Észak-Magyarország, 1967. augusztus (23. évfolyam, 179-205. szám)

1967-08-08 / 185. szám

B Kedd. Ifxn. atífruszttjj 8, CSZAKMAGTARORSZÁG 5 Kapus bravúr és mégis... Küzdelem a rangadón dettebbek voltak csapatuk teljesítményével, mint a diós­győriek. Ennek nemcsak a ha­zai győzelem a magyarázata, hanem a játék általános képe is. Győzelmük megérdemelt­nek mondható, a helyzetek alapján akár nagyobb ará­nyú is lehetett volna. A mér­kőzés fontosabb eseményei: 2. perc: Paliszek kapta a labdát, ügyesen elment Bakos mellett, veszélyes beadását Ta­más hárította. 3. perc: A diósgyőri bal- hátvédet ismét otthagyta az egri jobbszélső és óriási gól­helyzetben a jobb kapufa mel­lé lőtt, majd Sárközi labdája szállt a kapu fölé. 6. perc: Egri gól. Sárközi lövését a kifutó Tamás kiütöt­te, a labda az ismét üresen álló Kaliszekhez került, aki a kapu jobb oldalába emelt. 1:0. 10. perc: Sikora kiugrott az' egri védők közül, csak a ka­pussal állt szembe, még arra is volt ideje, hogy igazítson a labdán, aztán 6 méterről Papp kezébe lőtt 15. perc: Oláh elment a jobb oldalon, beadását Szur- gent elől kivágták. 20. perc: Faliszek átjátszot­ta a védőket, szép beadását azonban Tamás nagyszerűen védte. Ellentámadásnál Szur- gent elől Tátrai az utolsó pil­lanatban vágta ki a labdát. 25. perc: Szurgent órjási helyzetben most már másod­szor a kapus kezebe lőtte a labdát.' 35. perc: Az egri Kovács kapta a 16-os környékéről a labdát, nagyerejű löyést kül­dött a bal felső sarok felé, Tamás azonban a gólbatartó labdát a kapufára ütötte. 43. perc: Ismét egri gól kö­vetkezett. Rajna húzott el a bal oldalon, ügyesen középre játszott és a befutó Sárközi 5 méterről a hálóba lőtt. 2:0. 53. perc: A másik oldalon Hajas négy méterről, éles szögből a kapu fölé lőtt. 54. perc: A kitörő Sárközi tisztán ment kapura, Tamás azonban kivetődve a lábáról szedte le a labdát. 60. perc: Sikora—Szurgent adogatás után Szurgent négy lépésről a kapusba lőtt. 65. perc: Bakost átjátszotta Sárközi, és Szigeti az utolsó pillanatban menteit. 68. perc: A mérkőzés legna­gyobb védését láthattuk. Sár­közi tört kapura, nagy lövést küldött, azonban a kifutó Ta­más az 5-ös és a 11-cs pont között macskaügyességgel csíp­te el a labdát. Egy perc múlva ismét kifutással tisztázott a diósgyőriek kapuvédője, majd Gál a kapu torkából vágta ki a labdát. 75. perc: Szurgent lövését Papp lábbal hárította, a ki­pattanó labdát Horváth a há­lóba vágta. 2:1. Nem sokkal később Tátrai csúnyán felvág­ta Sikorát. Az utolsó tíz perc diósgyőri rohamokkal telt el, Hajas és Szurgent hagyott ki gólszer­zési alkalmat. A DVTK-ban Tamás a me­zőny legjobbjának bizonyult. Gólnak látszó lövések egész sorozatát hárította. A hátvéd­hármasban Kovács volt a leg­jobb, de Szigeti is sokszor há­rított. Bakos nem bírt Fali székkel, s ezt látva az egriek, több­nyire a jobb oldalon támad­tak. Gál nagy területen, jól játszott, Ruttkay ezúttal kissé halványabb teljesítményt nyújtott. A csatársorban Si­kora ügyesen osztogatott, Oláh néhány gyors elfutásával tűnt ki, Horváth hamar megsérült, Szurgent keveset volt játék­ban, Hajas többnyire mezőny­munkát vállalt Soós G. jól bíráskodott A DVTK összeállítása: Tamás— Kovács, Szigeti, Bakbs, Gál, Ruttkay, Oláh, Hajas, Szur­gent, Horváth, Sikora. Edző: Szabó Pál. Paulovits Ágoston MVSC—ÓZDI KOHÁSZ 1:0 (0:0) Miskolc, 2500 néző. Vezette: Pusztai. A vártnál kevesebb néző fogadta az NB I. B őszi nyitá­nyán pályára lépő csapatokat. Az MVSC indította útjára a labdát és mindjárt veszélybe került az ózdi kapu. Molnár előreívelt labdáját Buckó kap­ta, a szélsőt a Kohász-védők szabálytalanul szerelték a 16- os vonalánál. Krompaszki nagy erejű, jobb alsó sarokba tartó szabadrúgását Katona bravúrosan elcsípte. A 3. perc­ben ismét az előrehúzódott Krompaszki lövését fogta Ka­tona. Az első negyedórában az MVSC nagy iramot dik­tált, azonban a vendégek vé­delme biztosan hárított. A 15. percben Szőnyi—Kiss összjá- ték után Molnárhoz került a labda. Az összekötő nagy ere­jű, jobb alsó sarokba tartó lövését Katona szögletre ütöt­te. Fokozatosan feljött a Ko­hász. A csatárok mégis rit­kán jutottak el a hazai 16- osig. Többnyire a mezőnyben játszott mindkét csapat. A 20. percben szép cselsorozat után Barna lövését védte Veréb, majd ellentámadásnál Buczkó elől mentett kifutva a vendé­gek kapuvédője. A 27. percben Murányi 25 méteres szabadrú­gása alig kerülte el a kaput. Krompaszki távoli lövését védte Katona. A 34. percben nagy gólhelyzetet hagytak ki az MVSC csatárai. Marosi szöktette Buczkót, aki az alapvonaltól középre ívelt, a befutó Molnár üres kapunál a I labda mellé rúgott. Változatos, ' nagy iramú játék folyt a pá­lyán. A második félidőben sem csökkent az iram. Ebben a já­tékrészben mindkét csapat sok labdakezelési hibát vétett. Gyakoriak voltak a pontatlan átadások. A 47. percben Bar­na távoli lövését védte Veréb, majd Várallyai hazaadással mentett Molnár elől. .4 Ko­hász enyhe mezőnyfölényt harcolt ki, a csatárok azonban nem tudták áttörni a jól záró hazai védelmet. Az 54. perc­ben Szőnyi lövését lábbal mentette Katona, ősi lövését csak másodszorra védte Ve­réb. A 76. percben Fükő a 16-osról nagy erejű lövést küldött a bal felső sarokba, Veréb azonban bravúrosan hárított. A mérkőzés sorsát eldöntő gól a 82. percben esett. Az előrehúzódott Krompaszki be­ívelte a labdát a kapu előtt álló Kisshez. A csatár hátra­játszott Szőnyihez, aki laposan a kapu közepébe lőtt. 1:0. A 89. percben Murányi megrúg­ta a felfutó Molnárt, a játék­vezető kiállította! Az ered­mény igazságosnak mondható. A két csapat a következő összeállításban lépett pályára: MVSC: Veréb — Krompasz­ki, Buna, Luczó, Temesvári, Marosi, Szőnyi, Szendrei, Kiss, Molnár, Buczkó. Edző: Nagy György. Ózd: Katona — Várallyai, Frenkó. Borbás, Murányi, Bar­na, Dólezsál, ősi. Széles. Fükő, Kosa. Edző: Kálnai László. Jók: Veréb, Krompaszki. il­letve Katona. Barna és Fükő. Pusztai hibátlanul vezette a találkozót. Felföldi György Gd-ő-ól!U OFűzér J. rajza) Eger—Diósgyőr 2:1 (1:0). Eger, 10 000 néző. Vezette: Soós G. Amolyan északi rangadónak ezámított az Eger—DVTK NB I-es labdarúgó-mérkőzés. Kü­lönösen Egerben készültek a találkozóra, hiszen a két pont megszerzése szinte sorsdöntő volt a hazaiak részére. Így hát érthető az a nagy becsvágy, lelkesedés, ami szinte 90 per­cen át jellemezte a Dózsa já­tékát A Diósgyőr egyszerűen meg­lepődött a hazaiak lendületes és hozzátehetjük, jó játéká­tól. A széleken vezetett gyors támadásokat, különösen a jobboldaliak, több veszélyes helyzetet teremtettek a DVTK kapuja előtt A Szucsányit nélkülöző diósgyőri védelem bizony ezen a mérkőzésen na­gyon sokszor zavarba jött. Ta­más kitűnő védésének köszön­hető, hogy a DVTK nem szen­vedett nagy gólarányú veresé­get. A diósgyőri kapuvédő ez­úttal is válogatott formában volt, gólnak látszó lövések sorozatát hárította, kifutásai rendre, nagyszerűen sikerültek, négy-öt esetben már sakk-matt volt a védelem, amikor ügye­sen közbelépett. A DVTK ezúttal nem tudta megismételni a Szeged ellen nyújtott, jó játékát. Pedig bíz­ta i „ból ezúttal sem volt hi­ány, hiszen az egri lelátókon több diósgyőri szurkoló volt, mint hazai. Kellemetlenül hatott a csa­patra Szucsányi kimaradásán túlmenően az is, hogy Horváth az első félidő közepén meg­sérült, s utána már nem volt teljes értékű játékos. Az eg­riek keményen, de sportsze­rűen játszottak. Különösen a védelem bizonyult erősnek, de a támadósor is sok helyze­tet összehozott. A DVTK-nak ezen a mérkőzésen csak fel­lángolásai voltak. Így is sike­rült összehozni három-négy biztos helyzetet. A kihagyott helyzetek azután láthatólag önbizalmat adtak a hazaiak­nak, akik bátran, lelkesen tá­madtak, nem rendezkedtek be védekezésre, nagy gondot for­dítottak a formás akciók ki­alakítására. Jó iramú és időnként jó^ színvonalú mérkőzést láthatottH a közönség. Az egriek elége-j * —1 ^ Nyári Kupa í mérkőzés 4 JÁSZBERÉNY—KMTK } 3:0 (2:0) } Jászberény, 300 néző. Vezet-] te: Szávó. 4 KMTK: Ambrus (Győri) — } Ködmön, Takács, Tordai. Po-1 szűk, Vécsei. Berecz, Fábri,} Erdősl, Balázs, Jenei. Edző:4 Pete András. } Közepes iramú és színvona--) !ú mérkőzésen a hazai csapat 4 mindkét félidőben kezében h tartotta a játékot Tervsze-4 rübben, többet támadott, mint} a KMTK. A kazincbarcikai) védők nem bírtak a gyors} jászberényi csatárokkal. Kis) szerencsével a hazaiak több} gólt is szerezhettek volna. Ah KMTK csatárai erőtlenül,} Szétesően játszottak. A jászbe-^ fényiek győzelme indokolt A) KMTK-ban csak Poszuk és} Vécsei nyújtott elfogadható) teljesítményt. }-------------------------- 4 F uszckli Jenőt, ezt az örökké góléhes, mimóza lelkű, liliom jellemű labdarúgó­szurkolót, a futballvilág túlságosan is közismert „hősét" azt hiszem nem kell különösebben bemutatnunk. Ügyszin­tén társait se: Hírig Jóskát, Ordenáré Árpádot, IntrikuS Tódort, Balhé Gá­bort, Zamek Jánost, Öcsárló Károlyt, Szitok Gyurkát, Cirkusz Vendelt és Hecc Tódort. Nem beszélve Marcona Lajosról és Széttéplek Istvánról, akik­nek a nézőtéren kifejtett „tevékenysé­géről" ország-világ beszél. Sajnos, ők minden mérkőzésen ott vannak, szókin­csük nem olyan gazdag, de a hangere­jük óriási. Az ökör és egyéb kifejezések gyakran előfordulnak fogalmazásaik­ban. Nagyon finoman fejezik ki magu­kat, ha azt mondják a lesérült ellenfél játékosaira: dögöt le a pályáról! A labdarúgó-mérkőzés általában úgy szokott kezdődni, hogy kijön a bírói hármas, a csapatok kiszaladnak a pálya közepére, s üdvözlik a nézőket. Sajnos őket is. Majd a bíró belefúj a sípjába, és akkor Cirkusz Vendel negédesen, mosolyogva, mintegy tréfának szánva, odaböki a szokvány mondatot: „Aztán jól bíráskodj, kisapám, mert már sok van a rovásodon. Fúj bíró!” — teszi a végére pont helyett. Azután elkezdődik a játék. Miután a balszélső — aki Hírig szerint a leggyor­sabb, a legjobb lövő, a legnagyobb tak­tikus, a legokosabb, a legóriásabb — mellé lövi a labdát, így folytatja. „Mi van, te primadonna! Már elfelejtettél futballozni?! Kár volt a felszerelést rád adni. Gyere le a pályáról, mert össze­taposod a drágán gondozott füvet. Te anyaszomoritó! Te lebukott félisten!" Aztán, amikor a kapufáról visszapat­tant labdát az imént említett balszélső berúgja a kapu felső sarkába, így zeng a szózat: „Mit mondtam?! Villám Jocit nem szabad kihagyni a csapatból. Arany lába van annak a kölyöknek. Az a süket edző ilyen embert pihentet már két hete. Megáll az embernek az a csepp esze..." (Bár megállna.) Ordenáré Árpád odahaza olyan ember hírében áll, hogyha saját lábára lép, bocsánatot kér önmagától. Nézi a játé­kot, és közben az a mimóza lelke töltőd­ni kezd, mint a Sokol-rádió telepe. Az­A LABDARÚGÓ NB i. allasa *-4c l. Ferencváros 17 15 •» — 43:10 32 * 2. Üjp. Dózsa 17 11 3 3 47:17 25 * 3. Vasas 17 11 3 3 32:17 25 * 4. Győri ETO 17 9 5 3 44:1* 23* Diósgyőr 17 7 4 6 28:28 18J €. Bp. Honvéd 17 C 4 7 27:2« 16* 7. Szeged 17 5 C 6 18:34 16 }} 8. Dunaújváros 17 5 5 7 21:25 15* 9. Tatabánya 17 3 8 6 21:24 14 }£ 10. Pécsi Dózsa 16 4 6 6 16:19 14 * 11. Salgótarján 17 C 2 9 23:34 14* 12. 1*TK 17 3 7 7 19:26 13? 13. Komló IC 5 3 8 23:37 13 * 14. Csepel 17 3 7 7 14:26 13 * 15. Szón.' 17 4 2 1! 19:40 10* U. EgrJ Dózsa 17 2 i 1# lS-.lt 9« tán kiköp a szájából egy fél mázsa tna- kukahéjat, rázúdítja az előtte állóra, s mivel az reklamál, odaböki: Járjon in­kább templomba! Szóval, ő még csak töltődik, de aztán, ha rákezdi... 1 Most még néma. (Bár az is maradna.) Intrikus Tódor az a férfiú, aki meg­fosztotta az anyagot az összes nehéz­ségi törvényétől, és teljesen leegyszerű­sítette a dolgokat. Az 6 filozófiája koz­mikus. Állításai nélkülöznek minden lojalitást. A fáradság szót nem ismeri. Drukk­majszterek A káoszt kedveli. Az égvilágon semmi se jó neki. A félidő közepén elkezdi szidni a szakszervezetet azért, mert nem tudott közrejátszani abban, hogy itt egy valamire való labdarúgó-csapa­tot összehozzanak. Mások idegein úgy zongorázik, mint egy művész. Szövegét tígy teríti elénk, mint egy hatalmas freskót. Kicsi helyett nagyot javasol, nagy helyett kicsit. Közben sziszeg, szívja a fogát, csóválja a fejét. (Bár egyszer leesne.) Balhé Gábor szereti az összeütközése­ket, a konfliktusokat, az indulatokat. Mellőzi a józanságot. Szenvedélyei fe­lett nem akar uralkodni. Ha netán va­laki halkan figyelmezteti, ne balhézzon már annyit, kirakja zsebéből a jegyet, és közli, megfizette a belépődíjat, azt mond. amit akar. Semmit sem talál, amit érdemes volna megdicsérni, ösz- szeugrasztja az ellenlábas szurkolókat. Aztán odébbáll, (öt is odébb kellene már 'állítani.) Marcona Lajost kínszenvedés nézni. Körötte minden penész szagú. Hiába volt az első félidő 245:0, a hazai csapat javára. Azon kesereg, hogy ha a két­száznegyvenhatodik is bement volna, akkor lenne igazán szép az eredmény. Modorával valósággal uralkodik. A lel- kendezőt leinti. S amikor Stopli Jenő balösszekötő irgalmatlan bombája olyan kezdősebességgel vitte a kis sárga bőr­golyót a kapu felső sarkába, mintha mesterséges holdat bocsátottak volna útjára, csak annyit jegyez meg, hogy a kapu előtt a fű már kopott. Illő lenne a gyepszőnyeget megjavítani. (Illő len­ne neki is megjavulni.) Zamek János eredeti egyéniség. Kö­rötte tiszta a környék, ütőtávolságából mindenki elhúzódik, mert olyanokat csap az előtte ülő fejére, mint egy gőz­kalapács. Ez igen, csettint egy-egy jó akció után, aztán zamek, jól lapockán smárolja szomszédját. De rúg is, és ha sípcsonton talál valakit, hozhatják a gipszet. Szüntelenül hadonász, s ha a bíró rosszul ítélkezik, úgy megrázza az előtte állót, mint Krisztus a vargát. (Leszokhatna róla.) Öcsárló Károly is Szitok Gyuszi együtt jár a mérkőzésre. Nekik otthon csitt van. De itt egy hétre kitombolják magukat. „Törd át magad a védőn!” — ordítják. „Egész héten nem csinálsz semmit, csipkedd magad!” S amikor a szerencsétlen játékos szőtfogádva áttö­ri magát a védelmen, és ott valaki el­rúgja előle a labdát, elmondják min­denféle anyámasszony katonájának. Megoldhatatlan feladatokat osztogat­nak a focistáknak. Persze, ezeket nem lehet teljesíteni, és így megállás nélkül szórhatják az átkokat. „Te bányaló. te kiselejtezett”!..., stb., stb. Nyelvtudá­suk legendás, káromkodni legalább nyolc nyelven tudnak, (Az ő nyelvüket kellene ragtapasszal odarögzíteni.) Fuszekli Jenő mindig mosolyogva bí­rál. „Ha... ha... ha! Hát ez is foci?! Vagy a labda, vagy a baba!” — adja ki a jelszót, de ezt is mosolyogva. (Inkább sírna.) Ezekről a liliom lelkű drukkmajszte- rekről. ezekről az egyedi típusokról tá­jékoztatott a közelmúltban egy külföld­re szakadt labdarúgó hazánkfia. Na- gyon-nagyon csóváltam a fejemet, kér­deztem is tőle, hát hol van itt a sport­szerű szurkolás? Persze, aztán fittyet hánytam az egészre, hiszen ez valahol vadnyugaton történik és — nem ná­lunk.I Mert, ugyebár, a mi labdarúgó- pályáinkon minden a legnagyobb rend­ben van?!! Boda István i sport „őskoráról" és fejlődé* > séről. Az írásban megtalálha- I tó a XIX. század első tomász- ■ bajnokának gyakorlata, aki • azzal nyerte meg a bajnoki .címet hogy többször tudta »felhúzni magát a nyújtón,: ♦ mint ellenfelei. A cikk tártál­jL J mázzá a mai modem gyakor­latok szerenként! leírását így »érdekes és átfogó képet kap-' »hat az olvasó a tornasport fej* J löd őséről. » A híradó megemlékezik az Jország legrégibb — téstkultú­* rával foglalkozó — sportkö-' »rének, a Debreceni DTE-nek »százéves évfordulójáról. A- Jsvájci olimpiai válogatott fel­készüléséről is olvashatunk.1 »Jack Günthard, a világhírű »szakember készíti fel a mexi- »kói olimpiára Svájc váloga­tottját. Módszereiről, munká- Jjáról érdekes képet kapha-* »tunk. » A tornahíradó tartalmazza, »az 1967-ben megrendezett ínemzetek közötti tomaverse- Jn-Vek eredményeit, valamint »az országos, vidéki és a ma- »gyar bajnokságok részletei $ eredményeit » (f.) Ja labdarcgö NB I. B Állasa * 1. BVSC 18 8 7 3 23:10 23 » 2. Pécsi B. 18 9 5 4 24:11 23 » 3. Oroszlány 18 9 5 4 36:19 23 » 4. Egyetértés 18 8 C 4 29:19 23 » 5. MA VÁG 18 8 5 5 27:16 21 •u. €. Székest. 18 8 5 5 24:21 21 } 7. MVSC 18 8 5 5 16:18 21 J S. Szállítók 18 9 2 7 26:18 28 » 9. Nyiregyh. IS 8 3 7 20:19 19 »10. Dorog 18 6 5 7 19:22 17 3$. 11. Bp. Előre 18 C S 7 14:19 1? *£l2. Várpalota 18 5 C 7 18:26 14 3$. 13. Kecskemét 18 5 5 8 18:21 H Jli. Budafok 17 3 9 5 10:16 ll *15. Ózd 18 4 7 7 17:29 i| *16. Bp. Spart. 17 6 2 9 20:23 * *17. Autóbusz 18 4 4 10 16:27 1* *18. DVSC 18 2 4 12 11:34 | Torna Iisradó