Észak-Magyarország, 1961. február (17. évfolyam, 27-50. szám)

1961-02-21 / 44. szám

Kedd, 1961. február 21. ESZAKMAGi'AROKSZAG o SIRKnWG VfíR Nagy sikere veit az első bükki nemzeiközi síugró versenynek ♦«iiirü köd ereszkedett vasárnap ^ reggel a Bükk re. Ez az idő nem nagyon kedvezett a nemzetközi sí­ugróversenynek. Mégis hosszú sorok­ban özönlöttek az érdeklődök a ver­seny színhelyére. A verseny rendező­sége, a Megyei és a Városi TST fel­készült és mindent megtett a sánc­ává tó sikeréért. A versenyt megelőző napokban havat hordtak a sáncra és a leugróhelyhez. Szépen feldíszítették a verseny környékét és valóban ün­nepi hangulatot teremtettek 'vasár­napra. Csak az időjárás nem segítette az igyekezetét, mert a sűrű ködfelhő bizony nagyon zavarta a. lábisi viszonyokat. Sztntc a. „nagy semmibe” kellett tigraniok a versenyzőknek, mert az elrugaszkodás pillanatában nem láthatták hol érnek talajt. Amikor Papp-Gazsl Imre, a Megyei TST elnöke a mikrofon elé lépett, hogy az új sportlétesítményt átadja a borsodi sportoló ifjúságnak, mintegy 3000 néző foglalt helyet az ugrópálya mentén. Az ugrásokat csalt közvetlen közelről lehetett jól látni, akik távo­labb álltak, csak akkor figyeltek fel. amikor talajt ért egy-egy versenyző. Később valamit javullak a látási vi­szonyok. Ekkor á nézők nagy érdek­lődéssel figyelték a versenyzők akro­batikus ugrásait. A kedvezőtlen idő ellenére, no- gyobb bukás vagy sérülés nél­kül zajlott lé a verseny. Nagy küzde­lem volt, hiszen igen szoros verseny után dőlt el az elsőség és a további helyezések kérdése. Az idei magyar bajnoknak, Kiss Endrének sikerüli: megelőznie az égjük csehszlovák ver­senyzőt. A győztes Martának Mirosz- lavnalt 52,5 méter volt a legnagyobb ugrása. Hogy mennyire befolyásolta öt. is a köd. megemlítjük, hogy az előző ngpon. napsütésben 56—58 me­dert is ugrott. .Nagyon hiányzott ez a sánc a bor­sodi versenyzőknek. Erre talán a sáncává tó eredménj’ei világítanak rá a legjobban. A borsodnádasdi Mi- czáknak 32 m, a miskolci Papp Gyű-' Iának 33 méter volt a legnagyobb ug­rása. A fiatal Miczák igen szép stí­lusa reményi-keltő. A verseny ered­ményei (elől a minőségi pontok száma, zárójelben a végrehajtott, há­rom ugrás távolsága): /. Martinak Miroszlav (Csehszlo­vákia) 326,5 pont (52,5, 51,5, 52 m). 2. Kiss Endre (Üjvcsti Dózsa) 309,S pont. (50. 50,5, 47 m). 3. Nüsszcr József (Csehszlovákia) 306,6 pont (5.1, 50, 4S). 4. Horváth J. (Bp. Honvéd) 294,1 pont (46, 47. 51 vi\ 5. Kiss Gyula (Bp. Előre) 293,4 pont (43, 50, 45 m). 6. Galgóczy (Bp. Előre) 290 pont (50.5, 47.5, 48 ni). ' 7. Sudár (Bír. Honvéd) 288.7 pont (46. 46.5. 47 m). 8. Csávás I. (r. k.) 2S5.7 pont. (4S, 47. 47 m). 9. Geller (Bp. Honvéd) 274,S pont (48.5, 44.5, 41.5 m). 10. Kerekes (Bp. Honvéd) 256 pont. (42.5. 39.5, 44 m). 14. Miczák (Borsodnádasdi Vasas) 192.4 vont (32,5, 32, 31 in). 15. Pa un (Miskolci Pedagógus) 182,5 pont (33. 33. 30 m). A verseny után a győztes Martinak Miroszlav így nyilatkozott az új sportlétesítményről és a versenyről: — Az itt töltött napok felejthetet­lenek lesznek számunkra. Először jártunk Magyarországon és élvezhet­tük azt a baráti vendéglátást, amiről híresek a magyarok. Nagyszerű az új síugrósánc. kedvezőbb viszonyok mellett jobb eredményi is elértünk volna. Bár azt is be kell vallanom, hogy magam sem vagjok kimondot­tan síugró, hanem az északi összetett versenyben indulok a legtöbbször. Persze, szeretem a síugrást is. Szíve­sen jöttem a bükki versenyre és igen kedves» élménnyel utazom haza tár­saimmal együtt. Kár, hogy a köd za­varta a kilátást. Ez, a nagyszámú ér­deklődő jobb időt érdemelt volna a Bülekben megrendezett első nemzet­idsíugró versenyen. , J-Járom éven át folyó munka után új sportlétesítménnyel gazda­godott megyénk sportja. Utabb lehetőség nyílik meg ez­zel olyan sportágban a fejlődés­re. amelyben éppen megfelelő létesítmény hiánya miatt nem tudtak sfzöink úgy fejlődni, hogy méltó versenytársai lehessenek a fővárosiaknak. Nagy öröm ez minden sportot ked­velő ember számára. Most. már csak az szükséges, hogy ezt a létesítményt tovább fejlesszék, megközelítését te­gyék kényelmesebbé. Teel it: szőnyeg beszerzésével tegyék lehetővé. < hogy az év bármely szakában végezhesse­nek ugrásokat, a versenyzők. Bizo­nyára a síuprósánc kömvéke lesz té- len-nváron a Bükk egyik leglátoga­tottabb része. Nemes Péter Rz első félillőben jól játszott a magyar csapat Budapest—Kairó 5:2 (3:0). Kairó,- -10 ezer nézó. V.: Imam (EAK). Kellemetlen, szeles időben került sor a mérkőzésre. A magyar váloga­tott a következő összeállításban ját­szott: ■ Grosícs, (Szentniihál.yi) — Mátrai, Sípos. Sárost, (Sóvári) — Sólymost, (Palotai), Kolasz — Sándor, Göröcs, Albert, Tichy, Bödör, (Kuharszkl). Remekül játszott a magyar csapat az első félidő nagy részében. Ötletes, gyors támadások gördüllek a kairói csapat kapuja felé, és ebben a játék­részben akár főbb gólt is lőhettünk volna.. A közönségnek nagyon tetszett a. játék, szinte percekig tapsoltak cgy-egy akció után, A. második fél­időben a négy cseré következtében már nem volt olyan, folyamatos a. játék. A magyar tamadásszövés las­súnak bizonyult és főleg a csatárok­nál akadt, több hiba. akik a belső já­tékot: erőltetve, keveset, foglalkoz­tatták a szélsőkéi. Szünet után már nem játszónak olyan kedvvel a já­tékosok, mint a mérkőzés első ré­szében, A mérkőzés góljainak le­írása: 12., p.; Mátrai hosszú labdával szöktet te Tich.yf. aki a kifutó kapus mellett a hálóba rúgta a labdát. 1:0. 19. p.: Újból Mátrai. indított el tá­madást, Tichyhcz játszott, aki az clóreivclt la bdát a tir jelt r a középe hátvéden, majd mielőtt az földet ért volna, fejjel a hálába juttatta. 2:0. Vezette: Losonczi. Jó talajú pályán került sor az előkészületi mérkőzésre, amelyen a következő összeállításban játszottak a csapatok: Borsodi Bányász: Veres, — N egye­si, Sziibor. Szamosi, — Benkő, Asz­talos, — -Baranyi, Mencsik, Kőhalmi, II., Véesei, Várhelyi II. (Bock). ■'s DVTK: Hódi (Tóth), — Werner, Szigeti, Paulás, — Csáuyi (Polcnyi) Pcrecsi, — Kiss, Kovács, Papp, Rá- czi, Pál. DVTK-lámadások vezették be a mérkőzést, de a sajószentpéleri vé­delem igen jól zárt és feltartotta a kezdeti rohamokat. Kőhalmi II. lö­vését védte tetszetősen Hódi, majd a túloldalon Kiss lőtt kapura, de a labda Veres biztos zsákmánya lelt. Egyre jobban feljött a Borsodi Bá­nyász és szép támadásokkal közelí­tette meg a DVTK kapuját. A 28. percben Baranyi futott el a jobbszé­len, a 16-osra ívelt és Mencsik kapásból a jobb felső sarokba lőtte a hazaiak első gól­ját. 1:0. A vezető gól után erősen szoronga­tott a diósgyőri együttes, de nem si­került egyenlítenie. A 41. percben Baranyával szemben1 szabálytalan­kodtak a védők. A megítélt szabadrúgást Burá­nyi a kaputól mintegy 10 méter­re álló Kőhalmi II. elé adta, aki a Hódi által elhagyott üres kapuba fejelte a labdát. 2:0 a Borsodi Bányász javára. • A második félidőben a diósgyőri együttes nagj» lendülettel játszott. Hiába vezették a sok támadást a hazai kapu ellen, a támadások zöme középen futott, így a jól tömörülő hazai védelem egyelőre áltörhelet- lennek bizonyult. Hiba volt okkor az, hogy a szélsőket alig foglalkoztatták a DVTK csapatában. A 60. percben Kissnek volt gólszer­zés! lehetősége, már Verest is kicse­lezte. de gyengén gurította kapura a labdát és Szamosi a gólvopalró’ fel tudott szabadítani. Veresnek sok dolea akadt ekkor, de a lövéseket igen jó érzékkel hárította. A telje­sen védekezésre berendezkedő hazai együttes alig vezetett támadást, szinte állandóan a sajószentpéleri térfélen pattogott a labda. A 70. percben baloldali elfutás után Pál labdája Négyes! kezén csat­tant. A megítélt 11-esl Papp cr- t ékesít ette. 2:1. Ráczi előtt volt egyenlítési alkalom, de közeli lövését Veres védte. Az előkészületi mérkőzésen bizta­tóan játszott az NB 11-es együttes. A védelme igen jól zárt és Veressel az élen sole gólt hárított. Veresen kívül az átlagosnál jobban játszott Szamosi, Sziibor, Asztalos és Bara­nyi is. A diósgyőri csapatban Szigeti. Paulás, Perecsi és Ráczi volt a leg­jobb. Általában megfigyelhető volt, hogy a DVTK-esutárok a hibás fel­fogás miatt kevésszer hoztak össze biztos gólhelyzetet, bár nagy aka­rással küzdöttek, de képtelenek vol­tak a gólszerzésre. (Lőjek L.) Miskolci 1SC­Nagykanissai Hun rósz 3:2 (2:1) Végig kiegyenlített volt a játék. Az NB II-cs együttes képzettebb já­tékának köszönheti a győzelmet. Góllövök: Dobos, Tóm, Mihalccz (ön- gól). Ósdi Kohász — Egereseit* Bányász 9: (P (1:0) Ózd. 1000 néző. V.: Árvái. Az ózdi csapat, végig jól játszott, és szinte tetszés szerint érte el gól­jai! NB lll-as ellenfelével szemben. Góllövők; Zalai (5). Szendrei (2), De- renkó, Borbós 11. Egyéb barátságos mérkőzések: Újpesti Dózsa — Szállítók 7:0 (3:0), BVSC—DVSC 2:0 (0:0), Dorog —Szombathely 2:2 (2:1) Salgótarján —Ganz-MÁVAG 3:2 (3:0). Szeg®Li EAC—Szegedi VSE 4:1 (3:0). MTK— Slovan Bratislava 3:1 (1:0), Pécsi Dózsa—Df-namo Berlin 5:3 (1:2), Spartak Sokol övei Praha—Ferencvá­ros 1:0 (1:0), Győri ETO—Vasas 4:3 (2:0). 26. p.: Göröcs szögi et.rügása. után Solymári és Bödör ugrott a labdáért, az Sándor elé pattant és a jobbszélső éles szögből a hálóba lőtt. 3:0. 50. p.: Göröcs—Palotai összjáték után az utóbbi Tichy elé adott, aki 10 méter­ről gurított, a hálóba. 4:0. 67. p.: Ala- edin lövése Szentmihályiröl ■ kipat­tant éstScrbini 8 méterről megsze­rezte a hazaiak első gólját. 4:1. 73. p.: Kuharszki a jobboldalra, keveredett, élesen, leopura lőtt, a kapus kiöklözte a labdái Albert elé, aki. közelről nem hibázott. 5:1, Sí. p.: Tömörülés tá­madt. a magyar kapu előtt, Alácdin elé került a labda, aki 16 méterről gólt ért el. 5:2. A magyar csapat biz­tos győzelmei aratolt. A szakembe­rek megállapítása szerint vasárnap sokkal jobban játszott, mint a pén­teki hivatalos, válogatott mérkőzé­sen. A magvar csapatban- ezúttal Mátrai. Sándor, Sárost. Tichy, Ko- tász játszott a. legjobban, min a kai­rói együttesből Aldo, Fanaoili cs S. Selim játékát lehet megdicsérni, A magyar válogatott hétfőn érke­zett haza a kettős kairói találkozóról. •----------o-------— I li. Bányász—MMTE 2:0 (0:0) Népkerti pálya. 800 néző. V: Zsig- mond. Di. Bányász: Tamás (Csabai). — Kiss. Verba, Kárpáti — Tóth, Sün­ied (Újvári), — Mátravölgyi, Szabó II.. Stadinger, Pesti, Bujlor. MMTE: Szobonya, — Horváth. Miskolczi. Farkas. — Kiss II. (Ká­roly). Koj al, — Molnár, Rudványi (Dévai I.), Dobó. Kiss, liabáncz (Ho- movics). Az első félidőben jóiramú, válto­zatos játékot láthatott a közönség. A bánvászegyüttes nein játszott tel­jes erőbedobássnl. így a Munkás, több támadást vezetett. Az MMT.E- csatárok viszont a kapu előtt tehe­tetlenek voltak, mindössze egy ka­pufára tellett, erejükből. A bányász- csatárok lövései pontatlanoknak bi­zonyultak. Szünet, után az MMTF kezdett jobban. Mintegy 25 percen keresztül fölénvben volt. kétszer is •’kadt biztos RólhelvzetOk. do azokat nem tudták értékesíteni. A félidő i-ö7f,ne után fellőtt az NR TT-es oso­nni és a mérkőzés végéig irányította a iátékot. Ekkor Bujlor révén két gólt: értek cl. Jók: Kiss. Verba, Bai­lor. Pesti, illetve Miskolczi, Kiss II. Előkészületi labdarúgó mérkőzések Borsodi Bányász— ff Vili 2:1 (2:0) Sajószéntpéter, 1000 néző. Kettős vereség a kosárlabda bajnokság tavaszi első fordulójában VTSK-BVTK 57 :38 (24:181 Budapest, NB I., női. sítményl nyújtott, a játékosok közöl Káló Ilona és Lajkó Katalin játszott az átlagosnál jobban. A rangadó mérkőzésen a diósgj'öri csapat, meglepetésre, távolról sem nyújtotta azt a játékot, amelyet ké­pességei alapján joggal elvártak tő­lük. Több oka is van u gyengébb sze­replésnek, de a legdöntőbbet abban látjuk, hogy a lányok képtelenek voltak megszokni az iivegpa tankot, így teljesen bizonytalanok voltak a dobásaik. (Üdvös lenne Miskolcon is olj'an pa- lánk-felszerelés, mint amilyen a fő­városban van, mert ellenkező eset­ben hasonló váratlan vereségre lehet számítani.) A mérkőzés elején egyen­rangú volt a két csapat, majd a fő­városi együttes mind jobban elhú­zott és a hatpontos félidei vezetés után végül 19 (!!) ponttal győzött. A diósgyőri csapat kosarait a követke­zők dobták: Kalo T. (15), Lajkó (7), Pusztai (5), Kamarásné cs Horváth (4—4), Kalo M. (3). Az egész női csapat gyenge telje­VTSK—OVIK 60:52 (30: 221 Budapest, NB 1., férfi. A diósgyőri csapat kissé fölényes- kedve kezdett. A kiesésre álló VTSK határtalan lelkesedéssel vetette ma­gái. a játékba és rövidesen hat-nyolc pont előnyre tettek szeri. A diósgyő­ri ek eleinte úgy gondolták, hogy egy gyengébb képességű csapattal szem­ben nem olyan nagy a hátrány, be tudják hozni. Amikor a DVTK játékba lendült és szerette volna megfordítani a mérkőzés, állását, akkor „már semmi nem sikerült. Végeredményben a fővárosi együttes megérdemelten győzte le a diósgyő­ri csapatot. A DVTK játékosai közül a legtöbb kosarat — 16-ot — Letek dobta, a többiek jóval kevesebbet, ér­tek el. A vasárnap mutatott teljesít­mény alapján a DVTK csapatából senkit nem lehet megdicsérni. Az MMTE, M, Bányász, A1VSC és a DVTK vesztett a kézilabda terembajnokságban Lassan véget, érnek a teremkézi- labda bajnokság mérkőzés-sorozatai a 'Súgván utcai tornateremben. Va­sárnap a VII. fordulót, játszották és meglepetésre — eltéröleg az elmúlt évektől, amikor a végefelé csökkent az érdeklődés — még talán ennyien sohasem voltak, mint ez alkalom­mal. Ha a sorsolást böngészgettük, érthetővé váll a nagy közönségsiker, mert a bajnokság esélyesei játszot­tak _____— egymás ellen. Jó sportot hozott ez a forduló is. s a váratlan, de megérdemelt győzelmek hallatlan izgalmak közepette születtek. A va­sárnap lejátszott 23 mérkőzés leg­többje élvezetes játékot nyújtott, s megérdemelt, tapsot arattak. Így a délelőtt lejátszott, találkozók közül elsősorban a Zrínyi Gimnázium—. Sportiskola női, az M. Honvéd— MMTE II.. 101. ITSK—Műegyetem II., 101. ITSK—Sportiskola IT. férfi' mérkőzéseken nyújtottak kiváló já­tékot a csapatok. Részletes eredmények: Földes Gimnázium I.—Bányaipari Technikum, ifi 12:10 (6:8), 116. ITSK—Földes Gimnázium II.. ifi 15:13 (8:9). 101. ITSK II.—Sportis­kola 1I„ ifi 9:4 (5:3). Felsőzsolca— Szirmabesenyő, női 11:7 (5:3), 100. ITSK—Gépipari Technikum. ifi 11:10 (4:3), Zrínyi Gimnázium—Sajó- bábony. női 9:4 (3:2). Sajóvátnos— Alsőzsolca, női 11:5 (5:0). 101. ITSK —Műegyetem IT., férfi 27:32 (14:13), M. Honvéd—MMTE 11., férfi (17:12 (10:9), Sportiskola—Zrínyi Gimná­zium. női 7:6 (5:3), Alsőzsolca—Sajó- bábony, női 9:4 (4:2), Sportiskola— Herman O. Gimnázium, női 16:7 (8:3), Borsodi Bányász—MMTE, női 9:3 (4:2), (az MMTE az első félidőben két, a másodikban három kapufát dobott). Ózdi Kohász—Edelényi Bá­nyász. férfi 19:9 (7:3) Ózdi Kohász— DVTK. női 8:3 (2:1). Felsőzsolca— Edelényi Ktsz, férfi 15:8’(11:5). Ede­lényi Bányász—Edelényi VM. női 8:8 (5:3). (a két helj’i rivális mérkő­zésén végig a Bányász vezetett). M. Pedagógus—Ózdi Kohász,, férfi 11:11 (7:6). Borsodi Bányász—DVTK 13:11 (4:7) Borsodi Bányász: Fábián A., Só- lyom, Szurdoki, Vadas, Szirmai, Fá­bián L., Knittel, Sofnodi, Jónyer. DVTK: Kerekes. Pataki, Futó, Zsig­mond, Barla 1., Darnyi. Ktsbenedek, Papp, Emőke. Az első félidőben a DVTK játszott jobban, amit a gól- ara ny-Js híven mutat, szünet után a Bányász jól hajrázott és meglepetés­re, teljesen megérdemelten győzött. Hl. Pedagógus—MVSC 20:11 (13:4) • Pedagógus: Lángi, Zsíros. Pecsét, Macskás, Rajnai, Dimény. Majoros. MVSC: Muhorai, Csipkó, Albert, Gazsó, Lugosi, Lakatos, Wagner, Dudás, Kocsis, Stumpf. ■* Az MVSC vezető góljára a Pedagógus kilenccé! válaszolt. A második félidőben már kiegj’enlitctl volt a játék. Pazar gó­lok, élénk játék, gyors akciók váltot­ták egymást ezen a színvonalas mér­kőzésen. Műegyetem—M. Bányász 22:16 (10:9) A nagyszerű találkozón az első fél­időben felváltva estek a gólok, öt­ször is döntetlen volt a mérkőzés ál­lása, fordulás után még sokáig oi- zonyialan volt a végső kimenetel, csalt 14:13 után húzott el a Műegye­tem. MVSC—Ózdi Kohász 14:6 (8:4) A két női együttes bemutató mér­kőzésén a Vasutas-lányok már 7:1-re vezettek, majd szünetig az ózdiak 4 gólra csökkentették az előnyt. For­dulás után újból az MVSC dobott, öt gólt sorozatban, amíg az első Ko­hász-akció sikerült. DVTK-Kossuth—MMTE 20:19 (8:1) PVTK-Kossulh: Barta, Tomorszki, Tóth A., Surányi, Lajkó, Tóth 1., Vouszka, Mérő. Benő. MMTE: Jáger, Nemes, Fázold, Tisza, Papp. Sándor, Szőke, Gyűl vészi. Az MMTE kezdett jobban (4:0-ra vezetett), utána a Kossuth erősen rákapcsolt és mind­jobban megközelítette a gj-engén vé­dekező Munkást, sőt a szünet előtt dobott egymásutáni. négy góljával a vezetést, is megszerezte. Fordulás után újból az MMTE akciói sikerül­lek jobban, kétszer is vezetett kei­két góllal, de a Kossuth — megis­mételve első íélidöbeli teljesítmé­nyét — 11:13 után szóhoz sem en­gedve ellenfelét. 4 gólt dobott, s ezzel kétgólos előnyre tett szert, amellyel — bár a továbbiakban mindkét, csapat szinte egyformán ért el eredményt — a mérkőzést megnverte. SN linxÍRicliarcikáiii befejeződtek a küzdelmek Nagy izgalom, Igen sok néző — ez jellemezte a Kazincbarcikán megren­dezett terembajnokság vasárnapi, utolsó fordulóját. Az utolsó forduló­ban több színvonalas mérkőzést lat­hatlak. a nézők. A női csoportban az utolsó forduló elölt már eldőlt a baj­nok személye és a. Szüli a völgyi Bá­nyász női. csapata az utolsó mérkőzé­sét is biztosan nyerte meg. ami a gya­korlatban azt jelentette, hogy három ponttal leit első. A férfiak mezőnyé­ben a legizgalmasabb mérkőzés a bajnokság sorsát eldöntő találkozó volt. Az Ormnsbánuaj Bányász—Pul- noki Bányász mérkőzésen öt perccel a befejezés előtt még a vutnokiak 've­zettek három góllal. Előnyüket nem ti/dtäk tartani, nyílt sisakkal, játszot­tak, lau az Ormnxbányai Bányásznak sikerült kiegyenlíteni, majd a veze­tést is megszerezték és ezzel, az cl-ő helyen végeztek. Az utolsó forduló eredményéi: Férfiak: Ormosbányai Bányász— Putnoki Bányász 12:17. Kazincbar­cikai MTK—Sajókazai Bányász 12:9. Kazincbarcikai Vegyipari Technikum —Kurityáni Bányász 24:5. Szvlta- völayi Bányász—Albertiéiról Bányász 11:5. Kök: Safokosai Bányász—Ruda- bányai Bányász 9:5. Putnoki Bányász —Kazincbarcikai Vegyipari Techni­kum■ 9:1. D bajnokság végeredménye Férfiak ' 1. Orfnosb. B. 7 5 2 * 112: 64 1? 2. Kaz. MTK 7 6 ­1 111: 74 1Ü 2 Putnoki B. 7 4 1 2 127: 83 9 4. Kaz. V. Tech. 7 3 3 1 113: §7 n 5. Sajökazai B. 7 3 1 3 107: 87 7 6. Szuhav. B. 7 1 1 5 73: 94 3 7. Albert tel. B. 7 1 ­6 45:117 9 0. Kurityáni B. 7 — 1 6 48:130 1 Kök: 1. Szuhav. B. 6 6 31:13 J2 2, Sa.iókazai B. 6 4 1 1 44:22 9 3. Rudabány. B. 6 V» o I 2 28:27 7 4. Putnoki B. 6 2 2 n 25:23 6 5( lzsöfalvi B. 6 i n 3 19:36 3 6 Kaz. V. Tech. 6 2 —-1 29:51 4 7, Al bérltei. B. 6 — 6 7 8