Észak-Magyarország, 1960. augusztus (16. évfolyam, 181-205. szám)

1960-08-02 / 181. szám

ESZAKMAöYARORSZAG Kedd, i960. Ünnepelt az 50 éves Miskolci Munkás Testedző Egyesület A vasárnap emlékezetes napot je- lentett az MMTE életében. Ezen a napon, július 31-én ünnepelte meg­alakulásának 50. évfordulóját. A két napos jubileumi ünnepségek fénypont ja a díszközgyűlés volt, melyet a KP VDSZ Széchenyi utca 26. szám alatti »agytermében tartottak. Már jóval a kezdés előtt ün neplóbe öltözött miskolci sportemberek, régi munkás- mozgalmi harcosok sokasága töltötte meg az ünnepi díszközgyűlés színhelyét. Nemcsak a miskolciak jöttek el, de a városunkból évtizedekkel ezelőtt elszármazott, a valamikori Munkás-játékosok is boldogan tettek ele­get a meghívásnak és a régmúlt közös emlékek felele­venítése közben izgatottan várták a nagy esemény kez­detét. Tíz óra múlt néhány perccel, amikor az ünnepélye­sen feldíszített teremben kezdetét vette a díszközgyűlés Csontos László elnöki megnyitójában üdvözölte a meg­jelenteket, a társegyesületek, a pártbizottság, a szak­szervezetek küldötteit és javaslatot tett az elnökség tagjaira. Az elnökségben helyet foglaltak Földi László, Kiss Tibor, Kövér Sándor, S^cs Dániel, Szilágyi Dezső, Néveli József. Kubányl Jenő és Kovács Gyula. Az elnöki megnyitó után Szilágyi Dezső ünnepi be­szédében megemlékezett az egyesület múltjáról, méltat­ta az elért eredményeket és vázolta ap akkori nehéz kö­rülményeket. Többek között a kővetkezőket mondotta: ötven évvel ezelőtt, 1910-ben néhány lelkes munkás, az akkori nehézségek ellenére létrehozta Miskolcon az MMTE-t. A sportolási lehetőségek anyagi nehézségek­be ütköztek. Ez azonban nem riasztotta vissza elvtársa­inkat és minden erejüket latbavetve, szervezték az egye­sület tagjait. Az akkori vezetők nem jó szemmel néz­ték a munkások megmozdulását, mert tisztában voltak azzal, hogy az egyesületbe lépés egyúttal politikai ál­lásfoglalást is jelent Az egyesület alapító tagjai, többek Scöíött Kubányi Jenő nyomdász, Schvarcz Árpád nyom­dász, Ki® Titusz szabó. Demeter Ernő lakatos. Szűcs Dániel cipész, Kövér Sándor szabó. Néveli József nyom­dász. Kovács Gyula. cipőfelsőrészkérzítő voltak. A ké­sőbbiek folyamán megalakult a birkózó szakosztály is, Kresfcó Dezső vezetésével. Döntő fordulatot jelentett az egyesület életében, a Tanácsköztársaság kikiáltása. Az MMTE, addigi politikájához híven, a munkás hagyomá­nyoknak megfelelően, teljes szívvel csatlakozott a Ta­nácsköztársaság eszméjéhez és az egyetlen iizakmagyar- országi egyesület volt, mely vörösetiUaQos mezben ját­szotta mérkőzéseit. A Tanácsköztársaság bukása után kezdődtek a csapat nehéz, küzdelmes ével. Az egyesü­let egész vezetőségét és játékosait bíróság elé állították. Ebben az időben mutatkozott meg leginkább az egyesü­let sziláid erkölcsi alapja. Köszönhető ez annak, hogy az MMTE mindenkor élénk kapcsolatot tartott fenn a dolgozó tömegekkel és olyan játékos- és szurkolőgár- dát nevelt ki, mely jóban, rosszban kitartott az egyesü­let mellett. . Az 1930-as években kapcsolódott be Rónai Sándor elvtárs aktívan az egyesület működésébe, mint az MM­TE elnöke. Az ő szervező ereje, politikai éleslátása tet­te lehetővé, hogy az egyesület töretlen erővel, a mun­káshagyományoknak megfelelő szellemben működött egészen betiltásáig. A felszabadulás után az MMTE Is­mét kibontotta zászlaját, s azóta is töretlenül szolgálja a munkás sportot. Ez a szerep azonban nagy mértékben más lett. Míg a múlt rendszerben a munkássport egy­ben politikai harcot is jelentett, a mai sportmozgalom feladata: országunknak edzett, szocialista erkölcsökön alapuló fiatalok nevelése. Ennek a szellemében dolgo­zik most is. A továbbiakban Szilágyi Dezső elvtárs az egyesület sporteredményeivel foglalkozott, és befejező szavaiban méltatta az elhunyt vezetőségi tagok és játékosok érde­meit. majd kérte a megjelenteket, hogy egyperces fel­állással áldozzanak emléküknek. Ünnepi beszédét a kö­vetkező szavakkal fejezte be: Éljen az 50 éves Miskolci Munkás Testedző Egyesület! Az ünnepi beszéd után üdvözléseik következtek. Földi László, az SZMT soortosztálya, Szidor László, az MVSC, Dreiszic Dezső, a Borsod megyei Labdarúgó Szö­vetség. Kondi Péter, » Miskolc városi pártbizottság ne­vében. majd Weisz Alfréd, a maga és a külföldö" élő Kis Titusz megbízásából. Schmidt Gvörgy. Farkas Sán­dor. Kovács Gvula, Kővári Miklós. Szlobodnik Ferenc- né, köszöntötték az ünneoi közgyűlést. A jubileumi közgyűlés utolsó napirendi pontjaként az alapító tagok díszoklevelet és jelvényt kaptak. Az ünnepi sportversenyek eredményei: A szombati selejtező mérkőzések tlton vasárnap délután először a harmadik hely kérdését eldöntő labdarúgó mérkőzést játszották le. DL Bányász—M. Bányász 4:0 (1:0) S'épkerti pálya, 2500 néző. Vezet­te: dr. Borossy. DL bányász: Dunai — Kiss, Tóth. Kárpáti — PaulÁs, Simkó — Szabó I., Szabó II., Stadinger, Pesti, Dobos. M. Bányász: .Krajnyák — Fülöp, Zvára — Kocsisovszki, Miskovics — Garami, Tátrai, Futó, Fischer, Makrahczi. Az első félidőben többet táma­dott a perecest csapat, viszont a di­ósgyőriek támadásai veszélyesebbek voltak és Szabó I. révén sikerült a vezetést megszerezniük. Szünet után sem játszott meggyőző fölényben az NB Il-es együttes, de gólhelyzeteit pontosan kihasználta. Ebben a já­tékrészben Dobos, Szabó II. és Sza­bó 1. (ll-esböl) volt a gólszerző. A di­ósgyőri csapat győzelmével a har­madik helyet foglalta el. MVSC—MMTE 2:0 (2:0) Népkerti pályá, 3000 néző. Vezet­te: Szkokén. MVSC: Miskolczl — Hargitai, Bu­dai, Péter — Zoller, Szabó Z. — Si­mon, Tóth, Gyetvai. Kovács, LÖvei. MMTE: Dárgai, (Tölgyesi) — Prl- belszki, Miskolczi, Farkas (Károly) — Pál, Siffmann — Nagy D., Dévai, Labanc, Kiss, Nagy L., (fíómovics). Az első percek tapogatózó játéka után a miskolci vasutas csapat mindjobban magához ragadta a kez­deményezést és formás támadásokat vezetett a Munkás kapuja felé. Szép MVSC támadás végén szögletre sze­reltek az MMTE védők. LÖvei berú- gás helyett Simonhoz játszott, aki­nek félmagas beadását Kovács, mintegy hat méterről, kapásból bal­lal a léé alá lőtte. l.D. (Nagyszerű gól volt). Erőtlen Munkás ellentá­madások után újból az MVSC volt fölényben is LÖvei révén megszerez­te a második góU. 2:0. Allandóstdtak a vasút-támadások. több helyzet adódott a Munkás kapuja előtt, de azokat már nem tudták kihasználni. A második félidő elején kisebb fellángolásai voltak a Munkásnak, de ezek veszélytelenek voltak. A ti­zedik perctől a mérkőzés végéig az MVSC játszott nagy fölényben. Gól­szerzést atkalom is akadt, de LÖvei lövése a kapufáról pattant mellé is Tölgyesi három alkalommal védett nehéz lövést. A mérkőzés végefelé ellaposodott a játék, a vasutas já­tékosok tartották a labdát — teljes eredménnyel. Az első helyet eldöntő mérkőzé­sen csak az MVSC-től láttunk jő já­tékot. Főleg az első félidőben vezet­tek sok átgondolt, helycserés táma­dást, de szünet után is jobbak vol­tak ellenfelüknél. A Munkás csa­pata nagyon „kihajtotta- magát szombaton, ezért erőnléttel sem bírta úgy, mint ellenfele. Mindent össze­vetve, az MVSC biztos győzelmet aratott és a látottak alapján meg­érdemelten nyerte meg az MMTE jubileumi tornáját. Végeredmény te­hát: I. MVSC, 2. MMTE. 3. DL Bá­nyász, 4. Miskolci Bányász. KERÉKPÁR Párosverseny: 1. Andristyák—OIIi <Bp. Vörös Meteor), 2. Fábrl—Pola- neczkl (MVSC). 3. Bányai—Kupcsik (MMTE—MVSC). Pontverseny: 1. Andrtstyák (Bp. Vörös Meteor). 2. ÓIM (Bp. V. M.), 2. Vaas (Bp. V. M.) Csapatverseny: 1. MVSC, 2. Bp. Vörös Meteor. Vaskerekesek, selejtező: 1. Gm- ttesrer, 2. Haas, 3. Szerencsés (mind Bp. Építők). A szombat-vasárnapi sportesemé­nyek jól sikerültek, méltók voltak a jubiláló sportkörhöz. Összeállította: fccakó Pál éa Sándor Nándor Jól sikerült a terepgyorsasági verseny több érdeklődő Húszezernél övezte a bábonyi­bérci terepgyorsasági verseny pá­lyáját. Igen sokan még a közeli dom­bokra is jutottak és onnan nézték ennek a rendkívül nehéz versenynek minden mozzanatát. Az országos központ igen helyesen járt el, ami­kor a Borsod megyei Honvédelmi Sportszövetség elnökségének moto­ros klubját' bízta meg az országos motocross bajnokság második for­a mezőnyt, de a második ar.nál job­ban. A közönség nagy tetszése mel­lett a nyíregyházi Nemes kezdett a legjobban, de erősen „rajta" nőit Hernádi is. A többiek eléggé lema­radtak a két neves versenyző mö­gött. Különösen Harangvölgyi lema­radása volt szembetűnő, aki a me­zőny közepén volt az első körök után. A két élen haladó versenyző között igen nagy volt a harc minden körben. Nemes 60—80 méterre is cé­dulájának megrendezésevei. A nagy­szerű rendezőgárda kiválóan készí­tette fel a terepet és a versenyzők a legnagyobb elégedettség hangján fe­jezték ki elismerésüket. De a fővá­rosból jött szakemberek is csak a dicséret hangján nyilatkoztak a ren­dezésről. Közel száz versenyző in­dult el a különböző kategóriákban. Először a 125 kem-es motorok ke­rültek sorra. Ebben a kategóriában Szabó II. László volt a nagy esé­lyes. Mindenki biztosra vette győ­zelmét, hiszen az első körök után ő vezette a mezőnyt. A harmadik kör­ben elvesztette gépe kipufogó-csö­vét. s ez a körülmény nagyon le­csökkentette gépének teljesítőképes­ségét. Hamar és Gál került az élre, de később Gál is lemaradt motorhi­ba miatt, igy Hamar biztos győztese lett ennek a futamnak. Igen jól ver­senyzett a hódmezővásárhelyi Técsi, akt másodiknak futott be. Szabó II. László sportszerűségét dicséri, hogy végigküzdötte a versenyt és a telje­sek leálló gépet mintegy 60 méteren keresztül tolta és úgy ért be a cél­ba. Ilyen körülmények után nem ér­hetett el említésre méltó eredményt. Egyszerre indították a 350-es és 500-as gépeket. Az újvestiek ki"*’' versenyzője. Harangvölgyi András a start után azonnal élreállt és igen jól motorozva, abszolút elsőként ért be a célba, legyőzve az ötszázasokat is. Szabó, Pásztor, illetve Máté ala­posan lemaradt Harangvölgyi mö­gött. Az oldalkocsis motorosok követ­keztek ezután. Nyolc motor vett részt a küzdelemben. A Simon—Ba­logh páros már az első körben előnyre tett szert és biztos motoro­zással nyerte a versenyt. Ez a szám nem volt olyan izgalmas, mint a többi. I___ érdeklődés előzte Igen nagy meg a 250-esek rajt­ját. Impozáns látvány volt, amikor 33 versenyző felsorakozott. Az első rajt nem sikerült, le kellett állítani < Csúfos vereség Pécsett Pécsi Dóssá—OVIK St2 (S 11) Pécs, 20 ezer néző. Vezette: Köszt- ler. A DVTK csapata a következő «szeállításban lépett pályára: Hódi — Werner, Szigeti, Paulás - Török, Solymosl — Iván, Csányl, Liss, Papp, Pál. Edző: Bodola Gyula. Visszavágott a Pécs! Ezt mondogat- ák a diósgyőri szurkolók, amikor Cösztner játékvezető a mérkőzés vé- [ét jelezte. Fájdalmas volt a szurko- ók megállapítása, hiszen számítot- ak rá, hogy a csapatnak nehéz lolga lesz, de arra gondolni sem nertek, hogy öt góllal terheli meg i pécsi csatársor a diósgyőriek há- óját Pedig a mérkőzés nem úgy indult, íogy kikap a diósgyőri együttes. Ván révén a vezetést is megszerez- e a DVTK, de a folytatás elmaradt. >őt! Erősen feljött a pécsi csapat és )pova révén először a kiegyenlítés ilkerült, majd Csupák révén a veze- ést is megszerezte. A félidőben nég egy hazai gól született, ennek s Opova volt a szerzője. A második félidő diósgyőri góllal cezdődött. Közvetett szabadrúgás­ul. Törökhöz szállt a labda, ő éle­ién a hálóba lőtte. 3:2. A diósgyőri ■sapat hosszú ideig fölényben volt, evegőben lógott az egyenlítés. Egy váratlan hazai támadás azonban megpecsételte a DVTK sorsát. Opo­va újabb gólja után szinte feladta a küzdelmet a diósgyőri csapat és a 80. percben Opova ismét a hálóba talált, beállítva a végeredményt: 5:2. Rosszul kezdődött az új bajnokság! Ot gólt régen kapott a diósgyőri csapat. S elsősorban a védelem számlájára írandó a nagy gólarányú vereség. A DVTK védelem az el­múlt bajnokságban szinte minden mérkőzésen jól szerepelt. Most azon­ban sokat ingadoztak a játékosok« így az ötletesen játszó pécsi csatá­rok mindenkor megtalálták a rést és öt gólt értek el. A DVTK csatársora vezetett ugyan egy-két veszélyes tá­madást, de ezekben nem volt kellő átütő erő, így a jól tömörülő pécsi védőknek nem volt nehéz dolguk. Hódi nem védhette a gólokat.- A hátvédhármas tagjai igen sok hibá­val küzdötték végig a mérkőzést« több gólban is „ludasak”. A fedeze­tek. Solymosi és Török, rengeteget dolgoztak. A csatársorban Kiss küz­dőképessége és Papp labdái dícsér- hetők, viszont Iván nem nyújtotta azt, amit képességei alapján vám! lehetett volna tőle. Csányi sem ját­szotta ki átlagformáiát. Pál rendkí­vül tartózkodóan küzdötte végig a mérkőzést ban nem volt hiány, nép küzdelmeket láttak a nézők és elégedetten távoztak a verseny színhelyéről. Kénünkön ez egyik futam két versenyzője „üldözi*’ egy- Foto: Lukács László Nagy képzettséget és szaktudást igényel minden részvevőtől a terepgyorsasági verseny. A változatos terepen több o yan helyet U találtak a versenyzők, ahol né­hány métert valósággal repültek a leve­gőben. A vasárnapi versenyen Izgalom­Miskolci MTE—Miskolci VSC 7:5 (5:2) Vezette: Juhász. A mérkőzés úgy indult, hogy a Munkás fölényesen győz. Percek alatt 5:0-ra elhúzott. Utána engedett az iramból és az MVSC mind jobban játszva, Albert góljával és ugyan­csak Albert hetesével szépített Szü­net után kiegyenlítetté vált a játék. Góldobók: Szőke (3), Nemes (2), Gyül- véezi, Tisza, illetve Albert (3), Hoff­mann (2). Diósgyőri VTK—Bp. Vörös Meteor 8:7 (5:1). Vezette: Juhász. A változatos, nagyiramű mérkő­zésen a DVTK ellenállhatatlanul rohamozott. A véndégcsapat ' sze­rezte meg ugyan a vezetést, de utá­na védhetetlenü! szálltak a labdák a Meteor hálójába, egymásután ötször! Szünet után a budapesti csapat egy­másután három góH dobott s csak az utolsó 15 másodpercben elért góllal győzött a DVTK. Góldobók: Selmeczl (5), Hilóczki (2). Tomorszkl, illetve Horváth fá). Csatlós (2), Nádaséi, Szilágyi. Végeredmény: 1. DVTK, 2. Bd. Vő­rös Meteor, 3. MMTE, 4. MVSC. Bp. Vörös Meteor — Miskolci VSC 4:2 (1:1) Vezette: Nemes. A népkerti sporttelepen lejátszott mérkőzés eredménye igen érdekesen alakult. Az MVSC szerezte meg a vezetést és sokáig kétségessé tudta x*nnl nagynevű ellenfele győzelmét, tőt a második félidőben a vezetést íjból megszerezve, a győzelem is megcsillant a jól Játszó együttes előtt, végül is csak balszerencsés körülmények között vesztett. Gól­dobók: Töltő. Csatlós, Nádaséi, Szi­lágyi, Illetve Albert (2), Gyöngyösi. Diósgyőri VTK — Miskolci MTE 6:5 (2:2) Vezette: Kovács. A Munkás nagyon jól kezdett. Két e os vezetése után a félidőig a DV- csak egyenlíteni tudott. Fordulás ütán a Vasas szerzett kétgólos előnyt, ptána felváltva estek a gólok, sőt I mérkőzés befejezése előtt az MMTE egyenlített. Csak az utolsó pillanatokban dőlt el a mérkőzés a g»VTK javára. Góldobók: Selmeczi (t). Berkes, Tomorszki, Darni, Sztá- •yi, illetve Nemes (3), Szőke, Sándor. Az MMTE jubileumi »portversenyei között Igen Jő küzdelmeket hoxott * *•* rékpárosok pilyavertenye. Képünkön az egyik verseny részvevői KÉZILABDA húzott Hernáditól, de ő hatalmas harc után mindig ledolgozott a hát­rányból. Az utolsó előtti körben gyújtási zavarok léptek fel a nyír­egyházi versenyző motorjánál és már-már úgy látszott, hogy nem si­kerül elsőnek befutnia. Nemes nagy tudását dicséri remek versenyzése és a közönség lelkes tapsa mellett si­került a győzelem. Hernádi második helyét a közben igen jól feljövő h rangvölgyi veszélyeztette, alig voll néhány méter közöttük. Az országos motocross bajnokság második futamának részletes ered­ményei: 125 kem (12 kör, egy kör 2200 m, 20 induló). 1. Hamar (Bp. Honvéd, Danuvia) 28.04 2. Técsi (Hódmező­vásárhelyi MHS, Danuvia) 29.10, 3. Geezler (Újpesti Dózsa, Danuvia) 29.25, 4. Nagy K. (MHS, Danuvia) 30.01, 5. Szabó II. László (MHS, Da­nuvia) 31.50. 250 kem (15 kór, 33 induló) 1. Ne­mes (Nyíregyházi MHS, Jawa) 34.36, 2. Hernádi (MHS KMK, Jawa) 34.37t 3. Harangvölgyi (Újpesti Dózsa. Pannónia) 34.37.5, 4. Aranyos (MHS KMK Jawa) 34.54, 5. Máté (Újpesti Dózsa, Pannónia) 35.05 6. Szabó II. László (MHS KMK, Jawa) 35.15. 350 kem (15 kör, 9 induló) 1. Ha- rangvőlgyi (Újpesti Dózsa, Jawa) 20.16, 2. Szabó (MHS KMK, AJS) 30.36, 3. Pásztor (Újpesti Dózsa, AJS) 30.50, 4. Técsi (Hódmezővásár­helyi MHS. Jawa) 30.55, 5. Várkonyl (MHS KMK. Jawa) 31.01. 500 kem (15 kör, 9 induló) 1. Má­té (U. Dózsa, BSA) 30.52 2. Kiss Gy. (Bp. Honvéd, BSA) 32.01. Oldalkocsis gépek: 1. Simon—Ba­logh (Bp. Honvéd. BMW). 2. Pola- csek—Karketz (Szolnoki MHS, Ja­wa). 3. Nagy—Kaszás (Komáromi MHS, Pannónia). A verseny végén a győzteseknek és a helyezetteknek Birtalan Mihály alezredes elvtárs adta át az értékes tiszteletdíjakat. (Leské)