Észak-Magyarország, 1963. június (19. évfolyam, 126-151. szám)

1963-06-02 / 127. szám

Vasárnap, 1963. június 2. ESZAKMAGYARORSZÄG 11 FELHÍVJUK bérlőink figyelmét, hogy az 1983““64. évadra a bérletezést megkezdtük Á bérlettömbhöz csatolt jelentkezési lapot június 15-ig kérjük jegyirodánkhoz eljuttatni, Miskolci Nemzeti Színház T Megérdemelt mstg-yar győzelem Magyaroírsz-ág* B—Csehszlovákia B 4:2 (3:1) ® Diósgyőr, 18 000 néző. Vezette: Bilak (lengyel). ® Magyarország B: Géléi — ® Novak, Orbán, Ihász — Palo- "jtai, Szepesi — Karába, Komo­rra, Dunai II., Povázsai, gMathesz. Csehszlovákia B: Rihosek — gjUrban, Pieman, Weis — Kos, jjVojta — Medvid, Bencz, HLichlnégl, Pisa, Masnjr. Cserék: 55. p. Mathesz he- Blyett Taliga, 80. p. Palotai he- ®lyett Somod! és Gelej helyett ®Aczél. 33. p. Rihosek helyett ®Füle, szünetben Medvid he­lyett Cvetler, Bencz helyett Vaccnovsky, HÁZIASSZONYOK! DOLGOZÖ NŐK! A' második műszak megkönnyítésére a Köztisztasági Vál­lalat takarító részlege lakástakarítást vállal napi 4 és 8 órás foglalkoztatottság mellett. Érdek­lődés személyesen, vagy telefonon Major utca 2 sz,-alatti Telefon: 16-825, Erős széllel szemben kez­dett a magyar csapat és már a 3. percben góltígérően ug­rott ki Komora, de lövése a kapusról kipattant. A magya­rok voltak a kezdeményezők, a vendégek egyetlen ellentá­madásából Medvid lőtt mellé. A 7. percben Karábát csak szabálytalanul tudták szerel­ni a 16-os vonal magasságá­ban. Novak éles szabadrúgá­sát az előrevetődő Dunai II. a kapu jobb oldalába fejelte. 1:0 Magyarország B javára. A választámadásnál Licht­A magyar—csehszlovák mérkőzések múltja A prágai összecsapást óriási érdeklődés előzi meg, nemcsak a két válogatott hazájában, hanem egész Európában. Az otthonában játszó cseh­szlovák válogatott a chilei 2. hely megszerzése után egyáltalán nem kényeztette el szurkolóit. Ez érthető, hi­szen az elmúlt ősszel és most tavasszal több vereséget szenvedtek. Legutolsó mér­kőzésük alkalmával — most szerdán — Pozsonyban kap­tak ki 4:2-re az angoloktól. A csehszlovák szakemberek érthetetlennek tartják a nagyfokú visszaesést és ab­ban bíznak, hogy a magyar csapat ellen javítanak. Vytlacil edző így nyilat­kozott; — Csapatunk szerdán hadi­lábon állt a szerencsével, já­tékosaink lassúnak bizo­nyultak és csatársorunk is csalódást keltett. A magya­rok ellen több változást ter­vezek a csapat összeállítá­sában. A magyar válogatottnál sem rózsás a helyzet. Több sérülés miatt, Bárót! Lajos szövetségi kapitány, kénytelen a ter­vezett összeállítástól el­tekinteni. Göröcs, Sándor, Solymosi sérült, így Bene, Nagy és Machos került az utazó ke­retbe. A magyar csapat szombaton délelőtt repülő­géppel utazott a csehszlovák fővárosba. Baróti Lajos szö­vetségi kapitány szerint, a fiúk bizakodóak és jó szerep­lésre számítanak. A nyitott kérdésekre, ma délután a prágai stadionban kapjuk meg a választ..: lp A magyar labdarugó válo­gatott már 1903-ban játszott Csehország együttese ellen. Akkor 5 találkozó volt a két csapat között, és a mérleg (a magyar csapat szempont­jából) 3 győzelem, 2 dön­tetlen, 1 vereség. A FIFA ezután megtiltotta a Cseh­ország elleni mérkőzéseket, így a legközelebbi Cseh­szlovákia elleni találkozóra 1925 májusában került sor. Ettől kezdve, napjainkig, a két válogatott összesen hu- szonhatszor találkozott, és a mérleg; 15 magyar győzelem, 5 döntetlen és G csehszlovák győzelem. Néhány érdekesség a két válogatott összecsapásaiból: Csehszlovákia ellen Prá­gában először 1932-ben sikerült győzniük 3:l-re. A felszabadulás előtt három­szor szenvedtünk ott veresé­get, különben csak döntetle­neket értünk el a cseh­szlovák fővárosban. Budapesten egy alkalom­mal győztek a csehszlovákok, éppen a legutolsó budapesti találkozón, 4:2-re, a Nép­stadionban.­A felszabadulás után a kö­vetkező eredményeket értük el a magyar csapat szem­pontjából: Budapest 2:1, Prága 2:5, Bp 5:0, Vitkovice 2:1, Budapest 5:0, Prága 5:1, (legnagyobb prágai győzel­münk), Budapest 4:1, Prága 3:1, Budapest 2:4, Chile 0:1. A csehszlovák válogatott legnagyobb vereségét 1937 szeptemberében, Budapesten szenvedte el, amikor 8:3 arányban nyerte meg a magyar csapat a mér­kőzést. Sárosi (7), Zsengellér (1) gólt lőtt a világhírű kapus, Pla- nicska hálójába. Nyirkos ruhadarabra permetezzünk egy kevés ablaktisztí­tót és az ablak, tükör, vagy a festett bútor felületét ezzel dörzsöljük be, majd utána száraz ruhával töröljük át. Az így megtisztított tárgy ragyogó tiszta, fényes lesz. Görömbölyi és tapolcai lakosok figyelem! Tüzelőanyag megrendelést, készpénzes és SZOT utal­vány beváltását tapolcai 5. sz. megrendelő irodánk (Tapolca, Görömbölyi u. 22. sz.) hétfő, szerda és pénteki napokon felvesz. A házhoz szállítást az AKÖV végzi: Miskolci TÜZÉP Vállalat 34675 •' Kimagasló teke eredmény ÜJ NYÁR gM ÚJ FÜRr ” SA Karton fürdőruha Szatén-karton fürdőruha Piké fürdőruha Pamut, kötött fürdőruha Bánion fürdőruha 85,­93,­100,­60,­160,­■ — 105,— Ft-ig — 130,— Ft-ig — 145,— Ft-ig — 80,— Ft-ig — 302,— Ft-ig _ A megyei bajnokság leg- 0Utóbbi fordulójában bonyolí- H tolták le a DVTK—Borsodi Bá­li nyász csapatbajnoki mérkőzést. U Csapatban a diósgyőriek 7 és Bfél — fél, arányban legyőzték E ellenfelüket. 2621 fát ütöttek a JJ győztes csapat tagjai, míg a ® vesztesek 2402 fát értek el. 2 Egyéniben kimagasló ered­őméiig szüléiéit. Kőhalmi Zol- jj! ián, a DVTK II. osztályú ver- f^senyzője 100 vegyes dobásból 510 (II) fát. ütött. Megyénkben Új mér van. két olyan teke-ver- Cfisenyzö, az ózdi Varga és 1uHuszti, akik, hasonló credmé- ® nyekkel dicsekedhetnek, de miskolci tekéző a Kőhalmiéhoz hasonló eredményt még soha nem ért el. négl lőtt alig mellé, majd a 10. perc pompás magyar tá­madása újabb gólt eredmé­nyezett. Több magyar játé­kos lábán vándorolt a labda, majd Palotai Dunai II-höz ját­szott. A középcsatár mint­egy húsz méterről hatal­mas bombát zúdított a jobb felső sarokba- 2:0 (A labda a hálótartó vas­ról kipattant). Egymást követték a szép magyar akciók, mégis várat­lan csehszlovák gól követke­zett a 17. percben. Orbán a 16-oson belül a hozzápattant labdát elrúghatta volna, de cselezni próbált, Bencz elvette tőle, Masny- hoz játszott és a szélső közelről a kapu közepébe lőtt. 2:1. A váratlan gól nem törte le a magyar csapatot, hanem to­vábbra is fölényben maradt és sok tetszetős támadást ve­zettek csatáraink a csehszlo­vák kapu ellen. A lövésekkel nem volt szerencsénk. A ritka csehszlovák támadások veszély­teleneknek bizonyultak. fCos távoli lövését védte Géléi, majd Bencz gyenge labdáját szedte fel. A 29. percben Karába vi­harzott cl a szélen, maga­san ívelte középre a labdát, Rihosek csak érinteni tud­ta és a kapunak háttal ál­ló Povázsai hátrahúzva to­vábbította a hálóba. 3:1. A közönségnek tetszett a ma­gyar csapat ötletes játéka, többször megtapsoltak egy-egy alakítást. A félidőig folytató­dott a magyarok fölénye, Po­vázsai tiszta helyzetből a bal­kapufát találta el. A második félidőben kissé kényelmesen kezdett a magyar csapat, feljöttek a csehszlová kok, de támadásaik meddőek voltak. Ekkor már nem volt olyan nagy a fölényünk és ki egyenlítettebb lett a játék. Du­nai nagy lövését szögletre há­rította Füle, majd két újabb szögletet rúghattunk — ered­mény nélkül. Húsz perc után ismét feljött a magyar csapat. Novak lövése fölé szállt, majd Karába bom­bája a kaputarló vasat találta el. A 73. percben Vojta sza­badrúgását szépen ütötte ki Gelci. A csehszlovák támadásokat rendszerint Lichtnégl indította el, a legveszélyesebb csatár vi­szont Masny volt, aki nem bol­dogult Novákkal. A 80. percben Taliga jó labdával szöktette a helyé­re futó Povázsait, aki elhú­zott védője mellett, ponto­san ívelt középre és a be­futó Dunai II. a balsarok­ba fejelt. 4:1. A csehszlovák csapat nem hagyta magát, támadásokat ve­zetett és a 85. percben gólt ért el. Szöglctrugás ntán az elöl tanyázó Weis kapta a lab­dát, senki nem zavarta és közelről a balsarokba lőtt. 4:2. A hátralévő percekben is élénk maradt a játék, de az eredmény nem változott. Ezen a találkozón megérde­melt magyar győzelem szüle­tett. Sokkal tervszerűbben és jobban szőttük támadásainkat, mint ellenfelünk. Csatáraink — különösen az első félidőben — igen okosan, lapos és széle­ken vezetett támadásokkal za­varták meg a csehszlovák vé­delmet és kis szerencsével már ekkor nagyobb lehetett volna a vezetésünk. A csehszlovák együttes biztonsági játékra tö­rekedett. 4—2—4-es felállásuk nem vált be teljesen, mert a magyar csatárok sokszor kap­ták szabadon a labdát és ilyen esetekben csak a túlkemény játék segített a csehszlovák védőknek. Szünet után több jó támadást vezettek, de ezek többsége nem jelentett, veszélyt a magyar kapura. Ebben a já­tékrészben voltak olyan perió­dusok, amikor egyenlő ellenfél volt a csehszlovák együttes. Mindent egybevetve, a helyze­tek alapján nagyobb magyar győzelem is reális lett volna. Géléi megbízhatóan védett. A hátvédhármasban Novák és Ihász voltak jók. Orbán ke­vésbé. Szepesi volt a jobbik fe­dezet, Palotai csak az első fél­időben játszott jól. Elől Dunai II. játéka élményt jelentett Pompás góljai mellett ötletesen cselezett és legtöbbször jól in­dította társait. Kívüle Karába és időnként Povázsai tetszett* míg Komora gyenge volt. Ma- thesztől sérüléséig több jó meg­oldást láttunk, Taliga is meg­felelt Rihosek hibákkal védett, Füle jobb volt nála. Weis a legjobb hátvéd, de Urban sem csinált hibát. A két fedezet so­kat volt játékban, de hibáztak is. A csatársor irányítója: Lichtnégl, de Masnytól és a szünet után beállt Vacenovsky- tól is láttunk jó megoldásokat. Bilak játékvezető többször tévedett, partjelzőinek néhány téves beintését. sem bírálta fe­lül, működése azonban nem befolyásolta az eredmény ki­alakulását. Leskő Pál ÉRTESÍTÉS A Borsod megyei Labda­rúgó Szövetség Játékvezetői Tanácsának elnöksége értesí­ti a labdarúgó játékvezetőket, hogy június 3-án, hétfőn du. 6 órakor, az SZMT székház (Magyar—Szovjet Barátság tér 1—3.) VI. emeleti tanácster­mében továbbképző előadást tart, amelyre ezúton is meg­hívja a játékvezetőket. JT Elnöksége Az Asztalos sakk-emlékverseny részvevői Ismeretes, hogy Miskolcon rendezik meg július 6 és 23 kö­zött az Asztalos Lajos emlék- versenyt. A viadal nagyszabá­súnak ígérkezik. A részvevők névsora a következő lesz: Bronstein. Tál (Szovjetunió), dr. Filip (Csehszlovákia). Gius- lolisi és Paoli (Olaszország), A M -tapolcai ANNA ÉTTEREMBEN június 1-től a népszerű csehszlovák FRANCISEK WAGENKNECHT tánczenekara játszik, MISKOLCI VENDÉGLÁTÖlPARI V. 34734 Belügyi lernászbajnohság és felírnia ^Június 9: D El a 3 Miskolcon rendezik meg az ^országos belügyi tornász baj- inokságot. A selejtezőkre június B8-án szombaton, a Földes Gim- HHnáziumba ke ül sor, míg júni- ■ us 9-én vasárnap, az SZMT ■székház színháztermében a ■döntőket bonyolítják le. A va- ■sámapi döntő után az Űjpesti “Dózsa tornászai, valamint a többi részvevő dísztornán vesz g részt. A bajnokság rendkívül érde­kes lesz, hiszen több magyar válogatott tornász elindul Mis- kolconj A dísztorna érdekes­sége: bemutatják tudásukat a magyar bajnokságon művészi tornában győztes újpesti dó- zsások. A két napos esemény iránt igen nagy érdeklődés nyilvánul meg. Fuchs (NDK), Lokvencz (Auszt­ria), Ghitescu (Románia), Brzozka (Lengyelország), Bilck, Szabó, Dely. Lengyel, Bárczay, Flesch, Forintos (Magyar- ország). Az indulók között tehát öt nemzetközi nagymester, hét nemzetközi mester, valamint négy .nemzeti mester (Brzozka, Bárczay, Flesch, Foristos) veszi fel a küzdelmet. A két „főesé­lyes” a két szovjet nemzetközi nagymester, köztük elsősorban Tál, akinek egy alkalommal sikerült elhódítania a világ- bajnoki címet Botvinniktől. Természetesen a sok kiváló sakkozó alaposan megnehezítik majd a „főesélyesek” helyzetét. A Rádió és TV mai sportadásai döntőinek közvetítése Moszk­Kossuth rádió: 18.55: Köz­vetítés Prágából a Csehszlo­vákia—Magyarország váloga­tott labdarúgó-mérkőzésről. TV: 13.55: Az ökölvívó EB vából. 16,55: A Csehszlovákia —Magyarország mérkőzés közvetítése Prágából. A mai sportműsor Asztalitenisz: Népkerti sport- csarnok: 9.00: MMTE—Bp. Postás férfi és MMTE—HSC női mérkőzések. Atlétika: Ózd, 11,00: II., III-, o. Béke-kupa verseny. Kézilabda; Népkerti sport­pálya: 10.00 MMTE—Szolnok, DVTK pálya: DVTK—BEAC. NB Il-es mérkőzések. ökölvívás; DVTK stadion, 19.00: DVTK—Honvéd Zalka SE. Röplabda: Farkaslyuk: 11.06: Farkaslyuk—MTK. NB I. férfi. Tenisz; DVTK teniszpályák, 8.30: DVTK—MAFC. NB I. női, DVTK—Bp. Spartacus NB I. férfi mérkőzések. Torna: DVTK stadion, 9,00: Megyei újonc fiú egyéni baj­nokság. Vívás: Miklós u. iskola 9,00: II. o. vívóverseny. Labdarúgás: DVTK stadion, 17.00: DVTK—Nyíregyháza NB II. Űzd, 16.30: Ózdi Kohász— MVSC, NB II. Pereces, 17,00: Miskolci Bányász—Szuhavöl­gyi Bányász. NB III. mérkőzé­sek.