Észak-Magyarország, 1963. április (19. évfolyam, 77-99. szám)

1963-04-09 / 82. szám

1963. április 9. ESZAKMAGYARORSZÁG 5 Befejeződlek az országos középiskolás vívóbajnokságok kiizdelmei eredménye is, ahol a salgótarjániak négy gólt lőttek ellenfelüknek. Biztosan győzött az Előre a Szolnok, valamint a Kecskemét a Szeged ellen. , Eredmények: Bp. Előre—Szolnok .2:0, Kecs­keméti Dózsa—Szegedi VSE 3:0, DEAC—VM Egyetértés 1:0, Salgótarján—Bp. Spartacus 4:0, Ganz-MÁVAG—Láng SK 0:0. Ebben a fordulóban is megcserélődött az élen a sorrend. A diósgyőriek pontszámban be­fogták az ózdiakat és jobb gólarányukkal az első helyre kerültek. Igen értékes pontot ho­zott haza Nyíregyházáról az MVSC és így meg­tartotta harmadik helyét. Akadt ebben a for­dulóban is meglepetés. A DEAC fővárosi zelmén kívül meglepetés a kiesési „rangadó DVTK—Egri Dózsa 2:0 (0:0) Diósgyőr, 7000 néző. V.: Soós B. DVTK: Tamás — Werner, Szigeti, Kiss — Csányi, Nyíri — Béta, Kovács, Paulás, Rá- czi, Sikora. Edző: Bukovi Márton; Szinte ugyanazok a hibák ütköztek ki az Eger elleni mérkőzésen, mint amelyek­nek szemtanúi lehettünk a salgótarjáni, vagy a debrece­ni találkozókon. Ez pedig a csatársor rendkívül gyenge teljesítménye, amely ezúttal a fedezetek kissé halványabb játékával párosult. Sajnos, a csapatban néhány játékos, el­sősorban a csatársorban, hét­ről hétre formán kívül van, s ícy kerékkötője a jobb sze­replésnek. Ezzel a játékkal aligha lelletünk megelégedve, különösen, ha figyelembe vesszük azt a nagy verseny­futást, amely a két rivális, a DVTK és az Ózdi Kohász kö­zött folyik. Az egriek szinte mindvégig védekező taktikával játszot­tak, esetenként 9—10 embe­rük tartózkodott a. 16-os kör­nyékén és ennek ellenszerét a diósgyőri csatárok csak a má­sodik félidőben találták meg, amikor az 56. percben Nyíri szabadrúgása után Paulás fejjel hálóba csúsztatta a labdát. 1:0. Nem sokkal később pedig egy mintaszerű, gyors támadás után Kovács volt eredményes. 2:0. Ezzel a csatárok el is lőtték „puskaporukat” és a mérkő­zés hátralévő részében csak­úgy, mint az első 45 percben, csapkodó, unalmas mezőny­játékot láthattunk. Nehéz ilyenkor bírálatot mondani az egyéni teljesítmé­nyekről, mert a csapat győ­zött, ennek ellenére néhányan gyengén játszottak. A véde­lemben továbbra is Szigeti nyújtotta a legjobb teljesit- menyt. Kiss javuló formában játszott. Nyíri sokat hibázott, a csatársorban pedig egyedül Kovács lelkes játékát lehet megdicsérni. Soós B. játékvezető nem vé­tett különösebb hibát. — pá— Ózdi Kohász—Borsodi Bányász 2:2 (2:0) Sajószentpéter, 6000 nézői A két csapat összecsapása V.: Gere. végig nagy iramot és jó mér­Ózd: Katona — Gyárfás, kőzést hozott. Egyik csapat Siska, Hajner —- Szucsányi, sem alkalmazott védekező í'renkó — Borbás II., Széles, taktikát, így igen sok táma- ^alai, Szendrei, Budai. Edző: clást láthattunk a 90 perc Szűcs György. alatt. Szinte el sem helyezke­i i A második gól! A felvétel abban a labda a hálótartó vasról Borsodi B.: Veres — Négye- si, Kovács, G. Szabó — Ben- kö. Hajas — Verebélyi, Vé­tsél, Kőhalmi, Szőcs, Baranyi; Edző: Hollányi Béla. Nagy tétje volt a mérkőzés­nek. A vendégcsapat meg akarta őrizni a tabellán ki­vívott első helyét, a hazaiak pedig minden erejükkel 8 közé jutásért harcolnak. Ép­pen ezért nagy izgalom előzte meg a találkozót. pillanatban készült, amikor a már a föld felé pattan. dett a közönség, máris a ha­zaiak hálójába került a labda. A gyorsan bekapott gól azon­ban nem törte le a Bányászt, hanem nagy lelkesedéssel tá­madásba lendült, s ennek so­rán egy kapufát ért el és két nagy helyzetet kihagyott; Negyedóra után az ózdiak jöt­tek fel, majd kiegyenlíteti, lett a mérkőzés. A félidő vége felé újabb gólt szereztek az ózdi­ak és ez a gól is, éppúgy, mint az első, kupushibából született. A második félidő elején Kő­halmi révén 11-est hagyott ki a Bányász. Ózd mintegy tíz percig kezdeményezett. Széles szabadrúgása, majd Kovács rosszul eltalált labdája a fel­ső lécről pattant a kapun túl­ra. Az utolsó húsz percben fergetegesen támadtak a ha­zaiak és sikerült kiegyenlíte­ni ök. A játék képét tekintve, a mérkőzés alakulása ellenére a hazai csapat közelebb állt a győzelemhez, több helyzetet dolgoztak ki a csatárok, job­ban bírták erővel is a nagy iramot. így estek a gólok: 2. perc: Gyárfás 30 méteres szabadrúgása elé nem állt sorfal és a félmagas labda a kapu bal sarkába jutott. Ve­res elkésett a vetődéssel. 1:0. 40. perc: Gyárfás félpályától ívelt szabadrúgására Zalai rá­látott és a kapuból kimozduló Veres mellett a háló közepé­be fejelt. 2:0. 83. perc: Gyors baloldali támadás után Bárá­ny!—Kőhalmi—Verebélyi volt a labda útja, utóbbi 7 méter­ről a jobb sarokba lőtt. 2:1. 89. perc: Burányi elfutott, majd középre játszott és a jó ütemben érkező Hajas 18 mé­terről hatalmas lövést kül­dött a jobb felső sarokba. 2:2. (Régen látott nagyszerű gól volt.) Jók: Katona, Siska, Hajner, Szucsányi, Zalai, illetve Né- gyesi. Kovács, Hajas, Verebé- Lyi. Vécsei. Gere jól vezette a mérkő­zést; lp MVSC—Nyíregyházi Spartacus 0:0 Nyíregyháza, 3500 '• néző. V.: Bircsák. MVSC: Miskolci — Homo- vics, Buna, Péter — Zoller, Szabó — Marosi, Tóth, Kiss, Kovács, Buczkó. Edző: Nagy György. , Nagyon nehéznek ígérkezett ez a mérkőzés, hiszen a hazai­ak kilenc gólt kaptak előző két meccsükön, s ősszel Mis­kolcon 6 góllal terhelték meg hálójukat. Éppen ezért az MVSC eleve védekezésre ren­dezkedett be. Tóth hátrament a legveszélyesebb csatár, Ko­vácsi cs őrzésére és a négy csatár is hátul segített, ami­kor a helyzet ügy kívánta. Ez a taktikái megoldás tökélete­sen bevált, mert. Miskolcinak alig volt védenivalója; Az NB n. Keleti-csoport áuftsa: j. nvTK 2. Ózd 3. MVSC 1. Lánc 5. Nyíregyháza 6. Egyetértés • 7. G.-MAVAG 8. Szolnok !>. Borsodi B. 10. Szegedi VSE 11. DEAC 1:. Kecskemét >3. Efirl Dózsa I*. Dp. Előre ^ Bp. Spartacus Saig. KSE IS 11 6 1 35:11 28 18 12 4 2 34:13 28 18 9 5 4 30:14 23 18 9 5 4 29:28 23 18 8 fi 4 30:27 22 18 8 4 fi 28:21 20 18 7 5 fi 32:24 39 38 8 3 7 18:19 19 18 fi 4 8 20:27 Ifi 18 S 6 7 29:33 Ifi 18 fi 3 9 23:28 35 38 5 4 9 22:23 34 18 fi 3 3! 38:27 13 18 5 3 32 22:32 11 18 4 3 11 18:35 11 18 3 1 U 10 Az első félidő kiegyensúlyo­zott játékot hozott Az MVSC két alkalommal teremtett gól­veszélyt. Kiss fejese a kapu­fán csattant, Kovács léc alá tartó lövését bravúrosan hárí­totta a Hazai kapus. Miskolci ogy ízben önfeláldozóan tisz­tázott. A második félidőben a hazaiak hosszú előrevágott labdákkal kísérleteztek — eredménytelenül. Közben Buczkó teremtett igen nagy helyzetei, de beadásáról a bel­sők lemaradtak. Az utolsó negyedórában fölénybe került a hazai csa­pat, de veszélyes gólhelyze­tük nem akadt, inkább durva belemenésekkel vétették ma­gukat észre. Miskolci kevés dolgát jól látta cl. Buna volt a védelem legjobbja, de Péter és Homo- vics is jól tartotta szélsőjét. Zoller végig, Szabó különösen az első félidőben tett ki ma­gáért. Tóth kifogástalanul látta el taktikai feladatát, a többi csatár nagy akarata, szorgalma és küzdenitudása dicsérhető. Bircsák az első félidőben jól bíráskodott, szünet után igen sok téves ítélete akadt. — Nö — * Újabb vereség MTK—DVTK 69:42 (30:23) Kosárlabda, NB I. női. Kamarásné (9), Pusztai (13), Ruszkaí (0), Ncnicthyné (12), Horváth I. (2). Csere: Szcg- halminé (4), Bariba (2), Hor­váth II. (0). Csupák (0), Vi- nyei (0), Leskő (0). A fővárosban lejátszott rangadó heves és változatos küzdelmet hozott. A 15. perc­ben még 19:19 volt a mérkő­zés állása, utána azonban so­rozatos személyi hibák miatt a DVTK cserékro kényszerült, az ltITK viszont kihasználta a lehetőséget és már szünetig 7 ponttal elhúzott. A második félidőben azután 6 (!) DVTK- játckosl kipontozlak és a cse­rék nem tudták megakadá­lyozni az MTK 27 pontos győ­zelmét. Jók: Kamarásáé, Pusztai, Némethyué, Szombaton a késő éjszakai órákban a kardcsapat döntőt fejezték be. A benevezett hét csapat közül négyen körmér­kőzés fai-májában döntötték el a sorrendet. Különösen a szegedi középiskolások vívtak nagyszerűen és biztosan nyer­ték meg a bajnokságot A Miskolci Földes Gimnázium vívói is derekasan helytállta)! és végül a második helyen végeztek. Országos középiskolás kardcsapat bajnok: Sze­gedi Radnóti Gimnázium (Kuli, Csonka, László, Pór), 2. Miskolci Földes Ferenc Gimnázium (Lud- mány György, Vasas Bé­la, Csclcy Alpár, Faragó György, Máday Tamás, Tóth Lajos). 3. Debreceni Tóth Árpád Gim ■ názium, 4. Hódmezővásárhe­lyi Bethlen Gimnázium. Szombaton este kezdődtek és vasárnap délelőtt fejeződ­tek be a tőrcsapat bajnoksá­gok. A női tőrcsapat bajnokság hat középiskola együttese kö­zött dőlt el. A nagykátai és a kiskunfélegyházi csapat nem jütott a döntőbe, ahol négy együttes vívott elkeseredett küzdelmet az elsőségért. Vé­gül Orosháza vívólányai vé­geztek az első helyen. A Földes Gimnázium lá­nyai, azzal, hogy a döntőbe verekedtek be magukat, di­cséretes tettet hajtottak vég­re. Arra kevesen számítottak, hogy a döntőben is becsülettel A csapni «.löntő exyik U'őír^ai- masabl) összecsapása a Szakács (Miskolc), Csonka (Szeged) tfsz- szecsap&s voll. Halra a mis­kolci fiú. küzdenek és végül megszer­zik a harmadik helyet. Országos középiskolás női tőrcsapat bajnok: Oros­házi Táncsics Gimnázium (Kunos, Varsányi, Ilor- 1 válh, Nagy, Marosnyák, Laskai). 2. Győri Kazinczy Gimnázi­um (Verseghy, Maróthy, Halb­pauer, Ferencz), 3. Miskolci Földes Gimnázium (Gajdos Erika, Ferenczi Mária, Cser- ny Mária, Barkó Éva, Zom bo­ri Katalin), 4. Gyulai Erkel Ferenc Gimnázium (Gróh, Vécsei, Burnász, Bókái, Szabó). A férfi tőrcsapat döntő nagy miskolci sikert hozott. Már a selejtezők során látni tehetett, hogy a Földes fiú­csapata igen jó formában varr Sorra legyőzte ellenfeleit és biztosította a döntőbe jutást; Nyolc együttes kiesett és a négyes döntőben a miskolci­ak minden ellenfelüket le­győzve megnyerték az orszá­gos bajnokságot. Az országos középiskolás férfi tőrcsapat bajnok: Miskolci Földes Ferenc Gimnázium (Molnár László. Kovács Béla, Sto­ics Győző, Szakács György, Horváth Kálmán, Máday Tamás). 2. Szegedi Radnóti Gimnázi­um, 3. Békéscsabai^ Vásár­helyi Technikum, 4. Gyulai Erkel Ferenc Gimnázium. A háromnapos, jól sikerült verseny végén Irsa Tibor test­nevelő tanár, a verseny fő­bírája osztotta ki a győztesek­nek és a helyezetteknek járó díjakat. (1. p.) Országos KözépisholSás asztalitenisz bajnokság Vasárnap, a Villamosipari Technikum tornatermében ren­dezték meg az országos közép- iskolás asztalitenisz egyéni bajnokságot. A fiúknál és a lányoknál egyaránt 32:—32 in­duló küzdött az elsőségért. A középiskolás asztaliteniszezők jó küzdelemben döntötték el az elsőséget. A miskolci középis­kolák versenyzőinek csak a legjobb nyolc közé sikerült be­jutótok. Eredmények: Fiúk: Országos bajnok: Ko­vács Gyula (Győri Gépipari Technikum), 2. Kárai (Bp. Pus­kás T. Techn.), 3. Kucsera (Komárom, Jókai G.) és Vertán (Gyula, Erkel F. G.). Leányok; Országos bajnok: Marossy Ágnes (Bp. Bem G.), 2. Jurik Piroska (Bp. T. K. Techn.), 3. Döme Ilona (Szen­tes, Horváth M. G.), Kapos­vári Éva (Kaposvár, Munkácsy M. G.). Az első fordulóban kiesett versenyzők részére vígaszdíjat rendeztek, a fiúknál Horváth (Kaposvár, Táncsics G.), a le­ányoknál Kindler Mária (Bp. Berzsenyi G.) végzett az első helyen. Újabb meglepetések az NB l-ben Az NB I. tavaszi harmadik fordulójának első meglepetése szombaton született. A kiesés ellen küzdő Salgótarján a fő­városban játszott a Vasas el­len és sikerült egy pontot szereznie. A döntetlen ered­mény a tavalyi bajnokcsapat­ra nézve hízelgő. i Vasárnap folytatódtak • a meglepő eredmények. A ta­vasszal kiválóan szereplő Pécs biztos győzelmet aratott Debrecenben, a Komló pedig legyőzte az MTK együttesét. Az is meglepetésnek számít, hogy a jól rajtoló dorogiak saját pályájukon nem bilink a Szombathellyel. Győr legyőzte Tatabányát, a Honvédnak az igen gyengén játszó Szegedtől „sikerült el­hozni” egy. pontot, A bajnoki táblázatnak is van érdekessége: A tabella élén négy csapat — közte Győr — áll 20—20 ponttal, és az elsőket az utolsóelőtti he­lyen álló Salgótarjántól 3 pont választja el. Ilyen tömör régen volt az NB I. mezőnye. A 16. forduló eredményei: Salgótarján—Vasas 1:1 (1:0). (11.: Mcnczel, illetve Mathesz, Ferencváros—Újpesti Dózsa 2:0 Gl.: Várhidi (öngól), Al­bert, Szeged—Bp. Honvéd 0:0, Győr—Tatabánya 1:0 (0:0). Gl.: Palotai, üotog—Szombat­hely 0:0, Komló—MTK 2:1. Gl.: Szőcs (11-csből), Iván, il­letve Bödör, Pécs—Debrecen 4:2 (2:0). Gl.: Vári (2), Dunai II. (2), illetve Kertész (2). Asztalitenisz VB, Prága Megkezdődtek Prágában a XXVII. asztalitenisz világ- bajnokság küzdelmei. Először a férfi és női csapatbajnoki küzdelmeket bonyolítják le; Ennek során a női csapat igen jól játszik és eddig minden ellenfelét biztosan győzte le; Annál nagyobb meglepetéssel rukkoltak elő a férfiak, akik vereséget szenvedtek a Koreai NDK-tól. A magyar csapatok eddigi eredményei: Nők: Olaszország ellen 3:0; Indonézia 3:0, Franciaország 3:0, Koreai NDK 3:0, NSZK 3:0, Vietnam 3:0, Belgium 3:0; Férfiak: Brazília 5:0, Fran­ciaország 5:0, Románia 5:2; Koreai NDK 4:5 (!!), | | ___________ i'i'.ÚT*? A helyi NB Il-es férfi rangadón Gar.sö felugrásból ló a Munkái kapujára. ' Foto: Szabó István is győzött. Különösen az újonc Ózdi Kohász férfi együttesé­nek pompás győzelme bizo­nyítja a lelkiismeretes felké­szülést. Az MVSC mindkét csapata egy góllal diadalmas­kodott ellenfele fölött. DVTK—Békéscsaba 25:21 (12:13) Békéscsaba, NB II. férfi. Mindkét csapat idényeleji tormában játszott. 18:18-ig ti­zenegyszer állt döntetlenre a mérkőzés. Az utolsó percekben húzott el a DVTK. A helyze­teit jobban kihasználó Vasas megérdemelten nyert a sport­szerű találkozón. " Góldobók: MVSC—Bp. Vasas 5:4 (3:2) Miskolc, NB II. női. A taktikai mérkőzésen az el­lenfél átlövőit sikerült „kikap­csolni”. Az MVSC játékosai kö­zepes teljesítményt nyújtva, több helyzet kihagyásával nyerték meg a könnyűnek in­duló, de nehézzé vált mérkő­zést. Góldobók: Arpádné, Gá- tiné (2—2). Halász. Jók: Bukta, Arpádné, Gátiné, Kapusi. Ózdi Kohász—VM KÖZÉRT 31:10 (13:5) Özd, NB II. férfi. A találkozó a hazai együttes szempontjából nagy jelentősé­gű volt. Most mutatkoztak be a magasabb osztályban, s a de­bütálás kitűnően sikerült. A Kohász idegesen kezdett, de az első gól után szinte lehengerel­te a fővárosiakat. 6:0, majd 13:5 után is tetszés szerint érte el szebbnél szebb góljait. Gól­dobók: Marosi (9), Tiba (6); Durszt (5), Lévai, Bellér, Si­pos (3—3), Noviczky (2). Az egész csapat igen jól játszott. Ózdi Kohász—D. Spartacus 9:3 (3:3) Ózd, NB II. női. Az ózdiak nehezen találtak magukra, a debreceniek már 3:1-re vezettek. A második fél­időben feljavult a hazai garda és látványos gólokat dobott. Mindkét csapat kihagyott egy hétméterest. Góldobók: Farkas; Adamkó (3—3), H. Győr. Nagy-, sándor, Stefánné (1—1). Jók: Bányi. Farkas, Adamkó. MVSC—MMTE 17:16 (9:8) Miskolc, NB 11. férfi. A helyi rangadó jellemzője: kevés játék, hatalmas gólok. Mindkét csapat, nagy erővel küzdött, de időnként hol az egyik, hol a másik „hajtott” jobban. A mérkőzés úgy indult, hogy a Munkás nyeri a talál­kozót. 2:0-ra, majd 5:2-re vczg telt. A Vasút a kezdeti bizony­talanság után mindjobban be­lelendült, s 8:8 után a megszer­zett vezetést végig megtartót» ta. A Munkás csak a mérkőző* elején, s az utolsó percekben játszott jól. Góldobók: Csoltkó (7). Simon (4). Gazsó (2), Al­bert, Stumpf, Szarka, Szunyogh (1—1), illetve Tóth (5), Nemes (4), Makkai - (3)* Fázold (2); Gyülvészi, Petrányi (1—1). Jók: Csoltkó, Albert, Gazsó, Stumpf; Simon, illetve Varga, Németi, Tóth, Fázold, Makfcsk (sáador) ii. i i ■ ........................................ »I11CT—B—Mh. Ä si iVß ME’hcn: 1. DVTK, 2. Ózdi »ász, 3. MVSC Öt győzelem, egy vereség a kézilabdázók nyitómérlege Süránvi (8), Futó (7), Darnyi, Kisbenedek, Vonszka, Sebesi (2—2), Mátyás, Simon (1—1). Jók: Kerekes, Surányi, Futó, Darnyi. A leézüabdázásban a vasár­napi rajttal az egységes baj­nokság negyedik éve kezdő­dött meg. A borsodi NB Il-es csapatok jól vették az első akadályt. A DVTK idegenben