Észak-Magyarország, 1963. szeptember (19. évfolyam, 204-228. szám)

1963-09-10 / 211. szám

Kedd, 1963. szeptember 10, ESSAKMAQ? AítORSZAS 5 SPORT Nagyszeri győzelem Szegeden 'Az NB I. hatodik fordulójá­ban megszerezte második győ­zelmét a DVTK. Ezúttal Sze­gedről hozott haza igen értékes két pontot. A többi mérkőzé­sen is akadt néhány meglepe­tés. A szombati találkozók után (MTK—Tatabánya 4:0, Ferencváros—Csepel 4:0) a va­sárnapi mérkőzéseken is akadt 4:0-ás eredmény. A Győr győz­te igy le a DVSC együttesét. Meglepetésnek számit a Komló l:0-ás győzelme az Üjpesti Dó­zsa, valamint a Dorogé a Vasas ellen. A Bp. Honvéd 3:l-re nyert a Péqsi Dózsa ellen. Az NB I. B-ben szereplő bor­sodi csapatok közül csak a Borsodi Bányásznak sikerült győznie, az MVSC otthonában csak döntetlent ért cl, mig az Ózd idegenben vereséget szen­vedett. A többi eredmény: Láng SK—Székesfehérvár 0:3, Szállítók—Győri MAV-DAC 1:2, Salgótarján—Dunaújváros 1:1, Nyíregyháza—Szombathely 1:0, Oroszlány—BVSC 1:0. Diósgyőri VTK—Szegedi EAC 2:0 (1:0) Izgalmas küzdelmek a Bábonyibércen Saeged, 9000 néző. V,: Wot- täva. DVTK: Tamás — Wemer, Szigeti, Paulás — Csányi, Szucsányi — Kiss I., Kiss II., Nyíri, Ráczi, Szarnék. Edző: Nagy György. Az első tíz percben a szege­diek kezdeményeztek, Korsos dr. lövését Tamás védte, majd Nemes elöl tisztáztak a védők. Tíz perc után feljött az igen jó taktikával játszó DVTK. Előbb Szucsányi hatalmas bombáját védte üggyel-bajjal a hazai kapus, majd Csányi átadását Kiss II. rálőtte. Kür­tösi kifejelte, Csányihoz ke­rült, akiről a kapushoz pattant a labda. Kiss I. lövését védte ezután Tóth. A 30. percben Kiss II. ke­resztlabdáját Kürtösi Nyí­ri elé fejelte, a középcsatár lekezelte, majd 22 méter­ről a bal felső sarokba vágta. 1:0. Á gól után is a DVTK táma­dott és Ráczi nagy helyzetben a fekvő kapus lábába rúgta & labdát. Szünet után is a diósgyőri együttes kezdett jobban. Az 51. percben Szarnék tört kapura, két védőt is kicselezett, középre gurí­tott, Ráczi átlépte a lab­dát és a jó ütemben érkező Kiss II. élesen, laposan a jobb sarokba lőtt. 2:0. Ezután kiegyenlítettebb lett a játék. A.60. percben Nyíri bombája a kapufán csattant. Szegedi rohamok következtek, három szögletet is rúgtak egy­más után, majd Nemes és Dc_ zsőfi lövése a kapufáról pat­tant ki, de nem sikerült a szé­pítés. Hég egy gólszerzési al­kalma volt a DVTK-nak, de Kiss X. gyenge lövését Kővári a gólvonalról kivágta. Jó iramú és színvonalú mér­kőzést hozott a két csapat ta­lálkozója. A diósgyőriek egy­általán nem álltak be szorosan védekezni, bár védelmüket megerősítették, de nem feled­keztek el a támadásokról sem. A diósgyőri csapat sokkal töb­bet volt támadásban, helyze­teket is dolgozott lei, ezekből kettőt sikerült kihasználnia. A látottak alapján a DVTK győ­zelme feltétlenül megérdemelt Tamás jól védett. Szigeti volt a hátvédhármas legjobb­ja, de Werner és Paulás is át­lagon felüli teljesítményt nyúj- -----o------■ A labdarúgó NB I. állása: tott. Csányi volt csapata és a mezőny legjobbja, de Szucsá- r.yi is jól küzdött. A DVTK csatársora igen jól játszott. Különösen a két Kiss volt ele­mében, de a többiek is jobbat nyújtottak az átlagosnál. Nyírit gólja külön dicséri. Wottava igen jól vezette mérkőzést — P — Borsodi Bányász—Ganz-MÚVIIG 2:0 (1:0) 2000 néző. Sajószentpéter, V.: Almási. Borsodi B.: Tormási — G. Szabó, Kovács, Sztibor — Ben- kő,1 Hajas — Verebélyi, Burá­nyi, Tátrai, Szöcs, Baranyi. Az első félidő első negyed­órájában nagy volt a hazai csapat nyomása. Több helyzet maradt ekkor kihasználatlanul. Később kiegyenlített volt a já­ték, csak a 06- percben Vere­bélyi kitörése és nagy lövése keltett némi izgalmat A má­sodik félidőben esett a játék irama és színvonala. Negyed­órán át unalmas, csapkodó volt a játék. A 60. perctől azonban nagyon rákapcsolt a hazai csapat és sikerült még egy gólt elérnie. Baranyi előtt adódott később jó helyzet, átfejelte a labdát a kapuson, de a gólvonalról mentettek, majd Szöcs nagy lövését védte másodszorra Ka­marás. A gólokat Kovács (sza­badrúgásból) és Szöcs szerezte. A bányászcsapat a mérkőzés első és utolsó negyedórájában mutatott jó teljesítményt. Jók: Tormási, Kovács, Sztibor, Ve­rebélyi. Miskolci VSC—Budafoki MTE Kinizsi 1:1 (1:0) 1. Újpest 6 4 1 1 10: fi 9 2. Komló fi 4 1 1 8: 7 9 3. Győr 6 3 2 1 10: 1 8 4. FTC 5 3 *> . 15: 3 8 f>. MTK fi 2 2 2 7: 7 fi f>. Dorop 5 3 — >> 7: 8 fi 7. Szeged fi 2 2 2 5: fi fi 8. Bp. Honvéd 5 2 l 2 8: 5 5 3—10. Csepel 5 »> l 2 5: 8 5 9—lo. Tatabánya fi 2 1 3 5: 8 5 11. Pécs 6 2 — 4 13:13 4 12. DVTK 5 2 — 3 4: 6 4 13. Vasas 5 1 1 3 4:10 3 14. Debrecen 6 — — 6 6:19 — Elmaradt mérkőzések: Ferenc­város—DVTK, Bp. Honvéd—Dorog, Vasas—Csepel. MVSC-pálya, 4000 néző. V.: Katona. MVSC: Mihalovszki — Krompaszki, Buna, Szabó — Temesvári, Kovács — Lövei, Tóth, Deák, Marosi, Buczkó. Edző: Fekete László. Már a 6. percben gólt ért el a hazai csapat, Tóth 18 méteres, félmagas lö­vése a jobb sarokba jutott. 1:0. Ezután is az MVSC kezdemé­nyezett többet. Szabó és Maro­si lőtt mellé, majd Deák elcsí­pett egy kirúgást, Buczkóhoz játszott, aki 20 méterről az üres kapu fölé lőtt. Egy-két budafoki támadás is futott a pályán, de nem jelentett ve­szélyt a hazai kapura. A 35. percben szép támadás után Tóth lőtt gólt, de a játékvezető les címén nem adta meg. A második félidőben is többet támadott az MVSC, de ekkor sem sikerült, újabb gólt. lőni. Buczkó például már csak a kapussal állt szemben, de 6 méterről a vetődő kapusba lőtt. A vendégcsapat veszé­lyeztetett ezután és a 69. percben egy szabad­rúgás után Zsidákovics ki­egyenlített. 1:1. Még Marosi lőtt gyatrán mel­lé, majd Buczkó lövése kerül­te el a kaput. Az MVSC tehetetlen csatár­sora miatt adott le egy pontot. Jók: Buna, Krompaszki, Te­mesvári, Kovács. Kissé szeles, de napsütéses időben sorakoztak fel a csapa­tok az összetett honvédelmi verseny megyei döntőjére. A járások legjobbjai mellett ott látjuk a miskolci győzteseket is, csak a mezöcsátiak marad tak távol a döntőtől. Bokor József őrnagy, a Ma. gyár Honvédelmi Sportszövet­ség Borsod megyei elnöke kö­szöntötte a verseny részvevőit. Elmondotta, hogy ez a honvé­delmi sportág évről évre igen nagy érdeklődésre tart. számot a fiatalság és az idősebb kor­osztály körében. A verseny iz­galma, nehézsége, a különböző akadályok leküzdése nagy fel adat elé állítja a részvevőket, éppen ezért csak gondos fel­készüléssel, sok edzéssel vehe­tik fel egymással a küzdelmet azok, akik ezt a szép sport ágat választották. Ezután jó versenyzést, sportszerű küz­delmet kívánt, majd bejelen­tette, hogy Borsod megyét az országos döntőn a megyei baj­nokság első három helyezettje fogja képviselni. Először a nők kezdték el a viadalt. A nagy esélyes, a Me­zőgazdasági Gépjavító csapata volt. Mindenki biztosra vette, hogy elsők lesznek. Nem így gondolkoztak viszont a zalkodi kislányok. Már a rajt utáp feltűnt, milyen nagy lendület­tel és frissen vágnak neki a távnak. Pompásan vették ez. akadályokat, a céllövészetnél is jeleskedtek, majd nagyszert! erőbeosztással futottak a cél felé. Az időmérők egyeztették Győztek a diósgyőri kosarasok I. VM Egyetértés—Ózdi Kohász 1:0 (1:0) Soroksár, 1200 néző. V.: Cere. Ózd: Katona — Budai, Szur- doki, Ferdinand — Borbás I., Frenkó — Zalai, Széles, Csáki, Szendrei. Száraz. Edző: Szűcs György. Csúszós, mélytalajú pályán megérdemelt hazai győzelem született. Mind a két csapat igyekezett a győzelmet meg­szerezni. A Kohász játékán érezhető volt, hogy legalább az egyik pont megszerzésére törekszik. Végül azonban ez nem sikerült. Kezdeti tapoga­tózás után a hazai csapat ke­rült mezőnyfölénybe. A Ko­hász nem bírta tartani a lab­dát, így a védelemre nagy nyo­más nehezedett. A 22. percben Csáki 25‘ m-es szabadrúgása kipattant, és a befutó Száraz a kapusba lőtt. A 30. percben kavarodás után Katona men­teni akart, de a beugró Adány a háló­ba gurította a labdát. 1:0. Ezután Széles, Zalai, majd Borbás I. hagyott ki nagy hely­zetet. Fordulás után nem sokat változott a játék képe. A ha­zai csatárok többet és veszé­lyesebben támadta!:, a Kohász védők, Szurdokával az élen, minden támadást visszavertek. NB II. Szegedi VSE- Miskolci Bányász 2:0 (0:0) Pereces, 600 néző. V.: Mike. M. Bányász: Krajnyák — Kispál, Varga, Nagy — Tóth, Váradi — Bartus, Szabó, Do­niokos, Breuer, Futó. Edző: Polcz Jenő. Az első félidőt végigtámad­ta a hazai együttes, három nagy hely«ete is volt, de nem tudta kihasználni. Szünet után folytatódott a perecesiek fölé­nye, de a csatárok képtelenek voltak gólt szerezni. Két vá­ratlan elfutás — két gól, és máris a vendégcsapat nyerte a találkozót. Jók: Kispál, Varga, Domokos* Szerdán délután 5 órakor az MVSC-pályán játsszák le az el­maradt MVSC—BEAC NB li­es férfi bajnoki mérkőzést. A Kézilabda mérkőzés igen nagy fontossá­gú a bajnokság kimenetele szcmpimtjábóL 1-Ia az ózdi csatároknak akadt is jó helyzetük, el ügyetlenked­tek, vagy a hazai védők tisz­táztak. A minden részében jobb Egyetértés megérdemel­ten győzött. Jók: Katona, Szur­dok!, Borbás I., Zalai. Gere játékvezető kitűnően bírásko­dott, — Ivánszki — DVTK—Bajai Bácska 75:64 (30:25) Kilián Gimnázium, NB férfi. DVTK: Letek (9), Káló (6). Király (22), Králik (32), Judt (6). Csere: Héresz. Az első félidőben szoros volt a küzdelem, a nagyszerű tech­nikai megoldásokkal jáiszó ha­zai együttesnek azonban sike­rült, ötpontos vezetésre szert tennie. A második félidőben óriási lendülettel játszott a DVTK. és 15 pontra növelte előnyét. A bajai, csapat min­dent elkövetett a mérkőzés sorsának megfordításáért, de a pompásan védekező és jól do­bó hazaiak végül is 11 ponttal győztek a sorsdöntő mérkőzé­sen. Králik, Király és Letek ki­magasló teljesítményt nyújtott, de nagy lelkesedésükkel, tu­dásuk legjavát adva, a többi­ek is hozzájárultak a győze­lemhez. Vízilabda Miskolci VSC—Pécsi Dózsa 7:5 (0:1, 2:1, 3:2, 2:1) Miskolc-Tapolca, 100 néző. MVSC: Szilágyi, Király, Medveczky, Képes, Adamovits, Heyme, Garai. Csere: Laszák, Tóth, Szinai. A Pécsi Dózsa együttese szombaton nem érkezett meg a bajnoki mérkőzésre, viszont vasárnap lejátszotta ez MNK visszavágóját. A miskolciak csak a második negyedtől vet­ték át az irányítást és megér­demelten nyertek teljesen egyenrangú ellenfelükkel, szemben. Góldobók: Garai (3). Adamovits (2), Tóth (1), Med­veczky (1). Az MVSC ezzel a győzelmé­vel továbbjutott az MNK-ban. az órákat: 6.50-et futottak a zalkodiak. Nagy ellenfelük 6 másodperccel gyengébb idő alatt teljesítette a távot, így: — győztek a zalkodiak. Ami­kor erről az örömteli hírről értesüllek, egymást ölelgették, csókolgatták a megyei bajnok kislányok. A férfiak első korcsoportjá­ban, a legfiatalabb aknai az EKM Húzómű csapata végzett az első helyen. Ebben a kor­osztályban két vidéki csapat foglalta el a második és a harmadik helyet. A II. korcsoport kétszer annyit futott, mint a többiek. A távolság azonban nem szá­mított, és a Diósgyőri Gép­gyár Nyugati Erőmű csapata nagy fölénnyel, biztosan nyer­te meg a versenyt. És a legöregebbek? Nos, a 30 éven felüliek korosztályá­ban is meglepő eredmény született- A miskolciak biztos­ra vették valamelyik miskolci csapat sikerét, erre mi történt? A zsujtai „öregek” nem törőd­tek az esélyekkel, hanem pom­pás versenyzéssel ők szerezték meg a győzelmet;. A jól sikerült verseny végén Bokor József őrnagy minden korcsoport első három csapa­tának ti sztéléid íjakat adott ah A verseny végeredménye: Férfiak: I. korcsoport: 1. EKM Húzómű 5ÍHS (Szolya Ferenc, Szabó László, Tóth András) 6.00 perc, 2. Borsod- n adasdi MHS 6.12. 3. Szikszói MHS 6.20. II. korcsoport: 1. Di. Gépgyár Nyugati Erőmű MHS csapata (Vass Sándor, Kispál János, Frakk Géza) 7.52, 2; Borsodnádasdi MHS 8.23, 3< Rudolítelepi MHS 8.30. Hl. korcsoport: 1. Zsujtai MHS (Krózser János, Jóni József, Kopcsó Is(ván) 5:26.5, 2. Már- tabányai MHS 5:31.0, 3. EKM Tűzrendészet. MHS 5:45. Nők; 1. Zalkodi MHS (Line- vai Maria, Csákó Gizella, Fapp Teréz) 6.50, 2. Mezőgazda­sági Gépjavító MHS 6.56, 3, LKM MEO MHS 8.22. Leskó Fái Meglialt Dobos Pál Amikor vasárnap délután az D1VSC játékosai fekete kar­szalaggal vonultak ki a pályá­ra, a sok ezres tömeg fclmoraj- lott, izgatott suttogás támadt a nézőtéren, szájról szájra járt a fájdalmas hír. cs a 15. percben, a játékvezető gyászszünetet jelző sípszavára a tisztelet- adásra felálló nézők mindegyi­ke tudta: meghalt Dobos Fali. Nem könnyű ezt tudomásul vennünk. Túlságosan éles a kontraszt a 29 éves fiatal em­ber és az elmúlás között. A ha­lált az emberi képzelet általá­ban az öregséggel kapcsolja össze, és most, a rideg valóság tudatában is alig akarjuk el­hinni: Dobos Fall, a mindig mosolygós arcú, szimpatikus sportember nincs többé. Több mint fél éve, azóta, hogy munkahelyén súlyos bal­eset érte. aggódva lestük a hí­reket, és titkon reményked­tünk, hogy élniakarása győze­delmeskedik. Reménykedtünk, mert tudtuk, mennyire ragasz­kodik az éleihez, mennyire sze­reti családját, feleségét, kicsiny gyermekét. Nem sikerült kiharcolnia az életet. Csak két dátum jelzi életútját: 1934. augusztus 18— 1963. szeptember 8. S most, amikor búcsúzunk tőle, előttünk va.n kedves, örökmozgó alakja, amint ..bű­völi” a labdát, a technikás* mindig korrekten küzdő, a csa­társor bármely posztja,n kivá­lót nyújtó játékos, és halljuk a szurkolók vastapsát, ■ amivel egy-egy utolérhetetlen alakítá­sát jutalmazta. Díiskolc sporítársadaJma. mély együttérzéssel osztozik családja, az MVSC mély gyá­szában. és úgy marad meg örökké emlékezetünkben, ahogy sokszor az újságokban olvashattuk: ..Dobos, a csapat, a mezőny legjobbja”. SN Befejeződtek az Universiade sportversenyei Újabb két magyar győzelem rendez­Forró Alegrében vasárnap befejeződtek a harmadik Uni­versiade sportversenyei. 20 000 néző előtt, borús időben került sor a záróünnepélyre, amelynek alkalmával felvonultak a küz­delmekben részt, vett csapatok. A brazil himnusz elhangzása után tűzijáték fejezte be a vi­lág legjobb főiskolás sportolói­nak találkozóját. Az utolsó napon már csak atlétikai versenyeket tek. Eredmények: Kalapács: 1, Kondrasov (szovjet) 65,76 m, 2. Zsivótzky 65,72 m, 3. Wakabaysi (japánl 60.90 m. 4x100 m: 1. Magyarország (Csutorás, Gyulai, Mihályi:, Rábai) 40.9 mp. 2, Kuba 41.8 mp, 3. Franciaország 42.2 mp,- 800 m női: 1. Kazi Olga 2:05.9 p. Röplabda Bp. Építők—MVSC 3:2 (8, —14, —12, 9, 10) Miskolc, NB I. női. A hazai csapat kezdő hatosa: Halmai, Nagy, Bánhegyi, Lé­vai, Egerszegi, Sándor. Kézilabdában: Elmaradt a rangadó A megyei kézilabda NB-s csapatok vasárnapi találkozóit nagy várakozás előzte meg, azonban a DVTK—Ózdi Ko­hász találkozó, amely egyben megyei rangadó, valamint az első és a második helyezett küzdelme lett volna, elmaradt, mert a játékvezető nem jelent meg. MMTE—BEAC 15:15 (3:7) Miskolc, NB II. férfi. A Munkás vezető góljára gyorsan jött az egyenlítés. Utána „elszaladhatott’’ volna a hazai csapat de egymás után három hétméterest kihagyott. A BEAC kihasználta a meg­torpanást és szünetig 4 góllal elhúzott. Hallatlanul izgalmas volt a második félidő, 8:8, majd 9:9 után 14:12-re a fő­városiak vezettek, a Munkás­nak sikerült egyenlítenie, sót perccel a befejezés előtt * 15:14 volt a mérkőzés állása. A BEAC időntűli szabaddobás­sal egyenlített. Góldobók: Makkai (5), Nemes (4), Hubai (2), Varga, Gyülvészi, Győrfi, Petrányi (1—1). Jók: Szopkó (a mezőny legjobbja), Maidiai, Hubai. Ózdi Kohász—Nyíregyháza 6:5 (4:3) Nyíregyháza, NB II. női. A Kohász az első perctől kezdve nagy lendülettel táma­dott, bár eleinte és később is, fej-fej mellett haladtak a csa­patok. Ózd minden tekintet­ben felülmúlta ellenfelét, s végül is megérdemelten győ­zött. Góldobók: Stefan nő (3). Farkas, Gyárfásné, Nagysándor (1—1). Jók: Stefánné, Farkas, Nagysándor. D. GÖCS Vasas—MVSC 16:6 (9:4) Debrecen. NB II. férfi; Az MVSC-ben majdnem mindenki átlagon aluli teljesít­ményt nyújtott, csupán Kiss Jenő játéka emelkedett Id. A játékvezető Lugosit. végleg ki­áll ította, így az MVSC a máso­dik félidőben emberhátránnyal küzdött, mely a végeredményt is döntően befolyásolta. Gól­dobók: Csolt.kó (4), Gyöngyösi. Lugosi (1—1). Hódmezővásárhely—MV SC 7:6 (4:3) Hódmezővásárhely, NB IX. női. Remek támadójáték, ki-ki- hagyó védekezés jellemezte az MVSC játékát. Az ellenfél egyébként sportszerűtlen, kí­méletlen játékosai egymás után „ütötték ki” a vendégcsapat tagjait. A hazaiak csak két gólt dobtak akcióból, a többi ele. mi védelmi hibából és eladott labdából esett. Góldobók: Ha­lász, Gátiné (2—2). Szabó nú Kóródi (1—-1). Jók: Szabó né. Gátiné, Halász. (Sándor) A mérkőzés előtt mindenki tisztes eredményre számított* de hát, ugye. evés közben jön meg az étvágy, és a végén mér azon siránkoztunk, hogy ha a negyedik játszmában így lett volna, az ötödikben meg úgy, továbbá Fortuna istenasszony is Lévaiék felé fordította vol­na fényes tekintetét — az MV­SC győzhetett volna. Nagyon sok azonban a ..ha”* a „volna”, és ezt a krónika nem őrzi meg az utókor számá­ra. Csupán a rideg tényt, az eredményt közli, ez pedig: Bp. Építők—MVSC 3:2. fis valljuk be — nem csúnya eredmény ez a bajnokjelölt ellen, így sem. Technikában talán nem is volt olyan döntő különbség a két együttes között, de taktikai érettségben, rutinban igen. És ez döntő volt. A hazaiak közül mindkét, nagyfontosságú szett­ben, tehát, a negyedikben és az ötödikben is akadt valaki, akinek idegei felmondták a szolgálatot, és le kellett cse­rélni. Ezzel szemben a vendé­gek a hallatlanul izgalmas két utolsó játszmában se vesztették el fejüket, nyugodt volt ftssz- játékuk. a legveszélyesebb helyzetekben is higgadtan vé­dekeztek. támadtok, sőt még « tempó újabb és újabb fokozá­sára is futotta erejükből. A hazaiak közül Lévai cs Egerszegi játéka emelhető ki, bár voltai, gyenge periódusaik is. Becse Káréi?