Észak-Magyarország, 1967. október (23. évfolyam, 232-257. szám)

1967-10-10 / 239. szám

Keid, 1967. október 10. ESZAKMAGY ARORSZAG r> Gól nélküli döntetlen „Roridxárlal* a védelemben Kiesési rangadó Rudabányán RÚDABANYA— ' ORMOSBANYA 2:0 (1:0) Rudabánya, 2000 ncző. Ve­zette: Lakatos. Ruda bánya: Dezső — Egyed, Somogyi. Barta II., Nemes, Szűcs, Hajdú, Markó, Kovács, Békéi, Barta I. Edző: Rozgova Gusztáv. Ormosbánya: Romhányi — Grega, Gere, Tolmayer, Ha- silló, Répás, Pál, Benkö, Tóth, Komlósi, Bihari. Edző: Bodola Gyula. Óriási becsvággyal és len­dülettel kezdett mindkét csa­pat. A sorozatos hazai táma­dások következtében a 9. perc­ben Rudabánya megszerezi« a vezetést. Kovács kapáslövé­se a jobb sarokban kötött ki l :0. Szünet után az első nagj helyzet az ormosbányai Tóti előtt kínálkozott, ő azonbai kihagyta. Ezután ismét a ha zaiak lendültek támadásba sok gólhelyzetet dolgoztak ki azonban a csatárok rendr hibázlak. A 73. percben Béke lőtte a második gólt. A mér kőzésen többnyire a magabiz (osan játszó hazaiak uralták > mezőnyt, az Ormosbánya in kább védekezett. Jók: Nemes Egyed, Békéi, illetve Répás Hasilló, Gera. kacs pontos beadását Balázs két csel után a hálóba lőtte. 1:0. A következő gól sem vá­ratott sokáig magára. , Ismét Takács volt az előkészítő, be­adását Jenei a védők gyűrű­jéből lőtte a hálóba. A vendé­gek ezután elkeseredetten tá­madtak, de a KMTK fegyel­mezett, lelkes védői mindent nagyszerűen hárítottak. A mérkőzés végén a nagy számú közönség vastapssal jutalmaz­ta a jó játékot. Jók: Erdős! (a mezőny legjobbja), Ködmön, Fejes, Jenei. KAÍTK—7/1. KERÜLET 2:0 (0:0) Kazincbarcika. 2500 néző. Vezette: Vízhányó. KMTK: Győri — Ködmön, Tordai, Fejes, Erdősi, Vécsei, Takács, Suscsák, Berecz, Ba­lázs, Jenei. Edző: Pete And­rás. Nagy iramú, sizírivonalas já­tékot hozott a két jó képessé­gű csapat találkozója. Az első félidőben mindkét kapu több­ször került veszélybe, de gól csak a 49. percben esett Ta­Gy. Vasas Izzó—Szuhavölgy 1:2 (0:1). Gyöngyös, 500 néző. Vezette; Tátrai. A mindvégig jobban játszó bányászcsapat győzelme meg­lepő, azonban rászolgált az ér­tékes bajnoki pontokra. Külö­nösen a második félidőben ját­szott jól a szuhavölgyi együt­tes. H. Kinizsi— MÉMTE 3:0(1:0>. Hatvan, 500 néző. Vezette; Búzási, • Érthetetlenül gyenge napot fogott ki ezúttal is a MÉMTE, s a vereség után most máé egyre jobban fenyegeti a kiesés veszélye. Petőfibánya—Gy. Spartacus 2:0 (1:0). Petőfibánya, 500 néző. Vezet­te: dr. Simon. A hevesi rang­adón biztosan nyertek a hazai­ak. Siroki Vasas—Egercsehi Bá­nyász 0:7 (0:0). Sírok, 800 néző. Vezette: É1L Meglepetésnek - számít az eredmény, hiszen a Siroki Va­sas otthonában általában jól szerepel. Tnpp J. SE—MÁV IUC 2:1 (0:0) Miskolc, 300 hívó. Vezette: Antal. Papp J, SE: Czibere — Márton, Homródi, Sáfrány, Dicnes, Benyes, Köti, Kunfalvi. Schverla, Jásztél-, Korbely. Edző: Halász Karoly. A 49. percben Jásztél- jobb ol­dali támadás befejezéseként kapu­ra lőtte a labdát, amely a felső kapufáról -a mezőnybe pattant. A jo ütemben érkező Kunfalvi mint­egy i!/ méterről felmagasan a ka­pu közepébe vágta. 1:0. A 80. .percben sorozatos hazai tárna,dós után a vendegek védői meginog­tak, és ezt kihasználva Jászter az ötösről a kapuba gurított. 1:0. A I 87. percben Szabó lesgyanus hely- i rétből, a leálló védelem mellett a i jobb sarokba gurította a labdát, 2:1. A találkozóra rányomta bc- I!yegét Aliul igen rossz birásko- I dása. Jobb csapatjátékkal a hs- j zai együttes megérdemelté a két I pontot. Rótit a 20. percben a já­tékvezető kiállított». Jók: Dienes; Jászter, ül. Nagy. Zalka SE—Sonuály Stl Cd» 400 néző. Vezette: Szegő. Somsály: JOzsa — Szegedi. Éne­kes, Istók. Deák. Alexl. Btirkovics, Práger. Jónás, Zalai, Sulyok. Ed­ző:' Hajner Imre. A Zalka SE jobban ős korszerffb- ■ ben játszott. Ennek ellenére Aá- sodik gólját tesbOl szerezte. \* .Somsály géllővője Sulyok volt; Jók: Jónás et Éneke», Edelényi Bányász—Miskolci Bányász 1:1 (1:0). Edelény, 2000 néző; Vezette: Losonczi. Edelény: Birkás — Kiss. Fa­zekas. Káli, Bódvai, Bokk, Kristóf, Kopcsik, Bacsó, Biri- nyi, Szeszák. Edző: Tiba Sán­dor. M. Bányász: Bodgál — Var­ga. Németh. Kocsisovszky, Vincze, Breuer. Domonkos, Szabó, Fehér, Deák, Krisztián. Edző: Matisz Tivadar. A mérkőzést a vendégek tá­madásai vezették be, s a 16. percben Bódvai révén gólt ér­tek el. A 33. percben Szabó 11-esét Birkás kivédte. Szünet után nagy becsvággyal küzdött mindkét csapat, az. edelényielc két helyzetben is hibáztak. A befejezés előtt 6 perccel a Miskolci Bányász Varga sza­badrúgásából kiegyenlített. A mérkőzés végén Birkást a já­tékvezető kiállította Jók: Bir­kás, Fazekas, Káli, illetve Varga, Németh. Breuer. Lo- soncz.i jót vezette a rendkívül nehéz meccset. (Dcrzsi) Alberttclcp—MEAFC 2:1 (1:1) Alberttelep, 300 néző. Vezet­te: Czirják. Kqmény, de ala­csony színvonalú meccset ho­zott a két csapat találkozója. Az eredmény kialakulásában az döntött, hogy a hazaik job­ban kihasználták gólszerzési lehetőségeiket. Góllövők :_Mocs- nik II., Kovács I., illetve Sza­bó Z. Az alberttelepi Palotást a játékvezető kiállította. Jók: Mocsnik II., Blaliota, illetve Kemény ós Szabó S. nyeznek. «éhányan már a. cí­meres mezt is mdffukra öltöt­ték. A sportköri vezetőség tijon- nan megválasztott tagjai és a szakosztályok vezetői is jeles, kitűnő tanulók! Sok szép fér» és ötlet hang­zott cl. a. jövőre vonatkozóan. A vezetőség és az iskola, igaz­gatósága bízik a fiatalokban. S a diákok hisznek a jövőben, munkájuk sikerében. És ezzel párosul az akarat, amely ed­dig is diadalra vitte a Villa­mosipari Technikum színeit sportban, tanulásbon egy­aránt, ffellőidi) ... Ec az idézel lehetne a mottója a miskolci Villamos- ipari Technikum. sportköri közgyűlésének. Tóth József testnevelő tanár beszámolójá­ból kibontakozott az elmúlt évek eredményes munkája. „Tanulásban, sportban ma­gas feszült ség ...” — jutott eszembe segy korábbi újság­éiul az iskoláról. Hát igen! Az iskola sportoló diákjai a tanu­lásban és a sportban egyaránt megállják helyüket. Az orszá­gos tanulmányi versenyen döntőbe jutott 14 diák közül 7 (!) a technikumból került ki. A hét közül öt sportoló! So­kan társadalmi sportegyesüle- tekben, NB-s szinten verus­hangzott eJ: jó kezekben van az iskola sportja! Az igazga­tóság. a négy testnevelő tanár, valamint a nevelők és az ifjú­ság köréből kikerülő társadal­mi aktívák minden segítséget megadnak az 1500 diák spor­tolásához. Az a nagyfokú aktivitás, amely c közgyűlést jellemez­te, biztosíték rá, hogy az újonnan megválasztott veze­tőség jó segítőkre talál a lá­nyok es a fiúk körében. (felföldi) Szombaton reggel matróz­ruhás lányok és sötétruhás fiúk népesítették be a Földes Ferenc Gimnázium kultúrter­mét. 197 diák képviselte tár­sait az iskola sportkörének vezetőség- és küldöltválaszto közgyűlésén. Juhász András ifjúsági sportköri elnök beszámolójá­ból kibontakozott az elmúlt két év munkája. Kiváló ered­ményeket értek el az iskola sportolói. Ezt ők is tudják, mégis elégedetlenek. A hat szakosztály munkájának érté­kelésekor sok olyan hibát említettek, amelyet a jövőben orvosolni kell. A felszólalások­ból is kitűnt, hogy a diákok szívükön viselik a Földes Fe­renc Gimnázium sportját. Az iskola vezetői boldogan vallják: a sportot, mint neve­lési eszközt tekintik. Tanulás­ban, sportban egyaránt meg­állják helyüket Több, orszá­gosan elismert versenyző ke­rült ki az öreg iskola falai közül, s ezek az életben is nagyszerűen helytállnak. Tok Miklós, a városi tanács vb-elnökhelyettese, Menyhért László, a városi TS elnöke, va­lamint Móré József, a megyei iskolai bizottság elnöke a leg­nagyobb elismeréssel szólt a gimnázium sportjáról, annak megyénk életében betöltött vezető szerepéről. Egyöntetű -véleményként .. .előre kell néznünk!" Ez a követelmény szabja meg az új vezetőség feladatait is, me­lyeket a következőkben java­solt Andó Pál elnök a köz­gyűlésnek: 1. Be kell fejezni a sporttelep felújítási és korsze­rűsítési munkálatait. 2. A te­nisz szakosztály létrehozásán kívül, újra életre kell hívni az atlétikai cs a röplabda szakosztályt, de erősíteni kel! a tekézőket és kézilabdá­zókat is. 3. Többet kell törőd­ni az ifjúság szakmai, erkölcsi és politikai nevelésével. 4. Út­törő bajnokságokat kell szer­vezni. 5. Gondoskodni kell a nők sportolási lehetőségének megteremtéséről. * A csaknem 3 órán át tartó közgyűlés elnöki beszámolója és a 12 hozzászólás keményen bírált, de utat is mulatott a jövőre nézve. A cél és feladat adott, s a megvalósításért ke­mény emberek szállnak síkra. Bányászok. Monostori Gyula „ ... a korszerűsítés követ­kezménye lesz a sportélet to­vábbi fejlődése.’’ Való igaz. Létesítmény nélkül nincs sportélet. Az aggályoskodókkal szemben tehát meg kellett ra­gadni a lehetőséget, A labda­rúgópályát füvesítik, a futó­kört. a dobó- és ugróhelyeket felújítják, két kézilabda- pályát építenek, a tekézők otthona pedig már el is ké­szült. Mindezekben rengeteg a társadalmi munka! Jövőre mar nem lesz akadálya a jobb szakosztályi életnek. . mert az oktatás csak úgy eredményes, ha a nevelés­sel párosul.” Ez a cél vezette a sportkör elnökségét, amikor nemcsak a sportolók magatar­tásával, munkához való vi­szonyával, egyéni problémáik­kal foglalkozott, hanem poli­tikai oktatást is szervezett. Az eredmény: példás közösségi szellem, előkelő helyezés a sportszerúségi versenyben. Amikor a kastély parkjában levő sporttelep Ízlésesen be­rendezett és a nap jelentősé­gének megfelelően dekorált klubházának nagytermébe lép­tem, már minden szék foglalt volt. Ünneplő ruhás emberek beszélgettek. Látszott, hogy egy „szakmához” tartoznak, egy cél érdekében gyűltek ősz- szc. Bányászok, s az Edelényi Bányász Sportkör múltját, je­lenét, jövőjét jöttek megvi­tatni. Ami aztán az est folya­mán elhangzott, az hűen ér­zékelteti a hangulatot. * ,,y.. sokszor vált. rögössé az út az elmúlt 2 év alatt," Nem szólam ez, lények, bizonyítják a lepergett idő történetét. Az atléták az elmúlt évben edző nélkül dolgoztak, s csak a spartakiád versenyein indul­tak, 1967-ben pedig pályahiány miatt beszüntették működésü­ket. A röplabdások járási bajnokságot nyertek — aztán feloszlottak, mert a csapat, át­lagéletkora meghaladta a. 30 ével, s nem volt utánpótlásuk NB Ill-ban szereplő labdarúgó­csapatukat a rossz közösségi szellem- miatt át kellett szer­vezni — most a bajnokságra is esélyesek! A magukra ma­radt tekézők mérsékelt szerep­lése többször okozott csalódást, mint örömöt. Turisztikával zömmel értelmiségi dolgozók foglalkoztak, pedig inkább a fizikaiaknak lenne rá szük­ségük. Az asztaliteniszezők a járási bajnokság szűk keretei között nem tudnak megfelelő­en fejlődni. Megerősödött, vi­szont a kézilabda szakosztály, meri saját nevelésű játéko­sokra támaszkodnak, s a. me­nyei bajnokságban is jól helyi állnak. * ■ ~’.‘..nem értük cl a kívánt szintet.” Mármint a tömeg­sportban. Igaz, hogy az elmúlt évben 6 sportágban 450 dolgo­zót kapcsoltak be a sport vér­keringésébe, *• jelenleg is foly­nak üzemi bajnokságok, de a bánya dolgozóinak létszámához viszonyítva ez kevés, „... növekedett a létszá­munk.” 1966-ban 1260 pártoló tagja volt a sportkörnek, je­lenleg 1704-en fizetnek rend­szeresen tagdíjat. Ennek és az új szellemű, nagyrészt saját nevelésű játékosokból álló labdarúgó-csapat. nagyszerű szereplésének köszönhető, hogy pénzgazdálkodási egyenlegük no-it.ín. Bírálat és útmutatás Mindkét csapat nyílt sisak­kal játszott, s ez tetszett a közönségnek. A játék színvo­nala azonban alig érte el a közepest. A tartalékos ózdiak jól osztották be erejüket, s rá­szolgállak az egyik pontra. Jók: Murányi, Frenkó, Dole- zsál és Borbás. Vörös játékvezető jól bírás­kodott. (Vincze) lövése jutott túl a kapuson, de Várkonyi a gólvonalon mentett. Szünet után Korona térde kifordult, s a csatár lebicegett a pályáról. A 75. percben Do- lezsál száguldott el a szélen, 22 méterről küldött hatalmas lövésébe a kapus beleütött, s az a hálóba pattant. 2:1 az óz­diak javára. Ezután nagy haj­rát indított a hazai együttes, és a 80. percben sikerült az egyenlítés. 2:2. ^ANZ-MAVAG—OZDI KOHÁSZ 2:2 (1:1) Budapest, 1500 néző. Vezet- Vörös. .,9S^ Kohász: Katona — Varailyai, Murányi, Gál, Fren- °, Barna, Dolezsál, Bozó, orbas, Kosa, Angyal. Edző: Kalnai László. közönség jó játékot látott, dónként hatalmas, lövések zalltak mindkét kapura, s a kapuvédő mind«?n tudásá- .a ukség volt, hogy megvéd­je nálóját a további góloktól. ,Z6I szemben egy-egy gólban mindkét kapus benne volt. A hazaiak az 5. percben megszerezték a vezetést. A ■lobb szélen elfutó Fenwesi 18 méterről óriási gólt -lőtt. 1:0. A Kohász nem adta fel. Borbásnak voltak hatalmas lövései, de Száger a helyén volt. A 15 percben Dolezsál egy csel után az alapvonal közeléből élesen kapu elé lőt­te a labdát, és Várkonyi, alti menteni akart, fordulásból védheteüenül a léc alá vágta. *•1 (öngól). Azután Angyal Ar. NB I. B állása: J- Egyetértés 27 14 8 5 44:24 36 *■ Síékesf. 27 IS 6 6 39:26 36 "■ Oroszlány 27 14 7 6 50:27 35 ’• BVSt: 27 13 8 6 41:18 34 4. Szállítók 27 13 5 9 39 •'2S 31 •• fcp. Előre 21 12 6 9 30:28 30 Pécsi B. 27 II 6 10 34:28 28 *• MVjSC 27 11 6 10 28:36 28 *• MAVAG 27 9 9 9 35:31 27 10- Várpalota 27 9 8 10 28:37 26 Jü Bp. Spart. 27 10 5 12 33:33 25 J2. Nylregyh. 27 10 5 12 31:35 25 D- Kccskcm. 27 8 8 II 27:30 21 Dorog 27 8 7 12 31:35 23 25. Budafok 27 5 12 10 26:37 22 Ózd 27 5 12 10 25:43 22 DVSSC 27 6 5 16 26:52 17 18. Autóbusz 27 6 5 16 21:13 17 Az NB ni. Északt csoportjának állása: 1. Papp J. SE 24 13 « 5 45:24 52 2. Zalka SE 24 13 6 5 39:23 32 3. M. Bányász 24 13 5 6 39:26 31 4. Edelény 24 13 1 7 32:20 30 5. H. Kinizsi 24 9 6 9 37:39 21 *. Egercsehi 24 8 8 8 28:33 24 7. MEAFC 24 8 7 9 38:32 23 *. Sirok 24 10 3 11 37:33 23 9. Somsály 24 8 f 10 35:29 22 10. Alberttelep 24 8 6 10 30:31 22 11. Szuhavfilgy 24 10 2 12 27:31 22 12. Pcldflbáuya 24 10 2 12 29:38 22 13. MEMTE 24 8 5 11 *8:40 21 14. Gy. Spart. 24 7 fi U 27:48 20 15. MÁV HAC 24 fi 7 11 26:37 19 16. Gy. V. IZZÓ 24 6 5 13 23:36 17 Nem volt meglepetés a megyei I. osztályban A megyei T. osztályba« a 23. fordulót bonyolítottak a/. el­múlt vasárnap. Általában a v«n*a- kozásnak megfelelő eredmények születtek. A listavezető S. Sparta­cus tovább növelte előnyét, mert — ha nehezen 1s — sikerült le­győznie Putnok: csapatát. így most már nyolc pont előnnyel áll a táblázat élén az őt kővető Tren- csényJ SE előtt. Fz utóbbi biztos győzelmet aratott, a gyenge napot kifogó Sárospatak ellen. A Mesés ellen harcoló csapatok közül az, AKÖV a Szirma besenyőt, az Izsófalva a szintén kiesőjelölt Felsőz&olcát, as MÁV pedig a Farkaslyuk együttesét győzte le. A Szerencs—Hej őcsaba és a Tisza- Bzederkén.v—Tállya találkozó dön­tetlen eredménnyel végződött. fíredmények: S. MA V—Farkas- lyuk 2:0. M. Üveggyár—Rlráld 1:0, Izsófalva—Felsőzsolca 3:1, AKÜV —Szirmabescnyő 1:0, Szerencs—He- Jőcsaba 1:1. Trencsónyi se—Sáros­patak 4:0, Ti#/,«szederkény—Tállya fry, s. spartacua—Putnok 4:1. Oar. Értékes döntetlen a fővárosban SALGÓTARJÁNI KOHÁSZ- BORSODI BÁNYÁSZ 3:0 (2:0. Salgótarján, 600 néző. W! zette: Demeter. Borsodi Bányász: Veres — Szukács, Csetfalvi, Katona Benkö, Nyíri, Verebélyi, Sitke, Lukács, Szócs, Baranyi. Edző. Holányi Béla, Érthetetlenül gyenge napol fogott ki a Borsodi Bányász védelme. Ez a magyarázaté annak, hogy már az első fél­időben kétgólos vezetéshez jutott a közepesen játszó ha­zai együttes. Szünet után mái lényegesen jobban játszottál; a sajószentpéteriek, 30 percei keresztül szinte a kapuhos szögezték a Kohászt, azonban Lukács. Verebélyi és Benkc óriási gólhelyzetben hibázott így az első ellentámadásnál s hazaiak lőttek újabb gólt. A Bányászban egyedül Benkc játszott jól. Az NB II. Klizép csoportjának állása: 1. Nagybátony 21 13 7 4 42:22 33 2. 111. kér. 24 15 2 7 53:25 32 3. Esztergom 24 11 4 9 37:34 26 4. Sz. MÁV 24 9 8 7 28:28 26 5. ETT 24 10 5 9 47:34 25 fi. EVTK 24 7 11 6 32:24 25 7. S. Kohász 24 9 7 8 29:28 23 8. Almásfüzitő 24 8 8 8 31:31 21 9. BEAC ZL. 9 5 10 39:40 23 10. Borsodi B. (24 >7 9 S 21:32 23 11. Kistér. a 1 4 ll 31:34 22 12. KMTK 24 7 8 9 31:43 22 13. Izzó 24 fi 9 9 38:35 21 14. Ormost). 24 8 5 11 25:39 21 15. Rlldabállya 24 fi 6 12 24:45 1! 16. Sárisáp 24 7 4 13 32:49 18 vesét védte Miskolczi. Nem sokkal a befejezés előtt Sző- nyi tört kapura, nagy erejű labdáját Gór kiütötte, s a befutó Krompaszki pár lépés­ről mellé rúgta. A mindvégig jó iramú és közepes színvonalú meccsen egyszerűen nem .lehetett ráis­merni a korábban oly gyen­gén szereplő MVSC-re. A csa­pat nemcsak tetszetősebben, hanem lelkesebben is játszott, mint ellenfele, így érthető, hogy a kecskemétiek is elége­dettek voltak az eredménnyel. Az MVSC-ben Miskolczi, Bu­na, Luczó, Temesvári, Molnár és Krompaszki játszott az át­lagosnál jobban. váltotta fel a kapuban. Már az első percekben jó helyzet adódott a kecskeméti kapu előtt, azonban a kapus védte Buczkó lövését. A 10. percben Luczó tört előre, beadását Szőnyi lőtte rá, a labda ki­pattant. és Luczó mintegy 5 méterről a kapu mellé rúgta. A kecskemétieknek egyetlen helyzetük volt a félidőben. A 33. percben az egyik csatár kifejelte a labdát Miskolczi kezéből. Dobó a felső lécre lőtt, majd Buna felszabadí­tott. Szünet után ismét az MVSC szerezhetett volna gólt. Bucz- kó ment el, a 11-es ponton azonban tétovázott, és szerel­ték. A másik kapunál Kiss lö­kecskeméti Dózsa— MISKOLCI VSC 0:0 Kecskemét, 2000 néző. Ve- Set le; Hévízi. MVSC; Miskolczi — Herná- r1» Buna, Luczó, Temesvári, Marosi, Szőnyi, Szendrei, krompäszki, Molnár, Buczkó. Edző: Nagy György. Rendkívül értékesnek szá­mit az a bajnoki pont, amelyet Kecskemétről hozott el az MVSC, elsősorban azért, mert 70 játékával rászolgált a dön- etlerűre, sót, kis szerencsével győzhetett volna. A sérültek felgyógyultak, a gyengén vé- “° verebet pedig Miskolczi „A stier!, mint nevelési eszköz“ „Hinni, s akarni kell.. .u Döntetlen a bányász rau^adóu Vastaps Kazincbarcikán