Észak-Magyarország, 1962. március (18. évfolyam, 50-76. szám)

1962-03-13 / 60. szám

Kedd, 1962. március 13. ESZAKMAGYARORSZAG 5 Biztosan győztek m DVTtt kosarasai DVTK—Győri ETO 57:46 (28:20) Kilián Gimnázium, NB I. női. A diósgyőri együttes a tava­szi első bajnoki mérkőzésen a két Kaló-lány nélkül lépett pályára. A válogatottjait nél­külöző DVTK a következő összeállításban játszott: Kamarásné, Bartha — Lajkó — Pusztai, Horváth. Csere: Kuszkay, Vinyci, Szekeres. A mérkőzésen végig 6—8 pontos előnnyel vezetett a ha­zai csapat. Ezt a mérkőzés végén fokozni is tudták. A di­ósgyőriek játéka nem volt gör­dülékeny, ennek ellenére biz­tosan szerezték meg a győzel­met. A találkozón bemutatkozott a DVTK 189 cm (!) magas újonca, Ruszkay. A teljesen kezdő kislány mindkét félidő­ben 6—6 percet játszott. A csapat taktikája az volt, hogy pontos adogatás után helyzet­be hozzák Ruszkayt, akinek a pontszerzés lett volna a fel­adata. A rutintalan kislánynak még nem sikerültek dobásai, ennek ellenére a szakvezetés elégedett első szereplésével. A DVTK kosárdobói: Pusz­tai (25), Kamarásné, Horváth (10—10), Lajkó (7), Bartha (4), Ruszkay (1). A győztes csapatban Pusztai, Kamarásné és Horváth játéka tetszett a legjobban. Újabb ponivessteség Salgótarjáni Bányász — Ózdi Kohász 1:1 (Isi) Özd, 8000 néző. Vezette: Virágh. Salgótarján: Cserháti, — Agócs, Jancsik, Oláh — Szoj- ka, Menczel — Jutási, Csáki, Dabi, Taliga, Krajcsi. Edző: Titkos Pál. Ózdi Kohász: Katona — Sis­ka, Szurdoki I., Hajner — Szucsányi, Ferdinánd — Bor- bás II., Szilasi, Csernai, Szend- rei. Zalai. Edző: Kálnay László. A mérkőzés úgy kezdődött, hogy még a legmorcosabb ked­vű ózdi szurkolókat is jókedv­re derítette: a csatárok lendü­letesen támadnak. íme, az első percek eseményei: Szendrei alig lő fölé; jobboldali táma­dást Cserháti csak nehezen tisztáz; Borbás II. mellé bom­báz és támadást támadás kö­vet, szinte állandóan a tarjáni térfélen gurul a labda. Bravó Kohász! A kezdet ra­gyogó. A közönség biztatja a ha­zaiakat, a vendégek pedig higgadtan, szívósan véde­keznek. A tapasztalt Jancsik és társai a legparázsabb helyzetben sem vesztik el fejüket. A 7. percben Szojka szöglet­re ment, a berúgás után igen­Mindkét felnőtt asztalitenisz csapat veszteit, az ii'júságiuk győztek Az MMTE férfi és női asz­talitenisz NB I-es együttese vasárnap otthonában mérkő­zött a bajnoki pontokért. A csapatok nem jól szerepeltek, s ez — bizonyos mértékig — meglepő. A férfiak vereségé­hez több tényező hozzájárult. Elsősorban a balszerencsét kell megemlítenünk. Mintegy 8 játszmát 20-ról, nyerőállásból vesztettek el. Egy esetben Megadja dr. a döntő szettben 20:18-ra vezetett, s utána még háromszor mérkőzéslabdája volt, mégis vesztett. Hozzájá­rult a nemvárt vereséghez az is, hogy a fiatalok nem váltot­ták be a hozzájuk fűzött remé­nyeket. A női együttes nem volt esélyes, Itt inkább a játsz­maarányt lehet túlzottnak te­kinteni, hiszen szorosabb is le­hetett volna a végeredmény. Például a Horváthné—Kozma páros a döntő szettben 6:2-re vezetett örvendetes momen­tum is akadt Az újonc Kozma elvett egy szettet Marosvölgyi- tő], és Bíró ellen a döntő szett­ben 19:13-ra vezetett Külker—MMTE 14:4 Miskolc, NB I., női. Grigássy (3), Weiszné (1) játszmát nyert. MMTE—Külker 3:2 Miskolc, NB I., női, ifjúsági. Lukács (2) és a Lukács— Balogh páros nyert BEAC—MMTE 16:* Miskolc, NB I., férfi. Dubéczy (1) és az Engi II— Tálas páros győzött MMTE—BEAC 4:1 Miskolc, NB I., férfi, ifjúsági. Magda (2), Búzái (1) és a Búzái—Magda páros nyerte a játszmákat SN A labdarúgó NB I. átlósa: 1. U. Dózsa 2. Vasas 2. Tatabánya 4. Ferencváros 5. Bp. Honvéd «. Dorog 7. Pécs t. MTK 9. Salgótarján 10. Szeged 11. Ózd 12. Csepel 13. Komló 14. Győr 19 12 4 19 13 2 19 10 4 19 8 6 8 4 8 3 8 2 7 3 5 7 0 4 3 41:20 28 4 42:21 28 5 31:18 24 5 28:20 22 7 30:28 20 0 24:27 10 9 29:30 10 9 36:33 17 7 24:28 17 9 23:30 16 19 7 2 10 28:47 16 19 5 4 10 26:38 14 19 4 6 9 23:34 14 19 3 7 9 19:36 13 NB n. Keleti csoport: DVSC Bp, Előre Diósgyőr Egyetértés Láng Miskolc Oanz-MAVAG DEAC Borsodi B. Kecskemét Szolnok Cegléd Nyíregyháza Bp. Spartacus Szeg. Építők KISTEXT 17 11 3 17 6 6 9 4 8 3 8 3 6 6 7 4 7 4 9 1 5 7 5 6 5 S 3 8 5 2 10 2 4 11 2 4 11 46:21 25 36:25 22 27:19 22 23:14 21 31:24 21 26:15 1B 26:28 18 is:ie 18 25:21 17 26:27 17 23:16 16 22:21 15 12:20 14 16:38 12 10:26 8 13:44 8 igen meleg helyzet alakult ki a bányászcsapat kapuja előtt végül nagy nyugalommal Jan­csik hozza ki a bolyból a lab­dát Tulajdonképpen a 8. percben megy az első lövés a hazaiak kapujára (a Dabi felvágásáért megítélt szabadrúgásból). A nem túlságosan erős lövést azonban Katona katonásan vé­di. Ezután Csernai indul el I olyan izgalmas, mint az első | félidőé. A lendület, a tettre- j készség alábbhagyott. Az ötle- I tes, szép játék helyét mindin- I kább elfoglalta az a küzdelem, ; amelyre a nagy tét nyomta rá | bélyegét. Csernai fölé, majd | mellé lő. Dabi bebizonyítja, hogy ő sem kevésbé ideges: I tiszta helyzetben közelről a ka- j pusba lő. I A védekezésre mindkét csa­tát. A csatársorból a két szél­ső és időnként Taliga ügyes játéka emelkedett ki. Az ózdi csapatban Katona jól védett, a gólnál nagyot hi­bázott. A védelem legjobbja Siska v.olt, de Szurdoki ellen sem lehet panasz. Hajner nem fogta szélsőjét. Mindkét fedő­ét sokat volt játékban. A csa­társorból Zalai dicsérhető leg­inkább. Kár, hogy szünet után kevesebb labdát kapott. Az összekötök sokat dolgoztak. Borbás II. ezúttal gyengébben játszott, míg Csernainak nem ment. Virágh játékvezető ki­válóan vezette a mérkőzést. Bccze Károly— Leskó Pál Krajcsi (U-es számú). Taliga közös támadását Siska és Szucsányi közös erővel tisztázza. Foto: Agotha Tibor kecsegtető helyzetben; mint a kígyó csúszik át az ellenfél já­tékosai között, három csele jó, a negyedik fölösleges. Oda a helyzet. Jó a játék, kétségtelenül jó — (csak túl korán el ne kia­báljuk ...) Agócs ment a tarjáni kapu előtt, majd Szilasi 16 az ötös sarkáról a jobb kapufa mellé. Ennyi lövésből eg)’ már be­akadhatott volna Cserháti há­lójába — sóhajt fel a sok tü­relmetlen néző. Mások az is­mert szólásmondással vigasz­talják magukat: ami késik, nem múlik. A következő percekben azonban már nem telik olyan örömük a szurkolóknak, mint az első negyedórában; rész­ben azért, mert Csornátok rohamozási alábbhagyott, részben pedig azért, mert a vendégek egyre gyakrabban eljutnak a hazai kapuhoz. Csá­ki, majd Taliga erős lövését mentik szögletre a hazai vé­dők, Dabi pedig az oldalhálóba 16. Újból támadásba lendül az ózdi csatársor, de ez a lendület már csak gvonzóbb utánzata az első negvedóra fergeteges támadásszövéseinek. A 33. percben szögletrúgás után Szojkához kerül a labda. Lövését most Katona fogja ... de három perc múlva már nem. Ekkor is — szabadrúgás ntán — Szóikéhoz, a leg­veszélyesebb tarjáni „rsa- tár”-hoz kerül a labda. Katona későn nyúlt a lab­da ntán, ame'y kezéről a balkapnfa tövénél túlju­tott a gólvonalon... i:0. A gól után ismét élénkebb — és talán keményebb — lett a játék. Már-már úgy nézett ki, hogy a vendégek l:0-ás vezetésével ér véget n félidő, amikor Zalai ritkán látott szép lö­véssel a bal felső sarokba ragasztotta a labdát. 1:1. A második félidő első ne­gyedórája korántsem volt pat nagy gondot fordít; a tá­madásokat azonban eléggé mostohagyerekként kezelik. Az utolsó negyedórában fel­jön a Stécé, de csak amolyan „óvatos duhaj” módjára. Tá­mad, fölényben van, azonban mindenki ügyel a védekezésre is. Csáki csúnyán mellé lő (fogja is a fejét), azonban Szoj­ka, kevésbé csúnyán olyan hatalmas felső kapn­fát lő, bogy belemorajlik a nézőtér. (Valóban Szojka lő legjobban kapura!) Borbás II. is elfut még egy­szer. lövése azonban fölé száll. Ezután mintha mindkét csapat beletörődött volna a döntet lenbe, lagymatag játék követ kezik, kevés tervszerűséggel, ötletességgel. Dehát ez csak néhány percig tartott, a játék­vezető véget vetett a végered­ményben eléggé izgalmas, küz­delmes találkozónak. Nagyszerű iramot és megle­pően jó játékot hozott az első télidő. Az ózdiak mindent el­söprő lendülettel kezdtek és ebben a húsz percben a kivá­lóan védekező tarjániak meg­mentettek hálójukat a góltól. A vendcncsapat kiváló véde­kező taktikával, óramű pontos­sággal akadályozta men a ha­zai csatárok kibontakozását. Amikor viszont a vendégek nagy ritkán támadást vezet­tek. azok mindig veszélyesek voltak. A második félidőben nagyot esett a játék irama és színvo­nala. Mindkét együttes sokat hibázott és mindkét oldalon a védekezésre fektették a fő­súlyt. összegezve a látottakat; a helyzetek kihasználásával a hazaiak nyerhettek volna. A salgótarjáni együttes vé­delmében Jancsik játszott a legjobban. Higgadtan, körül­tekintően oldotta meg felada­tát. Társai jól segítették. Szoj­ka nagyszerűen játszott és a vendégcsapat játékosai közül 6 lőtt a legtöbbet az ózdi ka­pura. Menczel nagy területen, megbízhatóan látta el felada­Torna A Borsod megyei Torna Szö­vetség vasárnap Kazincbarci­kán rendezte meg Borsod me­gye 1962. évi egyéni, ifjúsági leány tornászbajnokságát. He­lyes, hogy a szövetség Kazinc­barcikára vitte a versenyt, hi­szen a nagyszámú nézősereg jó viadalt láthatott és ez igen sok új hívet szerzett ennek a sportágnak. Az ifjúsági leány-tornászok gyakorlatai azt mutatják, hogy fejlődésről szólhatunk. Több igen szép, 9 ponton felüli gya­korlatot láthattak a nezók. A bajnokság végeredménye: Ifjúsági III. o. Bajnok: Eber Eva (M. Sportiskola) 36,6 pont, 2. Várhelyi Ilona (M. Sport­iskola) 35.6 pont, 3. Ujszászi Katalin (Ózdi Gimnázium) 3-1,8 pont. Ifjúsági n. o. Bajnok: Sípos Mária (Borsodi Bányász) 36,0 pont, 2. Jakab Judit (DVTK) 35,8 pont, 3. Szabó Mária (Borsodi Bányász) 34,9 pont. Ifjúsági I. o. Bajnok: Jakab Zsuzsanna (DVTK) 36,4 ponl. Ez történt az NB ll-ben... Sok induló, közepes eredmények az országos vidéki if júsági súlyemelő bajnokságon Szűcs Lajos, a DVTK • lepkesúly ú versenyzője látható a képen. A súlyemelő versenyen országos Ifjúsági csúcsot ért el kétkaros nyomásban, Foto: Szabó látván A Killán-lakótelepi általános iskola tornatermében mintegy 100 induló részvételével ren­dezték meg az országos vidéki ifjúsági súlyemelő bajnoksá­got. Az eredmények közepeseit voltak. Kiemelkedő eredmény csak egy született: Szűcs Laios. a DVTK lepkesúlvú, serdülő versenyzője a kétkaros nyo­másban 60 kilogrammos telje­sítményével új, országos csú­csot ért el. Megyénk súlyemelői — bár egyetlen bajnokságot sem sze­reztek elismerően verse­nyeztek. Legtöbbjük lényege­sen javított egyéni eredményén és néhány megyei csúcsot is sikerült megjavítaniok. A megyei versenyzők közül a következők értek el helye­zést: Légsúlyban Szabó József (DVTK) második lett, ered­mény: 200 kg. Váltósúlyban Juhász István (DVTK) 272.5 kg (megyei csúcs) eredménnyel szintén a második helyre ke­rült. A félnehézsúlyban Király Béla (Miskolci Bányász) 290 kg-al a harmadik helyen vég­zett. Eredménye oj megyei csúcs. Az NB II. Keleti csoportjá­nak tavaszi második fordulója is hozott néhány meglepő ered­ményt. A listavezető DVSC csak keserves küzdelemben tudta legyőzni a táblázat utolsó helyén álló KISTEXT csapa­tát. Az Előre idegenben is győ­zött, a DVTK is megnyerte a mérkőzést, így a két csapat a második-harmadik helyet fog­lalja el. Imponáló győzelmet aratott a Borsodi Bányász, amely úgy látszik, igen jól fel­készült a bajnokságra. Meg­lepően nagyarányú vereséget szenvedett az MVSC, újból ki­kapott a Cegléd. Két találkozó döntetlenül végződött. Eredmé­nyek: Ganz-MÁVAG—Ceglédi VSE 3:0. Nyíregyházi Spartacus —DEAC 0:0. DVSC—KISTEXT IX). Bp. Spartacus—Bp. Előre 2:3, Szolnoki MÁV—Kecskemét 1:1. DVTK—Szegedi Építők 3:0 (1:0) Diósgyőr, 6500 néző. Vezette: Bírcsák. DVTK: Hódi — Werner, Szigeti, Paulés — Csányi, Nyíri — Szarnék, Kovács, Kiss, Ráczi, Szikora. Edző: Bukovi Márton. A DVTK kezdett jobban, a a vendégek keményen véde­keztek. Több helyzet adódott a szegedi kapu előtt, de Hódi­nak is akadt dolga; egy eset­ben kifutással kellett mente­nie. A 14. percben ^Kovács bal felső sarokba helYSzfe a labdát. 1:0. A gól után újabb Vasas-rohamok következtek. Ellentámadás során egy Épí- tők-bomba a kapufa mellett süvített el. A félidő közepétől állandósult a DVTK fölénye, szinte végig az ellenfél tér­felén folyt a játék. Sokat tá­madott a Vasas, de a lövések pontatlanok voltak. Szünet után a szegediek durvaságokkal próbálták a ha­zaiak megújuló rohamait meg­állítani. Sok volt a szabályta­lan szerelés. A DVTK fölénye nyomasztóvá vált, az Építők csak ritkán jutott át a fél­vonalon. A nagy fölény végre a 62. percben góllá érett. Kiss—Kovács—•i^ágzF'összjáték után a balösszekötő a bal sa­rokba gurított. 2:0. A 67. perc­ben Nyíri vitte fel a labdát, két csel után a bal sarokba bom­bázott. 3:0. A játékidő további részében—teljesen beszorult az Építők, a Vasas tetszetősen, ötletesen játszott. A DVTK Időnként — külö­nösen az utolsó húsz percben — nagyon jól játszott. A nehéz talaj ellenére állandóan roha­mozott, s hogy több gól nem esett, az elsősorban a vendé­gek túlkemény védekezésén múlott Hódit nem tették túlságosan próbára a vendégek, néhány­szor jó ütemben jött ki kapu­jából. A hátvédhármas _ e gy-két könnyelműsködést le­számítva — megbízhatóan ját­szott. ^ A ^ fedezetek sok táma­dást indítottak. A csatársor sokat lőtt kapura, csak az irányzókkal volt baj. SN Borsodi Bányász—Láng SK 4:1 (1:1) Sajószentpéter, 3000 néző. V^j Fáth, Borsodi Bányász: Veres — Négy esi, Kovács, Paulás >— Benkő, Bencs — Verebélyi, Papp, Hetei, Szőcs, Sóra. Edző: Csorba Károly. A havas, csúszós talajon élénk iramú, változatos volt a mérkőzés. A hazaiak kezde­ményeztek valamivel többet, gólt azonban nem sikerült el­érniük. Váratlanul a Láng szerezte meg a vezető gólt, Szűcs révén. 0:1. Néhány perc múlva sikerült az egyenlítés. Benkő váratlanul, távolról kapura lőtte a labdát és az a felső kapufáról bepattant. 1:1; Szünet után mindkét kapu előtt kimaradt egy-egy helyzet. A hazaiak vették át az irányí­tást és főleg Verebélyi gyors elfutásaival veszélyeztettek. A 60. percben Verebélyi—Hetei adogatás után a középcsatár lövését csak kiütni tudta a kapus és Szőcs nem hiházotf. 2:1. A 67. percben gyors hazai támadás futott végig a pályán, a vendégek szögletre mentet­tek. Papp ívelte be a labdát és Hetei, mintegy 10 méterről védhetetlenül fejelt a jobb fel­ső sarokba. 3:1. Továbbra is bányász-rohamok következtek és a 73. percben Verebélyi— Szőcs adogatás után Szőcs 22 méterről hatalmas lövéssel szerezte meg a negyedik gólt. 4:1. Ezután Verebélyi gólját nem adta meg a játékvezető, .majd az utolsó percben Hetei lőtt a hálóba, de ez sem volt érvényes. Szünet után nagyon feljavul! a hazai csapat és jó játékéval rászolgált a győzelemre. A csapatból Veres, Négyesi, Ben­kő, Verebélyi és Szőcs játéka tetszett a legjobban, VM Egyetértés—Miskolci VSC 3:0 (1:0) Soroksár, 1200 néző. V.: Foór. MVSC: Miskolczi — Homo- vics, Buna, Péter — Zoller. Szabó — Marosi. Tóth, Ko­vács, Kiss, Dobos. Edző: Nagy György. Balszerencsés mérkőzést ví­vott az MVSC. Az 5. percben Tóth-ot a 16-oson durván fel­vágták, a jobbösszekötőt le, vitték a pályáról és ettől kezd. ve tíz emberrel játszott a mis­kolci együttes. Az első félidőben Tóth nél­kül is az MVSC támadott töb­bet. A 27. percben Dobos a hálóba vágta a labdát, de a játékvezető les címén nem ad­ta meg a szabályos gólt. A 43. percben a hazai középcsatár lehetetlen szögből betalált a hálóba. 1:0. (Miskolczi elnézte a labdát) A második félidőben Tóth egy ideig a pályán volt de felkötött karral nem tudott aktívan bekapcsolódni a já­tékba. A hazai csapat került fölénybe és az 51., valamint a 65. percben újabb két góllal terhelte meg az MVSC háló­ját Az Egyetértés nagyon kemé­nyen, sokszor durván játszott,- Az MVSC-böl Buna, Szabó, Dobos, Kovács játszott a leg­jobban; Foór játekveretó többszőr tévedett*