Észak-Magyarország, 1963. szeptember (19. évfolyam, 204-228. szám)

1963-09-03 / 205. szám

Kedd, 1963. szeptember 3. ESZAKMÄGYAKORSZÄa 5 Élcsapataink vasárnapi mérlege: egy győzelem -* három vereség! NB 1. cs NB 1. B-s csapataink nem nagyon tettek ki magukért a. vasárnapi, bajnoki mér­kőzéseken. A DVTK itthon szenvedett veresé­get, míg az MVSC és a Borsodi Bányász ide­genben kapott ki. Egyedül az Ózdi Kohásznak sikerült minimális győzelmet aratnia. Mind az NB 1-ben, mind az NB 1. B-bcn számos meglepő eredmény született. Az NB 1-ben a legnagyobb meglepetést a Győri ETO szolgáltatta: 4:0 (.'!) arányban győ­zött a Vasas otthonában. Ugyancsak meglepe­tésnek. számit a szegediek pécsi győzelme is. Az NB 1. B-ben. biztosan tartja vezető helyét a Dunaújvárosi Kohász, itt az a meglepő, hogy a. két jó képességű borsodi csapat, az MVSC és a Borsodi Bányász joglalja el a két utolsó helyet. NB I-es eredmények: Újpesti Dózsa—Dorog 2:1, Ferencváros—Debrecen 5:1, Szeged—Pécs 2:1, Győr—Vasas 4:0, Tatabánya—Bp. Honvéd 1:0, Csepel—MTK 2:1. NB 1. B-s eredmények: BVSC—Salgótarján 0:0. Dunaújváros—Szállítók 2:0. Budajok— Nyíregyháza 4:0, Ganz-MÁV AG—Oroszlány 3:3, VAl Egyetértés—Győri MÁV-DAC 2:1. Komlói Kény áss—DVTK 1:0 (1:0) Diósgyőr, 17 000 néző. V.: Petri. i Komló: Balogh — Komlói, Józsa, Jerabek — Szöcs, Sós — Garai, Rónai, "Lutz, NagyB., Iván. Edző: Gyarmati János. DVTK: Tamás — Werner, Szigeti, Paulás — Csányi, Szucsónyi — Szarnék, Kiss II., Cserjés, Ráczi, Sikora. Edző: Nagy György. Diósgyőri támadásokkal kez­dődött a. mérkőzés és az első 10 percben néhány meleg hely­zet adódott a komlóiak kapu­ja előtt. A 3. percben Ráczi— Sikora adogatás után a bat- szélso beadását hárította Ba­logh, majd Ráczi lövése szállt a kapu mellé. Nem sokkal ké­sőbb ugyancsak a balösszekötő lövése kerülte el a kaput. A vendégcsapat lestaktikát al­kalmazott és így akadályozta meg a diósgyőri támadásokat. Nagy hazai fölény titán a 10. percben egy előrevágott labdát Iván a halszélen elcsípett, fél magasan középre adott és a jó ütemben érkező Nagy B. lábáról a bal­sarokba. perdült a labda. 1:0 a Komló javára, A váratlan gól után ismét a DVTK támadott többet, vi­szont a keveset mozgó csatá­rokat, mielőtt lövöhelyzetbe kerültek volnav általában jól semlegesítették a keményen játszó komlói védők. A ven­dégek ellentámadásai pedig olykor zavart keltettek a diós­a két csapat találkozója. A -já­ték képe alapján, a gólhelyze­teket figyelembe véve, a DVTK inkább rászolgált volna a győ­zelemre, még akkor is. ha a csapat közel sem nyújtott olyan jó teljesítményt, mint Ózd, 6000 néző. V.: Váli; Ózd: Katona — Budai, Szur­dok i, Ferdinand — Borbás I., Frenkö — Szilasi, Széles, Csá­ki, Szén drei, Zalai; Edző: Szűcs György. Kellemes labdarúgó idő fo- gadla az ózdi nézőket, akik nagyon kíváncsiak voltak az egy héttel ezelőtt; nagyszerű győzelmet arató ózdi fiúkra. A nézőket kellemetlen csalódás érié, ugyanis ezúttal alacsony színvonalú, többnyire csapko­dó játékot láthattak, íredig ar­ra számítottak, hogy két jó formában levő csapat küzdel­mének lehetnek szemtanúi. Az első félidőben egyik csa­pat sem tudott kibontakozni. Nem láttunk egyetlen átgon­dolt támadást sem, s ha akad­lak is- gólhelyzetek, azokat a kapkodó védelmek hozták ösz- szo. Alig történt említésre méltó esemény, talán csak Széles lövését tekinthet­jük annak, de ezt Gulyás kiütötte. A hazaiak a belső játékot erőltették, ez még akkor sem mentség, ha. azt nézzük, hogy hétközben a Győr ellen. A legnagyobb gondot a belsőhármas játéka okoz­ta, bosszantó hibáikkal és a helyzetek kihagyásával nagyban hozzájárultak a vereséghez. A sérüléséből felgyógyult Tamás nem csinált hibát, a gólról nem tehet. A hátvéd- hármasban ezúttal csak meg­felelő teljesítményekről be­szélhetünk. Szucsányi sérülé­séig nagy területen, lelkesen játszott, Csányi védekezett — kevesebb sikerrel. A csatárok játéka továbbra is kérdőjel. A két szélső tetszetősen ját­szóit, kevés haszonnal. Jól si­került cselek után rossz át­adások következtek. A belső- hármasban egyedül Ráczi né­hány kitörése érdemei emlí­tést. Kiss II. fáradtan moz­gott, Cserjés „alibi-futballl’’ játszik. így nem leilet megélni az NB I-ben. Petri játékvezető néhány bosszantó hibát vétett. Paulovils Ágoston Borbás II. hiányzott ebből a sorból. A Láng játékosai sok kemény belemenéssel vétették magukat, észre. A második félidőben sem emelkedett a játék színvonala. Egyre nőtt a sportszerűtlensé­gek száma, s ez azért volt. le­hetséges, mert a játékvezető feltűnően gyengén vezette a mérkőzést és tévedéseivel fő­leg a hazai csapatot, hozta hátrányba. Két jogos bünte­tőt „nézett el”. A 70. perctől kezdve enyhe Láng fölényt láthattunk, s csak az utolsó öt perc hozott nagy ózdi nyomást. A 88. percben Borbás I. clöreivelt labdá­ját Szilasi Szc.ndreihcz fe­jelte, aki igazított rajta, majd a kapu közepébe vágta- 1:0. Egyenlő erők küzdelmét hozta az alacsony színvonalú mérkőzés, amelyen a valami­vel jobb hazai csapat megér­demelten nyert. Jók: Budai, Szurdoki, Zalai. — J várisik! — Szucsányi Szöccsol harcol n labdáért. Cserjés, Kiss n. és Józsa figyeli a két játékos küzdelme*. Foto: Szabó István Ósdi Kohász—Láng SK I.*0 (0:0) Székesfehérvári VT Vasas—Miskolci VSC 2:1 (0:1) Székesfehérvár, 3000 néző. győri térfélen. A 26. percben Ráczi be­adásánál Kiss II. alig há­rom lépésre a kaputól el­csúszott. Egyenlítési alka­lom volt! Nem sokkal később Cserjés a kaputól öt méterre igen jó helyzetben hibázott, majd a 35. percben egy szöglel rúgás­nál csak nehezen hárítottak a komlói védők. A 38. percben baloldali beadásnál Balogh ki- futott kapujából, de Kiss II. fejéről az üres kapu mellé szállt a labda. A félidő végén Szucsányi megsérült. A második 45 perc is hazai támadásokkal kezdődött, s a 48. percben Kiss II. lövése a 11-es pon­ton álló Sós kezét érintet­te, de a játékvezető továb- bot intett. A 65. percben ismét parázs jelenet volt a komlói kapu e'őtt, s a hálóba tartó labdát Jerabek a gólvonalról kivágta. A 70. percben Ráczi ugrott ki, de 6 méterről, szorongatott helyzetben a kapu mellé lőtte a labdát. Még ugyanebben a percben jobboldali támadásnál Szamok az oldalhálóba lőtt:. A 75. percben Szigeti elöre- ment, s így még nagyobb erő- fel támadott a hazai csapat, *».az eredmény nem változott. Közepes iramú, alacsony színvonalú mérkőzést hozott V.: Gere. MVSC: Miskolci — Krom- paszki, Buna, Szabó — Temes­vári, Kovács — Lövei, Marosi, Tóth. Deák, Buczkó. Edző: Fekete László. Az első percekben a. miskol­ci csapat kezdeményezett, helyzeteket is kidolgozott, de a hazai védelem az utolsó pil­lanatban menteni tudott. A 20. percben Deák lövése a felső kapu­fáról Buczkó elé került, aki megszerezte a vezetést. 0:1. Félidőig is az MVSC táma­dott többel, de újabb gólt már Szombathely, 8000 nézó. V.: Fáth. Borsodi B.: Tormási — G. Szabó, Kovács, Sztibor — Benkő, Hajas — Verebélyi, Tátrai, Kőhalmi, Szőcs, Bara- nyi. Edző: Hollányi Béla. A sajószentpéteri csapat ele­ve védekezésre rendezkedett be. Az első félidőben a szom­bathelyi együttes szórványo­san támadott, ezek azonban nem jelentettek gondot a vendégcsapat védőinek. A Bányász is vezetett tá­madásokat, de éppen ügy, mint a hazaiak, egyetlen nem sikerült szereznie. A második félidőben is ki­egyenlített volt a játék. Mind­két csatársor-vezetett támadá­sokat, de a góllövés nem sike. rült. A 61. percben Marosit a játékvezető kiállította. Ezután feljöttek a hazaiak és a 67. percben kavarodás után kiegyenlí­tettek. 1:1. A 85. percben szöglet ró gáshoz jutottak a. hazaiak. A két csa­pat szinte minden játékosa a 16-oson belül tartózkodott, en­nek ellenére a hazaiaknak si­került gólt elémiök, (2:1), amely eldöntötte a mérkőzés sorsát. gólhelyzetei sem tudtak kidolgozni. A második félidőben sem javult a játék irama és szín­vonala. Ekkor is a. gyenge tá­madásokkal próbálkozó hazai­ak csatársorának és a jó] vé­dekező Bányásznak küzdelme folyt a pályán. Az utolsó húsz percben két gól esett. Nem kidolgozott támadásokból, ha­nem mindkettőt szabadrúgás, bői érte el a Haladás. A sajó­szentpéteri együttesből Ko­vács, Hajas és Baranyi játéka tetszett a legjobban, Szombathelyi Haladás-Borsodi Bányász 2:0 (0:0) Értékes döntetlen Békéscsabán Országos bajnokságot nyertek A DVTK és az MVSC Ifjú­sági kajak és kenu versenyzői részt vettek az országos kajak­kenu bajnokságon. Az első napon az ifjúságiak hosszútávú versenyében az 5000 méteres kajak kettesben Simon és Pataki, a DVTK ver­senyzői nagyszerű küzdelem­ben győztek és országos baj­nokok lettek. Az első nap tör­ténetéhez tartozik még, hogy az MVSC IJglyai—Zámborszky —Kökény I.—Kökény* II ösz- szetételű 'K—4-ese "az 5000 mé­teres távon minimális különb­séggel szorult a harmadik helyre. A viadal második napján is született egy országos bajnok­ság. Az MVSC IJglyai—Zám­borszky—Kökény I.—Kökény II. négyes a K—4 500-as ver­senyt pompás küzdelemben biztosan nyerte meg, maga mögé utasítva az esélyes MTK legénységét. Gratulálunk szép sikerük­höz. Miskolci Bányász— Békéscsaba 2:2 (1:1) Békéscsaba, 4000 néző. V.: Vörös. Miskolci Bányász: Krajnyák — Kispál, Varga, Nagy — Vá- radi, Tóth — Garami, Breuer, Domokos, Bóta, Bartus. Edző: Polcz Jenő. Igen jó iramban kezdődött a mérkőzés, amelyen az első negyedórában a perecesiek voltak a kezdeményezők. For­más, gyors támadásaiknak meg is volt az eredménye, Do­mokos révén megszerezték a vezetést. 1:0. A gól után is a vendégcsapat kezdeményezett, de lesgy*anús góllal a hazai csapatnak sikerült egyenlíte­nie. 1:1. A második félidőben sem csökkent a játék irama, szín­vonala. Különösen a perecesi csatársor szerzett sok meleg percet a hazaiaknak, Domo­kost szinte nem tudták tarta­ni. Az 53. percben 11-eshez ju­tott a Bányász és a büntetőt Domokos a hálóba vágta. 2:1. A vendégcsapat tovább roha­mozott, a 80. percben egy 30 méteres lövést azonban Kraj­nyák elnézett és így Békés­csaba kiegyenlített. 2:2. A tervszerűbben és jobban játszó Miskolci Bányász győ­zelmet érdemelt volna. Jók: Kispál, Tóth, Bartus és Domo­kos (a mezőny legjobbja). NB II. Keleti-csoport: 1. Eger 5 3 Z _ 8í 3 8 2. Kecskemét 5 3 1 1 ll: 4 7 3. Bp. Előre 5 3 1 1 10: 4 7 4. SZVSE 5 3 1 1 12: C 7 5. KISTEXT 5 3 1 1 11: 7 7 6. NyMSE S 3 — r 12: 8 8 7. Szóin. MTE 5 ** 2 i 12: 9 6 8. M. Bányász 5 Z l 2 7: 9 5 P. Kisterenyc 5 1 3 1 10:13 5 10—11. Gyula 4 2 — 2 0: 8 4 10—11. Sz. MÁV 5 I 2 2 9: 8 i 12. Debr. Dózsa 5 1 2 o 9:10 i 13. Bp. Spartacus 5 1 •» 2 11:14 1 14. Vasas Izzó 5 1 2 2 4: S 4 15. Nagy baton y 4 I 1 2 3: 5 3 16. Jászberény 5 1 1 3 5: 9 3 17. Békéscsaba 5 — 2 3 7:1S o 18. Baglyasalja 5 1-s d 7:19 2 O Meglepetések a kosárlabdában DVTK—Pécsi VSK 62:44 (37:19) Kilián Gimnázium, NB I. férfi. DVTK: Káló (4), Letek (15), Király (14), Králik (15), Judt (6) Csere: Hcresz (8), Kunsági, Altnöder. Kameniczkv. Dollák. A sorsdöntő mérkőzésen ha­talmas lendülettel kezdett a hazai csapat, s már az első félidőben 18 pontos előnyre tett szert. A pécsi együttes nem bírta átvenni a hatalmas iramot és tehetetlen volt a gyors diósgyőri támadásokkal szemben. A hazai védelem óra­mű pontossággal dolgozott. Szünet után a nagy előny bir­tokában a DVTK már bizton­sági játékot nyújtott és vég­eredményben megérdemelt győzelmet, aratott az esélyes pécsi csapat ellen. A DVTK valamennyi játékosa kiemelke­dő teljesítményt nyújtott, min­den elismerést megérdemel lelkes játékáért. A közönség vastapssal, köszöntötte őket. Pécsi VSK—DVTK 47:38 (21:12) Kilián Gimnázium, NB I. női. Az első percekben jól kez­dett a diósgyőri együttes, de később meglepte őket a pécsi­ek erőteljes, sokszor túlkemény játéka. Kiengedték kezükből a kezdeményezést és meglepetés­re vereséget szenvedtek. A csa­patból senki nem nyújtott ki­emelkedő teljesítményt. A ha­zaiak közül a legjobb kosár­dobók: Némethync (10). Judt- né (9), Barilla (3) voltak. A labdarúgó NB L B. állása: 1. Dunaújváros 4 3 1 — s: S 7 2. Szombathely 4 * 2 — 7: 4 6 3. Ózd 4 3 — 1 12: 7 6 4. VM Egyetértés 4 2 2 — 5: 3 6 5. Oroszlány 4 1 3 — 9: 3 5 6­-7. Saig. BTC 4 1 3 s: 2 3 G­-7. Székesfeh. 4 r» 1 1 9: 6 5 8. Gy. MAV-DAC 4 2 — 2 12: 8 4 9. Budafok 4 1 *> 1 6: 5 4 10. Nyíregyháza 4 2 — 2 5:12 i 11. Láng SK 4 1 1 2 5: 8 3 12. Szállítók 4 1 1 2 4: 8 3 13. G-MAVAG 4 — 2 2 7:10 2 14. BVSC 4 — 2 2 5:11 2 15. MVSC 4 — 1 3 4:10 1 18. Borsodi B* 4 — 1 3 3: 8 1 Bajnokságot nyertek az MVSC vizilabdázái Miskolci VSC— Jászberényi Lehel 5:2 (0:0, 1:0, 2:1, 2:1) Jászberény, 200 néző. MVSC: Szilágyi — Medvecz- ky, Tóth, Adamovits, Garai, Heime, Képes. Csere: Laszák, Szinai, Szilvássy. Edző: Frank P. Elemér. Az összevont megyei bajnok­ság végső kimenetele szem­pontjából igen fontos volt ez a találkozó. Győzelem eseten ugyanis olyan behozhatatlan már az‘MVSC előnye, hogy a hátralevő két mérkőzés nem befolyásolja a végső sorrendet. Az első negyedben biztonsá­gi játékra törekedett a mis­kolci együttes. A második ne­gyedtől kezdve nagyszerűen játszott az MVSC, végig kezé­ben tartotta a játék irányítá­sát és igen jó játékkal szerez­te meg megérdemelt győzel­mét. Az MVSC góllövői: Med- veczky (3), Adamovits (2). A csapat valamennyi tagja tudá­sa legjavát nyújtotta, mégis ki kell emelni Szilágyit, aki a mezőny legjobbja volt, vala­mint Medveczkyt és Adamo- vitsot. A mérkőzés végén a jász­berényi közönség hosszan meg­tapsolta a kiváló teljesítményt nyújtó miskolci fiúkat, az összevont megyei bajnokság győzteseit; Röplabda A labdarúgó NB 1, állása; 1. Újpest ti 4 1 — 10: 5 9 2. Komló a 3 1 1 7: 7 7 3. Győr 5 2 2 1 6: 1 6 4. FTC 4 2 2 — 11: 3 6 5. Szeged 5 2 2 1 5: 4 6 6—7. Csepel 4 2 1 1 5: 4 5 6—7. Tatabánya 5 2 1 2 5: 4 5 8. Pécs 5 2 — 3 12:10 4 í). Dorog 4 2 — 2 6: 8 4 10. MTK 5 .1 2 2 3: 7 4 ll. Bp. Honvéd 4 1 1 n 5: 4 3 12. Vasas 4 1 1 2 4: 9 3 13. DVTK 4 1 —■ 3 2: 6 o 14. DVSC 5 — — 5 6:15 — Elmarad! mérkőzések: Ferenc­város—Diósgyőr, Bp. Honvéd—Do­rog, Vasas—Csepel. MVSC—Bp. Utasellátó 3:2 (—13, —3, 3. 14, 9) Budapest, NB I. női. Hatalmas küzdelmet vívott a két csapat. Az első két játsz­mában a fővárosi együttes jobban játszott a mereven mozgó miskolciakkal szemben. A harmadik játszmától kezd­ve az MVSC ragadta magához a kezdeményezést és pompás játékkal szerezte meg igen ér­tékes győzelmét. DEAC—Farkaslyuk 3:0 (7, 8. 7) Debrecen, NB I. férfi. Meglepetés a farkaslyuki csapat debreceni sima veresé­ge, hiszen a DEAC ellem álta­lában jól szokott szerepelni a Bányász, akár otthon, akár Debrecenben kerül sor a mérkőzésre. Ä Híradó legyőzte az MVSC női kézilabdázóit Megyénk NB-k kézilabda csapatai vasárnap váltakozó sikerrel szerepeltek. A két óz­di együttes és az MVSC férfi csapata otthonában, az MMTE Szolnokon győzött, a DVTK Budapesten döntetlenül ját­szott. az MVSC lányai a Hír­adó ellen vesztettek — Mis­kolcon. Ózdi Kohász—B. GÖCS 24:20 (9:11) Ózd, NB II. férfi. Meglepetéssel indult a talál­kozó. Az ellenfél perceken belül 4:0-ra elhúzott és 2—3 góllal vezetett a második fél­idő közepéig. Az utolsó* 15 percben a hazaiak nagyon jól hajráztak, és jobb lövőkészsé­gükkel, a nagyszámú közönség ütemes tapsa közepette, bizto­san győztek. Góldobók: Bellér (8), Tiba (7), Marosi (6). Lévai, Koreny, Noviczky (1—1). Jók: Tiba, Hoduly, íróval. MVSC—Békéscsaba 21:14 (10:8) Miskolc, NB II. férfi. Az első percekben váltakoz­va estek a gólok, mindig hazaj vezetéssel (1:1, 2:2. 3:3, 4:4). A negyedik egyenlítés után az MVSC magára talált, ellen­állhatatlanul rohamozott és végig nagy fölényben játszott. Ritkán látható „furcsa” mér­kőzés. A játékvezető minden semmiségért büntetőt ítélt; A 17 (!) hetesből tizenegyet az MVSC ellen.,Góldobók: Csott- kó (12), Lugosi (4), Gyöngyösi, Stumpf I. (2—2). Albert (1); Jók: Csoltkó, Muhorai, Lugo­si, Stumpf I. Ózdi Kohász—■ Hódmezővásárhely 7:5 (5:2) Ózd, NB II. női. Az ózdiak az első félidőben jobban játszották. Szünet után lemerevedtek, lassúk voltak, keveset vállalkoztak lövésre, ekkor a vendégek is ,szóhoz jutottak”. Góldobók: Farkas, Simon (2—2), Gyárfásné, H. Győr, Nagysándor (1—1). Jók: Farkas, Nagysándor, Simon. MMTE—Szolnoki Honvéd 17:15 (6:5) Szolnok, NB II. férfi; A korszerűen, időnként most. már jól is játszó Munkás, szo­ros küzdelemben, megérde­melten győzött idegenben. Góldobók: Makkai, Nemes (5—5), Petrónyi, Hubai (3—3), Gyülvészi (1). Jók: Szopkó. Makkal, Petrányi. DVTK—BEAC 18:18 (8:10) Budapest. NB IT, férfi. Egyenlő erők küzdelme. A DVTK a második félidőben erősíteni tudott, s mindjárt a kezdés után 5 gólt dobva, le­dolgozva hátrányát, 3 góllal elhúzott, majd a befejezés elölt 7 perccel szinten 3 góllal vezetett. Megérdemelten győz­hetett volna, ha az egyébként végig kifogástalanul működd Keszthelyi játékvezető az egyenlítő goi megitelesekor döntő hibát nem vét. Gól­dobók: Futó (5), Surányi, Ma­rosvári (4—4), Tari (2), Simon, Sztányi, Kisbenedek (1—1); Jók: Tari (a csapat legjobbja), Surányi, Futó, Mamsvári. Bp. Híradó—MVSC 5:2 (2:0) Miskolc, NB II. női: Hosszas, eredménytelen tá­madások után (mindkét csa­pat kitűnően védekezett) a Híradó dobta az első gólt, majd a másodikat is. Az MVSC hetest hibázott. Fordulást kö­vetően már 4:0-ra vezetett az ellenfél. A minden részében jobb Híradó megérdemelten nyert. Mozgékonyabbak, gyar- sabbak. erőteljesebbek voltak; Góldobók: Halász, Gátiné (í— 1). A csapatban egyedül Bukta dicsérhető. (sándor)