Észak-Magyarország, 1964. szeptember (20. évfolyam, 204-229. szám)

1964-09-29 / 228. szám

Kedd, 1864. szeptember 29. ESZAKMAGYAROWSTAO S3 5 NB I Bt Ózdi Kohász-Láng SK 1:1 (1:0) Ózd, 3500 néző. V.: Schopp. Ózd: Katona—Budai, Fran­kó, Romhányi—Zalai, Ferdi­nand—Borbás II, Széles, Fükő, Szendrei, Száraz. Edző: Ke­mény Tibor. Nagy meglepetésnek számít a bajnokságra törő Ózdi Ko­hász otthoni pontvesztesége. Mindenki „síma” mérkőzésre gondolt. Az első félidőben fel­csillantak a remények, de a második félidő már nagy csa­lódást okozott. A játékidő első részében enyhe fölényben játszott a ha­zai csapat, és a 27. percben Szendrei révén sikerült meg­szereznie a vezetést. Ezután is akadtak helyzetek a Láng ka­puja előtt, de azok kihaszná­latlanul maradtak. Fordulás után sem sokat változott a helyzet, talán csak annyiban, hogy a félidő máso­dik részében a Láng uralta a mezőnyt Lelkes, gyors táma­A labdarúgó NB I B. állása: 1. Özd 24 12 7 5 38:24 31 2. Salgótarján 24 12 6 6 33:13 30 3. Szombatli. 24 9 11 4 45:29 29 4. S.-fehérv. 24 7 13 4 34:28 27 5. Oroszlány 24 8 10 6 24:21 26 6. g.-mavag 24 11 4 9 32:30 26 7. BVSC 23 8 9 6 25:21 25 8. Budafok 24 9 7 8 27:26 25 9. MÄV-DAC 24 10 5 9 23:28 25 10. Szállítók 24 9 6 9 33:31 24 11. Dunaújváros 24' 9 6 9 20:22 24 12. Nyíregyháza 24 10 3 11 28:31 23 13. Miskolc 24 7 6 11 21:33 20 14. Egyetértés 24 7 3 14 24:41 17 15. Borsodi B. 23 5 6 12 21:38 16 16. Láng 24 4 6 14 23:41 14 dásaival sokszor megzavarta a hazai védelmet és a 61. perc­ben egyenlített is. A játék színvonala alacsony volt, az ózdiakra rá sem lehe­tett ismerni. Végeredményben annak kellett örülni, hogy az egyik pont otthon maradt. Jók: Katona, Budai, Frenkó. Ivánszki Árpád Oroszlányi Bányász—Borsodi Bányász 0:0 Oroszlány, 500 néző. V.: Petri. Borsodi Bányász: Tormási— Csetfalvi, Kovács, Négyesi— Benkő, Jaskó—Kőhalmi II, Tátrai, Pál, Szőcs, Séra. Edző: Hollányi Béla. Jól kezdett a sajószentpéteri együttes. A játékidő első‘ré­szében tetszetős támadásaival sok veszélyt jelentett a hazai kapura, de a védők mindig időben hárítottak. Az orosz­lányi csatárok támadásait sem kísérte siker, igaz, hogy a ven­dégcsapat védői pompásan zár­tak, és jó labdákkal indították támadásba a csatárokat Szünet után is változatos, jó iramú, érdekes volt a játék. Ekkor is több jó helyzete akadt a sajószentpéteri együttesnek, de ezeket a helyzeteket a csa­tárok elügyetlenkedték. A ha­zai támadások is meddőek vol­taic. A játék képe alapján a döntetlen igazságos. Jók: Ko­vács, Csejfalvi, Benkő, Szöcs. Budafoki MTE Kinizsi—Miskolci YSC 4:1 (1:0) Budafok, 1100 néző. V.: Bi- róczki. MVSC: Máté—Homovics, Bu­na, Krompaszki—Temesvári, Kovács—Marosi, Fekete, Mol­nár, Tóth, Hernádi. Edző: Tiba Sándor. Az MVSC 4—2—4-es felál­lással játszott védekezésre rendezkedett be, így az első félidőben eleve feladták a gól­szerzési lehetőséget is. A ha­zaiak ezt jól kihasználták és a 24. percben megszerezték a ve­zetést. Szünetig nem sokat vál­tozott a játék képe. A második félidőben már nem védekezett az MVSC. Sok veszélyes támadást vezetett, mégis, az egyik ellentámadás után, a 66. percben újabb gólt kaptak. A 74. percben, jellem­ző a csatárok meddő játékára, Temesvári szépített. Ezután a gólhelyzeteit jobban kihasz­náló Budafok még két gólt ért el. Az MVSC-ben Buna. Temes­vári és Marosi játszott a leg­jobban. Tokió, 1964... Tokió. 1964... Tokiód 1964..m Rekordhullás várható atlétikában Az atlétikát nem mél­tatlanul nevezik a sportok királynőjé­nek. Világszerte elterjedt sportág, a legújabb hírek sze­rint Tokióban is valamennyi nevező ország rajthoz állít az atlétikában versenyzőket. Az atlétikai küzdelmek az olim­piai játékok középpontjában vannak, s valamennyi sportág közül a legnagyobb közönség- sikert aratják. Tokióban elő­vételben elkelt minden jegy az atlétikai versenyekre. Hazánkban is nagy erőfeszí­tések történnek e sportág nép­szerűsítésére, hiszen atlétika nélkül egyetlen más sportág sem képzelhető el. Ráadásul Magyarország kapta az 1966-os atlétikai Európa-bajnokság megrendezésének jogát, amely az olimpia után a legnagyobb esemény ebben a sportágban. Indokolt tehát, hogy a magyar VB Hí Kisíercnyei Bányász—Miskolci Bányász 3:3 (2:2) Kisterenye. 600 néző. Vezette: Kaposvári. M. Bányász: Boros — Csor­ba. Varga. Váradd — Deák, Bóta — Bartus. Szabó, Domon­kos, Tóth. Makiári. Edző: Pri- belszky Gyula. NB n Keleti-csoport* 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. Eger Jászberény Bp. Előre Bp. Spart. Kecskemét Szóin. MTE Szóin. MÁV Békéscsaba SZVSE Gyula Nagybátony KISTEXT V. Izzó Kisterenye Bagly&salja Nyíregyháza Miskolci B. D. Dózsa 28 17 28 16 28 13 28 13 28 14 28 14 28 11 28 11 28 10 28 10 28 9 28 7 28 10 6 5 45 6 6 36 8 7 37 7 8 49 5 9 43 4 10 42 7 10 41 7 10 41 8 10 53 7 10 44 7 12 28 10 11 36 3 15 32 9 12 35 7 13 22 6 14 32 7 14 30 12 12 25 :27 40 :21 38 25 34 ;27 33 :25 33 :32 32 :36 29 51 29 :43 28 :35 27 :28 25 :43 24 :41 23 :55 23 :43 23 :53 22 49 21 :46 20 Nyíregyháza — SZVSE 0:3, D. Dózsa — KISTEXT 2:2, Gyula — Eger 2:4, Izzó — Szóin. MTE 0:1, Bp. Spartacus — Jászberény 0:0, Baglyasalja — Nagybátony 1:0, Szolnoki. MÁV — Békéscsaba 3:0, Kecskemét — Bp. Előre 2:0. Nagy iramban kezdődött a mérkőzés. A 6. percben védel­mi hibából Kisterenye meg­szerezte a vezetést, de két perc múlva Bartus hatalmas lövéssel egyenlített 1:1. A 16. percben újból a hazaiak vol­tak eredményesek. 2:1. Ellen­támadás során a 18. percben Domonkos talált a hálóba. 2:2. Szünet után óriási erővel tá­madott Kisterenye. a vendé­gek védelme azonban jól állta az ostromot. Sokáig nem esett gól. A 80. percben azonban a hazaiak sorozatos támadása eredményesnek bizonyult. 3:2. Négy perc múltán újból Do­monkos egyenlített. 3:S. A nagy tét miatt az M. Bányász az első félidőben idegesen ját­szott, csak a fordulást követő- en higgadtak le a vendégek, ekkor már minden csapatré­szük jó teljesítményt nyújtott. A játékvezető gyengén műkö­dött. Jók: Boros, Deák, Szabó, Bartus. Varga. SN 1XB Hl. Északkeleti csoport Az NB III. Északkeleti cso­portjában a borsodi csapatok váltakozó sikerrel szerepeltek. 3 győzelem és 3 vereség volt az e heti „teljesítmény”. Igaz, hogy a vereségekből kettőt ugyancsak borsodi csapat el­len szenvedték el csapataink, 8 így az a „családban” ma­radt. A harmadik vereséget a MÉMTE utóbbi időben kissé visszaesett csapata szenvedte el Egerben, a kiesés ellen har­coló Egri Hon véd tói. Az Edelény egy félidőn át ugyancsak megijesztette szép számú nézőit, mert sehogyan sem sikerült a góllövés csatá­rainak a Nyíregyháza ellen. A II. félidőben azután ma­gukhoz tértek a Bányász-csa­tárok. és biztosan fektették kétvállra ellenfelüket. A Ka­zincbarcikának is nagyon meg kellett küzdenie, hogy mind­két pontot otthon tartsa a ki­esés elleni harcban szinte az NB III Északkeleti-csoport: utolsó szalmaszálba kapaszko­dó Szuhavölgy ellen. A megyei bányász-rangadó ugyancsak nagy küzdelmet és az otthon játszó, tartalékos Rudabánya egy gólos győzel­mét hozta Somsály ellen. A bajnokjelölteknek külön­ben sem volt jó napjuk, mert a Nagykálló otthon vesztett egy pontot a D. GÖCS ellen, a listavezető és első számú esélyes D. Honvéd meg egye­nesen nagy gólarányú veresé­get szenvedett Gyöngyösön. Így a bajnokság sorsa tovább­ra is nyílt. Eredmények: Egri Honvéd — MÉMTE 3:0. Gyöngyösi Honvéd — D. Honvéd 4:0, Nagykálló — D. GÖCS 1:1, Kisvárda — Hajdúszoboszló 7:1, Edelény — NYVSC 2:0, Ka­zincbarcika — Szuhavölgy 2:1, DEAC — Egercsehi 2:0. Ruda­bánya — Somsály 1:0. Garadnay A megyei I. o. labdarúgó 1* D. Honvéd 22 13 4 5 36:23 30 bajnokság állása: 2. Nagykálló 22 12 4 6 38:21 28 1. M. Honvéd 22 16 5 1 55:11 37 3. K.-barcika 22 12 4 6 31:20 28 2. T.-szedcrk. 24-16 3 5 46:22 35 4. Gy. Honvéd 22 8 10 4 30:18 26 3. Ormosbánya 24 14 5 5 63:17 33 5. Rudabánya 22 11 4 7 28:19 23 4. M. Egyetem 23 15 2 G 58:19 32 6. Edelény 22 10 5 7 31:23 25 5. Felsőzsolca 24 11 5 8 42:29 27 7. DEAC 22 8 8 6 33:20 24 6. Mezőkövesd 24 11 3 10 37:46 25 8. Somsály 22 9 6 7 28:25 24 7. Farkaslyuk 24 9 4 11 35:22 22 9. Kisvárda 22 8 7 7 38:29 23 8. Sárospatak 24 7 8 9 20:31 22 10. D. GÖCS 22 7 6 9 37:36 20 9. Szerencs 24 8 5 11 34:50 21 11. MÉMTE 22 9 2 11 34:36 20 10. Putnok 24 6 7 11 37:40 19 12. Egercsehi 22 8 4 10 28:38 20 11. Hejőcsaba 23 7 5 11 32:50 19 13. Egri H. 22 6 4 12 38:53 16 12. S.-újhely 24 8 3 13 30:50 19 14. Nyíregyháza 22 6 4 12 23:35 16 13. 14. M. Előre - Izsófalva 23 23 5 6 8 6 10 11 22:30 16:28 18 18 15. H. Spartacus 22 6 1 15 29:56 13 15. B.-nádasd 24 6 5 13 29:58 17 Ifi. Szuhavölgy 22 5 3 11 22:52 13 16. Tiszalúc 6 2 16 29:82 14 Gufmann győzelme Debrecenben Szombaton és vasárnap Debrecen birkózó bajnokságá­ért versenyeztek az itthonma­radt kötöttfogású birkózók. Ezen a viadalon a diósgyőri­ek is elindultak. A legjobban Gutmann Jó­zsef szerepelt. Méghozzá nem is súlycsoportjában, pehely­súlyban, hanem egy csoport­tal feljebb, könnyűsúlyban. Könnyűsúlyban elindult a többszörös magyar bajnok Dell, és több olyan válogatott kerettag is, akik biztosra vet­ték, hogy a „könnyebb” Gut­mann nem lesz nehéz ellenfél számukra- Nem így történt. A kiváló diósgyőri birkózó előbb két tuss-győzelmet, majd két pontozásos győzel­met aratott. Ekkor már biztos volt az elsőség, így Stern el­len elegendő volt a döntetlen eredmény. (Stern Pólyák után egyik legjobb súlycsoportjá­ban.) Jól szerepelt még Hajdú is, aki középsúlyú létére a félne­hézsúlyban végzett a harma­dik helyen. Gonda, sérijjése miatt, nem indult el Debrecen bajnokságán. • Egyébként, a diósgyőri bir­kózók az NB I-es csapatbaj­nokságra készülnek. Éppen ezért több versenyző magasabb súlycsoportot is „kipróbál”, mert ebben az évben jól akar­nak szerepelni a csapatbajnok­ság során. Kézilabda Ózdi Kohász—Bp. Vasas 13:13 (7:7) özd, NB I. férfi. Nagy volt az tét az ózdiak számára. A Kohász ugyanis a kiesés ellen küzd. és minden egyes pontra szüksége van. Ezért meglehetősen nagy am­bícióval küzdöttek a hazaiak, de az idegesség is kiütközött játékukon. Ennek tudható be a sok eladott és elkönnyelműs- ködött labda, s az ugyancsak sok kihagyott gólhelyzet. Az első félidő a sorozatos ózdi ve­zetés ellenére döntetlenül végződött. Fordulás után vál­tozatos mérkőzés alakult ki. Ebben a játékrészben, különö­sen második felében a talál­kozó eldurvult és izgalmas. küzdelmes játék során alakult ki a végső eredmény. Góldo­bók: Marosi (6), Tiba (4). Bel- lér (2), Sipos (1). Jók: Marosi, Tiba, Andrik, Lotz. — Ivánszki — atlétika, amely az eddigi olim­piákon öt aranyérmet szerzett- minden esélyes atlétájával fel­vonuljon Tokióban. Bennün­ket előreláthatólag a követke­zők képviselnek az olimpián: Férfiak: 4>:100-as váltó (Csu- torás, Gyulai. Mihályfi, Rábai, Rozsnyai), Mecser (5000 m), Simon és Mácsár (3000 aka­dály), Pintér (10.000 m), Sütő (marathoni). Kalapácsvetés­ben : Zsivótzky és Eckschmiedt. Gerelyvetésben: Kulcsár. Disz­koszban: Szécsényi. Sulylökés- ben: Varjú, Nagy. Gyaloglás­ban: Havasi és Göri. Nők: 4x100-as váltó: Heldt, Szuch, Kispálné. Munkácsi. Nemesháziné. 800 m: Kazi, Nagy Zs. Diszkosz: Kleiberné, Stugner. Gerely: Rudasné. Súly: Bognár. A magyar atlétika e'.ég sze­rény reményekkel indul To­kióban. Legtöbb esélyük a do­bószámokban van. Zsivótzky és Eckschmiedt idei eredmé­nyeivel az első hat között van a világranglistán. Varjú hato­dik a súlylökésben. Az idei legjobb gerelyhajítók élén a norvég Pedersen halad 91 mé­teres eredményével, Kulcsár a hatodik 82.24-el. A futószámok közül a 4x100- as váltóban a magyar csapat 39,8-as eredményével hatodik a világranglistán, közép- és hosszútávfutóknál ■ egyetlen versenyzőnk nincs az első tíz között. A nőknél a biztatóan fejlődő váltónknak esélye van a dön­tőbe jutásra. 800 méteren so­kan futottak az idén 2:06 kö­rül, közöttük Kazi és Nagy Zs. is. Diszkoszvetésben Kleiberné 55,28-ával a hetedik. Rudasné a gerelyvetésben (55,46) az ötö­dik a világranglistán. Bár leg­jobb eredményével Bognár nincs a legjobb tíz versenyző között, mégis vannak esélyei a hat közé jutásra hiszen a Szovjetunió csak három ver­senyzőt indíthat, és a legjobb tíz között hat atlétanője van. Sok esélyest emlegetnek a szakemberek, az esélyesek és a kevésbé esélyesek szempontjá­ból is nagy kérdés azonban, kinek, hogyan sikerül a forma- időzítés a szokatlan, októberi időpontra. Ki, hogyan alkal­mazkodik a mindén bizonnyal sok nehézséget jelentő klímá­hoz. óriási az at­létika min­A fejlődés den számában. Várható, hogy az olimpiai csúcsok szinte min­den számban megdőlnek, s a világrekord listán is alapos , változások következnek be. „A. nagy vetélyíársak ösztönöznek“ Hetvennyolc és . hetvenki­lenc méteren felüli dobások­kal „mutatkozott be” idei ver. senyein Kulcsár. Gergely, ge­relyhajító magyar bajnok, a Budapesti Építők harminc- nyolcszoros válogatott atlétá­ja. A kiváló sportember nem ismeretlen a nemzetközi po­rondon. Évék óta azok közé a magyar versenyzők közé tar­tozik, akikre mindig számíta­ni lehet, aki mindig „hozza” azt az eredményt, amit várnak tőle. — Sikereim „tátika” talán az, hogy jól tudok koncentrál­ni. — Állandóan fűt a ver­senyláz, és nem ismerem az idegességet. Sohasem félék el­lenfeleimtől. sőt. a nagynevű vebélytársak minden viadalon öszifcönző erővel hatnak rám. Kulcsár Gergely 12 évvel ezelőtt jegyezte el magát a ge­relyhajítással. Az elmúlt több mint egy évtized alatt nyert középiskolás bajnokságot, hat­szor szerezte meg a magyar bajnoki aranyérmet, volt főis­kolai világbajnok, ezenkívül 1958-ban Stockholmban har­madik lett az Európa bajnok­ságon, 1960-ban Rómából olimpiai bronzérmet hozott haza. — Edzőmmel, Koltaá Jenő­vel az eddigieknél erősebb felkészülési programot, dol­goztunk ki erre az esztendőre, hiszen 1964 ismét olimpiai év. Tervem, hogy a második elő­készítő időszakban túlszár­nyaljam a 82,24 méteres ma­gyar rekordot, amelyet nem régen állítottam feL De még nem vagyok elégedett magam­mal. Sokat kell fejlődnöm, elsősorban technikailag, ah­hoz. hogy elérjem idei nagy célomat, a 84 métert. Ezzel az eredménnyel, véleményem szerint, Tokióban is dobogóra lehet kerülni. , A harmincéves v, veterán” atléta egyébként egyáltalán nem gondol még arra, hogy sarokba állítsa gerelyét. — Addig akarok versenyez­ni, amíg a magyar atléta válo­gatott „elsőszámú” embere le­hetek ebben a számban. Min­denesetre szeretnék még 1966- ban ott lenni a budapesti Európa-bajnókságon is. Ismerve Kulcsár Gergely nagyszerű képességeit, a 84 méter és a budapesti EB sem elérhetetlen számára. Kosárlabda Diósgyfiri VIK—Csepel 57:39 (24:18) Kilián G„ NB I. női. Az első félidőben a diósgyőri lányok ielentős előnyre tettek szert, de szünet után könnyel­Megyei I. osztály A megyei labdarúgó bajnok­ság '24. fordulója hozott néhány váratlan eredményt. Ezeknek élén a Tiszaszederkény—Or- mosbánva rangadó eredményé áll. mert a vendégcsapat nagy küzdelemben mindkét pontot hazavitte Tiszaszederkénvből. A bajnokság éllovasa, a Mis­kolci Honvéd is csak a II. fél­időben tudta a maga javára fordítani a mérkőzés eredmé­nyét a lelkesen küzdő Sáros­patak ellen. Félidőben még a vendégek vezettek a fölényes­kedő és elbizakodott bajnok­jelölt ellen. Nem várt eredménnyel vég­ződött a Mezőkövesd—Miskolci Egyetem találkozó is. A hét közben még igen gyengélkedő és saját otthonukban megérde­melt vereséget szenvedett egyetemisták vasárnap Mező­kövesdről hozták haza mindkét pontot. Az utóbbi időben ez még egyetlen csapatnak sem sikerült Biztosan győzött a Szerencs Tiszalúc és Izsófalva a Miskolci Előre ellen, fölényesen a Hejő- csaba a Borsodnádasd ellen. A Hejőcsaba jó és lelkes játéká­val hét közben az Egyetem- városból is hazavitte mindkét pontot, s ezzel, az öt nap alatt szerzett 4 pontjával nagy lé­pést tett előre a bentmaradás felé. Nehéz . hazai győzelem született a Sátoraljaújhely— Felsőzsolca és a Putnok—Far- kaslyuk találkozókon. A forduló eredményei: Sátor­aljaújhely—Felsőzsolca 3:2, Mezőkövesd—M. Egyetem 0:2, Putnok—Farkaslyuk 1:0. Tisza­szederkény—Ormosbánya 0:1. Izsófalva—M. Előre 2:0, Sze­rencs—Tiszalúc 3:1, Hejőcsaba —Borsodnádasd 6:0. — Szom­baton: M. Honvéd—Sárospatak 4:2. — Hét közben: M. Egye­tem—Hejőcsaba 1:3. G. S. műsködtek, s a Csepel felja­vult. A vendégcsapat ledolgozta hátrányát, szorosabbá vált a küzdelem. Később a hazai csa­pat erősített, és végül biztos győzelmet aratott. Kosárdobók: Ruszkai (17), Horváth E.. (16), Kamarásné (10), Judtné (9). Bartha (5). Jók: Kamarásné. Horváth E„ Judtné. * A Kilián Gimnázium torna­termében rendezték meg a férfi kosárlabda NB II. abszolút bajnoka címéért folyó osztá­lyozó első fordulóját. A DVTK fölényes biztonsággal gvözte le ellenfeleit, és veretlenül bizto­sította a továbbiutást. A másik továbbjutó a VM KÖZÉRT együttese lett. Eredmények: DVTK—Péti MTE 86:68 (44:36). A péti csapat csak az első félidőben volt méltó ellen­fél. Kosárdobók: Letek (23), Králik (20), ICirálv (18), Héresz (12), Judt ((6), Káló (4), Szaba­dos (2), Altnőder. DVTK—PEAC 64:48 (33:24). A DVTK csak a hajrában ke­rekedett felül. Kosárdobók: Király (20), Králik (16), Letek (14), Judt (6), Káló (4), Héresz (4). DVTK—VM KÖZÉRT 72:49 (33:25). A torna legérdekesebb mérkőzésén is biztosan nyert a DVTK. Kosárdobók: Králik (24), Leiek (16). Király (11). Judt (5), Káló (4), Héresz (4), Bruckner (4), Altnőder és Sza­bó (2—2). * Az MVSC Szombathelyen egy győzelmet szerzett, két­szer kikapott, igy nem jutott tovább. Demeter Lai"' Kerékpár Szerencsen rendezték meg a kerékpáros Béke-kupa nyolcadik és egyben utolsó fordulóját. 80 kerékpáros színvonalas küzdelem­ben döntötte el az elsőség kérdé­sét. Különösen az I., a 11. és a 111. osztályúak versenye volt érdekes. Eredmények: I., n. o. (100 km): 1. Zcleni (Borsodi Bányász), r. Hangácsi. 3. Szatlóczi (mindkettő NYVSC). Pirkó (MEMTE), 2. Hor­nyát (DVSC), 3. Glíz (SzerencM K.). Fakerekes ifjúsági: 1- Mester (DVSC). 2. Gencsér (MEMTE), 3. Szabó (MEMTE). Vaskerek.es fel­nőtt: 1. Szolnoesány (ózdi K.), 2. Erdélyi (DVSC), 3. Rácz (Szerencsi K.). Vaskerekes ifjúsági: 1. Tamás (NYVSC). 2. Gütő (DVSC}. 3. Szojka (ózdi K.). Serdülők: 1. Késely (DVTK), 2. Boros (NYV­SC). 3. Négyes! (DVTK).