Észak-Magyarország, 1961. augusztus (17. évfolyam, 179-205. szám)

1961-08-29 / 203. szám

Kedd, 1961. augusztus 29. ESZAKMAGYARORSZAO ‘JZfíKtnffG VfWORSZQG Remek Játék, nagyszerű győzelem Ósdi Kohász—MIK 3:2 (3:2) ózd, 15 000 néző. V.: Gere. Ózdi Kohász: Katona — Budai, Szurdoki 1., Hajner — Siska, Borbás 1, — Zajai, Széles, Csernai, Szendrei, Szilasi. Edző: Kálnai László. MTK: Kovalik — Készéi, Sípos, Palicskó — Nagy, Kovács III. — Sán­dor, Bodor, Kuti, Molnár, Szimcsák 1. Edző: Szűcs Gyula. Az ózdi csapat kezdett, de az első gólt a vendégek érték el. A 3. perc­ben Készéi Bodorhoz adott, majd a jobbösszekötő Molnárt szöktette. Molnár kiugrott és a kapujából kimozduló Katona mellett a há­lóba lőtte a labdát. 1:0 az MTK javára. Alig telt el két perc, amikor sike­rült az egyenlítés. Széleshez került a labda, aki há­rom védőt cselezett ki egymás után és biztosan lőtte a jobb sa­rokba a labdát. 1:1. A 14. percben Zalai Csernaihoz adta a labdát. A középesatár lövése Síposról felpattant és a jó ütemben befu­tó Szendrei biztosan fejelte háló­ba a második hazai gólt. 2:1. Katona védte ezután Molnár lövé­sét, majd Molnár fölé, míg a túlolda­lon Széles mellé lőtt jó helyzetben. A 27. percben szögletet ívelt be Sándor. A beívelt labdát Szurdoki középre fejelte, balszerencsére Molnár elé, aki kapásból laposan a kapuba lőtt. 2:2. (A gólvonalon álló Katona és . Haj­ner az előtte állóktól nem láthatta a labdát.) Csernai szabad rúgását ütötte ki Kovalik, majd három MTK-szöglet jelezte, hogy a fővárosi csapat sze­rette volna megszerezni a vezetést A 39. percben Zalai vitte fel a labdát, középre akarta adni, de a labda Kovács III. kezén csattant. A partjelző beintése után Gere játékvezető 11-est Ítélt és a büntetőt Csernai biztosan lőtte a balsarokba. 3:2. Az első félidő utolsó perceiben az MTK próbálkozott, — eredménytele­nül, az ózdiak jól tartották a labdát. Szilasi fölé lövését láthattuk a má­sodik félidő kezdetén, majd Szendrei húzott el a védelem mellett, de Sí­posnak volt ideje közbelépni. Nagyhoz került az egyik MTK- Bzöglet után a labda, aki 18 méterről hatalmas lövést kül­dött kapura, de Katona jó érzék­kel szögletre ütötte a léc alá tar­tó labdát. Széles cselsorozatát tapsolta meg a közönség, amelynek a végén a jobb­összekötő lövését Kovalik szögletre ütötte. Ezután az MTK nagy erővel vezette támadásait. Sok veszélyes helyzet volt az ózdi kapu előtt. Az utolsó percek rendkívül izgal­masan teltek el. A mindenképpen egyenlítésre törő MTK a 85. percben Bzimcsák révén nagy helyzetbe ke­rült, de Katona ezúttal is helyén volt. Sőt egy perc múlva Siska való­sággal belevetette magát egy közeli lövésbe, majd Molnárnak a balsarok felé tartó labdáját csípte el nagysze­rű vetődéssel az ózdi kapus. Az ózdi védelem kifogástalanul működött és sikerült megtartania egygólos elő­nyét. Igen jó iram, szép támadások, vál­tozatos küzdelem jellemezte a mér­kőzést. Az ózdi csapatot nem törte le a fővárosi csapat gyorsan elért gólja, hanem a taktikai fegyelem betartásával játszották az előre megszabott játékukat. A védelem biztosan állt a lábán, jól időzített közbelépésekkel, gyors, pon­tos leadásokkal már a védők meg­kezdték az ellentámadás kibontakoz­tatását. A két fedezet igen jó ka­pocs volt a védelem és a támadósor között. Szereléseik sikerültek, sok esetben önfeláldozóan siettek a vé­delem megsegítésére. A csatársor ezen a mérkőzésen is igen jó telje­sítményt nyújtott. Csernai nagyszerűen fogta össze az ötösfogatot és támadásaik min­dig veszélyt jelentettek az MTK védőknek, ugyanakkor fáradha­tatlanul segítettek a hátsó alak­zatoknak is. A fővárosi csapat igen sok húzásból, passzolgatásból igyekezett támadása­it felépíteni, ami ezen a mérkőzésen azért sem vált be, mert a kiváló erőnlétű ózdiak már csirájában el tudták fojtani az ilyen felfogású tá­madásindítást. Katona ezen a mérkőzésen védett a legjobban a bajnokság során. A gólokat nem védhette, több esetben 'bravúrral hárított. A hátvédhármas tagjai egymást múlták felül. Talán Hajner volt a leghatározottabb eb­ben a sorban, pedig neki volt a leg­nehezebb dolga, — Sándor semlege­sítése. Ezt a feladatot kifogástalanul látta el. Szurdoki is, Budai is meg­bízható. jó játékot produkált. Siska az első félidőben néhányszor za­varba jött, nem fogta szorosan Mol­nárt, szünet után nagyon feljavult és ekkor egészen kiválót nyújtott. Bor­bás I. ezúttal is a mezőny legjobbjá­nak bizonyult. Jól tartotta emberét, nagyszerűen szerelt és labdáinak va­lósággal „szeme” volt. A csatársor legjobbja Csernai volt. Jól birta a 90 perc fáradalmait. Csele!, átadásai si­kerültek, jól irányított. Széles és Szendrei igen sokat dolgozott elöl és hátul, mindketten sokkal jobban játszottak, mint legutóbb. Góljaikért külön dicséretet érdemelnek. Zalai jól hozta fel a labdát, veszélyes tá­madásokat vezetett, lövései azonban nem sikerültek. Szilasi az első félidő­ben tartózkodóan játszott, szünet után erősén feljavult. Az MTK-ban Készéi, Palicskó ját­szott elfogadhatóan, a többiek nagy hibaszázalékkal küzdöttek. Gere játékvezető csak kisebb hibá­kat vétett. Leskó Pál Ez toriént az NB II-ben.*. Az NB II. Keleti csoportjának ötö­dik fordulójában több meglepő ered­mény született. Ezek közé tartozik a debreceni vasutasok otthoni pont­vesztése, a KISTEXT győzelme és a Ganz-MÁVAG nagyarányú veresége. Kikapott az eddig veretlen Cegléd és megszerezte első győzelmét a Borso­di Bányász. Az ötödik forduld ered­ményei a következők- KISTEXT — Előre 3:2, DVSC — Szolnoki MÁV 1:1, Kecskeméti Dózsa — Ganz-MA-. VÁG 6:2, Egyetértés — Ceglédi VSE 2:1, Láng — Szegedi Építők 4:1. DVTK—DEAC 1: 0 (0 : 0) Diósgyőr, 5000 néző. Vezette: Pós- fai. DVTK: Hódi — Perecsd, Szigeti, Paulás — Csányi, Nyíri — Bóta, Ko­vács, Ráczi, Matisz, Szarnék. Edző: Bodola Gyula. A hazaiak hatalmas iramban kezd­ték a játékot, s a második percben már Ráczi veszélyes lövése a jobb­kapufa mellett suhant el. A DVTK játszott fölényben, állandóan roha­mozott, de a befejezés nem sikerült, a lövések egymásután — ha sokszor csak centiméterekkel is — a jobb és bal felső sarok mellett süvítettek el. A DEAC ritkán jutott a hazaiak ka­puja elé, támadásaik akkor gém je­lentettek különösebb veszélyt. A 29. percben Kovács óriási erejű bombá­ját Kassai szögletre mentette. A nyo­masztó fölény ellenére nem volt eredmény. Lövés-lövés után szállt a DEAC kapujára, mellé, vagy fölé. Fordulás után a DVTK fölénye jegyé­ben folytatódott a játék. Az első perc végén Nyíri lövése centiméterekkel suhant el a jobb alsó sarok mellett, ellentámadásnál Szűcs futott ed, első és utolsó veszélyes helyzetet teremt­ve a hazaiak kapuja előtt. Az 56. percben az elörehúzódott Pere esi ballal a jobb alsó sarokba bombá­zott. 1:0. A gól után tovább rohamo­zott a DVTK, s a 65. percben Ko­vács érvénytelen gólt lőtt. A mérkő­zés végéig alig jutott át a DEAC a félvonalon. A DVTK ezen a mérkő­zésen is szinte végig egy kapura ját­szott. A nyomasztó fölény azonban gólokban nem jutott kifejezésre. Eb­ben a pontatlan lövéseken kívül nagy része volt Kassainak, a DEAC kapu­sának, aki csapata legjobbja volt, s többször bravúrosan védett. A hazai­ak legjobb része a védelem volt. a fedezetek közül Nyíri volt a jobbik, a csatársorban Ráczi nyújtott meg­felelő teljesítményt. Kovácsnak volt két ragyogó alakítása, megkapta ér­te a megérdemelt vastapsot, de a lö­vések... — elkerülték a kaput Borsodi Bányász—Nyíregyháza 2:0 (0:0) DANI BÁCSI..: Sok éve már annak, hogy utoljá­ra láttam. Pedig egy városban élünk, mégse találkozunk. Ritkán járók arra, ahol munkahelye van. Különös érzés kerített most hatal­mába, amikor kitüntetése kapcsán arról értesültem, hogy munkahelye azonos harminc év előtti munkahe­lyével. Mondom, több éve lehet már annak, hogy futólag láttam. Nem is igen emlékszem rá, milyen lehetett akkor. Amúgy se számít! Mert én úgyis egy képet őrzök róla. Ugyanazt harminc esztendeje. Für­gén szalad a pályán. Ki-be jár az öltözőkbe. — Eltűnik és előtűnik. — Határozott hangon intézkedik. — Gyorsan jár, gyorsan tesz-vesz. Egyénisége számomra elválaszt­hatatlan az Attila korszakától. Sok ifjú futballrajongó talán nem is hallott az Attiláról. (Meg a Mö- KASE-ról, meg a Szemeréről). Az Attiláról, amikor még Maszlonka meg.Dankó volt a hátvéd-pár. (Ak­kor úgv mondták: a bekkek.) Szem­ző védett a csapatban és Povolni (remélem, jól írom) süvítő bombá­kat rúgott a kapuba. S a kiváló, derék Pimp! egyszer közvetlen gólt. rúgott komerből. (Bocsánat: szögletből.) Bajnok volt az Attila a TT. ligában, és minden mérkőzé­sére nagy zászlólengetéssel vonult W. Nem voltam, nem lehettem ott az öltözőben, de gondolom, a zász­lót is Szűcs Dániel, a Dani bácsi készítette ki. A csapat kifutott a pályára, 6 pedig ott állt az öltöző előtti kor­látnál és úgy nézett a játékosok után, mintha mindannyian a fiai lennének. S most olvasom, hogy 71 éves fejjel még mindig ott áll az öltöző előtti korlátnál, s meleg te­kintettél kíséri a pályára kifutó „unokákat”. Az idők ügy hozták, hogy soha életemben egyetlen szót se váltot­tam Szűcs Dani bácsival. Mégis, kitüntetése alkalmából hadd szo­rítsam meg kezét, a népkerti sport­pálya öreg gondnokáét. — Dani bácsi, egy jó labdát ké­rünk ! — Dani bácsi, erősítse meg a bőrszeget! — szólongaíják a fiata­lok. Hadd kérjem meg én fs valamire. Kedves Dani bácsi! Szóljon mór, ha arra van kilátás, hogy egy új Pimpi megint gólt rúg komerből. Mert azért azt csak megnézném... Sárközi Andor Sajószentpéter, 2000 néző. Vezette: Farkas. Borsodi Bányász: Veres — Kovács, Sztibor, Mencsik — Garami, Paulás — Baranyi, Hetei, Vécsei, Kőhalmi II., Séra. Edző: Szeder István. A hazai csapat támadásaival indult a mérkőzés. A vendégcsapat védeke­zésre rendezkedett be. Kőhalmi II. lőtt fölé. majd Sóra lábáról perdült le a labda jó helyzetben. Kőhalmi előtt adódott még gólszerzési alka­lom, de kapu fölé emelte a labdát. A második félidőben fokozódott a hazai csapat fölénye. A nyíregyházi csa­pat gyakran nyolc játékossal védeke­zett. Az 57. percben, közvetett sza­badrúgás után. a vendégcsapat 16- osán belül pattogott a labda, végül Séra közelről a hálóba sodorta. 1.-0. A gól után vita támadt, mire a já­tékvezető Kovacsicsot kiállította. .4 64. percben Séra. ugrott ki a védők között és nagy erővel lőtt a hálóba* 2:0. A gól után a nyíregyházi játéko­sok sértegették a játékvezetőt, a ki előbb Pált, majd Aranyit küldte le a pályáról. A hátralévő időben ese­ménytelen volt a játék. Megérdemel­ten szerezte meg első győzelmét a Borsodi Bányász, annak ellenére, hogy játéka még mindig sok kíván­nivalót hagyott maga után. Különö­sen a csatársorban voltak kirívó hi­bák. A győztes csapat védelmének legjobbja Sztibor volt. A fedezetek közül Garami nyújtott jobb telje­sítményt, de Paulás is jobban ját­szott, mint legutóbb. Elől Kőhalmi mozgékonyságával, Séra góljaival tűnt ki. Bp. Spartacus—miskolci VSC 2:1 (0:0) Budapest, Apaffy u. 200 néző. Vezette: Fehérvári. MVSC: Mihalovszki — Homovics, í Szabó, Péter — Zoller, Kovács — i Marosi, Tóth. Dobos, Gyetván, Os- }váth. Edző: Nagy György. Buna a mérkőzés előtt belázaso- Sdott, így nem a tervezett összeállí- ,tásban játszott az MVSC. Ennek et­ilénére az első félidőt végig támadták ja miskolciak. Rengeteg helyzetet 'dolgoztak ld az ellenfél kapuja előtt, 'de a játékvezető igen sok ítéletével [ sújtotta a miskolciakat, akik nem (tudtak kibontakozni. Kemény bele- S menésekkel is távoltartották a mis- jkolci csatárokat a hazai védők. Ma- 'rosi előtt adódott ekkor gólszerzési j alkalom, de a csatár tiszta helyzet­ben lyukat rúgott. Szünet után fo­kozódott az MVSC fölénye és a 50. Egy győzelem, egy döntetlen, három vereség a kézilabda forduló mérlege Vasárnap — mint a tudósítás címe is mutatja — nem valami jól szere­peltek a borsodi NB-s kézilabda csa­patok. Az Ózdi .Kohász női csapata a fővárosban küzdött a bajnoki pon­tokért és a „kiesési rangadó” a sze­rencsésebb TF győzelmével végző­dött. A DVTK jobban játszva, biz­tosan győzött. Az MMTE nem tudta megismételni a múlt vasárnapi, deb­receni teljesítményét, TF—Ózdi Kohász 7tó (3:1) Budapest, NB I., női. A „kiesési rangadón” heves harcot vívott a két együttes. Az első félidő­ben a hazaiak jobban kihasználták helyzeteiket, az ózdi lányok, főleg a kapu előtt, bátortalanul játszottak. Szünet után nagyon feljavult az ózdi Újabb győzelem vízilabdában MVSC—Szegedi VSE 7:4 (0:0, 3:0, 2:2, 2:2) Miskolc-Tapolca, 500 néző. Nehezen lendült játékba az MVSC bajnokjelölt csapata. Az első negyed­ben nem sikerült gólt elérniök, pedig több lövés szállt a vendégcsapat ka­pujára. Ekkor lassan, körülményesen játszottak a hazaiak. A második ne­gyedtől kezdve erősítettek és végül biztos győzelmet arattak. Az MVSC a következő csapattal érte el a győ­zelmet: Frank — Laszák, Király, Ké­pes, Adamovits, Herbály, Garai. A fcyőztes csapat góllövői: Herbály (4), 'Adamovits (2), Laszák (1). csapat, kiegyenlített, s az egyenlítő gól után Adamkó hetest hibázott. Az utolsó percben a TF vitatható góllal győzött. Góllövők: Farkas (4), Ricz- kóné (2). A csapat valamennyi tagja — különösen a második félidőben — jól játszott, a két ózdi góllövő ki­emelkedett a mezőnyből. DVTK-MVSC 16:6 (7:3) Diósgyőr, NB II., férfi. Annak ellenére, Rogy szokatlanul korán (reggel fél 9 órakor) kezdődött a két miskolci csapat találkozója, hatalmas közönség előtt folyt le a mérkőzés. Idegesen kezdett mind a két együttes, melyhez az izzó légkör is nagyban hozzájárult. Az első DVTK-támadás a kapufa éléről visz- szapattant, lövéssel fejeződött be. ■ Utána az MVSC percei következtek. Két gyors elfutás... — s máris 2:0 a vendégek javára. A két gól után a DVTK fokozatosan belelendült, jobb erőnléte kidomborodott, ez nagy fölényt biztosított az együttes szá­mára, s ragyogó akciók eredménye­képpen, egymásután 7 (!) gólt dobott. Szünet után is folytatódott a diós­győriek gólsorozata. Ekkor egymás­után hatszor (!) zörgött az MVSC hálója. A mérkőzés utolsó harmadá­ban felváltva, estek a gólok. A talál­kozó eredménye a DVTK nagy fölé­nyét mulatta és megérdemelten győ­zött. pedig az MVSÓ ezen a rendkívül izgalmas mépkőzésen nem játszott alárendelt szerepet. Talán más lett volna a végeredmény, ha 7:4-es ál­lásnál Kerekes nem védi ki a hetest, s ha sok átadási hiba nem csúszik be a vasutasok játékába. Góldobók: Tarl, Tóth A., Tóth I. (3—3), Dimóny, Selmeczi, Tomorszki (2—2), Papp, il­letve Gyöngyösi (3), Hoffmann (2), Varga. A DVTK legjobbja Kerekes volt, de a csapat többi tagja is ki­emelkedő teljesítményt nyújtott. Az MVSC játékosai közül Muhorai, Gyöngyösi, Hoffmann dicsérhető ... Martfű—MMTE 17:15 (8:7) Miskolc, NB II., férfi. Óriási érdeklődés előzte meg a két jóképességű együttes találkozóját, s a nézők nem is csalódtak. Végig rendkívül izgalmas, változatos mér­kőzést láthatott a nagyszámú néző­sereg. A vendégek kezdtek jobban. Ellenállhatatlan rohamaikat gólok­kal fejezték be. Három, majd négy- gól lett az előnyük. Utána a Munkás szépen játszva, majdnem ki­egyenlített, majd újra a Martfű volt a támadó. Ismét elhúzott három góllal, végül, a félidő befejezése előtt az MMTE rohamai szorossá tették a mérkőzés állását. Fordulás után na­gyon rákapcsolt a hazai csapat, egyenlített, sőt 8:10 állásnál már 2 góllal vezetett is, s bár Martfű szé­pített, újabb két akció sikerrel járt és a Munkás háromra növelte elő­nyét. 9:12 volt ekkor a mérkőzés állása, s úgy látszott, a mérkőzés kéne alapián is, a hazaiak győznek. Utána azonban sok labdát eladtak, az indításokat az ellenfél rendre el­fogta, kihagyott hetes (az első félidő^ ben Is kihagytak egy hetest), ideges­kedés, s bár még egyszer megszerez­ték a vezetést (12:13), utána a terv­szerűbben, higgadtabban és főleg jobban játszó Martfű megérdemel­ten győzött. Váltakozó teljesítményt nyújtott ezen a mérkőzésen az MMTE. Pedig ezen a találkozón sok minden függött. Győzelem esetén még a bajnokság reménye is meg­csillant volna előtte. Időnként na­gyon jól s a mérkőzés egyes periódu­saiban egész gyengén játszottak. Már nem az első eset (pl. Makó), hogy biztosnak látszó győzelmet engedtek ki kezükből, idegeskedtek s a végén nem bírták a hajrát. Az MMTE gól­lövői: Papp, Szőke, Nemes (4—4), Lángi (2), Gyülvészi. Debreceni Kinizsi—MVSC 2:2 (2:1) Debrecen, NB II., női. A hazai csapat már a negyedik percben két góllal vezetett, melyre az MVSC Árpádné góljával válaszolt. A vasutas-lányok nagyszerűen játsz­va, mezőnyfölényt harcoltak ki, de az akciók befejezésével adósok ma­radtak. Szünet után is állandóan az MVSC támadott, a játékosok a hely­zetek tömegét hagyták ki. Ebben a játékrészben is Árpádné volt a gól­szerző. A debreceni találkozón a sze­rencse is elpártolt a vendégektől, legalább 40 (!) biztosnak látszó hely­zet maradt ki. Jók: Bukta, Árpádné, de a mezőnyben az egesz csapát szépen játszott, jól kombinált. Sándor Nándor, percben 18 méteres szabadrúgásból Dobos talált a hálóba. 0:1. A gól után is miskolci fölény volt, maid az 55. percben a Spartacus jobbszél­sőjét Kovács a kezénél fogva a fél­pályánál visszahúzta, amiért a já­tékvezető ld állította. A tíz főre ol-' vadt miskolci csapattal szemben fö­lénybe kerültek a hazaiak és a 68. percben szerencsés góllal egyenlítet­tek. 1:1. Ezután kiegyenlített lett a játék. Az egyik hazai próbálkozásnál a játékvezető jogtalan 11-est ítélt az MVSC ellen és a megítélt büntetőt Mihalovszki kivédte. A 83. percbén az MVSC kapufájáról pattant le a labda, Kóczián rálőtte, de Mihalov­szki újból elé ütötte á labdát. Ekkor Kóczián kezéről pattant a labda az összekötő elé, aki kapura gurított. Még a gólvonal előtt Szabó felszaba­dított. A játékvezető, aki közel állt az esethez, tovább-ot intett. A part­jelző viszont jelzett A játékosok úgy gondolták, hogy Kóczián bezezéséí intette le, általános meglepetésre azonban gólt mondott a játékvezető­nek, aki azt meg is adta. A végig sokkal jobban játszó MVSC ér­demtelenül szenvedett vereséget. Á LABDARUGÓ NB í. ÁLLÁSA 5 1. Tatabánya 5 4 _ 1 13: 5 a 2. Bp. Honvéd 5 4 — 1 15: 7 3 3. Ferencváros 5 2 2 1 7: 5 6 4. Vasas 5 2 1 2 12: 6 5 5. U. Dózsa 5 2 1 2 8: 6 5 6. MTK 5 2 1 ’ •> 14:11 5 7. Salgótarján 5 2 1 2 10:10 5 8. Dorog 5 2 1 2 7: 8 5 9. Győr 5 2 I 2 5:11 D 10. Űzd 5 2 — 3 8: 9 4 11. Szeged 5 2 — 3 5: 7 4 12. Pécs 5 2 — 3 6:10 4 13. Komló 5 1 1 3 6.T2 3 14. Csepel 5 1 i 3 6:15 3 NB II. KELETI CSOPORT! i. DVSC 5 4 1­20: 8 9 2. Láng 5 3 1 1 11: 7 7 3. Diósgyőr 5 3 1 1 5: 4 7 4. Cegléd 5 2 2 1 10: 2 6 5. Egyetértés 5 3 — 2 6: 4 6. Bp. Élőre 5 3 — 2 16:14 6 7. Kecskemét 5 2 1 2 9:12 5 8. G.-MÁVAG 5 2 1 2 6:14 5 9. Nyíregyháza 5 1 2 2 4: 4 4 10. Miskolc 5 1 2 2 5: 6 4 11. DEAC 5 1 2 2 3: 4 4 12. Szegedi Ep. 5 2 — 3 7:10 4 13. Bp. Spart. 5 2 — 3 8:12 4 14. Szolnok 5 1 i 8 B: S* 3 15. KISTEXT 5 1 1 3 8:13 3 16. Borsodi B. 5 1 X 3 3; 7 3f