Észak-Magyarország, 1964. május (20. évfolyam, 101-126. szám)

1964-05-26 / 121. szám

Keid. 1984. május ». ESZAKMAGYARORSZAG 5 T Egy győzelem, egy döntetlen, egy vereség a vasárnapi NB í B-s mérleg Az NB I B 11. fordulójában a borsodi csapatok közül a legjobban az ózdiak szerepel­tek, idegenből hozták haza a két értékes pontot. Otthoná­ban az MVSC egy, míg a Bor­sodi Bányász két pontot vesz- Egyetértés 3:1, Ganz-MÁVAO tett. Mindkét együttes csatár- — Székesfehérvár 5:1 (!!). BV- sora a gólhelyzetek özönét SC — Salgótarján 0:0, Nyiregy- hagyta ki. NB I B-s eredmé- háza — Szállítók 2:1, Dunaúj- nyek: Szombathely — VM város — Győri MÁV-DAC 1:0. Kosárlabdában s A nők győztek, a férfi csapatok vereséget szenvedtek Ósdi Kohász—Láng SK 3:1 (0:0) Rozsnyay u., 1500 néző. V.: Horváth L. Ózd: Katona — Budai, Frenkó, Romhányi — Zalai, Ferdinánd — Borbás II., Szi- lasi, Fükő, Szendrei, Száraz. Edző: Kemény Tibor. Az első félidőben nem volt nagy az iram, a játék színvo­nala is sok kívánnivalót ha­gyott maga után. A hazaiak támadásai erőtlenek voltak, az ózdiak biztosan verték vissza ezeket a kezdeményezéseket. Az ózdi támadások sem ke­csegtettek gólveszéllyel, mind­össze Borbás II. kapufája ér­demel említést. Fordulás után erősebb lett az iram, az ózdi csapat vette át az irányítást, és három perc alatt két gólt szerzett. Az 51. percben Szilasi—Fükő—Szend­rei volt a labda útja, és a bal- összekötő a hálóba lőtt. 1:0. Az 54. percben Borbás II. elfutás után lövésre szánta el magát, de a labda Szárazhoz került, aki közelről a hálóba helye­zett, 2:0. A 73. perc hozta a harmadik ózdi gólt. Szilasi lab­dája után Fükő került jó hely­zetbe, és nem hibázott. 3:0. Ezután lefékezett a Kohász. A 81. percben Száraz és Hámori összeakaszkodott, és sportsze­rűtlenségüket a játékvezető kiállítással büntette. A 84. percben a Láng szépített. 3:1. A mérkőzés sorsát az ózdiak nagyobb tudása és gól rátörő játéka döntötte el. A győztes csapat legjobbja Frenkó volt, kívüle Fükő, Bor­bás II. és Szendrei játszottak kiemelkedően. — Ivánszki — Miskolci VSC—Budafoki MTE Kinizsi 1:1 (1:0) MVSC pálya, 3000 néző. V.: Emsberger. MVSC: Máté — Homovics, Buna, Vertig — Krompaszki, Deák — Kallus, Marosi, Mol­nár, Hernádi, Buczkó. Edző: Tiba Sándor. Már az első percben óriási helyzet maradt kihasználatla­nul a budafoki kapu előtt, s ezt még kettő követte. Tíz perc után a vendégcsapat is „szóhoz jutott”, de támadásaik nem okoztak gondot a hazai védők­nek. A 30. percben gyors MV­SC támadás után Hernádi Kallushoz, a szélső Marosihoz továbbított, aki a balösszekö­tő helyéről — 17 méterről — félmagasan a jobb sarokba Oroszlányi Bányász—Borsodi Bányász 3:1 (1:1) Sajószentpéter, 2000 néző. V.: Vadas Gy. Borsodi B.: Tormási — Né- gvesi, Sztibor, G. Szabó — Benkő, Jaskó — Baranyi, Vé­cééi, Tátrai, Szöcs, Séra. Edző: Szűcs György. Hazai támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés, és állandóan az Oroszlány 16-osa körül pat­togott a labda. Mégis a 10. percben az első oroszlányi tá­madás gólt eredményezett. Szögletrúgás után Pusztai a kimozduló Tormási feje fölött a hálóba fejelt, 1:0. Ezután is­mét a hazaiak kerültek nagy fölénybe. Baranyi lövése kipat­tant a védőkről, Séra lövése a kapusról, a kaputól 2 méterre álló Szőcshöz jutott, s az ő fe­jéről fölé került a labda. A 35. percben Vécsei lövése meghoz­ta az egyenlítést, 1:1. Szünetig még egy nagy helyzet maradt hi. A második félidő első 25 percében valóságos tűzijátékot aendeztek a hazaiak az ellen­iéi kapuja előtt. Vécsei nagy lövését a kapus kapufára tol­ta, onnan kipattant Szőcs elé, akinek hatalmas bombája az egyik hátvéd válláról pattant szögletre. A Bányász-csatárok képtelenek voltak gólt szerez­ni, ugyanakkor a vendégcsapat kétszeri lefutása két. gólt ered­ményezett. A 70. percben Pusz­tai, majd a 86. percben Csinos talált a hálóba. Hiába játszott jobban a. Borsodi Bányász, hi­ába volt szinte végig nagy fö­lényben, a védelem megingó­az NB i. b. Állasa: 1. Sal. BTC 11 5 5 1 14: 3 15 2. Szombathely 11 5 4 2 18:11 14 3. Ózd 11 6 2 3 14:10 14 4- Oroszlány 11 4 5 2 11: 3 13 5. Sz.-fehérvár 11 3 7 1 11:10 13 fi. Szállítók 11 5 3 3 14:13 13 7. Nyíregyháza 11 5 2 4 14:12 12 8. BVSC 11 3 fi 2 10: 9 12 3. Dunaújváros 11 4 3 4 10:10 11 10—11. MVSC 11 3 5 3 0:10 11 10—11. Budafok 11 4 3 4 9:10 11 12. MAV-DAC 11 4 A 5 13:12 10 13. Egyetértés 11 4/ 'l fi 13:15 9 14. Ganz-M. 11 2 fi 16:18 8 15. Borsodi B. Ily A 4 fi 9:20 fi 16. Láng í 2 8 7:20 4 NB H. KELETI CSOPORT ALLASA: 1. Szóin. MÁV 12 8 2 2 25: 9 18 2. Kecskemét 12 7 2 3 20:11 16 X Bp. Spart. 12 fi 3 3 25:11 15 4. Jászberény 12 7 1 4 16:11 15 5. Békéscsaba 12 5 5 2 17:18 15 6. Baglyasalja 12 6 2 4 14:19 14 7. Gyula 12 4 4 4 13:12 12 8. Bp. Előre 12 4 4 4 12:13 12 9. Kisterenye 12 4 3 5 19:21 11 10. Egri Dózsa 12 4 3 5 15:17 11 11. Szóin. MTE 12 4 3 5 15:19 11 12. KISTEXT 12 4 2 fi 18:20 10 13. Nyíregyháza 12 4 2 fi 17:18 10 14. Vasas Izzó 12 4 2 6 16:18 10 15. Debr. Dózsa 12 1 8 3 7:13 10 16. Nagybátony 11 3 3 5 5: 8 9 17. Szegedi VSE 11 2 4 5 15:20 8 16. Miskolci B. 12 3 1 8 15:27 7 sait jól használták ki a vendé­gek, és szerencsével nyertek. Jók: Baranyi, Vécsei, Tátrai. NB II: lőtt, 1:0. A gól után élénkebb lett a játék, inkább a hazaiak kezdeményeztek. A 40. percben Buczkó ugrott ki a félpályánál a védők közül. Teljesen egye­dül futott a kapu felé, a kifu­tó kapuson akarta átívelni a labdát, de a kapus elütötte. (Igen nagy helyzet volt) A 46. percben Kallus ka­pott jó labdát., elfutott hát­védje mellett, kapura lőtt, de lövése a jobb kapufáról kife­lé perdült és Buczkó nem ér­te el. A 49. percben Bakonyi középre adott, és a fedezetle­nül hagyott Németh II. a léc alá bombázott, 1:1. Csökkent az iram, csapkodó, ideges lett a játék. A hazaiak nyerhettek volna, de Molnár 7 lépésről teljesen tisztán állva, az „ég­be” lőtt. Jók: Máté, Homovics, Buna, Deák és időnkint Kal­lus. DVTK—Pécsi VSK 61:42 (28:16) Kilián Gimnázium, NB I női. A diósgyőri együttes mind az összjáték, mind a távoli do­bások és az akciók tekinteté­ben magasan felülmúlta ellen­felét. Végig vezetett, és ilyen ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ 0 ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ 4 4 4 ♦ 4 arányban is megérdemelt, biz­tos győzelmet aratott. A pé­csieknek, különösen szünet után, jó fellángolásaik voltak. Kosárdobók: Judtné (23), Ka- marásné (14), Horváth E. (12), Ruszkai (6), Cserpák (3), Sza­bó (2), Szabóné (1). Jók: Judt­né, Kamarásné, Horváth E. Miért szakadt félbe a DIÉMTE—Szeged asztalitenisz mérkőzés ? A miskolci asztalitenisz sport történetében még so­ha nem fordult elő. hogy félbeszakadjon egy bajnoki mérkőzés. Vasárnap délelőtt viszont ilyen példátlan sportszerűtlenségnek lehettek tanúi a népkerti sportcsar­nok nézői. Mi történt a MÉMTE—Szegedi Kender összecsapá­son? Már az első találkozókon látni lehetett, hogy a szegediek egyik játékosa. Nagy Zoltán milyen idegesen játszik. Felváltva vezettek a csapatok és az egyik mér­kőzésen, a dr. Megadja—Nagy Zoltán találkozón Nagy Z. többször meg nem engedett eszközökhöz folyamo­dott, kezét játék közben felemelte, mintegy jelezve, hogy a játékvezető állítsa le a menetet. Ezt különösen akkor tette, amikor a miskolci ellenfél előnyösebb hely­zetben volt. Ez után a találkozó után a játékvezető figyelmeztet­te a szegedi játékost, sőt. Nagy Lászlónak, a csapat ed­zőjének felhívta a figyelmét, ha Nagy X. továbbra is sportszerűtlenségeket követ cl, le fogja léptetni. Az Engi II. elleni mérkőzésén 17:12-re vezetett. En- gi egymás után érte el pontjait, s ekkor ismét „műkö­désbe” lépett. Többször feltartotta kezét, csapkodta az asztalt, s a játékvezető figyelmeztetése ellenére, tovább­ra is sportszerűtlen jeleneteket rendezett, mire a játék­vezető — nagyon helyesen — léléptette. 4:t-re alakult így a mérkőzés állása. Nagy László edző a játékvezetői döntés után kijelentette, hogy a sze­gedi csapat nem folytatja a játékok A vendégek „le­vonultak”. A példa nélkül álló sportszerűtlenségért kizárólag a szegedi Nagytestvérek a felelősek. Reméljük, az Aszta­litenisz Szövetség szigorú fegyelmi felelősségre vonást fog alkalmazni, hogy a jövőben a mostanihoz hasonló eset ne forduljon elő. LP Debreceni Dózsa—Miskolci Bányász 3:1 (3:0) Debrecen, 600 néző. V.: Pus­kás. M. Bányász: Boros — Csor­ba, Varga, Bartus — Pál, Breu­er — Domokos, Szabó, Tóth, Deák, Makiári. Edző: Pribel- szky Gyula. Az első percekben rosszul játszott a pereces! csapat, ezt a hazaiak jól kihasználták, és három gyors gólt értek el. Ké­sőbb feljött a Bányász-együt­tes, de gólt nem sikerült elér­nie. Szünet után végig a Mis­kolci Bányász volt a többet, kezdeményező. Számos gól­helyzete akadt, de azokból Do­mokos csak egyet tudott ki­használni. Kis szerencsével és jobb kezdéssel döntetlent ér­hettek volna el a perecesiek. A Miskolci Bányászból Boros, Breuer és Domokos játéka tetszett Röplabda Pénzügyőrök—Farkaslyuk 3:2 (—12, 8, 9, —4, 13) Pasaréti út, NB I férfi. r Meglepetés a farkaslyukiak veresége az eddig nyeretlen Pénzügyőröktől. Az első szet­tet biztosan nyerték a bányász fiúk, de a másodikban és har­madikban megtorpantak. Ez­után újabb fölényes farkaslyu- ki szett következett. A döntő játszmában is vezettek, de a Oáromszázötven halott a Peru—Argentina labdarúgó mérkőzésen A labdarúgás > történetének leggyászosabb lapjaira kerülő események színtere volt va­sárnap délután a liftiai stadion. A stadion „poklában” negy­venezer néző előtt, lejátszott Pern—Argentina olimpiai selejtező mérkőzés mérle­ge, a,z eddigi jelentések szerint: 350 halott, számos sebesült, A hírügynökségek, szemta­núk elbeszélése alapján, így rekonstruálják a történteket: 0:0-ás félidő után az argen­tin csapat a második félidő 60. percében vezetéshez jutott. A nyolcvanadik percben az Uru­guay bíró — a perui játékosok és a közönség viharos til­takozása ellenére — nem adta meg az argentin Morales kiegyenlítésit jelentő öngólját. A mérkőzés a közönség hang­orkánja közepette folytatódott. Néhány pillanat múlva egy já­tékost felvágtak, a pályán tö­mörülés támadt. Ekkor egy vérmes néző, az újabb zavart felhasználva, szédületes gyor­sasággal a pályán termett és nekiesett a bírónak. Ezzel egy Birhóxms Hatvan indulója volt a terü­leti iparitanuló birkózó baj­nokságnak, amelyet a diósgyő­ri stadionban rendeztek meg. Győztesek: Ifjúságiak: Szabó (Debrecen), Szőke (Dunakeszi), Kiss (Miskolc), Kovács (Duna­keszi), Toldi (Debrecen), Hu­bai (Miskolc), Pfalzer (Duna­keszi), Ruzsinszky (Dunake­szi). Serdülők: Forgó (Debre­cen), Suba (Debrecen), Balogh (Dunakeszi), Molnár (Miskolc), Murnyák (Dunakeszi), Orosz (Debrecen), Elek (Debrecen), Karsai (Dunakeszi). időben valóságos kőzápor zú­dult a pályára. A közönség pa­lackokat és köveket hajigáit, a bíró felé. A támadót a rendő­rök leütötték, a bíró pedig le­fújta a mérkőzést, Ebben a pillanatban a stadion egész kö­zönsége beözönlött a játék­térre. Az összecsapásba a lo­vasrendőrség is beavatkozott, s könnyfakasztó gránátokkal vá­laszolt a tömeg kőzáporára. A pályára behatolt nézők vissza­dobálták a könnyfakasztó grá­nátokat, úgy hogy teljes lett a zűrzavar. Amikor aztán a rendőrség a levegőbe lőtt és a könnyfakasztó gáz egyre job­ban szétterjedt a stadionban hatalmas pánik tört ki. A megrémült tömeg a ka­puk felé igyekezett, ame­lyek többsége azonban zárva volt, Az emberek egymást tépték-taposták­A zavart kihasználva, suhan- cok kezdték fosztogatni a ha­lottakat, kiforgatták a sebe­sültek zsebeit, elszedték ingó­ságaikat. A stadion környékén is nagy volt a felfordulás. A tüntető tömeg felborította, majd felgyújtotta az autókat és autóbuszokat. A városi mentőszolgálat min­den rendelkezésre álló jármű­vet igénybe vett a halottal? és a sebesültek gyors elszállításá­ra. összesen 23 autó hordta szakadatlanul az áldozatokat a város tíz kórházába. A játék­vezető és a csapatok tagjai sér­tetlenek maradtak. Nem sokkal a szörnyű jele­netek után Fernando Belaán- de elnök rádiószózatot intézett a főváros lakosságához. A tra­gédia miatt érzett mélységes megrendülésének kifejezése után bejelentette, hogy har­minc napra felfüggeszti az al­kotmányos jogokat. Ezen idő alatt — mondotta — mindent megtesznek az események pon­tos kivizsgálása érdekében. fővárosi csapat újítani tudott, és szerencsével győzött. MVSC—Vasas Dinamó 3:2 (5, —8, —9, 5. II) Gyömrői út, NB I női. Az emlékezetes őszi botrány után a miskolciak kissé idege­sen álltak ki a találkozóra, amely ezúttal példásan sport­szerű keretek között bonyoló­dott le. Az első szett az MVSC zsákmánya lett, de utána két szettét, a fővárosiak nyertek. A negyedikben erősített az MV­SC és nyert, A döntő játszmá­ban ll:5-re elhúzott a Dinamó, de ezután a ragyogóan hajrázó miskolciak megérdemelten győztek. A Lévai, Nagy, Szla- ma, Homoláné, Egerszegi, Sán­dor. (csere: Káló, Nagy M.) összeállítású csapat minden tagja dicséretet érdemel. Bp. Előre—DVTK 66:64 (33:31) Kilián Gimnázium, NB H férfi. A fővárosi együttes a mérkő­zés elején jó dobásokkal mi­nimális előnyt szerzett, és est szünetig tartani tudta. Fordu­lás után Héresz biztos, távoli dobásaival ledolgozta a hát- . rányt, sőt a hajrában felül is ▼ kerekedett a DVTK. Úgy lát­♦ szott, hogy sikerül megnyer- 4 ni a mérkőzést, amikor az a Előre az utolsó pillanatokban T nemcsak egyenlített, hanem a ▼ győzelmet is kiharcolta. Ko- f sárdobók: Király (22), Héresz 4(21), Letek (8), Králik (6), Judt 4(5), Szabados (2). Jók: Király ( ^ Héresz, Judt á BVSC—MVSC | 68:62 (38:27) t MVSC tornacsarnok, NB H I férfi. a 15:15 állásig együtt haladt a T két csapat. Innen kezdve az ▼ MVSC játszott jobban, de a ♦ helyzetek sorozatát hagyta ki, 4 ugyanakkor a fővárosi csapat A játékosai biztosan szerezték a I pontokat. Szünet után egy ▼ideig úgy látszott hogy a ha­♦ zaiak megfordítják a mérkő- 4 zés állását Csak kiegyenlíteni 4 sikerült A vendégek a bajrá- 4 ban biztosabban dobtak és hat I ponttal győztek. Kosárdobók: ▼Bardócz (20), Kersch (12), Os­♦ gváni, Gaál (9—9), Román (8)< ♦ Kecskeméti, Novotny (2—2). 4 Jók: Bardócz, Gaál, Osgyáni. ♦ ♦ ♦ Megyei teniszbajnokság ^ — megyeiek nélkül... a A DVTK vasgyári teniszpá­lyáin rendezték meg az elmúlt hét végén a megyei teniszbaj­nokságot Ezen a viadalon egyetlen miskolci és megyei sportkör nem képviseltette magát és csak a diósgyőri te­niszezők indultak. így a me­gyei bajnokság a DVTK házi versenye lett, ennek ellenére végig színvonalas küzdelmek­ben dőlt el a bajnokság sorsa. Sajnálatos, hogy Dröszler Bé­la megsérült, és vissza kellett lépnie a küzdelmektől. A baj­nokság végeredménye: Férfi egyes: 1. Kádár, 2. C5á- ráki, 3. Bartha és Dröszler.’ Női egyes: 1. Monori, 2. Kato­na, 3. Lipták és Herpai. Férfi páros: 1. Cziráki—Gurmai, 2.' Molnár—Nyitrai, 3. Barfcha— Szittka és Dröszler—Kádár: Női páros: 1. Monori—Lipták, 2. Katona—Kocsis, 3. Herpai— Szabó és Ni kuli ák—Krucsai. Vegyespáros: 1. Cziráki—Mo­nori. 2. Gurmai—Kocsis, 3. Molnár—Katona és Nyitrai— Lipták. Kézilabdában: Az HB ll-ben befejeződött a tavaszi bajnokság Nyíregyháza az első félidőben négy góllal is vezetett Fordu­lás után változatos lett a já­ték, és a megszerzett vezetést (16:15) az MVSC végig meg­tartotta. Szerencsés győzelem. A hazai csapat fáradtan moz­gott. Nyíregyháza pontosabban adogatott, lelkesedésben, gyor­saságban felülmúlta ellenfe­lét Góldobók: Simon (7). Stumpf (5), Csoltkó (4), Gyön­gyösi (3), Wágner 2), Hoffmann 0). D. GÖCS—DVTK 17:16 (10:9) Debrecen, NB II férfi. A Surányi és Futó nélkül kiálló DVTK nagy harcot ví­vott Debrecenben. A második félidő megkezdése után egyen­lített. és szinte végig nyerésre állt A befejezés előtt tíz perc­cel még két góllal vezetett. A és szinte lehengerelték a Me- két debreceni gólbfró döntően teork A második félidőben befolyásolta a mérkőzést. Gól­olyan akciókból dobták a gó- dobók: Kisbenedek (5), Maros- lokat, amelyeket a közönség vári (4), Papp (3), Selmeczi (2), gyakran megtapsolt A na- Mátyás, Fark (1—1). Jók: Ke- gyobb akarás és lövőkészség rekes, Kukta, Kisbenedek. győzött ezen a fontos mérkő- Mátyás. A vasárnap lejátszott. 9. for­dulóval véget ért az első „fél­idő’’. A 15 nap alatt, lebonyo­lított 5 forduló, érthetően, túl­ságosan nagy fizikai és idegi megterhelést jelentett a csapa­toknak. Ez leginkább a. MÉM­TE szereplésében, tükröződik. Míg az első négy mérkőzésen győzött, a. három vasárnap és a. közbeeső két. szerdán csak egyszer nyert. és négyszer vesztett. De a■ többi borsodi együttes szereplésére is kiha­tott az erőltetett, lebonyolítás. Ózdi Kohász—Bp. V. Meteor 26:17 (12:6) Ózd, NB I férfi. Nem várt ragyogó játékkal győzött, a Kohász. Bár tartot­tak a találkozótól, hiszen igen jó az ellenfél, azonban negyed­órái feszültség után a csapat­hoz visszakerült Polencsik irá­nyításával a hazaiak feljöttek, zésen. Góldobók: Tiba (10), Marosi Cl), Polencsik (4), Bel- lér (3), Koreny 12). Jók: And­iik, Neiser, Tiba, Marosi, Po­lencsik. MVSC—Nyíregyháza 22:21 (9:11) Miskolc, NB II férfi. DVSC—MÉMTE 17:14 (10:6) Debrecen, NB II férfi. A határtalan lelkesedéssel játszó, a kiesés rémétől űzött DVSC megérdemelten győzött. A Munkás javuló formát mu­Rosszul indult a mérkőzés, tatott, de „elfelejtette’1 a zic­cereket, értékesíteni, ée három hétméterest is kihagyott Gól­dobók: Papp, Nemes. Kosárkó, Petrénvi (3—3). Sándor, Var­ga (1—1). MVSC—Nyíregyháza 3:2 (3:1) Miskolc, NB II női. Igen gyenge színvonalú mér­kőzés. Az MVSC, a szoros em­berfogás miatt, a támadásban nem tudott eredményt elemű védekezése viszont mintaszerű volt. Góldobók: Szabóné, Si­mon, Gátiné (1—1). Jók: Buk­ta, Horváth, Takács, Szabóné. Ózdi Kohász—MTK 8:8 (3:4) Özd, NB II női. A két csapat összecsapása igazságos eredményt hozott. Az ózdi gárda passzívan ját­szott, és annak „köszönheti'’ az egy pont elvesztését, hogy keveset vállalkozott lövésre. Góldobók: Andrikné (4). Ba- nosné (2). Hriczkóné. Tóth (1 —1). Jók: Banosné, Andrikné, Siposné, Hriczkóné. DVSC—Borsodi Bányász . 5:2 (3:1) Debrecen, NB II női. A sajószentpéteri lányok is­mét. érthetetlenül gyengén ját­szottak, (gy az egyébként rossz napol kifogó DVSC-től megér­demelt vereséget szenvedtek. Góldobók: Knittelné, Nagy. Sándor Nándor