Észak-Magyarország, 1960. november (16. évfolyam, 258-282. szám)

1960-11-15 / 269. szám

6 BSZAKMACTAROBSZAO Három győzelem, egy döntetlen a magyar válogatottak vasárnapi mérlege Magyarország—Lengyelország 4 j 1 (2:0) Népstadion, 35 000 néző. Vezette: Bergmann (Neumann, Vetter) mindhárom NDK. A (két csapat a következő össze­állításban játszott a 15. magyar—len­gyel találkozón: Magyarország: Grosics — Novák, Sipos, Sávári — Solymosi, Borsányi •— Sándor, Göröcs, Albert (Molnár), Monostori, Fenyvesi dr. Lengyelország: Foltyh (Stefaniszyn) ►— Sczepanszká, Kawula. Monica (Grzybowski) — Blaut, Grzegorczyk (Zientara) — Gadeczki, Brychcy, Pohl, Liberda, Faber. Igen jó iramban kezdődött a mér­kőzés. A két csapat teljes eróbedo- bással vetette magát a küzdelembe és az első félidőben végig tartották a jó iramot. A magyar csapat ebben a játékrészben igyekezett sok mozgás­sal, gyakori hclyze(változtatással fel­építeni a támadásokat és ezáltal igen sok jó helyzetet teremtettek a lengyel kapu előtt. A magyar csapat két fe­dezete, Solymo6l és Borsányi. ekkor igen sok jó labdát adott a támadók­nak és elől Sándor, valamint Monos­tori ragyogó játéka folytán sikerült két alkalommal bevenni az ellenfél Szünet után a lengyel csapat kez­dett jobban. Három igen jó helyzetet teremtettek a magyar kapu előtt és ezekből a helyzetekből egy gólt értek el. A kezdeti lengyel rohamok után újból a magyar csapat vette át az irányítást és sikerült két gólt lőni a lengyelek hálójába. A játék ezután sokat vesztett szépségéből. Csökkent az iram. kevesebb labda jutott el a magyar csatársorig..így helyzetet sem dolgoztak ki a lengyel kapu előtt. A mérkőzés végefelé mezőnyfölényt harcoltak ki a lengyelek, de számot­tevő gólhelyzetük nem akadt A magyar válogatott biztosan győz­te le ezen a találkozón a lengyel vá­logatottat. Néhány helyen azonban nem volt megnyugtató a játékosak formája. A csapat teljesítménye vi­szont sokkal jobb volt a mérkőzés egyes időszakaiban, mint az eddigi mérkőzések során. A mérkőzés fontosabb eseményei: I. félidő: 8. p: Faber nagy lövését Grosics csak másodszorra tudta védeni. 20. p> Sándor remekül ment el a jobbszélen, majd az alapvonal közvetlen közeléből kapu elé emelte a labdát és a jó ütemben befutó Monostori a kapu köze­pébe fejelte a magyar csapat első gólját. 1:0. 25. p: Nagy helyzet alakult ki a magyar kapu előtt, de Faber közel- ről fölé lőtt. t 1 . 26. p: Sándor lövése a felső kapu­fáról pattant vissza. 40. p: Göröcs előreivelt, a kapus kifutott kapujából. Monostori a 16-osról szorongatott helyzetben is a kapura iveit, s a labda az üres kapu közepébe szállt. 2:0. n. félidő: 48. p: Göröcs átadását a jó hely­zetben levő Sándor mellélőtte. 49. p: Liberda—Pohl volt a lab­da útja. és a lengyel középcsatár a jobb alsósarokba lőtte a len­gyel csapat gólját. 2:1. 52. p: Monostori—Sándor adoga­tás után a jobbszélső ' a # kaputól mintegy 8 méterre álló Solymosi elé gurított, aki a felső kapufát találta el. 54. p: Albert helyett Molnár állt be a magyar csapatba. 56. p: Magyar támadás után Gö­röcs elé perdült a labda és a Magyarország B- Lengyelország B 5:2 (5:0) léti fogyatékosságok miatt sokat esett a játék színvonala. Ebben a játék­részben a lengyelek irányítottak. Gól- lövők: Machos (2), Pál II., Vasas, Taliga, illetve Pólók II.. NorkoxüskL A magyar csapatban Kovács III., Pa­lotai, Bödör, Machos. Vasas és Taliga látszott á legjobban, a lengne'éknél Gaxolik, Siekiera, Pólók II. és Nor- kowskl voltak a legjobbak. Takov játékvezető nagyvonalúan Bydgoszcz. 20 000 néző. Vezette: Takov (bolgár). A magyar B válogatott a követ­kező összeállításban játszott: Faragó — Nagy. Mészöly, Kovács III. — Palotai, Galambos — pödör. Vasas. Machos, Pál II., Taliga. Ragyogóan játszott a magyar B csapat az első félidőben. Szebbnél- szebb támadásokat vezettek ekkor ét a támadásokat rémek gólokkal fejez­ték be. A második félidőben az erőn­Lengyel utánpótlás válogatott — Magyar utánpótlás válogatott 1:1 (1:0) ellenére igen jő mérkőzést láthatott a lengyel közönség, amely sokszor ju­talmazta tapssal a fiatalok játékát. Az első félidőben a hazai együttes Pedziach 11-ősből szerzett góljával vezetéshez jutott. Szünet után a ma­gyar csapat Rádl góljával kiegyenlí­tett. Az eredmény igazságos. A magyar csapatban Géléi. Wemer, Krakkó. 15 000 néző. Vezette: Knöpke (NDK). A magyar utánpótlás csapat össze­állítása: Géléi — Wemer, Orbán. Józsa — Sas (Szepesi), -Salgó — Kékesi, Nóg­rádi (Bíró), Rádi, Dunai, Roesi. Mélytalajú pályán játszott a két _ . ....... ..................... o rszág utánpótlás válogatottja. Ennek Salgó és Rádi játszott a legjobban. Magyarország ifjúsági válogatott-— Lengyelország ifjúsági válogatott 2x1 (OiO) Az első félidőben gyenge iram jel-, lemezte a játékot. A vendégcsapat valamivel többet támadott. A máso­dik félidőben megváltozott a játék képe. A magyar ifjúsági válogatott igen sok gólhelyzetet dolgozott ki és kis szerencsével nagyobb arányban Öltözhetett volna. Góllövők: Káomzta, Glázer. illetve I Musialek. A győztes csapat legjobb­jai: Várga, Bokréta. Glázer. Káposzta. Népstadion. 10 000 néző. Vezette: Dorogi. A magyar ifjúsági válergatott fel­állítása: Varga L. — Schmidt. Kohlmayer, Vági — Nagy E., Bokréta — Glázer, Nell, Káposzta, Farkas, Ráczi. (Szünet után Bokréta — Káposzta fedezetpár játszott, míg a csa­társor összetétele Glázer. RAczi, Nagy F., Farkas, Nagy Gy. volt.) Első a DEAC, második a Miskolci Bányász az NB III. Északkeleti csoportjában Egy mérkőzés kivételével befejező- 'dött az NB III. Északkeleti csoport­jának őszi mérkőzéssorozata. Hátra van még a Tlszalök—DEAC mérkő­zés, azonban ennek ellenére a DEAC biztos első. Megyénk NB III-as csa­patai viszonylag jól szerepeltek az őszi fordulóban, egyik sincs — más évektől eltéröleg — a kiesők váro­mányosai" között. Legjobban a Mis­kolci Bányász szerepelt Az egész őszi szezonban végig egyenletesen játszott. Vasárnap Gyöngyösön nehéz küzdelemben győzött. Igen jól szere­pelt az újonc Rudabányai Bányász. Negyedik helye teljesen megérde­melt. Ha tavasszal is tartja „őszi" formáját, végső soron ott lehet a baj­noki cimért küzdők sorában. Az MMTE az egész szezonban nem tu­dott .magára találni, sókkal több van a csapatban, mint amit mulatott. Sokszor érthetetlenül gyengén ját­szott, „biztosnak” látszó győzelmeket engedel C át ellenfeleinek, a döntetle­nekről nem is beszélve. A Somsályi Bányász csak a végén lendült játék­ba, de ez is elegendő volt ahhoz, hogy elkerüljön a kieső zónából. Eredmények: Rudabányai Bányász—Egercsehi Bányász 2:1 (2:0), Kisvárdai Vasas— Debreceni Építők 3:0 (ld>), Tiszalökl Építők—Debreceni Kinizsi 5.-0 (1.4)), Debreceni Honvéd—Rózsaszentmár- toni Bányász 6:1 (3:1). Debreceni Gördülőcsapáay-gyár—Egri Vasas 2:0 (04)), Püspökladányi MÁV—Somsályi Bányász 1:1 (1:1). Miskolci MTE—DEAC O , O Miskolc, 2000 néző. Vezette: Nagy. MMTE: Szobonya — Horváth, Mis- kolczi. Farkas — Dévai, Siffman — Takács, Kiss, Dobó, Radványi, Ho- movies. DEAC: Kassai — Kömyei, Móritz, Varsányi — Temesvári, Cséfalvi — Stefanik, Mályi, Szűcs, Kéki, File- tóth. Nagy lendülettel kezdett a Munkás. A 6‘. percben Dobó 20 méteres éles lövése a jobb kapufa mellett süvített él, majd a 11. percben Radványi biz­tos helyzetben a kapusba lőtte a lab­t. így folytatódott végig a% első E Időbe*. A hazai csatárok több eset- i. kecsegtető helyzetben hibáztak. Szünet után is többet támadott a hazai csapat, bár fölénye ekkor már nem volt olyan meggyőző, mint az első 45 percben. Végeredményben a mérkőzésen többet mutatott a Mun­kás. jobban is játszott, csak a kínál­kozó helyzeteket nem tudtá kihasz­nálni, bár ebben Kassai nagyszerű védése is közrejátszott. Jók: Farkas, Dévai, Dobó, illetve Kassai. Móritz, Stefanik. Miskolri Bányász; — Gyöngyösi Spartacun 2 ti (hl) Gyöngyös. 1500 néző: Vezette: Kösztner. % Az M. Bányász összeállítása: Bo­ros — Kispál, Szabó, Bartus — Mis- kovics, Polcz — Garami, üliász. Odermarszki, Fischer, Tátrai. Edző: Dóczi István. Hatalmas iramban kezdődött a mérkőzés. A vendégek nagyon veszé­lyesen támadtak és a változatos küz­delemben egyenrangú ellenfelek ját­szottak az első félidőben. Tátrai sé­rülése után tíz főre csökkent a Bá­nyász. de határtalan lelkesedéssel a győzelmet is megszerezte. Góllövő. Uliász, GararjiL A Bányász legjobbat Boros, Szabó, Polcz. Lapzártakor jelentik: Angol női csapaf—Miskolci it ti Hétfőn este a Szakszervezetek Me­gyei Tanácsa kultúrtermében bonyo­lították le az angol női csapat— MMTE asztalitenisz mérkőzést. A női viadal előtt az MMTE két tehet­séges ifjúsági férfi versenyzője be­mutató mérkőzés keretében mérte össze erejét. Engl II. 2:0(21:13, 21:16) arányban győzte le Tálast. A két női csapat felvonulása után Bíró Sándor, a Megyei Asztalitenisz Szövetség és az MMTE nevében kö­szöntötte az angol sportolókat, üd­vözlésére Mr. Peter Löwen, az An­gol Asztalitenisz Szövetség titkára válaszolt A viadal eredményei: Harro wer (angol) — Weiszné (MMTE) 2:1 (21:11, 19:21, 21:12) 1:0, D. Rowe (angol) — Grigássy (MM­TE) 2:0 (21:19, 21:14) 2:0. D. Rowe, Harrower (angol) — Kli- mont, dr. Adorjánné (21:19, 21:7). 3:0. Grigássy (MMTE) — (angol) 2U (21:18, 18:21, 21:15) 3:1. D. Rowe (angol) — Weiszné (MM­TE) 2:0 (21:9. 21:11) 4:1. Minden mérkőzésen érdekes és Iz­galmas labdameneteket láttunk. Az angol lányok nagyobb tapasztaltsága és nagyobb rutinja döntő volt a ta­lálkozón. (Részletes fényképes be­számolót a szerdai Ifink.) Bányász javára. Szünet után a* ózdiak erősen támadtak és az 53. percben szögletrúgás után Pakócs révén sikerült kiegyenlíteniük. 1:1. A gólt diósgyőri támadások követték« majd a 65. percben Zalai révén a hazaiak szerezték meg a vezetést. 2:1. A diósgyőri csapat tiltakozott* mert a gól előtt szabálytalankodtak az ózdi csatárok, mire a játékvezető Bujtort kiállította. A 67. percben Pakóca megrúgta Pestit. A játék­vezető az ózdi csatárt is kiállította. A 70. percben egy kapufáról kipat­tant labdát Borbás II. értékesített, beállítva a végeredményt. 3:1. A győztes csapatban Budai. .Hajner, Borbás II. és Zalai, a diósgyőriek közül Újvári. Verba. Pesti és Szabó II. játszott a legjobban. Gyetván u-ea góljá« kapuját. A hazai védelem azonban biztosan rombolt. A 27. percben Mis­kolci nagy bravúrral ütött szögletre egy erős szabadrúgást. A félidő végén újra a vasutas csapat támadott töb­bet. A 44. percben nagy tömörülés volt a vendégcsapat 16-osánál. Szabót felvágta az egyik védő — a labda nem volt nála — mire a játékvezető 11-est Ítélt. A büntetőt Gyetván fél- magasan, a jobbra mozduló kapust becsalva, a kapu baloldalába vágta. Id). A második félidőben nagy nyo­MVSC és több olyan helyzet adódott a csatárok előtt, amiből feltétlenül gólt kellett volna rúgntok. Ilyen nagy helyzete volt Palaticsnak. aki telje­sen tisztán állva addig forgolódott, amíg a védők közbe tudtak lépni. A 72. percben Bozsik III-at utánrúgás- ért a játékvezető kiállította. Nyo­masztóvá vált ezután az MVSC fölé­nye, de újabb gól nem született. A győztes csapatban Hargitai. Budai, Zoller. Kovács. Gyetván teljesit- menye dicsérhető. Borsodi pányász—Bp. Előre 1:0 (1:0) Sajószentpéter, 1200 néző. Vezette: Bihari. Borsodi Bányász: Veres — Friedel. Sztíbor, Szamosi — Benkő. Jaskó — Kőhalmi IL, Holló, Hetei, Séra, Bá­rányt Edző: Sztrányal József. Változatos első percek után feljött a hazai együttes és főleg Holló. Hetei és Baranyi támadásai jelentettek nagy veszélyt az ellenfél kapujára. Két alkalommal csak az utolsó pilla­natban tisztáztak az Elöre-védők. A 30. percben Kőhalmi II. kapta a lab­dát, kapura húzott és a 16-osról nagy lövést küldött a jobb felső sardkba. 1:0. A gól után továbbra is a hazai csapat rohamozott és Kőhalmi II. fejesét csak a kapufa mentette. Szü­net után megváltozott a játék kéDe. A két összekötő kifáradt és Inkább védekeztek a hazaiak. Feljött a ven­dégcsapat és nagyim veszélyeztetett. Levegőben lógott az egyenlítő gól. Végül azonban a Borsodi Bánvásznak sikerült otthon tartania mind a két pontot. Az első félidőben a Borsodi Bányász játszott jobban, szünet után viszont az Előre volt a többet kezde­ményező. Az első félidőben mutatott játék alapján a hazai csapat megér­demelte a győzelmet. Sztibor, Jaskó. Kőhalmi II.. Hetei és Baranyi ját­szott a legjobban a győztes csapat játékosai közül. 1. G.-MÁVAG 15 2. BVSC 15 3. Ózd 15 4. Szolnok 15 5. Pénzügypr 15 6. Nyfregyh. 15 7. Cegléd 15 8. Bp. Spart. 15 9. Egyetértés 15 10. Diósgyőr 15 11. Miskolc 15 12. Kecskemét 15 13. SZVSE 15 14. Bp. Előre 15. Borsodi B 16. Jászberény 15 3 2 10 13:33 0 8 — 27: 8 22 15 10 2 3 33:14 22 15 8 5 2 21:13 21 15 8 4 3 32:16 20 15 6 6 3 22:20 18 15 5 5 5 10:13 15 15 4 7 4 18:25 15 15 5 4 6 22:20 14 15 4 6 5 17:16 14 15 4 6 5 20:23 14 15 6 2 7 16:23 14 15 4 5 6 16:21 13 15 5 2 8 15:2« li 15 3' 4 8 18:24 10 magyar csapat jobbósszekötoje a kapu jobboldalába lőtt. 3:1. 65. p: Molnár—Sándor—Monos­tori—Sándor volt a labda útja és Sándor közelről a kapa jobb­sarkába lőtt. 4:1. 69. p: Gadeczki léc alá tartó lövé sét Grosics szögletre tolta. 85. p: Pohl lövését védte Grosic: A magyar csapat és a mezőny leg lobbja Sipos volt ezen a mérkőzései: A középhátvéd mellett főleg Sándox jto&ícs, Monostori játékát lehet meg dicsérni. Solymosi első válogatottsági alkalmával nem keltett csalódást. A első félidőben igen jól látta el fel adatát. Nagy területen játszott, igei sok labdát adott a csatároknak. Szü net után kihagyott egy nagy gólhely setet. majd utána már sokkal szűr Kébb teljesítményt nyújtott, mint a: *lső félidőben. Bergmann játékvezető igen jól ve sette a mérkőzést. Ez tSrtént az NB II-ben A% utolsó őszi forduló után 9. Ózdi Kohász, 10. Diósgyőri Bányász, II. MVSC és 15. Borsodi Bányász bajnokságban, mint az elmúlt esz­tendőben és a 10. helyen végzett. A kapusgondokkal bajlódó MVSC ti­zenegyedik lett, míg az egész őszi szezonban balszerencsésen játszó Borsodi Bányász a 15. helyen végzett. Az őszi utolsó forduló eredményei: Ganz-MÁVAG — Kecskemét 5:lt BVSC—Pénzügyőrök 5:1, Bv. Spar­tacus—Szolnoki MÁV 2:1, ózdi Ko­hász—Di. Bányász 3:1, MVSC—Egyet­értés 2:0, Borsodi Bányász—Bp. Előre 1:0, Jászberényi Vasas—Nyíregyházi Spartacus I.*0, Szeged—Cegléd 2:2. Vasárnap befejeződtek az NB II. Keleti csoportjában az őszi bajnokság küzdelmei. Az újonc Ganz-MÁVAG együttese kiválóan szerepelt és veret­lenül fejezte be az őszi évadot. Ez a tény az első helyet jelentette részük­re, Igaz, hogy csak gólaránnyal előzik még a BVSC együttesét. A borsodi csapatok közül az ózdiak szerepeltek a legjobban. A harmadik helyet sze­rezték meg és egy ponttal vannak le­maradva az első és a második helye­zettektől. A Diósgyőri Bányász ca- pata sokkot jobban kezdett ebben a Ózdi Kohász —Dióspvőri Bányász 3:1 fO : IV ■ ózd, 2500 néző. Vezette: Szabó I. S. ózdi Kohász: Olaj — Budai, Szur­dok! I., Hajner — Gyárfás. Derenkó — Borbás II., Pakócs, Zalai, Széles. Szurdok! II. Edző: Kálnai László. Di. Bányász: Stadinger II. — Új­vári. Verba. Kiss — Tóth. Simkó — Szabó I.. Szabó II.. Pesti. Paulás, Bujtor. Edző: Nagy György. Nagy erővel támadott a hazai csa- ?at. de a diósgyőriek szervezett véde­kezésével szemben nem boldogultak. Pesti mélyen hátravontan játszott, segítette a védelem munkáját. Ké- iőbb feljött a diósgyőri együttes és tyore támadásaival megzavarta az Szdi védelmet. A 36. nercben Bujtor lutott el a halszélen, beadását Szabó II. kapásból a hálóba vágta. 1:0 a Dl. Miskolci VSC — VM Egyetértés 2:0 (1:0) Vezette: Pásztor. ' MVSC: Miskolci — Hargitai. Budai, Péter — Zoller, Kovács — Lövei, Palatics, Dobos, Szabó. Gyetván. Edző: Fekete László. A hazai együttes nagy becsvággyal vetette magát a küzdelembe. Igen jó támadásokat vezettek a mérkőzés első tíz percében. Utána a vendég­csapat is veszélyeztetett és lapó* össz- játékkal közelitette meg az MVSC más nehezedett az Egyetértés kapu­jára. Egymás után vezették támadá­saikat a hazai csatárok. Az 52. perc­ben szabadrúgáshoz jutott a hazai csapat a 16-os oldalvonalánál, a jobb- szélső helyéről. Az élesen középre adott lapos labdára sem a védők, sem a kapus nem mozdult. Gyetván fel­ismerte a helyzetet, a labdára futott és egészen közelről biztosan lőtt a kapu jobb oldalába. 2:0. Fölényben játszott tóvábbra is az