Észak-Magyarország, 1961. november (17. évfolyam, 258-282. szám)

1961-11-07 / 263. szám

r’r 1961. november 7. «3ZAKMAGYARORSZÄG II * Értékes győzelem Ósdi Kohász—Győri ETO 3 : 2 (2 : O) ózd, 5000 néző. Vezette: Pál- aj. özd: Katona — Siska, Gyár­tás, Hajner — Szucsányi, Fer- dinánd — Borbás II., Széles, Csernai, Szendrei, Zalai. Ed­ző: Kálnai László. Győr: Tóth — Kárpáti, Bor­bély, Tamás — Orbán, Hor­váth —■ Szaló, Orosz, Palotai, Morvái, Pálfij Edző: Orczi- íalvi István. Az első percben Csernai tisztára játszotta magát és baloldalon, az alapvonal köze­léből jól ívelt be, Zalai és Széles egymást zavarták és így oldalt perdült a labda és ezt Borbély kivágta. Az ózdiak nagyszerűen kezdtek, higgadtan ját­szottak, mezőnyben is jól adogattak. A 9. percben szabadrúgás után Csernai jó ütemben ugrott föl a labdáért, a győri védők lest reklamáltak, a játékvezető azonban helyesen továbbot in­tett. a beívelt labda azonban lecsúszott Csernai fejéről, de a jó ütemben érkező Zalai el­csípte és nyolc méterről a kapus kezébe lőtte a labdát. Közepes volt az iram, az ózdi­ak támadtak, a győriek telje­sen beszorultak, elől csak há­rom játékosuk tanyázott. A 15. percben szép baloldali ózdi támadás futott a pályán, azonban Tóth önfeláldozó be- levetödéssel tisztázott Csernai elől. A 20. percben góllá érett az ózdiak fölénye, Gyárfás ívelt szabadrúgást a 16-os sarkáról, Tóth rosszul futott ki, a labdát csak érinteni tudta, amely Szendrei elé perdült, aki 7 méterről laposan a háló­ba lőtt. 1:0. A 23. percben vezették a győ­riek az első veszélyes táma­dást, de az előretörő Boros a kapufát találta eb Egy percre rá Borbás n. lőtt magasan kapu fölé, 5 mé­terről. A 26. percben Borbás II. lőtt laposan kapura, a labda Borbély lábán irányt változ­tatott, a későn vetődő Tóth csak kinyomni tudta, pontosan a befutó Csernai elé, aki 5 méterről nagy nyugalom­mal emelte a labdát a te­hetetlenül fekvő kapus felett a hálóba. 2:0. A kitűnően játszó Csernai a 33. percben három győri vé­dőt is kicselezett, nehéz szög­ből hatalmas lövést küldött Tóth kapujára, aki vetődéssel csak másodszorra tudta meg­kaparintani a labdát. Az ózdi közönség sokat bosszankodott amiatt, hogy játékosai igen sokszor leshatáron belül felej­tették magukat. A második félidőben meg­változott a játék képe. A győ­riek már a második percben veszélyes helyzetet teremtet­tek, azonban Szaló csak a ka­pufát találta el. Aztán a 49. percben Gyárfás mentett szög­letre Morvái elől. Utána Borbás II. kitűnő leadásáról maradtak le az ózdi csatárok. Az 57. percben Csernai indult el a labdával a fél­pálya közeléből, csak a 16-os vonalánál támadta őt Tamás, Csernai azon­ban ügyesen kicselezte őt, majd 14 méterről az előre vetődő Tóth mellett a jobb alsó sarokba lőtte a lab­dát. 3:0. A győriek nem adták fel a harcot, támadni kezdtek és mindjárt gólt is értek eL az 59. percben. Ekkor Szaló szögletrúgá­sát a szabadon hagyott Palotai fejelte a hálóba. 3:1. Ezután ismét Palotai fejelt kapura, Katona azonban véd­te a fejest. A 65. percben Za­lai futott el, jól is adott kö­zépre, a labda azonban leper­dült Csernai lábáról* A 68. percben egy gyors győri támadás végén Szaló 25 méterről kapura lőtt, Katona nem tudott elru­gaszkodni a csúszós talaj­ról és így a labda aka­dálytalanul juthatott a léc alatt a hálóba. 3:2. A 70. percben Borbás II. fu­tott el, beadását azonban Tóth vetődve csípte el Csernai elől. A 82. percben Zalai nagy lö­vését Tóth csak öklözni tudta, Ezután Katona remek vető­déssel hárított Palotai elöl. Az utolsó percekben a győri kapu előtt adódott veszélyes helyzet, Csernai emelte a labdát az üres kapura. Tamás azonban a gólvonalról hárított. Nagy küzdelmet, közepes színvonalú mérkőzést ho­zott a két csapat találko­zója. Az ózdiak kezdtek jobban, nyugodtan is ját­szottak és tervszerűen fel­épített támadásaik során sorra adódtak a veszélyes helyzetek a győri kapu előtt. A jól tömörülő győ­ri védők miatt azonban csak két esetben tudták bevenni Tóth kapuját. A második félidőben, amikor az ózdiak már 3:0-ra ve­zettek. a győriek meré­szebben támadtak és tá­madásaik zavarba is hoz­ták az ózdi védőket. Kap­kodni kezdtek, aminek az eredménye két gól lett. Az ózdiak az utolsó per­cekben erősíteni tudtak és végeredményben megérde­melten szerezték meg a számukra igen értékes két bajnoki pontot. Az ózdiaknál Katona sok esetben bravúrosan védett, a góloknál azonban balszerencsé­je volt. A hátvédhármas csak az első félidőben nyújtott ma­gabiztos játékot. Gyárfás vé­gig egyenletesen, jól játszott, a két szélső hátvéd sem maradt el sokkal mögötte. A fedezet­pár az első félidőben játszott jobban, Ferdinánd volt a job­bik. A támadósorban Borbás II. ezúttal igen veszélyesen ját­szott, sok jó beadást láttunk tőle. Széle« csak a mezőnyben nyújtott jó teljesítményt Cser­nai volt az ózdiak legjobb já­tékosa, a kapu előtt is igen ve­szélyes volt. Szendrei előkészí­tő munkája volt értékes, Zalai elfutásaival hozta zavarba a győri védőket. Páldi játékvezető jól vezet­te a mérkőzést, néhány eset­ben hibázott a lesek megítélé­sénél, de ebben is inkább part­jelzői voltak ludasak. A győri­eknél Borbély, Orbán és Palo­tai emelkedett ki. Nemes Péter Ismét győzött a Borsodi Bányász Borsodi Bányász—Szolnok 4:0 (2:0) 2.000 néző Sajószentpéter, V.: Tausz. Borsodi Bányász: Veres *— Négyesi, Kovács, Sztibor — Bencs, Paulás — Zsolcai, Kő­halmi, Hetei. Vécsei, Séra, Ed­ző: Csorba Károly. Szolnok: Cselényi —'Sándor, Tamás, Kegyes — Draskóczy, B. Nagy — Tóth, Csábi, Józsa, Sós, Dobos. Edző: Fazekas László. Hazai támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés és már az el­ső percekben lehetett látni, hogy a bányász fiuk tovább tartják jő formájukat. Válto­zatos adogatás után az 5. perc­ben egy hazai támadásnál Hetei lövését Cselényi kiütötte, cs a befutó Kőhalmi védhe- tetlenül a hálóba rúg (a a labdát. 1:0 a Borsodi Bá­nyász javára. A gyors gól szinte szárnya­kat adott a sajószentpéteri fiuknak és egymás után vezet­ték az ötletes, szép támadáso­kat. A szolnokiak viszont eb­ben az időszakban jól véde­keztek. A 20. percben Séra ke­rült igen jó helyzetbe, de köz­vetlen a kapu közeléből mellé lőtt, A 28. percben Hetei feje­se a tisztán álló Séra előtt el­csúszott, ismét oda lett egy nagy helyzet. A 31. percben a kapura törő Sérát a 16-oson bcliil Szünet utáni jobb játékává! megérdemelten nyert a DVTH DV1K—DVSC 1:0 (0:0) Diósgyőr, 10 000 néző. V.; Pósa. DVTK: Hódi — Werner, Szi­geti, Paulás — Perecsi, Nyíri — Kiss, Csányi, Kovács, Ba­lázs, Ráczi. Edző: Mágori Jó­zsef. DVSC: Jakab — Molnár, Gellér, Kovács — Farkas, Cse- ke — Lázár, Zilahi, Kertész, Puskás, Csekő. Edző: Magyar Ferenc. Tapogatózó játék után Rá­czi lőtt mellé, majd Balázs— Ráczi adogatás után a balszél­ső közeli nagy lövését védte szögletre a debreceni kapus. Ezután Csányi fejese csattant a kapufán, majd Hódi előreve­tődve tisztázott a kiugró Ker­tész előL Igazságos pontosztozkodás DEAC—MVSC 1:1 (1:1) a jobb fel­Debrecen. 4500 néző. Vezette: Katona. DEAC: Kassai dr. — Kör- nyei, Móricz, Varsányi — Te­mesvári I. Cséfalvi — Steja­nik, Szegedi dr., Szűcs, Kéki, Filetóth. Edző: Szilárd Elek. MVSC: Mihalóczki — Ho- movics, Buna, Péter — Zoller, Szabó — Marosi, Dobos, Deák, Gyeivén, Buczlcó. Edző: Nagy György. Az első percekben a DEAC óriási erővel támadott. Kéki kiugratta Filetóthot, a balszél­ső Szűcshöz játszott, akinek lövését Buna fejelte ki a gól­vonalról. Két hazai szögletrú­gás után feljött a miskolci csapat és Marosi hatalmas lö­vését bravúrosan védte a deb­receni kapus. A hazai fölényt a miskolciak gyors, rajtaütésszerű ellentá­madásai szakították meg. A 15. percben majdnem gólt ért el az MVSC. Dobos elcsípett egy kidobást, de fölé lótte a lab­dát A 29. percben Kéki futott el a baloldalon, óriási lö­vést küldött a miskolci kapura, Mihalóczki remek vetődéssel kiütötte a lab­dát, balszerencséjére a be­futó Stcfanik elé, aki kö­zelről a hálóba lőtt. 1:0. A gól ‘után mintegy 10 per­cen át nyomás nehezedett az MVSC kapujára, de a védők hősiesen akadályozták meg az újabb debreceni gólt. A 35. percben Zoller Marosihoz ját­szott, akit a kaputól 20 méter­re felváglak. Szabó hatalmas lövése hajszállal került a fel­ső kapufa fölé. A 39. percben Deák, Dobos, Marosi adogatás titán a jobbszélsőt szögletre szerelték és a berúgást tisz­tázta a hazad védelem. A 42, percben Zoller lőtt ső sarok mellé, majd a 43. percben Kön­nyei labdáját Gyetván el­csípte, Marosihoz adott, aki mintegy 14 méterről a bal felső sarokba bombázott 1:1. Szünet után az MVSC sok­kal jobban játszott és egymás után vezette veszélyes táma­dásait a hazad kapu ellen. A 49. percben Móricz az utolsó pillanat­ban mentett szögletre a ki­ugró Deák elöl, majd nem sokkal később Gyetván jó keresztlabdáját fejelte el a debreceni középhátvéd a tiszta helyzetben álló Do­bos elől. A 72. percben miskolci tá­madás során Gyetván hátra- húzásos lövését védte Kassai dr., majd ugyanebben a perc­ben Szabó—Zoller—Gyetván volt a labda útja és a balössze­kötő 20 méteres nagy lövését csak bravúr árán tudta men­teni a debreceni kapus. A debreceni támadások meg­akadtak a jól záró védelmen. A 80. percben Stefanik lövését védte remekül Mihalóczki, majd a túlsó oldalon Dobost szerelték kecsegtető helyzet­ben. Az utolsó 5 percben rendkí­vül élvezetes volt a játék, mindkét kapu előtt adódott gólszerzési lehetőség. Kéki előtt tiszta volt az út a kapu felé, de Mihalóczki bclcvetődéssel megszerezte a labdát. A DEAC kapuja előtt pedig Deák felvágá- sáért megítélt 20 méteres szabadrúgásból Szabó bombája a felső kapufát érintve jutott az alapvonal mögé. Végig nagyiramú és jó szín­vonalú mérkőzést vívott a két csapat. Az első félidőben a DEAC valamivel jobb volt, mint ellenfele, ugyanis a mis­kolci védelem többször meg­ingott Ekkor több helyzetük Is volt az egyetemistáknak, de azokat nem tudták kihasználni. A második félidőben azután fokozatosan feljött az MVSC és irányította a játékot. A látot­tak alapján a döntetlen ered­mény Igazságosnak mondható. A hazai csapatban Kassai dr., Móricz (a mezőny legjobb­ja), Temesvári és Stefanik, míg az MVSC csapatában Homo- vics, Péter, Zoller és Marosi játszottak a legjobban. Katona játékvezető jól ve­zette a mérkőzést Sólya Szabolcs A 13. percben Lázár lövését Hódi kiejtette, de még sikerült a gólvonal előtt elcsípnie a labdát. Feljött a DVSC és ál- lanjiősult a kezdeményezése. A jkt percben Lázár beadását a "^kaputól három méterre álló Kertész akarta fejelni, de a labdát nem érte el. Néhány perc múlva pedig Csekő ját­szott Puskáshoz, aki kiugrottá védők között és a kifutó Hódi mellett a kapu mellé helyezte a labdát. Ezután változatosabb lett a játék és veszélyes diósgyőri tá­madásokat is láthatott a közön­ség. Balázs lövését védte Jakab, majd ugyancsak Balázs ha­talmas bombáját ütötte a léc alól szögletre a debre­ceni kapus. A 33. percben nagyszerű Ba­lázs—Csányi—Kovács—Kiss összjáték után az utolsó pilla­natban mentett szögletre a debreceni Kovács. Az ellentá­madás után Puskás fejesét védte Hódi. A félidő utolsó percében Balázs lapos lövését mentette Jakab. Az NB. T-ben a következő eredmények születtek: Vasas— Tatabánya 3:0, Dorog—Csepel 2:0, Pécs—Honvéd 0:0, Ferenc­város—Szeged 2:1. A lengyel labdarugó váloga­tott vasárnap Chorzowban 5:0 (2:0) arányban legyőzte Dánia együttesét. Vasárnap délután játszották le Géniben a Sorvette—Dukla Sporthírek Prága Európa Kupa labdarugó mérkőzést, amelyet a svájci bajnok 4:3 (1:2) arányban nyert meg. Jugoszlávia ökölvívó váloga­tottja 12:8 arányban győzte le Magyarország csapatát. A ma­gyarok közül Dorogi, Kajdi, Németh és Szénást győzte le ellenfelét. A második félidőben a di­ósgyőri csapat magához ragad­ta a kezdeményezést és szinte végigtámadta a második 45 percet. Két hazai szögletrúgás után Perecsi 30 méteres pat­togó lövését előtt kiejtette Ja­kab, csak másodszorra tudta megkaparintani, A diósgyőri támadósorban az 50. percben csere történt Kiss lett a kö­zépcsatár, Kovács a jobbszélső. Az 55. percben Csányi ki­ugrott a védők között, fel­vágták a 16-oson belül, sőt, a földre eső debrece­ni játékos bele is ütött a labdába, de a büntető el­maradt Fokozódott a diósgyőriek nyomása, amelyet csak ritkán szakított meg egy-egy debre­ceni kezdeményezés. Egy ilyen támadás végén Puskás gyenge fejesét védte biztosan Hódi. Puskás mellélövése után, újra hazai rohamok következtek. A 66. percben Kissié 1 Ba­lázs kapta a labdát, aki ügyesen ugratta ki Ková­csot. Kqváés néhány lé­pést tett a labdával, majd mintegy 7 méterről a ki- fntó Jakab mellett, a bal­sarokba lőtt. 1:0 a DVTK javára. A vezető gól után továbbra is hatalmas becsvággyal ját­szottak a diósgyőri fiúk és a 71. percben Kiss elől mentett önfeláldozóan a debreceni bal­hátvéd. A 74. percben Kiss— Ráczi volt a labda útja. Ráczi- tól Paulás kapta, aki pontosan Balázs elé játszott. A balösz- szekötő kicselezte Gellért, majd éles lövése a jobb kapufa belső éléről pattant ki, s a védők szögletre mentettek a befutó Kiss elől. Ezután Perecsi szabadrúgását ütötte ki a debreceni kapus, Csányihoz került a labda, aki mellélőtt. A 81. percben Kiss lövését ütötte szögletre Jakab. A 83. percben Balázs a jobb­szélső helyén két csel után tisztára játszotta magát, ami­kor a kaputól 10 méterre, há­tulról elkaszálták. A játékve­zető ezúttal sem adta meg a jogos 11-est. Élvezetes, jóiramú első fél­időt láthatott a közönség. Ek­kor mindkét csapat kivette a részét a támadásokból, mind­két kapu előtt adódott gólhely­zet, amelyeket a csatárok nem tudtak kihasználni. Szünet után nagy fölénybe került a DVTK. A játékidő második felében állandó támadásban volt a diósgyőri csapat és a DVSC-t igen jól védő kapusa és a szerencse mentette meg a többgólos vereségtől. A job­ban játszó DVTK teljes mér­tékben megérdemelte a győ­zelmet. Hódi kevés dolgát jól vé­gezte. A hátvédhármas igen jól játszott. Ebben a sorban Paulás tetszett a legjobban, de Szigeti és Wemer is megtette a kötelességét. Szigeti még előretörésre is vállalkozott. Pe- récsi végig nagyszerű teljesít­ményt nyújtott. Rengeteget vállalt magára, igen sok hasz­nálható labdát adott a csatá­roknak. Nyíri egyszerűen, de megbízhatóan látta el felada­tát, teljesen kikapcsolta a DVSC legjobb csatárát, Ker­tészt. A csatársorban a fiatal Balázs tetszett a legjobban. Bátran lőtt, csak néha többet cselezett a kelleténél. Utána elsősorban Kiss hatalmas lel­kesedése és akaratereje dicsér­hető. Kis szerencsével akár két gólt is lőhetett volna. Kovács jobbszélen nyújtott jobb telje­sítményt. Ráczi hosszú ideig nem találta fel magát a bal­szélső posztján, de így is lát­tunk tőle néhány jó megoldást. Csányi sokat fáradozott — és sokat hibázott. Jakab, a DVSC kapusa ki­válóan védett, sok gólnak lát­szó lövést mentett. A hátvéd­hármas legjobbja Kovács volt, utána Gellér, Molnár a sor­rend. A fedezetek közül Farkas játszott jobban. A csatársor­ban Zilahi volt a legjobb, de a labda továbbításánál sokat kivárt. A többiek közül Puskás dicsérhető. Pósa játékvezető kielégítően működött, a 11-esek meg nem adásával nagyot hibázott Leskó Pál felvágták, azonban a játék« vezető sípja néma maradt, Két perccel később, ugyancsak a sajószentpéteri balszélső nagy lövése foglalkoztatta a szolnoki kapust. A 35. percben újabb gólt ért el a Borsodi Bányász. Gyors jobboldali támadás futott a pályán, s a 16-oson belül a labda a szolnoki védőkről Sóra elé pattant és a balszélső védhetetle- nül a hálóba lőtt. 2 KI a Borsodi Bányász javára. A' félidő emlitésreméltó esemé­nye még az volt, hogy a 41. percben Sós valósággal „ki­ütötte” Bencset, de a játékve­zető nem vette észre. A játékidő második része itt a Borsodi Bányász támadásai­val kezdődött. Néhány gyom adogatás után, a 49. percben Vécsei az alapvonal kör­nyékén cselezett, majd ügyesen beadta a labdát, de Cselényi a kapufára ütöt­te azt és onnan a hálóba hullt 3:0, öngól. Nem sokkal később ellentáma­dásnál Veres nagyszerű előre- vetődéssel hárított, majd Ko4 vács tisztázott ragyogó érzék­kel. Az 55. percben Borsodi Bányász támadásnál Kőhalmi —Hetei volt a labda útja és a középcsatár nagy helyzetben a kapu mellé lőtte a labdát Ezután ismét szolnoki percei^ következtek, azonban a vendé­gek csak a 16-osig jutottak eL, Ott mindent hárított a Borsodi Bányász kitűnően játszó vé-f delme. A 66. percben Paulás hosz- szan előrevágta a labdái, a szolnoki védők lest vi­tattak és leálltak, Hetei ki­ugrott és a kifutó kapus mellett a jobb alsó sarokba lőtt. 4:0. Két perccel később Séra szögletrugásánál szépen védett Cselényi. A 75. percben ismét egy hazai támadásnál Paulás— Vécsei adogatás után a hazai csatár a kapu mellé lő.tt, A kö­vetkező percekben valóságos» tűzijáték volt a szolnokiak ka­puja előtt, de az önfeláldozóan védekező vendégek mindent hárítottak. A 82. percben Zsol­cai egyéni játék után kapura húzott és nagy helyzetben hajszállal lőtt mellé. A hátra­lévő percekben szinte egy ka­pura játszott a Borsodi Bá­nyász, de az eredmény mái nem változott Nagyiramu, jószinvonalií mérkőzést és teljesen megér­demelt győzelmet hozott á Borsodi Bányász—Szolnok ta­lálkozó. A sajószentpéteri együttes formája egyre jobban felfelé ível. A csapatnak csak­nem minden tagja lelkesen* jól játszott. Igen ügyesen ki­használták a csúszós talaj adta lehetőségeket is. A védők —1 akárcsak a korábbi találkozó^ kon — ezúttal is szoros ember­fogásra törekedtek és a csatár­sor átütő ereje is eredményes­nek bizonyult ezen a találko­zón. A játékidő nagy részé­ben a Borsodi Bányász irányí­totta a mérkőzést és ilyen ará­nyú győzelme is megérdemelt A Borsodi Bányászban első­sorban Négyesi és Kovács ját­szott jól a védelemben, a fe; dezetek közül Paulást illeti di­cséret, a csatársorban pedig Séra és Kőhalmi II. nyújtott az átlagosnál jobb teljesít­ményt. A szolnoki együttesben Sán­dort és B. Nagyot lehet dicsér^ ni. Tausz játékvezető az arány­lag könnyű mérkőzésen elés sokat hibázott Paulovits Ágoston Röplabda Miskolci VSC—Diósgyőri VTR 3:1 (10, 6 — 13, 8) A Bánhegyi nélkül kiáll<! miskolci vasutasok jó játékkal biztos győzelmet arattak. Jdki Lévai, Nagy és Halmai, illetvä Szigii.