Észak-Magyarország, 1964. augusztus (20. évfolyam, 179-203. szám)

1964-08-25 / 198. szám

Keétá, 196*. augusztus 25. ESZAKM AG Y AROKSZAO s Csökkent az esély MTK-DV1K 2:0 (1:0) Népstadion, 25 ezer néző. Vezette: Horváth L. A DVTK a következő össze­állításban lépett pályára az MTK elleni találkozón; Ta­más — Werner, Gál, Kiss I. — Csányi, Szucsányi — Sza­rnék. Kovács, KisucZky, Ráczi, Síkom. Edző: Nagy György. Mint látható, változtatás történt a hátvédhármasban. A középfedezet posztján a fiatal Gál bemutatkozására került sor. akit a diósgyőriek nem tekintenek új játékosnak, hi­szen hónapok óta láthatják a második csapatban, viszont a Népstadionban még nem is­merték. Bemutatkozása elég jól sikerült, lelkesen küzdött, volt néhány ügyes szerelése, s szeretnénk remélni, hogy eré­nyeit a jövőben tovább csil­logtatja majd. Nagyon gyenge iramban kezdődött a két csapat talál­kozója. s alti párhuzamot vont az ..előmérkőzés” és a követ­kező találkozó között, az bi­zony egyértelműen megálla­píthatta, hogy a Ferencváros — Debrecen lényegesen jobb játékot, nagyobb küzdelmet, egyszóval érdekesebb mérkő­zést hozott, mint az MTK — DVTK találkozó. Az MTK elég kényelmesen kezdett, s az első 45 percben ehhez a lassított játékhoz iga­zodott a Diósgyőr is. A tak­tika a hazaiaknak aránylag be is vált, hiszen a 33. nercben, Lacz­kó—Kuti adogatás után megszerezték a vezetést. 1:0. A Diósgyőr viszont, amikor a Az NB I. állása: 1. PTC 22 18 2 2 56:20 38 2. Bp. Honvéd 22 15 3 4 51:27 33 3. Tatabánya 22 11 7 4 42:23 29 4. Győr 22 10 7 5 33:23 27 5. U. Dózsa 22 11 4 7 42:32 26 6. Vasas 22 9 6 7 31:26 24 7. MTK 22 10 4 8 36:33 24 8. Dorog 22 6 7 9 26:29 19 9. Csepel 22 8 2 12 215:33 18 10. Szeged 22 6 6 10 24:34 18 11. Pécs 22 4 8 10 27:33 16 12. Komló 22 5 6 11 15:10 16 13. Diósgyőr 22 3 5 14 11:33 11 14. Debrecen 22 3 3 16 17:51 9 gól után nagyobb erővel tá­madott. nem tudta bevenni Koválik kapuját. A második félidő azután teljesen megváltozott. Szinte meglepetést keltett a DVTK bevezető rohamozása, sőt a vendégcsapat a későbbiekben is tartotta formáját. Gólhelyzetek is adódtak a diósgyőri csatárok előtt, de azok kihasználása, mint oly sokszor ebben a bajnoki év­ben, ezúttal sem sikerült. Ezzel szemben az MTK alig vezetett két-három említésre méltó támadást, s ezek egyi­kéből a 87. percben, ismét Kuii révén, gólt szerzett. 2:0. A Diósgyőr fölénye a mezőny- iátékban és a szögletekben jutott kifejezésre. Gólokban nem. Ez a vereség és a pécsiek győzelme nagyban csökken­tette. s talán ki is zárta a DVTK NB I-ben maradásának esélyeit, Nagyon úgy néz ki, hogy azt az ötpontos különb­séget. ami a Diósgyőr és az előtte lévő csapatok között van, mar lehetetlen behozni. A szurkolóknak is szoktatni kell magukat a gondolathoz, hogy a következő bajnoki év­ben nem láthatnak NB I-es labdarúgómérkőzést Diósgyő­rött. A DVTK-ban a hátvédhár­mas megbízhatóan játszott, a fedezetek sokat fáradoztak, a csatársorban Kovács. Sikora igyekezetét. Ráczi lövéseit le­het dicsérni. Horváth L. játékvezető nem vétett különösebb hibát. — p — További NB I-es eredmé­nyek: Ferencváros — Debre­cen 2:0, Győr — Újpesti Dózsa 5:1 (az újpesti kapus megsé­rült. a 2. nerctől kcz.dvc Soly- mosi, majd Zámbó védett). Komló — Tatabánya, 0:0. Do­rog — Bn. Honvéd l‘°, Csenel — Pécs 0:3(ü), Szeged — Va­sas 2:2. NB III. Északkeleti-csoport: 1. Nagykálló 2. K.-barcika 3. D. Honvéd 4. Gv. Honvéd 5. Rudabánya 6. Kisvárda 7. Somsály 8. D. GÖCS 9. Edelény 10. DEAC 11. MÉMTE 12. Egercsehi 13. Errer 14. Nyíregyháza 15. Szuhavölgy 16. H. Spart. 17 11 3 17 10 3 16 10 2 5 10 8 3 3 35:13 25 4 25:14 23 4 27:14 22 2 21:13 20 6 22:15 19 6 29:25 18 5 21:21 18 7 34:31 17 6 19:22 17 4 19:14 16 8 27:29 16 8 20:30 15 9 27:39 12 3 10 19:30 11 2 11 17:42 10 1 11 22:35 9 A miilt heti Rudabánya — Deb­receni Honvéd mérkőzés eredmé­nye nem 3:2, hanem 2:1 volt. Az országos spartakiád döntő utolsó napja Borsod megye sportolói az utolsó napon sem remekeltek Debrecenben, a XIII. országos döntőn. Atlétikában a férfi 400 m- es síkfutásban Naszódi a 3. helyet, a női 100 m-es síkfu­tásban Czirok Katalin az 5. helyet szerezte meg. A női spartakiád váltó negyedik lett. Labdajátékokban az utolsó napon a férfi röplabda csapat 3:2-re legyőzte Zalát és vég­eredményben a 4. helyen vég­zett. A női röplabdások újabb JSIsifos győzelem Farkaslyuk—Pénzügyőrök 3:0 (12, 7, 9) Farkaslyuk, NB I férfi. Az első szettben, meglepe­tésre, a tabella utolsó helyén álló Pénzügyőrök jól tartotta magát. Csak nehezen nyert a hazai csapat. A második és harmadik szettben már biz­tos volt Farkaslyuk győzelme, bár néhány könmyelműsködés miatt feljött a fővárosi együt­tes. NB í B: í)zdi Kohász—Gauz-MÁVAG 1:1 (1:1) Űzd. 3500 néző. Vezette: Borzási. , Ózd: Katona—Budai, Frenkó, Romhányi—Zalai, Ferdinánd— Borbás II., Szilasi, Szurdoki I., Szendrei, Fükő. Edző: Kemény Tibor. Mit hozott az ózdi mérkőzés? Erre a kérdésre nem lehet sok jót mondani. A szurkolók, akik látták a vasárnapi összecsa­pást, nem várt, alacsony szín­vonalú, unalmas, csapkodó já­tékot kaptak. Kevesen gondol­tak arra, hogy az ózdiak ez­úttal örülhetnek a döntetlen eredménynek. Miért lett 1:1? Ez elsősorban a vendégcsapat védekező játékának, másrészt az ózdi csatársor erőtlen, ötlet- szegény teljesítményének tud­ható be. A Ganz-MÁVAG öt­letesebben, ésszerűbben ját­szott és az első félidő 33. percében meg is szerezte a vezetést, Dinopolusz révén. (0:1). Ez a gól felrázta a hazaiakat, és a 45. percben Borbás II. Szi- lasihoz játszott, aki a bal felső sarokba bombázott, 1:1. Fordulás után nagy fölénybe került a Kohász, de a fővárosi együttes láthatólag az ered­mény tartására törekedett. A 65. perctől kezdve erősített a Kohász, de a vendégcsapat egyre többet szabálytalanko­dott, sőt a du ima belemenéselc sem voltak ritkák. Két gólt ért, el a Kohász, de a játékvezető egyiket sem adta meg. A mér­kőzés izgatott légkörben ért véget, ebben elsősorban az igen gyengén működő Borzási a lu­das. Jók: Katona, Frenkó. Bu­dai, Fükő. —Ivánszki — Újból vereséget szenvedett a tavaszi listavezető Kazincbarcika Vasárnap az NB III Észak­keleti csoportjában újabb meglepetések születtek. Az el­ső fordulóban elszenvedett otthoni vereség után minden­ki arra számított, hogy a Ka­zincbarcikai MTK vasárnap javítani fog. Nem így történt. Bármennyire igyekeztek a ka­zincbarcikai játékosok, a nagy­szerű játékot nyújtó Miskolci ÉMTE teljesen megérdemel­ten szerezte meg mind a két bajnoki pontot Ez egyben azt is jelentette, hogy a KMTK már két pont hátrányba ke­rült a Nagyivá!lói MEDOSZ- szal szemben. Egyre jobban előretör a ta­bellán a Rudabányai Bányász. Múlt vasárnapi győzelme után ezúttal is jól játszott, és biz­tosan győzte le Egercsehit. Ha­sonló jókat mondhatunk az Edelényi Bányász együtteséről is. hiszen az őszi szezon első két mérkőzését idegenben ját­szotta. Nos. az Edelény mind a két mérkőzésen elcsípett egy 0, Lilíenthal szovjet nemzetközi naijymester miskolci szimultánja A Miskolcon tartózkodó A. Lilicnthal szovjet nemzetközi nagymester 28 táblás szimul­tánt tartott Diósgyőrött. A ki­váló szovjet nemzetközi nagy­mester, aki eddig két szovjet világbajnokot készített fel (Szrrüsalovot cs Petroszjant) a világbajnoki párosmérkőzés- re, nagyszerű játszmákban küzdött meg az igen erős me­zőnnyel. A szovjet nemzetközi nagy­mester tizenhárom játszmá­ban győzött, kilencben döntet­lenül végzett, míg hatban a miskolci ellenfelek diadalmas­kodtak. A váratlanul erős mezőny igeir megnehezítette A. íálí- enthal dolgát, de kiváló sakk- művészetével több játszmában bámulatba ejtette az érdeklő­dőket. SN pontot otthonában játszó el­lenfelétől. Különösen a Kis­várdán elért döntetlen számít kellemes meglepetésnek. ' Felsőnyárádon két borsodi csapat találkozott A mérkő­zés esélyese a somsályi csapat volt Az esélytelennek vélt Szuhavölgy nagyszerű játék­kal. különösen második fél­időbeli jobb teljesítményével biztos győzelmet aratott. Ez a két ponit a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szuhavölgyiek hosszú hónapok után elkerül­tek a bajnoki táblázat utolsó helyéről. Ha a vasárnapihoz hasonló lendülettel játszanak tovább, még elkerülhetik a kiesést A forduló eredményei: Ka­zincbarcikai MTK — Miskolci ÉMTE 1:2, Egri Ilonvéd — Debreceni GÖCS Vasas 4:1, Gyöngyösi Honvéd — Hajdú­szoboszlói Spartacus 3:1, Nagykálló — Nyíregyházi VSC 2:0, Kisvárda — Edelényi Bá­nyász 0:0, Rudabánya — Egcr- csehi 3:1, Szuhavölgyi Bányász — Somsály 3:0. G. S. Miskolci VSC—Láng SK 1:1 (1:1) MVSC-pálya, 2000 néző. Ve­zette: Gere. MVSC: Miskolci—Homovics, Buna, Vertig—Zoller, Krom- paszki—Marosi, Fekete, Telen- kó, Tóth, Kallus. Edző: Tiba Sándor. Az első perctől kezdve rend­kívül idegesen, kapkodva ját­szott a hazai együttes, és ezt a fővárosi csapat jól kihasznál­ta. Ügyes, gyors átadásokkal közelítették meg az MVSC ka­puját, és furcsa körülmények között szerezték meg a vezető gólt. A 8. percben Homovics a szögletzászló közelében az oldalvonalon túlra juttatta a labdát. A játékvezető engedte, hogy a Láng-játékos szögletet rúgion. Balogh legurította a labdát Sztójához, aki élesen középre adta és Tímár fejéről a bal alsó sa­rokba került, (0:1). Ez a gól még jobban meg­zavarta a hazaiakat, képtele­nek voltak kibontakozni. A 37. percben Marosit a 16-oson be­lül felvágták, a 11-est Vertig értékesítette, (1:1). A második félidő sem hozott az elsőnél jobb játékot, maga­sabb színvonalat. Ha a hazai csatárok a Láng kapujának közelébe kerültek, elidegesked- ték a legjobb gólszerzési alkal­makat is. A Láng-csatárok ek­kor is veszélyesebbeknek bizo­nyultak. Az MVSC régen ját­szott ilven gyengén, mint ép­pen ezúttal. A hazai csapatból csak Miskolcit, Homovicsot és Vertiget lehet megdicsérni. — Ip — Borsodi Bányász — Budapesti VSC 2:1 (Q;0) Szőnyi út, 800 néz6. Vezette: Balia B. Borsodi Bányász: Tormási— Csetfalvi, Kovács, Négyesi— Benkő, Tátrai—G. Szabó. Pál, Vécsei, Szőcs, Séra. Edző: Hol- lányi Béla. A BVSC első csapata a va­sárnapi mérkőzés időpontjában még nem érkezett meg a Szov­jetunióból, így a szombaton tartalék bajnoki mérkőzést játszó második csapat állt ki a találkozóra. Ez az első fél­időben egyáltalán nem látszott meg, mert támadott ugyan a Borsodi Bányász, de a hazaiak jól védekeztek, és nem esett gól. A második félidőben a BVSC elfáradt, és a Bányász vette át a játék irányítását. Már a 49. percben megszerezhette volna a vezetést, de Benkő 11-esét a hazai kapus kivédte. Két perc múlva azonban Pálnak sikerült a léc alá lő­nie, 1:0. / Továbbra is a Bányász volt az irányító. A 63. percben Pál távolról megcélozta a kaput és lövése a báléba jutott, 2:0. ^ ' A nagy fölényben levő sajó- szentpéteriek még több gólt is lőhettek volna, mégis a hazai­aknak sikerült szépíteniök. 2:1. A győztes együttesből Négyesi, Kovács, Vécsei, Benkő, Pál já­tékát lehet kiemelni. vereséget szenvedték. így meg kellett elégedniük az 5. hely- lyel. A női kézilabda együttes 15:4-re kikapott Komárom csapatától, és az ötödik helyet szerezte meg. A női kézilab- dósoktól sokkal jobb teljesít, ményt vártunk. * Befejeződték az idei sparta­kiád küzdelmék. Az összesí­tett pontversenyben, az elmúlt évhez hasonlóan, Pest megye végzett; az első helyen. Borsod sport ölói a várakozásnál gyen­gébben szerepeltek. Az egyet­len első hely a spartakiád küzdelm^ik legeredményesebb női atlétájának. Papp Margit­nak, az ormosbányaiak tehet­séges versenyzőjének érdeme. Reméljük, a sportvezetők le­vonják az országos döntőn szerzett tapasztalatok alapján a következtetéseket, és min­dent elkövetnek, hogy Borsod megye falusi sportolói a kö­vetkező spartalriádSg előbbre lépjenek, és méltó vetélytáv- sai lehessenek a legjobbaknak. BefelezMöit az &SVSC cslI'afTSzeízö sakkversenye Egy hónapi küzdelemsorozat után befejeződött az igen erős mezőnyt felsorakoztató torna. A 16 részvevő általában „kés­hegyig” menő harcot vívott a pontért s jellemző a küzde­lem hevességére, hogy az első kilenc helyezettet három pont választja el egymástól. A heti 6 játéknap (3 játszma. 3 függő) majd mindegyike bővelkedett izgalmakban, sokszor színvo­nalas játszmákban. A versenyt holtversenyben Márkus és Ki­rályházi nyerte. Márkus Ta­más és Királyházi Zsolt telje­sítette a csillagos I. osztályú' szintet. Márkus jó hajrával érte utol az egyenletesen ját­szó Király házit. Labancz és Szabó megismételte az orszá­gos ifjúsági bajnokságon mu­tatott jó játékot. Höck biztos teljesítménnyel megérdemelten érte el magas helyezését. A fiatal Lóbermaver szépen meg­állta helyét. Szegedi többet mutatott, mint amennyit pont­jai tükröznek. Puhl indiszpo- náltan játszott, Berceli bizto­san teljesítette túl az I. osztály megerősítéséhez szükséges nor­mát. A versenybírói teendőket Szilas Barna körültekintően, közmegelégedésre látta el. A csillagszerző verseny vég­eredménye: 1—2. Márkus, Ki­rályházi 11—11, 3. Labanez 10.5, 4. Szabó 10. 5. Höck P, 6. Lóbermayer S.5. 7—9. Sze­gedi, Puhl, Berceli 8—S nőni. SN Győzelemmel mutatkozott he első őszi mérkőzésén a MEAFC A miskolci egyetem labda­rúgó csapata három fordulót ,„kihagyott”, és csak most. a negyedikben kapcsoldódott be a küzdelembe. Első mérkőzé­sén az igen nehéz ellenfélnek számító Felsőzsolca ellen lé­pett pályára, de biztos győzel­met aratott, bizonyítva, hogy a bajnokság végső sorrendjé­nek kialakulásába feltétlenül beleszól. A Miskolci Honvéd „DV- SC-t verő” összeállításban lé­pett pályára Sátoraljaújhely ellen. A Halász — Szakács, Hajas. Oláh — Kónyi. Fazekas — Harangi. Kmet.fy, Szitka. Komlósi. Bihari összeállítású csapat. Komlósi (2). Kmetty, Harangi és Szitka gól iával 5:0-ra győzött, megerősítve vehető helyét a tabellán. Nagyon nehéz mérkőzést vf­A megyei I. osztály állása: 1. M. Honvéd 18 12 5 1 37: 9 29 2. T.-szederk. 19 14 1 4 42:19 29 3. Ormosbánya TÍ 12 4 3 51: 9 28 4. M F.AFC 16 11 2 3 44: 7 24 5. Felsőzsolca 19 9 4 6 33:°0 22 6. Mezőkövesd 19 9 3 7 30 35 21 7. Farkaslyuk 18 7 4 7 27:16 18 8. Sárospatak 19 5 7 7 13:23 17 9. Putnok 19 5 6 8 31:27 16 10. M. Előre 18 4 7 7 17:20 15 11. S.-úíhely 18 6 3 9 ?ars 15 12. Szerencs 19 5 S 9 2 5:"9 15 19. B.nnádasd 19 4 5 10 ?4 :*8 13 14. Tts«4» falva 19 4 5 10 1?:?6 13 15. Tiojnosaba 18 4 3 11 18:49 11 16. Tiszaluc 19 i 2 13 21:68 10 vott Tiszalúcon a Tiszaszeder- kényi MTK együttese. Az első félidő döntetlenre állt, és a bajnokság egyik esélyese csak a második félidőben tudott fe­lülkerekedni. Ormosbánya sem mondott le az első hely megszerzésé­nek lehetőségéről. Vasárnap a „szomszédvár”, Izsófalva volt az ellenfél. A bajnokjelölt csak minimális arányban győ­zött. Hatalmas harc után dőlt el a mérkőzés sorsa a Miskolci Előre pályán, a hazaiak javá­ra. könnyebben nyert Borsod- nádasd. és egészen könnyű, fölényes győzelmet aratott Farkaslyuk. A forduló legna­gyobb meglepetését, a Hejő- csabai Építők csapata szolgál­tatta. Óriási küzdelemben le­győzte az otthonában mindig nagyon veszélyes Sárospata­két. és elkerült az utolsó hely­ről. A bajnoki tabellán még sok a tisztázatlan kérdés. A ME- AFC-nak három mérkőzése maradt el (M. Honvéd. M. Előre. Hejőcsaba). s ezeket szerdai nanokon játsszék le. Az biztos, hoev az élkővetke- •^ndő fordulókban a Miskolci Honvéd, a Miskolci F.AFC. a Tiszasrederkényt MTK és az. Ormosbányai Bányász küzd majd az első hely és a bajno­ki cím megszerzéséért. Tizen­egy forduló még hátra van, lehetetlen megjósolni, ki lesz a bajnok. A vasárnapi mérkőzések eredményei: Miskolci Egye­tem — Felsőzsolca 2:0, Sáros­patak — Hcjőcsaha 0:2 (!), Bor- sodnádasd — Szerencs 3:1, Ti­száidé — Tisznszederkény 2:J,' Ormosbánya — Izsófalva 1:0, Miskolci Előre — Putnok 2:1, Farkaslyuk — Mezőkövesd 5:0, Miskolci Honvéd — Sátoralja­újhelyi MÁV 5:0. Garadnay Szerda a teljes forduló az NB I-bcn! Augusztus 26-án, szerdán teljes fordulót bonyolítanak le a labdarúgó NB I-ben. A következő mérkőzések kerül­nek sorra: Ujoesti Dózsa Diósgyőri VTK, Bp. Honvéd — Ferencváros (ez a két mér­kőzés a Népstadionban lesz), Pécsi Dózsa — MTK, Debrece­ni VSC — Csepeli Vasas, Va­sas — Dorogi Bányász. Tata­bányai Bányász — Szegedi EAC, Győri ETO — Komlói Bányász. “i: Bosszús töprengés a képernyő előtt Amelyik olimpia következik most? — Ezen rágódtam vasárnap délben, miután végignéztem a Magyar Televízió másfél órás filmösszeállítását az újkori olimpiai játékokról. Igazán remek vasárnap délelőtti szórakozást je­lentett a sok-sok régi siker újra-izgulása., illetve megisme­rése egy sor olyan régi emléknek, ami részben már feledésbe ment, részben pedig a fiatalabb generáció nem ismerte. Ér­dekes volt e gyűjteményben szemlélni az olimpiai sportágak gazdagodását, az egyes sportágakon belül az eredmények fejlődését, ismét látni egykori híres győzelmeket, izgalmas pillanatokat. (Egyben a sporthíre dó-filmezés kortörténeti dokumentuma is volt ez az összeállítás, s ilyen szempontból is igen tanulságos.) Ahogyan közeledtünk történetünkben napjainkhoz, an­nál nagyobb volt a képernyő előtt az izgalom, az érdeklő­dés, hiszen a legutóbbi olimpiáknak már nemcsak távoli ismerői voltunk, hanem a helyszíni rádióközvetitések nyo­mán szinte részvevői, világhíressé lett olimpikonjaink (a televízió filmje miért emlegette őket következetesen olim- piásoknak?!) sok esetben személyes ismerősök is voltak. A meglepetés a XVI. melbournei értékelés után ért. Ugyanis a kísérőszöveg arról beszélt, hol tart. a felkészülés, hogyan épül az olimpiai falu, általában miként készül a világ a következő: — a római olimpiára. Legjobb emléke­zetem szerint a római olimpián is túl vagyunk már négy évvel, s ha a hírek nem csalnak, ha igazat mond az a sok­féle híradás, amit. az újság, a rádió, a televízió, a filmhír­adó meg mindenki terjeszt, akkor nemsokára újabb olimpia versenyein izgulhatunk, csak éppen nem. a. rómain és nem a XVlI-en, hanem az októberben Tokióban megrendezendő XVIII. olimpia eseményei kötik majd le az érdeklődésün­ket. D ármennyire érdekes is volt a televízióban látott olim- piai film, bosszankodtunk rajta, hogy minden ma­gyarázat nélkül egy négy évnél öregebb filmösszeállitást vetítenek, négy év előtti adatokat közölnek (például az új­kori olimpiák aranyérmeinek száma), figyelmen kívül hagy­jak a római olimpiát és a tokiói találkozó közeledtét. Bosz- szúsan töprengtünk: lehetséges, hogy a televíziónak nincsen anyaga a római olimpiáról, lehetséges, hogy megfeledkeztek az időközben eltelt évekről. Tokió közeledtéről, vagy egy­szerűen csak egy készen álló filmösszeállítást vettek elő. és elfelejtettek néhány kommentáló, főleg az eltelt időre, a változásokra utaló mondatot hozzászerkeszteni? (beaeöek)