Észak-Magyarország, 1964. október (20. évfolyam, 230-256. szám)

1964-10-13 / 240. szám

KeÄd, 1964* október 13. ßSZAKMAGYAKOKSZAG 5 fl tokiói olimpia első bajnoka: Vahonyin (Szovjetunió) Földi Imre esü&termet nyert — Dobuy Gyula hetedik lett a 100 méteres gyorsússás döntőjében — Két győzelmet arattak vízilabdázóink — Vezetnek öttusázóink — lörök Gyulát sérülése miatt leléptették A XVIII. Nyári Olimpiai •Játékok első és második ver­senynapján több sportágban voltunk képviselve. Ver­senyzőink váltakozó sikerrel szerepeltek. Az első olimpiai bajnok­ságot Vahonyin szovjet súly­emelő nyerte, aki új világ­csúccsal előzte meg az ugyan­csak világcsúcsot emelő Föl­di Imrét. A 100 méteres férfi gyors­úszásban Dobay Gyula a hetedik helyet szerezte meg. Vízilabdázóink könnyen vet­ték az első két akadályt, biz­tos, fölényes győzelmet arat­tak. Szabadfogású birkózóink közül Varga János rajtolt a legjobban. Kiválóan. szere­peltek az első és második na­pon öttusázóink is. Dr. Tö­rök Ferenc és a ma.gyar együttes az eddigi teljesít­mények alapján az első he­lyen áll. Balszerencsés mérkőzést vívott Török Gyula. A szov­jet Grigor jewel mérkőzött és a második menetben sé­rülés miatt abba kellett hagynia a versenyzést. TOKY01864 Biztos győzelmek vízilabdában Az olimpia első napján megkezdődtek vízilabdában a selejtező mérkőzések. A ma- gyar együttes első összecsapá­sára az Egyesült Arab Köz­társaság ellen került sor. A magyar vízilabdázók nem nagyon erőltették meg magu­kat, így is 11:1 (2:0, 3:0, 2:1, 4:0) arányban legyőzték ellen­felüket. Sokkal nehezebb ellenfelek­nek bizonyultak a belgák. Ezt az akadályt is könnyen vette vízilabda-csapatunk és 5:0 (0:0, 2:0, 3:0. 0:0) arányban diadalmaskodott. Laky Károly, a magyar csa­pat edzője elégedett volt a két mérkőzésen látótokkal, bi­zakodva tekint a további ta­lálkozók felé. A tokiói olimpia első és második versenynapjáról az alábbi jelentések futottak be: Labdarúgásban: Bene hat góljával biztos győzelem Magyarország—Marokkó 6:0 (2.0) Nemzeti Stadion, 70 000 né­ző. Vezette: Kim Du Riong (Dél-Korea). A magyar olimpiai labda­rugó válogatott első mérkő­zése a vártnál nagyobb közön­ség előtt került sorra a Nem­zeti Stadionban. A mieink be­mutatkozása jól sikerült, hi­Ingrid Krämer Engel a második aranyérmes Nagy érdeklődés mellett rendezték meg a női műugrás szabadon választott gyakorla­tait. A várakozásnak megfele­lően a német Ingrid Krämer Engel, a római olimpia két­szeres aranyérmese továbbra is kitünően szerepelt. Fölényé­re jellemző, hogy több. mint fi pont különbséggel került a dobogó legmagasabb fokára, megelőzve legnagyobb vetély- társait, elsősorban a három amerikai és a két szovjet mű- ugrót. A műugrás olimpiai bajno­ka: Ingrid Krämer Engel (Németország), 2. Collier (Egyesült Államok), 3. Wil­lard (Egyesült Államok). szén hat góllal terheltük meg ellenfelünk hálóját. A magyar együttes, Géléi — Novak,- Orbán, Ihász — Pa­lotai, Szepesi — Farkas, Var­ga. Bene, Komora, Katona összeállításban játszott. Az el­ső percekben kapkodott a magyar csapat, és több hiba csúszott a játékba. A 8. perc­ben Novák mellérúgott egy li­est. Ezután egyre folyamatosabb lett a játék. A 15. percben Bene megszerezte a vezetést. Egyre jobb lett a mieink já­téka. Különösen Farkas és Katona viharzott el sokat a széleken. A 39. percben pom­pás támadás végén ismét B*- ne volt eredményes. 2:0. Szünet után az első per­cekben a marokkóiak roha­moztak, de negyedóra után feljött a magyar csapat,. Nagy­szerű dolgokat láthattak ek­kor a nézők. Gyors helycse- rés támadások után Bene volt a „végrehajtó”, aki a 70., a 74., a 79. és a 87. percben érte el további góljait. A lelkes afrikai együttes nem állította a mieinket nehéz feladat elé. A mezőnyben szé­pen adogattak, de csatárso­ruk veszélytelennek bizonyult Amikor a magyarok belelen­dültek, sok nagyszerű táma­dást. vezettek, és játékuk osz­tatlan sikert aratott. A ma­gyar csapatban Bene volt a mezőny legjobbja, kívüle Ihász. Géléi és a két szélső tűnt. ki. SL Az olimpiai falu bejárata Vitorlázás Hétfőn reggel az Enoshi- ma-i öbölben mind az öt ha­jóosztályban megkezdődtek á vitorlás olimpiai bajnokság küzdelmei. A finn-dinghy ha­jóosztályban elindult Fináczy György, ennek a sportágnak egyetlen magyar képviselője. Az első futamban 33-an indul­tak, s a magyar versenyző a hetedik helyet szerezte meg. Kilencvennégy ország lobogóját lengeti a szel. Az olimpiai faluba a bemenet”. idegennek „tilos Többet támadott a magyar csapat Magyarország—Csehszlovákia 2:2 (1:1) NB I B: Népstadion, 65 000 néző. Ve­zette: Zsezsevics (jugoszláv). Magyarország: Tóth (Géczi) — Mátrai, Mészöly, Sárosi — Solymosi, Sipos — Sándor, Gö- röcs, Albert, Rákosi, Fenyve­si dr. Csehszlovákia: Schroif — Lála, Popluhar, Bomba — Pluskal, Horváth — Pospichal. Benez, Masopust, Adamec, Medvid (Scherer). Kilenc éve nem sikerült le­győzni a csehszlovákokat, ép­pen ezért a vasárnapi találko­zót nagy érdeklődés előzte meg. Mindenki bízott benne, hogy ezúttal megtörik a „jég”, és magyar győzelemnek örül­hetünk. Nos, ezúttal sem si­került Bár a magyar együttes a mérkőzés túlnyomó részében támadott, fölényben volt. csa­táraink több kecsegtető gól­helyzetet teremtettek a cseh­szlovák kapu előtt, mégsem sikerült megszerezni a győ­zelmet. Ez elsősorban annak tulajdonítható, hogy a hely­zetek rendre kimaradtak, a csehszlovák védők sokszor ön­tel áldó zóan hárítottak. Nem beszélve arról, hogy mind a két csehszlovák gól kapushi- baból esett A látottak alapján a na­gyobb arányú magyar győze­lem sem lett volna irreális. A magyar csapat góljait Albert szerezte, míg a csehszlovákok­ét Pospichal lőtte. A magyar együttesből Mé­szöly, Solymosi, Sipos. Göröcs, Sándor, míg a vendégcsapatból elsősorban Schroif. továbbá Popluhár. Pluskál, Horváth és Pospichal tetszett. A jugoszláv játékvezető egy jogos 11-est nem adott meg, Az NB I B állása; 1. ózdi K. 26 13 8 2. SalBTC 26 13 6 3. Szombathely 26 10 11 4. Sz.-fehérvár 26 7 14 5. Oroszlány 26 8 12 6. BVSC 26 í) 9 7. G.-MAVAG ?6 11 5 8. Dunaújváros 26 10 7 9. Szállítók * 26 9 7 10. Budafok 26 9 7 11. MAV-DAC 25 10 5 ‘12. Nyíregyháza 26 10 4 13. MVSC 26 8 7 14. Egyetértés 26 9 4 15. Borsodi B. 26 7 6 *6* Láng 26 6 6 5 45:28 34 7 36:15 32 G 27:24 21 s ezzel a magyar csapatot hoz­ta hátrányba. Egyébként jól bíráskodott Ezen a válogatott mérkőzé­sen búcsúzott a válogatottól és a közönségtől az egyik leg­népszerűbb magyar labdarúgó, Sándor Károly. 75. és egyben utolsó válogatottságát ünne­pelte a. népszerű Csikar. A mérkőzés előtt klubja, az MTK, a Labdarúgó Szövetség és a játékosok, valamint a szurkolók köszöntek el tőle. A Népstadion közönsége is me­legen ünnepelte a visszavo­nuló kiváló labdarúgót * A nagy találkozó előtt a magyar ifjúsági válogatott 1:0 arányban legyőzte a csehszlo­vák ifjúsági válogatottat, így a négyfrontos magyar— csehszlovák találkozó a ma gyarok szempontjából pozitív eredménnyel zárult, hiszen két győzelem és két döntetlen született Kézilabda ózdi Kohász—FTC 9:S (5:8) ózd. NB I férfi. Nagy tétje volt az Özdon leját­szott találkozónak. A győztes re­ménykedhetek a bentmaradásban. A mérkőzés elején nagy iramot Röplabda Újpesti Dózsa—MVSC 3:0 (13, 9, 12) A bajnokjelölt fővárosi együt­tes csak hatalmas küzdelemben tudta legyőzni a jó formában levő miskolci csapatot. NB I-be jutott a DVTK női csapata Befejeződtek az NB TT-es női csapatok küzdelmei az NB T-be jutásért. A DVTK női együttese az utolsó akadályt is sikeresen vette. Bár két alkalommal 3:2-es vereséget szenvedett (a Vasas Iz­zótól és a Nehézipari Miniszté­riumtól). legyőzte a Fővárosi Díj­beszedők csapatát (3:2-re) és a Ka­posvárt (3:0-ra). Ezzel új NB I-es csapatot köszönthetünk! DL Ózd! Koltasz—Szállítók 4;i (2:0) diktált mindkét együttes. Az első öt perc elteltével 2:0-ra vezetett a Ferencváros, de a Kohász a 9.. és 11. percben Tiba révén egyenlí­tett, sőt, ugyancsak Tiba a 13. percben a vezetést is megszerez­te. A következő percekben Marosi és Tiba góljával már 5:2-re ala­kult a mérkőzés. A Kohász öt gólt dobott sorozatban, az FTC köz­vetlenül a félidő befejezése előtt szépített. Szünet után hamarosan 6:6 lett az állás. Fergeteges táma­dások után a Kohász két góllal elhúzott. Az utolsó percek, nagy izgalmak közepette teltek el, és végül a hazai együttes egy góllal győzött. Góldobók: Tiba (6), Ma­rosi (3). A csapat minden tagja kitűnően játszott, az együttesben csak jók és még jobbak voltak. Külön dicséretet, érdemel Andrik, Neiser, Tiba. Marosi. — Ivánszki — * Befejeződött a megye! I. osztá- lyú-^keTiiabinr báiirőkság.~~A~Téni- aknál a Miskolci Bányász, a nők nél a DVTK végzett az első he­lyen. Mind a két megyei bajnok részt vesz az október 17-én kezdő­dő osztályozó mérkőzéseken, ahol eldől az NB n-be jutás. Ózd. 2900 néző. Vezette: Vadas György. Ózdi Kohász: Katona — Romhá- nyi, Frenkó, Kisérdi — Borbás I., Ferdinánd — Borbás II.. Zalai. Fükő, Szendrei, Budai. Edző; Ke­mény Tibor. öt fordulóval a bajnokság be­fejezése előtt, az olimpiai játékok, a válogatott mérkőzések és az eső­re hajló időjárás ellenére is nagy érdeklődés előzte meg a vasárnapi ózdi találkozót. Érthetően, hiszen az Ózd számára a tét egyre na­gyobb: újra reális lehe.töségnck látszik, hogy a rokonszenves óz­di együttes visszakerüljön a leg­jobbak közé! Persze, ehhez még nehéz akadályokat kell lcküzde- nie. Azok a szurkolók, akik vasár­nap délután a szemerkélő esőben is végignézték kedvenc csapatuk játékát, bizonyára nem bánták meg. A végig jó iramú, sportsze­rű mérkőzésen a nagy lelkesedés­sel játszó kohászfiúk megérdemel­ten szerezték meg az újabb két értékes bajnoki pontot. A gólok a következő sorrend­ben estek: 12. perc: A Szállítók 16-osán belül nagy kavarodás tá­madt. amelyből Szendrei a földön fekvő Szállítók kapusa mellett a hálóba gurított. (1:0). 26. perc: Egy villámgyors támadás után az Ózd szöglethez jutott. Borbás II. beívelt labdáját Budai a léc alá felelte (2:0). 57. perc: Mintegy 20 méterre a Szállítók kapuia előtt Zalai a tétovázó védők elől clka­nalazta a labdát, és a jobb kapufa mellett védhetetlenül a hálóba bombázott (3:0). 64. perc: Gyors ellentámadás végén Cserháti ki­cselezte a védőket, és az elcsúszó Katona mellett a gólvonalon túl, a hálóig vezette a labdát (3:1). 75. perc: 25—30 méterre a Szállítók kapuia előtt az Ózd szabadrúgás­hoz jutott. Sorfal nem állt fel. és Zalai bombája, a kapus kezét érintve hullt a hálóba (4:1). Vadas György játékvezető véle­Torna Megyei Ifjúsági női tornász csa­patbajnokság eredményei: III. o.: 1. Borsodi Bányász 173.5 p., 2. Zrínyi G. 171.8 p.. 3. Özdl József A. Gimn. 165. 2. p.. 4. Sárospatak 166.0 pont. Egyéniben: 1. Pataki Ilona (Borsodi Bányász), 2. Ko­ASZTAEITEN1SZ MÉMTE — Hídépítők 9:9. NB T női. Gy.: a Lukács—Bamocsa pá­ros, Weiszné (3), Lukács (2), Ra- mocsa (2), Horváthnő (1). Hídépí­tők — MÉMTE 4:1. NB I női ifi. Gy.: Kolos (1). MÉMTE — Vasúttervezők 11:7. NB 1 női. Qy.: a Lukács—Ramocsa páros, Weiszné (4). Lukács (2), Bfl- mocsa (2), Horváthné (2). Vasút­tervezők — MÉMTE 3:2. NB I női ifi. Gy.; Kolos, Rosenfcld U. vács Valéria (Zrinyl G). S. Ga- dóczi Mária (Borsodi Bányász). II. 0.: 1. DVTK 175 pont, 2. MV- SC 166.2 pont. 3. Ózdi József A, G. 165.3 pont. BIRKÓZÁS Északi terület szabadfogású If­júsági bajnokságon 40-en vettek részt. A győztesek: Ster (Salgó­tarján). Konya (özdl K.). Csatlós (DVTK). Pirint (Ózdi K.), Gör­csös (Szerencsi K.). Káló (Egri Vasas). Kovács (M. Dózsa). Szodln (Ózdi K.), Berdó (DVTK), Eóris (Gyöngyös). ATLÉTIKA Több mint 300 induló részvéte lével rendezték meg a diósgyőri stadionban az ipari tanulók hagyo­mányos újonc versenyét. A fiúk pontversenyét a 104. sz. ITSK (Pe­reces), a lányokét a 105. sz. ITSK (Kazincbarcika) nyerte. Kosárlabda DVTK—Bp. Flóréi 4á:42 (23:27) Kilián Gimnázium, NB I női. Az első félidőben bizonytalanul játszott a hazai csapat, az Előre szerzett előnyt. Szünet után is a fővárosiak kezdtek jobban, és 5 perccel a befejezés előtt 11 pont­tal vezettek. A hajrában remekül játszott a diósgyőri csapat, és vé­gül megérdemelten nyert. Kosár­dobók: Judtné és Ruszkai (11—U). Horváth E. és Bnrtha (10—10). Ka- marásné (4). Jók: Kamarásné, Bartha, Judtné. A hatos döntőben A DVTK férfi csapata az NB II abszolút bajnokságáért vívott osz­tályozó során ezúttal is jól szere­pelt. és két győzelmével, egy ve­reséggel biztosította a legjobb hat közé jutást. Zalaegerszeget 81:61- re. a Szegedi Postást 93:57-re győzte le. a Bp. Előretol 64:56-ra kikapott. Remény van rá, hogy az NB I-be is bejuthat. DL ménye: Tavasszal s Ganz-MAVAG ellen játszó ózd mérkőzését ve­zettem. Most egy sokkal gyorsabb és technikailag érettebb ózdi együttest láttam, amely korrekt, sportszerű küzdelemben, teljesen megérdemelten győzte le a nagy becsvággyal küzdő Szállítók együt­tesét. Kemény Tibor edző: Úgy lát­szik, kilábaltunk a hullámvölgy­ből. Ha a fiúk a hátralevő négy mérkőzésen is ilyen lelkesen es fegyelmezetten játszanak, minden reményünk megvan rá, hogy a bajnokság végén felsőbb osztály­ba lépjünk. • Jók: Frenkó, Kisérdi, Szendrei, Zalai, Borbás I. és Borbás II. Csépányi Lajos Miskolci VSC-Oroszlányi Bányász 1:1 [0:0] MVSC pálya, 1500 néző. V.: Tó­falvi. MVSC: Máté — Homovics, Bu­na, Vertig — Temesvári, Króm- paszki — Marosi, Fekete. Molnár. Kovács, Telenkó. Edző: Tiba Sán­dor. Az MVSC szempontjából nagy fontosságú mérkőzés nem a leg­jobban sikerült. Pedig a játék ké­pe alapján feltétlenül győzelmet érdemelt volna a hazai együttes. Az első félidőben a vendégcsapat alig jutott át a félpályán. A ha­zai csatárok viszont számos ve­szélyes gólhelyzetet teremtettek az Oroszlány kapuja előtt, de kép­telenek voltak a gólszerzésre. Szünet után folytatódott az MV­SC nagy nyomása. Voltak olyan periódusok, amikor 18 játékos tartózkodott a vendégcsapat ka­pujának előterében. Ekkor meg több gólhelyzet maradt ki. Hiába szerezte meg nagyszerű lövéssel Marosi a vezetést, egy perc múl­va nagy védelmi hibából az Oroszlány egyenlített. Jók: Buna. Homovics, Temesvá­ri, Krompaszki. IP Borsodi Bányász—Győri MáV BBC 3:0 (2:0) Sajószentpéter, 700 néző. V.: Balia B. Borsodi B.: Veres — Csetfalvi, Kovács, Négyesi — Benkő, Jaskó — Baranyi, Csipke, Szöcs, Tátrai, Séra. Edző: Hollányi Béla. A hazai együttes nagy erőbedo­bással kezdett. Állandóan a győri kapu előtt pattogott a labda és a 10. perc meghozta a vezetést. Az egyik győri védő kezezett, és a ll-est Tátrai értékesítette (1:0). Továbbra is a hazaiak voltak a mérkőzés irányítói, és a 35. perc­ben Szőes góljával már 2:0 lett az eredmény. A második félidőben sem válto­zott a játék képe. A győriek sok­szor kerültek zavarba, de ebben a játékrészben mindössze egy gólt sikerült elérnie a Bányásznak Baranyi révén (3:0). Az utolsö percekben a győriek is támadtak, de az eredmény nem változott. Jók; Veres, Kovács, Baranyi, Tátrai. Vß II: Miskclci Bányász—Baqlyasaljai Bányász 5:013:0] Pereces, 600 néző. Vezette: Radó. M. Bányász: Boros — Csorba. Váradi, Vincze — Deák, Bóta — Bartus. Szabó, Domonkos, Matisz, Makiári. Edző: Pribelszky Gyula. óriási iramban kezdett a hazai csapat. Az 5. percben hazai táma­dás után Makiári megszerezte a vezetést, 1:0. A 11. percben Szabó remek labdájából Domonkos sza­porította a perecesiek előnyét, 2:0. A hazai együttes állandóan táma­dott, záporoztak a lövések a Eag­lyasalja kapuiára. A 20. percben Szabó volt eredményes, 3:0. For­dulás után továbbra is Pereces tá­madott. Makiári többször remekül elfutott. Az 57. és a 73. percben a balszélső góllal fejezte be akció­it. 5:0. Régen játszott ilyen jól és eredményesen a perecesi gár­da. A csapat minden tagja tudá­sa legjavát nyújtotta. A sok jó közül is kiemelkedett Boros, Vá­rad! a (mezőny legjobbja), Bóta. Szabó és Makiári. SN AB III É szak keleti-csoport Edelény — Miskolci ÉMTE 4:0, Egri Honvéd — Kazincbarcikai MTK 0:0. Nagy káliói MEDOSZ — Szuhavölgyi Bányász 8:0. Nyíregy­házi VSC — Debreceni Honvéd 1:0, Kisvárdai Vasas — Egercsehi Bányász 2:0, Gyöngyösi Honvéd — Rudabányai Bányász 1:0. DEAC Bányász 2:1. Hajdu- 'szoboszló —GÜCS Vasas 2:1. Megyei I. o.:) Putnok— Felső- :1. Izgófalva — MEAFC 1:0, Tiszaszederkény — Farkas­lyuk 1:0, Szerencs — M. Előre 2:1, Hejőcsaba — Ormosbánya 4:2, M. Honvéd — Tiszaluc 1:0, Sárospa­tak — Borsodnádasd 0:0. Mezőkö­vesd — Sátoraljaújhely 3:0. Megyei II. o. )X. forduló: Sajóbábony — Sajókaza 3:1. Csokvaemány — Varbó 3:2. Bánszállás — Herbc- lya l :l, Alberttelep — Rudolíte- lep i:i, Felsötelekes — KiraTd 0:1. Sajónémeti — Sajószentpéter 1:4. Közép-csoport: Bocs — M. Üveg­gyár 1:7, M. Postás — Mezőkeresz­tes 0:1, Mezőcsát — Szikszó 1:1, Ernőd — Hidasnémeti i:0. Bogács — Alsózsolca 0:2, Mezőkövesd — M. Kinizsi 7:0, Novajidrány — Encs 2:1. Keleti-csoport: Gönc — Pálháza 2:0. Mád — Taktaharkány 3:1, Szerencsi MÁV — Tolcsva 0:0. Bodrogkercsztúr — Tokaj 1:1, Tár­cái — Tállya 3:1, Mezőzor.ibor — Hollóháza 1:2, Abaújkér — AbaúJ- szanto 2:1, Sátoraljaújhelyi K. — Prügy 8:0.