Észak-Magyarország, 1964. március (20. évfolyam, 51-75. szám)

1964-03-03 / 52. szám

ReöB, S9®*, saäneätes X; ES*ÄlCMAGTAROItSZÄ6 S T Barátságos mérkőzések — bafisski hangalat Ezzel n. mondattal lehetne a legtalálóbban jellemezni azokat az előkészületi labdarúgó mérkőzéseket, amelyekre az elmúlt vasárnap tor került megyénk. NB l-es, illetve NB I. B-s csapatai körében. Legalábbis azokra a ta­lálkozókra, amelyeken munkatársaink, tu­dósítóink jelen voltak — ez volt a jellemző. Így azután a nézők is, főleg ott. ahol ked­venc csapatuk győzött, megelégedéssel men­tek haza a mérkőzés után és a szakosztá­lyok, sportkörök vezetői is levonhattak bizo­nyos következtetéseket. Barátságos mérkőzések bajnoki han­gulat. Az elmúlt, vasárnapi mérkőzések ilye­tén jellemzésére elsősorban az a. magyará­zat, hogy mindenfelé igyekeztek alaposan felkészülni a. bajnoki, rajira. A bajnokság nyitányáig már mindössze■ egy előkészületi mérkőzésre van lehetőség, egy szabad, vasár­nap van hátra. így azután a március 1-én lejátszott mérkőzéseken, elsősorban azokon a. posztokon alakult ki nagy küzdelem, ahová több pályázó is van. Mert általában az a. ta­pasztalat, hogy azok, akik e barátságos jel­legű, mérkőzéseken „bejátsszák” magukat a csapatba, egy darabig ott, maradnak. így hát nemcsak az együttesek, hanem a játékosok is igyekeztek bizonygatni jó formájukat. Persze, őszintén meg kell vallani, ez nem. minden esetben sikerüli. Küzdelemből, lelkesedésből természetesem a legtöbb helyen jelesre vizsgáztak a csapa­tok és a játékosok is. Az erőbedobással, az akarással nem volt említésre méltó hiba. Azonban ami a játék színvonalát, a techni­kai és a taktikai felkészültséget, illeti, hát bizony ott még sok kívánnivaló van. Úgy, hogy a látottak alapján, véleményünk sze­rint, itt kellene a. legtöbbet tenni megyénk NB-s csapatainak a hátralévő napokban. És most röviden beszámolunk NB l-es, illetve NB T. B-s csapataink előkészületi mérkőzéseiről. Ósdi Kohász—DVTK 4:2 (2 I) Ózd, 2000 néző. Játékvezető: Tóth István. Ózd: Katona — Romhányi, Ekénké, Hajner — Borbás 1., Ferdinand — Borbás II., Bzendrei, Csáki. Fükő, Száraz. Diósgyőr: Tamás — Werner, E'/igeti, Paulás — Cserjés (Csá- nyi), Szucsáisyi — Kiss I., Ko­vács, Nyiri (Kiss. II.), Kiss II. (Háczi), Sikora. Első olvasásra tálán azt gon­dolja az ember, hogy meglepe­tés az NB l-es diósgyőri labda­rúgók Ózöon . elszenvedett, nagy gólarányú veresége, azonban, akik végignézték a találkozót, és tárgyilagosan bí­rálják a mérkőzést, azok úgy vélekednek: a hazai csapat megérdemelten győzött. Az első félidő változatos iramban, némi diósgyőri fö­lénnyel kezdődött. Nem sokkal a kezdés után az egyik DVTK- támadásnál Kovács kapta a labdát, a jobbösszekötő azon­ban a 11-es pont közeléből gyengén lőtt kapura. Később baloldali támadásnál Sikora lövése kerülte el az ózdi ka­put. A túloldalon Borbás Il-t igyekeztek kiugratni a hazai játékosok, de Paulás szorosan fogta a gyors ózdi jobbszélsőt. Ezekben a percekben bizony elég unalmas mezőnyjáték volt a pályán, és így kevesen számí­tottak a váratlanul esett gólra is. Egy jobboldali diósgyőri tá­madásnál ugyanis Kiss I. ügye­sen elhúzott; Hajner mellett, s az alapvonal közeléből közép­re vágta a labdát. Katona kive­tődött, viszont Ferdinánd le­jén irányt változtatott a labda itlt’&C—Egri Dóssá. 8:2 (1:1) Népkert, 2000 néző. Vezette: de. Borossy. .MVSC: Miskolczi — Krom- paszki, Buna, Vertig — Te­mesvári (Zoller), Szabó (Ko­vács) —• Kallus. Marosi, Mol­nár (Telenkó), Kovács (Molnár), Buczkó. Áz első félidőben, mintegy .25 percig egyik csapat sem har­colt ki fölényt, változatos volt a játék. A félidő további ré­szében az MVSC került némi fölénybe, és formás támadás végén Buczkó a hálóba bombá­zott. 1:0. Néhány perccel ké­sőbb az egri balszélsö távoli levesével a vendég együttes egyenlített. 1:1. Egri góllal kez­dődött a második félidő. A jobbszélső kihasználta a Vasút védelmének megingását és megszerezte a vezetést. 1:2. Lassan feljött az MVSC, és át­vette a játék irányítását. Előbb Buczkó beadását Telenko vág­ta kapásból a léc alá, (2:2), majd Kallus volt eredményes, 3:2. Jók: A hátvédhármas, Zol­ler, Molnár, Kovács, Buczkó. DVSC—Borsodi Bányász 3:1 (1:1) 1400 néző. ‘ Sajószentpéter, Vezette: Czirják. DVSC: Kassai dr. (Jakab) — Temesvári TI.. Nagykaposi, Kovács I. — Juhász, Sornodi — Szarka (Gazsó), Zilahi, Alaxai, Varsányi II.. Bodai (Kovács 1.11.). Borsodi Bányász: Veres (Tor­mási) — N egyesi, Csetíalvi, Sztibor — Kovács, Jaskó — G. ak kaptak jobban lábra. A 15. percben Kőhalmi hanyatt ve­tődve a. sarokba lőtt. 0:1. A 30. percben Alaxai 11-esből egyen­lített. A Borsodi Bányász vé­gig egyenrangú ellenfél volt, a debreceni csapat az utolsó per­cekben tudott felülkerekedni jobb erőnlétével. A mérkőzés befejezése előtt 2 perccel még 1:1 volt a találkozó állása. Ek­kor a DVSC Kovács III. és Szabó, Móricz, Kőhalmi II. 6zúcs, Sára (Imre). j Alaxai góljával megszerezte a A mélytalajú pályán a hazai- j győzelmet ASZTALITENISZ Bp. Postás—MÉMTE 14:4 NB I. férfi. Gy.: Dubüczi (2), Nemesi (1), Tálas (1). MÉMTE—Bp. Postás 3:2 NB I. férfi ifjúsági. Gy: az Egri—Egervári pár, Egri (1), Egervári (1). SN A MÉMTE NB l-es asztalite­nisz csapatai, vasárnap ottho­nukban, a népkerti sportcsar­nokban fogadták ellenfelüket. Azonban a hazai környezet is csak íélsikert hozott. A női együttes legyőzte a jo, egysé­ges Vasúttervezőket, a férfi csapat pedig vereséget szenve­dett. Sorsában osztozott a női ifjúsági kettős is, míg a íérti9®*®*®®®®®®®*9’®**®®®®®® ifik újból győztek:. Továbbra is® veretlenül állnak a tabella él-° Nézem ezeket a gyerekekef- csoportjában. A nap hőse Hor-*9, 10, 11 évesek? Nem tudom, váthné volt. Emberfeletti tel-® Kettő közülük olyan pöttöm) jesítményt nyújtva, példáját® hogy alig látszik ki a földből, mutatta a szíwel-lélekkel küz-e A többiek valamivel maga- désnek. Az, hogy 4 mérkőzést® sabbak, sőt, akad köztük egy „hozott”, csak egyik része na-e„langaléta” is. Látszik, hogy gyón jó játékának, ezzel „csal-”“ mostanában „nőtt” a többiek fö- hozzásegítette csapatát a két* le, éppen ezért neki magának ponthoz, de amit a Sarnyai el-^’s szokatlan, leni játszmában produkált, az» 4Z ellenfél? Egy gimnázium minden dicséretet megérde-® úttörő csapata. Minimum 15 mel. A döntő szettben 7:17-ről»évesek, ha valamennyien első­nyert. A férfi együttes valami-“ sok. (Bár ez nem valószínű.) vei jobban játszott, mint eddigi r,Egy fejjel magasabbak a „gye- mérkőzésein. A játszmaarány® rekeknél”. Ok maguk is moso- egy kis szerencsével lényege-» lyognak, amikor a háló túl- sen szorosabb is lehetett volna.® oldalán megpillantják az „el­MÍMTE—Vasúttervezők J^ofhát nem tehetnek róla, II rt * hogy így összekerültek. Egyik NB I. női. «csapat a röplabda torna úttö­Gy.: a Weiszné—Horváthné®rő csoportjába, a másik a ser­pár, Horváthné (4), Weisznéo dűlőbe nevezett be. A véletlen (3), Lukács (2), Ramocsa (1). “mégis összehozta őket. e Aztán megkezdődik a játék. • A kisportolt izmu, testüket «rendszeresen edző gimnazista •fiúk rugalmasan, könnyedén 9 játszanak, de nini, a gyerekek és a hálóba hullt, öngól. 0:1. Az ózdiak kiegyenlítése ha­sonlóképpen esett. Nagy kava­rodás volt a diósgyőriek tizen­hatosán belül, a hazai csatá­rok többször is kapura lőttek, de a labda mindig lepattant. Végül is egy nagy erejű lövés­nél, a gólvonal közelében álló Szucsányi lábáról a jobb kapu­fának, onnan pedig a hálóba perdült a labda. 1:1. Már-már úgy nézett ki, hogy döntetlen marad az eredmény az első félidőben, amikor egy hosszan előrevágott labdával Borbás II. elfutott, majd ügye­sen középre ívelt. A labda át­szállt a kapujából kimozduló Tamás feje felett, és Száraz fejéről a hálóba pattant. A második félidőben az óz­diak erősítettek, s egy jó húsz percen keresztül egyoldalúvá vált a játék. Többet támadtak, és a DVTK kapuja előtt né­hányszor csak nehezen tisztáz­tak a vendégcsapat játékosai. Feltűnt ebben az időszakban az, hogy a hátrahúzódott Csá­kit szinte senki sem fogta, s így nagyszerűen irányíthatta a két előretolt, gyors szélsőt Ezek pedig elég gyakran za­vart okoztak. Egy ilyen előre­vágott labdánál Borbásnak si­került kiugrani a védők közül, és a kifutó Tamás mellett megszerezte csapata harmadik gólját. Nem sokkal később Szá­raz lőtt kapu fölé, majd ballá- bas lövése a hálóba vágódott. A diósgyőrieknél Kiss I-nek si­került szépíteni szabadrúgás­ból. Az utolsó perceket DV- TK-fölény jellemezte. Az Ózdi Kohász gőlratörő játékával megérdemelten győ­zött. A diósgyőriek ezúttal gyenge napot fogtak ki, külö­nösen a csatársort lehet elma rasztalni, hiszen alig teremtet­tek gólhelyzetet, és lövésekkel is a legritkább esetben kísér­leteztek. A győztes csapatban Katona jól védett, a hátvédhármas- fcan Frenkó emelhető ki, a két fedezet sokat küzdött, a csa társor minden tagját dicséret illeti, talán mégis külön meg kell említeni Csáki nagyszerű irányító képességét. A DVTK ban ezen a mérkőzésen kiemel­kedő teljesítményt senki sem nyújtott, az átlagostól Szigeti, Werner és időnként Kiss I. ját­szott jobban. — pauIoVits — Befejeződött a teremkéziíabda bajnokság Csoportjában sorozatban negyedszer lett az első a Sportiskola. Alinak halról-jobbra: Balogh Márta, Hodobás Ildikó, Móré József, Szabó Mária, Marosi Ágnes. Guggolnak: Kiss Mária, AUnásy Zsuzsa, Oravecz Ilona. Előttük: Árvái Katalin. Foto: Szabó István Vasárnap a teremkézilabdá­ban az utolsó fordulót bonyo­lították le a Ságvári utcai álta­lános iskola tornatermében. Az Eszalcmagyarország és a TS kupáért folyó inérkőzésso- rozat befejeződött. A sorsolás szeszélye folytán az utolsó nap­ra nem maradt igazi „nagy” mérkőzés, az NB-s csapatok már az elmúlt heten befejezték szereplésüket, a kiemeli, csa­patok csoportjaiban az első hely kérdése jóval elóbb eldőlt. Ennek ellenére ez a vasárnap sem szűkölködött szép, érde­kes és izgalmas összecsapások­ban. Igaz, a korábban a ter­met zsúfolásig megtöltő néző­sereg március elsejére lényege­sen megcsappant, pedig a 15 mérkőzés, a 30 csapat küzdel­me semmiben sem maradt el a korábban látottaktól, s a szur­kolóknak most is alkalmuk volt a gyönyörű akciók, még szebb gólok láttán vörösre tapsolni tenyerüket. Eredmények: 171. sz. ITSK — 100. sz. ITSK 9:9 (6:6) férfi ifi, 171. sz. ITSK — Szakközépisko­la 12:1 (8:0) női ifi, 101. sz. IT­SK — 116. sz. ITSK 12:10 (6:6) férfi ifi, Hejőcsaba — Sportis­kola XI. 7:2 (5:1) női ifi, 171. sz. ITSK — 116. sz. ITSK. 9:7 (5:4) férfi ifi, DVTK II. — Felsőzsol-] ca 14:11 (7:6) férfi I. oszt., 100. sz. ITSK — 114. sz. ITSK 15:9 (11:5) férfi ifi, Szirmabesenyő — Pamutfonó 8:8 (4:3) női I. oszt., Sajóbábony — Pamutfo­nó 7:6 (3:3) női ifi, barátságos, 100. SZ. ITSK — 116. sz. ITSK 16:10 (11:4) férfi ifi. (Nagyon érdekes, színvonalas mérkőzés, egy-két játékos, elsősorban. Gyuricza a 100-asból, kitűnően játszott) 101. sz. ITSK—114. sz. ITSK 15:6 (9:0) Nyílt sisakkal indult s küz­delem, hiszen eddig mindkét gárda veretlen volt. Ennek el­lenére a 101-es már az első félidőben szinte lehengerelte ellenfelét, behozhatatlanul ve­zetett Fordulás úján folytató­dott a „gólszüret” és egészen 12:0-ig a 101-es okosan, gondol­kodó játékkal, csoportbajnok­aspiránshoz méltóan rohamo­zott. A játékosok kivétel nél­kül lelkesen küzdöttek, és megérdemelten nyerték meg a sorsdöntő mérkőzést. M. Pedagógus—Özdi Kohász II. 32:8 (11:2) A Pedagógus eddig is a baj­nokság egyik legszebben játszó ,4 pálya széléről •MÉMTE Vasúttervezők- 4:1 NB I. női ifjúsági. Gy_: Roseafcld 3X (i). se hagyják magukat. Ha a há­lót nem > is nagyon érik fel, a mezőnyben • szépen adogatnak, ügyeskednek, helyezkednek, ál­talában „érzik” a labdát, és tudnak is bánni vele. A fehér­mezes gimnazisták alig bírnak velük. Egy-két pont csak a kü­lönbség a két csapat között. Volna lehetőség, hogy a „gye­rekeket” megerősítsék? Volna. Két-három „ifjúságit” is „be­dobhatnának” a serdülők kö­zé, hiszen a sportegyesületnek itt van az ifjúsági gárdája is. De nem! Játsszák csak végig! Szokják meg! Kik ezek? Jóformán labda­szedők odahaza, a bányatele­pen. Igaz, a telepnek NB l-es röplabda csapata van, és nem is akármilyen. Nos, ezek a gye­rekek csak nézik a „nagyo­kat”, szemük csillog egy-egy szép akció láttán, aztán, ami­kor a bajnoki pontok sorsa el­dől, és a két együttes étizzadt tagjai levonulnak a pályáról, ők foglalják el helyüket, il- lesztgetik csuklójukat, kezüket, próbálják a „kosarat”, aztán 9 játékkal is megpróbálkoznak. A hasonló korú gyerekek mindene a foci. Nos. ókét kö­téllel se lehetne a futballpályá- ra vonni, őket a röplabdapá­lyára húzza szivük. Pedig' azt három oldalról magas drótke­rítés veszi körül, a negyedik oldalon pedig a iák, bokrok között deszkakerítés. No, de hát ez csak nem lehet akadály! A deszkakerítésből két-három Iccét kiszednek, és egyenként becsúsznak. Edzenek. A sport­kör a kerítéstjrendbehozatja, de néhány nap múlva ismét hiányzik egy-két léc. Ez meg­ismétlődik harmadszor, ne­gyedszer is, míg fény derül a titokra. És ezek után is lehet, rájuk haragudni? Most itt vannak. Először ját­szanak együtt csapatban, barna mezben, kék nadrágban, já­tékvezető irányításával és jegyzőkönyvvezető közremű­ködésével. Ténykedésüket, eredményességüket, botladozá- sukat megőrzi a betű, a hiva­talos irat. Most már. és a jö­vőben is éber szemek figyelik mozgásukat, tanácsokat, útba­igazításokat adnak nekik. A gyerekek sportszeretetük- kel, igyekezettel szinte kivere- kedték maguknak a törődést, az útbaigazító tanácsokat, a legalitást, a pályát, a labdát, a mezt. Ezekre gondoltam ott a pálya szélén, amikor a játékvezető sípja a mérkőzés végét jelezte. A mérkőzést a gimnazisták nyerték meg, minimális 7 ponttal. Hogy mégis a vesztes együttes tagjairól írok? Igen, mert úgy érzem, feltétlenül megérdemlik. Beczs Károly csapata volt, ez alkalommal a szépség mellé az eredményes­séget is felvették „napirendi pontként”. Különösen a má­sodik félidőben játszott ellen­állhatatlanul a Pedagógus. MÉMTE II.—M. Bányász n. 27:11 (11:5) A férfi II. osztályú csapatok küzdelméből a Munkás fiatalok nagyon ötletesen játszó együt­tese került ki győztesen. A minden részében jobb MÉMTE már az első félidőben hamaro­san sok góllal elhúzott, és a szünet után folyamatosan nö­velte előnyét DVTK II.—Ózdi Kohász, H. 28:13 (10:7) A férfi csapatok mérkőzésén csak az első félidőben volt vi­tatható a DVTK győzelme. A fordulást követően egyre job­ban kidomborodott a csoport- bajnok fölénye. Nemcsak a fordulóban, hanem a bajnok­ságban is kevés olyan szép ak­ciót láthattunk, mint ezen a ta­lálkozón. Sokáig emlékezetes marad például a DVTK nyol­cadik gólja. MEAFC—Borsodi Bányász 21:19 (8:7) A férfi kiemelt, csapatok •utoljára maradt találkozója •változatos, végig érdekes küz- odelmet hozott.. Először az Egye­ltem vezetett 2:0-ra, majd a 5 Bányász dobott sorozatban Öt J gólt, utána ismét az Egyetem 2 hármat Es így ment sokáig* Jcsak a szünet után ragadta • magához a vezetést a későbbi • győztes, de akkor is kétszer 2 döntetlen volt a mérkőzés ál­2lása. « (Sándor) • SPORTHIREK e Az MVSC művészi torna •szakosztálya, megalakult. Je­lentkezni kedden délután 1 •órakor a Zriayl Gimnazíuj* «tornatermében lehet. 2 Az MVSC felhívja az állásúk s belépőjeggyel rendelkezők fi* 2 gyeimét, hogy* a belépőket, ér* ■vényesítés végett, a sportirodá­dban (Szemete utca 28,> mieiiTM» adják la-