Észak-Magyarország, 1963. március (19. évfolyam, 50-76. szám)

1963-03-19 / 65. szám

Kedd, 1963. március 19. ESZAKMAGYARORSZAG Tavasztváió sportolók Bimbót’ szülve, a fák duzzadva forrnak, Ne nézd md tél még, tavasz lesz maholnap; Égben, földön, váratlan, furcsa csendben, Zendül az új lét, kint és a szivedben­Napfényes vasárnap reggel. A hűvös idő még a télre em­mindenlti mosolygott. A hazai és a fővárosi játékosok, no meg a szurkolók is. Jókedvük forrása: a pompás idő, meg azután az a körülmény, hogy a mérkőzésnek nem volt kü­lönösebb tétje. A miskolci asz­taliteniszező lányok és a fővá­rosi versenyzők között igen Baloldalt; a szerencsi csapat Játssza düntö fontosságit sakkmArliö- zését. Négy éve van együtt a csapat; szorgalmas munkájuk első helyet eredményezett. lékeztet, de a virágárus néni kezéből kínálkozó illatos ibo­lya és .hóvirág már a közelgő, tavasz hírnöke. És nemcsak a természet éled. Pezsdülő vér szökken az erekben. Mozgásra, szabadba vágynak az emberek is. Erre mutat a mozgalmas vasárnap képe, amely a szo­kottnál nagyobb számban moz­gósította a sportolókat is. ' ¥ A falusi emberek vasárnap is korábban ébrednek. Velük találkoztunk először vasárnapi körsétánk alkalmával. A nag'y teremben gondterhelt arccal, valósággal .belebújtak a sakk- ' 'Mába nyolc járás férfi csa- 1 '.'fának versenyzői. Óvatosan A boldog győztesek! A Kun Béla utcai általános iskola fii! csa­pata nyerte a városi általános iskolás kézilabda bajnokságot. A kép jobb szélén Horváth József testnevelő tanár, a csapat edzője. lelték meg lépéseiket, hiszen az ellenfél azonnal kihasznál­ja a téves húzást. A legna­gyobb érdeklődés a szerencsi férfi csapat játszmáit kísérte, akik végül pompás játékkal diadalmaskodtak a spartakiád férfi csapatversenyében. Zahar (jobbról) az ózdiak kiváló ifjúsági versenyzője a nap leg­szebb mérkőzésén legyőzte a szabolcsi Klsst. A nők csapatversenyében Pálháza lett az első, az egyéni férfi versenyt a cserépfalui Tóth Sándor, míg a nőit Wer­ner Ferencné (Mezöcsát) nyer­te. Legjobb falusi sakkozó­ink megyei döntőjét izgalmas küzdelmek, színvonalas össze­csapások jellemezték. * i i A népikért! sportcsarnokban volt az izgalom. A „hazai” pá­lyán játszó Ságvári utcai isko­la veretlenül ijyert. A további sorrend: 2. Vasgyár, 3. Dayka G. utcai iskola és a Martinte­lep. Huszonhat általános is­kolás kézilabda csapat küz­dött itt három napon át. Sportszerű keretek között folyt a játék, a jó színvonal kézilabda sportunk fejlődésé­nek biztató ígérete. Csak az elismerés hangján szólhatunk a játékvezetőkről, akik a leg­fiatalabb kézilabdázók mér­kőzéseit társadalmi munkában látták el. * Hajrá Diósgyőr! — hangzik a buzdítás a Miidós utcai ál­talános iskola tornatermében. A biztatás a páston küzdő két diósgyőri versenyzőnek, Ár­vainak és I-Iorváthnak szól. Érdekesen alakult a DVTK országos II. osztályú kardvívó versenyének döntője. Négyes holtverseny volt az első he­meg a várható játék. A diós­győri fiatalok — Krompasz- ki, Pócsik, Ráczi, Kovács és Sikora — remek játéka láttán fel is melegedtek a szurkolók. Bizakodva gondoltak a közel­gő bajnoki rajtra. * Kőrútunk utolsó vasárnapi állomása Pereces volt. A domboldali sportpálya meg­lepően jó talajjal várta a mérkőző csapatokat. A szur­kolók a napos oldalt „foglal­ták” el, a játékosok viszont többnyire „árnyékban” és meglehetősen hideg időben játszottak. Az eredmény? Mindkét csapat, jó erőnléttel küzdötte végig a mérkőzést, a „pontosztozkodás” igazsá­gos volt. Futó Zoltán, a pere- cesiek szakosztályvezetője megjegyezte: — Sokkal jobban ki kell A Szovjetunió nyerte a jégkorong világbajnokságot nagy volt a tudásbeli különb­ség, így a mérkőző játékosok bemutatták a ping-pong játék minden szépségét. Az ered­mény? A Munkás felnőtt csa­pata 17:l-re, az ifjúságiak 4:1- re nyertek. $ A Zrínyi Gimnázium torna­termében Nagy Katalin volt a „legboldogtalanabb” ezen a verőfényes vasárnap délelőt- tön. Társai alig tudták meg­vigasztalni a 15 éves kis­lányt, aki először indult a kö­zépiskolások városi tornász- bajnokságán és gyakorlata nem úgy sikerült, ahogy sze­rette volna. — 7.2-őt kaptam korlát-gya­Ennól az összecsapásnál Korpás, a diósgyőriek versenyzője (jobb­ra) még esélyes volt a végső győzelemre. Később meg kellett elé­gednie a negyedik hellyel. lyen. Ujravívásnál Árvái 5:4- re győzött Horváth ellen. Utá­na ismét Árvái lépett a küz­dőtérre, ellenfele az egyete­mista Cserhidi volt. Úgy lát­szik, győzelme után Árvái ma­gabiztossá vált, mert amikor a versenybíróság figyelmeztette, hogy joga van pihenni, olyan öreg vagyok már? — kérdezte mosolyogva — és fel illesztette sisakját. Valóban fiatalos lendülettel támadott és percek alatt 5:2-re győzött. Nem is kellett tovább vívnia, kialakult a végső sorrend: 1. Árvái (DVTK), 2. Horváth majd használni a bajnoki mérkőzéseken helyzeteinket, mint ezúttal, hiszen rangadó­val kezdünk és az első hely megszerzését tűztük ki célul. Ugye sikerül a tervünk, fiúk? Szabó Zsolt és a többiek „igennel” válaszoltak. A sportkedvelők és a kró­nikások jól szórakoztak a tayas?tváró márciusi vasárna­pon. Tomboló tél fut, még dühödt menőben, Már forr a szív, maga sem bírva, tágan korlatomra — mondja, közben sűrűn hullanak könnyei —, pedig nagyon készültem. Csak altkor vigasztalódik meg, amikor a következő szer­re szólítják. A csapatversenyben a Zrínyi Gimnázium lányai diadalmas­kodtak, míg egyéniben a Köz- gazdasági Technikum ipari ta­gozatúnak tanulója, Bistei Il­dikó végzett az első helyen, megelőzve Orosz Ágnest, Éber Évát és a többieket. Tetszett a tomaverseny, szé­pek voltak a gyakorlatok, csak azt hiányoltuk, hogy nem láttuk a pontozók között a „semleges” bírákat, nevezete­sen Temesi Józsefet, Szőke Istvánt, Tóth Zsigmondot. Ta­lán reálisabb lett volna a pon­tozás, ha ezek a szakemberek bírálják el a gyakorlatokat * A harsány buzdítást olykor sípszó szakítja meg a -Ságvári utcai általános iskola torna­termében. A fiúk küzdenek a pályán határtalan lelkesedés­sel. Ennek következtében az általános iskolások városi ké­zilabda bajnoksága döntőjé­nek résztvevői keresztbe ver­ték egymást. Végül is jobb gólaránnyal a Kun Béla utcai általános iskola csapata került az első helyre, a Szabó Lajos utcai iskola előtt. Gólarány döntötte el a harmadik és ne­gyedik hely sorsát is. A vas­gyári fiúk örülhettek a har­madik helynek. A Kilián álta­lános iskolának a negyedik hellyel kellett megelégednie. A lányoknál már kevesebb Hálóban pihen a labda, Kovács és Bóta már a kezdéshez igyek­szik. A vasárnapi DVTK—SBTC mérkőzés egyetlen gólja látható a képen ... (DVTK), 3. Cserhidi (MEAFC), 4. Korpás (DVTK). * A Szabolcs megyeiek maga­tartása miatt jogosan bosz- szankodtak a szurkolók, a versenyzők és a megyei ököl­vívó szövetség vezetői is. Nem voltak hajlandók csali az előzőleg már hetekkel ki­tűzött kezdési időben mér­kőzni. Ez pedig egybeesett a DVTK—SBTC labdarúgó­mérkőzéssel. Legfeljebb az volt a vigasztaló, hogy a borsodi fiatalok 15:7-re ver­ték meg ellenfelüket Az előző két mérkőzésen. Borsod 12:10-re legyőzte Hajdú me­gyét Hajdú megye ugyan­ilyen arányban verte meg Szabolcsot, végül Borsod biz­tos első lett. Ezalatt a labdarúgó pályán nagy küzdelemnek voltak ta­núi a roci hívei, ötezer nézőt csábított a DVTK stadionba a melengető napsugár, no Várt gyönyörén a víg, lengő világban. Leskó Pál—Nemes Péíer Foto: Szabó István Veres Győző első lelt Moszkvában, Nemessányi Hiúsági világcsúcsot lavított A Moszkva-kupáért folyó súlyemelő verseny során lég­súlyban a magyar Nagy 5., Földi pehelysúlyban a negye­dik helyet szerezte meg. Vál­tósúlyban Huszka a harmadik helyen végzett. Középsúlyban Veres Győző az első, versenyen kívül Tóth a második lett ebben a súly­csoportban. Az ifjúsági Ne­messányi félnehézsúlyban har­madik lett, közben lökés­ben világcsúcsot ért el. Ecser nehézsúlyban a harmadik he­lyet szerezte megj Vasárnap bonyolították le az idei jégkorong világba jnok­ság két utolsó mérkőzését, amely végül is eldöntötte a büszke cím sorsát. Az utolsó napi küzdelmek előtt a své­deknek egy pont is elegendő lett volna a végső sikerhez. Vereségük esetén olyan hely­zet állt elő, hogy a szovjet csapat is első lehetett. Nos. a két, nagy érdeklődéssel várt mérkőzés végül a szovjet csa­pat sikerét hozta. Először a' svédek a cseh­szlovákok ellen játszottak. A csehszlovák csapat a világ- bajnokságon egyszer sem ját­szott olyan nagyszerűen, mint ezúttal és 3:2 (0:1, 3:0, 0:1) arányban legyőzte a világ- bajnokságot rendező együt­test. A mérkőzés után nagy gól- arány-számítás kezdődött. Ugyanis, ha a szovjet csapat egy góllal győz Kanada ellen, akkor- ő a világbajnok, A szovjet csapat ragyogóan ját­szott utolsó mérkőzésén és 4:2 (3:0, 1:0, 0:2) arányban legyőzte a tengerentúli csapa­tot és gólkülönbséggel nem­csak a világ-, hanem az Európa-bajnokságot is meg­nyerte. A stockholmi világbajnok­ság hatalmas európai sikerrel zárult, hiszen a négy „nagy-” közül a három európai együt­tes megelőzte Kanadát! Végeredmény: 1. Szovjet­unió, 2. Svédország, 3. Cseh­szlovákia, 4. Kanada, 5. Finn­ország, 6. NDK, 7. NSZK, S. Egyesült Államok, A C csoportban a magyar csapat 8:3 arányban legyőzte Bulgáriát és végeredményben a második helyet szerezte meg. Ezzel a helyezéssel biz­tosította a jövő évi olimpia selejtezőiben való részvételt. Egy héttel a bajnoki raji előtt... A labdarúgó bajnokság ta­vaszi raji ja előtti utolsó’vasár­nap valamennyi labdarúgó csa­patunk edzömcrközésscl ké­szült a rendkívül nehéznek ígérkező szezonra. A pályák állapota a vasárnapi mérkőzé­seken sem volt kifogástalan. A csapatok mély talajon, sok helyütt nagy sárban játszol talc., így a mérkőzések nagy része nem hozott színvonalas játé­kot, inkább a jó, avagy gyen­gébb erőnlétről adtak tanúbi­zonyságot. Meglepően sok a sérült. Az edzők és vezetők azonban derűlátóan nyilatkoz­tak, azt szeretnék, ha az első bajnoki mérkőzésen teljes csa­pattal állhatnának ki. Az elő­készületi mérkőzésekről a kö­vetkezőket jelentjük: Csepel—Ózdi Kohász 1:0 (1:0) Csepel, 1500 néző. V.: Gere. Ózdi Kohász: Katona — Budai, Siska, Hajner — Szu- csányi, Frenkó — Borbás II., Szóles, Szilasi, Szendrei, Zalai. Mélytalajú pályán, a hazai­ak kezdtek jobban és a 9. percben Matus révén veze­tést szereztek. Az ózdi csapat mind jobban játékba lendült és már az első félidőben nagy fölénybe került. A hazai­ak sokszor R—9 emberrel is védekeztek. így nem sikerült az egyenlítés. Szünet után hosszú perceken át kiegyenlí­tett; volt. a játék. A mérkőzés utolsó tíz percében újból 'az ózdi együttes volt a kezdemé­nyező, de a Csepel szerencsé­sen megóvta hálójút*a góltól. Az ózdi csapatban Katona, Hajner, Szucsányi. Szilasi és Szendrei játszott a leg­jobban; DVTK— Salgótarjáni Bányász 1:0 (0:0) Diósgyőr. 5000 néző. V.: dr. Borossy. DVTK: Tamás — Krorn- paszki, Nyíri, Kiss — Csányi, Pócsik — Szarnék (Bóta), Ko­vács, Paulás, Ráczi. Sikora. A diósgyőriek végig többet kezdeményeztek és megérde­melten győzték- le N.B I-es el­lenfelüket. A mérkőzés sorsát eldöntő gól a 63. percben esett, amikor Sikora pompá­san ugratta ki középen Ková­csot, aki mintegy 10 méterről a kapu jobb oldalába lőtt. "Ezután még két nagy helyze­tük volt a hazaiaknak. A DVTK-ból Tamás, Nyíri,. Kiss, Pócsik, Kovács és Siko­ra játéka tetszett a legjobban; MVSC—Miskolci Bányász 0:0 Pereces, 250 néző. V.: Tóth;. MVSC: Miskolci — Homo- vics, Buna, Szabó Sr. — Bor­bély, Szabó Z. — Marosi, Ko­vács, Perecsi, Kiss, Buczkó. A , vasutas csapatban nem kevesebb, mint öt sérült van; Péter, Zoller. Tóth, Dobos, Gyetván nélkül játszottak; Ennek ellenére sok szép tá­madást vezetett a csatársor, de a befejezésekkel adósak maradtak. A bányász csapat tagjai tetszetősen játszottak« de a góllövés nekik sem sike­rült. Három nagy helyzetet kihagytak. Jók: Buna. Bor­bély, Kiss, illetve Krajnyák; Varga, Bóta, Borsodi Bányász­Miskolci Egyetem 3:2 (1:1) Egyetemi pálya, 300 néző; V.: Czirják. Borsodi B.: Veres — Né­gy esi, Kovács, G. Szabó (Ku- bányi) — Benkő, Hajas — Verebélyi, Bencs. Kőhalmi (G. Szabó), Szőcs, Bárányt. Az első húsz percben muta­tósán játszottak a bányászok« utána visszaestek és a lelke­sen küzdő egyetemisták ellen csak nagy harc után szerezték meg a győzelmet. Góllövők: Verebélyi, G. Szabó, Kovács, Jók: Veres, Kovács, Baranyi; További eredmények: KIS- TEXT—Bp. Előre 2:1. Nyír­egyházi MTE—DVTK 1:1, Salgótarjáni Kohász—Jász­berény 3:1, Ferencvái'os— Egyetértés 4:2, Tatabánya— Szolnoki MÁV 2:1, Bp. Hon­véd—Nyíregyházi Spartacus 2:0. UEFA keret—Fővárosi Autóbusz 4:1, Szegedi EAC—• Kecskeméti Dózsa 1:0, Bp. Spartacus—Székesfehér­vári Vasas 2:1. Láng- SK— Csepel Autó 2:0, DEAC— EVTK 5:1, Szolnoki MTE— Ganz-MÁVAG 3:3, Szegedi VSE—Békéscsaba 3:2, Egri Dózsa—Baglyasalja 4:1. Mis­kolci MTE—Miskolci Honvéd 3:2. Edelényi Bányász—Mis­kolci Bányász II. 5:1, Felső- zsolcai MEDOSZ—-Szirma- besenyő 5:0. Asztalitenisz Az MMTE NB I-es csapatai vasárnap fél sikerrel szere­peltek. A női együttes Mis­kolcon, a népkerti sport- csarnokban • imponáló fölény­nyel legyőzte ellenfelét. A Külker csak egy mérkőzést, nyert, 2:1 arányban. 15 játsz­mában 2,:0 volt az eredmény. A férfiak a fővárosban, va Spartacus ellen mérkőztek. Simán kikaptak. A párosokat felváltva nyerték, majd Du- béczy győzött, ezután a Spar­tacus egymás után hat mér­kőzést nyert. MMTE—Külker 17:1 Miskolc, NB I. női. Gy.: a Grigássy—Horváth- né, Weiszné—Kozma pár, Weiszné (4), Grigássy (4), Horváthné (4), Kozma (3). MMTE—Külker 4:1 Miskolc, NB I. női ifjúsági. Gy.: a Lukács—Ramoesa' • pác- Lukács 12), Raraucsa (1},Í Bp. Spartacus—MMTE 13:5 Budapest, NB I. férfi, Gy.: a Dubéczy—Tálas pái dr. Megadja, Engi II., Opró vei, Dubéczy (1—1). Bp. Spartacus—MMTE 3:2 Budapest. NB I. férfi.- ifjú sági. Gy.: Búzái, Magda (1—1: SN 1. Kinpcsik Lajos Az idei első, jelentősei ’■ ■hazai szabadfogású birkózó versenyt Csepelen rendeztél! meg. Ezen a viadalon elindul Kupcsik Lajos, a diósgyőriéi kiváló versenyzője is. Lepke- súlyban minden ellenfelét bíz fosán győzte ie és az cisö Oc iyet szerezte meg.