mondotta: — Ugyanaz a véleményem a csapatról, mint Soós Károly­inak. A védelem kitűnő, a csa­társor teljesítménye azonban inkább gyenge, mint megfele­lő. Kicsit furcsának tűnik, va­lószínűleg a hazaiaknak, hogy Páncsics a beállás és Szűcs in­kább támadó szerepkört tölt be. Ügy gondolom, ez szerepcsere az utóbbi ide sikeresebb húzásai közé ható. Az Izrael elleni mér kőzésünket megtekintett« mar Cramer, a vUágválo, tt .... edzője is és nagy elismerés«: nyilatkozott Szűcsről. Ss. rin,... nem lehet vitás, hogy •" játsszon november elején lágválogatottban. Brar” len a 6-os számú mez' Ezután a japánok eile di mérkőzésre terelődött Mi lehet az összeállítás A szakvezetők válasza — A védelem marad, irhát Fatér — Novak. Dunai T., Tán­csics, Noskó, Juhász és Szűcs; személyében adva vannak a. hátsó alakzatok. A csatársor­ban több a kérdőjel. Kocsis, vagy Sárközi lesz a job . vzei- ső. Fazekas belülre meg másik két csatár Dunai II. es Nagy L. A magyar válogatott h itfőn délután edzést tartott az azték stadionban. Érdekes megemlí­teni, hogy a keddi elődön 1 n első magyar—janán hivatalos mérkőzést jelenti. A Magyarország—Japán ■kozes kedden, magyar idő nnt 22.30 órakor kezdődik xikó városban. Tokió megismétlődött Mexi­kóban. A kardcsapat olim­piai bajnokság küzdelmei során a magyar válogatott hétfőn Olaszországgal vívott a döntőbe jutásért, és 96 arányú vereséget szenvedett. Négy éve Tokióban az olaszok ugyan­csak legyőzték a magyarokat, akik ezzel kiestek az érmekért folyó versenyből... Talán erre is gondolhattak a magyarok, amikor sor került a találkozóra, izgalmakban ezúttal sem volt hiány. Az olaszok 7:8-ra vezettek, amikor Kovács Tamás és Salvador! állt fel a pástra. Izgalmasan alakult az asszó, 4:4 volt az ál­lás. Franke, a lengyel zsűriéi­nek a szokásos szavakkal foly­tatásra szólította fel a ver­senyzőket, Salvadort igennel. Kovács Tamás viszont nemmel válaszolt, jelezve, hogy ^piég nem kész. Ennek ellenére Sál vad ári tá­madott, találatot ért el, amit a zsürielnök az oldalzsürik meghallgatásával megítélt Lapzártakor érkezett: A kellemetlen sorozatot eny­hítette az, hogy a harmadik­negyedik helyet eldöntő mér­kőzésen a magyar csapat 9:5- re nyert a franciák ellen, és így együttesünk bronzérmes lelt talankodott. Guatemala együt­tese megerősítette védelmét csaknem állandóan öt védő ügyelt a magyar támadásokra, de gyors ellenakciókra is fu­totta erejükből. A 10. perc­ben Torfes 20 m-es hatalmas lövését Fatér szögletre ütötte. A gyenge magyar támadá­sok hárítása sokáig nem oko­zott nagy gondot a guetamalai /édőknek. Dunai L. könnyel- műsködése után alakult ki többször veszélyes helyzet. Egy alkalommal a középhátvéd hibája után Pena a lb'-oson belül óriási helyzetbe került de Fatér önfeláldozó lábrave- tődéssel megszerezte előle a labdát A második félidőben több veszélyes helyzetet dolgozott ki az ellenfél, a néger balszélső, Stokes, alaposan próbára tet­te a védőket. A 69. percben született a mérkőzés egyetlen gólja. Fazekas jól ívelte kö­zépre a szögletet, Szűcs való­sággal berobbant a kapu elő­terébe és fejér*' hat méter­ről a jobb sarokba vágódott a labda (1:0). A magyar válogatott ezúttal nem mutatott nagy formát. A játékosok azonban nagy lel­kesedéssel harcoltak, és hely­zeteik alapján rászolgáltak a győzelemre és ezzel a tovább­jutásra. A következő ellenfél Japán csapata lesz. Gyarmati Andrea az ötödik Vasárnap az esti úszó-műsor első eseménye a 100 m-es női pillangóúszás volt. Gyarmati Andrea az első középdöntő idő­futamban indult és kitűnő, 1:06.6 perces magyar rekorddal kiharcolta a döntőben való részvételt. Késő éjszaka került sor a döntőre, melynek során Gyar­mati Andrea az ötödik helyen végzett. Ezzel várakozáson felüli eredményt ért el a rendkívül erős mezőnyben a 14 éves ma­gyar úszó lány. [ tizedik lapon 5t= * I Nagyszerű győzelem a szovjet válogatott ellen Mai olimpiai közvetítések Televízió■ 16.55—18.55: A? Kossuth r&dió. 4.35—4.40: Olimpiai hírek. 5.05—5.28: Olimpiai híradó. 6.05—6.10: Olimpiai hírek. 6.35—6.58: Olimpiai híradó. 8.05—8.10: Olimpiai hírek. 10.10—10.15: Olimpiai hírek. 19.25—19.30: Olimpiai hírek. 21.05—21.10: Olimpiai hírek. 22:20—1.00: Kedden, október 22-én lextkóban a XIX. nyá­rt olimpiai játékokon a 0. versenynapra kerül sor. Kilenc sportágban rendezik a sportcscmé- lyeket és a magyarok latban — torna, kajak­enu, vívás, labdarúgás, szás és sportlövészet — rdekeltek. Űj sportág­ént mutatkozik be a ajak-kenu és szünnap sz több sportágban, t döntőt is lebonyolí- nak. íme, a program: rna férfi egyéni és csa- •tverseny kötelező gya- rlaíai. ökölvívás: ne- ; eddöntő mérkőzések. Kajak-kenu: hét szám­án előfutamok. Vívás: rbajtőr egyéni döntő, bdarúgás: a döntőbe jutásért Magyarország— J. - pán és Mexikó—Bul- >ria. Üszás: 100 m-es női hát, 489 m-es ve­gyesúszás, 400 m-es orsúszás előfutamok, ■'íir< m hát, 200 m női gvors és 200 m mellúszás cl'írs tők. Sportlövészet: •,'.vorstüzelő pisztoly első Vízilabda: hat mér- 5'<>és. ezenkívül tárta­iknak a vltorlásver- 7 főbb számára. Az olimpiai vízilabdatorna csoportmérkőzései során va­sárnap a magyar válogatott a Szovjetunió együttesével ta­lálkozott és nagyszerű győzel­met aratott. Magyarország— Szovjetunió 6:5 (2:2, 2:t, 1:2, 1:0). Góldobók: Felkai (3). Konrád II. (2) és Bodnár. szovjet csapat kezdett jobban, a bágyadt magyar válogatott ellen. Oszipov és Dolgusin góljával már 2:0-ra vezetett, de aztán Felkai egyen«: 4 méteresből, majd Konrád III büntetőből volt eredményei;, így lett 2:2. A negyed végén Bartulov egy 4 méterest a ka­pufára lőtt. A második negyedben mind­két oldalon egy—egy 4 m-es gól esett (3:3). Ezután szép akció végén Felkai ismét a magyar csapatnak szerzett ve- • í (4:3). A harmadik negyedben a szó et csapat jobban játszott. A gólok büntetőből estek, és ■z utolsó játékrészre 5:5-ös ál- • ii 1 került sor. Az utolsó gólt Konrád III. 4 m-esből s.vrczte (6:5). „Hátmání” Világszerte nagy ér­deklődést és feltűnést keltett az amerikai Fosbury szereplése ma­gasugrásban. Szakmai szempontból úgy mond­ják, hogy újítást jelen­tett az atlétikai verse­nyek sorozatában. Az történi, hogy hanyatt- fekve ugrotta át a 324 cm-t és volt biztató kí­sérlete 229 cm-en is. Ez a stílus, amelyet úgy nevezhetnénk leginkább, hogy „hátmánl", ugyan­csak felkeltette a szak­emberek érdeklődését, figyelmét. Elképzelhető, hogy ez a magasugrás eredményességének új korszaka.t nyitotta meg. Természetesen a. stílus értékelése még hátra van, mégis így, az első napok után is úgy tű­nik, hasznos „újítással’’ állunk szemben. Rászolgált a bizalomra a kormánymű négyes Az oldalt összeállította: PAULOVITS ÁGOSTON ———-*f ■M 1V » ™ :í ' ‘'WfflMslí ■ ­. X i,.* ****4HHHW észak Magyarország a Magyar Szocialista Munkáspárt Borsod megyei Bizottságának lapjs ozerkesztőség: Miskolc. Ha1csy-Z«lllnszky u. 13. Főszerkesztő: Fodor Lá«?lő Telefonszámok: Központ: 36-132 16-672. 35 380, 30-373. Titkárság: 16-886. jazaasagp* int lkai uvai n-033, Pártrovat 16-078 Belpolitika- '•o vat: 16-450 Kultúrrovat 16 *j67. Sportrovat- 16-049 Munká-levele- zés. nan»f*>űgvf»k 16-040 Kiadja • a Borsod megyei Lapkiadó vállalat Miskolc Balosv-Zcllm^kv u 13. Felelő*, kiadó: niró «»éter r* lefon 36-131 Hirdetésfelvétel: ■ échenvl u is—17. Telefon 16-213 Terjeszti * Mac var Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és a kézbesítőknél Az előfizető*, dija egv nőnapra 18 forint index 250SP KészQh a Borsodi Nyomdában Felelős vezető: Szemes Istváa