Észak-Magyarország, 1963. április (19. évfolyam, 77-99. szám)

1963-04-02 / 77. szám

Kedfl, 1863. április 2. ESZAKMAGYARORSZAG Az NB 11. második fordulójában: Újból az Ózdi Kihász került az élre Az őszi első ózdiak mindössze egy hé.P adták át helyüket a DVTK-nak, most a trr sodik forduló után újból a tabella élére }- rültck. Biztos győzelmet arattak Nyírcgyhía- ellen, míg a diósgyőrieknek meg kellett é~ gedniök egy ponttal, amelyet Debrecenbeta DEAC-iól szereztek. Az MVSC legyőzte din­jeiét, így felkerült a tabella harmadik helybe. A Borsodi Bányász egy pontot szerzett az egriek otthonában, méghozzá teljesen meh'- demelien, így a bányász-együttes megkente tavaszi pontgyűjtését. A többi mérkőzésen általában az esélyes csapatok győztek, talán az számít meglepetés­nek, hogy az első fordulóban jól játszó Ganz- MÁVAG-nak Szegeden meg kellett elégednie a döntetlen eredménnyel. A Keleti csoport második tavaszi fordulójának eredményei: Láng SK—Salgótarjáni Kohász 3:1, VM Egyet­értés—Bp. Spartacus 1:0. Szolnoki MÁV— Kecskeméti Dózsa 3:1, Szegedi VSE—Ganz- MAVAG 0:0. Ózdi Kohász—Nyíregyházi Spartacus 4 : 0 (í: 0) Ózd, 6500 néző. V.: Horváth lt Özd: Katona — Gyárfás, Siska, Hajner — Szuesányi, Frenkó — Budai, Széles, Bor- bás II., Szendrei, Zalai. Edző: Szűcs György. Az első félidő első felében a hazai csapat alaposan rá­ijesztett szurkolóira, ugyanis hasonlóan az előző ■ heti mér­kőzéshez, sorozatosan táma­dott, ezek a támadások azon­ban alig rejtettek magukban gólveszélyt. A nyíregyháziak •— mint az várható volt védekezésre rendezkedtek be és miután a Kohász a belső játékot erőltette, hosszú ideig eredménytelenek maradtak a támadások. Az első félidő második ré­szében sokkal ésszerűbben és korszerűbben játszott a hazai csapat, megváltozott a játék képe, a védelem több labdá­val látta el a szélsőket és kü­lönösen a jobbszámj'on futott sok jó támadás. Az ózdiak nagyobb tudása a második félidőben dombo­rodott ki igazán. A csatárok széthúzták az ellenfél védel­mét és egyre több távoli lö­vést láthattunk. A mérkőzés sorsát 13 perc leforgása alatt, a második játékidő elején a nagy lelkesedéssel játszó Bov- bás II. döntötte cl mester- hármasával. 4:0 után a ven­dégcsapat feladta védekező taktikáját és így érdekesebb, izgalmasabb lett a küzdelem, A nehL mély talajon le­játszott mérkőzés elsősorban a másod* félidőben hozott él. vezetes,3ó iramú játékot. A kezdetbe idegeskedő, de ké­sőbb ingára találó Kohász felfelé ívelő formában még ilyen irányban is megérde­melten nyert. A E<;ök sorrendje: 32. j-’rc: Szendrei labdáját Zalai nehéz szögből továbbí­totta i kapuba. 1:0. 47. perc: Kavai’dás támadt a nyíregy­házi lapu előtt, Borbás II. kapta» labdát, aki a jobb al­só saökba lőtt. 2:0. 55. perc: Szép ózdi támadás után Szé­les labdáját Borbás II. a ka­pu közepébe vágta. 3:0. 60. perc: Hosszú előrevágott lab­dára rácsapott Borbás II. és biztosan szerezte meg a ne­gyediket, 4:0. (Mesterhármas!) Katona nalc kevés dolga akadt. A hátvédek közül Sis­ka tetszett a legjobban. Mind­két fedezet jól játszott, elöl Borbás II. és Széles játszott az átlagosnál jobban. Horváth L. játékvezetőnek volt néhány téves ítélete, de ezek nem befolyásolták a mér­kőzés alakulását. IA Miskolci YSC—Kp. Előre 2:1 (1:0) M^SC-pálya, 3500 néző. V,: Birózki. MfSC: Miskolci — Homo- vics Buna, Péter — Zoller, Kovács — Szabó, Tóth, Kiss, Gvéván, Buczkó, Edző: Nagy Gyrgy. jz első percekben senki neú gondolt arra, hogy mi­lyen nehéz lesz később a cüzdelem. Ugyanis a hazai cs.pat jobban kezdett, mint cienfele és korán megszerez­te a vezetést. Állandósultak a vasutas rohamok, de a ki- gólhelyzeteken kívül történt érdemleges ese­mény. Közben az Előre is ve­hetett néhány tetszetős táma­dást, egyáltalán nem látszott, ht>gy az utolsóelőtti helyen (Anyáznak. Diósgyőri VTK—Debreceni EAC i:l (0:0) Debrecen, 6000 néző* V.: Benkő DVTK: Tamás — Werner, Szigeti, Kiss — Csányi, Nyíri __ Bó-a. Kovács, Paulás, Rá­c zi, Sikora. Edző: Bukovi Marton. „Megint a csatársor”* „me gint a csatársor” ;*,* mondo­gatták a diósgyőri szurkolók a debreceni • találkozó után* Igen, a csatársor és a rendkí­vül gyenge játékvezetés volt az oka annak, hogy az elmúlt vasárnap csupán* egy pontot sikerült elhozni a diósgyőri­eknek Debrecenből. Ennek el­lenére érdemes megemlíteni azt, hogy akik végignézték est a mérkőzést, mintegy 60 percen át igen élvezetes, jó színvonalú játékot láthattak f_ gólok nélkül. Márpedig a szurkolóknak van egy „tulaj­donsága”: szeret gólokat látni. A két védelem nagyszerűen hárított, bár Tamás néhány izgalmas pillanatot ^ okozott a diósgyőriek berkeiben. A csatársorok viszont a két lö-os között játszottak, a ' fehér vonal szinte megbabo­názta őket. A mérkőzés során mindkét csapat lelkesedéssel játszott. Ebbéli tulajdonságukban a debreceniek i talán felül is múlták a vendégeket. Külö­nösen a második félidőben. A hazai közönség nagy biztatá­sára fergetegesen rohamozott a DEAC, és bizony a DVTK védelme néhányszor szoron­gatott helyzetben tisztázott A diósgyőri támadások ebben az időszakban elsősorban a jobb oldalon futottak, a bal oldal ugyanis a salgótarjáni mérkőzés után, ezúttal is cső­döt mondott. Sem átütőerő, sem elgondolás... és a lelke­sedéssel is baj volt. Ebben a csapatrészben egyedül Ková­csot lehet dicsérni. A véde­lemben viszont többen egé­szen nagyvonalúan játszottak. Különösen Szigeti érdemel dicséretet, magabiztos játéká­val a mezőny fölé nőtt. Csá­nyi is példaképe volt az ön­zetlen, lelkes csapatjátékosnak, A ltét gól története: 80. perc: Diósgyőri támadás végén a remek érzékkel he­lyezkedő Csányihoz került a labda, a jobbfedezefc"'igazított rajta, s utána a 11-es pont környékéről védhetetlcnül a jobb sarokba lőtt. 1:0. 87. perc: A mérkőzés meglepetései — jogtalan 11-es, amelyet Stefa- tiik értékesített. 1:1. Benkő játékvezető sok és súlyos hibát vétett. — pá ~ Borsodi Bányász­Egér, 3500 néző; V.: Radó. Borsod; B.: Veres — Né- gyesi, Kovács, G. Szabó — Benkő, Hajas — Verebélyi, Vécsei, Kőhalmi, Szőcs, Bárá­nyt Edző: Hollányi Béla. Nehéz, csúszós talajon az első félórában sok szép tá­madást vezetett a bányász- együttes, de az egriek jól vé­dekeztek, vagy pontatlanok voltak a lövések. Az első fél­idő végén Eger irányított, de a bányász védők Veressel az élen bébizonyitották jó íormá- jukat A második félidőben ki­egyenlített, változatos játék folyt. Mindkét kapu előtt adódtak helyzetek, de a vé­delmek1 igen jól tartották a csatárokat és mindig időben tisztáztak. A sajószentpéteri csapat helyzetei alapján köze­lebb állt a győzelemhez. ' Veres a kapuban ismét megbízhatóan, jól védett, a hátvédek közül Kovács ját­szott a legjobban. A két fede­zet az első félidőben sokat bizonytalankodott, Benkő szü­Harmatlih mérhossés Hétfőre virradóra, ért, veget, a második Real Madrid — Bp. Honvéd kosárlabda mérkőzés. Színvonalas, izgalmas küzde­lem után a Real 74:60 (37:371* aranyban győzött és befogta a IBsagyar csapat ötpontos elő­nyét. Az összetett pontarány: 170:170. Az Európa Kupa szabályok értelmében a két együttesnek 48 órán belül újabb találkozón kell eldönteni a továbbjutást. Erre kedden este Madridban kerül sor. Szünet után Kovács előre­ment, Szabó került a helyére, j Feltűnt, hogy mennyire ide­gesek a játékosok és milyen sok a rossz labdaleadás mind­két részről. Az 55. percben újabb gólt lőtt a hazai csapat. A mérkőzés összképét a 80. perc eseményei rontották el. A játékvezető jogtalan 11-est ítélt az MVSC ellen. Egervári rúgta a büntetőt és a jobb sarokba tartó labdát Miskolci vetődve kiütötte. Általános meglepetésre a bíró újból rú­sattíi a 11-est. (Állítólag el­mozdult Miskolci!?) A meg­ismételt büntetőt azután érté­kesítették a fővárosiak. Ettől kezdve sok kemény belemenést, szándékos durva­ságot láthattunk a pályán, amelyeket a játékvezető nem torolt meg. A 88. percben az­után Tóth megmozdulását szabálytalannak minősítette, kiállította a miskolci csatárt. Egy perc sem telt el, máris „egyenlített”. Az Előre Fried­rich nevű játékosa szerelte Buczkót, aki elesett, erre a fővárosi játékos is a kiállítás sorsára jutott* így estek a gólok: 11. perc: Kiss kapta a lab­dát a kaputól mintegy 20 mé­terre, egy csel után élesen, laposan a jobb sarokba lőtt. 1:0. 55. perc: Péter szabadrú­gását Kiss lefejelte. Kovács 14 méterről ballal, kíipásból a léc alá lőtt. 2:0. 80. perc: Ko­rona a megítélt büntetőt érté­kesítette. 2:1.­Jók: Miskolci, Buna, Zoller, Kovács, Kiss* LP —Egri Dózsa 0:0 <3 net után feljavult. A csatár­sorban Szőcs játszott a leg­jobban, de ő és Verebélyi is kihagyták a kínálkozó gól­szerzési lehetőségeket. Mindent összevetve a Bor­sodi Bányász javuló játékot nyújtott, ezúttal sokkal terv­szerűbbek és korszerűbbek voltak a támadások, mint legutóbb. Radó játékvezető kiválóan vezette a mérkőzést. — őő — Äz MMTE NB I-es asztali- tenisz csapatai vasárnap Is­mét otthonukban, a népkerti sportcsarnokban játszottak; Szereplésük ezúttal sem ho­zott teljes sikert. Csak a női együttes győzött, a legmini­málisabb pontaránnyal. A mérkőzésen végig az MMTE vezetett 10:6 után, amikor már biztos volt a két pönt, Április 3-án és 4-én a DVTK stadionban felszabadulási ökölvívó emlékverseny lesz. Erre a viadalra az ország leg­jobb ökölvívói jelezték részvé­telüket ma fiz KB l-Sien az Újpesti Dózsa vezet A labdarúgó NB I. második fordulójának első mérkőzését Újpesten bonyolították le. Mint ismeretes, az újpestiek Bene két góljával biztos győ­zelmet arattak a Vasas ellen. A vasárnapi hat mérkőzés is tartogatott néhány érdekes­séget. A Ferencváros legyőz­te a listavezető Honvédőt és győzelmével a negyedik hely­re zárkózott fel. Meglepően nagy gólarányú győzelmet aratott az MTK a gyenge formában játszó szegediek el­len. A sereghajtó Szombat­hely is győzött, a Salgótarján pedig pontosan annyi góllal győzte le Debrecent, mint amennyit az első fordulóban Pécsett kapott. Pécsett a győriek, Tata­bányán a dorogiak szereztek egy igen értékes pontot. Eredmények: Ferencváros—Bp. Honvéd 1:9 (1:0). Gl.: Fenyvesi dr.* MTK—Szeged 7:0 (4:0). GL: Sándor (2), Sípos, Szimcsák, Kuíi, Nagy, Bödör, Salgó­tarján—Debrecen 4:0 (4:0). Gl.: Mcitczc! (2), Horváth (2), Szombathely—Komló 1:0 (0:0). GL: Varga, Győr—Pécs 2:2 (1:1). GL: Orosz, Povázsai, illetve Máté (öngól), Dunai L, Tatabánya—Dorog 0:0. Jó mérkőzések a diósgyőri birkózó versenyen A DVTK kétnapos országos szabadfogású versenyét egy rendkívül hasznos és érdekes bemutató előzte meg. Pénte­ken este Matura Mihály, a magyar birkózók szakfelügye­lője igen értékes és tanulsá­gos előadást tartott a stadion tornatermében. Erről így nyi­latkozott a szombat: verseny alatt: — A diósgyőriek kérésére mintaedzést tartottam. A mintaedzésnek az volt a célja, hogy azon a megyei és miskolci edzők megismerjék a birkózó edzések menetét, ho­gyan kell az edzést korszerű­en levezetni. jobb eredményt érnek el a magyar birkózók, mint 1962- ben. A DVTK I.-II.-III. osztályú országos szabadfogású verse­nyén a következő eredmények születtek. Lepkesúly: 1. Kupcsik (DV­TK), 2. Módos (Szigetvár), 3* Fodor (Szegedi VSE). Légsúly: I. Varga (Bp. Honvéd), 2. Keresztúri (SZVSE), 3. Kal­Ezután arról beszélt Matu­ra Mihály, hogy különösen az tetszett a nézőknek, amikor Pólyák Imre háromszoros magyar világbajnok és Gut- mann József négyszeres ma­gyar bajnok birkózó bemutat­ta azokat a fogásokat, ame­lyekről magyarázott. A két kiváló birkózó nagy sikei-t aratott. A válogatott keretek mun­kájáról is tájékoztatott a szö­vetség szakfelügyelője. Ben­nünket természetesen a két diósgyőri fiú helyzete érde­kelt. Róluk így szólt Matura Mihály: Kupcsik (felöl) alaposan megdolgozott a szegedi Fodor elleni ta­lálkozón, végül mégis sikerült kétvállal győznie. Foto: Szabó István — Gutmann Jóska beért versenyző, akire mindenkor feltétlenül számítani lehet. Kupcsik előtt adva van a fej­lődési lehetőség, amellyel él­nie kell. Benne is bízom a válogatott csapat összeállítá- sánál. A beszélgetés közben Kup­csik lépett a szőnyegre. Fi­gyeltük a diósgyőri fiú birkó­zását. Szegedi ellenfele nagy lelkesedéssel harcolt és 6 per­cig ellenállt Kupcsiknak, aki ekkor kétvállra fektette őt. Egyébként Kupcsik kisebb meglepetéssel kezdte a ver­vidéki . birkózósport. Sok új szakosztály működik ország­szerte és ezekben a szakosztá­lyokban több tehetséges bir­kózó fejlődése van biztosítva, örül a jó utánpótlásnak és annak, hogy most több vidéki birkózó lehet a válogatott ke­ret tagja, mint néhány évvel ezelőtt Még Szilvási Miklóssal, az 1952-es olimpiai bajnokkal beszélgettünk, áld annak a reményének adott kifejezést, hogy az ez évi válogatott via­dalokon és nemzetközi össze­csapásokon az elmúlt évinél már (DVSC). Pehelysúly: 1, Kellermann (Bp. Honvéd), 2. Izsó (DVTK), 3. Hatvani (Ceglédi VSE). Könnyűsúly: f. Tóth (Csepel), 2. Benkő (FTC), 3. Dichen (DVSC)i Váltósúly: 1. Tóth (Bp. Hon­véd), 2. Zsibrita (Bp. S rla- cus), 3. Kovács (SZVSE, Kö­zép.siíly: i Kovács (DVS 2* Ciczy (FTC). 3. R.iheczki (Osepel). Félnehézsúly: 1* Vigh (FTC), 2. Batkl (SZVSE)* 3. Miké (Bp. Előre). Nehézsúly: 1. Reznák (Ceglédi VSE), 2, Höhn (Szegedi VSE), 3. Gábo­ri (M. Honvéd). Kosárlabdában s Egy győzelem — egy vereség DVTK—Szolnoki VM 64:46 (42:19) Szolnok, NB I. női. DVTK: Kamarás né (13), Némethyné (22) — Pusztai (10), Szeghalmink (12), Hor­váth E. (2). Csere: Bartha (5), Ruszkai. A múlt heti gyengébb já­ték után meglepően frissen és ötletesen játszottak a diós­győri lányok a mérkőzés ele­jén. A 12. percben a hatalmas iram következtében már 30 pontos volt a DVTK előnye. A hazaiak elég sokat szabály­talankodtak, Némethyné meg is sérült és ez a körülmény kizökkentette a DVTK csapa­tát az igen jó ritmusból és feljöttek a hazaiak. A második félidőben erősen feljavult a hazai csapat, he­lyenként igen jól játszottak a szolnokiak, de nem tudták megakadályozni a diósgyőri­ek 18 pontos győzelmét. „elengedték” a két utolsó játszmát. Az eredmény így az ellenfélre hízelgő. Meglepetés, hogy az ellenfél legjobbnak (ártott játékosa. Lencsér, egy játszmát sem nyert. Horvát ti­nó a vártnál gyengébben ját­szott, tavaly három ellenfe­lét legyőzte. Az ifjúsági leá­nyok most is kitűnően szere­peltek. A férfi csapat ellen simán nyert az Egyetértés ki­váló gárdája. MMTE—Főv. Autóbusz 10:8 NB I. női. Gy.: a Grigássy —Horváthné pár, Grigássy (4), Weiszné (3), Horváthné, Ramocsa (1—1). MMTE—Főv. Autóbusz 5:0 NB I* női ifjúsági, Gy*; a A DVTK nagymértékben javult egy hét alatt, s különö­sen a kezdő ötös játéka volt megnyugtató. ICamarúsné, Pusztai, Némethyné, Szeg- hahniné eredményessége is dicsérhető. MAFC—DVTK 71:51 (45:28) Budapest, NB I. férfi; DVTK: Letek (10). Káló (2) — Králik (11), Király (6), Judt (2). Csere: Héresz (14), Altnöder (2), Krokos (4), Be- nyó, Kameniczky, Kunsági, Szabados. A DVTK nagy akarással vette fel a küzdelmet a stjk válogatottal felálló MAFC el­len. A fővárosi csapat na­gyobb tudása és magassági fö­lénye érvényesült a mérkőzé­sen és nagy küzdelem után győzött a MAFC. A találkozó két játékvezetője közül Her- czeg igen jól és igazságosan bíráskodott. Mercz viszont Kozma—Lukács pár, Kozma, Lukács (2—2). VM Egyetértés—MMTE 16:2 NB I. férfi. Gy.: a Marosi— Oprável pár, Nemesi (1). VM Egyetértés—MMTE 4:1 NB I. férfi ifjúsági; Gy,: Búzái (1)* * M. Előre—Bp. Siketek 14:4 NB II. női. Gy.: a Tábori— Zekéné pár, Zekéné (4), Tábo­ri (4), Tóth (3), Tomory (2), DVTK—M. Posztó 18:0 NB II. férfi. A Magyar Posztó a mérkőzésen nem je­lent meg; SN a téves ítélkezések sorozatá­val bebizonyította, hogy túl nehéz feladat számára az NB I-es mérkőzés irányítása. Kü­lönösen az a téves ítélete volt szembetűnő, amikor á kosár- ratörő Leteket az ellenfél sza­bálytalanul akasztotta cs ő a diósgyőri játékos ellen ítélt büntetőt, amely után Letek kiállt és ettől kezdve lett nagy a MAFC fölénye. Á DVTK játékosai a vere­ség ellenére dicséretei érde­melnek lelkes, jó játékukért* Lapp László megválté Eiirópa-bajiiokságiU Szombaton este Dortmund- ban Papp László a nyugatné­met Peter Müller ellen lépett 15 menetre tervezett összecsa­pás keretében a szárítóba. Papp 1961-ben kétszer is le­győzte Müllert,- ennek ellenére a hazaiak MüUernck adlak esélyt és meglepetésre számí­tottak. Az első menet tapogatózó Ökölvívással telt cl, majd a menetben Papp halhorgától Müller megtántorodott, de a menet- végén ö találta el Papp- ot. Ezzel fellelkesülve kezdte a harmadik menetet a német ökölvívó, de Papp újabb, jól irányzott horgai kedvét szeg­ték. A 4. menetben Müller a bél- harcot erőltette, horogcsala alakult ki, Papp ügyes elhaj­lás után csapott horoggal ál­lón találta ellenfelét, majd három további kemény ütése után Müller megroggyant, ló­gatta karjait, tántorgott a ringben. A vezetőbíró a sarok­ba kísérte a nyugatnémet ver­senyzőt és Papp technikai k, o. győzelmét hirdette kí, senyt. Módossal együtt — kettőjük mérkőzésén — le­léptették őket, mert egyikük sem kezdeményezett. Később javított, mert minden ellen­felét kétvállal győzte le, s a mérlegelésnél könnyebb volt, mint Módos és ő lett a lepke­súly győztese. Búcsúzóul még arról beszélt Matura Mihály, hogy az utób­bi időkben szépen fejlődik a As&taiiteníss