Észak-Magyarország, 1966. augusztus (22. évfolyam, 181-205. szám)

1966-08-16 / 193. szám

SmML I9WL WfttltM IC. ESZAKMAGY ARORSZAG 5 Ózd—Tatabánya 2:0 (0:0) ózd. 6000 néző. Játékvezető: Müncz. Ózd: Borbély — Várallyai, Nagy kapóst, Budai, Zalai, Mu­rányi, Bozó, Halápi, Szendrei, Lutz, ősi. Edző: Kárpáti Béla. Még a nézőtér árnyékos ré­szén is melege volt az ember­nek, hát még a pályán, a tűző napsütésben futkosó játékosok­nak, s a hőség ugyancsak rá­nyomta bélyegét az első fél­időre. Változatos mezőnyjá­tékkal kezdődött a mérkőzés, s az első negyedórában elég sok dolga akadt az ózdi véde­lemnek azonban már ekkor látszott, hogy a hazaiak első­sorban a veszélyes tatabá­nyai belsőhármas kikapcso­lására törekszenek — sikerrel. A 7. percben Menczel jó lab­dával ugratta Szuromit. Bor­bély kifutott, de a csatár el­húzta mellette a labdát, azon­ban Várallyai tisztázott. A másik oldalon Zalai lövését védte Géléi, majd a jobb fe­dezet lőtt fölé. A 20. percben gólhelyzet adódott a tatabá­nyai kapu előtt, Szendrei ki­ugrott Kovács és Szepesi kö­zött, 15 méterről nagy lövést küldött a jobb alsó sarok felé, Géléi azonban szögletre ütöt­te a labdát. Nem sokkal ké­sőbb Lutz lőtt kapásból fölé, majd Géléi hárította a bal- összekötő lövését. 10 percen át nagy erővel rohamozott az Ózdi Kohász, azután kissé el­laposodott a játék. A másik ol­dalon Lieber ment el Nagy- kaposi mellett, Borbély kifu­tott, és a csatár a bal kapufa mellé lőtt. Nem sokkal később Kovács I. a kapuvonalról vá­gott ki egy jobb oldali beadást, majd egy összecsapásnál Bu­dait felírta a játékvezető. Az utolsó percekben Szuromi ug­rott ki a leálló ózdi védők gyűrűjéből, és a kifutó Borbély lábbal mentett. Szünet után ózdi góllal foly­tatódott a játék. A 46. percben a tatabányaiak térfelén patto­gott a labda, a vendégcsapat védelme bizonytalankodott. Halápi megszerezte a labdát, kapura tört és a kimozduló Géléi mellett a jobb alsó sa­rokba lőtt 1:0 Ózd javára. A gól után a Bányász szinte feladta a harcot. Továbbra • is az ózdiak kezdeményeztek. A 48. percben Halápi ügyesen játszott Szendreihez, és az ózdi középcsatár az ötös vonaláról tiszta helyzetben kapu mellé lőtt. Eseménytelen 10 perc kö­vetkezett, azután Budai meg­unta a csatárok tétlenségét, előretört. Jobb felső sarokba tartó lövését Géléi nehezen védte. A 65. percben Bozó szerezhetett volna újabb gólt, de Géléi merész kivetödéssel hárított. Nem sokkal később Halápit szerelte gólhelyzetben a keresztező Törőcsik. A 76. percben Lieber megsérült, egy percig ápolták, aztán tovább játszott. A 80. percben Zalai 16 méteres lövését Géléi ki­ejtette. és csak másodszorra szerezte meg. Az utolsó 5 perc határozott ózdi fölényt hozott, és egy újabb gólt. Gé­léi háromszor Is nehéz hely­zetben védett, majd a 89. percben Halápi elcsípett egy hazaadást és néhány lépésre a kaputól ugyancsak a jobb alsó sarokba lőtt. 2:0. Közepes iramú, időnként azonban elég jó színvonalú mérkőzést hozott a két csapat találkozója. A tatabányai együttes fáradt, lélek nélkül játszó csapat benyomását kel­tette. Az ózdiak időnként nemcsak lelkesen, hanem jól is játszottak, és kis szerencsé­vel nagyobb gólaránnyal is nyerhettek volna, Géléi azon­ban igen jól védett. Nagy ré­sze volt a győzelemben annak is, hogy a játékosok fegyelme­zetten betartották Kárpáti Béla edző taktikai utasításait, szoros emberfogással szinte megoldhatatlan feladat elé ál­lították az amúgy is gyenge formában levő tatabányai csa­tárokat. Az Özdi Kohászban Borbély jól védett, a hátvédhármasban Várallyai volt a legbiztosabb pont, a csapat egyik legjobb teljesítményét a fedezetposzton játszó Zalai nyújtotta. A csa­társorban Halápit két gólja és néhány ügyes indítása dicséri, Szendreit szorosan fogták, Lutz sokat segített a védők­nek. A két szélső gyenge na­pot fogott ki. Müncz néhány kisebb hibá­val vezette a mérkőzést. raulovits Ágoston Diósgyőr-Salgótarján 2:0 (1:0) Diósgyőr, 10 000 néző. Vezet­te Vízhányó. DVTK: Tamás—Kovács II., Szigeti, Kiss, Gál, Szucsányi, Vass, Hajas, Oláh, Szurgent, Sikora. Edző: Preiner Kálmán. Kétségkívül nagy volt a tét és ez rányomta bélyegét az első percek játékára. Az MTK szombati győzelme fokozot­tabb iparkodásra serkentet­te mindkét együttest. A nagy akarás persze nem párosult szép, eredményes játékkal, el­lenkezőleg, sok volt a hiba, a kapkodás. A percek múltával azonban a teljesítmények is javultak, a játék folyamato­sabbá, szervezettebbé vált. Hajas szép szerelése és Szi­geti mentése kapta az első tapsot, az első jelentősebb gólhelyzet pedig a 6. perc­ben adódott: Szőke csak ki­ütni tudott egy jobb felső sa­rokra tartó lövést A DVTK játszott enyhe mezőfölényben. A 9. percben kavarodás tá­madt a vendégek kapuja előtt amelynek végén Sikora gyen­ge lövése nem jelentett ve­szélyt. Ellentámadásnál előbb Básti lőtt mellé, majd Szalai fölé. Egyre erőteljesebben roha­moztak a hazaiak. Bzucsányi, aki hatalmas terü­leten játszott, szép lövést kül­dött Szőke kapujára: a labda b felső lécet érintve ment fölé. A következő percben Szucsá- hyi a veszélyesen kitörő Kocsist szerelte. Az első ne­gyedóra végén szabadrúgásból Sikora kapott labdát, aki szintén a felső kapufát találta el. A második negyedóra a vendegeké volt. ügyesen kombináltak, olykor tet­szetős támadásokat vezet­tek. Ebben a szakaszban Tamás védése többször tapsra ragad­tatta a nézőket. A 24. percben például Kocsis teljesen tisztán kiugrott, már csak a kapussal állt szemben. Tamás néhány métert futott és amikor Ko­csis elgurította mellette a lab­dát, kiváló érzékkel vetődött és szögletre nyomta. Az utolsó negyedóra ismét a hazaiak fölényét hozta. Ha­jas egyszer gyengén kapu mellé fejelt, majd egy jó lab­dát csúnyán fölé lőtt. Oláh lövése után Sikora éles lab­dája csak centiméterekre ke­rülte el a bal felső sarkot Az utolsó előtti percben Hajas jóvátette korábbi ügyetlenke­dését : a késlekedő salgótarjáni védők között megszerezte a labdát és mintegy 20 mé­terről nagy gólt lőtt a bal felső sarokba. 1:0. A játékidő második részében esett az iram. Az első félidő erőfeszítései és a nagy meleg sokat kivett a játékosokból. Hullámzó, változó volt a já­ték, mindkét kapu előtt adódtak helyzetek. A 26. percben Szigeti és Vertig összecsapása okozott izgalmat, Vertig ugyanis buk­tatta az őt átjátszó Szigetit. Három perc múlva eldőlt a mérkőzés sorsa. A kitörő Szucsányi t felvágták. 11-es. Kiss a jobb alsó sarokba he­lyezte a labdát, 2:0. A Salgótarján feladta. Játé­kosai, főleg a csatárok, csak álldogáltak a pályán. Egy említésre méltó dolog tör­tént: jobboldali salgótarjáni támadás végén Szalai a kapufára fejelte a labdát. Megszerezte első két pontját a diósgyőri együttes, és ez — érdekes módon — elsősorban a védelem érdeme. Jobbnál jobb teljesítmények akadtak a védelemben és ez megold­hatatlan feladat elé állította a tarjáni csatárokat. Tamás­nak nagy része van a győze­lemben: megbízhatóan védett, néhány gólveszélyes helyzet­ben bravúrosan hárított. Ko­vács II. fokozatosan lendült bele, a II. félidőre megbízha­tóan játszott. Szigeti erőssége volt a védelemnek. Kissnek vi­szonylag könnyű dolga volt, Szucsányi a mezőny legjobbjá­nak bizonyult. A csatársorban Hajas munkabírása és igyeke­zete, továbbá Sikora lövőked­ve, próbálkozásai dicsérhetők. A többiek elmaradtak a vára­kozástól. Vízhányó vétett ugyan né­hány kisebb hibát, ez azonban nem befolyásolta a játék ki­menetelét. Bccze Károly Sportolj velünk! II. OSN, 1960 Sportolj velünk! — olvas­hattuk a zöld gyepen, amint a megnyitó jelenet 4000 részt­vevője csodálatos élőképet al­kotva bevonult a Népstadion­ba. Színes rakéták futnak az ég felé, fanfárok köszöntik a fiatalokat. Repülőgépek zúg­nak el a stadion fölött OSN felirattal. Terényi Imre, az MTS el­nökhelyettese köszönti a fia­talokat, a II. Országos Sport Napok valamennyi részvevő­jét. A sugár alakban elhelyez­kedett sportolók előtt Mátrai Sándor, Ducza Anikó, Rejtő Ildikó és még hét válogatott sportoló hozza az ünnepi zászlót, majd Kulcsár Gergely fut be a stadionba élsportolók kíséretében: kezében lobogó fáklya. Ünnepélyes pillanat. A kandeláberben magasra csap az ünnepi láng, miköz­ben a Himnusz hangjaira Mát­rai Sándor felhúzza a fő ár­bocra a nemzetiszínű százlót • Görögtűz lobban, és máris változik a kép: nyolc—kilenc éves lányok mutatják be gyakorlataikat. Színes forga­tag, gondtalan kavargás az egész. „Ritmusok varázsa” a következő gyakorlat címe. A vérpezsdítő zene az egész stadiont lüktető keringésbe vonja. A nyíló és záródó so­rok, a harmonikus mozgás és a színek eggyé olvadnak a smaragzöld gyepszőnyegen. Peregnek a számok. Mennyi bájosság, kecsesség vonul fel. Tornaszerek, súlyzók, gumi­kötelek és labdák váljak egy­mást A színes forgatag szinte magával ragadja a nézőket is. • „Hálós labda. Bemutatják a miskolci Zrínyi Ilona Gim­názium és a Zalka Máté Gép­ipari Technikum leánynöven- dékci” — olvasható a felirat a villanytáblán. És jönnek a lá­nyok. Gershwin Egy amerikai Párizsban című film zenéjé­nek nyitánya tölti be a sta­dion betonkaréját. És máris felzúg a taps. Színek és lab­dák egyvelege az egész, amely állandóan más és más alak­zatra bomlik, amelyben nincs lent és nincs fent, csak össz­hatás. A gyakorlat végén, ami­kor a lányok' egy hatalmas piros és sárga színű kúpot al­kotva, mozdulatlanul megáll­tak, felcsattant az elismerést jelentő vastaps, kattognak a fényképezőgépek, filmfelvevők. * Pereg tovább a műsor. Sport­iskolások mutatják be életü­ket, munkájukat. Üzemi sportolók, ipari tanulók színes forgataga lepi el a pályát. A közönség nagy érdeklődéssel várja a honvédség bemuta­tóját. Agyúk dörögnek, gép­fegyverek ropognak, színes rakéták robbannak a levegő­ben, s hajrázva fut be a hon­védsereg. Katonák. Edzett, erős, bátor férfiak. Most békés, játékos bemu­tatón szerepelnek, holnap is­mét egységeikben, alakula­taikon belül állnak készen hazánk, békénk védelmére. Fegyelem és erő árad min­den mozdulatukból, a hon­védség testnevelésének csodá­latos kifejezője a gyakorlatsor. Lassan besötétedik. Kígyói­nak a Népstadion hatalmas reflektorai. Végéhez közele­dik az ünnepség. Búzakék dresszes lányok hada színes kendőgyakorlatot mutat be. Néhány pillanat és a búzakék ruhák, hatalmas élőképet al­kotva hirdetik: Tanulj! Dol­gozz! Sportolj! Miközben Farkas Terene Kossuth-díjas zeneszerző ak­kordjai szállnak a magasba, Devecsery Gábor Sportolj ve­lünk című versével búcsúz­nak a közönségtől: m ... Mindent akarunk, játszunk, vigadunk: tanulunk, dolgosán így élünk. Bennünk az erő: művünk a jövő: ne maradj hátra, de tarts velünk. Sportolj velünk!" Felföldi György ünnepélyes pillanat — meggyújtják as olimpiai tüzet’* az OSN nyitóján. Nyíregyhási Spartacus—Miskolci VSC 2:0 (0:0) Nyíregyháza, 1000 néző. V.: Petri. Nyíregyháza: Piltsuk — Di- vinyi, Siska, Ignéczi, Csürke, Pongó, Harcsa, Kovacsics, Eszenyi, Papp, Kaskötő. Edző: Mólé János. MVSC: Miskolczi — Krom- paszki, Buna, Saufert, Temes­vári, Dévai, Luczó, Marosi, Kiss, Novotny, Osváth. Edző: Kemény Tibor. A nagy hőségben esemény­telen játékkal kezdődött a mérkőzés. Egyik kapu előtt som adódott gólszerzési lehe­tőség a 10. percig. Ekkor a nyíregyházi balösszekötő a ka­putól mintegy 8 méterre kap­ta a labdát, de csúnyán fölé lőtt. A kihagyott helyzet után az MVSC is vezetett néhány támadást, de a befejezés se­hogy sem sikerült a csatárok­nak. Szünet utány erősítettek a hazaiak. Az 55. percben Esze­nyi egy gyors nyíregyházi tá­madás végén Harcsához továb­bította a labdát, aki a bal ka­pufa mellett a hálóba lőtt. 1:0. A gól után továbbra is a nyíregyháziak támadtak, de sok helyzetet kihagytak. Az MVSC elég gyenge teljesít­ményt nyújtott ebben az idő­szakban. A mérkőzés második gólját a 85. percben szerezték a hazaiak. Kaskötő beadását a jó ütemben érkező Eszenyi mintegy 17 méterről kapás­ból, védhetetlenül a hálóba vágta. 2:0. Az MVSC elég mérsékelt teljesítményt nyújtott. A mér­kőzés sorsa mégis mindvégig nyílt volt, csupán a 85. perc­ben dőlt el véglegesen. A mis­kolci együttesből ezen a mér­kőzésen Krompaszki, Marosi, Temesvári és Osváth játszott az átlagosnál jobban. \b n. Sffsí í » , ' 4 i m X • v-':' •‘'^vyv'V fvx-. X. vAvJgg ll-es! Kiss a jobb sarokba vágja a labdát. (DVTK Salgótarján 2:0.) Foto; Szabó István Borsodi Bányász- Kecskeméti Dózsa 3:1 (2:1).. Kecskemét. 2000 néző. Ve­zette; Soós L. K. Dózsa: Gór — Kéri, Pei­ler, Szőczey, Kékesi, Morvái, Józsa, Kiss II., Kasza, Dobó, Rozgonyi. Edző: Titkos Pál. B. Bányász: Vörös — Sza­kács. Csetfalvt, Négyesi, Vá­sárhelyi, Nyíri, Verebélyi, Lu­A» VB t. Állása: 1. Vasai 2. FTC 3. Bp. Honvéd 4. Pécsi 5. Tatabánya 6. U. Dózsa 7. Győr 8. Csepel 9. DVTK 10. Dunaújváros 11. Ózd 12. MTK 13. Saig. BTC 14. Dorog Az NB L 1. Debrecen 2. BVSC 3. Eger 4. G.-MAVAG 5. Oroszlány 6. Szeged 7. Szállítók 8. Komló 9. Egyetértés 10. Budafok 11. Nyíregyháza 12. MÁV DAC 13. Sz.-fehérv. 14. Szombathely 15. Miskolc 16. Kaposvár ii 14 14 14 1« 14 14 14 14 14 14 14 14 14 5 — 32:15 23 4 2 33:10 20 4 23:15 IS 2 17:17 17 4 25:11 16 4 35:21 16 5 15:20 15 5 16:17 13 8 14:19 11 6 12:21 11 8 15:26 10 7 12:23 10 8 9:20 8 8 12:26 7 kács, Zsinka, Vertig, Baranőji. Edző: Mező Jenő. A sajószentpéteri fiúk úttal nem tudták megismétel­ni elmúlt heti gólratörq eredményes játékukat. A ta bella élmezőnyében tartózke dó kecskemétiek a mérkőzöl nagy részében támadták, ügyesen éltek a gólszerzésd le hetőségekkel. Ilyen arányú győzelmük azonban kissé túl­zottnak mondható, hiszen adl első félidőben a Borsodi Bá-I .nyász is megszerezhette volna.* a győzelmet. A hazaiak gólját Kasza. Józsa és Kiss II. sze­rezte. a vendégekét pedig Ve­rebélyi. A Borsodi Bányász­ban Nyíri, Zsinka és Vöröd játszott jói. NB It. Keleti csoport: 3 4 38:19 *1 5 4 32:15 21 6 4 33:17 21 4 5 23:18 21 5 5 37:22 23 2 7 28:20 22 5 6 29:28 21 4 7 27:23 20 2 8 27:30 20 8 7 27:28 18 3 9 28:24 17 5 Til :32 17 2 10 24:33 lf 8 8 22:30 18 4 9 18:29 1« 3 U 38:38 15 4 11 21:44 1* 5 U 20:39 U B állása 1. Szóin. MÁV 19 12 2. Bp. Előre 19 10 16 8 4 4 32:23 20 3. Kecskemét 19 9 16 7 6 3 22:17 20 4. Bp. Spart. 19 10 16 8 4 4 26:28 20 5. Pénzügyőr 19 9 16 8 3 5 25:16 19 6. Nagybatony 19 10 16 6 6 4 16:12 18 7. Békéscsaba 19 8 16 8 1 7 29:25 17 8. Gyula 19 8 16 5 7 4 13:17 17 9. SZVSE 19 9 16 6 4 6 30:21 16 10. MGM Debr. 19 16 16 5 6 6 3 5 7 17:14 22:20 16 IS 11. 12. Borsodi B. Szóin. MTF U 6 3 7 20:25 15 13. Jászberény 19 7 16 4 5 7 22:23 13 14. kistext* 19 5 16 6 1 9 19:21 13 15. Salg. RSE 19 6 16 2 9 5 23:27 13 16. Cegléd 19 5 1f 1 7 6 18:26 13 17. Kiskunf. 19 4 16 3 5 8 15:34 U 18. Miskolci B. 19 3