Észak-Magyarország, 1961. november (17. évfolyam, 258-282. szám)

1961-11-28 / 280. szám

Kedd, 1961. november 88. ßSZAKMAGYARORSZÄG 5 Röplabda Farkaslyuk—Nyíregyháza 3:0* (12, 8, 2) Ózd. Vezette: Kiss L. FARKAS LYUK: Bckevári, Marczis, Truzsi, Körmendi, Steiner I., Veres. Edző: Molnár Sándor. A Farkaslyuk a 6. forduló óta — ahogy mondani szokás — tül van a nehezén. A Spar­tacus, a Honvéd, a Vasas, az Újpest és a Csepel mérkőzés­sel a háta mögött nyugodtab- ban nézett a jövő elé — ha mindjárt az utolsó helyről is. Minden csapat előtte volt, az egész mezőnynek csak a hátát látta — de aztán ő is meg­kezdte a pontgyűjtést. Tarso­lyában egyre szaporodtak a pontok, s a tabellán haladni kezdett a felé a hely felé, amelyet az elmúlt években el­foglalt. A csapat ragyogóan kezdett a Nyíregyháza ellen. Az elő­kelő helyén álló ellenfél 11:0- nál vette észre, hogy ennek fele sem tréfa. A Farkaslyuk pedig — éppen a 11 poén bir­tokában — engedett az iram­ból. E kettős összetevő ered­ményeként a Nyíregyháza alaposan feljött, de annyira nem, hogy befogja a hazaia­kat (15:12). A második játszmában a bányászfiúk biztosan, egyre határozottabban, megtorpanás nélkül, állandóan felfelé ive- löen játszottak. Az ellenfél csak 8-ig jutott cl. A remek nyitások, leütések a harmadik játszmában is folytatódtak (főleg Marezis, Truzsi és Békevári jártak elől) *— s ezek ellen a vendégeknek nem volt ellenszerük. Szinte összeroppantak. A szépszámú szurkolótábor elégedetten távozott a József Attila gimnázium tornatermé­ből, hiszen biztos hazai győ­zelmet láthatott — de azért a Nyíregyházától és a játékveze­tőtől többet várt. Ózdi Kohász—Komló 4:3 (3:1) Az NB L állása: 1. Vasas (1) 15 10 2. U. Dózsa (2) 15 9 3. Tatabánya (7) 15 8 4. Bp. Honv. (9) 15 7 5. FTC (4) 6. Dorog (12) 7. MTK (3) 8 Pécs (11) 9. Ózd (—) 10. S.-tarján (5) 11. Komló (—) 12. Csepel (10) 13. Győr (8) 14. Szeged (6) 15 6 15 7 15 IS 15 15 15 15 15 15 7 2 6 2 7 — 5 3 4 4 3 4 2 6 3 3 3 36:18 22 3 29:15 21 5 25:15 18 5 30:20 17 4 21:16 17 5 21:18 17 6 30:24 16 7 19:23 14 8 26:39 14 7 20:24 13 7 19:25 12 8 18:29 10 7 15:31 10 9 14:26 9 (Zárójelben az 1960—61. évi NB I-es helyezés.) NB n. Keleti csoport őszi végeredmény 1. DVSC 2. Bp. Előre 3. Láng 4. Diósgyőr 5. Miskolc «..Egyetértés 7. G.-MAVAG 8. Cegléd 9. Kecskemét *10. DEAC • 11. Szolnok 12. Borsodi B. .13. Nyíregyháza 14. Bp. Spart. 15. Sz. Építők 16. KISTEXT 15 10 2 3 44:20 22 15 7 5 3 32*22 19 15. 8 3 4 27:19 19 7 4 4 23:19 18 654 26:12 17 735 19:14 17 6 4 5 21:15 16 5 5 5 22:16 15 555 25:26 15 636 12:16 15 4 5 6 21:17 13 6 1 8 19:20 13 3 7 5 12:19 13 528 15:32 12 249 10:22 8 249 13:42 8 örd, 7 ezer néző. Vezette: Szabó. A látogató első benyomása az volt, hogy gyér az érdeklő­dés, aztán, hogy kellemetlen az idő, lóg az eső lába, végül, hogy talán mégis kár volt ott­hagyni a meccs miatt azt a jó töltöttkáposztát Ózd: Katona — Siska, Gyár­fás, Hajner — Szucsányi, Fer­dinand — Borbás II., Szilasi, Csornai. Szendrei, Zalai. Ed­ző: Kdlnai László. Komló: Kun — Kanizsai. Palotás, Komlói — Kékesi, Harkányi — Garai, Fekete dr., Molnár I., Sós, Iván. Edző: Albert József. Fergeteges iramban kezdtek a hazaiak, s a nézők jóformán bele sem melegedtek a szurko­lásba; Szendrei beadását Cser- nai a hálóba fejelte. 1:0. No­sza, felderültek az arcok, az óvatoskodó néző nem sajnálta többé a töltöttkáposztát, a hű­vös novemberi idő is elviselhe­tőbbé vált. A nézők nagy ré­sze elégedetten dörzsölte a ke­zét és a győzelem mellett tette le a voksot. közben a játékté­ren egymást követték az ózdi rohamok. A vendégek olykor csak szabálytalanság árán tud­ták feltartóztatni a hazaiakat, mint pl. a 6. percben is, ami­kor Szilasit a 16-ostól néhány méterre felvágták. A szabad­rúgásnak Csemai állt neki. A sorfal felállt ugyan, de ez a „fal” olyan volt, mint egyné­mely építőipari vállalat készít­ménye; bizonytalan, ingatag. Csemai hatalmas lövése átsü­vített az összeomló falon és Kun kapujába vágódott. 2:0. Ez igen! Zúg a hajrá kohász! És a kohász-fiúk szótfogadnák. Hajráznak, újra és újra, ami a 14. percben ismét eredmény­nyel jár. Borbás hosszú labdát kap szélre, utána ered és az alapvonal előtt néhány centi­méterre eléri: visszagurít Cser- naihoz, aki kicselezi hátvédjét cs a hálóba vágja a labdát. Mesterhármas! Bravó, Csemai! És bravó Ózdi Kohász! Negyedóra alatt három gól! Mi lesz itt? Szüret? (Valóban szüret lett, gólszüret, de nein egészen úgy, ahogy a lelkes szurkolók gondolták.) Végül a Komló felébredt, mint Tichyék a holland — ma­gyaron. A vendégek percei kö­vetkeztek. Nagy akarással ját­szottak — egyelőre silány ered­ménnyel. A komlóiak egyik tá­madásánál Hajner hazaadott, de nem volt egészen jó az irányzók, a labda kiment vol­na az alapvonalon, Katona azonban — hogy megmozgas­sa kissé átfázott tagjait —, mintegy öt métert a levegőben úszva, rávetette , magát Alábbhagyott az ózdiak ira­ma. Volt ugyan, aki azt állí­totta, hogy visszaesett a csa­pat, de a többiek letorkolták, mondván, hogy 3:0-nál nem illik ilyen csúnya szót hasz­nálni. A komlóiak persze nem tö­rődtek a vitával, egyre-másra próbálkoztak, s ez a 26. perc­ben sikerrel járt. Baloldali tá­madás végén a beadás Mol­nárhoz szállt, aki a hálóba fejelt. (3:1). Néhány szerény csók volt a gólszerző jutalma. Támadgattak a komlóiak, de az ózdiak előnye szinte be- hozhatatlannak tűnt A 34. percben Garai nagy helyzetbe került, azonban az 1:3 kölönc­ként csüngött a nyakán és ide­gességében két méterről fölé vágta a labdát. A félidő végén néhány tá­madást az ózdi fiúk is vezet­tek. Csornai, majd Borbás II. veszélyeztette a vendégek ka­puját, aztán a játékvezető vé­get is vetett az első félidőnek. A második félidő első perce hideg zuhanyként érte a hazai­akat: komlói támadás végén Barkányi fejesével a labda Ka­tona hálójában kötött ki. 3:2. (A gólszerzőnek most már sok­kal melegebben gratuláltak társai.) Rákapcsolt a Komló (úgy, mint az első félidő elején az Ózd), megmutatta, hogy azért ő is tud focizni. És hogy még nagyobb legyen a hasonlatos­ság; a Komló ■ negyedórás nyo­mása is éppen olyan eredmé­nyesnek bizonyult, mint az ózdiaké:, baloldali támadásnál Siska hibájából Garami elcsíp­te a labdát, kapura húzott ve­le és nagy gólt lőtt Katona há­lójába. 3:3. (A jobbszélsőnek most már ugyancsak kijutott az ünneplésből- Szinte az egész csapat ott nyüzsgött kö­rülötte. ölelgették, csókolgat­ták. A nézőtéren kísérteties csend. Szóval — oda a háromgólos előny! Fantasztikus! A haspárti szurkoló lelki szemei előtt ismét a töltötfcká- poszta jelent meg. Mégis kár volt otthagyni... És a rádió is olyan klassz muzsikát ját­szott a jó ebédhez ... Ejh! Most már mindegy! Gyerünk fiúk, talán még nincs veszve minden! Csemait nagyon őrzik, s ez­zel mintha kihúzták volna az ózdi csatársor méregfogát. De nini! egy kapufa! Hű, ha egy kicsit lejjebb megy!... De nem megy, sem a labda, sem a játék... A komlóiak nyugodtan játszanak, okosan védekeznek. Kétségkívül ki­húzzák döntetlenre... Már csak nyolc perc van hátra, már csak öt, már csak három... Nem, itt már csak a csoda segít! A nézők elindul­nak hazafelé... Már csak fél perc ... Nézzük csak... Csemai rálövi a lab­dát, a kapus kiüti, Szendrei felé száll, ő kapura fejeli. Goóól!... Goóól!... Goóól!... 4:3. Zeng, zúg a nézőtér, alsó és felső szomszédok összeölelkez­nek ... Kezdésre már nincs idő. • Változó iramú, változó szín­vonalú és helyenként igen ér­dekes mérkőzést hozott az NB I. újoncainak találkozója. A hazaiak az első percekben igen nagy becsvággyal küzdöttek, Fortuna is melléjük szegődött, és így 3 gólos előnyhöz jutot­tak. Ezután viszont komlói percek következtek. Mindenki azt hitte, hogy a vendégcsapa­tot — ahogy mondani szokás — letöri a hazaiak előnye, és megadják magukat. Nem így történt. A komlóiak nagy lel­kesedéssel küzdöttek, az első félidőben szépítettek, a máso­dik 45 percben viszont telje­sen nyílttá tették a mérkőzést, olyannyira, hogy 3:3 után bi­zony sok ózdi szurkoló már a döntetlenben is kiegyezett volna. Ennek magyarázata el­sősorban a hátvédhármas gyenge játékában keresendő. Míg a korábbi mérkőzéseken ez volt a csapat legstabilabb része* ezúttal sokat hibázott, feladatát körülményesen, néha pedig egyenesen rosszul ol­dotta meg. 'Siska például olyan elemi hibát vétett a kiegyenlí­tő gólnál, ami ritka eset az NB I-ben. A csatársor ötletesen, szé­pen játszott. Ez gondot jelen­tett a komlói védőknek, amíg meg nem találták az ózdi ötös­fogat ellenszerét. (Csemaira és Szálasára külön „őrt” állítod tak.) Az utolsó pillanatban viszont megpecsételődött a bányászcsapat sorsa. Mert Szendrei nem hibázott. így a két pont Ózdon maradt ugyan, de az 5 gólos vereségért nem sikerült visszavágni. Az Ózdi Kohászban Katona nem tehetett a gólokról. Volt néhány nagyszerű védése is. A hátvédhármas gyenge napot fogott ki. Szinte senkit sem lehet közülük kiemelni. A fe­dezetek közül Ferdinand nyújtott elfogadható teljesít­ményt. A csatársor és a mér­kőzés hőse Csemai volt. Rég nem látott, nagyszerű mester­hármasával sokat tett a győ­zelemért. Kívüle Szendreit és Szilasit is dicséret illeti. A két szélső csak időnként elégített ld. A Komlói Bányászban Palo­tás, Barkányi, Fekete dr. és Iván játszott jól. Szabó játékvezető működése ellen. véleményünk szerint, senkinek nem lehet kifogása. Becse Károly Paulovits Ágoston Értékes döntetlen a KÖZÉRT ellen Az MMTE női és férfi asztalitenisz csapata vasárnap délelőtt a népkerti sport- csarnokban játszotta le bajno­ki mérkőzéseit. A forduló legnagyobb meglepetését a női találkozó hozta. Az MMTE ta­lán az utóbbi évek legjobb eredményét érte el, pontot vett el a VM KÖZÉRT-töl! S hoz­zá keli tennünk, hogy ez a megállapítás — a játszmák alakulását tekintve — nem is a legszerencsésebb. Talán úgy is mondhatnánk, hogy a ven­dégek „találtak” eg.v pontot. ■ És így igfiz. Ugyanis az él­csoportba tartozó vendégek ellen az MMTE már 6:3-r&j sót 9:5-re vezetett. így a döntetlen 4 játszmával a mérkőzés befejezése előtt biz­tosított volt. S ehhez még azt is hozzátehetjük, hogy Megye­ri ellen az utolsó játszmákban nyerési lehetőséget szalasztot­tak el a hazaiak, sőt Grigássy, Baiatoniné ellen a döntő szett­ben 16:16 állásnál még esélyes volt. Lukács sikeresen mutat­kozott be a „nagyok” között, A férfi együttes mérkőzésén a vendégek szerencsés napot foglak ki. A két páros leját­szása után, melyet felváltva nyertek, egy percig sem volt versenyben az MMTE. MMTE—VM KÖZÉRT 9:9 Miskolc, NB 1. pői. Weiszncj Grigássy (3—3), Horválhné* Lukács (1—1) és a Weiszné—« Grigássy páros játszmát nyert MMTE—VM KÖZÉRT 5:6 Miskolc, NB I. női ifjúsági, Ramocsa, Kozma (8—2) és a Ramocsa—Kozma páros győ­zött. POSTAS—MMTE 14:4 Miskolc, NB 1. férfi. Nemesi) dr. Megadja, Engi n. (1—1) és Nemesi—Oprável páros nyert. MMTE—POSTAS 3:2 Miskolc, NB I. férfi ifjúsági. A győzelmeket Búzái, Tálas (1—1) és a Búzái—Tálas pár szerezte. S. N. GanVAG—MVSC 1:0 (0:0) Kőbányai út, 800 néző. Ve­zette: Fehérvári Ganz-MAVAG: Kamarás — Posch, Palásti, Szedlák — ör- dögh, Gál — Vígh, Tuschinger. Balogh, Harmath, BédL Edző: Kispóter Mihály. MVSC: Míhalóczki — Homo- vics. Buna. Péter — Zoller, Szabó — Marosi, Dobos, Bor­bély, Gyetván. Osváth. Edző: Nagy György. A vizes, nehéz talajú pályán nagy iramban kezdett mind­Meglepetés Sajószéntpéteren Debreceni EAC—Borsodi Bányász 1:0 (1:0) Sajószentpéter, 800 néző. Játékvezető: Bircsák. DEAC: Kassai — Környei, Móricz, Varsányi — Temesvá­ri, Csefalvai — Stefanik, Kéki, Ezúttal sem ment a játék ••• Láng Gépgyár—DVTK 1st (1:0) Diósgyőr, 5000 néafij Játék­vezető: Soós B; l áng SK: Gulyás — Szebeni, Hrubi, Juhos — Mészáros, Fischer — Tolonics, Tetnovsz- ky, Molnár, Szűcs, Balogh. Edző: Készéi László. DVTK: Hódi — Werner, Szigeti, Paulés — Ferecsi, Nyíri — Kovács, Csányi, Kiss, Balázs, Ráczi; Edző: Mágori József. Hazai támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés és már az első percekben helyzetek adódtak a Láng kapuja előtt. Ezek azonban most is, a ké­sőbbiekben is kihasználatla­nok maradtak. Az 5. percben Kiss lövését Védte Gulyás. Né­hány perces mezőnyjáték után nz első ellentámadást a 10. percben vezették a budapesti­ek. kevés eredménnyel; A 13. percben Nyíri nagy- erejű lövése a kapufáról pattant ki, két perccel ké­sőbb Kiss gólhelyzetben a kapu mellé fejelte a labdát. Ezután a néhány parázs pilla­nat után ismét mezőnyjáték következett, némi DVTK fö­lénnyel. A Diósgyőr támadott, de gólt a vendégek szereztek. Egy váratlan ellentáma­dásnál Balogh kapta a labdát, a balszélső 20 mé­terről küldött hatalmas lö­vésével szemben Hódi te­hetetlen volt. 1:0 a Láng SK javára. A váratlan gól után a félidő háralévő részében továbbra is a Diósgyőr volt fölényben. A csatársor azonban nem tudta tartani a labdát, ezért nem si­került áttörni a jól védekező vendégek gyűrűjét. A 41. perc­ben a Láng Gépgyár kapuja előtt nagy kavarodás támadt, végül is Kiss csúnyán fölé lőtt; A második félidő is diósgyő­ri rohamokkal kezdődött. A 46. percben Balázs a 16-oson belül jó helyzetben lyukat ru­góit. Az 50. percben kiegyen­lített a DVTK. Ráczi tört kapura, a lab­da az egyik védő kezére pattant, a játékvezető li­est ítélt. A büntetőt Kiss értékesítette. 1:1. A gól után ismét lelkesen támadtak a DVTK játékosai. Az 52. percben Perecsi nagy lövése alig kerülte el a kaput, a 60. percben egy váratlan el­lentámadásnál Werner tisztá­zott nehéz helyzetben, majd a másik kapunál Nyiri lőtt mel­lé. A 66. percben Ráczi, a 70. percben pedig Balázs lőtt ka­pu, mellé. Nem sokkal később Kiss ragyogó kapáslövése ugyancsak elkerülte a kaput. A mérkőzés DVTK támadá­sokkal ért véget. Közepes iramú cs elég alacsony színvonalú mér­kőzést hozott a két csapat találkozója. A hazaiak ez­úttal is nagy csalódást kel­tettek. Rejtély marad, mi az oka a DVTK gyenge játékának és annak, hogy az utóbbi hetekben nem sikerül a találkozókon olyan eredményt elérni, amely a csapattól joggal el- . várható. Ezen a mérkőzésen is kiütkö­zött néhány alapvető hiba. Voltak játékosok, akiknek szinte egyetlen jó megmozdu­lásuk sem akadt. A csatársor és a védelem között nem volt meg a kellő összhang, vagy a védők ragadtak le, vagy pedig a csatárok nem húzódtak visz- sza: A helyzetek kihasználá­sával is baj volt, hiszen több­ször biztosnak látszó gól­helyzetben is hibáztak a DVTK csatárai. A Láng SK megérde­melten vitte el Diósgyőrből az egyik pontot A DVTK csapatában ki­emelkedő játékot ezúttal sen­ki nem produkált. Hódi kevés dolgát megbízhatóan látta el, a védelemből egyedül Wernert lebet dicsérni, a két fedezet elég sokat dolgozott, kevés si­kerrel, a csatársornak nem ment a játék* Szűcs, Mályis, Filetóth, Edző: Szilárd Elek. Borsodi Bányász: Veres — Négyesi, Kovács, Friedel — Jaskó, Paulás — Mencsik, Kőhalmi IL, Hetei, Vécsei, Séra. Edző: Csorba Károly. Hazai támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés és mindjárt az első percekben több gól­helyzet adódott a DEAC kapu­ja előtt; A vérmesebb szur­kolók abban reménykedtek, hogy ezúttal istnét nagy gól­arányú hazai győzelemben gyönyörködhetnek majd. Nem igy történt, mert amíg az 5. percben Vécsei szinte biztos gólhelyzetben hibázott, majd Hetei fejelte á kapus kezébe a labdát, addig a 13. percben a DEAG megszerezte a mérkő­zést eldöntő egyetlen gólt. És micsoda gól volt ez is: Kéki messziről kapura lőtt, Veres kiejtette a lab­dát és a befutó Filetóth a hálóba lőtte. Kapushiba. 1:0 a DEAC javára. Ekkor még senki sem hitte, hogy ezzel el is dőlt a mérkő­zés sorsa. A 15. percben Né­gyesi sérülésével a védelem is felbomlott 'és a csatársorban is változtatni kellett. A sérült hátvéd lett a jobbszélső és Mencsik a jobbhátvéd. Tíz emberrel is a Borsodi Bányász támadott többet, ennek jel­lemzőjéül hadd említsük meg, az első 45 percben Veres több lövést nem is kapott. A DEAC kapujára viszont szinte zápo­roztak a lövések. A 25. perc­ben fgy jobboldali támadás­nál Séra 8 méterről a kapu mellé lőtt. Nem sokkal később He^ei hibáaott. A 16-osról egymás után mentek a szabadrúgások, de a labda nem jutott a hálóba. Végül is meddő fölénnyel ért véget az el­ső 45 perc. No, majd a második félidő­ben — reménykedtek sokan a szünetben. De a játéknak ez a része sem hozott sok örömet a sajószentpéteriekhek. A ven­dégek beálltak védekezni és a 16-os környékén mindent há­rítottak. Dolgukat megkönnyí­tette az is, hogy a sajószent- peteri csatárok fölöslegesen cselezgettek, kivártak az át­adásokkal és sok pontatlan le­adást is lehetett látni. A 67. percben Kőhalmi II., nem sok­kal később Hetei lövését hárí­totta a kitűnő formában lévő Kassai. A másik oldalon a sé­rült Négyesi kapura lőtt, a ki­pattanó labdát a befutó Séra 4 méterről a kapu mellé rúg­ta; Ezzel a hazaiak ellőtték az utolsó puskaporukat is. A hátralévő percekben a debre­ceni együttes lelkesen és ered­ményesen védekezett; Kevesen gondoltak arra, hogy a Borsodi Bányász vere­séget szenved otthonában az NB II. újoncától; A játék ké­pe alapján a vendégek győ­zelme nem mondható Indo­koltnak, de a két pontot ettől függetlenül elvitték; Ez első­sorban azért történhetett meg, mert a hazaiak nem találták meg a tömör védekezés ellen­szerét, A fedezetpár sem bizo­nyult jó összekötő kapocsnak a védelem és a csatársor kö­zött. Ez olyan mérkőzés volt, amelyen a hazaiak közül jó­formán senki sem nyújtott ki­emelkedő teljesítményt. két csapat. Ä változó, gyors támadások, színes akciók után a 3. percben a hazaiak jobb- szélsője jó iramban elfutott) élesen, félmagasan beadott labdáját a védelem elnézte, Szerencsére egy hazai csatát sem tartózkodott a közelben, a beadás elsuhant a kapu előtt (Nagy helyzet volt!) Az 5. percben, sarokrúgás után, a labda elszállt az előre húzó­dott Homovics feje fölött, s a nehéz szögben álló Osváth lö­vése a kapufa mellett zúgott el. A 15. percben Szabó — Zol­ler összjáték után a balfed ez ot 25 méterről leadott éles, la­pos lövését Kamarás nagy bra­vúrral védte. K et-három vas­utas-támadás után a hazaiak ;S veszélyeztettek es kiegyensú­lyozottá vált a játék. Á S3, percben a Ganz-MAVAG nagy erővel rohamozott, és egy for­más támadás után Tuschinger hajszállal az óldalháló mellé lőtte a labdát. Utána a vasuta­sok kerültek a hazaiak kapuja elé; Marosi felső léc alá tartó lövését Kamarás kiütötte. Szünet után sók parázs jelenet volt a MÁVAG kapuja előtte egymás után több lövést kel­lett a hazaiak kapusának há­rítania. A 66. percben Gál fel­vitte a labdát, s a balfedezot jól eltalálj lövése a léc alá vágódott 1:0. A mérkőzés to­vábbi részeben az MVSC me­zőny-fölényt harcolt ki. sok helyzetet kidolgozott, de a hazai védelem biztosan állt a lábún. A vendégeknek nem si­került a gólszerzés. Időnként a MÁVAG is veszélyeztetett, egy esetben a miskolci ka du előtt is adódott meleg helyzet. Bál­szélen vezetett támadás t'táa Harmath beadott és a kaputól 5 méterre álló Balogh fejes- labdáját MihalóczW hiavurraJ hárította. A végig jő iramú, a ne­héz talaj ellenére is színvo­nalas mérkőzésen az MVSC jól játszott. A csapat taktikai fegyelmezettségből jelesre vizsgázott, végig lelkesen és helyenként jól Is játszott. A döntetlen inkább megfelelt volna a játék képének és csak egy 25 méterről jól eltalált lö­vés juttatta a győzelmet a ha­zaiaknak. Jók: a hátvódhánnas (Ho“ movies r ma. Peter). ^7sKo.