Észak-Magyarország, 1962. február (18. évfolyam, 26-49. szám)

1962-02-20 / 42. szám

Kedd, 1962. február 20. BSZAKMAGYAKORSZAG •> Sajobábony 8:7 (női, rendkívül izgalmas mérkőzés), Pamutfo­nó—Szirmabesenyő 12:11 (női, forduláskor még a Szirmabese­nyő vezetett. A Pamutfonó lel­kesen játszott, megérdemelten győzött). DVTK—Sajobábony 17:10 (11:4) A DVTK-fiatalok nagyon jól játszottak, győzelmük egy per­cig sem volt vitás. M. Bányász—M. Honvéd 20:9 (11:6) M. Bányász: Oravecz, Brájer, Kassai, Paikovics, Mihályi, Fil- csák, Pólyák, Futó, Marosvári, Honvéd: Postás, Dalműn, Szabó, Kórós, Trank, Dallos, Illés. Az M. Honvéd csak a mér­kőzés elején tudott a bányász­gólokra válaszolni. 1:1, 2:2, 3:3 után még a vezetést is megsze­rezte, de 4:4 után a Bányász mindjobban elhúzott. MVSC-Iíilián—MMTE 12:11 (5:7) Kilián: Csipkó, Lakatos, Gyöngyösi, Kiss, Pelle, Simon, Wagner. MMTE: Júger, Fázold, Sző­ke, Pálffy, Szabó, Makkai, Po- povics, Gyülvcszi. Meglepetésnek mondható az E ökésziTeti labdarugó mérkőzések Miskolci siketek az országos vidéki steoksspn Bükkszentkeireszten, kedvező hóviszonyok mellett, de kelle­metlen, orkánszerű szélben bo­nyolították le az országos vi­déki síbajnokság küzdelmeit. Az első napon a futószámok­ra és a műlesiklásra került sor. Vasárnap a lesiklást, az ugrást és a váltókat rendezték meg. örvendetes, hogy a kétnapos viadalon a versenyszámok többségét Borsod megyei sízők nyerték meg. A kétnapos or­Vívás Szombaton és vasárnap a Miklós utcai általános iskola tornatermében rendezték meg a megyei ifjúsági vívó csapat- bajnokság küzdelmeit. A ver­seny sportszerű keretek kö­zött zajlott le. A nézők izgal­mas összecsapásokat láthattak, a színvonal viszont csak köze­pes volt. Eredmények: Női tőrcsapat: 1. ózdi Ko­hász, 2 győzelem, 2. Miskolci Sportiskola, 1 győzelem, 3. Sá­rospataki MEDOSZ, 0 győze­lem. Férfi tőrcsapat: 1. DVTK, 4 győzelem, 2. Sárospataki ME­DOSZ, 3. győzelem, 3. Miskolci Sportiskola, 2 győzelem. Kardcsapat: 1. Sárospataki MEDOSZ, 2 győzelem, 2. MM­TE, 1 győzelem, 3. Miskolci Sportiskola, 0 győzelem. szágos vidéki bajnokság ered­ményei a következők: Futószámok: Férfi felnőtt, táv. 12 km (16 induló): 1. Bokros György (DVTK) 56.29, 2. Boleros József (DVTK) 57.28, 2. Meccsei- (S. Kohász) 58.08. Csapatban: 1. DVTK 2.55.30, 2. Salgótarjáni Kohász 3.11.33,' 3. Borsodná- dasdi Kohász 4.02.48. Férfi ifjú­sági 6 km (22): 1. Spisák II. (DVTK) 45.49, 2. Vincze (S. Ko­hász) 45.58, 3. Csanálosi (S. Kohász) 46.39. Csapatban: 1. S. Kohász 2.21, 2. Borsodnádasdl Kohász 2.39.38, 3. JVIMTR 2.44.23. Női felnőtt 3 Km Jiy. 1. Kovács (DVTK) 33.54. 2. Kalóné (DVTK) 34.36, 3. Ko­boldné (DVTK) 42.03. Csapat­ban: 1. DVTK 1.50.40. Női ifjú­sági 3 km (7): 1. Parragh (Nagykőrös) 37, 2. Varga (Nagykörös) 37.02, 3. Szarka (Nagykőrös) 41.02. Csapatban: 1. Nagykőrös 1.55.04. Műlesikló számok: Férfi fel­nőtt (23): 1. Stramszki (DVTK) 41.1, 2. Clilepkó (DVTK) 42.2, 3. Tomotu (DVTK) 44. Csapat­ban." 1. DVTK 2.07.11, 2. JdMTE 2.40.4, 3. Soproni MAFC 2.57.4. Férfi ifjúsági (20): 1. Bernáth (Heves megye) 47.1, 2. Balkó (Heves) 47.9, 3. Kiss (Soproni MAFC) 49.2. Csapat­ban: 1. Heves megye 2.36.1, 2. Miskolci Bányász 3.04.9, 3. He­ves megye B. 8.47.7. Női ifjú­sági: 1. Fekete (DVTK) 1.05.2, özdi Kohász—Miskolci VSC 5:0 (1:0) Űzd, 1500 néző. V: Kálnai A. Öld: Katona — Budai, Szur- doki I., Hajner — S^ucsányi, Ferdinand (Siska) — Borbás II., Szilasi, Csernai, Szendrei, Zalai. MVSC: Mihalóczki — Homo- vies, Buna, Péter — Zoller, Szabó — Buczkó, Tóth, Dobos, Kiss, Gyetván. Az MVSC kezdett, széllel hátban. Tóth 20 méteres, léc alá tartó nagy lövését Katona szögletre mentette. Mintegy negyedórán keresztül a mis­kolci csapat irányított; Szabó két lövése és Gyetván kapás­lövése veszélyeztette az ózdi kaput. Ezután feljött az NB I- es csapat és főleg Csernai irá­nyításúval, valamint Borbás gyors lefutásaival sok nehéz percet szerzett az MVSC-nek Borbás egy alkalommal három méterről fölélőtte a labdát. MVSC támadás után Dobos beadott és Tóth nagy hely­zetben a labda mellé fejelt, majd Buczkó lőtt mellé. Kiss az ózdi hálóba fejelte a labdát de a játékvezető les címér nem ítélte meg a gólt. A 35 percben Szendreit csak sza­bálytalanság árán tudta sze­relni a miskolci védelem és c- 11-est Csernai a jobbsarokbs lőtte. 1:0. Szünet után az első esemény Tóth kitörése volt, de Katóm jó érzékkel felszedte előle t labdát. Az MVSC tetszetőser játszott, a hazaiak viszonl egyre jobban fölénybe kerül­tek. A 20. percben Szendre lövésre szánta el magát és : labda a hálóba vágódott. 2:0 Nem sokkal később Zalai ki használta Homovics bizonyta lankodósát, átadásából Szend rei volt eredményes. 3:0. Égj pere múlva, szöglctrúgás utál Siskához került a labda, ak 25 méterről félmagasan : jobbsarokba lőtt. 4:0. Az ózd csapat sokat támadott. A 38 percben Csernai kígyózott á a védelmen és közelről meg szerezte az ötödik gólt. 5:0, Bp. Honvéd—DVTK 5:0 (4:0) DVTK pálya, 6000 néző, V. Losonczi. Bp. Honvéd: Faragó — Ma rosl, Rozmis, Dudás — Nógrá 2. Kábel (Heves megye) 1.15, 3. Rajnaucr (Heves) 1.48. Csa­patban: 1. Heves 7.42.7. Női felnőtt: L Kocliné (MMTE) 1.47,9. Le sikló számok: Férfi fel­nőtt (24): 1. Boros (MMTE) 41, 2. Susztig (DVTK) 41.2, 3. Vis- nyiczky (M. Bányász) 41.6. Csapatban: 1. DVTK I. 2.05.3, 2. MMTE 2.09.2, 3. DVTK II. 2.26.1. Férfi ifjúsági (31): 1. Demeter (Borsod megye) 43, 2. Simon (Parádsasvár) 43.6, 3. Dohány (DVTK) 44.2. Csapat­ban: 1. Heves megye 2.15.6, 2. Miskolci Bányász 2.21.5. 3. DVTK 2.31.1. Női felnőtt: 1. Kochné (MMTE) 55.4. Női ifjú­sági (8): I. Fekete (DVTK) 50.6, 2. Rábel (Heves megye) 1.07, 3. Schnndl (Miskolci Zrínyi Gimn.) 1.12. Csapatban: 1. He­ves megye 3.44.5. Váltófutás 3x8 km-es. Férfi felnőtt: 1. DVTK 1.31.12, 2. S. Kohász 1.36.19, 3. Heves megye 1.58.04. Ifjúsági: 1. S. Kohász 1.40.55, 2. MMTE 1.58.15, 3. Borsod­nádnsdt Kohász 2.06.56. Női ifjúsági 3x5 km: 1. Nagykőrös 1.08.46. Ugrás. Férfi felnőtt: 1. Tru­bel (Parádsasvár) 186.9 p., 2. Cscrvenka (M. Bányász) 167.9, p., 3. Szilágyi (Borsod megve) 132 p. Ifjúsági: 1. Bernáth (He­ves megye) 186.9 p„ 2. Miszák (Borsodnádasd) 179.8 p., 3. Angyal (Parádsasvár) 173.6 p. eredmény, de csak annak, aki ] nem látta a mérkőzést. Az ; MMTE a találkozó nagy részé-; ben rosszul játszott. Az első i félidőben is váltakozó telje-! sítményt nyújtott. Volt olyan | periódus, amikor három gól-; lal vezetett, utána a Kilián; percei következtek, s 5:5 lett ■ a mérkőzés állása. Bár az! MMTE két gól előnnyel for-; dúlt, szünet után mindjobban; feljött a Kilián, egyenlített,; sőt a vezetést is megszerezte,! (4 gólt dobott sorozatban), s! előnyét végig megtartotta az ] igen gyengén védekező Mun-; kás ellen. MVSC—Pedagógus 19:10 (10:S)! MVSC: Muhoray, Rajnai,; Stumpf, Albert, Gazsó, Héresz, Varga, Kiss, Lugosi. Pedagógus: Hergelt, Macs­kás, Pecsét, Béres, Kertész, Juhász, Vőfély, Lángi. Az első félidőben váltott ve­zetés mellett, fej-fej mellett haladtak a csapatok. Hétszer volt döntetlen a mérkőzés ál­lása. Szünet után az MVSC ellenállhatatlanul rohamozott. DVTK-Kossuth—MEAFC 23:17 (12:8) Kossuth: Kerekes, Futó, To- morszki, Surányi, Darnyi, Papp, Selmeczi, Tóth A. MEAFC: Kisdéri, Lotz, Han­ti, Lúgost, Varga, Oláh, Bélte- ki, Bardóczy, Nagy. A „parádés gólok mérkőzé­se”, így jellemezhetjük ezt a végig érdekes, színvonalas ta­lálkozót. A Kossuth sok­kal jobban játszott, mint ellen­fele. Biztosan győzött, bár a j MEAFC 15:12-es állásnál két 'nagy helyzetet hagyott ki. Ez is bizonyítja azt a nicgállapí- | tásunkat, hogy kiváló játéko- j sokból áll az együttes, de mint | csapat, nem játszik kielégítő­en, Kazincbarcikán is sok jő, iz­galmas mérkőzést láthattak a nézők. Ezek közé sorolható el­sősorban a KMTK I—Borsodi Bányász II férfi találkozó, ahol félidőben a Bányász vezetett 5 góllal, szünet után feljött a KMTK, de nem sikerült egyen­lítenie. Eredmények: Bánvöl­gyi Bányász—Ormosbánya 6:5 (női), Ózdi VM—Borsodi B. II 4:4 (női), Ormosbánya—Vegy­ipari Technikum 2:2 (női), Ru- dabánya—106. ITSK 13:10 (fér­fi), Ózdi VM—Rudahánya 9:6 (női), Szuhavölgy—Bánvölgyi B 9:2 (női), Rudabánya—Izsó- falva 7:3 (női). Borsodi B. I— Edelény 17:9 (férfi), Putnok— Szuhavölgy 20:10 (férfi), Borso­di B. I—Vegyipari Techni­kum 10:0 (női), Borsodi B. IT— KMTK 1. 11:9 (férfi), Putnok— Borsodi B. TI. 6:5 (női), Vegy­ipari Technikum —Alberttciep 19:10 (férfi). Bdelényi VM— Putnok 5:2 (nőik SN I , 0 Miskolc! MTE—Bdelényi B. 2:2 (1:0) MMTE: Novák — Károly, Siffmann, Schverla (Budai) — Pécsik, Radványi — Oláh, Vár­helyi, Molnár, Kovács (Dévai), Nagy. Rossz talajú pályán játszot­tak a csapatok. Góllövők: Nagy, Molnár, illetve Máté (2). Sakk-spctrtakiád Felsőzsolcán Sok érdeklődő tart a reg­geli órákban a felsőzsolcai is­kola felé. Nagy részük sak­kozó. A míslcolcí járás tíz községének tizenhárom csa­pata jött el, hogy részt ve­hessen a döntőn. Fclsőzsolcát három. csapat is képviseli. Hja, ők „saját pályán” ját­szanak, s ez minden bizony­nyal előnyt is hoz számuk­ra... Az iskola három termében megkezdődik a küzdelem. Az egyik asztalnál gyors győze­lem születik. Egy elnézés, — igen, az ilyesmi izulán vég­zetes egy sakkcsatában. A bükkszcntkereszlieket — régi ismerősöket — figyeljük, akik a $ajóbábonyiakkal.vív­nak ádáz harcot. Elég bonyo­lult a helyzet. Az egyik táb­lánál a bükkszantlccrcsztiek népszerű iskolaigazgatója, Keresztes Nagy Lajos gon­dolkozik és az ember azt hinné, hogy mérgelődik, ami- V>r ellenfele leüti huszárját. Mosolyogva lép egyet a vezé­rével, nem törődik azzal, hogy az ellenfél még egy gya­logot is „játékon kívül" he­lyez. Biztos a győzelem — olvashatjuk le arcáról, s a következő lépésével matthá- lóba kergeti ellenfele kirá­lyát. A játszmát megnyeri. Az ellenfél bosszúsan csó­válja fejét, majd kezet nyújt Keresztes Nagy Lajosnak. Most már a sajóbábonyi fia­talember is látja, hogy hol hibázott, a bábákat visszaál­lítják és versenyen kívül megkezdődik az elemzés... A felsőzsolcaiak igen jól szerepelnek. Legerősebb csa­patuk tagjai — Szabó Imre, Szabó Sándor, Nevclös Béla és Kordes Sándor — biztosan szerzik pontjaikat és végül megnyerik az egyik csoport bajnokságát. Jól szerepel a többi felsőzsolcai csapat is. Különösen a Bóta-testvérck lelkesek. János, József és László képviseli a Bóta-csa- ládot és játékukkal nem hoz­nak szégyent falujukra. A többi csapat közül Bőcs együttese a legerősebb, de igen szépen és eredményesen játszanak a szirmabesenyőiek is. A tíz község — Felsőzsol-1 ca, Bőcs, Szirmabesenyő, j Biikkszcntkcreszt, Alsózsolca,j Berzék, Sajószentpéter, Sajó-1 bábony, Arnót, Sajópálfala —] versenyzői a késő délután fe-< jezik be az érdekes viadalt. \ — Nálunk, Felsőzsolcán i nagyon szeretik a sakkot —j mondja Dobos András, a ver-' seny lelkes irányítója — és at házi bajnokság során válasz-< toltuk ki azokat, akik a leg-, jobban képviselik községünk < színeit. Nagyon örülök, hogy] a mai versenyt első csapa­tunk nyerte meg és a többiek! is eredményesen játszottak. i Remélem, a megyei döntőben] is Felsözsolca szerzi meg az első helyet. * A jól sikerült verseny a* következő eredménnyel zá­rult: ] I. csoport: 1. Felsözsolca I. 25 pont, 2. Bőcs 24 pont, 3. [ Szirmabesenyő I. 19 pont. < II. csoport: 1. Felsözsolca' II. 14 pont, 2. Szirmabesenyő' II. 14 pont, 3. Bükkszentke-; reszt 11. pont. ! « ­Faragó lehúzza a labdát a diósgyórl csatárok elöl- ítalrál-Jobbra: Báczl. Uarosl. Rozmis. Szikom. Kiss, Faragó. Bp. Honvéd—DVTK _ M. d i. Galambos — Nagy. Bozsík, Tichy (Balogh), Komora, Ka­tona. DVTK: Hódi — Werner, Szigeti, Paulás — Csányi, Nyíri — Kovács, Ráczi, Balázs, Kiss (Szarnék), Szikora. A széllel hátban játszó Hon­véd kezdeményezett az első perctől kezdve. A szétesően játszó diósgyőri csatársor alig jutott a fővárosi csapat kapu­jának közelébe. Az egyik tá­madás befejezésekor Balázs lövését védte biztosan Faragó. Egyre több támadást veze­tett a Honvéd, különösen Bo- zsik jó labdáiból indultak a támadások. A 12. percben 22 méterre a DVTK kapujától szabadrúgáshoz jutott a fővá­rosi csapat, Tichy a sorfal mellett a jobb felső sarokba bombázott Iá). Két perc múl­va ugyanő a jobbösszekötö helyéről, mintegy 20 méterről szabadrúgásból a bal felső sa­rokba vágta a labdát 2:0. A , 19. percben a 16-os bal oldal­vonalától rúghatott Tichy szabadrúgást Hódi a rövid sa­rokra helyezkedett és Tichy fölötte, a bal sarokba emelte a labdát. 3:0. Továbbra is a fő­városi csapat kezdeményezett, a szórványos diósgyőri táma­dásokat a Honvéd védelme biztosan hárította* A 33. percben baloldalról szállít a beadás a DVTK kapu­ja elé. Tichy kapta a labdát, lekezelte, majd a balsarokba továbbított 4:0, Szünet után a széllel hátban játszó diósgyőri csapat enyhe, de meddő fölénybe került A csatárok sokat egyénieskedtek, mindig időt engedtek a Honvéd-védőknek a beavatko­zásra. A 71. percben Tichy t Balogh váltotta fel* Ezután is diósgyőri támadá­sokat láthattunk, de a csatá­rok képtelenek voltak a gól­szerzésre. A 75. percben Szige­ti gyenge hazaadását Komora elcsípte és a jobbsarokba lőtt. 5:0. Az egy héttel ezelőtti jó já­ték után a diósgyőri csapat csalódást keltett.. Különösen a csatársor játékában van sok javítani való* Borsodi Bányász— Egereseid Bányász 4:2 (2:1) Sajószentpéter, 500 néző, V. Kőhalmi I. Borsodi B.: Laczó — Négyes:, Bcnkő, Hetei — Zsolcai (Vc- csei), Paulás (Szamosi) — Ver*- bélyi, Papp, Kőhalmi IT„ Szőct, Gál. A sajószentpéter! csapat idény eleji játékban győzte le NB III-as ellenfelét. Csak időnként mutatott jó játékot. A gólok általában a széleken ezetett, korszerű támadások befejezéseképpen estek. A csapat védelmében a bal­oldal gyengébben játszott. A fedezetek közül egyedül Paulás játéka elégítette ki a szak­vezetőket. A csatársorban Ve- rebélyi, Gál és a nagy terüle­ten játszó Szöcs játéka tetszeth A mérkőzésen igen sokat ron­tott a viharos szél. Góllövök: Papp (21, Kőhalmi H. és Szóé*. [ Az elmúlt év legjobb sportolói J Az Eszakmagyarország szerkesztősége, a Borsod megyei ;! f Testnevelési és Sport Tanács elnöksége, valamint a Miskolc t városi Testnevelési és Sport Tanács elnöksége által meg- !; c rendezett „Az elmúlt év legjobb sportolói” sorozatot be- f fejeztük. Bemutattuk olvasóinknak azokat a sportolókat ;! 5 és csapatokat, amelyek az elmúlt évben — az egyes szak- !; í szövetségek vezetőinek véleménye szerint — a legjobbak !■ í voltak. i| S A sorozat lezárása után összeült az a bizottság, amelyik í eldöntötte a végső sorrendet. A döntés eredménye a kő- ! 5; vetkező: ; !; — Az elmúlt év legjobb férfi sportolója címet Guttmann 1 József birkózó nyerte cl. 2. Márton Károly—Hovanyecx ! i András kajakversenyzők. 3. Fazekas Miklós atléta es ; !; Dajka István motorversenyző. i í Az elmúlt év legjobb női sportolója címet Káló Mária ! i kosárlabdázó nyerte cl. 2. Szabó Márta teniszező. 3. Grigás- ! N sy Enikő asztaliteniszczö. ' 'f Az elmúlt év legjobb férfi csapata, az Ózdi Kohász I < labdarugó csapata lett. 2. Farkaslyuki Bányász röplabda ! <; együttese. 3. DVTK teniszcsapata és az Ózdi Kohász ; ;» tekecsapata, I Az elmúlt év legjobb női csapata a DVTK kosárlabda \ együttese lett. 2. Miskolci M7 S asztalitenisz csapata. 3» Miskolci VSC röplabda együttese. Az egyéni helyezettek részére a tiszteletdíjakat 1962, ! február 26-án, hétfőn délután 5 órakor az Északmagyar- | ország szerkesztőségében (Tanacsház tér 2. sz. földszint) adjuk át. A csapatverseny helyezettéinek postán küldjük ki ■ S az oklevelet. ] Ezúton is felhívjuk az egyéni verseny helyezettéit \ ■— | Guttmann József, Márton Károly, Hovanyecz And Vas, í Fazekas Miklós, Dajka István. Káló Mária, Szabó Márta, í Grifeássy Enikő sportolókat — hogy a jelzett időben jelen- ; j jenek meg a szerkesztőségben. Vége felé járunk a terem­kézilabda bajnokság mérkőzés- sorozatának. 18-án a 7. fordu­lót játszották le a Ságvári ut­cai iskola tornatermében. Ez a vasárnap som maradt érdekes­ség és izgalom nélkül, több csapat váratlan vereséget szen­vedett. Eredmények: 100. ITSK—Földes Gimná­zium 14:12 (férfi), Villamos- ipari Technikum II—101. IT­SK 17:13 (férfi, nagy meglepe­tés), MMTE II—Sportiskola 18:10 (férfi, a forduló egyik leg­színvonalasabb, legszebb mér­kőzése), Bányaipari Techni­kum—116. ITSK 13:7 (férfi), Bányaipari Technikum—M. Bányász II. 21:19 (férfi, hatal­mas küzdelem, nagyiramú mér­kőzés), Gépipari Tcchn.—101. ITSK 16:7 (férfi), MEAFC II— MMTE II. 9:8 (félidőben még az MMTE vezetett két góllal, sőt, fordulás után növelte elő­nyét, s csak az utolsó percben egyenlített a MEAFÓ és időn túli szabaddobásból győzőt1 is), Kossuth Gimnázium—Földes Gimnázium 10:1 (női, nagy meglepetést, DVTK—171. ITSK 9:9 (női), Herman Gimnázium —Kossuth Gimnázium TI. 8:1 (női), Sportiskola—Zrínyi Gimnázium 7:4 (női), MMTE— flórom bajnokságot nyertek üköiv.vóiiik Sopronban Sopronban, az országos fel­nőtt, /vidéki ökölvívó bajnok-1 ság küzdelmei során megyénk ökölvívói három bajnokságot nyertek és egy harmadik he­lyet szereztek. Különösen a két ózdi versenyző bajnoksága számít meglepetésnek, hiszen esélytelenül indultak az orszá­gos viadalon. A légsúlyú Jóbi, az Özdi Kohász versenyzője remekül küzdött a döntőben és biztos pontfölénnyel győzte le ellen­felét. Ez a győzelem azt jelen- ( tette, hogy a bajnokság során elsőnek ő állt fel a győzeimi dobogó legmagasabb fokára, mint a légsúly országos baj­noka. Könnyűsúlyban az özdi Énekesnek igen nehéz ellen­fele volt a kaposvári verseny-. ző. Ennek ellenére igen okosan ! és jól harcolt, megérdemelten 1 nyerte a bajnokságot. Középsúlyban Nagy (DVTK) harmadik lett. Félnehézsúlyban indult De­meter József, a DVTK ököl­vívója. Demeter biztosan nyerte meg mérkőzéseit, s a döntőben a nap legszebb mér­kőzését vívta. Nagyszerű ököl­vívást mutatott be. Hatalmas ütései nyomán a második me­netben már harmadszor rogy- gyant meg ellenfele, akit végül leléptctícls. Demeter győzelmét a soproni közönség ütemes tapssal jutalmazta. Izgalmas forduló, meglepő eredmények a teremkupában