Észak-Magyarország, 1961. április (17. évfolyam, 78-101. szám)

1961-04-25 / 96. szám

»eia, 19«. április ZS. CSZAKMAGYARORSSAG & A DVTK győzelmet érdemelt volna DVTK—Szegedi EAC 1:1 (0:0) Szeg**!, 15 000 néző. Vezette: Far- feas. A két csapat összeállítása: DVTK: Hódi. — Werner, Szigeti, Paulás, — Solymosi, Perces!, — Iván, Csányi, Kiss, Papp, Fái. Edző: Bo- dola Gyula. SZEGED: Tóth, — Szabó, Portörö, Tass, — Dczsófi, Zaliár, — Nemes, Remenyik. Hajós, Pető, Boros. Edző: Sziics György. Széllel hátban kezdett a diósgyőri fcsapat és azonnal átvette a játék irányítását. Gyors támadásokat ve- ECt.tek a hazaiak kapuja ellen és több lövést küldtek a SZEAC kapu- §ára, de azok vagy elkerülték a ka­put, vagy tisztázni tudott Tóth, a szegedi kapus. A 8. percben szabad­rúgáshoz jutott a DVTK. Közben Dezsőfi vitatkozott a játékvezetővel, majd megsértette őt és így a kiállí­tás sorsára jutott. Ettől kezdve egy játékos előnye lett a DVTK-nak. Mindenki arra számított, hogy a diósgyőri csapat kihasználja a szél támogatását és előnyét, de nem így történt, mert a 10 játékossal küzdő SZEAC is vezetett néhány veszélyes támadást. Az első félidő vége felé állandóan a szegedi kapu előtt pattogott a lab­da, de Papp szabadrúgásból elért kapu­fáján kívül, — a visszapattanó labdat mentették a védők, — alig ment lövés a hazai csapat kapujára. . Szünet után a széltől támogatott ha- feai együttes vezetett több támadást. A diósgyőri védelemre ekkor nagy fel­adat hárult, hogy elkerüljék több szegedi gól elérését. Hódi bravúros védéssel tisztázta Hajós nagy lövé­sét, majd Szigeti szerelte két alka­lommal a kitörő hazai csatárokat. Az 53. percben a SZEAC csapata megszerezte a vezetést. A DVTK ka­pujának közelében Zaliár szerezte meg a labdát, majd Boroshoz adott, aki véd- betetlenül lőtt a hálóba. 1:0 a SZEAC javára. A gól egyáltalán nem törte le a diósgyőri csapatot és hatalmas ira­mot diktálva, egymás után vezette támadásait a hazai kapu ellen. Fő­leg a két fedezet, — Solymosi és Perecsi, — adtak sok jó labdát előre a csatároknak, akik nagy lövéseket küldtek kapura, de a hazai kapus, sokszor gsak szerencsével mentette meg hálóját a góltól. Állandósult a diósgyőri csapat fölénye, a szegediek alig jöttek át a félpályán. Végre a 65. percben sikerült megszerezni az egyenlítő gólt.. Formás DVTK-támadás után Pál Csányihoz adott, aki biztosan lőtte hálóba a labdát. 1:1. A kiegyenlítő gól még jobban föl­lelkesítette a DVTK-t és egy pilla­natra sem engedte ki kezéből a kez­deményezést. A szegedi csapat 16-osa tájékán folyt a játék, de újabb gólt nem sikerült szerezni. Az utolsó percekben Papp hatalmas lövését csak nehezen védte a szegedi kapus. A DVTK majdnem megismételte az Újpesti Dózsa ellen mutatott jó játékát. Az első félidőben néhány percig és szünet után mintegy tíz percig adta csak át a kezdeménye­zést a szegedi csapatnak. Kár, hogy a második félidőbeli pillanatnyi megtorpanás a hazai csapatnak ele­gendő volt ahhoz, hogy gólt érjen J el. Ettől a kis kihagyástól eltekint­ve, végig sokkal jobban és tervsze­rűbben játszott a diósgyőri csa­pat. mint az ellenfele. Az első félidő egyes pediódusaiban, majd a második félidőben az egyen­lítő gól után nyomasztóvá vált a DVTK fölénye. Ekkor a 10 főre csök­kent szegedi csapat sokszor minden játékosát a 16-os környékén csopor­tosította. hogy megakadályozza a diósgyőriek győzelmét. Ez végül si­kerűit nekik. A játék képe alapján kis szerencsével a DVTK feltétlenül rászolgált volna a győzelemre. Hódi a kapuban aránylag kevés dolgát jól végezte, a gólt nem véd- hette. A három hátvéd, — Werner, Szigeti és Paulás, — végig biztosan, szinte hiba nélkül oldotta meg fel­adatát. Jól szereltek és a labdákat mindenkor igyekeztek saiát játékos­hoz továbbítani. Alig volt rossz le­adásuk. A két fedezet volt a csapat és a mezőny legjobbja. Solymosi is, Perecsi is a védekezésben, a táma­dások felépítésében kiválót nyújtott. Még kapura is veszélyesek voltak. A csatársor legjobbja Papp volt. Nagyszerű labdákkal „látta el” tár­sait. rendkívül veszélyesek voltak a szabadrúgásai, amelyek közül az egyiket csak a kapufa mentette meg. Utána Csányi dicsérhető azért, mert nagy területen küzdött és egy gólt is lőtt. Kiss nagy lelkesedéssel játszott, viszont keveset lőtt kapura. A kél szélső — Iván és Pál — elég sokat volt játékban, kár, hogy nem törtek elég bátrán kapura. Farkas játékvezető jól bíráskodott. AZ NB I. ÁLDÁSA: Ex történt az NB Il-hen Az MVSC győzött, az Ózdi Kohász, a Borsodi Bányász és a Diósgyőri Bányász vereséget szenvedett vasárnap 1. U. Dózsa 21 14 5 O 45:18 33 2. Vasas 21 11 7 3 45:21 29 3. MTK 21 12 4 5 43:31 28 4. Ferencváros 21 11 4 6 50:29 26 5. Salgótarján 21 10 5 6 33:25 25 6. Szeged 21 7 10 4 32:33 24 7. Gj-ör 21 7 6 8 32:23 20 8. Bp. Honvéd 21 5 9 7 30:34 19 9. Csepel 21 5 n 7 22:28 19 10. Tatabánya 21 5 8 8 26:33 18 11. Pécs 21 4 8 9 24:33 16 12. Dorog 21 3 7 11 28:42 13 13. Debrecen 21 4 5 12 17:46 13 14. Diósgyőr 21 3 5 13 18:48 11 n borsodi csapatok váltakozó eredménye az NB Hi bán Biztosan győztek a DVTK kosárlabdázónök DVTK—Szolnoki Vörös Meteor 67:45 (32:18) Szolnok. NB I., női. Egészén könnyű mérkőzésiként in­dult ez a találkozó. A diósgyőri csa­pat az első perceik után 22:4-re veze­tett, majd ennél az állásnál löbb cserejátékos jött a pályára. Nem csökkent a fölény, de a kisebb köny- nyelroűsködéskor „szóhoz jutottak” a hazaiak is. A félidő vége előtt Ka­marásáé sajnálatos sérülést szenve­dett. s a hátralévő időben már nem is játszott Szünet után a DVTK to­vábbra is irányította a játékot és tar­tatták az első félidőben megszerzett nagy előnyüket. Végeredményben fö­lényes győzelmet arattak a szolnoki találkozóm. A DVTK kosárdobói: Káló I. (24). Káló M. (15). Kamnrásné (12), Horváth É. (8). La.ikó (6), Berzy (2). A csapat minden tagja az átla­gosnál jobbat nyújtott, főleg a távol­ról dobott labdák voltak ezúttal egé­szen biztosak. Külön ki kell emelni Berzy Piroska játékát, aki végig­játszotta a második félidőt — igen Az NB III. Északkeleti csoportjá­nak vasárnapi fordulójában, a D. GÖCS egri győzelmét kivéve, a. vá­rakozásnak megfelelő eredmények születtek. Nagy gólarányú eredmé­nyek a szoros küzdelmekkel válto­gatták egymást. A borsodi csapatok a nagy gólarányú eredményeknek voltak a részesei — sajnos csak fél­sikerrel. A szombaton lejátszott D. Kinizsi — Tiszalök, továbbá a vasárnapi D. Építők — Kisvárda és a Rózsaszent- mártom — D. Honvéd mérkőzések szoros, egy gólos hazai győzelmet hoztak. Értékes két pontot szerzett a D. GÖCS. Egerben győzte le az otta­ni Dózsa csapatát, ugyancsak egy góllal. A forduló legnagyobb arányú győzelmét az utóbbi dobén szépen feljavult, lelkes Somsályi Bá.nyász érte el, hal góllal terhelve meg o tabella utolsó helyén álló Püspök­ladányi MÁV hálóját. A Rudabánya ugyancsak nagy — három gólkü­lönbségű — vereséget szenvedett Egercschiben. DEAC—Miskolci MTE 4:0 (I : 0) Debrecen, 2500 néző. MMTE: Szobonya — Horváth, Mis- kolczá. Farikas — Radványi, Koval — Kiss I., Labancz, Dévai, Deli, Nagy. Edző: Stolcz Sándor. Az első félidő negyvenedik percé­ig élvezetes, szép mérkőzést vívott a két csapat. Mindkét együttes ki­vette részét a támadásokból, de sem tartós fölényt, sem gólt elérni égjük sem tudott. Ekkor Miskolczá meg­sérült, a játékvezető tovább engedte a játékot, a lesen álló szélsőhöz ke­rült a labda, aki a megtorpant vé­delem mellett a hálóba lőtt. Miskol- czi a második félidőben visszatért ugyan, de csak a balszélen statísztál­Az NB II. Keleti csoportjának ta­vaszi nyolcadik fordulójában több érdekes és meglepő eredmény szüle­tett. A szombati BVSC—Előre mér­kőzés a várt eredményi hozta — a BVSC győzött —, vasárnap az ered­mények után a táblázat élcsoportjá­ban csak annyiban változott a hely­zet. hogy az első helyen álló Ganz- MAVAG tiszta kétpontos előnyre tett szert. Ugyanis a. vezető fővárosi együttes legyőzte a Borsodi Bányászt, az Ózdi Kohász bajnokjelölt csapata viszont vereséget szenvedett Nyíregy­házán. Ügy látszik, hogy a kiesés ellen küzdő nyíregyházi csapat a bajnok jelölteket fekteti kétvállra. így volt ez a Ganz-MAVAG elleni találkozón is, ahol a bajnokjelölt fő­városi csapat Nyíregyházán vesztette el veretlenségét. Most az ózdiak hagyták el vereséggel a pályát. A Szolnoki MÁV a fővárosban vendég­szerepelt és döntetlen eredményt ért el az Egyetértés ellen. A szolnokiak­nak „áUt” a mérkőzés, hiszen 2:l-rc vezettek es egy büntetőt nem tudtak értékesíteni. Azonban a döntetlen, eredmény is elég volt ahhoz, hogy a második helyre kerüljenek. A forduló mérkőzései közül az MVSC nagy gol- arányú győzelme érdemel említést. A kecskemétiek győzelme a Pénzügy­őrök otthonában, valamint a ceglé­diek fővárosi döntetlenje meglepetés­nek számit. A Di. Bányász a. tabella, utolsó helyén álló Jászberénytől ka­pott ki. annak otthonában. A diós­győri csapat elég nehéz helyzetben van, hiszen egyik legjobbja Tóth, sú­lyos sérülést szenvedett és nem allhal csapata rendelkezésére. Ennek elle­nére a miskolci, és diósgyőri sport­kedvelők bíznak abban, hogy sikerül megszerezniök azt a szükséges pont- mennyiséget, amely az NB II-ben való bentmaradást jelenti számukra. A tavaszi nyolcadik forduló eredmé­nyéi a következők: BVSC—Bp. Előre 1:0. Kecskeméti Dózsa—Pénzügyőrök 2:1. Ceglédi VSE—Bp. Spartacus 2:2, VM Egyetértés—Szolnoki MÁV 2:2. Miskolci YSC—Szegedi VSE 5:0 (2:0) ta végig a mérkőzést. A játékidő második felében a miskolci csapat is sokat támadott, két hatalmas helyze­tet is kihagytak. A DEAC viszont kevesebb helyzetét ügyesebben hasz­nálta ki. Közben Szobonya is megsé­rült. Farkast pedig a játékvezető ki­állította. Jók: Szobonya, Horváth, Koval. Miskolci Bányász — Gyöngyösi Spartacus 3:0 (2:0) Pereces, 800 néző. V.: Sándor. M. Bányász: Boros — Kispál. Var­ga, Zvára — Uliász, Miskovics — Garami. Tátrai. Bartus. Fischer. Vincze. Edzó: Dóczé István. A ven­dégcsapat kapott, előbb lábra, majd lassan a bányászok vették át a játék irányítását. Mezőnyben mindkét csapat: szépen és mutatósán játszott. A heljd csapat fölénye lassan góllá érett. A 23. percben egy kapu előtti kavarodásnál Bartus elé pattant a labda, aki védheletlen lövéssel meg­szerezte csapata számára a vezetést. Továbbra is lámadósban maradtak a Bánjrász játékosai, s a 39. percben formás támadás után újból Bartus volt erodménj'es. A második félidőben mintegy húsz percen át a vendégcsapat szoronga­tott. Gólt azonban nem tudott elérni. A 77. percben Bartust buktatták a 16-oson belül, s a megíélt 11-est Mis­kovics értékesítette. Jók: Boros, Var­ga, Bartus és Fischer. A többi eredmény: D. Kinizsi — Tiszáiök 2:1 (szombaton). D. Építők — Kisvárda 1:0, Rózsaszen tmárt on — D. Honvéd 1:0, D. GÖCS — Egri Dózsa 2:1. Egercsehi — Rudabánya 4:1, Somsály — Püspökladánv 6:0. G. S. Miskolc, 3500 néző. Vezette: Radö. Az MVSC összeállítása: Simon — Homovics, Buna, Péter — Zoller, Ko­vács — Lövci. Tóth. Dobos. Gyetván, Szabó. Edző: Fekete László. Az első perctől kezdve fölényben játszott az MVSC és ez a mérkőzés egyes periódusaiban nyomasztóvá vált. A hazai csapat már a hetedik percben megszerezte a vezetést. A szegedi kaputól 22 méterre szabad­rúgáshoz jutott az MVSC. Felállt ugyan a sorfal, de ez nem hátráltatta Szabót abban. hogjr hatalmas lövéssel a jobb felső sarokba löjje a labdát. 1:0. A gól után sem csökkent a ha­zaiak támadóikedve és sok veszélyes helyzet adódott a vendégcsapat ka­puja előtt. Az egyik támadás végéti Dobos középre ívelte a labdát és a befutó Tóth előrevetődve alig fejelt az üres kapu mellé. Ezután több lö­vést védett a szegediek kapusa. A 21. percben Zoller hozta fel a labdat. Jó cselek után Gyetvanhoz továbbított és a csatár 14 méterről a háló jobboldalába lőtt. 2:0. Tovább rohamozott a h*zai csapat, a szege­diek csak gyér ellentámadásokkal kí­sérleteztek, de ezek egyáltalán nem voltaik veszélj-osék a hazai kapura. Egy váratlan éles lövést küldtek Si­mon kapujára, de a hazai kapus má­sodszorra megkaparintotta a labdát. Gyetván fejesgólját nem adta meg a játékvezető — jogosan —, mert a csatár lesen kapta a labdát. Szünet után folytatódott a hazaiak nagy föl énje. Előbb Dobos lőtt ka­pásból íólé, mintegy nj-olc méterről, majd a partjelző beintcse után Gjrel- ván szabálj'os gólját semmisítette meg a játékvezető. Az 57. percben Tóth ugrott ká a jobbösszekötő he­lyén, majd az alapvonal közelében hátulról felvágták. A megítélt 11-est Gyetván a jobbra mozduló Uhrir> mellett a balsarokba lőtte. 3:0. A gól után a szegediek láthatóan feladták a küzdelmet és még nagyobb lett az MVSC nj’omása. Tóth már csak a kapussal állt szemben, de Uhrinba lőtte a labdát, majd Dobos egyéni játék után a felső kaDufát találta el, a lepattanó labdát Tóth Szabó éle adta, aki a háló közepébe lőtt, 4:0. A miskolci csapat a szcp összjátékra törekedett és ez teljes mértékben si­került neki. A 80. percben Kovács nagyszerű labdával szöktette Dobosi, aki elfutott, majd erős lövést, küldött kapura. Uhrin csak kiütni tudta a labdát, amelyet a befutó Gyetván biztosan lőtt a kapu közepébe. 5:3. Az MVSC ezután kihagyott még két helyzetet és a szegedi térfélen éri. véget a játék. A miskolci csapat óriási fölénye jellemezte a játékot és a helyzetek alapján még nagyobb arányban is gj'őzhetett volna. A csa­pat minden tagja jobban játszott a közepesnél, a legjobbak: Buna. Zol­ler. Kovács, Dobos, Gj»etván és Szabó. Kézilabda FTC—Ózdi (4:2) Kohász 5:3 Budapest, NB I.. női. Az ózdi együttes végig teljesen egyenrangú ellenfele volt az FTC- nek, mégis képtelenek voltak arra, hogy megnyerjék ezt a találkozót. Pedig erre megvolt a lehetőségük, hiszen igen sok biztos helyzetet hagy­tak (ki. A hazai csapat szerencsével nyert. MMTE—Bp. Kábel 16:14 (10:4) Budapest, NB XI.. férfi. Az első félidőben igen jól iátszőtt a Munkás. Biztos adogatások után ériék el góljaikat, a védelem jól zárt. Szünet után könnyen vették a játékot és ez majdnem megbosszulta magát. Erősen feljött a fővárosi csa­pat Az MMTE sok helj'zetet kiha­gyott és laza volt a védekezés is. A Munkás góldobói: Nemes (9), Szőke 13). Gyülvészi (3), Tisza. Jók: Tisza, Nemes. MVSC—DVSC 13:13 (8:2) Debrecen, NB II., férfi. 6:0-ra, majd a második félidő ele­jén már ll:4-re elhúzott az MVSC. Ekkor azonban a játékvezető lehetet­len Ítéletei teljesen megfordították a mérkőzés képét és szorossá tették a mérkőzést. A hazai csapat támadá­sait góllal fejezte be. míg az MVSC szinte el sem jutott az ellenied kapu­jához. Különösen a debreceni gól bírók ..integettek” egészen gyengén. Az MVSC góllövői: Gazso (4), Héresz (3), Lugosi. Gyöngyösi (2—2). Macs­kás, Hoffmann (1—1). Az egész csa­pat igen jól játszott. Rajnai kiemel­kedőt nj-újtott a mérkőzésen. Makói VSE—DVTK 12:11 (8:6) Makó, NB II., férfi. A hazai csapat valamivel jobb tel­jesítményt nyújtott, mint a diósgj-őri csapat. Az első félidőben kétgólos ve­zetésre tettek ugyan szert, de szünet után a DVTK erősen feljött és ..leve­gőben” lógott az egj-enlítés. Az utolsó percekben a makói csapat jobban hajrázott. A DVTK góldobói: Suránvi (41, Dimény, Vouszka. Futó (2—2) Tari. A DVTK és a mezőny legjobbja Kerekes, a diósgyőriek kapusa volt aki a ragj-ogó védérek sorozatán kí­vül két 7-est is (kivédett. MVSC—DVSC 4:3 (0:1) Debrecen. NB II.. női. Gyenge színvonalú volt a játék az első félidőben. A hazaiak szerezték meg a vezetést és az MVSC nem tu­dott egj'enlíteni Szünet után, 2:1-es hazai vezetésnél Kontra két nagy­szerű gólt lőtt. majd végevedménjr- ben sikerült a két pontot hazahozni. Góllövők- Kontra (2). Simon. Ár- padne. iota; Komra. Simon. Novak. Nyíregyházi Spartacus—Ózdi Kohász 1:0 (1:0) Nyíregyháza, 4000 néző. Vezette: Fülep. Az Ózdi Kohász összeállítása: Szántó — Budai, Szurdoki I., Hajner Gyárfás. Ferdinand — Borbis II., Széles, Zalai, Frenkó, Kismarton. Edző: Kálnai László. A mérkőzés rosszul kezdődött az ózdiak szempontjából. A hazaiak Papp lövésével már a 2. percben megszerezték a vezetést. A vezető gól után hiába próbálkozott az ózdi együttes, a keményen és jól. romboló nyíregyházi védelem rendre meghiú­sította a próbálkozásokat. Több jó helyzet maradt ki a. nyíregyházi kapa előtt. Szünet, után folytatódott, az ózdi csatárok „gyengélkedése”, hiszien képtelenek voltak arra. hogy legalább az egyenlítő gólt berúgják. Az ózdiak támadásai meddöek voltak, ugyan­akkor a játékidő második részében a hazaiak is vezettek néhány veszé­lyes támadást, ami gondot okozott az ózdi védelemnek. A látottak alap­ján a vendégcsapat legalább egy pontot feltétlenül megérdemelt volna.. Az ózdi csapatból Budát, Ferdinand, Borbás II. és Kismarton játéka tet­szett a legjobban. A többiek gyakran hibáztak. Jászberényi Vasas—Di. Bányász 2:1 (0:1) Jászberény. 1500 néző. Vezette: Géczi. A Di. Bányász összeállítása: Sta­dinger II. — Kiss. Verba, Kárpát} — Simkó. Paulás — Szabó I., Szabó II., Bujtor, Pesti, Stadinger I. Edző: Nagy György. Balszerencsés mérkőzést, vívott a diósgj-öri csapat, Tóth Béla, a csapat egyik erőssége súlj-osan megsérült, így kénytelenek voltak nélküle ki­állni a jászberénj-i találkozón. Ennek ellenére az első félidőben igen sok veszélyes és jó támadást vezettek a bányászok, de mindössze egy alka­lommal sikerült bevenniök a hazai csapat kapuját Szabó I. révén. A többi helyzetet nem sikerült kihasz- nálniok. A játék képe alapján még a hazai szurkolok sem számítottak arra, hogy ezt a találkozót megnj-e- rik. mégis sikerült a két pontot ott­hon tartaniok. Ez úgj- történt, hogy a második félidő első perceiben a keményen játszó hazaiak meghiúsi- tottálk a diósgyőri csapat góllövési kísérleteit. Stadinger I. 3 méterről lőtt mellé égj- labdát, majd Szabó I. szabadrúgása a kapufáról pattant ki, A jászberénj-iek védelmi hibából sze­rezték meg az egj-enlftő gólt. majd néhány perccel a befejezés előtt a hazai jobbszélső lövése a felső kapu­fáról Stadinger II. hátára pattant és onnan jutott a hálóba. A játék képe alapján legalább döntetlennel kellett volna a diósgyőri csapatnak haza­térnie. A Di. Bánj-ász legjobbjai Szabó I., Pesti és Verte voltak. Gani-MÁYAG—Borsodi Bányász 2 : 0 (2 : 0) Kőbányai át. 4200 néző. Vezette: Vízhányó. A Borsodi Bányász összeállítása: Veres — Négyesi, Szttbor, Friedel — Benkő, Jaskő — Hetei. Séra, Aszta­los, Vécsei, Baranyi. Edző: Szeder István. A Borsodi Bányász szerencsétlen körülmények között kapott ki a baj- nokjeWlt együttestől. Két megtorpa­nás. két hazai gólt eredményezett. Utálta ipcit tokot veszélyeztetett a sajőszentpéteri együttes, de g jól tömörülő hazai védők elhárították a góllövést. A második félidőben végig a bányász csapat volt a többet tá­madó. de nem sikerült az eredményt megváltoztatnia, pedig erre több al­kalommal is volt lehetősége. Két egy­forma teljesítményt nyújtó csapat • összecsapásán a szerencsésebb gyö- Izötf. A sajószentpéten együttesben I Sztibor. Hetei és Vécsei játszott 9 legjobban