Észak-Magyarország, 1963. május (19. évfolyam, 100-125. szám)

1963-05-21 / 116. szám

Keffa, 1963. május 21. ESZAKMAGYAItORSZXG F« ir Az NB i!j': :én Diósgyőr az élen A 24. fordulóban jól szerepeltek a borsodi NB Il-es csapatok. A DVTK és Borsodi Bá­nyász otthonában szerezte meg a két bajnoki pontot, az MVSC Debrecenben győzött, míg az Ózdi Kohász pontot vesztett Egerben. Ez a pontvesztés azt jelentette, hogy az ózdiak újból helyet cseréltek a DVTK-val. Az ered­mények alapján á nyolcadik helyezettet már négy pont választja el a 9.-től. Hat forduló még hátra van, ezért igen kell vigyázni arra, hogy ez az előny piegmaradjon és a Borsodi Bányász biztosítsa az NB 1. B-be jutást. Eredmények: Bp. Spartacus—Szolnoki MÁV 1:1 (1:1), VM Egyetértés—Ganz-MÁVAG 0:0, Salgótarjáni KSE—Szegedi VSE 2:0 (2:0), Láng SK—Nyíregyházi Spartacus 2:2 (1:1). Javuló játék, biztos győzelem Magyarország—Dánia 6:0 (2:0) Népstadion, 45 000 néző. V.: Treichel (Regely, Stipekohl), mindhárom nyugatnémet. Magyarország: Ilku — Mát­rai, Mészöly, Sárosi — S'olymo- si, Sipos — Sándor, Göröcs DVTK—Kecslkemcli Dózsa 2:0 (0:0) Diósgyőr, 4000 néző. Vezette: Lenkefi. — Szarnék, Ráczi, Bóta, Nyíri, Síkorr, E'lvő: Bvkovi Márton. Gór, a kecskemétiek kapusa tisztáz a hazai csatárok elöl... DVTK: Tamás •— Wemer, Negyedóra után Nyíri és Szigeti, Kiss — Pöcsik, Paulás Paulás helyet cserélt. Az első félidőben sokat támadott a ha zai együttes, de a támadások körülményesek voltak és a helyzetek kimaradtak. Az első játékrész utolsó perceiben igen gyenge, alacsony színvonalú és csapkodó volt a játék. A második félidőben nagy lendülettel kezdett a DVTK. A vendégcsapat teljesen beszorult és az 54. percben Paulás a hálóba fejelte a vezető gólt. 1:0. A gól után Rozgonyi megütötte Kisst, amiért a kiállítás sorsá­ra jutott. A hazaiak nagy erő­vel támadtak és a 76. percben Paulás kiugratta Bótát, aki megszerezte a második gólt. 2:0. A vendégcsapat sokszor túl keményen, sőt durván játszott. Jók: Szigeti, Paulás, Nyíri. Lenkefi erélytelenül bírásko­dott Miskolci VSC—Debreceni EAC 1:0 (1:0) Debrecen, 2500 néző. Vezette: Illés. MVSC: Miskolci — vies, Buna, Szabó — Homo- Zoller, Kovács — Marosi, Tóth, Kiss, Gyetván, Deák. Edző: Nagy György. A miskolciak nagyszerű csa­tárjátékukkal azonnal átvették az irányítást és sok tetszetős támadást vezettek a DEAC ka­puja ellen. Marosi lövését véd­te nehezen a hazai kapus, majd Gyetván lőtt mellé. Miskolci szögletre hárított egy lövést. A 25. percben Marosi futott el a szélen, a labdát visszasarkalta Tóthnak, aki újból szöktette szélsőjét. Marosi elfutott, Tóth­nak gurított, az összekötő lövő­csellel becsapta a védőket, Deákhoz került a labda, ő Kisshez játszott és a közép­csatár mintegy 14 méterről bebombázta. 1:0. Szünetig több lövést hárított a hazai kapus. Szünet után kiegyensúlyozott lett a játék. Dévai a felső lécet találta el, majd a lepattant labdát fölé fejelték a hazai csatárok. Az utolsó negyedóra újból MVSC-fölény jegyében zajlott le. Marosi megsérült, de 5 perc ápolás után tovább ját­szott. Az utolsó percek a ha­zaiaké voltak. Jók: Miskolci, Homovics. Buna, Marosi, Deák. Tenisz-örömök... A DVTK országos verse­nyének sok üde színfoltja volt. A már ,.befutott” első osztályú versenyzők nagy­szerű formája mintegy bizo­nyítéka a kiváló téli felké­szülésnek. Kádár. Dröszler, Bartlia és a többiek mellett különösen Cziráki játéka keltett kellemes meglepetést, aki egyéniben Zentait győzte le, párosban pedig Dröszler- rel együtt ragyogó játékot produkált. A „nagyok” teljesítménye mellett feltétlenül szólni kell a legfiatalabb utánpótlás já­tékáról is. Különösen a. két Kamarás-fiú — Pisla és Gyurka. — játéka tetszett a nézőknek. A 13 éves Pista elindult az ifjúsáaiak mező­nyében is és ott három és fél órás küzdelemben maradt alul egy 18 éves versenyző­vel szemben. Gyurka az újoncoknál bizonygatta, hogy egyre jobban megismerke­dik a sportág rejtelmeivel. Amikor a verseny végén a vezetőkkel beszélgettünk, örömmel szóltak a diósgyőri teniszezők teljesítményéről. Jól kezdődött a szezon, re­méljük a folytatás még jobb lesz. LP (szünetben Rákosi), Albert, Mo­nostori, Fenyvesi dr. Dánia; Gaardhoeje — K. Jo­hansen, K. Andersen, Kurt Hansen — Ka.i Hansen, J. Pe­tersen — E. Misser, O. Soren­sen, K. Petersen, E. Jensen, H. Enoksen. Már az első félidőben meg­látszott a két válogatott közöt­ti tudásbeli különbség. A ma­gyar csapat igen sokat táma­dott, de mindössze két'gólt si­került elérnie, a szívósan és lel­kesen védekező dánok ellen. A dán válogatott csatársora elég körülményes támadásokkal próbálkozott, így nem adták fel a „leckét” a biztos lábon álló magyar védőknek. A második félidőben — ha lehet — még nagyobb volt a magyar csapat föléhye. Renge­teg lövés ment a dán kapura, az első 25 percben nem volt eredményes a csatár játék, csak az utolsó negyedóra hozta meg azokat a gólokat, amelyeket a nagy fölény alapján a közönség várt a csatároktól. A magyar csapat ezen a ta­lálkozón. a szerény képességű dán csapat ellen frissen, ötle­tesen játszott és ha a lövések sikerülnek, nagyobb arányú le­hetett volna a győzelem. A hat gól és az időnkinti jó csatárjá­ték javuló játékra mutat, bár a győzelmet nem szabad túlér­tékelni. Góllövők: Göröcs, Fenyvesi dr.. Monostori, Albert, Rákosi, Solymosi. Jók: Mátrai, Sárosi, Solymosi, Albert, Sándor. Kettős győzelem kosárlabdában DVTK—Szombathely 82:62 (39:35) Kilián Gimnázium, NB. I. férfi. DVTK: Káló, Letek (22) — Király (20) — Králik (18), Judt (6). Csere: Hércsz (16), Bcnyó. AUnőder. Az első félidőben az előző napi fárasztó utazással a lá­bukban játszó diósgyőriek csak nehezen bontakoztak ki. Szü­net után azonban távoli ered­ményes dobásaikkal, erőteljes betörésekkel nagy fölénybe ke­rültek és megérdemelt, biztos győzelmet arattak. A DVTK- ból Letek, Király, Králik játé­kát és Héresz ragyogó egyéni teljesítményét lehet kiemelni. I; DVTK—Bp. Petőfi 70:57 (39:25). Kilián Gimnázium, NB. női. DVTK: Kamarásnc (6), Pusz­tai (10) — Némethyné (23) — Szeghalminé (21), Horváth I. (4). Csere: Horváth II. (8). Bartlia. A DVTK imponáló fölénnyel nyerte meg a rangadó mérkő­zést. Nagyszerű egyéni és csa­patjátékot láthattak a nézők; A diósgyőri női csapat végre azt nyújtotta, amit nagyon ré­gen várnak tőlük a kosárlabda kedvelői. Ezúttal képességük szerinti játékot láthattunk tő­lük. Dicséretes az egész csapat kollektív szelleme. Külön meg kell dicsérni Szeghalminét, aki kiemelkedő dobókészségröl tett tanúbizonyságot Sajószentpéter, 2000 néző. Vezette: Gere. Borsodi B.: Veres — Négyesi, Kovács, G. Szabó — Benkö, Hajas — Verebélyi, Vécsei, Kőhalmi, Szöcs, Baranyi. Edző: Hollányi Béla. Nagy lendülettel kezdett a Bányász, szebbnél szebb táma­dásokat vezettek a csatárok és többször csak a szerencse men­tette meg az Előre hálóját a góltól. Kovács szabadrúgása a kapufán csattant, majd a 35. Borsodi Bányász—Bp. Előre 3:0 (1:0) középre gurí­percben Vécsei tott, a kiugró Verebélyi közeli lövése a kapufáról pattant a hálóba. 1:0. Még három nagy lövést kellett hárítani a vendégek kapusá­nak. Szünet után Szőcs lövését védte bravúrosan Szőke. Az 52. percben Verebélyi beadását Kőhalmi átlépte és Baranyi közelről a hálóba lőtte a labdát. 2:0. Az ellentámadás után 11-eshez jutott az Előre, de Korona lö­vése a kapufát érintve hagyta el a játékteret. Egymást érték a szép hazai támadások és a 65. percben Kőhalmi átadását Verebélyi bevágta. 3:0. A 68. percben Vécsei megsé­rült. A hazai csapat csatársora jó játékával még nagyobb arányban is győzhetett volna. Jók: Kovács és az egész csa­társor. Eger, 10 000 néző. Vezette: Fülöp. Ózd: Katona — Szucsám/i, Szurdoki 1., Siska — Borbás 1., Ferdinand — Borbás 11., Széles, Frenkó, Szendrei, Zalai. Edző: Szűcs György. Óriási érdeklődés mellett játszották le a mérkőzést. Az első félórában egyik kapu sem forgott veszélyben. A Kohász támadott valamivel többet, de a csatárok nem tudták kihasz­nálni az adódó helyzeteket. A hazaiak időnként tűlkeményen játszottak és ez kihatott az ózdiak játékára. A II. félidőben hevesebb lett az iram. Főleg a két 16-os kö­zött hullámzott a játék, de a védelmek biztosan álltak a lá­bukon. A 75. perc meghozta az ózdiak vezetőgólját. Szép tá­madás után a jobbösszekötő helyére berohanó Zalai kapta a labdát, majd 20 méterről a léc alá vágta. 1:0. A hátralévő időben a hazaiak erősen rohamoztak és a 85. percben kapu előtti kavarodás után Nagy elé került a labda,-----oOo-----­N B XI. Keleti-csoport Állása: Ózdi Kohász—Egri Dózsa 1:1 (0:0) aki kiegyenlített. 1:1. Jók: Katona, a hátvédhár­mas, Ferdinánd, Zalai. Késilabdában: Három pontot vitt haza az Ózdi Kohász Miskolcról 1. DVTK , 24 iy 2. Ózd \&FÍ4 *1 6 3 4 42:16 13:17 35 31 3. MVSC 24 13 G 5 37:19 32 4. Nyíregyháza 24 11 7 G 38:33 29 5. Láng 24 10 8 G 33:31 28 6. Egyetértés 24 10 G 8 33:27 26 7. G.-MAVAG 24 9 7 8 35:29 25 8. Borsodi B. 24 10 5 9 30:31 23 !). Szolnok 24 8 5 11 21:28 21 to. Szegedi VSE 24 7 7 10 27:40 21 ll. Bp. Előre 24 9 2 13 30:38 20 12. Bp. Spartacus 24 8 4 12 27:39 20 13. Kecskemét 24 5 8 11 23:28 18 U. Eger 24 7 3 14 22:33 17 t5. Salg. KSE 24 5 7 12 22:38 17 k. DEAC 24 6 4 14 24:40 16 Fülöp játékvezető igen gyen­gén vezette a mérkőzést. IÄ. Vasárnap játszották le a ké­zilabda bajnokság hetedik for­dulóját. Az MMTE ellenfele, a Gyöngyösi Honvéd késve érke­zett, és a találkozó elmaradt. A forduló érdekessége, hogy az MVSC csapatainak az Ózdi Ko­hász volt a küzdötársa, így a sorsolás szeszélye folytán az összes borsodi NB 11-es eg\fit­tesek Miskolcon szerepeltek. Ózdi Kohász—MVSC 4:4 (3:1) Miskolc, NB II., női. Az MVSC kezdte a játékot, az első helyzetet elidegeskedte. A következőkben Ózd kapufát dobott, a Vasút szintén. A ha­zaiak veszélyesen támadtak, mégis Ózd ért el gólt. Egyenlí­tés után az MVSC kihagyott egy hetest. Két gyors ózdi gól után a hazaiak támadtak. For­dulást követően az MVSC újabb hétméterest hagyott ki, majd Ózd is. 3:2, 4:2 után 4:3- ra alakult a mérkőzés állása, s időn túli hetessel egyenlített az MVSC. Ózd jobban, terv­szerűbben, az MVSC gyengén, rossz felfogásban játszott. Gól­dobók: Farkas (4), illetve Gá­tiné (2), Simon. Kontra (-1—1). Ózd legjobbja Bányi és Farkas volt, az MVSC-ből Bukta és Kontra játékát lehet kiemelni. Ózdi Kohász—MVSC 14:13 (10:6) Miskolc. NB II.. férfi. A megyei, s hozzátehetjük NB Il-es rangadón az MVSC rendkívül idegesen kezdett, egymás után rontották el a ki­Ilyen nagyszerű motocross verseny még nem volt Miskolcon Valósággal özönlött az érdek­lődök sokasága vasárnap dél­előtt a Bábonyibércre. Az autó­busz különjáratok mellett igen sok személykocsi és motorke­rékpár szállította a motorsport barátait, de szép számmal vol­tak olyanok is, akik kellemes séta közben érkeztek ki a ver­seny színhelyére. A Bábonyibércen a szokott kép fogadta a látogatókat. Pompásan előkészített pálya, nagyszerű rendezés, az esélyek latolgatása kötötte le a lcözön- ség érdeklődését. Igen sok .felől elhangzott a megjegyzés: — Az MHS Borsod megyei elnöksé­gének kiváló rendező gárdája már egymagában is sikert je­lent. Ehhez hozzájön még a verseny és akkor elmondhat­juk. hogy igen jól szórakoz­tunk vasárnap délelőtt. Ez a megjegyzés találó volt és az érdeklődést még az sem zavarta, hogy csúnya felhők közeledtek a verseny színhelye felé. Az eső csak ,.megkóstolta” a terepet, egyébként nagyon jó idő kedvezett az országos baj­nokság második futamának, amely egyúttal nemzetközi ver­seny is volt. Bokor József őrnagy elvtárs, az MHS Borsod megyei elnöke köszöntötte a. versenyzőket és a nézőket, majd Fekete László elvtárs. a Miskolc Városi Ta­nács vb-elnöke nyitotta meg a vagy érdeklődéssel várt via­dalt. A közönség azután nem csa­lódott reményeiben. Olyan iz­galmas és érdekes futamokat láthatott a délelőtt folyamán, amilyenre nem emlékszenek a Bábonyibérc öreg dombjai. A 15 ezer néző már az első futamban ízelítőt kapott a mo­tocross versenyek szépségéről. A 125-ösök indultak el 8 körös nézők, amikor lefutotta a tisz­teletkört. A legtöbb izgalmat és talán a viadal legszebb versenyét a 250-esek futamai hozták. Az elsőben Técsy, a verseny egyik esélyese nem tudott rajtolni a többiekkel, mert gépe leállt, s H Mi? Ü Rajtol a 125-ősSR mezőnye. útjukra. Mindenki a miskolci Csatának szurkolt, aki csak kis hátránnyal szorult a második helyre. A miskolciaknak azon­ban mégis meg volt ebben a géposztályban az örömük, mert a második futamban Csató re­mekül motorozva igen nagy fö­lénnyel vezetett már, amikor fővárosi ellenfele, az első fu­tam győztese, géphiba miatt feladta. A babérkoszorú Csató nyakába került, akit tomboló lelkesedéssel köszöntöttek a nálkozó helyzeteket 1:0 után ugyan még egyenlített a hazai csapat, de hamarosan gyors in­dításból 3 góllal elhúzott Ózd,- majd a két hazai gólra héttel válaszoltak a vendégek. A 10:3 mérkőzés állás felrázta a ha­zaiakat, s sorozatban dobott 3 góllal négyre csökkentették a vendégek előnyét. Szünet után mindinkább magára talált az MVSC, bár idegeskedésük alig szűnt (hetest is kihagytak), Ózd az előny tartására töreke­dett. Csak az első félidőben volt jobb az Ózdi Kohász, s azzal nyert, hogy volt erejük három-négy esetben is újítani. Góldobók: Tiba (6), Marosi, Bellér (3—3), Durst, Lévai (1— 1), illetve Csoltkó (9), Stumpf (2), Albert. Simon (1—1). Jók: Neiser, Tiba, Marosi, Bellér,- illetve Csoltkó. Stumpf, Csipkó. DVTK—DVSC 25:21 (10:9) Diósgyőr. NB IX., férfi. A gyenge kapusteljesítmény miatt kapott ilyen sok gólt a DVTK, amellett, hogy még mindig puhán védekeztek. A hazaiak játéka sokszor körül­ményes volt. Két alkalommal több góllal elhúztak ellenfe­lüktől és ez csak akkor történt, amikor gyorsan indítottak. Ezt a lehetőséget gyakrabban ki kellene használni a csapatnak. Góldobók: Surányi (10), Futó (6). Kisbenedek, Vouszka, Sel- meczi (2—2). Tari, Marosvéri, Mátyás (1—1). Jók: Surányi; Futó, Tari. (sándor) Asstalileniss Az MMTE NB I-es női asz­talitenisz csapata szombat-va­sárnap a fővárosban játszotta esedékes mérkőzéseit. Mindkét napon vesztettek. A Hídépítők: elleni vereség meglepetésnek számít, FTC—MMTE 14:4. Budapest, NB 1. női. Gy.: Weiszné (2), Horváthné (2), Marosiné (0), Lu­kács (0). FTC—MMTE 4:1. Bu­dapest, NB I. női ifjúsági. Ra- mocsa 1 játszmát nyert. Híd­építő—MMTE 12:6. Budapest, NB I. női. Gy.: Weiszné (3), Grigássy (3), Horváthné (0), Ra- mocsa (0). MMTE—Hídépítő 3:2. Budapest, NB I. női ifjú­sági. Lukács (2) és a Lukács— Balogh páros nyert. SN meghibásodott Csicsis gépe, így biztosan nyert a fővárosi ver­senyző. Akadt bőven izgalom az 500- asok versenyében is. Az első futamban Máté megelőzte a ki­válóan motorozó Técsyt, vi­szont a második futamban a vidéki versenyző nagy előnnyel futott elsőnek a célba és az időeredmények összesítése után ebben a géposztályban is meg­szerezte az első helyet. A csehszlovák versenyzők valamennyi géposztályban in­dultak, de nem tudták fel­venni a küzdelmet az elsőség­ért és a mezőny végén érkez­tek a célba. Eredmények: 125 kem (29 induló. 8 kör, egy kör 2000 m): 1. Csató Sándor (Miskolci MHS) Danu- via, 2. Sámi (MHS KMK) Da- nuvia. 3. Csik (Fejér megyei MHS) Danuvia. 250 keni (30 in­duló, 10 kör): 1. ifj. Técsy Sán­dor (Csongrád megyei MHS) DOT, 2. Harangvölgyi (Újpesti Dózsa) Pannónia, 3. Simon (Ajkai MHS) DOT. 350 kem (19 induló. 10 kör): 1. Gál Tibor (Újpesti Dózsa) Jawa, 2. Vár- konvi (MHS KMK) Jawa, 3. Csabai (Fejér megyei MHS) Jawa. 500 kem (10 induló, 10 kör): 1. ifj. Técsy Sándor (Csongrád megyei MHS) ESŐ, 2. Máté (Újpesti Dózsa) BSA, 3. Hernádi (MHS KMK) BSA. A verseny végén Bokor Jó­zsef őrnagy elvtárs osztotta ki a győzteseknek és helyezettek­nek a tiszteletdijakat. Lcskó Pál A mezőny után vetette magát és körről körre hagyta maga mögött a versenyzőket és a 7. körben már az élen volt. A má­sodik futamban már nem volt nagy küzdelem, Técsy a rajttól jól jött el, az ötödik körben élre állt és tetszés szerint uta­sította maga mögé a mezőnyt. Nagy közönségsikert aratott. A 350-es géposztályban Gál­nak csak az ajkai Csicsis volt méltó ellenfele az első futam­ban, viszont a másodikban