Észak-Magyarország, 1960. szeptember (16. évfolyam, 206-231. szám)

1960-09-06 / 210. szám

Könyvbarátok szinte „betéve” sorolja legkiemelkedőbb mű­veit Siló Zoltán, a köny­vesbolt munkatársa 35 éve foglalkozik köny­vek árusításával. A bá­nyászokat a legjobb vevőknek tartja. Egy érdekes esetről beszél. A közelmúltban az an­gol rádió riportere Ma­gyarországon járt. Fi­gyelmes lett a mozgó könyvesbolt körüli so­kaságra. a részletre kapható könyvek ha­talmas mennyiségére. Magyar kollégájának csodálkozását fejezte ki. hiszen náluk a könvvgvt^^sppk ez a módja teljesen ismeret­len. Hetekkel később az angol rádió színes riportot sugárzott az itt járt riporter ta­pasztalatairól. melyben elismeréssel szólott a magyar könyvterjesz- ♦ésről, és a magyar em­berek könyvszereteté- ről. Igen szeretik, olvas­sák a könyveket az an- nabányai bányászok is. Ifj. Mika István vásárolt Jókai és Mik­száth regények kerül­nek elő a csomagból. Végül egy szakács- könyv és több mese­könyv is. Az előbbi az asszonynak, az utóbbi­ak a gyerekeknek. — Ötszáz forintért vásároltam könyveket — újságolja Csiki Ist­ván. — Azokat az író­kat szeretem, akik a valóságról írnak. Ked­vencem Solohov és Il­lés Béla. A jó könyvet én is a nevelés fontos eszközének tartom. Mit mondanak a fia­talok? Csontos Máté front­aknász a történelmi re­gényeket szereti. Tóth Zoltán csillésnek külö­nösen Berkesi: Októbe­ri vihar és Vihar után című könyve tetszett. Barkóczi Pál vájár leg­inkább Jókait szereti. A versektől még ide­genkedik, de nagyon szeretné megérteni és értékelni azokat is. Egy csillés Csehov-so- rozatot kér. Mikor a könyvesbolt munkatár­sa faggatóra fogja, Éppen leszálláshoz készülődtek Annabá- nyán, amikor szárnyra kapott a hír: megérke­zett Budapestről a „mozgó könyvesbolt”, ahol négy hónapi rész­letre adnak irodalmi műveket. A bányászok valósággal megszállták a nem mindennapi ese­mény színhelyét. Gray Mómé. a könyvesbolt munkatársa örömmel pillantotta meg az is­merős arcokat. Az ér­deklődök jóleső érzés­sel válogattak a szép kivitelű, gazdag tartal­mú könyvek között. Klasszikusok remekel, haladó nyugati írók termékei, a mai ma­gyar írók. költők művei sorakoztak a polcokon. A vájárok, csillések hamarosan könyvekkel teli csomagokat szo­rongattak a hónuk alatt. Vajon mit olvasnak, kikre kíváncsiak, kiket ismernek ezek a bá­rt vá szók? Török Dezső vájár készséggel bontja fel a csomagot. Háromszáz forint értékű könyvet Most jobb körülmények között indul­nak — az elmúlt évad túlterheltsége megszűnik. Gazdag repertoárral ren­delkeznek és több lesz az idő az egyes előadások, illetve bemutatók előkészítésére. Ez feltétlenül szüksé­ges is. mert ebben a gyönyörű szín­házépületben mintaszerű munkát kell a színháznak végeznie. A munka megjavítását fogják szolgálni a pre­miereket röviden követő szakmai értékelések Is. Megállította, hogy a társulatban nagv előrelépés tapasz­talható. de ennek el'-nére még nem tökéletes a társulat. Jó ö*s»ef-*gás«al. jó kollektív munkával ke'l tö^él-t**- 'ebbé tenn'ök. hogy azt a sok «zép feladatot, ami most rá*uk vár. mara­déktalanul oldhassák meg. Gál Sándor elvtárs a szakszervezet nevében köszöntötte a színház tag­jait és hangsúlyozta, hogy szocialista színházat kell teremteni, ehhez pedig fegyelmezett, komoly művészi mun­ka. a széles murfkástömeeekke! való mind jobb kapcsolat megteremtése el­engedhetetlen előfeltétel. Galló Ferenc elvtárs a városi ta­nács nevében üdvözölte a tagságot és hanpsúlvozta. hogy hatalmas csata előtt állnak most: az emberek szo­cialista nevelésének csatája előtt. ; Ennek a csatának a mesnverés^hez a jó művészi adottságokon felül fegye­lemre és jó vezetésre van szükség ■ A vezetés olyan 1 égvén, hogy ezt a ■ csatát győzelemre is tudja vinni. Ki- 1 emelte a munkásokkal való jobb • kapcsolat kiépítését és felhívta a- színház tagjait, tekintsék oéi^aVéo­- nek a szocialista munVab'*i«ádokban ; dolgozó munkások áldozatkészségét. \ A társulati ülést Jákó Pál igazgató- válasza, majd Fehér Tibor zárszava t zárta be. Este ismerkedési estet tartottak a színház társalgóiéban, a mai napon pedis megkezdődik a munka, az új évad első próbanapja. (hm) Üj vezetőt kapott a női ruhatár Németh Ilona személyében. Az új tagok bemutatása után az új évad műsortervét ismertette Jáfcó Pál A nagy színház- épületben nyolc darabot fognak be-j mutatni. Ezek tervét már elfogadta a városi tanács végrehajtó bizottsága. Elsőként a Királyatszony lovaojá-t mutatják be. ezt a Sybtll követi, majd az Egy szerelem története, a Romeo és Júlia, a Krisztina kisasz- szony, a Pillantás a hidrái — ha Mol­nár Tibor felgyógyul addig —. a Különös házasság folytatja és egy új magyar darab zárja be a bemutatók sorát. A Kamaraszínháznak még nem alakult ki a végleges műsorterve. Az eddigi tervek szerint a Kérem a pa­naszkönyvet című zenés vígjáték nyitja a sort. maid a Nebáncsvlrdg. a Fösvény, a Botcsinálta fakir folvtpris a sort. A Kamaraszínház utolsó be­mutatójára vonatkozóan még nine? döntés, jelenleg több darab közöt' válogatnak. A munkát az évadnvitás után azon­nal megkezdik. Csütörtökön. 8-ár megkezdik a vldé‘<l v'-n'*ée,zerenlé seket a múlt évad darabjaival. / nagy színházban szeptember 24-ét kezdik az előadásokat, a kamarákat pedig október 13-án, mindkét helyet az elmúlt évad darab.ipiv«!. Az eU> új bemutató a nagy színházban októ bér 28-án. a kamarában pedig no vember 8-án lesz. Jákó Pál visszapillantott az elmúl évad eredményeire és fogyatékossá gaira, beszélt az új évad feladatairól kiemelte azt a segítséget, amelyet ; szakszervezetek nyújtottak a színház nak a munkástömegek és a színié jobb kapcsolatának megteremtésé ben. különösképpen a közönségszer vezésben. Kérte az ezirányú továhh támogatást, de egyben a tagság fel adatául is kijelölte ennek a kapcsc latnak az erősítését (Vszehasonlitá? tett az elmúlt évad és a most kéz . dődő idény munkafeltételei közöt Zászlók lobogtak hétfőn a Miskolci Nemzeti Színház tornyán, jelezve a színház ünnepnapját. Az emeleti tár­salgót ízléses dekoráció ékesítette. Itt gyülekeztek össze a színház tag­jai. hogy megtartsák az 1960—61-es színházi évadnyitó társulati ülést, amely egyben az újjászületett szín­házépületben az első évadnyitást is jelenti. . A társulati ülésen résztvett — a színház tagságán kívül — Galló Ferenc elvtárs. a Miskolc Városi Tanács vb. elnökhelyettese. Gál Sán­dor. a színházi dolgozók szakszerve­zetének országos titkára, Ondrejot'ies Ferenc, a városi tanács művelődés- ügyi osztályának helyettes vezetője és Gaál Imre elvtárs. a Szakszerveze­tek Megyei Tanácsa kultúmevclési osztályvezetője. Fehér Tibor, a szín­ház pártalapszcrvezetének titkára üdvözölte a megjelenteket, majd Jákó Pál, a színház igazgatója emel­kedett szólásra. Megemlékezett az el­távozott színházi tagokról, majd be­mutatta a társulat új tagjait A társulat tizenöt taggal szaporo­dott. Igazgatóhelyettes és színészi minőségben került a színházhoz Ruttkai Ottó Kaposvárról. A főisko­láról jött Léner Péter ösztöndíjas, fiatal rendező. Ugyancsak Kaposvár­ról jött Lóránd Hanna színésznő. Rajta kívül két új nőj taggal gyara­podott a társulat: Dómján Mária éne­kes-színésznővel és Gamma Gál Er­zsébet segédszínésznövel. A férfi szí­nészek állományába öt űj tag jött: Forgács Tibor Debrecenből, Galam­bos György és Somló Ferenc Pécsről, Györvári János Békéscsabáról és Gáti György Budapestről, a Néphad­sereg Színházától. Három új férfi- erővel erősödött az énekkar állo­mánya: Dobránszky Zoltánná', Wág- ner Árpáddal és Vajnai Tiborral. A tánckarban Kovács István az új tag Szocialista színházat kell teremteni! Évadnyitó társulati ülés a Miskolci Nemzeti Színházban Összegyűjtötték Borsodban a szlovák nemzetiségű községek népi építészeti műemlékeit 1 műemléket. Ilyen többek között a Háromhuta községben lévő lakóház, amelyet most munkálsz Mini k ren- 1 deztek be — s Így óvják meg a pusz tiltástól. Ugyancsak Háromhuta kö' sópben tartják nyitván, mint néni műemléket Kővári An'alr.é laki- házát, amelynek szabadkémény*s . konyhájában a kémény falába az építkezés időpontját, 1860-at vésték be. A kereken 100 éves lakóház ere­deti építészeti sti'usát megtartott \ A szlovák nemzetiségű közs'grk közül a legtöbb népi műemléket Hollóházán írták ő sze. A Miskolci Tervező Vállalat mun­kaközössége két évi gg j é* eredmé­nyeként összeállítottz a Bor'cd mr- gye községeiben lévő népi és törté­neti műemlékek t. A nagyszabású munka keretében k"lön g ndot for­dítottak a Borsod megyei szlovák nemzetiségű települések, elsősorban népi építészeti műemlékeinek felde­A tervező vál al t mé nők l a megye valamennyi szlovák nemzeti­ségű községét végigiárták, s a jelleg­zetes hegyvidéki épületek közül 24-ct vettek nyilvántartásba, mint népi Kiszisták hozzák rendbe az újmassai őskohót vezető utat, csinosítják a környeze­tet. az Öskohón a szükséges javításo­kat elvégzik, hogy az ünnepség bél­és külföldi vendégeinek még szebb látványt nyújthassanak. Az ország legrégibb ipartörténeti emlékét, az újmassai őskohót. — a Diósgyőri Vaskohászat elődjét — 1952-ben a Lenin Kohászati Müvek dolgozóinak áldozatos munkájával állították helyre, eredeti állapotában. Azóta, az európai viszonylatban is nagyértékű, ritkaságszámba menő emléket sok hazai és külföldi láto­gató keresi fel: az őskohó Borsod egyik legkeresettebb idegenforgalmi látványossága lett. A bükki, illetve a diósgyőri kohászkodás 190. évfordu­lójára. szeptember 24-én és 25-én rendezendő ünnepség alkalmából a Lenin Kohászati Müvek dolomit­bányájában dolgozó Kristóf János tiz tagú KISZ-brigádja elhatározta, hogy társadalmi munkával rendhe- hozzák az őskohót és környékét. En­nek során — többszáz munkaóra rá­fordításával — karbahelyezik az oda­Heti iilmbemutatók Szeptember 8-án új magyar filmet tűznek műsorra a mozik. A Fapados szerelem forgatókönyvét Máriássy Judit írta, rendezője Máriássy Félix. A film egy igaztalanul megvádolt tanítónő történetével foglalkozik, fő­szereplői Krencsey Mariann. Zenthe Ferenc, Somogyi Erzsi és Kállai Fe­Színes szovjet film az Apák és fiúk, rendezője Bergunker és Rasevszkaja. Turgenyev világhírű regényének filmváltozatában Avdjusko, Lario­nova és Izvlckaja játssza a főszere­pet. A hét harmadik bemutatója egy színes bolgár film. A kicsi. A mai történet egy család sorsában bemu­tatja a régi és az új. két generáció összeütközését. Késiül a torta a diósgyőri cukrindá­ban. Klszlsta lány készíti: Morvái Ilonka, a szakma kiváló dolgozója. Dl» Bányász—jaszDere Miskolc, 4000 néző. Vezette Hor­váth. A Di. Bányász összeállítása: Sta- dinger II. — Kiss, Verba, Kárpáti — Tóth Paulás — Szabó I., Szabó II., Siadinger I., Festi, Bujtor. Edző: Nagy György Lanyha iramban kezdődött a mér­kőzés. Mezőnyjáték után a 15. perc­ben védelmi hibából a vendégcsapat szerezte meg a vezetést. 0:1. A vá­ratlanul elért gól utón a Jászberény támadott többet, majd lassan a ha­zai csapat erősített és a félidő utol­só tíz percében határozott fölénybe került. A játékidő második felében jól Nyíregyházi Spartacus— özd, 4500 néző. Vezette: Váli. A Kohász Összeállítása: Szántó — Róth. Szurdoki I., Hajner — Gyár­fás, Ferdinénd — Borbás II.. Széles. Zalai. Frenkó. Szurdoki II. Edző: Kálnai László. Nagy erőbedobással kezdett a ha­zai csapat. A Spartacus védekezésre rendezkedett be. sokszor 8—9 játé­kosa tanyázott saját tizenhatosa kör­nyékén. Főleg ennek tudható be, Gani-MÁVAG—Borsod Sajószentpéter. 3000 néző. Vezette: Farkas I. A Borsodi Bányász összeállítása: Veres — Négyes!, Csetfalvi, Szamosi — Jaskó, Sztibor — Kőhalmi II., Vé- csei, Holló, Várhelyi II., Baranyi. Edző: Sztrányai József. Jobban kezdett a hazai együttes, de az első veszélyes támadást a ven­dégcsapat vezette. Csetfalvi hibájá­ból Harmath kapta a labdát, elfu­tott és közelről élesen a kapuba lőtt 1:0. A félidő hátralévő részében többször is lett volna egyenlítési al­kalom, de a puhán játszó csatárok képtelenek voltak a gólszerzésre. Sőt? Újabb két Csetfalvi-hiba két gólhelyzetet hozott a MAVAG-nak, de előbb Veres merész előrevetődés- sel tisztázott, másodszorra mellé ment a labda. Kőhalmi hagyott ki Szegedi VSE—M Szeged. 2500 néző. V.: Hernádi. Az MVSC összeállítása: Simon — Hargitai, Budai. Péter — Zoller, Szabó — Lövei, Tóth, Deák, Kovács, Gyetvai. Edző: Károlyi József. Az első félidőben igen jól kezdett az MVSC. Sok formás támadást ve­zettek ekkor a vasutas csatárok. Egy váratlan ellentámadás után Frank szerencsés góllal megszerezte a ve­zetést. 1:0. A vasutas csapat tovább­ra is fölényben játszott és Lövei ré­vén sikerült kiegyenlítenie. 1:1. A félidőben volt még gólszerzést lehe­tősége az MVSC-nek. de a szegedi védők igen jól álltak a lábukon. Szünet után az első percekben nagy potyagóllal megszerezte a ve­zetést a hazai csapat. 2:1. A szegedi-! ek vezető gólja után hiába támadott1 végig a miskolci együttes, nem sike­rült az egyenlítés. NB III. Észak Az ötödik forduló legnagyobb ér­deklődéssel kísért mérkőzése Pere­cesen zajlott le. A kitűnő formában játszó hazai együttes győzött és tisz­ta egy ponttal vezet a tabellán. Ru- dabánya ezúttal is öt góllal terhelte meg ellenfele hálóját, de igen érté­kes az MMTE Egercsehiben elért győzelme is. Siffmann lőtte a gólt. A Somsályi Bányász 3:0-ra vezetett a félidőben, mégsem sikerült meg­nyernie a mérkőzést, mert ellenfele a második félidőben kiegyenlített. A forduló eredményei: D. Kinizsi—D. Építők 3:0, D. Honvéd—Tiszalök 3:1, Rudabánya—Püspökladány 5:1, MM­TE—Egercsehi 1:0, Miskolci Bányász —Egri Vasas 3:2, D. Gördülőcsapágy —Gyöngyös 2:1, Rózsaszentmárton— A kézilabdázók vásárnál Megyénk NB I-es, NB Il-es csa­patai az elmúlt vasárnap váltakozó sikerrel, viszonylag gyengén szere­peltek. Bár nehéznek ígérkezett a forduló, hiszen nagyrészt a legjobbak közé számított együtteseket kapták ellenfelekül. Ennek ellenére az Ózdi Kohász otthoni veresége — tneplepe- tés. Ide sorolható a Bp. Spartacus nagy gólarányú győzelme a DVTK ellen. Az MMTE folytatia jó szerep­lését, vasárnap idegenből is elhozta a két pontot. Az MVSC férfi csavata biztosan győzőt*, a női együftet szinte biztosnak látszó győzelmet en­gedett ki a kezéből. Bp. Spartacus—DVTK 27:9 (10:3) NB I., férfi. Az újból tartalékosán feláll* DVTK nem tudta megszorítani a ta*- • - I-----/ e zdett a Bányász. Izgalmassá vált a lérkőzés. Az 51., majd a 63. pere­ién a hazai csapat egyenlített, sőt vezetést is megszerezte Pesti és itadinger révén. A 80. percben ugyan : vendégek egyenlítettek, de öt perc núlva 11-esböl Paulás a hálóba úgta a győzelmet jelentő gólt. Ne- léz mérkőzésen szerezte meg a két >ontot a Bányász. Az első félidőben i vendégcsapat játszott némi id­ényben. Ez egygólos vezetésében is cifejezésre jutott. Szünet után a ha­zaiak erősen rákapcsoltak és jobb. ;őleg lelkes játékukkal megérde- nelten győztek. Jók: Verba, Kiss, Paulás. Stadinger I. íz di Kohász 1:0 (0:0) hogy a Kohász a nagy fölény elle­nére sem tudta a helyzeteket ki- nasználni. Szünet után mée lett a hazai csapat mezőnyfölénye, teljesen beszorítva ellenfelét, szinte egykapura játszott, de nem sikerült a góllövés, sőt a 80. percben a ven­dégek szerezték meg a győzelmet, egy váratlanul leadott, jól sikerült lövéssel. Jók: Hajner, Gyárfás, Szur­doki II. Bányász 1:1 (1:0) nagy helyzetet. Szünet után hatal­mas nyomás nehezedett a vendég­csapat kapujára. Egy alkalommal az üres kapuból fejelték ki a labdát, más alkalmakkor pedig holtbiztos helyzeteket rontottak el a hazai csatárok. Végül egy szabadrúgás után Kőhalmi II-höz került a labda, aki félmagasan a balsarokba lőtt. A ritka MAVAG-támadásokat bizto­san hárították a feljavult hazai vé­dők. Megvolt a győzelem lehetősége is, de a Kőhalmi II. felvágásáért megítélt 11-est Holló laposan a jobb­sarok mellé lőtte. A Borsodi Bá­nyász, főleg második félidőbeli játé­ka alapján feltétlenül megérdemelte volna a győzelmet. A hazai csapat­ból Négyesi, Szamosi. Baranyi ját­szott a legjobban. IVSC 2:1 (I: I) Az MVSC-ből Budai, Zoller és Szabó játéka tetszett a legjobban, de a többiek i? lelkesen küzdöttek. A Keleti csoport állása: 1. G-MAVAG 5 4 I — 12: 3 9 2. BVSC 5 4 — 1 10: 5 8 3. Ózd 5 3 I 1 7: 1 7 4. Bp. Spart. 5 3 1 1 11: 5 7 5. Cegléd 5 3 1 1 7: 5 7 6. Nyíregyháza 5 3 1 1 4: 4 7 7. Szolnok 5 3 — 2 10: 4 6 8. Pénzügy. 5 2 2 1 9: 5 6 9. Egyetértés 5 1 3 1 5: 5 5 10. Diósgyőr 5 2 1 2 7: 9 5 11. Kecskemét 5 1 2 2 7: 8 4 12. Miskolc 5 2 — 3 4: 9 4 ! 13. SZVSE 5 1 — 4 2: 7 2 114. Borsodi B. 5 — 2 3 1: 8 2 15 Bp. Előre 5—14 3:12 l 116. Jászberény 5------5 5:14 — k eleti csoport Kisvárda 2:0, Somsályi Bányász— DEAC 3:3. Az Északkeleti csoport állása: 1. M. Bányász 5 4 1 — 11: 4 9 2. DEAC 5 3 2 — 13: 4 8 3. MMTE 5 3 1 1 7: 5 7 4. D. Kinizsi 5 3 — 2 8: 5 6 5. Rudabánya 5 2 2 1 13: 9 6 6. Gyöngyös 5 3 — 2 10: 9 6 7. Eger 5 2 1 2 7: 7 5 8. D. Honvéd 5 2 12 10:11 5 9. Tiszalök 5 2 — 3 10 :8 4 10. Egercsehi 5 2 — 3 7: 7 4 11. Rszt. B. 5 2 — 3 6: 9 4 12. Somsály 5 1 2 2 7:11 4 13. Görd.-csgy. 5 1 2 2 4: 8 4 14. PMAV 5 113 6:11 3 15 D. Építők 5 1 1 3 3: 7 3 16. Kisvárda 5 1 — 4 3:10 2 p váltakozóan szerepeltek ■ valyi bajnok Bp. Spartacust. A Buda- ’> pesten lejátszott mérkőzésen a diós­• győri csapat a mezőnyben szépen i játszott, 8 tiszta helyzetet kihagyott : a DVTK. viszont a hazaiaknak min- : den sikerült. Bár a Spartacus győ- i zelme mindenképpen megérdemelt, a ■ gólarány erősen túlzott. Góldobók: » Dimény (3). Selmeczi, Sztányi (2—2), ’ Surányi, Voszka. Jók: Selmeczi, Hi- - lóczki. I FTC—Ózdi Kohász 5:3 (2d) • NB I., női. Az otthoni mérkőzésükre az ózdi lányok elbizakodottan álltak ki. So­kat könnyelműsködtek, szerencséjük sem volt. mert Igen gyakran a kaou- 5 fa mentette lövéseiket és 3 hetest is • (Folytatás a 6. oldalon.) Egy győzelem, egy döntetlen, két vereség a vasárnani mértéé