Észak-Magyarország, 1963. május (19. évfolyam, 100-125. szám)

1963-05-14 / 110. szám

Kedd, 1583. májas 14. ESZAKMAGYARORSZAG s Am NB Il-bcn: Az Ózd győzött, a DVTK kikapott, így az ózdiak kerültek a tabella élére Az NB II. Keleti csoportjának minden for­dulója szolgáltat váratlan eredményeket, meg­lepetéseket. Így volt ez most is a 23. forduló során, amelynek eredményei után újból az Özdi Kohász foglalja cl a tabella első helyét. Igaz, hogy gólaránnyal, de az első két hely gazdája helyet cserélt. Változatlanul harmadik az MVSC, amely három pontra közelítette meg a listavezetőket. A Borsodi Bányász értékes pontot szerzett Kecskeméten, így továbbra is a S. hely birtokosa. A kiesési zónában elkesere­dett küzdelem folyik. A tavaszi szezon nyi­tánya előtt a két fővárosi csapat — Előre, Spartacus — is a kiesés ellen küzdött, de re­mek tavaszi szereplésükkel felzárkóztak a kö­zépcsoporthoz. Jelenleg a salgótarjániak mel­lett a DEAC és Eger van a legnagyobb veszély­ben. A forduló eredményei: Egri Dózsa—Láng SK 1:1, Szolnok—Salgótarján 1:1, VM Egyet­értés—Szegedi VSE 1:1, Bp. Előre—Nyíregy­házi Spartacus 2:1, Ósdi Kohász—Debreceni EAC 4:0 (hO) Ózd, 4000 néző. Vezette: Soós G. Ózd: Katona — Szucsányi, Szurdoki I., Siska — Borbás I., Ferdinánd — Borbás II.. Szé­les, Szendrei, Zalai, Budai. Edző: Szűcs György. Az eső és a szél ellenére, kezdettől lógva jó iramú játék alakult ki. A DEAC nem véde­kezett, így mindkét csapat ki­vette a részét a támadásokból. Ebben az ózdiak jártak élen és már az első percekben Szend­rei lövése került fölé, majd a 10. percben egy hazai gólt nein adott meg a játékvezető — les címén. Állandó hazai rohamok után a 32. percben Zalai Szend- reihez fejelte a labdát, aki ugyancsak fejjel továbbította a há­lóba. 1:0. (A gólnál megsérült az ózdi középcsatár, de rövid ápolás után visszatért a pályára.) To­vábbra is veszélyes ózdi táma­dások gördültek az ellenfél kapuja ellen, s a támadások nagy részét a kitűnően játszó Borbás I. indította. Szünet után állandósult a hazai csapat fölénye. Sorozatos támadásait a DEAC-vódelem egy ideig hárította, de a helyü­ket sokat változtató ózdi csatá­roknak Borbás II. góljával si­került kettőre növelni a gólok számát. 2:0. Továbbra is a hazai csatárok rohamoztak és Széles nagysze­rű beadását Budai fejelte a debreceniek kapujába. 3:0. Nagy sikere volt a negyedik gólnak is, amely úgy esett, hogy Borbás II. a debreceni kapu előtt hátrahúzta a labdát, majd fordulásból, ballal, nehéz szögből bebombázta. 4:0. Ezután a vendégek is vezettek néhány támadást, zavarba is hozták a védőket, de Katona minden esetben tisztázott. Jók: Borbás I. (a mezőny legjobbja), Szucsányi, Ferdinánd, Széles. Soós G. jól vezette a mérkő­zést. (Ivánszki) Miskolci VSC—Bp. Spartacus 1:0 (0:0) MVSC pálya, 5000 néző. Vezette: Radó. MVSC: Miskolci — Homo- vics, Buna, Szabó — Zoller, Kovács — Marosi, Tóth, Kiss, előretolt két csatáruk révén igyekeztek megbontani a hazai védelmet. Az MVSC az első perctől kezdve támadó takti­kát alkalmazott, igyekezett nagy helyzetet is kihagy­tak, így gól nélkül telt el a játék első része. A Spartacus Is ki­hagyott egy nagy helyzetet. Szünet után állandósult a hazai csapat fölénye. Ekkor sokkal gördülékenyebbek vol­tak a támadások és több igen nagy helyzetet csak szerencsé­vel tisztáztak a vendégek. Volt olyan időszak is, amikor 18 já­tékos tartózkodott a Spartacus 16-osán belül. Levegőben lógott a gól, de arra egészen a 77. percig kellett várni. A remekül játszó Gyetvántól indult el az akció, amelynek végén Tóth 8 méterről a felső lécre fejelte a labdát, majd a kipattanó labdára rá­csapott és higgadtan a kapuba helyezte. 1:0. Még egy nagy helyzetet ügyet­lenkedtek el a hazaiak. A Sparlacusnak is volt gólszer­zési lehetősége, egy ízben, Szabó a gólvonalról mentett. Jók: Buna, Homovics, Ko­vács, Zoller, Gyetván (a me­zőny legjobbja). Radó játék­vezető nagy körültekintéssel, hiba nélkül vezette a küzdel­mes találkozót. Az MVSC támadásai eseten valóságos „tömogjelínclckct” láthat­tak a nézők a fővárosi csapat kapuja előtt. Homovics fejéről üti le a labdát a kapus. Foto: Szabö István Gyetván, Deák. Edző: Nagy György. Mint várható volt, igen ne­héz mérkőzést vívott a két csa­pat.. A fővárosiak biztonságra törekedtek, jól szervezték meg védőmunkájukat, ugyanakkor Borsodi Hányássá—Kecskeméti Dómsa 0:0 Kecskemét, 4000 néző. Vezette: Kulcsár. Borsodi B.: Veres — Négyest, Kovács, G. Szabó — Bcnkö, Hajas — Verebélyi, Vécsei, Kőhalmi, Szőcs, Baranyi. Edző: Hollányi Béla. Az első félidőben kiegyenlí­tett játékot láthattak a nézők. Mindkét kapu előtt adódott egy-két gólhelyzet, de azokat a csatárok rendre elügyetlenked- ték. Különösen Baranyi előtt nyílt nagy gólszerzési alkalom, de 11 méterről tiszta helyzetben a kapus­ba lőtte a. labdát. Budapest, 3000 néző. Vezette: Schopp. DVTK: Tamás — Werner, Szigeti, Kiss — Csányi, Nyíri, — Bóta, Kovács. Paulás. Ráczi, Szarnék. Edző: Bukovi. Márton. Az első félidőben a DVTK kezdett jobban és a mérkőzés első felében sokkal többet és veszélyesebben támadott, mint ellenfele, de a helyzetek ki­használása rendre elmaradtak. A pesti csapat, ritka próbálko­zásai is ‘veszélyesek voltak. A 30. perc meghozhatta volna a diósgyőriek vezető gólját. Szép, Nyíri—Szarnék támadás után Ráczi lőtt kapura, de Kamarás kiütötte a labdát. Nyíri azonban mellé lőtt. A íél- idő vége felé csak két hazai já­tékos tartózkodott elől, a töb-t Egyébként a két 16-os között folyt a játék a mérkőzés első részében. Szünet; után egy negyedórán át inkább a bányász csapat volt a kezdeményező. A csatá­roknak azonban a lövésekkel nem volt Szerencséjük. Ne­gyedóra után feljött a hazai csapat és fölénybe került, ez a fölény egyáltalán nem volt meggyőző, amire leginkább az jellemző, hogy Veresnek alig akadt dolga. A védők már a 16-os előtt leszűrték a támadá­sokat és biztosan tartották a hazai csatárokat. biek valósággal megszállták saját. 16-osukat és így nem si­került megszerezni a vezetést. A második félidőben — ha lehet — még idegesebb volt a hangulat a pályán. Sok rossz leadás, kapkodás jellemezte ekkor, különösen a diósgyőriek kezdeményezéseit. A 61. perc eldöntötte a mérkőzés sorsát, Harmath leshelyzetben kapta a labdát, a partjelző nem in­tett, a diósgyőri védők pilla­natra megtorpantak és ez elég volt a középcsatámak ahhoz, hogy Tamás mellett megszerezze a vezető gólt, 1:0. A gól után a Ganz védekezésre rendezkedett, be. Hiába tá­madta végig a mérkőzést a DVTK, képtelen volt megbir­A mérkőzés alacsony színvo­nalú volt, de mindkét csapat lendületesen küzdött. Dicséretes a bányász játé­kosok taktikai fegyelme­zettsége és nagy akaratereje, amellyel a sportszerű keretek között le­zajlott mérkőzésen megszerez­ték az jgen értékes egy pontot. Jók: Kovács, G. Szabó, vala­mint a balszárny, de a többiek is jelesre vizsgáztak küzdökó- pességből. Kulcsár játékvezető jól Ve­zette a mérkőzést. 1:0 (0:0) kózni a 8—9 emberrel véde­kező gépgyáriakkal. Jók: Szigeti, Csányi, Paulás Szarnék. Schopp játékvezető jól bírás­kodott. A gólnál a partjelzője volt a ludas. NB n. Keleti-csoport 1. Ózd 23 14 5 4 42:16 33 2 DVTK 23 13 7 3 40:16 33 3Í MVSC 23 12 fi 5 36:19 30 4. Nyíregyháza 23 11 fi fi 36:31 28 5. Láng 23 10 7 fi 31:29 27 6. Egyetértés 23 10 5 8 33:27 25 7. G.-MAVÁG 23 9 fi 8 35:29 21 8. Borsodi B. 23 9 S 9 27:31 23 9. Szegedi VSE 23 7 7 9 27:38 21 10. Bp. Előre 23 9 2 12 30:35 20 11. Szolnok 23 8 4 11 20:27 20 12. Bp. Spart. 23 8 3 12 26:38 19 13. Kecskemét 23 5 8 10 23:26 18 14. Eger 23 7 2 14 21:32 16 15. DEAC 23 6 4 13 24:39 16 Ifi. Saig. KSE 23 * i ÍZ ZŰI3S IS GanvMÁVAG—Diósgyőri VTK fl Ferencváros vezet az KB 1-ben Országos ifjúsági iüitilvivó bajnokok: Kuburczik, Tulai, Csikó A fővárosban megrendezett országos ifjúsági ökölvívó baj­nokságon nagy borsodi siker született, Harmatsulyban Ku­burczik István (DVTK), Pe­helysúlyban Tulai András (Öz- ki Kohász) és közónsiilvhiLn Csikó Áriiád (Borsodi Bányászt bajnokságot nyertek. A három fiatal ökölvívó tudásával ma­gasan kiemelkedett súlycso­portjában cs biztosan szerezte meg a büszke bajnoki címet. Pataki, az Ózdi Kohász ököl­vívója legsúlyban a második, Nyilas, az MMTE verseny­zője nehézsúlyban a harmadik helyet szerezte meg. A fiatat ökölvívók nagyszerű helytállá­sa minden dicséretet megérde­mel. A labdarúgó NB. I. huszadik fordulója bővelkedett meglepő eredményekben. A szombati Újpesti Dózsa—Bp. Honvéd ta­lálkozó megérdemelt újpesti sikert hozott, s akkor kevesen gondoltak arra, hogy vasárnap több váratlan eredmény szüle­tik a további hat mérkőzésen. Meglepően biztos győzelmet aratott a Ferencváros Tata­bányán és ezzel a két ponttal a bajnoki táblázat első helyére került. Arra sem sokan számí­tottak, hogy Dorog két értékes pontot szerez Győrött, vala­mint a Komló biztosan fekteti kétvállra otthonában a DVSC együttesét. A kiesés ellen küz­dő Salgótarján is vereséget szenvedett saját pályáján az MTK-tól. Csak két találkozó hozott biztos győzelmet. Pécsett a hazaiak legyőzték a tavasszal eddig még veretlen Szombat­hely csapatát, míg a magára­talált Vasás fölényes bizton­sággal győzte le a szegedieket, A vasárnapi forduló eredmé­nyei: Ferencváros—Tatabánya 3:0 (0:0), Gl.: Rákosi, Albert, Var­ga Z. MTK—Salgótarján 1:0 (0:0), Gl., Laczkó. Dorog—Győr 1:0 (1:0), Gl.: Karába. Pécs— Szombathely 2:0 (1:0), Gl.: Tö­rök, Vári. Vasas—Szeged 4:0 (1:0), Gl.: Machos, Pál II., Far­kas. Mathesz. Komló—Debre­ceni VSC 3:1 (1:1), Gl.: Garai. Nagy, Bartulov, illetve Puskás (11-csbőI). A bajnokság állása: 1.- Fe­rencváros 26 pont, 2. Újpesti Dózsa 25, 3. MTK 25, 4. Dorog 24, 5. Bp! Honvéd 23, 6—7, Pé­csi Dózsa 20, 6—7. Tatabányai Bányász 20, 8. Győri ETO 20, 9. Szeged 20, 10. Vasas 19, 11. Komló 19, 12. Debrecen 16, 13. Salgótarján 12, 14, Szombat­hely 11 pont. Mind a négy miskolci kézilabda csapat vesztett A vasárnap lejátszott hato­dik forduló nem sok sikert ho­zott a miskolci NB Il-es kézi­labda együttesek számára, mind idegenben küzdöttek cs sorra elveszítették a mérkőzé­seket. Az ózdiak otthonukban játszottak és győztek, a férfiak a nagyhírű és nagyon jó Ma­kót fektették kétvállra. Ózdi Kohász—Eger 6:5 (3:4) Ózd, NB II. női. A vártnál alacsonyabb szín­vonal. A találkozón nem lát­szott meg, hogy az éllovas ját­szik az utolsóval. A lelkes egri lányok veszélyesen támadtak, jobban dobtak kapura. A ha­zaiak minden tudására szük­ség volt, hogy megtartsák ve­retlenségüket. Góldobók: Far­kas (2), Nagysándor, Adamkó, Tóth, Stefánné (1—1). Jók: Far­kas, Adamkó. BEAC—MVSC 16:9 (8:7) Budapest, NB II. férfi. Az izgalmas, változatos első félidőben fej-fej mellett halad­tak a csapatok, amely nagy küzdelem után végülis egy gó­los hazai vezetéssel zárult. Szünet után sem játszott alá­rendelt szerepet az MVSC, de a bíró ellen tehetetlen volt. A já­tékvezető a mérkőzés folyamán 9(!) hétméterest ítélt a vendé­gek ellen, hozzátéve, hogy ami­kor az MVSC csak megközelí­tette ellenfele kapuját, a bíró közbelépett. Góldobók; Stumpf (3), Gyöngyösi (2), Gazsó, Szarka. Albert, Csoltkó (1—1). Jók: Albert, Stumpf, Simon. Ózdi Kohász—Makó 27:11 (18:4) Ózd, NB II. férfi. Az ózdi gárda meglepően nagy biztonsággal győzte le a rutinos makóiakat. A hazaiak támadásai különösen az első félidőben voltak ellenállhatat­lanok és ekkor tetszés szerint érték el góljaikat. Fordulós után lefékezett Ózd, csak a be­fejezés előtt kapcsolt rá újból. Góldobók: Marosi (8). Tiba (7), Bellér (4), Koreny, Sipos. Lé­vai, Sápi (2—2). Jók; Marosi (a mezőny legjobbja), Tiba, Nei- ser, Koreny. Bp. Vörös Meteor—MVSC 6:5 (3:3) Budapest, NB II. női. Az első 20 percben kiegyen­lített küzdelem, az ellenfél el­adott labdáiból nem tudott az MVSC elhúzni, mert a Meteor kitűnően védekezett. Fordulás után az MVSC összeroppant és teljesen visszaesett. A vendé­gek kapusának köszönhető, hogy nem szenvedett nagyobb arányú vereséget (hetest is ki­védett) a formájában vissza­esett gárda. Góldobók: Arpád- né (3), Gátiné, Kontra (1—1). Jók: Bukta, Árpádné, Kontra. Gyöngyös—DVTK 20:18 (9:6) Gyöngyös, NB II. férfi. Balszerencsés, meg nem ér­demelt vereség. Az idén még nem játszott ilyen jól a DVTK. Végig jobb volt, mint ellen­fele, de a túlkeményen véde­kező hazaiak és a túlzott já­tékvezetői segédlet ellen nem sikerült győznie. (Négy gólt nem adott meg!) Góldobók: Fu­tó, Surányi, Tari (4—4), Darnyi, Kisbenedek, Marosvári (2—2). Jók: Kerekes, Marosvári, Futó. VM KÖZÉRT—MMTE 20:15 (6:4) Budapest, NB II. férfi. A fáradt miskolci együttest sportszerű játékkal megérde­melten győzte le a lelkes KÖZ­ÉRT. Az MMTE erejéből csak kapufákra tellett. Kitűnő já­tékvezetés. Góldobók: Nemes, Tóth (4—4), Némethi, Makkai (3—3), Fázold. A csapatból csak Szopkó és Nemes játékát lehet megdicsérni. (Sándor)------o----­R öplabda Farkaslyuk—Z Danuvia 3:0 (5, 14', 16) Budapest, NB I. férfi. Az első szettet biztosan nyerte a Bányász, a második és harmadik szettben már küz­delemre kényszerítette őt a fő­városi csapat. MVSC—Szegedi Kender 3:1 (10, 4, —18, 5) MVSC-pálya, NB I. női. A minden részében jobb miskolci csapat csak a harma­dik szettben torpant meg egy kicsit, különben biztos győzel­met aratott. Salgótarján—Farkaslyuk 3:2 (13, —12, 7, —14, 5) Salgótarján, NB I. férfi. Nagy meglepetés a bányász együttes salgótarjáni veresége. 350 induló a városi atlétikai bajnokságon Á diósgyőri stadionban meg. rendezett városi bajnokság két­napos versenyén örvendetesen nagy számban vonultak fel a serdülő és ifjúsági versenyzők. A felnőttek már kis számban vettek részt a küzdelemben. Ennek ellenére valamennyi korcsoportban az előző évinél jobb átlag-eredmények szület­tek. Fai-kas, a DVTK ifjúsági diszkoszvetője 47,82 m-es do­básával új megyei ifjúsági csú­csot ért el. Első osztályú szint­nek felel meg Berzy Károly- nak a 200 m-es gátfutásban nyújtott teljesítménye. A ver­seny a sok induló ellenére is x vi 11 ivimiuvn• i \i\j ui*cö óin.** futás: Raáb (DVTK) 11,4 mp: 400 m-es síkfutás: Naszódi (DVTK) 53,5 mp. 1500 m-es síkfutás: Fazekas (DVTK) 4:02,8. 800 m-es síkfutás: Faze­kas (DVTK) 2:00,7. 200 m-es gátfutás: Berzy (DVTK) 25.5; Távolugrás: Csorba (MEAFC) 657 cm. Rúdugrás: Berzy Diós­győri VTK 340 cm. Súlylökés: Skoumál (DVTK) 14,68 m. 110 m-es gátfutás Csorba (MEAFC) 16,4 mp. Diszkoszvetés: Skou­mál (DVTK) 42,25 m. Kala­pácsvetés: Mező (DVTK) 45,85 m. Gerelyvetés: Dorogi (Diós­győri VTK) 48.80 m; NT Sportiskola) 65,2 mp; Magas­ugrás: Jászka Éva (Miskolci Sportiskola) 135 cm. Női ifjúságiak: 100 m-es sík­futás: Buskó Irén (Miskolci Sportiskola) 13 mp. 400 m-es síkfutás: Horváth Magda (Mis­kolci VSC) 63,8 mp. 800 m-os síkfutás: Leskó Mária (MVSC) 2:48,7; Női felnőttek: 100 m-es sík­futás:- Mihályfi Éva (DVTK) 12.9 mp. 400 m-es síkfutás: Pongrác Mária (MVSC) 72,2 mp Diszkoszvetés: Kosik Len­ke (DVTK) 33,95 m. 80 m-es gátfutás: Mihályfi Éva (DVTK) 12.9 mp, m. 400 m-es síkfutás: Juszt (Miskolci Sportiskola) 59 mp; Súlylökés: Podhürszki (Mis­kolci ITSK) 13,42. Férfi ifjúságiak: 100 m-es síkfutás: Kemény (DVTK) 11.2 rop. 400 m-es síkfutás: Stoll (DVTK) 51,9 mp. Kiss G.- (DVTK) 51.9 mp. 1500 m-es akadály: Stoll (DVTK) 4:45,8, 200 m-es gátfutás: Kemény (DVTK) 27,7. 3000 m-es síkfu­tás: Stoll (DVTK) 9:53,3. Tá­volugrás: Halmai (DVTK) 663 cm. Diszkoszvetés: Farkas (DVTK) 47,82 m Gerelyvetés: Nyeste (MVSC) 48,77 m. Értesítés Itt még harmadik Stol! Gábor, a nemcsak ezt, hanem még folyamatosan, jó rendezésben került lebonyolításra. A kétna- pon át folyó küzdelem jobb eredményei: Női serdülők: 400 m-es sík­futás: Károlyi Márta (Miskolci 3000 m-es síkfutásban. Később két versenyt is megnyert. Foto: Szabó István Serdülő fiúk: 80 m-es gátfu­tás: Szőke (Miskolci Sportisko­la) 13,7 mp. 1000 m-es síkfutás: Mátravöígyi (Miskolci Sport­iskola 2:52,6. Távolugrás: To- por (Miskolci Sportiskola) 5,84 Az MVSC május 19-én, a- DEAC—MVSC NB. Il-es baj­noki labdarúgó mérkőzésre különautóbuszt indít Debrecen­be. Jelentkezni a viteldíj (60 forint) egyidejű lefizetése mel­lett az alábbi helyeken május 14-én: Miskolci VSC sport­telepi sportiroda. Fekete Ká­roly Feszty Ádám u. 2. Baracsy Ferenc Arany János u, 2, helycseres tamadasokkal meg­zavarni a fővárosi védelmet. A hazaiak taktikája csak rész­ben vált be, mert a csatárok több esetben az egyszerű meg­oldások helyett körülményeskedlek, két